Keresés

Részletes keresés

minyike Creative Commons License 2008.04.02 0 0 214
Légyszi áruljátok el, mi az a DNK? Először azt hittem, NDK rosszul írva, de akkor sem láttam az értelmét.
Nekem egy barátnőm mindent jénaiban főz, rendesen fönt a gázon, nem is használ lábast.
De néhány oldallal ezelőtt láttam, hogy kipróbáltátok, hogy a Remoska tetejét mindenféle edényre rátettétek. De úgy is működik? Bennünk néhány éve fölmerült, hogy a fazekas barátunkkal csináltatunk hozzá kerámiaedényt, magasabbat, mint a mostani (mert nem tudom, ki hogyvan vele, nálam időnként akadályoz az edény magassága, vagyis alacsonysága). De a barátunk is lebeszélt, mondván, hogy az is fontos, hogy az alumínium átveszi a meleget és lényegében így mindenhonnan süt. Akkor lehet úgy is, hogy csak fölülről süt? Vagy ilyen esetben érdemes előmelegíteni az edényt és úgy használni?
Előzmény: tuutuu (213)
tuutuu Creative Commons License 2008.04.02 0 0 213

Az a helyzet, a fölmelegítésnél nincs gond, mert melegedhet a sütővel, a nagyobb igénybevétel a hideg tészta bele, de ki kell bírnia.

Amúgy mindenféle hőállónak minősülő üvegedényt megéri mindjárt az elején szép lassan max. hőfokra fölfűteni, félórát ott tartani, aztán a sütővel együtt hagyni kihűlni.

Így a gyártáskor bennemaradt feszültségek ( amik miatt könnyebben törik), jó eséllyel eltűnnek belőle.

 

Az tény, hogy a jéghideg holmikat én is óvatosan rakom melegedni jénaiban, inkább kicsit mikróban előfűtöm, hogy legalább az alja átmelegedje, és kis lángon kezdem.

De a DNK-t ki kell bírnia.

Előzmény: Tereza (207)
esotherica Creative Commons License 2008.04.01 0 0 212
Ez a videó elképesztően jó!
És először azt gondolná az ember, hogy az ötössel nem is érdemes bajlódni, olyan bonyolult, de megsütve az a legszebb. :)
Ó, bárcsak lenne már sütőm...
Előzmény: minyike (201)
fintorgó Creative Commons License 2008.04.01 0 0 211

Köszönöm. A két dolgos kacsómmal dagasztom, negyedrészben teljeskiörlésű rozsliszttel.
Előzmény: Tereza (210)
Tereza Creative Commons License 2008.04.01 0 0 210
Szép a kenyered. Milyen fajta? Kézzel vagy géppel "dolgozod ki"?
Előzmény: fintorgó (209)
fintorgó Creative Commons License 2008.04.01 0 0 209
Az eredeti recept vaslábost ír, csak valaki úgylátszik látni is akarta a folyamatot...

Akármilyen lábos, tepsi, fémedény megfelel a kenyérsütésre.

Én egy ilyen ősrégi vastepsiben és a normál mezitlábas gáztepsin szoktam.

megkelt


megsült
Előzmény: Tereza (202)
Tereza Creative Commons License 2008.04.01 0 0 208

Igaz hogy csábító, de szégyellem magam, én nem. Azt viszont még nem láttam, hogy egy copfot lehet fonni 3-nál több részből.

 

Előzmény: minyike (206)
Tereza Creative Commons License 2008.04.01 0 0 207
Húha, ezt nem tudtam. Igaz, hogy "tűzálló üvegnek" nevezik, de én úgy tudtam, hogy üresen nem szabad meleg helyre tenni. Továbbá pl. hűtőből kivéve nem merném mikróba rakni, inkább átteszem egy másik edénybe. HJiába, holtig tanul az ember....
Előzmény: tuutuu (204)
minyike Creative Commons License 2008.04.01 0 0 206
:-)
Nem érzel ellenállhatatlan vágyat, hogy vele fonj?
Előzmény: Tereza (205)
Tereza Creative Commons License 2008.04.01 0 0 205
Nagyon érdekes - megnézni  (olyan mint egy kézimunka óra).
Előzmény: minyike (201)
tuutuu Creative Commons License 2008.04.01 0 0 204
A jénai miért durranna szét? Azért jénai, hogy bírja...
Előzmény: Tereza (197)
tuutuu Creative Commons License 2008.04.01 0 0 203

Nem kelesztés, hanem dagasztás nélküli, és azt kell forró edénybe rakni.

Van 12 órás kelesztésű, meg 1,5 órás DNK is.

Nézzetek be a " Mindennapi kenyerünk" topicba, folyamatosan van róla szó.

Meglepően finom kenyér tud lenni...:}

Előzmény: Tereza (202)
Tereza Creative Commons License 2008.04.01 0 0 202
Hát ez az, hogy ezt komolyan gondolták. Most nem találom a receptet ( valami kelesztés nélküli kenyérről volt szó, amit aztán nagyon forró edénybe  rakták sütni - ez lett volna a tűzálló tál ), de úgy látom, te is azt gondolod, amit én.  
Előzmény: Gömbtatu (199)
minyike Creative Commons License 2008.04.01 0 0 201
Megtaláltam a kalácsfonós videót itt. Elég bonyolult, ezt a sok fonatosat még én sem próbáltam és nem is tudom, hogy fogom majd lisztes kézzel meg-megállítani a lejátszást :)
És valljuk be, a Remoska nagyon profi, de egy ilyen kemencét sok esetben nem tudna überelni.
minyike Creative Commons License 2008.04.01 0 0 200
Igen, én is irigyelném magunkat, ha ott élnénk, de így iskolaidőben sajnos csak a hétvégén jutnak ki nekünk, különben pedig a büdös főváros. Ilyenkor már bőszen várjuk a nyáriszünetet (mert a tavaszi szünet is lényegében csak egy hosszú hétvége volt. Ezért nem tudom most megmérni a bögrét, csak a hétvégén, ha nem felejtem el.
És bizony nagyon finom az a saját libahús,de nem kis gond a tartásuk. Főleg azért, mert mi azzal az alapelvvel tartjuk őket, hogy amíg élnek, érezzék magukat jól.
Van itt néhány kép is, az elsőn (a velük békésen heverő kutyánkkal) némakacsák vannak, a libasorban pedig libák.


A sárga kiskacsák nálunk keltek ki, de általában előnevelten vesszük őket. Szóval így élnek: szabadon, patakparton-patakban, legelgetve, mi pedig sokszor csak nézzük őket, mint a moziban, remekül szórakozva. De egy pillanatig sem tévesztjük szem elől, hogy miért vannak: azért, hogy megegyük őket. Ezzel az alapelvvel találkoztam egyébként a Kapa, kasza, fakanál sorozatban is. Rövid az életük, nálunk csak egy nyáron át vannak, de az a rövid életük mindenképpen tartalmasabb, mint a gyárban nevelt, töredéknégyzetméteres fakkban tartott, felturbózott kajával tömött jószágoknak, akik seperc alatt megnőnek nagyra, aztán amikor sütöd, a végén ott marad a semmi meg egy csomó víz, amiben ki tudja, mi van. És amikor eljön az ideje, hogy meghaljanak, az aztán macera, főleg a kacsáknál és a libáknál, ugyanis nagyon nehéz (időigényes) őket kitokozni. Tavaly kipróbáltuk a nyuszikat, vemhes anyákat vettünk és őket sem ketrecben, hanem egy elkerített udvarban tartottuk, rengeteget futkároztak, látszott, hogy élvezik az életet, ami amolyan sportosra sikeredett, nem is nőttek olyan gyorsan ők sem, mint a ketrecben tartottak. A nyuszihusi is finom Remoskában. Meg a közeli folyóban kifogott, szintén sportos én nem zsíros (mint a tavi) hal is. Azt már nem mi szoktuk fogni, azt kapjuk.
Előzmény: Gömbtatu (198)
Gömbtatu Creative Commons License 2008.04.01 0 0 199
Tereza, ezzel a jénaival most ugye csak viccelsz?
Előzmény: Tereza (197)
Gömbtatu Creative Commons License 2008.04.01 0 0 198

Vakker, tik aztán tudtok élni. El is határoztam, hogy ősztől én is nevelek libát a gangon.

 

A 4 decis válaszod vicces. Ha van méricskéd, akkor pompásan meg tudod mérni, hány decis a bögréd.

 

Irigyellek a falusi létért, az a helyzet.

Előzmény: minyike (196)
Tereza Creative Commons License 2008.04.01 0 0 197

Köszi a választ.

 

Lehet, hogy amíg melegszik a Remoska, addig egy kicsit keleget a massza.

 

Egyszer olvastam a neten egy olyan sütőben sült kenyér receptjét, amelyhez be kellett rakni a sütőbe üresen egy jénai tálat átforrósítani. Én meg mindjárt arra gondoltam, hogy az hogy nem durran szét?

Előzmény: minyike (196)
minyike Creative Commons License 2008.04.01 0 0 196
Jaj, mennyi kérdés!
Nem tudom a bögre űrtartalmát, de majd alkalomadtán megmérem. A 4 dl víz, az pedig 4 dl, azt kimérek a méricskével.
Én nem szoktam keleszteni, mert ott a falusi vályogházunkban általában olyan hideg van a konyhában, hogy úgysem kel.
Nem kenem meg semmivel és az ablakon lesem, hogy mikor jó.
Igen, az a régi fajta, nagy, ablakos Remoskám van.
Asszem, több kérdés nem volt :))
De egyébként a kenyér úgysem a pontos mennyiségek a fontosak, hanem a tészta állaga, ami lisztfüggő is lehet és a gyakorlat teszi a mestert :))
Előzmény: Tereza (194)
fintorgó Creative Commons License 2008.03.31 0 0 195

Szép jó estét!

Szép ez a kenyér, a receptet másoltam, igen jó lenne, ha tudnád a bögreméretet, nekem van féldecistől, kétdecistől, félliteresig zománcos bögrém...

A 4 dl víz hány bögre?

Simán megdagasztod, nem kell külön keleszteni, csak be a remosba és bekapcs?

A remoska a nagy négyliteres? A régimódis üvegkukucskálós?
Még nekem is olyan van. Nyáron sokszor sütizek benne, meg a rizskoch is szépen átsült másfél óra alatt.

Előzmény: minyike (193)
Tereza Creative Commons License 2008.03.31 0 0 194

Köszönöm szépen a receptet.

Remek fiad és nagyszerű családod lehet.

Kb. mennyi ideig sütöd és megkened valamivel?

Előzmény: minyike (193)
minyike Creative Commons License 2008.03.31 0 0 193
Mi bögrézünk, amikor a kenyértésztát készítjük. Azzal a zománcos bádogbögrével mérünk, amit falusi vásárokon lehet kapni és általában van rájuk valami festve. Nem tudom, mennyi az űrtartalma. Nem szoktam rozs vagy más lisztet beletenni, mert nagyon óvatosan kell vele bánni, befolyásolja a kelést. Ha teszel is bele, csak módjával, a java mindenképpen búzaliszt legyen. Viszont gond nélkül lehet pl. korpát tenni bele és mindenféle magvakat: szezámmagot, lenmagot, diót durvára törve, tökmagot, napraforgót, mákot, esetleg köményt, ha valai szereti (mi nem).
Nálunk a szárított élesztő nem vált be, mindig rendes élesztőből dolgozunk.
És nincs mese: kétkezi kemény munkával kell dagasztani, addig, amíg a tészta el nem válik a kéztől és a táltól. Azt szoktuk csinálni, hogy ha valaki mrá végképp kipurcan, továbbadjuk és végigmegy a családon. Ha hozzám hasonlóan van egy jó erőben levő kamaszfiad, aki épp nem duzzog, megcsinálja egyedül. Keleszteni külön nagyon nem kell, mert míg a Remoska bemelegszik, megkel.
Íme a recept: összesen 4 dl víz kell hozzá (nem árt, ha egy picit langyos), ennek egy részébe tégy egy teáskanál cukrot és morzsolj bele egy negyed élesztőt. Amikor fölfut, dagaszd össze 2 és fél bögre liszttel, egy teáskanál sóval, kb. 2 dkg vajjal (de lehet olajjal, zsírral is) és a maradék vízzel. Ha teszel bele korpát, annyival kevesebb liszt kell. A magokat már csak akkor kell belekeverni, ha a dagasztás lényegében kész.
Ha több (1-2 evőkanál) cukrot teszel bele, esetleg beleütsz egy tojást is (nem muszáj) és a vizet tejjel helyettesíted, akkor kalácstésztát kapsz. Azt vagy megfonod és úgy sütöd (ez is külön művészet, a múltkor találtam róla egy videót, ha érdekel, megkeresem újra és ideteszem a linket), vagy esetleg megtöltöd ezzel-azzal, buktának is jó, ezeket is meg lehet sütni a Remoskában. Ha teszel bele zsiradékot, ki se kell kenni.
A tészta állaga mindenképpen inkább kemény legyen, mint lágy, mert ha lágy, túlkel és utána összeesik.
Előzmény: Tereza (192)
Tereza Creative Commons License 2008.03.31 0 0 192

Minyike,

köszönet az ízes beszámolódért.

Esetleg Remoska-kenyér receptet nem lenne kedved beírni? Ilyen itt még nem volt. És ha ez még rozs, vagy valami barna kenyér lenne, az nagyon-nagyon jó lenne. A tésztát lehet kidolgozni azzal a két dagasztó rúddal, amilyen pl. a régi NDK-s keverőgép tartozéka volt?

Én még soha nem sütöttem kenyeret és szégyen ide vagy oda, az élesztővel hadilábon állok. Néhányszor nem sikerült  (pedig elvileg ismerem a szabályt) és aztán elment a bátorságom (és kedvem).

 

Előzmény: minyike (190)
minyike Creative Commons License 2008.03.31 0 0 191
Ja, természetesen a kenyér mellett házipályinka található a pohárkákban, de most már nem borzolom tovább a kedélyeket :))
Előzmény: minyike (190)
minyike Creative Commons License 2008.03.31 0 0 190
Sziasztok!
Most találtam ide. Réges-régi Remoska-használó vagyok, mert a fél életünket egy kis faluban töltjük, és ott nincs sütőm. Két Remoskám van, mindkettő még anno Csehszlovákiában lett véve, tuti, hogy a bedugós vasalózsinóros megoldásuk megfelel a legújabb EU-szabványoknak.
Olyan sűrűn használom őket, hogy egy barátnőm szerint én írtam meg a világ legrövidebb könyvét, Ételek Remoska nélkül címmel. Rendszerint baromfit egytálételeket szoktam benne készíteni: baromfit vagy hurka-kolbászt krumplival összesütve, de itt sokan írtátok a rakottkrumplit, azt is ki fogom próbálni (főleg, mert láttam, hogy nyers krumplival is lehet és akkor más az íze). Süteményt is szoktam benne sütni: igénytelen málnás-túrós sütit, szilvás piskótát, de nem egyszer sült már benne kenyér is, amikor hirtelen elfogyott és elvágott minket a külvilágtól a hó.

A hétvégén is sikerült egy igen jó kias kaját összedobnom. Ideírom a receptet, de be kell vallanom, hogy úgy volt az igazi, hogy a fokhagymán kívül minden alapanyag saját termésű volt, vagy a környékbeli háztájiból származó volt:
Végy néhány szem, a saját földedben termett krumplit, karikázd föl, terítsd el a Remoska alján, dobáld meg a tetejét negyedekre vágott hagymával és egy fej megpucolt, gerezdekre szedett fokhagymával, sózd meg és öntsd nyakon egy kevés jófajta fehérborral. Egy saját kertben legelt, majd később egy szomszédos faluban háztáji termésű kukoricával hízlalt liba farhátját (amin éppen elég hús van két, falusi harapós levegőn megéhezett felnőtt ember számára) helyezd a tetejére és kezdd el sütni. Amikor a hús már puha, emeld ki egy tányérra és pirítsd meg a krumplit. Végül helyezd vissza a húst és süsd pirosra azt is.

Tálaláskor adjál mellé háztáji isteni savanyú paprikát. A csontból megvan a kutya vacsorája is. Az edény alján maradt tunki pedig lilahagymával, kiflivel a legpompásabb reggeli másnapra.
fintorgó Creative Commons License 2008.03.01 0 0 189

Értem.:))

A héten még volt a vaterán, most néztem, már lecsapta valaki, naponta rá kell keresni!

Még a teszveszen is érdemes nézelődni.

Sok szerencsét!
Előzmény: Gömbtatu (188)
Gömbtatu Creative Commons License 2008.03.01 0 0 188

Malac22 nevezetű olvtársunknak ellenállhatatlan vágya támadt egy remosra. Mivel ő jelen helyzetben írásképtelen, én várom a jelentkezéseket hosszú, tömött sorokban. Alkalom adtán majd összekapcsolom az információáramot.

 

Szóljon, aki nem érti, mit beszélek. De főleg az, akinek van fölös szerkezete, és azt a malacra tukmálná.

lilapereszke Creative Commons License 2007.12.21 0 0 187
Remoska a megmentő:-))))

Tegnap este vargabélest sütöttem volna, tepsi, kikenve, matéria benne, gyújtanám be a gázt, hát nem sikerült. Mi a bánat, pont karácsonykor romlik el a gázsütőm?... Akkor vettem észre, mintha fáznék is, az őrlángok nem égnek, szóval elzárták az oroszok a gázvezetéket….

TIGÁZ egyfolytában foglalt.............

Vargabéles átpakolva a Remoskámba, négyzetesből kerekbe, alsó réteslapok felülre, kicsit moslékul néz ki...........

Juhéééééééé, megsült, ehető :-))

lilapereszke Creative Commons License 2007.12.19 0 0 186

Új műlába lesz a Remoskádnak :-(

Nálad, ha valami már nem új kinézetű, ki kell dobni? Hálátlanság :-)

Szerintem az már nem is Remoska lesz, csak Remoskának látszó tárgy.

Én inkább csutakolnék......

Előzmény: Gömbtatu (185)
Gömbtatu Creative Commons License 2007.12.19 0 0 185
Belátom, az én hibám, egyetlen egyszer túltöltöttem egy kicsit benne a rakott krumplit. De most azért bűnhődök az idők végezetéig? Igen, új alapokra fogom helyezni a fedőt, ez lesz a járható út.
Előzmény: fintorgó (184)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!