Az 50-200-zal, 200mm-en, 25mm-es közgyűrűvel 0.35x (0.7x eq.) nagyítás érhető el. Az 50/F2.0 makróval, ugyanezzel a közgyűrűvel 1x (2x eq.) nagyítást lehet elérni.
Köszi! Most látom, hogy a kép adatai között szerepel a közgyűrű mérete. Nekem a bokeh tetszik. Azt tudod, hogy 200mm-nél és ezzel a közgyűrűvel milyen arányú nagyítás érhető el?
Igen, vakut használtam (este 7 után készült a kép, szabadban). A vonalkák pedig egy fűszerű növénykétől származnak. Az olympus objektíveknek nem erőssége a bokeh (az élesség viszont az), ezért ki is emeli őket kicsit.
25mm-es a közgyűrűm, természetesen ebben is processzor és firmware van és beleszámítja a vaku vezérlésébe, stb. Az 50/F2.0 macro -m használható AF üzemmódban ezzel a közgyűrűvel, de ez a tele-zoom csak MF-ben használható. (nem is csodálom, jóformán nincs egy rögzített lencse az objektívben - mozognak az első, egyes belső és a hátsó lencsék is zoom közben, ráadásul nem lineárisan - 50-200/ F2.8-3.5 ) A felvétel 200mm-en (400mm eq.) készült. Ilyenkor 89-180 cm között lehet élességet állítani, természetesen ezt a CCD-től kell mérni, a frontlencséhez kb. 60 cm távolságban van a téma, ha a közelpontba helyezed.
A rekesz amúgy F8 volt, ilyen közeli témánál így csak néhány mm a mélységélesség, a virág pedig kb. 1 cm átmérőjű volt. A bibékre élesítettem. (a bimbók voltak még kb. ebben a távolságban)
Ma a művházban egy Gryllusz-koncerten voltunk a "gyerekkel". Elére szóltunk, hogy szeretnénk fényképezni, azt mondták rendben, csak a művész úr nem szereti a vakuzást, ezért abból keveset kér, vagy mi...
Nyolcszor villantottam a nézőtér felé, mivel a kisfiam ugye ott ült. Utánna leszólt Gryllusz előadás közben (!), hogy "Ugye nem lesz több villámlás?!" Kicsit ciki volt, egész délelőtt bűntudatom volt.
Szerintem rajta kívül senkit sem zavart a vaku. Talán ideje lenne hozzászoknia. Vaku nélkül a kissrácot nem tudtam volna fotózni, mivel 1600 ASA-val, 2.8-as blendénél is kb. 1/3 sec-os záridő lett volna a helyes expo...
Dead honest kritikát akarsz? Akkor most megkapod! :-)
Szóval tetszik a képed! Az életlen rész mitől lett olyan "vonalkás"? Vakut használtál? Csak azért kérdezem, mert a bibék árnyéka elég éles, de ez nem gond!
Egyetértek az előttem szólóval. Az biztos, hogy nem bűn a himnusz alatt fotózni, de nekem nem volt még olyan, hogy a "nap pillanata" pont akkor lett volna. Amit meg akartam örökíteni, azt utána is meg tudtam. Pl. ha himnusz-éneklést akarsz fotózni, mert ez a célja a fotónak, igen, azt csak közben lehet :-)
Bobby, ha kifejezetten az a célod, hogy valakit a himnusz éneklése közben akarsz megörökíteni, vagy esetleg tudod, hogy csak a himnusz éneklése közben tudod csak lefényképezni, szerintem nem gond.
Lehet, hogy népszerűtlen az álláspontom, de ma Magyarországon NEM létezik egészséges patriotizmus. Akik "magyarkodnak", azok meg mindig vádolják azokat, akik nem, de ez így nem jó. Ha valami nem jön belülről, akkor az nem jó. Ha én büszke vagyok a magyarságomra, akkor a hazafiasságomat nem azzal adhatom át, hogy vádolom a környezetenet, hogy pl. te miért nem tiszteled a himnuszt, hanem azzal tehetem vonzóvá, hogy szimpatikusnak, követendőnek mutatom.
Én elutasítom azt a patriotizmust, amely megbotránkozik azon, ha egy fotóriporter a himnusz alatt a munkáját végzi.
Persze azért ennek is vannak határai. A fényképezéssel nem lehet tönkretenni egy pillanat felemelkedettségét.
- Canon EF-S 18-55 Ez az egy van most. - Canon 50 mm-es, f1.8-as fix. Ezen én is gondolkodom, hasonló megfontolásból. Az alapobival beltérben állandóan vakuzni akar a gép. - Meg valami zoom kellene, mondjuk Sigma 55-200 DC , vagy Canon 55-200 USM, bár ez utóbbi jóval drágább, de nem tudom, hogy a Sigma autofocus sebessége hol helyezkedik el mondjuk a 18-55 alapobi és a Canon USM között. Vajon lassabb-e, mint az alapobi, vagy azzal mérhető sebességű-e, esetleg kicsit gyorsabb? Pest felé nemigazán járok, így nincs lehetőségem megnézni/megismerni a rengeteg hirdetett objektívet, anélkül pedig nem merek választani.
- Canon 50 mm-es, f1.8-as fix. Szerintem szinte kötelező vétel. Hihetetlenül kicsi és könnyű, és kb. 30 ezer Ft. A nagy fényerő miatt beltérben, ahol nem kell zoom (magad mehetsz közelebb), tökéletes vaku nélküli fényképezésre.
- Sigma 18-125 f3.5-5.6 általános kirándulós célokra.
- Sigma 105 mm f2.8 makró.
- Canon 70-210 mm f3.5-4.5 USM. Ez utóbbi nagyon gyorsan fókuszál (bár már nem gyártják, rajta sincs a Canon európai oldalán).
Az tuti, hogy nem lenne pofám elővenni a kamerát, ha pl. egy hozzátartozó ott van, és éppen aggódik a családtagjáért vagy siratja mert meghalt. 200m-es körzetben az útszéli dudvát nem fényképezném le egy ilyen helyzetben. Esetleg ha mentős / tűzoltós ruha lenne rajtam és ezek a szervek kérnék, hogy dokumentáljam a munkájukat.
Bocsi, hogy eddig nem jelentkeztem, festés van nálunk és kicsit húzós napjaink vannak.
Nemrég beszélgettetek a baleseti fotózásról. Érdekes, hiszen péntekről szombatra forduló éjjel az M3-on pár másodperc híján (vagy hogy kell írni) mi is részesei voltunk egy balesetnek, de így csak segítenünk kellett.
Szóval az autópályán haladtunk egy kis teherautóval a biztonságos 70-80 km/óra sebességgel, és egyszer csak azt láttuk, hogy az út tele van törmelékkel, majd pár másodpercen belül megláttunk egy csúnyán összetört autót a belső sávban. Leálltunk és annak az autónak a soförjével egyszerre értünk a roncshoz, akivel ütközött az autó.
Sajnos egy halott és egy súlyos sérült volt. Én hívtam ki a mentőket, és amíg az autópályán egy teherautó meg nem állt, több kritikus fékezés is volt, mert páran nem látták a roncsot. Elemlámpa nem volt nálunk, de gyorsan kiraktunk egy elakadásjelzőt, de így is páran nagyon fékeztek.
Szóval fotósként megfordult bennem, hogy a mentésről (nem a roncsról, a hulláról stb. hanem), a mentésben résztvevők sörgéséről-forgásáról pár képet lehetne csinálni, de természetesen nem volt nálam a gépem.
Eoss300! A tűzoltók félelmetesen profik volta, ahogy megjelentek, biztonságot sugárzott a jelenlétük, tudták, hogy mit tegyenek! Ez azért volt nagy szó, mivel az első mentősök kicsit bénáztak. Pl. A sérült egyik kezéről a vastag kabátot velünk vágatták le, pedig a keze nem is tört el. Mindegy...
Szóvak abban egyetértek, hogy egy balesetről készült riport ne mások szenvedését meglovagolva keresse a szenzációt. Biztos meg lehet találni azt az egyensúlyt, ahol ezeknek a képeknek van társadalmi és fotográfiai etikus értelme, és nem csak vér meg vér, meg sokkoló szenzáció... (Persze a sokkolásna is lehet értelme, ha anak pedagógiai célja van. Ha valaki "élőben" lát egy ilyen balesetet, rögtön óvatosabb lesz.)
A legelső modellek egyike, 1,3-1,4 megapixeles kb.
Majdnem 10 éves.
De én úgy emlékszem kisebb szenzor volt benne... de lehet tévedek. Szerintem ha rákeresel, megtalálod. Múzeális darab....
NIKON DIGITÁLIS SLR, NIKON E2NS ÉS AF NIKKOR 20-35 MM 1:2,8 D NAGYLÁTÓSZÖGŰ OBJEKTÍV, VÁLLSZÍJJAL OBJEKTÍV SAPKÁVAL, NIKON QUICK CHARGER EH-2 AKKUTÖLTŐ, NIKON EN-1 7,2V-OS 1200 mA-ES AKKU, NIKON ES-1 TÁPEGYSÉG ÉS BULB KAPCSOLÓ EGYBEN ELADÓ. A GÉPVÁZ FULL FRAMES, 24X36 MM, TEHÁT NINCS OPTIKAI SZORZÓ!!
Ha valaki Budapesten jár: saját tapasztalat alapján szeretnék ajánlani egy boltot azoknak, akik - mint én - drágállják az objektíveket a gép megvásárlása után. Szóval a Fotobox, egy kis bolt a Teréz krt. 58 alatt (a Nyugati melletti Mcdonalds-szal szemben). Nagyon kis hely, de elég sok használt Sigma, Canon, Nikon objektív van mindenféle átfogásban és árban. Jóval olcsóbb, mint az új, és azért is ajánlom, mert ma szó nélkül visszaadta a tulaj az egyik obi árát, amit ott vettem két hónapja, és rendszeresen hibaüzenetet okozott a 350D-vel. Pedig elvben nem vállalt rá garanciát. A másik Canon obimat is ott vettem a tulaj ajánlása alapján, és kiváló. Szóval akit érdekel, nézze meg a helyet.
Szerintem ez is egyéni dolog. Én himnusznál mindig állok, gép a nyakamban lóg. 100-nál jóval több balesetes fotóm van, de sérültet a legritkább esetben fotózok, esetleg ha nincs vér, vagy nincs nagy gáz. Azaz az esetek 90%-ánál megvárom míg mentőbe kerül. Nem vagyok én kereskedelmi TV, hogy a vér mennyisége számítson. Én az utcán sem nagyon merek fotózni, sok gyönyörű pillanatot hagytam már ki, mert nem akarok senkit sem azzal zaklatni, hogy mint egy fegyvert rászegezem az obit. Ezek az én szokásaim, szerencsére mások nem ennyire bambák, és az újságok tele vannak a képeikkel.
A baleset az a széle volt a lehetőségeknek, de mivel újságnak dolgozom, azért jól jönnek a jól elkapott pillanatok.. Múltkor egy templomban volt valami megemlékezés, és nem nagyon tudtam, hogy merjem e fotózni az áhitat közben a "nagynevű" vendéget, vagy sem.. Vagy pl. himnusz éneklése közben...
Lenne egy tréfás kérdésem. Szerintetek milyen helyzetben nem illik fotózni, meddig lehet elmenni egy jó kép érdekében? Például, ha mondjuk egy ünnepségen szól a himnusz, mindenki vigyázban énekel, akkor mennyire bunkóság fotózni? Vagy mondjuk egy balesetnél, vagy más hasonló szitunál?
"... távközlési és biztosítóberendezési alosztály..."
Távközlési? Az egyik szakmám vezetékes távközléstechnikai műszerész. Persze semmit nem konyítok már hozzá. Harmadikos voltam a Bánkiban (Nyíregyháza), mire meg tudtam különböztetni a távközléstechnikát a távbeszélőtechnikától.
Én Nyíregyházán, az Egyház utcán lévő megyei munkaügyi központ jogi osztályán dolgozok.
Nem írigyellek az ingázásért, de hát mit lehet tenni?
Igen, minden nap bejárok Debrecenbe. 200km naponta... Amúgy a MÁV igazgatóságon dolgozom, mint a távközlési és biztosítóberendezési alosztály vezetője. Február előtt még vezetőmérnök voltam Záhonyban.
Kép: igen, ő a fiam. A legelső hozzászólásomnál pedig a lányom szerepelt.