Riki többnyire csirkehúst eszik, gyümölcsöket, időnként naposcsibét, egeret, néha galambot, esetleg patkányt, ezeket általában nem élve kapja, egeret még régebben kapott élve is,illetve tavaly beszaladt hozzá egy vad egér.
Szerintem, amíg kicsi, főzd meg neki a tojást, nekem legalábbis ezt ajánlották.
Ha szabadon akarod engedni, akkor minél több természetes kaját adj neki, Riki annó nem kapott patkányt, később pedig már nem is ette meg.
Tima, egyébként Te mit adsz neki enni? Itt főleg egeret kapott eddig valamint gyümölcsöt. Arra gondoltam, hogy pl. főtt, darált húst (marhaszívet) összekeverek nyers tojással és gyümölcsökkel. Azt biztos szeretni fogja.
Sajnos nem hiszem. Én faluban lakom, ott nem lenne szerencsés elengedni, mert bár vannak kisebb erdős, mezős részek, valószínűleg a nyest inkább a padlásokat, tyúkólakat választaná, ami nem lenne a hosszú élet biztosítéka.
"...max. amíg kicsi." - Meddig lesz még kicsi? :)) Sőt, azt sem tudom most mennyi idős - képek alapján megtudjátok mondani? Pár hetes (6-7?) lehet?
Kollegámnak (Zoo) van ilyen ismerőse, aki velük foglalkozik. Megkeresem majd jövőhéten v. utána (most vizsgaidőszak miatt keveset találkozom vele), esetleg ők elengedik majd. De gondolom addig, pár hétig még maradhat?!
Szerintem sem túl jó lakásból elengedni, minden új helytől stresszelnek, jobb lenne, ha udvaron lakna, ahol több mindent megfigyelhetne a "természetből"
Jövő tavaszra már a csilláron fog lógni, mindenhová felugrik majd és lever egy-két dolgot. Sokkal mozgékonyabb, ügyesebb, mint a görény.
Én nem tartanám lakásban, max. amíg kicsi.
Felnőttnek én úgy tapasztaltam, hogy a fiúk dinkábbak, de azért a lányok is csak vadállatok. Ha olyat teszel vele, amit ő akkor épp nem szeretne, vagy elszedsz előle valamit, ami kell neki, könnyen megharaphat.
Nőstényt ismerek, aki jófej maradt, (vadállathoz képest jófej), de inkább csak a gazdájával szemben marad szelíd, idegenekkel félősebb, ijedősebb általában.
Okés, a gyümölcsöt (főleg cseresznyét) már így is szereti. :) Egeret eszik még, de egyelőre még csak halva kapja - idővel áttérek az élő egérre is (hogy vadászhassa).
Görivel haverkodhat? Tegnap este már nyúzta őket - játékból. De mivel nem tudom, hogy ez mennyire jó (bár emberi kéznél talán jobb) - ezért nem kísérleteztem vele tovább.
Ha mégis lakásban marad még egy ideig, kivihetem sétálni? Ha kiviszem, nem kaphat el semmit? A görik be vannak oltva (pont a betegségek miatt)...
Valamelyikőtök egyébként foglalkozik nyestekkel, úgy értem az elengedéssel? Lakik-e valaki nyugis helyen (erdő-mező mellett), ahol el lehet engedni s vissza is járhat, ha akar (a kajára)?
Ivarérettséggel eltávolodik vmennyire-persze vannak kivételek...Elképzelhető, hogy hamarabb is elmenne, de a tél azért kemény, jobb a tavasz, de ha megoldható, rá kell bízni...
Sztem nem jó lakásban addig, nem ismer meg semmit, utána is el lehet engedni, csak sokkal nehezebbb...
Nevelni mint 1 görényt, meg kell tanítani vadászni(könnyű lesz),gyümiket bemutatni neki, nem baj, ha kutyákkal találkozik(bár ahogy öregszik,egyre óvatosabb), hogy féljen tölük
Egyébként ha szabadon akarod engedni szerintem sétáltatnod muszáj lenne...egy olyan nyestnek aki szobában nől fel angyon gáz lehet a természet...ugy értem az idegen hangok meg minden....
Szóval azt mondjátok, hogy jövő tavasszal lehet elengedni - amikor 1 éves lesz? Addig hogy kell nevelni? Sajnos nincs kertünk, így csak lakásban tudjuk tartani addigis. Ez gondolom nem jó - ha nagyon nem jó, akkor keresek neki más helyet. Ha teljesen szelíd lesz, akkor esélytelen az elengedésre? Vagy ivarérettségkor úgyis eltávolodna (fiú egyébként, de már írtam - azt hiszem)?
Ez azért olyan jó érzés lehet, hogy vissza engedte a természeteb aztán még hazajárt:)Persze az már nem közeli kapcsolat volt gondolom de jó érzés, lehet hogy egy vadállat egy kicsit ragaszkodik aztán megy élni az életét...:)
Tojás, jó érett gyümölcs: cseresznye, meggy, faeper, esetleg földi, aztán ami érik szezonálisan...
Egyik haverom azt csinálta(mondjuk jó helyen lakott-az óbudai temető mellett), miután szépen megnőtt, és már élő egeret is evett, és a kisnyest is önállósodik, nyitva hagyta a ketrec ajtaját- következő tavaszig hazajárt, utána párba állt...
Ha ésszel neveled, nem nyámnyilább lesz, hanem csak rafkósabb...
Nevelek egy kisnyestet, aki állítólag leesett a padlásról (bár nem értem miért nem rakták vissza a családjához, na mind1... - lehet rosszul tudom ezt a történetet...). Szóval mivel kínálhatom? Már eszik szilárdat, adtam neki egeret és naposcsibét - mindegyiket megette. De egyéb?
Kisfiú (ha jól láttam:P), orvos ellátta (adott neki egy kis "erősítőt").
Hogy lehetne úgy nevelni, hogy utána visszaengedhető legyen? Ismerősöm azt mondta, hogy ha ilyen korban kezdtem el nevelni, akkor úgymond mamlaszabb lesz és nehezen illeszkedne be a vadnyestek közé. Valakinek tapasztalata ezzel kapcsolatban?
Na voltunk kint az állatkertben aztán végülis most az igazgatóval beszéltünk aki ugy döntött, hogy nem adják oda... csinálnak neki rendes kifutót majd...Hát én jobban örültem volna ha elengedhetjük, jobb lett volna neki de hát ez van...csináltunk azért róla képet...
Persze, de a szállítóládában nem lakhat heteken át, nem lát ki, nem tud ismerkedni a környezetével, ami a lényege a szoktatásnak.
És ne felejtsd, nem egy frissen befogott állatról van szó, hanem olyanról, ami már X ideje fogságban van, és most is ketrecben lakik.
Persze, itt is előfordúlhat baleset, de ha eddig nem rágta a rácsot, remélhetőleg eztán sem fogja, ha meg igen, vagy lehet reménykedni, vagy jöhet mindenféle pirospaprikás stb megoldás...
Esetleg még annyi, ha van, jobb lenne egy nem rácsos ketrec, hanem egy fedettebb szállító, faláda, mert a rácsot rághatja és tönkreteszi a fogait. Hallottam már ilyet:(
Olyan hely az ahova kitesszük majd hogy oda nem jár ember...nem járhat mert magánterület...lényegében egy kerítés nélküli kert az erdő szélén...és barátnőmé a kert tehát minden nap rá tud nézni...meg etetni stb
Igen, de ha bezárod egy ketrecbe és otthagyod, megtalálhatja ember, kutya, szerintem könnyen baja eshet védtelenül.
Most nálam is van egy kisnyest, még az anyja mellett lenne a helye, őt még nem lehet elengedni, de ez is a tervek közt szerepel. Egy padláson kapta el a dühös gazda, a másikat (szerencsére vagy egyenlőre) nem sikerült.
Ez a pici eléggé vad, morog, időnként harap. Kiveszem kesztyűben, ücsörög a kezemben, aztán egyszer csak odakap, vagy ha megmozdítom a másik kezem, akkor arra kapkod.
Tehát meg kell vizsgálni, hogy tényleg fél e az embertől és ki kell derítenem, hogy mennyi idős kb... Ha nem baba, akkor min tavalyi, valszeg fél az emberektől, mert az ilyen korű nyes csak a régi ismerőseivel bizalmas vmennyire, idegeneket útálja-főleg ha volt 1-2jó kalandja emberekkel...
Az szerintetek jó ha van egy ismerősöm akik nagyon távol laknak a várostól meg mindentől a kertjükben rókák is mászkálnak.. Szerintem ez a legjobb megoldás, mert a nyest nem erdei állat(ld Budapest) ,sokkal jobban ellesz egy gyümölcsös, ligetes stb vidéken.
Gondolom olyan hely jó ahol nem sűt rá a nap és az esőtől is védeni kéne letakarni valamivel...meg búvóládát tenni neki be... A búvóláda jó, mert sokkal kevésbé fog stresszelődni. Azért kell bezárni, mert ha odakerül egy ismeretlen helyre, ahhol nincsen ideje körbenézni, hanem csak beparázva elrohan, kevés esélye van. Had szokja meg szép lassan a környéket, a szagokat, a lakókat, és utána is csak nyitva kell neki hagyni az ajtót, hogy szép lassan mehessen ki, bmikor visszamehessen arra a helyre, ahol biztonságban van-a búvóládába.
és abba hagyhatom az etetést ha már nem jár vissza sokáig enni...de mondjuk más is elhordhatja a kaját... azt nem tudhatom ő eszi e meg.... Persze, nem tudhatod, mert lehet macskakutyamásiknyes, sőt akár még ő is. De amikor a környéken már az összes gyümölcs érik, akkor akkor is fog kaját találni, ha a legjobb vadászhelyeket nem találta meg- a technikája nem tökéletes