Keresés

Részletes keresés

wulfin Creative Commons License 2010.02.22 0 0 132
"Hőszigetelés a padláson (tetőnél nem csak a plafonnál ahol van a termikus burok) : 0,6MFt"

En max annyit csinalnek hogy a fodemrol leszedek par nm-en szigetelest ott kialakitok egy kis gepeszeti helyiseget amit leszigetelek, igy termikus burkon belulre kerulne a dolog viszont a legtomor burkon kivulre. Ez joval kevesebbol is kijon.
Előzmény: memorix (127)
wulfin Creative Commons License 2010.02.22 0 0 131
"Villanyt fotovoltaikaval es szukseg eseten biodiesellel."

Telen amikor harom hetig nem sut ki a nap es -10 fok van a pv kizarva. Ilyenkor biodizellel termeljunk aramot hogy hajthassuk a hoszipkat? Ennek nem latom ertelmet.

En hoenergiat nem csinalnek villannyal meg hoszipkaval se amikor ezt egyszeruen meg lehet tenni egesz evben napkollektor + biomassza komboval. Igy lehet a villany igenyt es az ezt fedezo egyeb beruhazasokat is minimalizalni, a hoenergia pedig 100% megujulobol jon.
Előzmény: peterch (129)
Törölt nick Creative Commons License 2010.02.22 0 0 130

A szonda fúrásban extar profit van, ezért

nem egyszerű "olcsó" fúró-lerakó embert találni...

 

De amikor a kútfúró topicban azt olvassa az ember, hogy

napi 200 méter is letehető sziklába is, akkor azért

látszik, hogy nem kéne annak aranyárban lenni.

 

A másik oldalról indulva meg itt van pl.

egy nyilván tisztes hajtó ajánlat a netről:

 

Mégpedig egy180000 EUR értékű technikával.

Jó hatásfokú AMASOND koax szondákkal...

 

Ez alapján a 4kW-hoz nem túlzás

asszem az ár, amit saccoltam...

 

http://5-let.hu/file/rft.pdf

 

Előzmény: peterch (129)
peterch Creative Commons License 2010.02.22 0 0 129
Szia !

En szerintem is ez a jarhato ut. Villanyt fotovoltaikaval es szukseg eseten biodiesellel.
A szondafurot ha valoban tudsz ilyen olcsot, akkor tudasd velem legyszives. Duna volt medreben lakom, ide kellene csak 30-35m mely ,agyagreteg,kavicsreteg valtakozva, viz 2metertol.

Udv , Peter
Előzmény: Törölt nick (126)
Törölt nick Creative Commons License 2010.02.22 0 0 128

hőszivi szonda: több mint 50 év

(PE csőre a gyártó jelenleg 100 éve jósol)

 

A technika, lényegében hűtőszekrény technika, amiből

nem ritka a 20-éve javítás nélül működő darab.

 

Mondjuk gázkazánból se ritka..az ilyen...

Előzmény: memorix (127)
memorix Creative Commons License 2010.02.22 0 0 127
Szerintem meg nem.

Ugyan nem lesz + tároló költség építés.
Azonban lesz + hőszigetelés a termikus burkon kívül ,hogy ne fagyjon meg a kazán.
Valamint ha a padlás levegőt fűtjük akkor onnét kell behozni a házba a rekuperátoron keresztül...

Így:

Pellet:

8kw Pellet kályha, heti adagoló, hamuzó, cső, s.kémény cirka 0,5MFt
Hőszigetelés a padláson (tetőnél nem csak a plafonnál ahol van a termikus burok) : 0,6MFt
Cső beépítés a rekuperátorhoz,előremenő,visszajövő 80eFt.
Bonyolultabb vezérlés, termosztát ?
kémény átvétel 28500 Ft
A HMV -t akkor 2 kw fűtőszállal kell előállítani + 50eFt
kollektor cső 400-500eFt

Van éves kémény díj 7500
Van pellet szállítási, és rakodási költség
a HMV -s nincs télen GEOtarifa
--------------------------------------------------
összesen: 1,65MFt

Hőszivattyú (Jópofán számaival):

Van kedvező geotarifa
--------------------------------------------------
Összesen: 1,6MFt


Ha így nézem a gépészetet akkor is hasonló árba kerül.

Szerintetek mennyi az élettartama egy pellet kazánnak 10-14 év ?
Mennyi egy hőszivattyú élettartama ? 20-25 év?








Előzmény: Mekk Elek ezermester (125)
Törölt nick Creative Commons License 2010.02.22 0 0 126

Ilyen túlélő házba a 4 kW fűtés asszem bőven elég...

Még komolyabb ház méret esetén is.

 

Ehhez a (függőleges)szondaból kell 

talajtól függően 60-150 méter: 300-700 eFt

A talaj-víz hőszivattyú hűtés+fűtés+HMV: ~700-900 eFt 

 

A hűtés+fűtés+HMV tehát megvan, 1,0-1,6 millából

Ehhez kell még éves COP=4,0 körüli esetben 

max 0,8 kW villamos teljesítmény ...a hőszivinek.

 

...és mivel villanyt úgyi kell csinálni elég sokat.

Így a leglényegesebb feladat

a villany autonom előállítása!

(főleg télen, amikor picit több kell)

 

A többi kérdés sokal egyszerűbben

oldható meg.... ha van villany elég ...

:-)))

Előzmény: memorix (121)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2010.02.22 0 0 125
A padlás jó ötlet: kívül van a hőszigetelt burkon. Ha nincs tűzvédelmi akadálya, ott elfér a hő+villanykészítő készülék és még mindig marad bőven hely arra, hogy néhány évente felhordjanak mellé pár száz kiló pelletet a tüzépes fiúk. A pelletkazánokhoz mellékelt ún "napitartály" a Te házadnál valószínűleg "hetitartály" nevet fogja kapni (sőt :)

Jó dolog a pellet, de igazán akkor lenne az, ha lennének elérhető árú pelletgyártó gépek. Vidéken élő emberekkel beszélgettem erről és szinte mindegyiket érdekelné az automatizálható pelletfűtés (senki sem szeret naponta többször a kazánhoz járulni), de kizárólag akkor ha ő tudná legyártani az anyagot. Szinte mindegyiküknél összegyűlik évente 2-500 kiló pelletálható hulladék, de volt akinél évente több tonna pelletálható anyag (fa nyesedék, forgács, fűrészpor, stb) megy pocsékba. Viszont amikor kiderült, hogy mennyibe kerül egy pelletkészítő gép (tehát boltból kellene megvásárolniuk a pelletet), valamennyien igen csúnyákat mondtak és ezzel részükről a pelletnek annyi.
Találmányom: régen a malmok sem pénzért dolgoztak, helyette a bevitt búzából visszatartottak X százalékot fizetségként. Hasonló módon lehetne kis pelletüzemeket működtetni vidéken: lehet kapni pénzért is, de ha fát viszel be, akkor az értékének (súlyának) egy bizonyos százalékáért pelletet kapsz. Szerintem vidéken csak így tudna elterjedni a pellettüzelés.

Úgy hallom, hogy jelentős minőségi különbségek vannak az egyes pelletek között. Jó lenne valami minősítési rendszer (mondjuk három szám: vastagság, fűtőérték, morzsalékonyság), ami alapján legalább a komolyabb gyártók termékeit össze lehessen hasonlítani, ráadásul némelyik fűtőberendezés adagolója elég kényes a pellet minőségére (pl max vastagság), így a laikus vásárlók ritkábban vásárolnának nem nekik valót.
Előzmény: wulfin (111)
memorix Creative Commons License 2010.02.21 0 0 124
A pellettel kapcsolatba meg te vagy elfogult..hiszen azt árulod :)) Szakmai ártalom:))..én csak vizsgálódom a költségek felől. PRO és kontra. Mert egyesek hajlamosak átugrani a kis egyéb költségeket... csak pár 10 és 100 ezer az...

A szállítás akkor is pénzbe kerül, nem ingyen jön a pellet a házhoz annak pedig ára van. Ne bagatellizáljuk el ezt a kérdést sem. :) A jobb autó is pénzbe kerül :) Mekkora az érték vesztése, hogy a pellet is beleférjen 1x szállítással :) Milyen mesziről lehet pelletet szállítani. Nem olcsóbb -e ha nagyobb mennyiséget akár több évnyit házhoz szállíttatunk. Ja igen akkor annak több hely kell.

A tároló szerintem kicsi amit írsz és a zsákok felrakásához kell hely is ergo 0,5nm kevés szerintem 3-4 nm kell hozzá ha a házba van. Ha kint akkor meg többe kerül. 1 nm terület 220-280eFt körül van ÁFÁ -n egy AEG vagy passzívházban jelenérték szerint. A kéményt pedig csak úgy nem láttam passzívházban. Gondolom az 80-eFt kémény nem rendelkezik AEG vagy PHI minősítéssel. Egy jobb kémény elemekből pedig 130eFt+vakolás körül kezdődik. Ja és a hagyományos kéménynél 7500 FT a kéményesek díja, egyéb kéménynél meg 28500Ft kérnek el, hogy megkapd a használatba vételit...ez is költség...és évente kéne kémény díjat fizetni...elvileg..

A pellett kazán ára kb 300eFT+ cső a bekötéshez...+hamu porszívó már is találtam amit nem soroltál fel és pénzbe kerül..

Amit írsz olcsónak ahhoz nincs párologtattató tálca, heti program beállítás, nagy adagoló. Télen a HMV-t mivel állítod elő (a vízteres pellet kályhák horror áron vannak) pl. ha nincs napfény és nem megy a napkollektorod? 2 KW fűtőpatronnal ? Az is 50eFT -t kerül..., a napkollektor tárolója is +pénzt, ha a hőszivattyújét használod akkor az meg benne van...csak hangosan gondolkodom...

Nekem úgy tűnik, hogy közel hasonló a bekerülési ár..a sok kis apróság miatt

Szerinted mennyi egy hőszivattyú vagy pellet kályha élettartama? Kíváncsi vagyok rá. Csak analizálok. Ez is lehet fontos szempont.

Ha más véleményen vagy nyugodtan mondjad érdekel, te hogy látod?

Egyetlen félelmem van, hogyha a termikus burkot megsértjük a kéménnyel akkor jobb hőszigetelés kell a passzívházhoz ami szintén költség...szerinted? Akkor pedig kint kéne lennie a pellet kályhának szintén egy jól szigetelt részbe, esetleg pince vagy egyéb toldalék épületrész...
Előzmény: Jesu (122)
Jesu Creative Commons License 2010.02.21 0 0 123
Befuvatóhoz kell:
- egy kompresszor
- egy idorele
- 1db kalitkas adagolo kerék egy kis villanymotorral.
- Flexi cso igeny szerint.
SUM 50-60E

De evente bevinni 25-30db 15kg-os zsakot nem egy nagy problema, foleg, hogy 3 honapod van ra. :)
Előzmény: memorix (121)
Jesu Creative Commons License 2010.02.21 0 0 122
Valamiért nagyon ellene vagy, az látszik a számaidon.

Mér lenne már egy 0,5 kobos tarolo 1,2 milla??? 1nm hely a hazban minimum 2,5 kobmeter (de minek oda tenni? csak szaraz kell neki, nem meleg) az is vagy 4-5 evre valo mennyiseget! Tudod mennyi 400kg pellet? Egy akasztos szekreny fele se. Egy jobb szemelykocsival 1 fordulo. Te hasznalsz autot? Mire hasznalod? Hany km-t mesz vele egy evben? Minden megtett km-nek igazolhato ertelme van?

PH-ba eleg a legkisebb levegos pelletkandallo is. Az meg mar van 250-300E-ért is. Spec. kemeny hozza, 50-80E. Mas koltseg NINCS! Tudom, mert ilyenekkel dolgozom lassan fel eve. Meg ezzel futok mar ~3 eve. Szerintem hagyd abba, nincs alapja a beirasaidnak.
Előzmény: memorix (121)
memorix Creative Commons License 2010.02.21 0 0 121
Ez rendbe is van, de ki teszi bele a cső végébe a pelletet ? Ezekhez is kell tároló és egy jó nagy cső és egy berendezés ami levegőt is előállít a szállításhoz..nem gondolod, hogy ez egy picit luxus? Ez mennyire energia hatékony? Az az érzésem, hogy amit nyerünk a réven elveszítjük a vámon..a beruházáson és az üzemeltetésen hiszen akkor áram is kell hozzá és már is többe került a pellettel való tüzelés...

Nézzük :

lesz szállítási költség a 400 kg nem jön házhoz.
Kell tároló ahol tároljuk a pelletet
kell kazán és egy kiegészítő tároló hozzá... hm egy ilyen rendszer alsó hangon is 1,2 MFt körül van...
Ezt időnként táplálni kell, néha megakad a pellet akkor meg kipiszkálni...

Nekem ezek után komfortosabbnak tűnik a hőszivattyú...

Hőszivattyú kiépítés, rekuperátoros szellőztetővel...
a légtech.csövezés kb. 400-500eFt ,
hőszivattyú, rekuperátorral 3 MFt
kollektor 500-600eFt
-----------------
összesen kb 4 MFt van

Pellet kazán és adagoló kb 1,2 MFt
Pellet tároló kb 1,2 MFt (400 kg -hoz, 1x szállítással)
légtech.csövezés 400-500eFt
kollektor 500-600eFt
Rekuperátor 600-1MFt
-------------------------------
összesen kb 3,8mFt

Szerintem akkor már ha a szállítási költséget is nézzük,+ ,hogy pakolni kell be és ki akkor nem sokkal olcsóbb a pellettel való tüzelés...
Előzmény: Jesu (120)
Jesu Creative Commons License 2010.02.21 0 0 120
Flexi, vekony csoben, levegovel lehet szallitani. Kis adagokat dobal be, majd ratolja a nyomast. Siman mukodik, nagy tavolsagokra is, egymast kovetik a "csomagok".
Előzmény: memorix (116)
Axióma Creative Commons License 2010.02.21 0 0 119
A felig bekapcsolt allapot ellen eleg egy olyan villanyasz kiepites, hogy kulon dugalj mindennek ami tavolletedben is kell menjen, de az osszes tobbihez tartozo fokapcsolot tavozaskor lecsapod. Vilagitos orak felejtosek ha nem akarod hazatertedkor ujra allitgatni, vagy jo elemmel kell ellatni oket:)
Előzmény: memorix (112)
memorix Creative Commons License 2010.02.21 0 0 118
Az jó...

Előzmény: wulfin (117)
wulfin Creative Commons License 2010.02.21 0 0 117
Passzivhaznal 400 kg pelletrol beszelunk.
Előzmény: memorix (116)
memorix Creative Commons License 2010.02.21 0 0 116
Esetleg teherliftet nem szeretnél egy házba szereltetni? :))

Pelletet hogyan lehet befúvatni? Eddig csak gravitációs alapon működő tárolót láttam és sok helyett fogalt és nehéz volt.

A szomszédba pincében van a pellet hogy jó száraz legyen...elmondása szerint szabadba nem érdemes tárolni..
Előzmény: Jesu (114)
memorix Creative Commons License 2010.02.21 0 0 115
A szomszédom benne van és szív vele nem minden féle pellet jó hozzá...ha igaz ami mondasz akkor ezek szerint a kazán nem jó a pellethez:)) Nem kompatibilis vele. :)

Előzmény: Jesu (113)
Jesu Creative Commons License 2010.02.21 0 0 114
Arról nem is írtam, hogy a szállítás, cipekedés teljesen automatizálható. Nem kell cipekedni, be lehet fúvatni, vagy csigázni csövön.
Előzmény: memorix (112)
Jesu Creative Commons License 2010.02.21 0 0 113
Na neee. Akkor nyilatkozz, ha benne vagy.
Az olcsó és jó minőségű pellet nem misztikum.
Meg amúgy is: ki nem sz@rja le, hogy mennyibe kerül, ha csak évi 1 tonna kell, vagy a fele? 35E/t vagy 45-50E/t ilyenkor már nem lényeges különbség. 1 tonna pellet: 1,5 köbméter. Hu de nagy tároló kell, valóban.
Előzmény: memorix (112)
memorix Creative Commons License 2010.02.21 0 0 112
A pellet nem éri meg...kell hozzá tároló...és a padlásra ki cipeli fel amikor 80 éves leszel:))

A pellet csak akkor érni meg ha saját magad tudnád gyártani és lenne mondjuk fűrészteleped..vagy olyan fűrésztelep a környéken aki neked adná a faforgácsot...

Az eddigi tapasztalatom az volt hogy a jó pellet sokba kerül a rossz meg még többe..

A napenergia lesz a jó irány véleményem szerint azonban olyan gépekre lesz majd szükségünk ami nem sokat tud feleslegesen hanem azt tudja ami nekünk kell és nagyon energia takarékos... a legtöbb kütyü alap állapotban is energiát eszik egy évben csak a standby állapot annyi mint ha 2-3 hétig használnák őket.
Előzmény: wulfin (111)
wulfin Creative Commons License 2010.02.21 0 0 111
Pelletes CHP-krol eleg keves info van, a sunmachine-rol is alig talaltam valamit. Nekem idealis lenne egy ilyen 1.5-2Kw elektromos 10Kw ho leadasara kepes pelletes cucc. Valoszinu feltennem a padlasra ott elpofoghet nem zavarja legtomorseget meg termikus borkot. Nyaron meg mehet a napkollektor es a napelem. Ebben az esetben a napelembol es elektromos tarolobol se kellene tul sok.
Előzmény: Mekk Elek ezermester (104)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2010.02.21 0 0 110
Egy föld feletti háznál a fűtési szezon hossza kb fél év, a fűtési szezon alatt a külvilág átlaghőmérséklete 5-6 fokos.
Egy föld alatti háznál a "külvilág" hőmérséklete egész évben kb 12 fokos, ezért a fűtési szezon hossza 365 napos. Egy 100 m2-es hobbitlak napi hőigénye kb 15 kWh naponta (nyílászáróktól és hőszigeteléstől függően), EGÉSZ ÉVBEN.
Tehát Frodó vagy egész évben vacog, vagy egész évben fűt :)
Szerencsére az év nagy részében ezt a hőmennyiséget napkollektor segítségével pótolni lehet, így "valódi" fűtésre csak rövid időszakban van szükség, akkor is csak keveset kell fűteni, hiszen "odakint" 12 fok van.
Kérdés, hogy mindez megéri-e kényelmileg? (alig van ablak egyes helységekben, esetleg egyáltalán nincs is, csak felülvilágító vagy fényakna)
Jesu Creative Commons License 2010.02.21 0 0 109
Hát, borzalmas... mármint a linkelt oldalon lévő házak.
Nem fogunk bemenni a föld alá totál, csak amennyire a terep adottságai engedik játékosság szinten. A fekvés nagyon passzol hozzá. D és NY oldal nyitott, szín üveg lehetne.
Csinálok vázlatokat, akkor majd jobban látjátok Ti is. :)
Előzmény: memorix (108)
memorix Creative Commons License 2010.02.21 0 0 108
Földházak:

http://ujfoldhazak.hu/
Előzmény: Jesu (106)
kissunk Creative Commons License 2010.02.21 0 0 107
"Másik amibe most bele vagyok "zöldülve" az a zöld tetők. :)"


En is... Meg akkor mar betenni a hazat a fold ala .
Az egesz passzivhazas hozzallas , sok deli ablak ( mondjuk az osszes) azt jelenti, hogy lesznek falak, amiken nincs ablak . Akkor meg mar akar foldet is lehet tolni oda .
Erdekes modon, az energiahaztartas szempontjabol nincs nagy jelentosege (a PHPP szerint , lehet tevednek ? ) .


unk
Előzmény: Jesu (106)
Jesu Creative Commons License 2010.02.21 0 0 106
Ennél azért bonyolultabb a dolog, de semmiképp nem drága megoldás. Előzetesen annyit mondanék róla, hogy összhangban van a ház egyéb igényei miatt amúgy is létrehozandó berendezésekkel, komplex része a háznak.

A kiindulás pedig az, hogy mivel a terep adottságai amúgy is adnák, a ház alápincézett lesz. Ez leginkább a hőhídmentes alap kialakításának extra költségei miatti döntés. Ha már el kell verni rá sok pénzt, hasznos dologra menjen.

Másik amibe most bele vagyok "zöldülve" az a zöld tetők. :) Mivel a telek nem túl nagy (750nm), ráadásul DNY irányba lejtős ezért igen hasznos lehet téralakítás szempontból a dolog. Még nem kezdtem el vázlatolni,de már alakul a fejemben.
Előzmény: Mekk Elek ezermester (105)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2010.02.21 0 0 105
"önfenntartó hűtőkamrával"

Ha a pénz nem számít, akkor egy mélyen a föld alá ásott (nyáron is 13-14 fokos környezet) és jól hőszigtelt üreget nem nehéz (egy jó nagy rakás jéggel) egész nyáron hidegen tartani, csakhogy vagy a verem hőmérséklete tavasszal olyan hideg lesz, hogy megfagy benne a kaja, vagy egy másik veremből mindig csak annyi jeget teszel át a kajásba, hogy ott optimális legyen a hőmérséklet.
Ha viszont számít a pénz is, akkor: a hűtőm évente 220 kilowattórát eszik, ami villanyból kb évi 10 ezer forint. Ha ezt összevetem a jégvermek kiépítésének költségeivel (szerintem bőven 7 számjegyű összeg) és az utána velük járó összes munkával és kényelmetlenséggel, akkor valószínűleg a hűtő az olcsóbb, még akkor is ha a hűtő villanyát napelemmel vagy (bio)dízel agregátorral állítom elő.
Előzmény: Jesu (98)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2010.02.21 0 0 104
Valaki kérdezte:
íme néhány stirling motoros mini villanyerőmű (különböző etetéssel):

Sunmaschine (pelletes műxik, biogázos és napos tervezve)
http://www.sunmachine.com/english/produkte.htm

Whispergen (gáz) létezik 12 voltos berendezésük is, pl hajóra/lakóautóba
http://www.whispergen.com/main/achomesspecs_info/
http://www.whispergen.com/content/library/WTL1408AC_BrochureEng.pdf

Cleanergy (többféle termék, termelése kisközösségek számára is elegendő (pl több családi ház))
http://www.cleanergyindustries.com/production.html

Sunpower stirling motorok (zéró adat, talán nem is létező termék, hanem befektetési csalás)
http://www.sunpower.com/index.php?pg=15


Szerintem hatalmas üzlet lenne csak stirling motor + generátor modulokat gyártani (szériában, olcsón), oszt mindenki melegíccse azzal, amivel tuggya.


kissunk Creative Commons License 2010.02.21 0 0 103
"központi része"


Ez nem geometriailag ertendo , ugye ?

Erre a "tartós élelmiszer tárolás" -ra mar en is gondoltam, a fagyasztot lehetne kivaltani vele . Jegvermek regen is voltak es akkor meg EPS sem volt .
Szezonalis jegtarolo....



unk
Előzmény: Jesu (98)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!