Ha igen akkor mondd meg légyszi miért fontoskodok? Csak nem értem miért kínozzák az állatokat. Csupán ennyi. Egyébként meg ha zavar a hozzászólásom, görgess tovább...
Szegeden eladó 1db mandarin szinü 2012 évi him kacagó gerle és 1db kalitkába tartot erdei örvösgalamb him vagy páva galambra cserélhető érd opel234@ citromail.hu
Képzeld, nekem is volt az idén egy megható történetem egy hűséges párról. Ők 2 éve voltak együtt télen-nyáron. 8 költésük volt a 2 év alatt.
Idén ősszel szét szedtem őket, a tojó ment a tojók közé, a hím a hímek közé.
Le sem tudom írni, hogy mennyire vágyakoztak egymás után. Látni nem látták egymást, csak hallották. A tojó a lányos röpdéből válaszolgatott a hímnek, aki a fiúknál turbékolt. De nem udvarlósan, hanem az a lassú ütemű, magányos turbékolás.
Egyik este kimentem őket megnézni, már sötét volt, kb. 1 hete voltak külön. Csak ők ketten turbékoltak, egymásnak. És egyik gerle sem ült a többiek közé a rüpiben, hanem egy külön ágon ültek egyedül.
Na akkor annyira megsajnáltam őket, hogy a tojót a hímekhez tettem. Már ugye sötét volt, és a tojó nem ismerte azt a helyet. A hím tovább turbékolt, a tojó pedig elkezdett a hang irányába repülni. Mikor sikerült neki ugyanarra az ágra felülnie, közel mentek egymáshoz és elkezdtek turbékolni egymásnak, és egymás fejét tollászták. Annyira de annyira szép jelenet volt, nagyon meghatódtam. Vagy 10-15 percig hallgattam őket, és utána bementem, nem tudom meddig turbékoltak még egymásnak. Akkor megfogadtam hogy nem választom el őket többé. Azóta is minden éjszaka együtt alszanak, elkülönülve egy ágon, nem közösködnek a többiekkel.És napközben is együtt vannak. A tojó tojt néhány tojást már, de mivel nincs fészek, így össze is tört. Tavasszal újra kettesben lesznek. :)
Van egy képem is róluk, ahogy este együtt alszanak, távol másoktól:
Azért írtam, hogy nagy helyen is csak akkor jó a több pár, ha előtte már párba álltak. :)
Érdekes hogy egyes párok menyire hűségesek. Tavasszal vettem egy pár kék gerlét idősebb madarak évek óta eggyütt voltak. Én szétvettem őket, mind a kettő az új párjával többször költött a nyáron. Tél elején az összes gerlémet (20db) összezártam egy helyre. A régi pár egyből ismét összeált és a hideg ellenére már tojás is volt alattuk amit kivettem de most úgy látom megint űl a tojó megyint lesz tojás.
Az sem mind1 például, hogy milyen sorrendben kerültek a gerlék arra a helyre, és hogy mennyi idősek. Az sem tesz jót nekik hogy csak 1 pár van, a többi csak lézeng.
Ha beteszel egy párt egy helyre, ők azonnal birtokba veszik az egész területet. Ha később teszel be hozzájuk másokat, akkor azok lesznek a behatolók, tehát őket kell (kellene) elüldözni onnan az eredeti párnak. Ajánlott mindig egyszerre betelepíteni a gerléket az adott helyre, ha mindenképp többet szeretnénk együtt tartani. Az ideális az, ha a párokban vannak, és a párok előtte már összeálltak. Csapatos tartásnál sok ülőrúd kell, és 1-2 fészekkel több, mint ahány pár van. 1 fészket és a hozzá legközelebbi ágat fogja védeni a hím főleg, ha ideálisan egyszerre lettek beköltöztetve.
Az életkor sem mind1, az idősebb, domináns hím a fiatalabb hímet mindig el fogja verni, amíg az elég erős nem lesz hozzá, hogy visszavágjon.
Azért nem hagyja abba a földön sem az üldözést, mert lehet hogy a talaj is az ő területe. És a behatoló nem ment el onnan ... a ketrecben a gerle nem tud messzire menekülni, és ezért kényszerből túl közel kell maradnia a támadójához. Sérülés és ritkán halál is lehetséges.
Saját tapasztalat, nálam is verekedtek ... csak az idei fiatalok vegyesen (plusz az öregebb tojók) képesek egymást verekedés nélkül elviselni , egészen tavaszig ... akkorra már bőven ivarérettek lesznek, és páronként kell majd őket elhelyeznem.
Vannak fajok ahol az egyik hím halálra tudja verni a másikat, pont ezért mert a gyengébbik fél feladja de nem tud hova menekülni és az erősebb tovább üti. A kacagók is viszonylag agresszív madarak, főleg ha kis helyen vannak. A hímek rivalizálnak.
Ezt komolyan kell venni, mert csak a madarat kínozzuk vele...
Még annyi, hogy azért mert láttad a másik helyen 30 volt egy dupla akkora helyen mint nálad, az még nem biztos hogy azt jelenti hogy helyes amit láttál.
jó értem,de ha már leszáll a földre az üldözött,és feladja,a másik miért üti még akkor is? amúgy csak egy pár van,a többi csak úgy ténfereg. :-D ahonnét kaptam,ott dupla ekkora helyen harminc is volt de nem láttam leharcoltat köztük.
6 gerlének nagyon kicsi az a hely, amit leírtál. Ők páronkánt élnek és költenek, a párok védik a területüket. Mivel ez kicsi hely 3 párnak (vagy 6 gerlének), mindig behatolnak egymás territóriumára, és emiatt van a verekedés, a csipkedés, a toll tépés, zavarják egymás költését, stb. Nem szép látvány a lekopasztott kacagó ... de erről nem ők tehetnek! A természetben 3 pár kacagó kilométerekre fészkelne egymástól.
Ha nem akarsz röpdét nagyobbítani, csakis az a megoldás, ha páronként helyezed el őket. Nekik is ez a legjobb. Így megfigyelheted a párok egymásközti bensőséges viselkedését, nem pedig azt hogyan tépik ki egymás tollait ...
1 pár részére ajánlott minimális kalit szükséglet: 100 cm hosszú, 70 cm magas, 50-70 cm széles. Tehát ez a minimum.
Több pár együtt tartásakor páronként 1 - 1,5 köbméter hellyel kell számolni.
Nem fogsz bennük többet csalódni, ha ezek valamelyikét megvalósítod, ezt garantálom. :)
nekem nem nőtt a szívemhez eme madárka, mivel van olyan köztük,hogy a többi már a negyed tollát leszedte róla,meg van két hím,azok meg egymás fejét rendezték már el. pedig nagy helyük van, 2.5mx1mx1.2m több szinttel a 6db-nak.
haragszom rájuk,h ilyen dúrvák,lehet felszámolom őket,a kapucsinó csajszit meghagyom meg egy hímet,a tojásaikat meg elveszem majd. aztán csak legyenek kettecskén :-)
A napokban lett 2 éves a honlapom. :) Mivel a statisztika funkciót fizetőssé tették, így nem tudom mennyien látogatják mostanában, de bízom benne, hogy a kacagó gerle kedvelőknek hasznos információt nyújt.
Igen, amiben kék van, ott megnő a vadas utód esélye ... de itt 2 tarka ez esetben vadas tarkát hozhat, ami nem annyira vészes :) Az utód kék, tarka és konty hordozó is lesz, ami nagyon jó, mindenképpen kell egy ilyen gerle a távolabbi célomhoz.
A végleges párja lehet hogy majd egy valamilyen kontyos lesz ... más vonalból számítok kontyos mandarin utódra is jövőre, meglátjuk majd mi lesz később. :)
Én inkább egyszínű narancs kontyos hímet javasolnék. A kék tarkával nagy esély van a vadasra. Ha kontyos a hím is akármilyen színű lessz az utód legalább a kontyos lesz.
A kék tarka hímmel 2 költés, utána pedig a mandarin gyöngyös hímmel 2 költés. Az első esetben különleges tarkákra számítok, a másodikban pedig narancsnyakúra vagy hamura.
Jövőre úgy tervezem, hogy bizonyos pároknál 1-2 költés után pár csere lesz. Vannak tojók, akik 2-3 hímmel is szép utódokat hozhatnak, ezért gondoltam ki ezt a rendszert, így nagyon változatos utódok fognak születni. :)
Igen el akartam adni a gerlét, el is adtam. Nem áll szándékomban vitát indítani ebből...
Csak annyit írtam hogy nem szeretem ha kérdezés nélkül osztogatják a telefonszámom. Nem csak gerle eladásra használom ezt a telefont hanem más fontosabb dolgokra is és nem szeretnék zaklatókkal telefonálgatni ezek miatt.
Ha előtte értesítettél volna hogy odaadtad a számom akkor oké lett volna, de így kicsit mérges vagyok, mert nem szeretem ha a telefonszámom csak úgy száll mindenkihez. Természetesen most elnézem ezt, de legközelebb előbb engem értesíts.