Az a gond, hogy a "porhintés" nem nagyon megy nekem :-( Ha felhívom, akkor azt is megmondom neki, hogy mit akarok. Na mindegy Hamarosan úgyis találkozunk, amikor a parkettás dolgokat beszéljük meg: akkor majd még lehet, hogy elkapom.
Bár azt hiszem, hogy most már inkább túlteszem magam a kazán / ajtó ügyön: mert másfeleől meg mindenhol azt hallom (volt és jelenlegi alvállalkozóitól, illetve építőanyag nagykeres ismerősnél, ahol vásárolja a cuccokat) hogy nagyon jó minőségben készítik a lakásokat, odafigyelnek mindenre, a legjobb ragasztó, szigetelő stb. anyagokat vásárolják, stb. Tehát lehet, hogy ez mindennél többet ér nekem, és nem veszek össze velük... Még nem tudom, alszok rá néhányat ;-))
Tudom, túl jóidulatú vagyok: de szakmai ártalom ;-) Több "érdekes" emberrel találkozok nap mint nap, és ez egy kicsit megedzette a tűrőképességemet...
Ááá, olyan nincs, hogy nem tárgyalnak. Beszéléj meg vele egy időpontot, hintsd a port, hogy nagy horderejű ügyről van szó, neki is érdeke, stb. Akkor elmondhatod, hogy semmit nem tudsz elintézni, pedig mennyi pénz, stb. És hogy te mennyire szeretnél itt lakni, milyen jó, stb. de hát... és akkor jöhetnek a bajok. Mondjon neveket, ki az építész, ki az építésvezető, stb.
GYakran valóban segít a közvetlen kommunikáció a szakikkal!
... egyébként meg személyesen szinte nincs is kivel tárgyalni (vagy csak én nem értem a cég szerkezeti felépítését?!) : van két tulaj, az egyik az ügyvezető. Na, ők nem állnak szóba az emberrel. Aztán van a leányka, akivel meg kell beszélni a dolgokat: ő pl. a szalagparkettáról hirtelen nem tudta, hogy mi (!!!), meg úgy általában: berajzolja a CAD-ben pl. az alaprajzi változtatásokat, de hogy az szabályos, kivitelezhető, jó, stb., azt már nem tudja :-((
Én még egy (1) db. szakemberrel nem beszéltem ott a lakásunk átrendezésével kapcsolatban (pedig szerintem ekkora összegnél már rámszánhatna pl. egy építész kolléga 10 percet, hogy átbeszéljük a terveinket szakmai szempontból is...) Szerintem nincs is náluk senki, csak külsősökkel dolgoztatnak.
Üdv!
ui: részben ezért is mondtam, hogy soha többé K+K. Az egyik ismerős egy másik társasházban (másik cég) vásárolt: igaz, kicsit drágábbak, de nem is ugyanaz a színvonal sem maga az épület tervezésben (homlokzat, stb.), sem a cég hozzáállásában.
Naná, gondolhatod ;-)) Nem tarotm magam bunkó embernek (mert ahhoz rosszindulat is kell, az meg nem jellemző rám), de nem sokat szoktam gondolkodni, mielőtt kimondom, amit akarok ;-)) (Még a saját főnökeimnek is.) Persze azért finom voltam, de lényegre törő...
Kerek perec megmondtam neki, mármint az ügyvezető "úrnak", hogy engem nek érdekelnek a műszaki részletek, hogy miért is lett a Vaillant helyett Quadriga: engem csak a különbözet érdekel. Meg hogy fele annyiért is lehet már szép beltéri ajtókat kapni (nem palotát építtetünk...), úgyhogy mondja meg, hogy melyik kiállító terembe látogassak el, ahol tájékozódhatok egyrész abban, hogy hogyan néz ki az ominózus ajtó, másrészt meg megnézhetem, hogy mennyibe kerül, és hogy mik az alternatívák...
A kislány, aki a "kapcsolattartónk", ő nézett a legbutábban, amikor elgalább egy fényképet meg egy kisker árlistát kértem tőle...
hello!
nalam is az volt,h nem szerettek beepiteni semmit sem.. aztan rajottem, h a "kapcsolattarto" emberke, akit megneveztek, h a (leendo) vevokkel targyaljon, csak huti a levet. egy(par) szinttel lejjebb kell bizony menni. nekem komuves problemam volt (custom kad beepitese): megkerestem a komuvest kozvetlenul, aztan vele targyaltam. az a kad lett, es ugy beepitve, ahogy en akartam.. 3.000Ft nagy penz 1 komuvesnek...
talan igy mukodhet a dolog minden temaban.. oltonyos csakokkal nem szabad targyalni. max szerzodesalairas ugyben...
remelem, segitettem
udv,
DR
"mi az, hogy bemegyek, és nem tud mutatni sem árjegyzéket, sem egy katalógust, semmit?! Nemhogy azt nem tudja megmondani, hogy hol tudom megnézni, de még csak képet sem tud mutatni... Akkor mi alapján számolt? Csak nem hasraütéssel ment a dolog?"
Nekem az volt a tapasztalatom, hogy ha személyesen nyaggatom őket, el tudom érni, amit akarok. Ez bizony sok telefonba, személyes tárgyalásba kerül. Sokszor éreztem, hogy utálnak, jaaaj, már megint ez telefonál... Nem érdekel. És ha nem jutottam semmire egy emberrel, mentem a másikhoz, meg a főnökéhez. Az ügyvezetőnél följebb nem kellett mennem, de van lakótárs, aki a cégtulajdonost is piszkálta.
Ez egy nagy iszapbirkózás, ha hagyod magad, lenyomnak!
Nem tudom, hogy mi lesz a folytatás... Mivel írásban szinte semmi sincs rögzítve, ezért túl sokat nem tehetek. Mint ahogy az előbb írtam, ez volt a tanulópénz. Azért a végén a "kösz, mégsem kérem" poént 100%, hogy meg fogom játszani, ha tényleg olyan k*csög, hogy a végén akarja elém tolni a papírt: itt a lakás, ennyit fizess még rá ;-)) Mert az árajánlat határidelye, stb. az írásban vagyon... Tizenmillió forintnál nem fogom magam halálra idegeskedni százegynéhány ezer forint miatt :-(( Tudom, hülyeség, de így döntöttem. Úgysem tehetek semmit, az elején elszúrtam a dolgot: legközelebb okosabb leszek.
A kazánnál is jobban kiakadtam az ajtón (pedig ott "csak" néhány 10.000 forint a difi): mi az, hogy bemegyek, és nem tud mutatni sem árjegyzéket, sem egy katalógust, semmit?! Nemhogy azt nem tudja megmondani, hogy hol tudom megnézni, de még csak képet sem tud mutatni... Akkor mi alapján számolt? Csak nem hasraütéssel ment a dolog? ;-)) Na mindegy.
Nálunk is ez volt, illetve azt mondták, hogy ha én hozok anyagot, akkor azt építik be. És bizony én szépen elmentem csempét venni, és kivittem az építkezésre, átadtam a burkolónak, papír ellenében persze. A parkettánál nem érte volna meg, így ott nem vacakoltam. Ugyanez volt a kazánomnál is, én vettem meg és vittem ki.
Esetleg ajánld ezt fel, ha időre ott az anyag, a burkolónak tényleg tök mindegy, mit rak le.
A lelkiismeretes együttműködésről csak annyit, hogy amíg ki nem fizettük a vételár (ha jól emlékszem 35) %-át, addig velünk is baromi kedves volt a Kecskés (ő a főnök ott), emlegette a kapcsolattartást, az együttműködést, a megbeszélést, meg mindent... Aztán most, hogy a lóvét befizettük, a szerződést aláírtuk, (vissza ugye nem léphetünk a vásárlástól, mert akkor ugrott a pénz), most már személyesen szóba sem áll az emberrel, az e-mailt zaklatásnak minősíti: na, erről ennyit. Úgyhogy még a szerződés aláírása, és a pénzek befizetése _előtt_ fogok mindent, az utolsó csavarig részletezve írásba foglaltatni a következő lakásom kivitelezőjével (akik nem a K+K leszenk, az már biztos...), és ha az tetszik, aláírta, lepecsételte, feltüntetve, hogy ki kinek miért milyen felelősséggel tartozik, na akkor mehet az üzlet! Ez most a tanulópént (még szerencse, hogy csak egy 53m2-es lakás, itt még olyan sokkal nem tud átvágni...
A Gálvülgyi valamelyik szilveszteri kabaré műsorában volt az a rész, amikor ő csak mondogatta, hogy "az emberek jók", és közben mindenki rúgott egyet bele ;-) Na, most kb. én is így érzem magam, csak kicsiben... Az emberek _nem_ jók!!! Készülj fel a legrosszabbra, ha lakást vásárolsz...
A szerződésetekben sehol sem szerepel a módosítási kérelmek című szó? Vagy hogyan lehet változtatást kérni stb.
Biztosan van benne ilyen, azért még olyat nem láttam, ahol erről ne lenne egy szó sem.
Ha nicns benne ilyen, akkor nem túl jók az esélyek.
tudnal 1 picit konkretabb lenni?
Hiszen valaszthatok amit akarok lehetosegeim hatartalanok, csak ha "rosszul valasztok" azt magamnak kell megcsinalni/beepiteni...
Ajánlom fogyelmedbe a VErsenytörvényt és a Fogyasztóvédelmet.
Elég ha megpendíted.
UGyanis a fentiek kimerítik a fogyasztói szabadságodban való korlátozást!
Ja és a visszaélést a gazdasági erőfölénnyel.
Az eddigi tokeletes es lelkiismeretes egyuttmukodesuk utan...
Most jutottunk el a szerzodes megkotese es 2. reszlet befizetese utan odaig,
hogy a lakas eredetileg tervezett muszaki tartalmanak megvaltoztatasarol targyaljunk.
Pontosabban a falak, csatlakozok, lampak, radiator stb esetleges athelyezeserol,
burkolat, szaniterek kivalasztasarol.
Az ertekesitesi osztallyal valo eddigi megbeszeleseink soran tobbszor mondtak hogy
"Persze ha nem talal megfelelo furdokadat, parkettat stb-t a valasztekunkban
, akkor on hozza az anyagot es _mi beepitjuk_."
Mondanom sem kell, hogy errol a szerzodesben nincs szo,
es amugy meg teljesen termeszetesnek tunik...
Most jon a gutautes:
Megvaltoztak a szabalyok mert egy csomo problemajuk akadt a kulsosok
anyagaival (varni kellett ra, keves volt, elloptak, megrongalodott).
Ezert tegnap kijelentettek, hogy ok csak az altaluk kinalt termekeket epitik be. Ha mast valasztok, akkor a
_hasznalatbavetel utan_ a sajat iparosommal beepithetem.
Hat ez igencsak szivas, mert lakas lakhatova valasa eltolohat hetekkel,
addig ugye mashol kell lakni, lakbert fizetni, kereshetek iparosokat,
az o munkajukert mar az Angyalfoldi nem vallalja a felelosseget, esetleg a falfestes utan kell majd
parkettat lerakatni...
Varok otletet, velemenyt illetve egyutterzo szavakat,
CognoRob
Ez nevetséges, naná, hogy tudni akarod az árakat! Jogom van eldönteni, hogy akarok-e üveges ajtót 60e-ért vagy sem! Neked mint vevőnek kötelesek megadni, hogy minek mi az ára. Abba már talán kevesebb beleszólásod van, hogy miért annyi az ajtó, de tudnod jogod van.
Mi lesz a folytatás? Mert ők adtak egy lapát sz*rt, te meg nem fogadtad el. Na és? Valahogy meg kell oldani a dolgot. Érdekelnek a fejlemények!
A műszaki leírásnak tudtommal nem része a beépített dolgok ára. Olyasmit kötelesek megmondani, hogyt I.oszt. anyagot építenek be, stb. Nálunk azt nem átallották mondani, hogy azért cserélték olcsóbbra a kazánt, mert amikor a Viessmann megtudta, hogy nagy biznisz van, felemelte az árakat... Nem tudtam, röhögjek a viccen, vagy mérgelődjem, hoy madárnak néznek. Én kiharcoltam, de nem volt egyszerű.
Hát igen, ezt jól elszúrtam, most már csak idegeskedhetnék (ha akarnék, de meggyőztem magam nagy nehezen, hogy nincs értelme...) Mert mi, szegény hozzá nem értő, jóhiszemű párocska úgy írtuk alá a szerződést, hogy írásban csak az alapterület, meg pár semmitmondó dolog volt. Semmi konkrét a tartalommal kapcsolatban. Szóban elmondták, aztán mi elhittük... De hát arra, hogy mit mondott az eladó, hiába hivatkozok :-((
Most megnéztem pl. egy boltban a kazánokat. Amit
számolt bolti ár
2xx.000.- 165.000.-
175.000.- 126.000.-
125.000.- 106.000.-
Ez a hátom kazántípus, a az első megbeszéléskori Vaillant-tól a mostani Quadriga kazánig.
Aztán pl: sokalltam a 73.000.- forintot az üveges beltéri ajtóra. Tegnap, amikor benn voltma náluk, a leányzó, aki ezeket számolja, nem tudott kapásból árat mondani rá. Pedig pár ajánlatot már számolhatott ;-)) Sőt, még egy árlistát sem tudott mutatni. Nem tudta megmondani, hogy melyik nagykerből van, hol tudom megnézni, de még egy katalógust sem tudott mutatni, hogy legalább egy fényképet lássak róla... A cégvezető csodálkozva kérdezte, hogy milyen ajtó ez 57.000.- forintésrt?! Na jó, mondja ő, végülis üveges, azért ilyen drága. Nem, mondom, az üvegezés az még plusz 15.000.- forint... Úgy láttam, hogy csodálkozik ;-))
Na mindegy. Én tulajdonképpen nem is gondoltam, hogy majd azt mondja: bosz, ezt meg ezt rosszul számoltuk, ezt meg elfelejtettük leszámolni, ezért vonjál le 60.000.- forintot. De hogy ilyenb hozzáállást megengedhet magának, az a felháborító.
Aztán azt meg én is elhatároztam, hogy mivel komplett árajánlatot kellett volna neki adni hivatalosan már vagy 1,5 hónapja, amit ő elfelejtet (illetve bocs, ők a végén szokták megmondani, hogy mibe kerül...), ezért megvárom hogy kb. mindennel elkészüljenek, elkérem az árajánlatot, és ha nem leszek vele elégedett, megmondom, hogy kösz, ezt meg ezt mégsem kérjük ;-)) Elvégre ez az egész 3 napon belüli árajánlat, szerződésmódosítás, miegymás le van írva, alá is írogattuk... Na, erre találjon ki valami okosat!
Vidéki nagyváros. Tehát nem Pest. Nagyon megbízhatóak, a városban szinte minden jelenősebb építkezési beruházást ők csináltak.
Persze nem azt mondom, hogy egy-két apróság nem fordult elő, de azokat egy szóra megoldották.
Ugye megvolt a tárgyalás. Hát enyhén szólva is vicces volt. Mondtam a Strabagsnak, hogy ez így nem árajánlat, mivel az általuk elküldött költségvetéstervezetben nem szerepelnek anyagárak és mennyiségek, valamint munkadíjak. A
Strabag közölte, hogy nem is mondja meg. A mennyiséget pedig azért nem, nehogy ki tudjam következtetni az árakat. És különben is nekik az építtetővel ilyen szerződésük van. NEm is velük állok jogviszonyba. Ja, és mindezek mellett még erre a semmilyen költségvetésre sem vállalnak garanciát, mondván ez még nem a végleges kiviteli terv alapján készült.
Az építettő cég főnöke is jópofa volt, közölte, hogy minek ennyi módosítás, legyen nekem elég kevesebb. Mondtam tán nem egy házgyári lakásba szeretnék beköltözni, és ha már nem kevés pénzért veszek egy lakást, akkor az otthon is legyen egyben.
Ráadásul néhány nagyon konkrét és megalapozott kifogásomra a Strabagos még közölte is, hogy jaaaa ő ehhez nem ért.
Aztán közöltem velük, hogy így eben a formában megsértik a versenytörvényt is, mert visszaélnek a gazdasági erőfölényükkel. Engem rá akarnak úgymond venni, hogy írjak alá egy szerződést, amiben olyan feltételek vannak, amelyek abszolút nem indokoltak, sőt nem is megmagyarázhatóak.
NA egy kissé nagyot néztek, mondanom sem kell.
Hát a szolgáltatástól és Európától messze voltak.
--------------------
Vadkörte leírásához még annyit tennék hozzá, hogy a műszaki leírásban legalább értékhatárok szerepeljenek a beépített anyagokkal kapcsolatosan. Mert a 23kW-os kazánból van 130ezer forintos, meg 250 ezer forintos is, és nagyon nem mindegy melyik kerül bele.
Hát igen, a változtatások átnyomása nem egyszerű...
Ami fontos: legyen a lakáshoz műszaki leírás. Ennek tartalmaznia kell minden beépített dolgot a falakon kívül:
- burkolatokat: hideg- és melegburkolat (csempe, padlólap, ill. parketta, padlószőnyeg)
- szanitereket: mosdók, kád, csaptelepek
- fesést,
- fűtőtesteket,
- lámpatesteket, ha adnak,
- nyílászárók leírását,
- beépített gépeket, bútort, pl. kazán, konyhabútor, beépített szekrény.
Más nem ugrik be fejből, segítsetek, ha kihagyok valamit.
Itt legtöbbször nem írnak márkát, mert azt a vevő betartatja. Ilyeneket írnak, hogy 23kW teljesítményű zárt égésterű kazán, biztonsági ajtó, csaptelepek, stb. A gyakorlatban ez úgy van, hogy az alvállalkozó bevállaja valamennyiért, amennyiből persze nem tudja kihozni, de verseny van, aztán a vevőn spórol. Az alant leírt goromba ember stílusa is arra utal, hogy így akarja leplezni, hogy sáros. Az a minimum, hogy nem hagyod magad, írj nekik ajánlott levelet pl. azt iktatniuk kell, stb.
A változtatások kivitelezésére tudom javasolni, hogy folyamatosan ellenőrizni kell őket, követelni az árajánlatot, figyelmeztetni őket a szerződésre. Olyat is hallottam, hogy ha nem adnak előre árajánlatot, azt kell mondani, hogy na, ez drága, tehát most vagy ingyen visszaállítják az eredetit, mit nem tesznek meg, mert falak, konnektorok, stb. visszarakása sokba van nekik, vagy aakor féláron átveszed. Mert megteheted, hogy egyszerűen nem veszed át a lakást, akkor pedig az ő pénzük áll benne...
Amúgy tárgyaláskor ne egedül menj, vigyél valakit, jobba hatás, és tételesen meg kell beszélni mindent. Festés átheléyezése? Hogy értik ezt, miért ennyi, stb. Falak átrakása miért is ennyi? Nem kellett bontani, cask máshová építeni. Te vagy a megrendelő, toéd a lakás, ők szolgáltatnak.
Lehet aztán menni a főnökhöz, én többször is megtettem. Különösen hatékony ez olyankor, amikor sokütemes a beruházás, mert ők a következőt és az azutánit is el akarják adni...
Fontos: MINDENT leírni, dátummal, aláírással átadni, átvenni. Az a megállapodás ér valamit, ami le van írva.
Ennyi jut most eszembe, remélem, tudok segíteni...
Hallgatom itt az elkeserederr hozzászólásokat, és lepődök meg sorra.
Nekünk minden olyan szépen alakult.:-))
Már másfél hónapja átadták a lakást, három hete ott lakunk. Van szemétszállítás, jön a posta, hetente egyszer takarítanak. Csönd van és nyugalom. Nagyon élvezzük. Semmi gondunk nem volt az építtetővel, egy hónappal előbb kész lettek.
Hát, én is éppen ma kaptam gyomorremegéstegy K+K Bauprofil kft.nevű zalaegerszegi (eddig azt hittem, hogy korrekt...) cégtől :-(
Beadtuk igényfelmérő lapot (falak hova, gépészeti cuccok, burkolatok, stb.) 1,5 hónappal ezelőtt. Azon a lapon az volt, hogy 3 napon belül ajánlatot adnak rá. Ennek ellenére az elmúlt sok hétben csak azt modogatták, hogy ők a végén (!!!) szokták megmondani, hogy mennyi az átalakítás költsége :-o (aha, és ha nem tudunk megegyezni, akkor visszaállítják az eredeti terv szerinti állapotot?!) Na, nagynehezen a napokban adtak egy kalkulációt (még gépészeti és elektromos dolgok nélkül, mert arra nem volt még idő), ebben megakadt a szemem a 73.000.- forintos üveges beltéri ajtón. Ma bementem, előszöris leb*szott az ügyvezető, hogy mit írogatok én nekik e-maileket, nem érnek ők rá ilyenekkel foglalkozni :-o (mert, hogy mindkettőnknek könnyebb legyen, e-mailben próbáltma meg velük tartani a kapcsolatot, elvégre 2003-at írunk...) Kérdeztem tőlük, hogy hol lehet megnézni az ajtót, meg esetleg másikat választani, de azt mondták, hogy nem tudom megnézni sehol, és hogy ez ennyi, és kész. Jó, ezt még lenyeltem volna... Aztán a következő: a Vaillant kazánunk visszafejlődött Quadriga-ra... Kérdeztem az ügyvezetőt, hogy hogy van ez? Erre elkezdett nekem kéményátmérőket meg kW-okat emelgetni... Mondtam neki, hogy engem csupán az a kb. 130.000.- forint érdekel, ami az árkülönbség a két kazán között, nem a műszaki részletek. Erre felpattant, azt mondta, hogy ha nem tetszik, akkor tőle akár ajtót, kazánt, meg akármit hozhatok, nem túl kellemes hangnemben, és otthagyott :-o Csak néztem, mi van. Fogtam magam, hazamentem :-(
Ott szúrtam el a dolgot, hogy a dolog legelején nem kértem tőlük egy tök részletes műszaki leírást. Akkor most lehetne nézni, hogy miben tértek el attól, és ez mennyi forint +/- : mert én _azt_ vettem, _annak_ az árát fizettem ki. A főnököm erre azt mondta, hogy mit akarok, ez még csak az első lakásom: a harmadiknál már rutinosabb leszek... ;-)
Én számítógépekkel foglalkozok. Ez ugyen pénzben nagyságrendekkel van egy lakás alatt. Meg nem is 80%-os haszonnal (óvatosan becsültem?) dolgozunk. De még soha eszembe nem jutott, hogy ilyen üzleti húzásokat vessek be... És b*ssza meg, a piacon tud maradni a konkurencia ellenére így is! Hogy lehet ez?! És nem elég neki amit keres, még meg akarja toldani pár 100.000 forinttal... Végülis igaza van: csúszik az építkezés, kötbért kell fizetni (remélem, azt nem tudja megügyezni, hiszen benne van a szerződésben!) De miért is a saját zsebéből tegye, ha a vevővel is megfizettetheti?! :-((
Bocs, hogy hosszú voltam. De egy kicsit pipa vagyok, mert nekem, főleg most, nincs "kidobandó", odaajándékozandó (szegény, nyomorgó építési vállalkozónak) kb. 150.000 forintom, mert pillanatnyilag ennyivel érzem könnyebbnek magamat... És még nem is vagyunk a végén!
Szóval, Zalaegerszegiek: vigyázzatok a K+K-val is!
Háát, azt hittem, hogy csak mi járhattunk kicsit hasonlóképp.
Mi olyan szerződést kötöttünk a kivitelezővel, hogy fix összegre. Kicsit ráadtunk (fél milliót), hogy minden beleférjen, de ennél egy fillerrel sem több és mindent pont úgy és pont oda kértünk, ahogy a terven szerepelt.
Aztán a végén előjött 1-2 "apróság". Jaaa, a körablakot kifelejtettük a költségvetésből.. jaaa, több kapcsolót kértek, mint gondoltuk... jaaa.. stb, stb.
szóval, alkudoztunk, morgás volt mind2 rászről és rossz szájíz a végén sajna, pedig azt hittük, így lesz a legnyugisabb.
Hát a vicc folytatódik:-)))
Amit ktgvetésnek neveznek az kb olyan, mintha amikor megkérdezik mennyibe kerül pontosan egy kuglóf elkészítése c. kérdésre, odairok egy összeget, amiben csak az nem szerepel, hogy milyen anyagárakkal, milyen mennyiségekkel, és milyen munkadíjjal dolgoztam.
De vannak benne még viccesebb tételek, amikhez még ez sem kell, és üvölt róla a baromság:
- Festés áthelyezése
Én azért megnézném, hogy egy festést ki hogyan helyez át. Lekaparja az egyiket, és???
NA itt tartunk most:-))), hétfőn lesz a megbeszélés
:-))) Ez lesz. Most olvastam el éppen a versenytörvény idevonatkozó paragrafusait. SImán támadható. Sőt! még az is, hoyg összesen csak egy beszállító csempéi közül választhattok. Ilyet sem lehet. Nem tudom ki emlékszik még az Argenta lízing - Providencia c. perre.
Állítólag, persze hiszem ha látom, ma elküldik a részletes költségvetést is.
úgy látszik a Strabag attól függően kekeckedik, hogy ki a beruházó. Legalábbis remélem, mert nálunk (Juharliget) evidens, hogy tételes költségkimutatást adnak, és bár vannak furcsa árajánlatok, de összességében készségesnek mutatkoznak.
Ha valahol nagyon szemétkednek, szerintem nyugodtan lehet fenyegetőzni a Fogyasztóvédelemmel és a Versenyhivatallal.
Vadkörte:
Én megtámadnám, ha tudnám mit... de fogalmam sincsen, mert összesen ennyit közöltek velem, hogy az új falak 120ezer pozitív túlmunka a régiek 69ezer negatív túlmunka: Az eredeti összfal hossz az 6,9 m, az új pedig csak 6,75. ÉS mondom még 1méternyi válaszfalat nem építettek fel. Múltkor még eg ymegbeszélésen azt motyogták, hogy az a különbség, hogy az építésvezetőnek extrán oda kel figyelnie, erre meg azt mondom, hogy ha oda kell figyelnie hogy 3,5m-re húzzanak fel egy falat a másiktól, akkor hogyan képesek önállóan 3,3-ra felhúzni.
Aúgy mindegy, mert minden normális cégnél a faláthelyezés ugyanabban a hoszban, ha még nem épült fel, akkor nulla forint.
AMin pedig végképp kiakadtam az a 119ezer forintos ajtó kérdés, holott egy darab plusz ajtó sincsen.
MA beszéltem az építettővel, mondták, hogy majd ők segítenek, meg beszélnek a Strabaggal stb. Mondtam, ahhoz,hogy egyátalában leüljek velük tárgyalni, ahhoz alapfeltétel, hogy részletes kimutatást kapja a költségekről. Ahol láthatom, hogy mit pontosan mennyibe kerül.
Ez most nekem olyan, mintha nagyon leegyszerűsítve bemennél a zöldségeshez, ahol nincsenek kiírva az árak. ELmondanád mit kérsz, és mondanak rá egy végösszeget. Esélyed sincsen, hogy eldöntsd, ha túl magas az összeg, hogy a répát vagy a krumplit nem akarod.
Úgyhogy innentől kezdve nálam mindenhez alapfeltétel, hogy tudjam mire számíthatok, és nem akkor amikor már leraktam a foglalót, és esélyem sincsen visszalépni.
Amúgy lehet, hogy megérne egy odakoppintást a Versenyhivatalnál, az erőfölénnyel történő visszélés miatt.
Mi már bent lakunk az újépítésűben (Bp, IV. ker, Mesternívó), volt sok vitánk velük, de így utólag azt mondom, jól jártunk.
Áttervezési költség nem volt (pedig raktunk odébb falakat, valami 10e ft körüli összeget számoltak fel azért, hogy a villamos vezetékeket, kapcsolókat máshová kértük.
A többi pluszköltségünkről (össz 400e Ft 81nm-re, konyhabútorral, de a szobákban burkolat nélkül) tételes kimutatás készült anyag+munkaköltség.
Illetve egész pontosan 750e ft volt a többlet, de elmaradt (nem kértünk) 350e ft-nyi anyagot és munkát.
Szerintem szépen dolgoztak, érdemes körülnézni az ajánlataik között.
Hát, nem túl bíztatóak a Strabaggal kapcsolatos észrevételeid, de szerencsére eddig mi ilyesmit nem tapasztaltunk (Juharliget). Nekünk külön kellett a villamos, a gépész és az építész szakemberrel egyeztetni, mindegyik külön fog árajánlatot adni. A villamos volt a legtisztességesebb, ő konkrét árat mondott mindenről, és ugyan az árajánlatot még nem kaptuk meg, de az elmondottak alapján a pár plusz dologra (TV-bekötések) nem számítok 10-15 eFt-nál többre. A falon való áthelyezgetések nem járnak plusz ktggel (még jó!), csak ha valamihez új vezeték kell. A falak áthelyezésére pedig azt mondták, hogy az áthelyezés nem kerül pénzbe, csak a plusz-mínusz fal változtat árat. Az áttervezés költsége állítólag max 100 eFt, de állítólag ehhez teljesen át kell rajzolni az alaprajzot. Az tény, hogy egy boltot adtak meg a csempeválasztásra, de már az alapárban egész jó választék van, attól pedig a bolt választéka szerint el lehet térni.
Így én nem láttam semmi extrát a Strabag módszereiben, szerintem az összes építkezésen a saját alvállalkozókat igyekeznek helyzetbe hozni. Persze vannak gondjaink nekünk is, mert nem elég rugalmasak sok mindenben (pl üvegtéglázni nem szeretnek, persze megcsinálják, csak nagyon drágán), de a nagyobb építkezéseknél ezzel sajnos számolni kell.
Meg bízunk abban, hogy az első ütem az referencia lesz a továbbiakhoz, így ezt muszáj nagyjából jól megcsinálni : )