Keresés

Részletes keresés

Volt tüzér Creative Commons License 2009.03.31 0 0 11358

A LA-17 a MIG-15/17 hajtóművére barkácsolt kaszni. A két RM pedig a hajdani SZ-25 légvédelmi rakétakomplexum megmaradt rakétáiból lett kialakítva. Más az én praxisomban nem fordult elő.

Éleslövészeten nem volt zavarás, de az előtte lezavart 40 célos némalövészeten mindig volt valami huncutság. Én egyébként az UV kabinban, ahol a zavarás látszott volna, egyetlen alkalommal voltam, akkor is egy éleslövészeten. A PV kabinban nem látszik a zavarás.

Előzmény: gacsat (11357)
gacsat Creative Commons License 2009.03.31 0 0 11357
 Volt olyan is,hogy régebbi repülőket elrobotizáltak? Volt komoly zavarás?
Előzmény: Volt tüzér (11356)
Volt tüzér Creative Commons License 2009.03.31 0 0 11356
LA-17 robotrepülőgép, RM-207 és RM-209 rakéta.
Előzmény: gacsat (11355)
gacsat Creative Commons License 2009.03.31 0 0 11355
 Milyen célra lőttetek?
Előzmény: Volt tüzér (11353)
gacsat Creative Commons License 2009.03.31 0 0 11354

 Hát igen.

 Azt hiszem,a nagy háború lekerült a napirendről.

Előzmény: Kuruc71 (11351)
Volt tüzér Creative Commons License 2009.03.30 0 0 11353

"hogy nem lőni kell, hanem leülni a zongorához és lefogni az akkordokat, nem egyszer, nem kétszer, hanem ezerszer, végkimerülésig."

Azokon az éleslövészeteken, amiken én részt vettem - 1987-ben volt az utolsó - még nem a gomb megnyomása volt a lényeg, hanem az a felkészüléssel eltelt év, amit előtte műveltünk. Mi egy éven keresztül ültünk a zongora előtt és fogtuk az akkordokat (Igazából Akkordból csak egyet fogtunk) szarásig. És amikor éppen nem volt akkord, akkor ültünk a technikában és azzal szenvedtünk, hogy sikerüljön az akkordfogás technikailag. Ha meg már az sem ment, akkor meg ültünk a tankönyv előtt és azt tanultuk. Közben havonta minimum egyszer vizsgáztatták az embert, aminek általában az volt a vége, hogy "elvtársam, ez a lövészetre így kevés lesz". Aztán amikor kint a lőtéren a pofánkba fújta a szél a homokot, akkor kiderült, hogy mégsem vagyunk teljesen hülyék a dologhoz, nem telt el potyára az egy év.

Ez elméletileg három évente megismétlődött, hiszen az osztályok három évente mentek lőni. Ám azok a technikusok, akik mentek másik osztályhoz vendégmunkásnak, azok ráfaragtak, mert azoknak sűrűbben megismétlődött az egész procedúra. Na nekik annyival volt könnyebb, hogy nem kellett állíndóan ott ülni, elég volt a technikai kiszolgálásokra, gyakorlásokra, vizsgáztatásokra és a végén az intenzív kiképzésre odamenni. Vagyis elég volt minden másnap.

Nekem 1979-ben, 1981-ben, 1982-ben, 1983-ban, 1984-ben volt éleslövészetem ugyanazzal a technikával. El tudjátok képzelni, mekkora újdonság volt már a végén?

Az a lényeg, hogy ezt a zongora dolgot nem Dani kolléga találta ki. Persze az érdemeit nem akarom kisebbíteni, mert ő valóban megcsinálta azt, amit én már valószínűleg életemben sem fogok.

Előzmény: Légierő Blog (11337)
ex-Volhov Creative Commons License 2009.03.30 0 0 11352

Szia!

 

Teljesen igazad van a kiképzés miknőségét, hatékonyságát illetően.

Azt hiszem, jó néhányszoir megemlítettük ezeket a dolgokat itt.

Előzmény: Légierő Blog (11337)
Kuruc71 Creative Commons License 2009.03.30 0 0 11351
"Amúgy szerintem katonai szempontból értelmetlen beruházás volt.

Kétmiliárd dollárt beleölni 1 fogyóeszközbe?..."

Azért nagyon nagyon hálás dolog ha te üthetsz elsőnek és ott ahol akarsz. Pl a Desert Storm nyitánya az AH-64 sek voltak akik lyukat lőttek a légvédelmi lokátorok rendszerében amelyen a csapásmérő erő aztán bezúdult.


Ha komoly háborúra kerül a sor akkor rendkívül bonyolult több szintű rendszerek fognak harcolni amelyek egymára épülve adják a legnagyobb hatékonyságot. Amennyiben valahol kiütnek egy egy részt akkor bizony az egész rendszer hatékonysága drasztikusan leromlik. Erre jók a B-2 sek.
Előzmény: gacsat (11350)
gacsat Creative Commons License 2009.03.30 0 0 11350

 Kívülálló véleményem szerint ennek nagyobb az esélye,mint hogy bármilyen irányított cuccal lelőjék. B1est is vert le liba az égről. Asszem kampec is lett a legénységnek. Amúgy szerintem katonai szempontból értelmetlen beruházás volt.

Kétmiliárd dollárt beleölni 1 fogyóeszközbe?...

Előzmény: pa62 (11349)
pa62 Creative Commons License 2009.03.30 0 0 11349


Ttk elnézésedet kérem valóban a gacsa-ot kérdeztem , de Ő észrevette, hogy hibáztam. Igen , nem régen hallottam, hogy mostmár magától is lezuhant.
Előzmény: gacsat (11348)
gacsat Creative Commons License 2009.03.30 0 0 11348

 Eltévesztetted? Engem kérdezel?

 Szerintem olyan 20 miggel lenne érdemes kezdeni az eksünt. Ebből legalább 10et lelőnek az F18asok,a maradék fele kergetőzik velük,a másik fele elintézi a kisértetet,nem irányított rakétákkal,vagy gépágyúval.

 Szerintem nem költöttek volna rájuk darabonként kétmiliárd $t,ha bármilyen ismert okosság jó lenne ellene.

Előzmény: pa62 (11347)
pa62 Creative Commons License 2009.03.30 0 0 11347


És B-2 ből hány volt??
Előzmény: TtK (11346)
TtK Creative Commons License 2009.03.30 0 0 11346
Nem csodálom, mivel hülyeséget írtam..:))
Előzmény: Hpasp (11340)
gacsat Creative Commons License 2009.03.30 0 0 11345
 Vietnámban összesen nem volt annyi MiG,amennyi 1 ilyen támadáshoz kellene.
Előzmény: Hpasp (11318)
gacsat Creative Commons License 2009.03.30 0 0 11344
 Az hiszem a B2es minden lehetséges fifikával el van látva minden hightech cucc ellen,de ha megfogják,és szitává lövik,csak leesik. Amennyire tudom,izraeli F15öst is csak így lőttek.
Előzmény: Hpasp (11318)
schlumberger Creative Commons License 2009.03.30 0 0 11343
Húúúúúú?????????
Előzmény: Hpasp (11336)
Légierő Blog Creative Commons License 2009.03.29 0 0 11342

Nagyon jó, de azért nem annyira jó, mint közepes magasságú célra! Kisebb a felderítési távolság, rövidebb az idő, nagyobb a szögsebesség, stb. Csak azt akarom mondani, hogy bár a Nyeva kis magasságban is jól működő rendszer, azért közepes-nagy magasságú "tiszta" célt könnyebben küzd le. Ez evidens.

Ahhoz, hogy elég magas legyen a valószínűség, szerintem kellett az, hogy a gép ne repüljön alacsonyan.  

 

Előzmény: Volt tüzér (11339)
Hpasp Creative Commons License 2009.03.29 0 0 11341
1m² = 100dm² = 10'000cm²
Előzmény: Hpasp (11333)
Hpasp Creative Commons License 2009.03.29 0 0 11340
nem értem a kérdést
Előzmény: TtK (11338)
Volt tüzér Creative Commons License 2009.03.29 0 0 11339
Kismagasságon a Nyevának az antennák elhelyezkedéséből adódóan van egy naqyon jó tulajdonsága. A 45 fokban elhelyezett vevőantennák miatt csak a kifejezetten extrém helyről megvilágított állócélok jelennek meg a vevőben, márpedig az UNV adóantennája nincs ezen az extrém helyen. A Nyeva tehát SZDC nélkül is jó kismagasságon.
Előzmény: Légierő Blog (11337)
TtK Creative Commons License 2009.03.29 0 0 11338
A hatótáv a cél hatásos keresztmetszetének negyedik gyökével arányos. Ha csak a RCSt változtatod és a 70/110 km az alap, akkor sokkal nagyobb hatótávoknak kellene kijönniük. 0,1 negyedik gyöke az kb. 0,56. Mi okozhatja ezt a plusz veszteséget?
Előzmény: Hpasp (11333)
Légierő Blog Creative Commons License 2009.03.29 0 0 11337

Az 1999-es tapasztalat szerint lopakodó ide vagy oda, a megsemmisítési zóna nagyobbik részén (értsd: több mint a felén) magas az RL felderítés valószínűsége és a sikeres rakétarávezetés esélye.

Nem lehet azonban figyelmen kívül hagyni, hogy mindez mit sem ér, ha a megfelelő időben nem néz az UNV a megfelelő helyre. Kellően pontos és idejében történő célmegjelölés nélkül ezért azt lehet mondani, hogy a siker esélye nulla, amiből egyenesen következik, hogy ebben az egészben mi is a kritikus láncszem.

Néhány másik faktorra is felhívnám a figyelmet, ami ha derengett is, és filóztunk is róla, azért a kinti anyaggyűjtés szolgált igazi megerősítéssel:

 

- A „fordított-Vietnam” jelenség, tehát amikor nem a radaros lérak kényszerít LE a csöves zónába, hanem a csövestől (és immár inkább) a MANPADS-tól való (vélt és valós) félelem kényszerít FEL a radaros lérak optimális territóriumába. Ugye mindenki emlékszik a 15 ezer lábas (~5000m) limitre 1999-ben, ami alól persze volt nem egy kivétel, de a politika által diktált veszteségcsökkentő eljárás volt, amit általában betartottak. És ez bizony növelte a sebezhetőséget: MINDEN 1999-es lelövés esetében Hc>5km volt. 

(Azt nyilván nem kell mondanom, hogy kis magasságú taktika esetén mennyivel bonyolultabbá vált volna a radaros lérak dolga úgy általában, hát még kis HVF (van ilyen rövidítés?????) célok esetén. Amit az első mondatban írtam, enyhén szólva nem igaz ebben a territóriumban. Bekapcsolt SZDC mellett azért az ekkorka célok már vagy elvesznek, vagy ha meg is jelennek, olyan közel, hogy minek. A kis magasság és a kis távolság ráadásul a rávezetés problémáit is fokozza, pl. megnő a szögsebesség is.) 

 

- Ha valamivel, hát nagy manőverezőképességgel nem lehet vádolni a lopakodók első (F-117) és második (B-2) genercióját. Egyszóval annak az esélye, hogy ha megtalálták őket, és elkezdődött a rávezetés, ők sikeres rakéta elleni manővert hajtsanak végre, jóval alacsonyabb, mint egy hagyományos, elsősorban repülésre és nem lopakodásra tervezett repülőgép esetében.

 

- Szintén a lopakodásból fakad egy másik sebezhetőség, hogy ezeknél az eszközöknél az önvédelmi EH-vel nagyon is csínnyán kell bánni. Mert hiszen ha aktív zavarással csökkentem az aktív felderítő-tűzvezető eszközök hatékonyságát, egyben növelem a passzív eszközökkel szembeni felderíthetőségemet - akkor meg minek lopakodni, ha a hátamon villog a majak? 

Tény: 1999-ben lényegesen többször repültek be hagyományos, de önvédelmi EH-vel jól felszerelt és ellentevékenységet bőven alkalmazó repülőgépek a megsemmisítési zónákba, mégis fajlagosan jóval kevesebb veszteséget szenvedtek mint a lopakodók (igen, az egy+egy statisztikailag nem túl nagy szám, de ez akkor is igaz marad). Ha ment a támogató zavarás, volt önvédelmi zavarás, résen voltak a HARM-hordozók, akkor bizony bezárult a lehetőségek ablaka a szerbek számára. A lopakodók esetében ezt néhányszor nyitva hagyták-felejtették, és a légvédelem be is nyomta a féltéglát rajta az kristályüveg csillárra.

 

- Kiképzés. Már korábban is írtam, hogy Dani komoly kiképzési programról, összekovácsolásról és magas morálról ("tűzbe mentek volna értem") beszélt nekem 2005-ben. Ezúttal kiderült, hogy egyenesen rendkívülinek nevezhető, szándékos és véletlen faktorok által egyaránt hatékonyabbá tett kiképzési időszakot követően vágtak bele a háborúba. Vagyis, ha ez nincs csúcsra járatva, akkor jobb dezertálni, mert esély nincs. Ez nem „a nyomd meg a gombot azt kész” technológia, már ha létezik egyáltalán ilyen. Ehhez csak annyi még, hogy úgy vettem észre, lérakos körökben az éleslövészet körül óriási a felhajtás, ez a csúcs, stb. Az 1999-es tapasztalat ezzel szemben az, hogy nem lőni kell, hanem leülni a zongorához és lefogni az akkordokat, nem egyszer, nem kétszer, hanem ezerszer, végkimerülésig.

Úgyhogy a magam részéről eggyel több ember mondja azt, hogy ha nincs intenzív kiképzési terv és megvalósítás, akkor teljesen fölösleges pénzkidobás a milliáros légierő-légvédelmi technika, inkább iskolát kell építeni, nyugdíjat, meg persze n darab inkubátort.

 

Gábor

Hpasp Creative Commons License 2009.03.29 0 0 11336
OFF:

Az infógyűjtés fázisánál tartok vagy 20 éve :)
Előzmény: hufenbach (11334)
Volt tüzér Creative Commons License 2009.03.29 0 0 11335

Létezett. Az volt a fedőneve, hogy "Járda". Az eredeti Csepel D-346-hoz képest annyi volt a különbség, hogy merevre volt kiképezve az oldala, amin a ZU-23-2 telepítéskor oldalra szétdobott kerekének csináltak egy nyílást. És nem volt lehajtható az oldal. A Csepel eredetileg elől kivezetett csörlőkötelét a vezetőfülke mögött, a platón vezették ki, hogy a gépágyút azzal fel tudják vontatni. Ponyvatartó és egyéb flancos dolgok nem nagyon voltak, csak egy durván méteres darabot lehetett a vezetőfülke mögött befedni, hogy a kezelőszemélyzetet valahol le lehessen ültetni.

Képet sajnos nem nagyon tudok, mert ami annak idején készült, az nagyrészt elkallódott. De lehet, hogy valamit tudok neked kukázni.

Nekem egyébként 1988. ősztől volt 12 darab 1991. nyárig. Néhányszor lőttem is velük.

Előzmény: balázs-p10aluhengeres (11331)
hufenbach Creative Commons License 2009.03.29 0 0 11334
Kedves Hpasp!

Korábbi hozzászólásodban említettél egy általad készítendő programot, ami a mi lett volna ha ... 1989 gondolatmenetre épül. Erről mondanál némi bővebb infót. köszi.
Hpasp Creative Commons License 2009.03.29 0 0 11333
Volhov:

RCS - Felderítési távolság Szny/Kny
1m² - 70/110km
1dm² - 20/35km
1cm² (!!!) - 6/10km
Előzmény: Hpasp (11322)
UV_59 Creative Commons License 2009.03.29 0 0 11332

"A Nyeva komplexumnak alapból, minden technikai szarakodás nélkül tudnia kell a lopakodót."

 

No, pont erre akartam én is rávilágítani!

Előzmény: Volt tüzér (11330)
balázs-p10aluhengeres Creative Commons License 2009.03.29 0 0 11331

Üdvözlök Mindenkit!

Csepel teherautók különböző típusait kutatom. Az lenne a kérdésem,hogy létezett e légvédelmi gépágyuhordozó csepel 344es? (tudtommal igen) Ha valakinek van róla fotója, kérem ossza meg velem!

előre is köszönöm!

Volt tüzér Creative Commons License 2009.03.29 0 0 11330

Eszemben sincs vitatni Dani érdemeit, én csupán azzal próbálkozom itt sokadjára, hogy a Nyeva komplexumnak alapból tudnia kell a lopakodót.

Mindamellett maximálisan elismerem a kollégát, hiszen jól felkészült parancsnok lehetett, és jól motivált, jól felkészített kezelő állománya volt. És az ugyebár a parancsnok érdeme is.

De akkor is. A Nyeva komplexumnak alapból, minden technikai szarakodás nélkül tudnia kell a lopakodót. Ha jól van beszabályozva. Mert ha egy olyan komplexum lenne, amin éppen én hajtottam végre az előbb a méréseket, hát az minden bizonnyal érdekes lenne. Nem bírja már az én derekam és a térdeim az antennaposztra való mászkálást.

Előzmény: UV_59 (11328)
UV_59 Creative Commons License 2009.03.29 0 0 11329
Húúúúúú, de irigyellek!!!
Előzmény: Légierő Blog (11324)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!