Nem mondtam, hogy _ugyanannyi_ szigetelest tegyen. De tuti hogy nem jobb a fal leszigetelese helyett vastagabb teglakat alkalmazni (nem olcsobb es nem hatekonyabb vedelem). De persze nekem mindegy...
Szerintem sokkal nehezebb lesz hoszig. nelkul elerni azt az erteket, ami mar elfogadhato... raadasul ha a garazs felol szigeteled a pincet, nem torekedsz szepsegre, akkor olcsobb mint a kulso hoszig. (nem kell a tobbi kellekkel osszemerheto aru nemesvakolt), es kevesebb meretben, mint a garazs kulso falait novelni.
Remek kis ötletbörze! Kézzel valahogy megbíkóznék vele, csak aztán az egésznek az volna a lényege (szépsége?) hogy utána próbálgatni kéne a külső-belső falakat, ezért szerettem volna modellezni. A lényeg végülis nem az, hogy hány fok lesz a garázsban, hanem hogy a lakás jól legyen hőszigetelve, és el lehessen hagyni arról az egész falról a hőszigetelést, mert az egy csomó pénz.
Axióma ötlete ebből a szempontból kedvező, mert a hőmérsékleteket gyorsan végig lehet próbálgatni, igaz így már két dimenzió mentén kell végigszaladni...
Bocsánat, az még elképzelhető, hogy egy garázsnak nincs ablaka, de ajtó feltételenül kell rá, úgyhogy az előbb a 3 helyett 4 hőellenállást kell kiszámolni...
>Ha a garázsban mégiscsak egy általam elképzelt hőmérsékletet szeretnék fűtés nélkül, akkor milyen arányban álljon egymással az előbbi két fal hőátbocsátása. -Hát nem KÉT fal, mert a garázsnak van teteje és alja is. Egy extrém vékony garázs esetén, ami mondjuk egy 1 cm vastag rés, a hőmérséklet a szoba és az udvar hőmérsékletének a középértéke lesz, ha a két fal egyforma. (Kicsit kisebb, de a sok pontosítást és nyitózárólejet a belinkelt kéményes-körmondatos példa miatt most nem merem forszírozni :-) Ha ez egy reális garázs, akkor nem csak a szobával közös fallal megegyező méretű külső fala van, hanem oldalfalak, tető, padló, így a hőfok a kinti hőmérséklethez lesz közelebb.
>Erre kínál valamilyen megoldást a Winwatt? -Nemtom, de Excelben vagy papíron se ördöngösség. A hőellenállások és hőáramok a klasszikus áramkörös Ohm-törvényes logikával számolhatók. Feszültség=hőfokkülönbség, itt a két biztos pont a szoba hőfoka és a kinti hőfok. Ellenállás: ki kell számolni az U (avagy K) tényezőkből és a méretekből K/W értékeket.
A-2-B-3-C Lerajzolni most nehézkes, itt A pont a szoba, onnan 2 párhuzamosan kapcsolt hőellenállás vezet a B ponttal jelölt garázsba (a fal ellenállása, és a talajon keresztül a vonalmenti), onnan 3 párhuzamosan kapcsolt ellenállás a C-vel jelölt udvarba (a garázs külső falai, beleértve az oldalfalakat is, a falak alatti vonalmenti hőátadás valamint a garázstető) A hőellenállásokat WinWatt-ból megkapod.
1. Kiszámoljuk az ered ő ellenállást A-C között. Párhuzamosan kötött ellenállások eredőjét úgy kapjuk, hogy a reciprokaikat összeadjuk, majd az eredménynek is vesszük a reciprokát. Így kapunk két ellenállást, amik sorba vannak kötve, azokat csak össze kell adni, máris megvan az eredő ellenállás.
2. Kiszámoljuk a hőáramot (I=U/R analógia)
3. A 2 ellenállás eredőjének felhasználásával kiszámítjuk a hőfokesést a garázsig (U=I*R), ezt levonva a szoba hőfokából megvan a garázs hőfoka.
4. Nem lepődünk meg, ha a valóságban nem így lesz :-) (A műszaki számítások egy csomó közelítést, leegyszerűsítést használnak, pl. a külső hőátadási tényező szabvány szerint 24, de valahol 10 és 40 között lehet egy konkrét esetben)
>Az az elképzelés, hogy se a ház-garázs közti fal, se a garázs külső fala nem lesz EPS-sel szigetelve. Azt kéne kiderítenem, hogy milyen falakat rakassak ehhez, hogy a kettő együtt megfelelő legyen. -Fontos kérdés, hogy milyen a garázstető. Ha valami hullámpala vagy sima cserép, akkor annyival kisebb a hőellenállása a falénál, hogy gyakorlatilag mindegy a garázs fala hőtechnikai szempontból.
Garázsra megadhatsz 10 fokot, az általában csak temperált helység szokott lenni. a meleg nem is jó ott, fontos hogy intenzív legyen a szellőzése (vizes autó párája távozzon valahol).
Amit Axióma írt az jó megoldás. Elindulsz egy PTH38-ról kinti -15 fokról (aházzal közös fal túloldali hőmérésklete persze a szoba előirányzott hőfoka legyen, és vica versa, ha a szobát méretezed akkor a garázs belső előirányzott hőmérsékletét add meg), belső 5 vagy 10 fokot adsz meg. Aztán ha kisebbre veszed a falazatot 30-asra mondjuk, akkor meglátod, hogy keletkezik-e hőigény.
Igy gyakorlatilag a szoba közös faláról fűtöd a garázst !
Felteszem ha a garazst is lakoszobanak veszed es olyan homersekletet allitasz be neki probalgatassal, amire 0 W (kozeli) hoigeny lep fel, akkor megtalaltad a futetlen garazst... bar a lakoszoba fogja akkor futeni, amivel hataros. Nyilvan nem 10-es valaszfal kellene oda...
Hű! Azt hittem ezt valahogy kiszámolja nekem. Lenne a ház mellett egy garázs, és több kérdés felmerült.
- Nem tudom, hány fok lesz a garázsban (kb. ahogy esik úgy puffan), ez nekem mindegy, meg a kocsinak is, de a program ezekszerint kéri.
- Az az elképzelés, hogy se a ház-garázs közti fal, se a garázs külső fala nem lesz EPS-sel szigetelve. Azt kéne kiderítenem, hogy milyen falakat rakassak ehhez, hogy a kettő együtt megfelelő legyen.
- Ha a garázsban mégiscsak egy általam elképzelt hőmérsékletet szeretnék fűtés nélkül, akkor milyen arányban álljon egymással az előbbi két fal hőátbocsátása.
Hű gyerekek, ez egy baromi 1x-ű kis progi, ameddig csak hőveszteséget akar valaki számolni ! A többit nem kell erőltetni, arra az építészeknek van szüksége...
Menet:
1. project létrehozás
2. szerkezetek létrehozása, úgymint: külső fal, belső válaszfal, nyílászárók, födémek. Rétegrendet kívülről befelé (vagy fordítva) megadni.
3. ha valamilyen anyagnak nincs meg az adata (asszem 2-3 adat kell össz-vissz), akkor az vagy meg kell keresni a neten, vagy valami mással helyettesíteni
4. utána lehet helységenként számolni a hőveszteséget, a nyílászárók méretét levonva a falak méretéből és külön felvéve a saját szerkezetével.
5. szükség esetén a légcserén lehet (kell) variálni
Nem hiba, becsüld meg a túloldali hőmérsékletet, és írd be. Más a túloldali hőfok egy kamra (aminek nyitogatod az ajtaját) és más egy lakatlan padlástér esetén.
Jobb egér gomb: biztos azért könyebb nekem, mert ez a szakmám (számítógépek alkalmazástechnikája), annyi programmal kerültem már kapcsolatba, hogy ez szinte már ösztönösen megy, ráérzek mit hogy kell csinálni.
Lehet hogy félreértetted, a szerkezeteknél absztrakt elemeket hozol létre, nem konkrét helyiségek konkrét elemeit. Pl ha az egész háznak ugyanolyan mindenhol a külső fala, akkor csinálsz egyféle külső falat. Amikor elkezded csinálni valamelyik konkrét helyiséget, akkor ott majd azt kell mondanod, hogy ennek a helyiségnek van egy olyan szerkezeti eleme, ami "külső fal"-ból van, északra néz, a mérete x*y, és ebből levonandó z m2 felület az ablakok miatt. Majd azt mondod, van benne egy z m2 felülető "ablak"-ból készült szerkezeti elem, aminek a téli benapozása árnyékos, éjszaka pedig a redőny miatt a k értéke 1,4 helyett csak 1,1.
Ha mindennel megvagy, akkor már sok érdekes dolgot tud majd mondani neked a házról, meg a helyiségidről. De ez én tudományom itt lassan ki is merült, mert a program lehetőségeit csak idáig kutattam ki. Biztos hogy rengeteg dolgot tudna még, de nekem bőven elég volt, hogy meg tudta mondani a hőszükségleteket.
Én nem olvastam semmilyen leírást hozzá. Jobb szeretem autodidakta módon megismerni a programokat. Ez meg ráadásul adta is magát, mert amíg nem csináltam egy új projektet, addig az ég világon semmilyen menü nem volt benne aktív :) Így rájöttem hogy ezzel kell kezdeni. Aztán meg sorban végigmenni a jegyzékek menün. Anyagok: én azokkal dolgoztam amik benne vannak alapból, bár lehetne a netről összeszedni hozzá mindenfélét, de én inkább ha nem találtam valamit akkor keresetem egy hasonlót ami volt. Szerkezetek: Itt kell a dolgot neked is kezdeni, megnyitod, a jobb oldali üres területen jobb klikk, aztán létrehoz, adsz neki nevet pl ablak. Megkérdezi hogy réteges vagy ismert szerkezet. Réteges az amit te raksz össze rétegből. Ismert pedig aminek egyben ismered a paramétereit, pl az ablak ilyen. Ezután típust választol, jelen esetben "ablak külső", megadod a méreteit (x,y) a hőátbocsátási tényezőjét. Gondolom tudod mennyi, ha te vetted az ablakot. Üvegezett rész aránya - egy kis számolással megtudod. Na aztán jön a többi szerkezet: külső fal, belső fal, aljzat, födém. Ezek rétegesek, vagyis neked kell összepakolnod a rétegekből: pl belső vakolat x cm, tégla y cm, szigetelés z cm, külső nemes vakolat ... Ha összeraktad megmondja hogy mennyi a szerkezet hővezetési tényezője, valamint lehet kérni róla egy szép diagrammot, ahol azt mutatja meg hogy lesz-e valahol páralecsapódás vagy sem. Ha megvagy mindennel jöhet a következő menüpont, de ez már egy újabb epizód :)
Akkor én ehhez nagyon hülye vagyok. Annyit legalább tudok már, hogy először létre kell hozni egy projectet. (pl. ezt is írhatták volna a használatiban!)
Csak mert azt mongyák! De rosszul értelmezted a szöveget! A helyes megértés a következőképpen néz ki (egy mondat viszonylatában) "és, illetve, továbbá, különösen, vagyis, akkor, és kkülönösek, továbbá, akkor, valamint"
Esetleg rendezhetnék Gábor épszerk könyv felolvasó versenyt! Egy oldal elolvasása után a lényeg visszamondásával. Nem tudom hány százalékos lenne a megértési arány?! Szerintem 10 vállalkozóból 11 elbukna rajta.
Ó! Azok a 2 oldalas körmondatok..........
Aki azt állítja bármire is, hogy nem érthető a leírása, ajánlom olvasson Gábor könyvet! Jobb mint az Odüsszeia!!
Végülis mi a problémád vele? Durván annyi a menet, hogy létrehozol egy projektet (ha nem tetszik akkor nevezd ahogy akarod, de valamibe csak bele kell pakolni az adatokat) Aztán megcsinálod a szerkezeti elemeket: ablakok, falak, födém, aljzat, etc... szépen össze kell pakolni a rétegrendeket (néha kell egy kis improvizáció, ha pont az az anyag nincs meg benne, ami kell, akkor valami hasonlóval próbálod helyettesíteni) A szerkezeteket le lehet ellenőrizni hőátbocsátás, páratechnika szempontból. Bár mint előttem mondták az új szabványnak már nem felel meg, de azért mankónak nem rossz. Ettől még jól számol, csak ha azt mondja egy szerkezetre hogy megfelelő, akkor még nem biztos hogy az új szabvány szerint is megfelelő. Ha megvannak a szerkezetek, akkor összepakolod belőle a házat, és ezután megmondja helyiségenként hogy mennyi a hőszükséglet, a nyári hőterhelés, stb. Zoli
A projectekkel csak az a bajom, hogy .... nincs is velük semmi bajom, csak használati útmutatót nem így kell írni. Ez olyan, mint ha a gyereket úgy tanítanád beszélni, hogy elmagyarázod neki: "a beszéd a kommunikáció vokális eszköze..."
Tudtommal ez egy energetikai/fűtéstechnikai méretező program... Ami nem csak azt tudja, hogy megadjuk neki, mekkora a hőszükséglet, és mekkorák a szobák, aztán megmondja milyen radiátor kell, hanem magát a hőszükségletet is kiszámolja, a felhasznált anyagok hőtechnikai paraméterei és rétegrendje alapján... (?) (ha vmit rosszul írok, please kijavítani)
biztos sokminden mást is tud. Kézzel szerintem mennének ezek a hőtechnikai számítások, bár a páratechnika biztos nem fejből. Kb. annyi érdekelne, hogyan kell mondjuk egy hőtechnikai méretezést (teljesítménysükséglet -15 C-ra) összehozni benne, de help nélkül hozzáfogni sem sikerült
Mire akarod használni? Ha nem ismered hozzá a hőtechnikai szabványt, elég nehéz lesz megtanulni a használatát. Tulajdonképpen a használatát a hőtechnikai szabványban találod meg leírva. Ha ott megérted, hogy hogyan kell az épület hőtechnikai méretezését elvégezni, és kézzel már megy a számolás, akkor pofonegyszerű a progit is megérteni.
Egyébként az ingyenes winwatt (a régi) már nem felel meg az érvényben lévő szabvány szerinti méretezéshez.