Ide várok mindenkit, akit vagy műtöttek gerincferdüléssel, vagy épp műtétre vár (illetve ezzel fenyegetik), hiszen neki minden kevéssé elrettentő infó jól jöhet, ez tapasztalat.
Köszy , hogy ez megírtad nekem mert én nem is gondolkoztam ilyeneken . Jó sokáig kellett akkor neked is várnod , hogy kapjál időpontot . Majd még írok .
Uhh..hát olyan,hogy konkrétan időpont kérés,olyanon nem voltunk.. voltunk vele műtéti megbeszélésen,kétszer is,egyszer szeptemberben,majd januárban,aztán mentünk beutalókat kérni a vizsgálatokra márciusban,aztán ezekkel az eredményekkel visszamentünk az altatóorvoshoz áprilisban,és mikor ő mindent rendben talált,felkerültünk a várólistára,és 1 hónappal később megműtöttek.
Ugye tudod,hogy előtte el kell végeztetni egy csomó vizsgálatot? Fül-orr-gégészet,hasi-ultrahang,szív-ultahang,mellkasröntgen,EKG,légzésfunkció..és még lehet hogy valamit kihagytam,nem tudom...
Ezekhez mind kell orvosi beutaló. Kb. 1 hónap,vagy pár hét,míg ezek lezajlanak,utána kaptok időpontot altatóorvoshoz,aki vagy rábólint az eredményekre,és felír a listára,vagy pedig ha talál valamilyen fertőzést,baktériumot,vagy akármit,azt ki kell először kezeltetni,és csak utána mehet a műtét.
Sajna ez egy elég bonyolult procedúra,szóval nem,nem elég szeptemberben odamenni,de még augusztusban sem szerintem..
Műtéti megbeszélésen voltatok már nála,ugye? Ahol rábólint a műtétre,eltervezi magában hogyan lesz,beszél veletek,stb..
Bocsy , hogy már reggel zavarlak csak még azt szeretném kérdezni , hogy ti mikor mentetek időpontot kérni? És még azt , hogy mikorra kaptál időpontot?Csak azért kérdezem , hogy már augusztusba menjünk kérni időpontot vagy elég ha csak szeptemberbe megyünk .
Igen,tornáztam műtét előtt és korzettet is hordtam,három és fél évig. Műtét előtt is használtam,de csak azért,mert benne nem fájt annyira a hátam,mint nélküle. De nyilván az utolsó 1-2 hónapban nem hordtam már "rendesen",szóval napi 23 órát,csak éppen amennyi jól esett. Tudtam,hogy már nem volt tétje,ezért volt így. Néha rajtam volt,néha nem. Mivel nekem nem volt folyamatosan és főleg gyorsan romló gerincem,szerencsére igazam is volt,nem lett baj :) Meg..nem tudom. Nem volt olyan a lelkiállapotom se,hogy legyen erőm azt még hordani,bármennyire is szerettem a fűzőmet.:)
Még azt szeretném kérdezni , hogy műtét előtt tornáztál ? Kellett fűzőt használnod ? És ha igen akkor még műtét előtt is használtad vagy akkor már nem kellett ?
Igen,fel fognak ébreszteni,hogy elvégezzék az úgynevezett wake up-tesztet. Ez ugye a bénulás megelőzésére,vagy pontosabban annak korai felismerésére szolgál,és nagyon hasznos. Megnézik,hogy mozog-e a lábad,és ha igen,akkor visszaaltatnak,és bezárják a sebet (bár borzasztóan kicsi az esély arra,hogy ne mozogjon,szinte semmi). Majd még a műtét előtt bejön hozzád a Doktor úr,és megmutatja neked,hogyan kell mozgasd a lábadat a teszt közben. Semmi különös amúgy,csak ilyen.. spicc és lábujjhegy,és ezt kell váltogatni. Azt ne kérdezd,hogy ez hogyan fog eszedbe jutni a műtét közben,mert őszintén szólva halvány lila gőzöm sincs XD,de emlékezni fogsz rá valahogyan,és úgy fogod csinálni,ahogyan kell. Én is jól csináltam állítólag..
Persze erre az egész felébredésre később egyáltalán nem fogsz emlékezni.
A lélegeztetőgépen való gyakorlás igazából csak azt takarja,hogy le kell menned naponta háromszor 30 percet fújnod,semmi különös. Csak hogy ne a műtét után kelljen mindezt megtanulnod,hanem tudd már előre is. Bár,az igaz,hogy manapság már nagyon-nagyon kevesen jönnek ki a műtőből úgy,hogy még lélegeztetőgépen vannak. Ez nagy részben egy hanganyagnak köszönhető,ami egész végig a füledbe megy majd,és amit a műtét előtt a pszichológussal állítotok majd össze közösen :) Ez egy tök jó és hasznos dolog. Nem mennék bele hogy miért,mert elég bonyolult,de majd úgyis elmagyarázzák Neked :)) Szóval a lényeg az,hogy valőszínűleg nem kell majd a műtét után lélegeztetőgép neked sem,csak éppen ezt előre senki sem tudhatja,és ezért begyakoroltatják veled szükség esetére,ha mégis valami miatt kéne. Akkor is,ha nem valószínű :)
A gyakorlatok meg semmiből sem állnak,az egyik az olyan,hogy csak simán fújni kell,a második olyan,hogy asszem nagyot szívsz,benntartod,és aztán ki,és még van egy harmadik is,csak arra már nem emlékszem.. de... de az is valami ilyesmi :-)
Nagyon szívesen,és nagyon,nagyon örülök,hogy tudtam Neked segíteni :)) És tényleg,várom a kérdéseidet. Igyekszem most már mindennap megnézni ezt a fórumot,nem úgy,mint eddig,hihi :D
Köszi , hogy válaszotál a kérdéseimre . Még azt szeretném kérdezni , hogy műtét közben felkeltettek-e téged ?Meg még azt ,hogy írtad hogy elötte nap kellett gyakorolni a lélegeztetést de ezt , hogy kellett csinálni ? Egyenlőre annyi jutott még az eszembe . Majd még írok ha lesz még kérdésem . Amúgy 16éves vagyok . És te hány éves vagy ? Tényleg nagyon köszönöm , hogy ezeket leírtad sokat segítettél nekem .
Persze,anyukád végig bent lehet veled,és nem csak nappal,de éjszaka is! Egy kétágyas szobát fogtok kapni,ahol az egyik a tied,a másik pedig anyukádé lesz :-) Ez természetes,mindenkinél így van. Nagyon megértőek a nővérkék. Egyedül az intenzív osztályon nem aludhat veled,de természetesen attól még ott ülhet melletted egész nap,csak éppen este fel kell mennie a szobájába, éjszakára. :)
Utána igen,kellett,és kell is még tornáznom,persze már egyre kevesebbet. Eleinte mindennap kellett,utána elég volt 3-szor,4-szer egy héten. A kórházban lesz egy gyógytornászod,ő fog megtanítani neked gyakorlatokat,amiket majd hat hétig otthon is kell hogy csináljál. Ezek még ilyen nagyon "lightos" feladatok,a nagy része fekve van. Aztán mikor letelt az első 6 hét,vissza kell hozzá mennetek,hogy újakat tanítson,ezek már nehezebbek lesznek,és utána meg már járhatsz újra ahhoz,akinél eddig is tornáztál :)
Nem,a varratokat csak a műtétet követő 15. napon szedik ki,tehát kb. egy héttel azután,hogy kijöttél. Ez egy csütörtöki nap lesz,a doktor bácsi soron kívül fogad,és kb. 10 perc az egész,nem is fáj túlságosan,meg hát tényleg,gyorsan túl vagy rajta :D Én nagyon féltem tőle xD Éreztem egy erősebb csípést,mikor elkezdte kiszedni,akkor mondtam klassz,van is miért félni,ha így csinálja még a hátam összes hátralévő szakaszában... aztán kijelentette,hogy akkor ezzel készen is lennénk,ennyi lenne :D Hát egy kicsit elcsodálkoztam :DDD Szóval csak egy csípés az egész,kis túlzással :)
Igen,volt katéter,és nem csak a műtét alatt,hanem utána még egy pár napig is,amíg tudtam már annyira járni,hogy kimenjek wc-re. Hát nem éppen a legkellemesebb dolog a világon,de hát na :D Kibírható azért :-)
Hát..majdnem az egész gerincemet műtötték. Összesen 11 csigolyát,tehát maradt még mozgó csigolya lent is,és fent is :) Szóval pont jó :) Tudok táncolni és ha nagyon akarok még görnyeszkedni is! XD Persze ilyen..vicces módon,az osztálytársaim mindig nevetnek,ha meg akarom nekik mutatni,mit is tudok én.. :DDD De hát akkor is :)
De nekem is 60 fokos ferdülésem volt,mint neked :) Szóval nem mondom hogy neked is ennyi lesz elmerevítve,mert ez rengeteg mindentől,főleg a görbület típusától függ,de azért nagyjából :)
Semmi baj,örülök,ha írsz,és nyugodtan tegyél fel még kérdéseket,várom őket! :)) Tényleg! :)))))
Köszönöm , hogy írtál sokat segített.Lenne pár kérdésem :van-e arra lehetőség , hogy anyukám ott legyen velem?Persze csak nappal. Utána kellet még tornáznod?Amikor kijöttél a kórházból már kiszedték a varratokat?Műtétkor tettek neked katétert?
Neked az egész gerincedet műtötték? Most ennyi jutott az eszembe . Várom a leveled és még egyszer köszönöm , hogy írtál . Sajnálom , hogy ennyit kérdezek
Bocsi a kései válaszért,de csak most láttam,hogy írtál...
Na szóval :) Azt már láthattad az előző hozzászólásomban,hogy mennyire örülök,hogy belementem a műtétbe,és mennyire boldog vagyok,hogy ott történt,így történt,akkor történt :) Hidd el,Fazekas dr-nál a legeslegjobb helyen jársz. Meg úgy általában: abban a kórházban a legjobb helyen jársz :) Majd meglátod,szeretni fogsz ott lenni. Én imádtam :) Tényleg, nagyon :)
Hú,hol is kezdjem.. mit szeretnél,miről meséljek? Az az igazság,hogy igazából rengeteg minden történt,rengeteg mindent elmondhatnék,órákig mesélhetnék..:)) Elmondok most pár dolgot,de ha vannak konkrét kérdéseid,nyugodtan tedd fel őket! :))
Hmm.. két nappal a műtét előtt kell majd befeküdnöd a kórházba. Ezen az első két napon elvégeznek rajtad pár vizsgálatot,vért vesznek,gyakorolnod kell a lélegeztetőgépen,beszélhettek az orvossal, beszélgetni fogsz egy pszichológussal,felkészítenek a műtétre, testileg-lelkileg. Általában szerdán szokott lenni a műtét,ez olyan 7-12 órát szokott tartani,de persze ez teljesen változó,mindenkinél más,sok mindentől függ. A műtét után felkerülsz az intenzívre,itt 3-4 napig kell lenned,addig,amíg már tudsz viszonylag jól mozogni és enni. Innen felkerülsz az osztályra, a saját szobádba,és a hét vége felé,olyan 8-10 napos műtötten,ha minden rendben van,hazaengednek :)
A legeslegjobb az egészben az,hogy az ember milyen elképesztően gyorsan épül fel. De tényleg,hihetetlen dolog. Én például első nap már ültem és álltam,második nap sétáltam,negyedik napon már a járókeret sem kellett,két héttel később elmehettem nyaralni,hat hétre rá Korzettes Táborba mentem,és a kilencedik héten eljött a szeptember elseje,és kezdődött az iskola - számomra is :))
Tényleg. Hihetetlen volt. Hihetetlen volt minden este azzal az érzéssel lefeküdni,hogy: holnapra már még ennél is több dolog fog menni. Vagy még ennél is jobban megy majd egy-egy mozdulat. És így is volt! Ezt a "napról-napraiságot" borzasztóan élveztem benne. Löketet adott. Mert mindig bevált,és mindig igaz volt: másnap tényleg minden más lett,jobb lett :) És egy idő után az ember már el sem tudja képzelni,hogy hogyan lehet másnap még ennél is jobb,mint ami ma volt,de mégis az :) Mindig jobb :)) Eleinte ez napokban mérhető,később hetekben,aztán már csak hónapokban.. :))) Szóval irtó klassz dolog :) Erre kell majd nagyon figyelni :) Az ilyen apró,de mégis óriási dolgokra,örömökre. Mert nagyon megkönnyítik az egészet :)
Eleinte sok minden furcsa lesz,az ülés,az állás,hiszen ez egy "új test",amit az agynak még meg kell szoknia. De mindez fokozatosan elmúlik :) És a második-harmadik alkalomkor meg már olyan lesz,mintha mi sem történt volna :))
Természetesen sokkal fáradékonyabb leszel,és rengeteget kell a műtét után feküdni,pihenni. Viszont erre is,mint minden másra igaz: a fokozatosság. Eleinte még alig fogsz ülni,sétálni meg pláne,de néhány héttel később meg már simán képes leszel akár hosszabb sétákra is. És ez a javulás szinte teljesen "öntudatlan" dolog. Csak úgy,jön magától :) Az ember mindig érzi,mire és mennyire képes,és ezt öntudatlanul is be tudja tartani. Ami nagyon,nagyon jó dolog :)
És nekem fájdalmaim sem voltak igazán. Valami nyomásszerűségre emlékszem csupán,igazi,erős fájdalomra egyáltalán nem. Nem mondom azt,hogy ez mindenkinél így van,mert nem! De..azért azokból a beszámolókból,amiket más műtöttektől hallottam,én azt szűrtem le,hogy inkább ez a jellemző,nem a nagy fájdalmak. Persze eleinte sok fájdalomcsillapítót fogsz majd kapni,de ezek mellett..szerintem teljesen kibírható dolog :)
És hát mindenek felett ott lesz a tudat,hogy meggyógyultál :) Nekem ott volt,és borzasztó erős volt,szinte mindent elnyomott. Nagyon boldog voltam tőle :) És hát amikor meg először megláttam az "új" hátamat a tükörben..az a pillanat tényleg megért mindent. :)
És azóta is tök jól vagyok :) Azok a fájdalmak,amik a műtét előtt voltak,teljesen eltűntek. Még sokszor elfáradok,de érezhetően egyre többet és többet bírok,ahogy haladunk előre az időben :)
Huh,most első szuszra ennyi..
Remélem,tudtam segíteni,és ha bármi kérdésed van,nyugodtan írj :) Akár ide,akár az e-mail címemre (kalmanliza@yahoo.fr). Nagyon szívesen mesélnék még Neked :-)
Szia ! Énis Dr. Fazekas Bélánál voltam . És ha úgy van ő is fog megműteni . Nekem 60fokos gerincferdülésem van . Kicsit félek a műtéttől de eldöntöttem és megszeretném műtettni a gerincemet. Eltudnám mondani egy kicsit bővebben a műtétet ? Amúgy lehet , hogy engem szeptemberben fognak műteni de ezt még megkell beszélni az orvossal.
Szia Zsuzska ! Én Dr. Fazekas Bélához járok és lehet hogy ő is műtene . Ez az orvos már tavaly nyáron , hogy meg kéne műteni a gerincemet , de akkor még féltem ettől a műtéttől . Még most is félek egy kicsit de eldöntöttem , hogy megszeretném műteni a hátamat . Azt szeretném kérdezni tőled , hogy milyen volt a műtét és , hogy mennyi idő kellet utána , hogy teljesen felépüljél ? Amúgy a műtét lehet , hogy szeptemberbe lesz .
Sziasztok! Én tavaly nyáron tudtam meg , hogy 60 fokos gerincferdülésem van . Én azóta járok Pestre tornázni és fűzőt is használok . Nem sok mindent javult a hátam :( . Sokszor mondták , hogy lehet mégkéne műteni . Kérlek mindenkit akit már megműtöttek , hogy segítsenek !!!! Az lenne a kérdésem tőletek , hogy milyen ez a műtét és , hogy mire kell számítanom a műtét után ?
Tavaly nagy sikerrel tartottunk egy találkozót a Lurdy Házban, gerincsebész és más meghívott szakemberek közreműködésével. Ősszel pedig nőgyógyász operált beteg meghívásával tartottunk egy beszélgetést szülés gerincműtét után témában. Akinek kedve van csatlakozni, eljönni, ismerkedni, kérdezni, beszélgetni, akár műtét előtt áll, akár már túl van a műtéten - szeretettel várjuk!
A www.gerincferdules.hu oldalon több infot találtok, az info@gerincferdules.hu címen pedig jelentkezni is tudtok!
Segítünk a műtét előtt állóknak sorstársakkal, hasonló cipőben járó gyerekekkel-felnőttekkel találkozni, hiszen műtöttként pontosan tudjuk milyen fontos a műtét előtti információ, biztatás, támogatás.
Engem 2010.június 30-án műtött dr. Fazekas Béla,Budapesten. Örülök,hogy rátaláltam erre a topicra!
Csak annyit szeretnék mondani,hogy a műtét fantasztikusan sikerült,és ha bárkinek egy ilyen műtét lenne megoldás a gerincferdülésére,az ne féljen belevágni,mert óriási eredménye van,és..tényleg. Az a pillanat,amikor az ember először látja meg az "új" hátát a tükörben..megért mindent :) Tényleg megér :)
A műtétről pedig: 35/61/39 Cobb fokos ferdüléssel mentem oda,a műtét 8 órán át tartott. Lélegeztetőgép nélkül jöttem ki,négy és fél napot voltam intenzív osztályon,majd még ötöt fent, a szobámban. A gyógyulás valami elképesztően rohamos volt :) Első nap már ültem és álltam,második nap pedig sétáltam. Negyedik napon már a járókeret sem kellett,mentem egyedül,ötödik nap pedig már "futottam" is :) Egyszerűen hihetetlen volt számomra az egész! Előtte is tudtam,hogy minden rendben lesz,hogy minden klasszul fog sikerülni,de az,amit tapasztaltam,minden reményemet felülmúlta! Két héttel utána már elmentem nyaralni,három héttel utána úsztam is (egy picit :-),másfél hónappal később pedig táborba mentem (igaz,gerincferdüléses táborba,ahol a felnőtt segítők egy része szintén gerincműtött,mint én,így nyilván nagyon vigyáztak rám,de akkor is! :-).Két hónappal később iskola,és most,nyolc hónapra rá meg már szinte pont úgy élem az életemet,mint a műtét előtt (csak fájdalmak nélkül :-). És ez nem csak most van,ez már hónapokkal ezelőtt is így volt. Szinte már a negyedik-ötödik hónaptól.
Nagyon erős fájdalmaim voltak a műtét előtt,és ezek azóta teljesen elmúltak. Még anno,az intenzív osztályon sem voltak fájdalmaim,legalábbis egyáltalán nem erősek,mostanra pedig nyomuk sincsen. Madarat lehetne velem fogatni,olyan boldog vagyok azóta :)
A kórházi idő is jól telt,fantasztikus orvos kezébe kerültem,és az ápolókat is mind imádtam,iszonyú kedvesek voltak mindannyian :)
És a hátam pedig valami elmondhatatlanul gyönyörű lett :) Kívülről is,belülről is :)
Szóval,tényleg.. ezt a műtétet senki ne fogja fel úgy,mintha egy csapás lenne. Nem,ez egy esély. Ami olyan szintű gyógyulást tud hozni,amilyet álmaimban sem képzeltem volna,ráadásul mindezt szinte "szenvedés" nélkül. Én csak bátorítani tudnék mindenkit,aki erre vár,hogy vállalja el. Óriási dolog.
Sok sikert mindenkinek,és ha bármi kérdése van bárkinek,írjon a www.gerincferules.hu fórumára,vagy pedig az e-mail címemre (kalmanliza@yahoo.fr). Nagyon szívesen mesélek bővebben is a műtétről,ha valaki szeretné :)
Sziasztok! Engem Erikának hívnak. Jövőhét csütörtökön fognak műteni. Eléggé félek, ugyanis elég csúnya, 48/68 fokos ferdülésem van. Majd ha jól vagyok, leírom énis mi történt velem. Addig is mindenkinek sok szerencsét a műtétjéhez, vagy a gyógyuláshoz!
Engem május 19-én műtött Illés Professzor Pécsen. Már nagyon jól vagyok, minden rendben velem. Már voltam úszni is, bulizni, táncolni. Szeptembertől megyek vissza dolgozni is:) Aki műtét előtt áll, és bármilyen kérdése van, írjon nyugodtan, szívesen válaszolok minden kérdésre. szabozsuzska@freemail.hu Üdv, Zsuzska
Én is műtét előtt állok, és hasonló korosztályt keresek, akit viszonylag későn műtöttek. 38 éves vagyok, 74 fokos alsó görbülettel, ami élőben sokkal kisebbnek látszik....még az orvosom is ledöbbent a röntgenkép láttán, hogy mennyivel jobban néz ki élőben, mint a röntgenen. Eddig nem akart műteni, de már hajlik rá. Ha sikerül kijárnia, hogy a korom miatt műtsenek, akkor belevágok. (felnőtteket már nem műtenek és csak 75 foktól operálnak...ez az új módi remrégtől) Azt szeretném megkérdezni, hogy téged milyen mértékben merevítettek ki. Ha minden jól sikerül, félek az utána következendőktől. Tartok tőle, hogy úgy fogom magam érezni, mintha karóba húztak volna (valószínű teljes merevítés lesz, és nemcsak lent, mert annyira meg van csavarodva)....az esetleges fájdalmakról nem is beszélve. Nem tudom, hogy milyen mértékben fog a testem alkalmazkodni az új "alkatrészekhez" :)( Tudnál pár sortírni az alábbi emailre? Előre is köszönöm. biro.eva@vipmail.hu
Engem 8 éve műtöttek. Kb. 2 éve kezdett el fájni néha-néha a hátam. Nem mondanám erős fájdalomnak, inkább kellemetlen, ami viszont jobban aggaszt, hogy a beültetett rúd vagy csavar alsó része "kilóg". Pontosabban, álló helyzetben is látható már, egyre jobban és rendkívül kellemetlen érzés megfogni, olyan mintha súrlódna a fém a csonton. Nem szeretnék megijeszteni senkit aki műtétre vár, csak jó lenne találni valakit aki hasonló cipőben jár.
Tegnap kaptam meg a "behívómat" Pécsről. Május 18-án reggel kell befeküdnöm a kórházba. Küldtek nagyon sok beutalót mindenféle vizsgálatra. De ami nagyon furcsa, hogy Ct-re, és Mri-re nem küldtek. Lehet, hogy az nem kötelező? Olyanok jelentkezését várnám, akiket mostanában Pécsen műtöttek, vagy mostanában fogják. Nagyon izgulok, félek. Pokoli érzés. 1000 kérdés merült fel bennem, amit jó lenne valakivel megbeszélni. Köszönöm, ha válaszoltok. Üdv,Zsuzska
Engem 18 évvel ezelött műtöttek Pécsen, Dr. Illyés Tamás műtött! Én nem bántam meg, hogy megműtettem magam, akkor 17 éves voltam. Azóta komolyabb panaszom sose volt, néha persze fájdogál a hátam. 5 évvel ezelött megszületett az első fiam, rá 2 évre a második, és nem császároztak egyszer sem. Nemrégiben ráakadtam egy szupi tornaeszközre, amelyet többnyire arra fejlesztettek ki, hogy a hát izmait erősítse, én még nem vettem meg, de bizti megfogom! Mert a mi esetünkben nagyon fontos a hátizom erősítése! A neve: REZGŐRÚD.
Ha a keresőbe beírjátok a nevét, akkor többet megtudhattok róla!
Sziasztok! Most járok itt először ezen a fórumon. Soha sem használtam ilyet, szóval nem is igazán tudom, hogyan működik. Februárban voltam Pécsett az Illés doktor úrnál, azt mondta műteni kell. 45 fokos ferdületem van. Ma hívtam az országos gerincgyógyászati központot, április végére kaptam időpontot Fazekas doktor úrhoz. Próbálom több ember véleményét kikérni.
Akit már műtöttek, mit mondtok, melyik orvos jobb?
Sziasztok!Anita vagyok 18 éves 2009.augusztus 26-án volt gerincműtétem a Budapesti Országos Gerincklinikán.Dr Fazekas Béla műtött.Nekem már 53 fokos volt a ferdülésem.ha valakinek akármilyen kérdése van a műtéttel kapcsolatban az írjon nyugodtan, nagyon szívesen válaszolok.e-mail:anita910506@freemail.hu
Köszönöm a hasznos információt. Gondolom Budapesten található ez az alapítvány. Jó lenne, ha megírnád nekem, pontosan meddig jártál oda, és ez pénzbe mennyibe került.
Megadom az e-mail cimem, esetleg ide is leírhatsz mindent, amit tudnom kellene erről a lehetőségről. ancsa9521@citromail.hu