Keresés

Részletes keresés

caterina3 Creative Commons License 2013.10.17 0 0 15961

Lucfenyő-tűkarcgomba?

Előzmény: caterina3 (15960)
caterina3 Creative Commons License 2013.10.17 0 0 15960

Sziasztok! A múlt hétvégére az egyik gyönyörű, hatalmas fenyőnkön (Picea pungens) jelentkeztek hirtelen gallyelhalásos tünetek. Előző hétvégén még semmi baja sem volt. Lehet ebből + a fotókból következtetni a konkrét kórra? Mindenképpen meg szeretném menteni, mert kertünk egyik meghatározó növénye.

 

 

A múltkor szó esett a belocsolás ellenében a permetezés preferálásról. Nos, ezt biztos, hogy nem lehet permetezni, egyrészt mert el sem érjük a tetejét (legalább nyolc méter magas), másrészt tutira átmenne a szomszédba a szer.

 

A kínai szúrósfenyőnél talán hatott a Topas a múltkor, mert úgy tűnik, nem voltak rajta újabb száraz gallyak az előző hetihez képest.

Samubá Creative Commons License 2013.10.17 0 0 15959

Nem zárom ki, hogy van mind a két tünet, mert a méregzöld levelek között is látok világos levéllemezt zöld erezettel stb. 

Előzmény: Flanell (15958)
Flanell Creative Commons License 2013.10.14 0 0 15958

A hiánybetegség nem okozza egy ág elpusztulását, miközben a többi ágon a levél méregzöld.

Látszanak korábban megfeketedett termések és levelek is.

Sajnos, volt alkalmam alaposan kitapasztalni a tüneteket.

Előzmény: Samubá (15954)
pacsepa Creative Commons License 2013.10.14 0 0 15957

Fényképet tegyél fel kérlek, mert a "gyatrán néz ki" tág fogalom. Lehet rovarkártevő is (illetve annak lárvája), attól mentsen meg Téged az Isten, hogy az ennyire elfajuljon. A nagy farontó lepkére guglizzál rá, ha rettegni akarsz... Itt a fórumon is volt róla szó néhányszor.

 

A kajszi kifejezetten jól bírja a szárazságot, tehát én ezt nagyjából kizárnám. Nekem 3 kajszifám van, még alig látszik rajtuk az ősz (közép Magyarország).

Előzmény: lapar (15956)
lapar Creative Commons License 2013.10.14 0 0 15956

Köszönöm a leanderes válaszokat, levágtuk a beteg részeket, a törzsén csak 1-nek volt, inkább csak levélen jelentkezett.

A következő kérdésemre, a kajszi fára is mondjatok valamit.

A száraz őszben arra gondoltunk, hogy csak vízhiány, de most már nagyon gyatrán néz ki. Alapos metszés segíthet ezen, és az most, vagy tavasszal inkább?

Előzmény: Lora1213 (15948)
méray Creative Commons License 2013.10.14 0 0 15955

Köszönöm Neked is a segítséget!

Előzmény: Samubá (15954)
Samubá Creative Commons License 2013.10.13 0 0 15954

Tápanyag hiány tünet. Magnézium vas és a levélszél alapján talán kálium is. Öntözd be voldüngerrel és a télen adj neki istállótrágyát. A tövéről meg kapáld ki a gazt mert az is akoz ilyen elvonási tünetet száraaz időjás esetén. 

Előzmény: méray (15950)
Flanell Creative Commons License 2013.10.13 0 0 15953

Mint írtam:

A növénybetegségek nem fertőzőek az emberre, a fa sem lehet influenzás.

Az elképzelhető, hogy a beteg ágakon lévő termés száraz, fűrészporízű (meg kell kóstolni), de a többinek garantáltan semmi baja nincs, nyugodtan meg lehet enni.

Előzmény: méray (15952)
méray Creative Commons License 2013.10.13 0 0 15952

Szia!

 

Köszönöm szépen a válaszod!

 

Még egy kérdés: lehet majd enni a fárol naspolyát?

 

Vagy ez a betegség nem befolyásolja a gyümölcs fogyasztását?

 

Üdv méray

Előzmény: Flanell (15951)
Flanell Creative Commons License 2013.10.13 0 0 15951

Benne van a tűzelhalás.

A legalsó betegnek látszó rész alatt legalább 30 centivel vágj, különben jövőre vége a fának. Lehet, hogy ennek ellenére is.

 

A növénybetegségek nem fertőzőek az emberre, a fa sem lehet influenzás.

Előzmény: méray (15950)
méray Creative Commons License 2013.10.13 0 0 15950

Sziasztok!

 

Szeretnék segítséget kérni Tőletek!

 

Idén a naspolya fa néhány ágán elsárgultak a levelek (sárgás- barnás). Csatolok néhány képet róla.

 

Kérdésem, hogy mi lehet a baja, illetve ilyenkor mi a teendő?

 

Lehet- e enni a naspolyát róla?

 

Kezelni kell- e és mivel?

 

Képek:

 

Segítségeteket előre is nagyon szépen köszönöm!

 

Üdvözlettel méray

Samubá Creative Commons License 2013.10.11 0 0 15949

 

Pseudomonászos rákosodás (Pseudomonas syringae f.sp. nerii

 

Nekem már sikerült Amistaros ( 20 mili 10 liter vízbe)   beöntözéssel kihoznom belőle egy mandula fajta névre hallgató egyedet két éve és még most is megvan, tünetmentesen, de egyszerűbb megsemmisíteni. 

Előzmény: Lora1213 (15948)
Lora1213 Creative Commons License 2013.10.11 0 0 15948

Ezt leanderráknak hívják.  Ha nem nagyon értékes a növényed, legjobb eltüzelni.   Könnyen megfertőzi a többi leandert is.    Ha nagyon értékes a növény, el kell különíteni a többitől, az egészséges részig visszavágni. és pl Nordoxxal permetezni, többször.  Ezüstkolloiddal is szoktuk kezelni.  De ezek a szerek összességében többe kerülnek mint egy új leander.

Előzmény: lapar (15943)
mauzi Creative Commons License 2013.10.11 0 0 15947

Attila, nagyon köszönöm a választ!

 

Bementem az első növényvédőszeres boltba, mutattam fényképet, Amistar-t ajánlottak. Az Amistar Xtra az ugye más kategóriában van, nekem nem adnak belőle.

 

Akkor tehát próbálok koktélnak való alapanyagokat beszerezni...

 

Előzmény: sz_attila (15937)
alfi13 Creative Commons License 2013.10.11 0 0 15946

Ez szerintem egy gombabetegség. Cuprozatal permetezd meg egy két hét elteltével két alakalomal.

Előzmény: lapar (15944)
lapar Creative Commons License 2013.10.11 0 0 15945

VAn még kérdésem:

Ettől a kajszífától búcsúzzak el, vagy megmarad tavaszra, ha csinálok vele valamit?

A mellette levőnek csak egy ága ilyen:

lapar Creative Commons License 2013.10.11 0 0 15944

Bocsánat, de többször elveszett a hsz-em.

Aztán meglett, mint látható.

lapar Creative Commons License 2013.10.11 0 0 15943

Kérdésem lenne a tapsztnyaltakhoz:

Ez mi a leander levelén? Asszony szerint pajzstetű, szerintem meg nem .

És az is érekelne, mi az ellenszere.

Köszönöm!

lapar Creative Commons License 2013.10.11 0 0 15942

Kérdésem lenne a tapsztnyaltakhoz:

Ez mi a leander levelén? Asszony szerint pajzstetű, szerintem meg nem .

És persze az is érdekelne, mi az ellenszere.

Köszönöm!

lapar Creative Commons License 2013.10.11 0 0 15941

Kérdésem lenne a tapasztnyaltakhoz:

Ez mi a leanderen? Asszony szerint pajzstetű, szerintem meg nem.

És természetesen az is érdekelne, mi az ellenszere.

Köszi!

caterina3 Creative Commons License 2013.10.11 0 0 15940

..

caterina3 Creative Commons License 2013.10.11 0 0 15939

Azt tudom, hogy a nem felszívódó szer nem hatékony úgy. Elég baj, hogy az Actarát áttették a II-es kategóriába, mert azt nagy ritkán használtuk így a rózsákra. Igen, így sajnos nagyon sok kell a szerből, és igazad van a környezetterhelést tekintve is, belátom.

 

Nagyon köszönöm a linket, ezt nem ismertem, megnézem.

 

A képek alapján nincs ötleted, hogy konkrétan mi lehet a nyavalya, vagy ez kevés a megállapításához?

Előzmény: Antisystem (15934)
caterina3 Creative Commons License 2013.10.11 0 0 15938

OK, köszönöm.

Előzmény: alfi13 (15933)
sz_attila Creative Commons License 2013.10.11 0 0 15937

"Amikor az első, nagyobb területű foltok megjelentek, vízhiányra gyanakodtam, ezért (az öntözőrendszer szokásos "dózisán" felül) kézzel jobban megöntöztem a területet. Az öntözés rontott a helyzeten."

Itt a bizonyíték arra, hogy lehetséges gombabetegség. A vízhiányon javított volna a locsolás.

 

"Ezek után jött az Amistar kúra, érdemleges eredmény nélkül."

Ez teljesen logikus, hiszen az amistar csupán megelőző szer, ha baj van, annyi, mint a halottnak a csók. Ilyenkor kell Amistar Xtra, vagy Amistar + Bumper, vagy Amistar + Bumper + Dithane, vagy Bravo + Topsin, vagy Dithane + Systhane, vagy még sok más esetleges kombináció.

 

 

Előzmény: mauzi (15906)
Samubá Creative Commons License 2013.10.11 0 0 15936

Mikor ment az a füvesben? Nem emlékszem rá. Egyébként a képek alapján píthium és rhizoctonia gombákra tippelek. Az amistar csak élő növényen hat, sőt a P -t erősíti is állitólag. A talajban lakó rovar kártevő esetében könnyen fel tudod emelni a füvet kézzel, mint a parókát, mert el van rágva a gyökere. 

Előzmény: mauzi (15904)
Antisystem Creative Commons License 2013.10.10 0 0 15935

Pl a Topas hatóanyagánál, amit lelkesen locsolsz, a következő szerepel: 

Penkonazol 66246-88-6 - Nem mérgező,  tüneteket nem okoz :)

 

ÜdV

Előzmény: caterina3 (15931)
Antisystem Creative Commons License 2013.10.10 0 0 15934

Na, akkor beszállok én is újra (egyszer már ugye volt ez a téma, amikor kivakartam a Topas meg a többi LD50-jét) megpróbálni meggyőzni, hogy felejtsd már el ezt a locsolás dolgot a tujáknál és hasonlóknál. Egyet gondolj át légyszi: a nem felszívódó szer nem hatékony, ha locsolod, a felszívódó meg a locsolásból is ugyanúgy felszívódik a fűbe is, sőt... 

Másfelől még mindig az van, hogy ahhoz, hogy ezekből a szerekből elegendőt egy fa méretű növény gyökérzónájába tudj juttatni, irdatlan mennyisélg kell, legalább a 10-szerese, mint permetezéssel, szóval valójában a belocsolással jár a drasztikusan nagyobb környezeti terhelés.

Az alant számodra ajánlott szerek közül egyébként a Topas, a Score, a Mospilan meg a Vertimec a felszívódó, az Antracol, a Bravo a Cyperkill nem felszívódó, tehát eleve alkalmatlan is belocsolni.

 

Különben, ha felelősen tájékozódni akarsz Te (vagy bárki más a topicon) az egyes szerek veszélyeiról, ajánlom ezt a kiadványt a legilletékesebb helyről (Az Országos Kémiai Biztonsági Intézet Kiadványai -Veszélyes anyagok, készítmények - PESZTICIDEK):

http://www.okbi.hu/images/OKBI/kiadvanyok/peszticid.pdf

Ez ugyan emberre kihegyezett, de a kutya nagyon hasonlít az emberre ilyen tekintetben. Macskánál már kicsit más a helyzet, ahogy alant írták is...

 

(meg ugyan nem témába vág, de van még egy jó letölthető könyvük, ami érdekelheti az itteni törzsközönséget: Mérgező növények, növényi mérgek:  http://www.okbi.hu/images/OKBI/mergnovenyek.pdf )

 

ÜdV

 

ps: Közérdekű: Az Actara mellett az Apacs is II. kat lett minden kiszerelésében...

 

 

 

Előzmény: caterina3 (15931)
alfi13 Creative Commons License 2013.10.10 0 0 15933

Valaki itt a fórumon javasolta ha permetezel és utána egy alapos belocsolásal a füre kerülő szereket alapossan fölhigíthatod. Még egy dolog ha megnézed a szereken található Ld50-es értéket ez nagyjából azt jelzi menyire mérgező az adótt termék, ha az érték 1000 fölötti érték az szerintem semiféle veszélyt nem jelenthet a háziállatokra. De ha konkrét szert írsz segítünk megmindani az Ld50 értékét.

Előzmény: caterina3 (15931)
caterina3 Creative Commons License 2013.10.10 0 0 15932

Köszönöm szépen.

Előzmény: alfi13 (15927)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!