Még több érdekes cikk a totalcar.hu-n!
Balra Jobbra

Keresés

Részletes keresés

Kókány Mester Creative Commons License 2022.03.30 0 0 118764

Ez elvileg legális, a világ bármely tájára szállítanak. Arra lettem volna kíváncsi, hogy lehet lepapírozni. Elvileg van rajta szám. Vagy nálunk ezt se lehet? De ez már túlmegy az OT vizsgán :-D

Előzmény: pizo (118762)
Quattroman Creative Commons License 2022.03.30 0 0 118763

bár nem veterán de, én rendeltem a gyártótól a görbe utánfutó alváz helyett másikat.

le le kellett nekik adni a számozott darabot és megérkezett azzal a számmal egy új, gyári beütéssel.

Ha ezt ot-zni akarnám ugyanúgy eredeti lenne....

a BMW gyárban polcról összeépítettek egy origi 2002 est de kellett venniük hozzá egy leharcolt, papíros autót hogy újjáépítsék. kapott historic rendszámot...

pizo Creative Commons License 2022.03.30 0 0 118762

Ezt itt inkább nem beszélném meg. Olvassák ám ezt a topicot a hatóságoktól is.

 

Zoli

Előzmény: Kókány Mester (118761)
Kókány Mester Creative Commons License 2022.03.30 0 0 118761

Újonnan gyártott alváznak van alvázszáma? Ha van is, az akkor új, nem lehet eredeti. Vagy hogy is van ez?

 

Pl.

 

Our Complete Richards Chassis are top quality, from Britpart.

 

Condition: New

Brand: Britpart

Part Number: NRC4642G

 

Eredeti után gyártot vadi új. És ugyan ez a helyzet a motorral is. Vadi újonnan gyártott motortömböt raknak össze minden belevalóval. Gondolom annak is van valamilyen száma.

Előzmény: pizo (118760)
pizo Creative Commons License 2022.03.30 0 0 118760

Ezen már rengeteg vita volt. Bugattiból is lassan már több van, mint ahányat egyáltalán legyártottak...

 

Ha van eredeti alváz és motorszám, akkor végülis veterán...

 

Zoli

Előzmény: Kókány Mester (118759)
Kókány Mester Creative Commons License 2022.03.30 0 0 118759

Csak agymenés volt, mert bár tényleg az utolsó csavarig van minden a árából biztos 5 autót vehetnél :-D Bár, ha valaki megszállot megteheti. De akkor az veterán lenne?

Előzmény: pizo (118757)
Kókány Mester Creative Commons License 2022.03.30 0 0 118758

Amerikában meg meg egy Discoverybe belefaragtak egy Cummins motort. Egyedileg módosította az alvázat, kormányművet, váltót, féket (igazából majd mindent). Otthon vágott, hegesztett fúrt-faragott. Egyedileg tervezte gyártotta, ami kellett. Saját kezüleg csinált mindent. Szóval széles a világ :-D

 

You-tube-on vagy 50 epizódban fent van. Igaz nem veterán. 

Előzmény: pizo (118755)
pizo Creative Commons License 2022.03.30 0 0 118757

30 év feletti járművet összeépíthetsz:

 

5/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet 9. § (3) *  Jármű összeépítéssel történő létrehozása kizárólag az a)-f) pontokban meghatározott esetekben engedélyezhető: * 

 

d) *  a közúti közlekedésre vonatkozó közigazgatási hatósági ügyekben alkalmazandó kiegészítő eljárási szabályokról szóló kormányrendeletben meghatározott feltételeknek megfelelő muzeális jellegű jármű

 

és OT-minősítéssel forgalomba is lehet helyezni. Persze valós alvázszám (VIN) és motorszám vagy motorkód szükséges. 

 

 

Zoli

Előzmény: Kókány Mester (118754)
Kókány Mester Creative Commons License 2022.03.30 0 0 118756

A lemezmunka macerásabb, bár megcsinálható, vagy vehetsz vadi új elemeket is. Bár akkor mitől is veterán? Festeni többen tudnak :-D. Ezt a képet csak random találtam  a neten miután beütöttem a keresésbe "külföldi veterán vizsgás LR Series". Volt ennél még ütöttebb kopottab is csak nem akartam telerakni a fórumot képekkel.

Előzmény: R100 (118752)
pizo Creative Commons License 2022.03.30 0 0 118755

Svájcban minden 2T gépjárművet kitiltottak végleg a forgalomból tavaly - igen, a veteránokat is, pedig tudtommal a svájci rendőrségnek voltak DKW Mungái. Most volt egyhez szerencsém, ami Svájcból érkezett. Ott már sehogyan sem lehetett forgalomban tartani. 

 

Zoli   

Előzmény: Zoli_t5H (118753)
Kókány Mester Creative Commons License 2022.03.30 0 0 118754

Csak egy kis gondolatkisérlet. (máshol menne, nálunk nehezen :-D, max egyedi építéssel, bár nem tudom gyári sorozatgyártású autót építhetsz e egyedileg :-D )

 

Csak LR vonalon. Angliában az utolsó csavarig minden kapható. Tehát, ha vennék egy galvanizált alvázat és onnan mindent felépítenék (hidak, futómű, karosszéria elemek, motor, váltó ect). Tényleg mindent lehet kapni a legkisebb csavartól a komplett kábelkötegig, gyakorlatilag csak pénz kérdése és összerakhatsz egy autót. Minden csavaros egy jó kis legó az egész. Na ezt megtetted, van egy null kilométeres soha egy métert nem ment autód, ami pár éve készült alkatrészekből lett összerakva. No ez csont nélkül megkapja az OT vizsgát, pedig soha nem volt veterán, az alkatrészek többsége (akár mind) új gyártású.

Zoli_t5H Creative Commons License 2022.03.30 0 0 118753

Sot, van ahol ha hasznalni akarod, akkor naplot kell vezetni es ha jol tudom evi km korlatozas is van (talan a szomszedban a sogoroknal is)... szoval nem olyan rossz az a rendszer, ami itthon van...

 

Előzmény: pizo (118748)
R100 Creative Commons License 2022.03.30 0 0 118752

Ez a konkrét autó számomra érthetetlen. Ez nem patinás, csili-vili fényezés van rajta, de tiszta hullám.

Vagy úgy hagyjuk és akkor lehet patinás, vagy lefényezzük, de ha fényezünk akkor már illene a lemezekkel is foglalkozni. Ennek így mi értelme van?

Előzmény: Kókány Mester (118746)
Kókány Mester Creative Commons License 2022.03.30 0 0 118751

Eu-s Ot alatt azt értettem, hogy van egy központi nemzetközi szervezet, ami koordinálja a minősítést. Ennek vagyunk mi is a tagjai. Sajnos a tagországok szigorúbb irányba eltérhetnek az alapkoncepcióktól. Természetesen kis hazánk pápább a pápánál, emiatt ilyen a magyar rendszer. Több nyugati országban egy "barn find" kübelwagen rozsdaboglyát, ami a háború óta porosodott egy pajtában is le OT-nek az eredeti állapotában (lehet be se indul), mert az eredeti koncepciót veszik figyelembe, hogy valóban veterán autó legyen.

Előzmény: pettinke (118747)
Kókány Mester Creative Commons License 2022.03.30 0 0 118750

Félreértés ne essen én nem vitázni akarok, csak nem értem ezt a helyzetet. Adott egy jármű, ami a mai modern műszaki vizsgát is csont nélkül teljesíti, teljesen eredeti, nem mókolt. A veterán minősítésre nem méltó, mert kicsit ütött kopott, látszik rajta a használat. Ez az egy dolog nem tetszik. A F.I.V.A minősítésben van erre egy kategória, amiről a magyarok nem vesznek tudomást, nálunk ilyen nincs. Ez a nagy baj. Tudom, hogy tagországonként eltérhetnek az eredeti F.I.V.A koncepciótól, de ez egy kicsit túlzás. Mindegy, ha gatyába rázom a vasat teszek egy próbát, de nem fogom kicsicsázni, csak, hogy megfeleljen. Akkor kap rendes műszakit, és használom úgy :-D.

 

Egyébként senkire nem haragszom, remélem nem ez jött le az írásomból :-D. Csak érdeklődni akartam, hogy változott-e valamit a helyzet (de úgy látom nem).

pizo Creative Commons License 2022.03.30 0 0 118749

"Elvileg csak azt kellene vizsgálniuk, hogy eredeti-e, vagy ami cserélve van az korhű-e, avagy eredeti cseredarab. Sluszz-passz. Nehogy már csak az kapja meg az OT-t (bár sajna ez a módi), ami olyan mintha most jött volna le a gyártósorl. Az nem veterán autó, csak annak látszó vacak, új, utángyártott, stb alkatrészekből újonnan összerakva. Az alkatrészek, elemek zöme max pár éves. Ez mitől veterán?"

 

Itt az új szabályzat, ezt olvasd el: http://mavamsz.hu/uploads/files/jovahagyott-muzealis-minosito-szabalyzat-20220214.pdf

 

Jogszabály, tehát betartandó. Nem mi találjuk ki ránézésre, hogy mi megy át, és mi nem. Olvasd el, és értelmezzed. Ha nem tetszik a minősítési rendszer, nem tudsz, vagy nem akarsz költeni a járműre, akkor nem fog átmenni a minősítésen, és kész. Személy szerint nekem is jobban tetszenek a nagyon eredeti és patinás autók mint a túlrestauráltak, csak nagyon nehéz meghúzni a határt a használatban kissé patinás, meg a lehasznált között, mert mindenkinek mást jelent.    

 

És mielőtt azt mondod, hogy büdös bunkó vagyok, igazad van, de kb. két éves procedúra eredményeképpen született meg ez az új Szabályzat, ahol sok ellentétes érdek feszült egymásnak, és konkrétan tudom, hogy majdnem beszántották (az aktuális kormányzat) az egész minősítési rendszert. 

 

2006 óta megy itt ezen változó intenzitással a vita, én kicsit belefáradtam. 

 

Üdv. Zoli

 

  

Előzmény: Kókány Mester (118745)
pizo Creative Commons License 2022.03.30 0 0 118748

Országonként eltérő a szabályozás. Angol rendszám van rajta, nekik lehet. 

Németországban is könnyen megkapják a veterán járművek a H-rendszámot.

 

De hogy jó is legyen: Szlovákiában tudtommal jóval szigorúbb a veteránjárművekre vonatkozó szabályzás, mint nálunk.  

 

Zoli

Előzmény: Kókány Mester (118746)
pettinke Creative Commons License 2022.03.30 0 0 118747

vá'kicsit ... mi az az "EU-s OT"?

én ilyenről nem tudok.

Előzmény: Kókány Mester (118745)
Kókány Mester Creative Commons License 2022.03.30 0 0 118746

Ez pl. OT-vizsgás külföldön, pedig hullámosabb, mint az Atlanti óceán. Nekik lehet?

Kókány Mester Creative Commons License 2022.03.30 0 0 118745

Műszakilag kifogástalan a gép, teljesen eredeti, de mivel katonai jármű volt, és használták is ezért horpadt. Mondanom sem kell, hogy hazánkon kívül a mostani állapotában mindenhol megkapná az EU-s tehát nem magyar OT-t. Csak nálunk van ez az elmebeteg "essen hasra a légy a fényezésen" mizéria. Könyörgöm 47 éves nehogy már ne legyen megkarcolódva. Elvileg csak azt kellene vizsgálniuk, hogy eredeti-e, vagy ami cserélve van az korhű-e, avagy eredeti cseredarab. Sluszz-passz. Nehogy már csak az kapja meg az OT-t (bár sajna ez a módi), ami olyan mintha most jött volna le a gyártósorl. Az nem veterán autó, csak annak látszó vacak, új, utángyártott, stb alkatrészekből újonnan összerakva. Az alkatrészek, elemek zöme max pár éves. Ez mitől veterán? 

Előzmény: pizo (118744)
pizo Creative Commons License 2022.03.28 0 0 118744

A muzeális minősítés alapelve, jogszabályban leírva, hogy a járműnek a gyártáskori műszaki és esztétikai állapotában kell lennie. Ez viszonylag "könnyen" eldönthető. Ha azt mondanánk,  hogy lehetnek használati nyomok, akkor jönne a vita, hogy a 10 cm-es horpadás még megfelelő, de a 11 cm-es már nem? És ha nem, miért nem? De ha a 11 cm-es még jó, akkor a 12 cm-es miért nem?

 

És ha lenne lazítás, akkor egyesek egyesek olyan romhalmazokkal állítanának oda, hogy eszméletlen... és így is voltak, vannak egész döbbenetesen rossz állapotú járművek, amiket minősítésre hoznak.

 

De ezt itt 2006 óta rágjuk, meg van egy szabályzat, amihez a minősítőknek tartaniuk kell magukat. Én is minősítő vagyok. A helyedben megtartanám a gépet patinás állapotban, normál rendszámmal. 

 

Zoli  

 

   

Előzmény: Kókány Mester (118743)
Kókány Mester Creative Commons License 2022.03.28 0 1 118743

Sziasztok

 

OT vizsgán van esély átnyomni egy 47 éves latonai LR Series 3-t. Ütött-kopott, itt-ott horpadt. Nem szeretném csilivilire restaurálni, mert akkor elveszti mindazt, ami a korát és a történetét mutatja. Soha nem értettem miért csak az a gép kap veterán minősítést, ami jobb állapotra van megcsinálva, mint amikor legördült a gyártósorról. Az nem egy vetererán autó, csak a replikája :-(. Változik már a szemlélet, vagy még mindíg ez a maradi hozzáállás van. Bezzeg nyugaton "Barn find" állapotban is veterán minősítenek, ha egyszer eredeti, nem kell csilivilinek lenni.

 

Köszi

pizo Creative Commons License 2022.03.28 0 0 118742
Quattroman Creative Commons License 2022.03.22 0 0 118741

persze hogy lehet, de gondolom van egy komplett működő másik és azt olcsóbb lenne beleraknia

Előzmény: pizo (118740)
pizo Creative Commons License 2022.03.22 0 0 118740

Ha már szétszedi, akkor fel is lehet újítani.

 

Zoli

 

Előzmény: Quattroman (118738)
Quattroman Creative Commons License 2022.03.22 0 0 118739

egy igazi veterán ritkaság:

https://www.youtube.com/watch?v=kKKGXeg7udE

icipicit off

Quattroman Creative Commons License 2022.03.22 0 0 118738

arról nem is beszélve hogy szerintem csak a hengere más picit, így az egész motyót átlehet pakolni a másikba

Előzmény: pizo (118737)
pizo Creative Commons License 2022.03.22 0 0 118737

"Sziasztok! Adott nekem egy MZ TS 150 szürkeforgalmis 2betű 4számos rendszámú. Műszakija 1982-ben járt le, kivonatva nem lett. Adásvételi még nem lett megírva. Azt majd rendbe rakása után írjuk ne legyen gond hogy 15nap alatt nem lett "átíratva". "

 

Erre nem vonatkozik a 15 nap. 

 

"Adásvételibe ha a 125-ös adatai kerülnek forgalomba visszahelyezéskor megoldható lenne hogy az kerüljön az új forgalmijába? Válaszokat előre köszi!"

 

A adásvételibe a forgalmiban lévő adatok kerüljenek, de igazolni kell, hogy honnan van a 125-ös blokk. Adásvételi a blokkról, ahová be kell írni, milyen rendszámú, vázszámú motorkerékpárból származik, és avval a személlyel kell adásvételi, aki a legutolsó a donor forgalmijában. 

 

Én felújítanám a 150-es blokkot, és azt tenném bele. Nincs gond az adminisztrációval, így eredeti és egy picit erősebb is.

 

Zoli

Előzmény: Fecske37 (118736)
Fecske37 Creative Commons License 2022.03.22 0 0 118736

Sziasztok! Adott nekem egy MZ TS 150 szürkeforgalmis 2betű 4számos rendszámú. Műszakija 1982-ben járt le, kivonatva nem lett. Adásvételi még nem lett megírva. Azt majd rendbe rakása után írjuk ne legyen gond hogy 15nap alatt nem lett "átíratva". Mivel nagyfater vette újkorában jól ismert a története. 

 

Egy TS 125 blokk van benne (megvan a gyári 150-es is)

Kérdésem az lenne vissza tudnám e helyezni a forgalomba a 125-ös blokkal? (Ez az üzemképes blokk, már a 70"-es évek vége óta ez van benne) (Szürke forgalmijában az eredeti 150-es blokk van beírva)

 

Adásvételibe ha a 125-ös adatai kerülnek forgalomba visszahelyezéskor megoldható lenne hogy az kerüljön az új forgalmijába? Válaszokat előre köszi!

 

R100 Creative Commons License 2022.03.18 0 0 118735

Május 1-i budapesti rendezvényre keresek veterán tűzoltó autót statikus bemutatóra, térítés ellenében.

Írjatok!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!