Na, megérkezett hozzánk Süne, 185 grammos. Nagyon élénk volt, körbeszaglászta az új otthonát, evett száraz macskakaját, tejet nem ivott, kb 10 perc múlva megtalálta a dobozodút is. Kotoncolt egy kicsit az avarban (amit beszórtam neki), kb 5ször ki-be járkát a dobozodúba és mindent alaposan körbeszaglászott, majd elvonult be és azóta nem hallani felőle. Biztosan kipiheni az utazás izgalmát (100 km). Most megyek és felhajtok valahol valami bolhairtó sprayt, meg veszek konzervkaját is. Képeket is csináltam, hamarosan feltöltöm. :))
Na, csak most olvastam a választ, mikor már megvettem a száraz macskakaját :). Nem baj, ezt majd összetöröm és belekeverem ételmaradékba. Mindenképpen a garázsban kéne laknia, mert a kinti sünlak csak tavasztól lesz használható (tényleg, nyáron is szükségük van búvóhelyre?), mivel a kerítésem csak most készül és nem lenne jó, ha meglógna és esetleg elpusztulna. Ma építettem dobozból egy jó kis lakot, hogy a garázsban abban aludhasson téli álmot. Kifutó is van hozzá, tettem bele puha rongyot, törölközőt, meg a kifutóra öntöttem egy vödörnyi avart, ha esetleg saját maga akarná berendezni az odút. A lakásba sajnos nem jöhet be.Most tesztelem a hőmérsékletet a garázsban. A bolhairtásról tudna nekem valaki mondani valamit?
Szerintem most kell eldönteni, hogy kiteszed-e (elég nagy már), vagy bent marad télire. Később kitenni nem tűnik jó ötletnek, amikor már kint nagyon hidegek vannak. Akkor már nem lesz ideje vackot készítenie magának valahol. Konzerv macskakaja a jó. Úgy vettem észre, hogy a száraz ropogós dolgokat nem nagyon szeretik. De lehet az ételmaradékból is adni, csak ne legyen túl fűszeres, csípős. És ne adj egyszerre túl sokat! Később, ha megszokta, hogy mindig van rendszeresen kaja, akkor már majd csökken a veszélye a túletetésnek. A folyadékpótlásról is gondoskodni kell.
Köszi a választ, ha megérkezett, lemérem. Ha 70 dkg közelében van, akkor érdemes lehet kicsit hízlalni, és akkor aludhatna nyugodtan? Macskakajából melyik fajta jó (száraz, vagy konzerv)? Bolhairtást hogyan és mivel végezzem el?
Attól függ, hogy milyen súlyú a kis jövevény. Kb. 70 dkg alatt nem éli túl a téli álmot, ezért az ilyen kis jószágoknak biztosítani kell a kb. + 10-15 fokos helyet tavaszig, különben elalszanak. Szerintem a 0 fok túl kevés, nem elég a fagymentes hely, fűtött kell. Azon kívül egy megfelelő méretű kifutó (minimum néhány m2) is kell, őkelmék egy nyári éjszakán több km-t is bejárnak. A menü: legjobb a macskakaja, ebéd maradék, tészta, főtt krumpli, befőtt (!), tojás. Úgy tapasztaltam, szeretik a süteményeket is. A természetben rovarevők, gilisztát, egeret ilyesmit esznek. Vigyázni kell a túletetésre, hajlamosak addig enni, amíg bele nem pusztulnak. Éjszaka mozognak, zajosak és kissé büdösek is, úgyhogy a lakásban való tartásuk nem könnyű. Mindent megvizsgálnak, megrágcsálnak, ezért arra is ügyelni kell, hogy ne legyen pl. mérgező vegyszer elérhető közelségben. A legkisebb lyukon is át tudnak bújni, ásni is tudnak, valamint a kb. 30 cm magas apró lyukú kerítés hálón is átmásztak.
Úgy néz ki, hogy csütörtökön nálunk hatalmas sünösödés kezdődik. Párom apja szerzett nekünk egy sünt, de csak közepes méretű. Nagy gondban vagyok, mert építettem a kert végében egy víz- és hőszigetelt 4-5 személyes sünlakot, de a garázsban jobban át tudna telelni a kis jövevény, mivel az fűtött (ami azt jelenti, hogy nem csökken a hőmérséklet 0 fok alá). Csütörtökön kerül hozzánk az új jövevény, olvastam itt korábban, hogy bolhásak szoktak lenni, meg hogy fel kell hízlalni őket bizonyos súlyra, hogy átteleljenek, satöbbi. Kérhetek tanácsot, hogy mik a teendőim, mire figyeljek, mit adjak majd enni neki és úgy egyébként mindenről tudni szeretnék, ami azzal kapcsolatos, hogy egészségesen áttelehessen ez a kis édes szimatolós állatka és tavasszal elengedhessem a kertben. (Ha tetszik neki a sünlak, akkor maradhat és etetem, ha nem akar, akkor mehet isten hírével, de a lényeg, hogy a telet kibírja valahogy...)
Előre is köszönöm a válaszokat, ígérem, ha itt lesz az új jövevény, rendszeresen tudósítok majd (képekkel is) az életéről :)
És akkor most melyik a sün?.) Én inkább nem fogom meg őket mert megijednek.Tavalyi tapasztalat. Amelyik nagysünt behurcoltam fotózni,azt azóta sem láttam.(lásd alant valahol)Bezzeg a kölykei! .A fotózást jól tűrik így, hogy nem háborgatom őket, a szürkehátú már abszolúte nem zavartatja magát ha a nagy csámcsogása közben közelítek.Ez régeben nem így volt,szaladt mint a nyúl!(a sünök a kurtalábaikon egyébként is elég fürgék) Viszont most friss a fénykép! Elkaptam a feketehátút így hajnalban(nekem nem kell az alvás:() Majdnem olyan degeszre zabálta magát a kis sün mint a nagyobbik tesója( a szürkehátú) a rendszeresen kirakott macskatésztán,(és egyéb nyalánkságon kivéve alma mert azt bizony nem eszik őkelmél)így tán túl is éli a telet.(legalábbis remélem hogy jövőre is itt csámcsog(nak) majd) No és akkor a fotó(k)
Hogy én milyen vaksi vagyok!!!Már mióta böngészek errefelé, épphogy a szemem nem szúrta ki ez a fórum...
Ja, ti még nem is ismertek, egy másik fórumra is írogatok.Szóval egy vidám csaj vagyok, közelebb a húszhoz, mint a harminchoz és -mint a becenevem is mutatja- kicsi korom óta a kedvenc állatom a süni.
Van egy hatalmas kertünk, melyben évről évre mindig motoszkált egy két tüskéshátú.Sajnos mostanában- kb. 2 éve- nem tapasztalom őket:-((((
Pedig mindenhol őket figyelem kora tavasztól késő őszig...Néztek már hülyének, mert ha egyet találok, mindig leállok vele beszélgetni, ha barátságos, meg is símogatom, ha van nálam alma- ebből kifolyólag gyakran van nálam- adok neki kicsit stb...
Szóval nem teljesen vagyok egész. Egyszer a rendőrök le akartak tartóztatni "közszeméremsértésért", mert azt hitték...szóval mit csinálhat egy normális lány egy útmenti árokban.Hát én speciel sündisznót simogattam...
Lényeg a lényegben, lehet, hogy gyakrabban bekukkantok közétek, ha nem zavarlak titeket.
1 kis almapálinka is esetleg?:) A kutyakonzerv is nagyon népszerű errefelé. Gondolom gyűjtik a zsiradékot télire ezért nem kell az alma. Hát rajtam ne múljon a téli túlélésük a süniknek! Főleg a kisebb (fekete tüskés) lehet kérdéses, de még azért van ideje hízni.
Én is megsünösödtem. Két süni is rájár a macskakajára esténként.Egy kisebb meg 1 nagyobb.A kirakott almára rá se bagóznak, de még a csirkecsontot is megették! nem tudják hogy a jó sün megeszi az almát....
A hét végén Balatonon jártam. Útban hazafelé Balatonszepezden megállt a vonat, én bámultam ki az ablakon és az állomás melletti buszmegállóból az alábbira lettem figyelmes: esett az eső a buszmegállóba páran fedezékbe vonultak, nem messze onnan pedig egy kis kocsiban két nyanyus ült és néztek valamit. Ekkor veszem észre, hogy az emberekkel mit sem törődve egy sün áll a megállóban és a keréknyomokban összegyűlt vizet lefetyeli, mint egy kutya. Már ez is megröhögtetett, olyan mókásan nézett ki a sün azokkal a kis pálcika lábaival, a hasa a föld felett meg hihetetlen magasságba emelkedett. Ekkor kiszállt az egyik mami, odament és biztos ami biztos, finoman arrébb rúgta szerencsétlen állatott, nehogy elgázolja a busz. Szegény repült egy másfél métert, útközben megperdült és a hátán landolt. Kellemes lehetett neki...
Nem lehet, hogy csak egy télre készülő, nagyon dagi sünnel találkoztál? :))) Majacnak sikerült annyi hájat begyűjtenie, mire szabadon engedtük, hogy a befogadó simán felismerte a többi sün között esténként a gömböcségéről :))) Na jó, szép fehérek voltak a tüskéi, de akkor is nagyon gömbölyű volt :)
Nagyon csábít a gondolat, hogy felajánljam, befogadom az esetlegesen megszülető kissünöket, de ezt még alaposan át kell gondolnom. Megfelelő táplálékot és lakhelyet tudnék biztosítani számukra, de az ingergazdag környezet sajnos nem műxik, bár Majacot minden ingerelte :)) Fél éves koráig nem is volt gond, utána kezdett nem-megelégedni az életterével, akkor engedtük el.
A másik, hogy egy kicsit idősebb sün nem biztos, hogy megszokja az emberi gondoskodást, és egy állandóan, mindenre morgó-fújó, harapós, kezelhetetlen állat nem épp leányálom a panelban... Majacka 10 naposan került hozzánk, és feltétel nélkül elfogadott nevelőjeként: első pillanattól evett akár a kezemből, lehetett hozni-vinni-fürdetni, ha szükség volt rá (nem kezeltem házi kedvencként). Ahogy nőtt, ez fokozatosan változott, a végére elég agresszív lett.
Viszont egy kicsi állatot elszakítani az anyjától azért, hogy elfogadja a nevelőszülőt - nem annyira etikus, sőt... Hiszen ez a természet rendje - aki nem elég erős, elpusztul... Majacka pl. biztosan meghalt volna, még ha valamilyen csoda folytán meg is éri a téli álom idejét, hiszen emlékeim szerint nem volt még fél kiló akkoriban... De ő árva volt, nem mi szakítottuk el az anyjától.
Persze csak jártatom a számat - ha belebotlanék egy késői születésű, és így halálra ítélt tüskéshátúba, habozás nélkül hazavinném :)))
Igen, tudom, hogy kint nem fogják átvészelni a telet. Átteleltetni is nehéz őket, mert elég nehezen teljesíthető feltételei vannak a tartásuknak: jó nagy kifutó, fűtött helység, éjszakai zaj, zavaró szag, folyamatos etetés stb, erre egy átlagos lakás nem alkalmas. Még nem láttam, hogy születtek volna most kicsik, de az egyik nagy sün eltűnt egy ideje, szóval lehet, hogy hamarosan lesznek apróságok. Talán addig találunk nekik helyet.
Persze még az sem biztos, hogy vemhes a nagy, nem tudtam ezt megállapítani.
A kertünkbe járó sünök egyike mostanában feltűnően meghízott, és nehézkesen mozog. Korábban csak estefelé jöttek, akkor tettem ki a kaját nekik, de ő pár napja délutánonként is megjelenik enni. Lehet, hogy vemhes? A nyár végi alomnak nem túl jók a túlélési esélyei télen, úgyhogy lehet, hogy át kell majd telelteni pár kis sünit. De nálunk nincs megfelelő hely erre. Tavaly ősszel is elhelyeztünk két 20-25 dkg-s kölköt, de oda most nem vihetünk sünit. Ha tényleg születnek kicsik, akkor esetleg valaki vállaná majd őket tavaszig?
Ma eljött a nap, mikortól Sünőke szabadon élheti az életét. 6 hétig volt nálam, szépen felcseperedett, itt volt az idő, hogy útjára engedjem. Pár házzal lejjebb lakik egy aranyos idős házaspár, az ő kertjükben engedtem el. Kutya nincs egyik szomszédban sem, két cica lakik a háznál, baromfiudvar van, és sok bokor, ahol Sünőke el tud bújni. A biztonság kedvéért azért építettem neki egy kibélelt, esőbiztos kis bungallót. Rögtön megtalálta a hátsó kijáratot, és elszelelt, de nyakomcsíptem, és visszatettem , hátha megszokja, és visszajár oda aludni. :)21 Kapott uzsonnát, és utána bebújt a szénába aludni. Este meglátogatom majd, hogy ott maradt-e vagy elbóklászott. Remélem jó helye lesz, nem éri semmi baj, és szép hosszú élete lesz. Nagyon a szívemhez nőtt , már most is hiányzik a puffogása :((( Minden jót tüskéshátú barátom........
Thor, eMM, Benőbéka, köszönöm a segítséget. Tudom, hogy jó helye lett volna nálatok is, de talán így könnyebb, hogy sűrűn meg tudom látogatni őt a szomszédban.
off Az ugatós/csaholós kutyákat nemkedveleMM. Spillónál(látom idetévedt a kapjatok a fejetekhez kutyások topicból) 12 kutya is van,hát ez nem csak hogy falka hanem már szánt is lehet velük hajtani az északi sarkra. on Sünügyben. Nálunk a szomszéd építkezés elmaradt hál istennek,a másik kutyás szomszédom meg bezárva tartja a kutyáit,mert különben összetipornák a szép kertjét. Több kutya hálistennek elég messze van, a sünike itt mindig talál(macskaja maradék) táplálékot.Meg a mostani sünüknek(ha van) én mindig rakok ki krumpihéjat,almcsutkát,stb.
Szóval Panka ide jöhet A SÜNI, ha gondolod.Helye/kajája lessz bőven.