Keresés

Részletes keresés

ojeh Creative Commons License 1 napja -1 0 92546

Lehet rakni kis biszbaszokat a napelemre.
Amik a vízet-koszt átvezetik a kereten >> nem gyűlik fel az alsó széleknél.


napelem vízelvezető

Előzmény: kiggyo (92541)
ojeh Creative Commons License 1 napja -2 1 92545

Amikor kezd eltűnni a napelem mintázata az EGYENLETES világos színú porréteg >> kvarchomok alatt ...
Akkor kezd esni a termelés észrevehetően.

Addig semmi értelme mosni amíg látható a napelem mintázata :-)
Annyira kicsi a hatás.

*****
MÁS kérdés a >> KOSZ !!!! akár CSAK RÉSZLEGESEN is.
Kosz: a NEM áttetsző agyagos-saras por, a madárszar- és a méhkaki, a rászárad növényi szösz/virág/levél réteg pl.
*****

Ami jelentős szívás tud lenni.
Gond-baj lehet belöle.

Ezért,
A koszt el kell távolítani, ha nem tűnik el magától/esőtől rövid idő (néhány nap) alatt.
Akkor is, ha csak kis felületet érint a >> cella árnyékolás. mert lehet... teljesítmény kiesés, hotspot.

ojeh Creative Commons License 1 napja -1 0 92544

A Ft/kWp és a Ft/kWh MÉGIS a napelemparkokban kisebb!!! >> jelentősen.

Tudod: a mérethatékonyság...

Ennyi.

Előzmény: vitéz Ebőváry Nyüglönc (92528)
ojeh Creative Commons License 1 napja -1 0 92543

Ehhh....
Az ostobaságod is már megszokott lett, azt sem nézi a kutya sem.

De attól még ciki, ahogy a napelem is ronda sok-sok esetben.

Előzmény: vitéz Ebőváry Nyüglönc (92525)
erbe Creative Commons License 1 napja -1 0 92542

Keresgéltem kicsit a kedvedért.

 

"Saját telepítésű rendszerek tapasztalati értékei, 2016. 12. 14.:

1. 3,25 kWp, ZnShine Mono, Fronius IGTL 3.0, 12416 h, 12555 kWh, 1102 nap, 1279,5 kWh/kWp/év
2. 2,25 kWp, ZnShine Mono, Growatt 2000 TL, 12293 h, 8577 kWh, 1102 nap, 1262,6 kWh/kWp/év
3. 3,29 kWp, Trinasolar Poli, Growatt 3000 TL, 9708 h, 9435 kWh, 795 nap, 1316,6 kWh/kWp/év
4. 6,5 kWp, Amerisolar Poli, Diehl-AKO Platinum 7000, 4222 h, 8194 kWh, 375 nap, 1227 kWh/kWp/év"

 

"2022 éves termelés 4373,39 kWh. 1346 kWh / kWp. Korábban is voltak már jó értékek, de ez nagyon jó."

 

Általában este 8-9 között kapcsolom be a számítógépet, de előfordul, hogy 10 óra után. Ha ennél korábban, annak oka van. Vagy keresek valamit, vagy fontos tennivalóm van vele. De nem érek rá nap közben állandóan előtte ülni és válaszolgatni. :-(

Előzmény: peterch (92537)
kiggyo Creative Commons License 1 napja 0 0 92541

A mosással le is hűtöd, egész durva eltérések szoktak lenni. De figyelgettem a napi termelést előtte/utána, nem sokat ért sajna.

A kosautóm tetején flexibilis van, és baromira porosodik, azon majd kifigyelem mi az a por mennyiség aminél màr kevesebb wattal tölt. 

Előzmény: Atis57 (92540)
Atis57 Creative Commons License 1 napja 0 0 92540

Szia!

 Teljesen igaz meglátás; "mérési hiba nagyságrend"

 

 

Nálam 245W -s panel állitva , álltalában a 130W-t hozza. Lemosás előtt /után a 10W eltérést tudom regisztrálni.

Előzmény: kiggyo (92538)
peterch Creative Commons License 1 napja 0 0 92539

    Nálam az a baj , hogy a házamtól légvonalban 4 méterre van egy eléggé forgalmas út és sajnos errefelé elég sok a por a levegőben . Olvastam , hogy a napelemparkokban is mossák . Gondolom nem unaloműzés céljából . Én ráérek és így nem okoz gondot azt a 20 percet rászánni ha kell , hogy tiszta legyen . Az inverterre irányított plusz venti is képes  a hőmérsékletet 42-43 °C között tartani , amikor nagyobb a termelés .

Előzmény: kiggyo (92538)
kiggyo Creative Commons License 1 napja 0 0 92538

Én le szoktam mosni évente 1x ha nem felejtem el, de 8 fokos a tetőm és a szomszéd galambjai is összeszarják. 

 

Nem is az egész felülete gáz, hanem a peremén felakad a kosz a kis dőlésszög miatt és gyűlik a galamtoll, miegymás ami belelóg a cellába is egy idő után.

 

Egy km-rre van a céges rendszerünk, ugyanebből a panelből nagyjából egyszerre készült, 10 éve. Rendes dőlésszögű nyeregtető, soha nem volt mosva. 

A kwh/év értéke annak sem romlott az elmúlt 10 évben, a 2 rendszer aránya sem változott. Szerintem éves szinten a mérési hiba kategória lehet a javulás, feltéve hogy tetőn van és mossa az eső.

 

Egy földre telepített rendszer a homokhátságon nyilván más lehet.

Előzmény: peterch (92533)
peterch Creative Commons License 1 napja -2 0 92537

Inverteren leolvasod a termelést , tudod hány éve van fent a rendszer és , hogy mekkora . :-)

 

De mindegy is . Én megvagyok elégedve az én rendszeremmel és számomra ez a fontos .

Előzmény: erbe (92536)
erbe Creative Commons License 1 napja -1 0 92536

Jó keresője van a fórumnak. Nekem ugyanúgy meg kell keresnem. :-(

Előzmény: peterch (92535)
peterch Creative Commons License 1 napja 0 0 92535

Nekem elég egy adat  x kWh - 1kWp esetében .

 

Ennyi .

Előzmény: erbe (92534)
erbe Creative Commons License 1 napja 0 0 92534

Hányszor írjam még le?

Előzmény: peterch (92533)
peterch Creative Commons License 1 napja -2 0 92533

Szia !

 

Azért pár adattal alátámaszthatnád , hogy jól dolgozik .

 

Tudod itt sokan a saját adataikat ha közlik , akkor általában 1160 kWh körüli termelést írnak 1 kWp -re . Ezért írtam , hogy szerintem az enyém azzal , hogy törődök vele , mosom a panelokat és plusz ventilátorral hűtom az invertert ,  többet termel , mint amire számítottam ( 1200 kWh volt a tervezett  1 kWp-re évente , még jó , hogy nem engedtem felrakni a 10 panelt , csak 8-at ) . :-)

Előzmény: erbe (92532)
erbe Creative Commons License 1 napja 0 1 92532

Soha nem mostam a napelemeimet. Rábíztam a főnökre. :-)

Jól dolgozik, mert nem vettem észre 10 év alatt teljesítménycsökkenést.

Előzmény: peterch (92530)
peterch Creative Commons License 1 napja 0 0 92531

Az adatok a 14319 hsz-ben a Napelem - Energia minél olcsóbban! topikban .

Előzmény: peterch (92530)
peterch Creative Commons License 1 napja -2 0 92530

Szia !

 

 " A napelem a tetőn nem kér enni, nem kell karbantartani, "

 

Én azért ezzel nem értek egyet !

 

Gondolod , hogy azok az eredmények amit előbb leírtam , lennének ilyen jók , ha nem mosnám a napelemek felületét ?

Előzmény: vitéz Ebőváry Nyüglönc (92528)
vitéz Ebőváry Nyüglönc Creative Commons License 1 napja 0 0 92529

Költségeket csökkenti..

Előzmény: vitéz Ebőváry Nyüglönc (92528)
vitéz Ebőváry Nyüglönc Creative Commons License 1 napja 0 0 92528

 

A napelem a tetőn nem kér enni, nem kell karbantartani, a hőséget enyhíti, a költségeket növeli.

 

A park építési engedély köteles, körbe kell keríteni, figyelni kell 0-24, takarítani, nyírni, az elszámolás, utalás költségnövelő tényező.

 

Nincs ellenem a részjegy sem közös parki üzemeltetésben, ha sokkal jobb árat tud kialkudni, de ennek a valószínűsége csekély.

Ugyanis a maszek HMKE is mehet TSZ-be.

 

Egyszerűen nem látom az értelmét a komplexitás növelésének.

Előzmény: Auralianus (92527)
Auralianus Creative Commons License 1 napja 0 0 92527

Szerintem a TSZ-ekbe tomorult ostermeloket sem gyilkolja le a rengeteg adminisztracios / management  koltseg, raadasul kulonosebben bonyolult technikai apparatus nelkul is megoldhato a termelesi /fogyasztasi adatok pontos nyilvantartasa (legalabbis mifelenk, hacsak nincsenek letiltva bizonyos appok arrafele, akkor gondolom Mo-n is) A NER-es ellenerdekeltseg addig tenyleg jelenthet valos problemat, amig nem kerul a terulet EU-szinten szabalyozasra, onnantol kezdve sokat mar ok sem tehetnek

 

 

Előzmény: vitéz Ebőváry Nyüglönc (92525)
peterch Creative Commons License 1 napja 0 0 92526

Szia !

 

Műszaki-pénzügyi szempontból...
A kis magán HMKE-k helyett egyre inkább >> KÖZÖS napelem parkokba kellene irányítani a HMKE-ket.
- résztulajdonos-befeketetőként pl. szötkezet vagy részvény társaság formában
- bármely mérővel szemben >> bárhol-bármikor elszámolható kWh kerettel  "

 

 

Pontosan ezt írtam én is már régebben . 

Nálad a pont . :-)

 

Előzmény: ojeh (92524)
vitéz Ebőváry Nyüglönc Creative Commons License 1 napja 0 1 92525

A logikus fejlődési irány a napelem farm.

 

Nem valós.


Mivel,
- kisebb a Ft/kWh beruházási költsége

Nem valós, a maszekok saját maguknak csinálják, ennél olcsóbb nem lehet, mert alig terheli papírmunka.

Viszont a parkoknak nagy a kialakítási és fenntartási költsége is, kerítés, nyírás, management kell rá. Meg odavinni a 20KV-ot.


- szabályozott/menetrendezett >> tervezhetőbb az üzemvitele

Mert a felhőt megrendelésre küldi a jóisten, ja...  Valójában a kisebb mérete miatt a HMKE jobban modulálható.

Rá kell köttetni az internetre és a gazdáját premizálni a modulálásért. A gép minden mp alatt több ezer beavatkozást végezhet HMKE kis szegmensének tízezrein.

Ehhez képes a napelemfarmokban nagyobb szegmensek vannak.


- a középfeszültségű hálózaton jobban elosztható a termelés és >> nem okoz 253 Volt problémát

Már ahol, valós a probléma, de nem országos szinten, hanem helyi szinten.


- kisebb költséggel ellátható hatékony kiegyenlítő/tároló kapacitással 

Ez sem igaz, a magánügyfél a saját pénzét rakja bele más megtérülési elvárással.


- nem rondítja el az utcaképet 

Cserébe értékes földterületet vesz el, másfelől a napelem "szigeteli" a tetőt azaz szekunder energiamegtakarító és nem vesz el értékes területet.

A napelem megszokott lesz, már most sem nézi a kutya sem.

 

Műszaki-pénzügyi szempontból...
A kis magán HMKE-k helyett egyre inkább >> KÖZÖS napelem parkokba kellene irányítani a HMKE-ket.
- résztulajdonos-befeketetőként pl. szötkezet vagy részvény társaság formában
- bármely mérővel szemben >> bárhol-bármikor elszámolható kWh kerettel

 

Ebben van ráció, de a NER érdekét sérti és kevésbé jövedelmező, mert a management le fogja szedni a sápot és szervezetet kell rá fenntartani szép pénzért.

Előzmény: ojeh (92524)
ojeh Creative Commons License 1 napja -1 1 92524

A logikus fejlődési irány a napelem farm.


Mivel,
- kisebb a Ft/kWh beruházási költsége
- szabályozott/menetrendezett >> tervezhetőbb az üzemvitele
- a középfeszültségű hálózaton jobban elosztható a termelés és >> nem okoz 253 Volt problémát
- kisebb költséggel ellátható hatékony kiegyenlítő/tároló kapacitással 
- nem rondítja el az utcaképet 

 

Műszaki-pénzügyi szempontból...
A kis magán HMKE-k helyett egyre inkább >> KÖZÖS napelem parkokba kellene irányítani a HMKE-ket.
- résztulajdonos-befeketetőként pl. szötkezet vagy részvény társaság formában
- bármely mérővel szemben >> bárhol-bármikor elszámolható kWh kerettel

Előzmény: vitéz Ebőváry Nyüglönc (92523)
vitéz Ebőváry Nyüglönc Creative Commons License 2 napja 0 0 92523

Ezt akarták.

Viszont a napelemfarmokat nyomatják, amik vagy strómanok nevén van, vagy közvetlen a családé.

Annak van bevétele, azaz a megspórolható pénzt átcsatornázzák a NER-be vagy valamelyik kiccsaládba.

Előzmény: W140S300TD (92522)
W140S300TD Creative Commons License 2 napja 0 0 92522

Van egy nagyon jó összefoglaló cikk a jelenlegi napelemes helyzetről a Pénzcentrumon. Kiderül belőle például, hogy az új bruttó rendszer bevezetésével gyakorlatilag nullára csökkent a telepítési kedv.

 

https://www.penzcentrum.hu/otthon/20240513/igy-nullazhatod-a-villanyszamlat-2024-ben-magyarorszagon-docog-a-rendszer-de-nem-lehetetlen-1150678#

_lala_ Creative Commons License 2 napja 0 0 92521

A belsőégésű hidrogénnel üzemelő motornak a jelenlegi tudás szerint nincs sok értelme. Bonyolult is (drága előállítani is, és drága üzemeltetni is), és nem is környezetbarát. A "vajon fölöslegesen ölik bele a lóvét" kérdésre: hát szerintem pont, hogy igen. Ebből a technológiából most egyáltalán nem látszik, hogy hogyan lehetne gazdaságos tömegterméket terméket csinálni.

Előzmény: peterch (92518)
vitéz Ebőváry Nyüglönc Creative Commons License 2 napja -1 0 92520

A hidrogén mint gáz nem ideális elégetve. Az egész rendszer rendkívül bonyolult.

Előzmény: vitéz Ebőváry Nyüglönc (92519)
vitéz Ebőváry Nyüglönc Creative Commons License 2 napja -1 0 92519

Igen.

Nincs hozzá elég nemesfém.

Előzmény: peterch (92518)
peterch Creative Commons License 2 napja -1 0 92518

Csak egy friss hír . :-)

 

https://totalcar.hu/magazin/hirek/2024/05/12/az-alpine-ledobta-a-bombat-itt-a-hidrogenuzemu-alpenglow-hy4/

 

Gondolod , hogy feleslegesen fejlesztenek több millióért , vagy milliárdért ( euróban , nem forintban ) ?    :-)))

Előzmény: erbe (92477)
ojeh Creative Commons License 2024.05.07 0 1 92517

Nincs.... minek lenne?
Az áramot neked házhoz szállító és a mérést+leolvasást intéző szolgáltatód nem változik.
Az marad az EON hálózati kft. továbbra is.

A villamos energiát neked eladó áramkereskedő változik csak.
EON áramkereskedő kft >> MVM áramkereskedő zrt

De, az MVM-be teljeskörűen>> BEOLVAD az EON ezért nem kell soron kívűl elszámolni.


Bővebben,
https://www.eon.hu/hu/rolunk/sajtoszoba/sajtokozlemenyek/egyetemes-szolgaltato-valtozas-2024-julius-1tol.html

Előzmény: Tibor691 (92516)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!