"hogy ennyire szar emberek jussanak döntéshelyzetbe."
azt hiszem enyhén fogalmazol. szerintem az általad említett jelző igen gyenge kifejezés azokra az emberekre, akik megválasztatják, beprotezsáltatják magukat bármilyen szervezetbe(parlamenttől a kukás szakszervezetig), azután pedig nem azt csinálják ami a dolguk.(lenne)
Csak tengnek lenegnek, fontosnak látszanak, markolják fel a nagy pénzeket, és mindenbe beleszólnak, mintha értenének valamihez is.
Ez minden szakmában előfordul, s sajnos az esetek 80-90 %-ban ez jön be a mai Magyarországon, a protekció.
Hogy olyan ember kerül a MÁV élére például, aki világéletében nem utazott vonattal.
ogy olyan ember volt évekig a földművelséi tárca elnöke, aki egy kaszát se tud megfogni rendesen, még egy fotó erejére sem.
És ez csak két példa volt, mindenhol a kormányhűség dönt a vezető pozíciókban. Pont ugyanúgy, mint mondjuk 30 éve.
Semmi nem változott.
A tegnapi beszélgetésünk után totál kiakadva értem haza, azon járt az agyam, hogy nem létezik, hogy ennyire szar emberek jussanak döntéshelyzetbe.. És hogy a világ pocsékul működik, az ember egy kizsákmányoló állat, vagy inkább vírus (felemészti a környezetét)!
Szóval picinyt összetört a féltve óvott idealizmusom... De azért még bizakodó maradtam.
Szívesen dogloznék természetvédelmi vonalon, így legalább egy emberről tudnám biztosan, hogy komolyanveszi és nem korrumpálható! Párommal beszélgettem, aszongya, hogy sajnos erre a területre (szaftos pozíciók) a pénzéhesek sokkal törtetőbben pályáznak, így sajna inkább ők kerülnek oda.. Mármint azokra a munkahelyekre, ahol tenni is lehet valamit esetleg ebben a témában. Hmmm...
Ezzel picit szította a kűzdőkedvemet... :))
Ja azt még elfelejtettem mondani neked. Totál egyet értünk, hihetetlen mennyiségű védett növényeken lépdelünk nap mint nap. Pl. ahol én röpítek, tudtam egy rakás növényt ami védett és attól még a birka vígan kajálja. Kijött velem a természetvédelmi felügyelő, hogy megnézze a madaram munkáját. Ő egy kivételes ember, kíváló szakember és reális érzetű. Őt nagyon szeretem ebben a hatósági hieachiában, bár van még néhány ilyen kivétel, akire sohasem húznám rá a fekete bőrt. Szóval ő mutatott lépésenként szinte növényeket, hogy ez is védett, meg az is. Még jó, hogy a sólymom repül és nem taposott össze semmit:)
csodálatos ez a magyar táj, mégis mindenhol megáll egy autó, kirakódik egy zsák szemét..., vagy az a páros akit figyelemre méltattál beszámolómban... Ott, ahol állt az autójuk, most is fehérlik a papirzsebkendő és az elhasznált óvszer lóg a bokorról. tudod ez nekem az unfrankó:(
Arról nem is beszélve, amikor az elöttem haladó autóből kirepül a csikk, lőném őket a halálba minden megbánás nélkül!
:)
Tegnap este is hasonlóról beszéltünk, értem itt a WWF témáinak a szponzorálását, egyes emberek hobbyjának támogatásásra.
Egy barátom részt vesz ebben a naplástavi teknösbuziságon. Engem nem magasztal a dolog, hiszen egy mesterségesen kialakított tóról van szó, ahol az ökölógiát ember alkotta és tartja kézben, mint az én otthoni tavam, kicsit persze nagyobba. Itt is ki lett anno kaparva egy nagy gödör, amit a TSZ használt libaúsztatónak. csak azért tudom, mert ott laktam és állandóan ott csavarogtam. A szilas meg hozta az élővilágát bele + a vizimadarak és akvaristák, velem együtt. Oszt bukott a rendszer, mindenki akarta a tavat, yoooo biznisz (úgy is lett). Minden féle hírekkel együtt. Szal leengedték a tavat, ha jól emléxem 80valahányban, úgy az eleje táján. Ne tudd meg, hogy a térdig érő pocsojákban mennyi kárász, vörösszárnyú keszeg és nyurgaponty volt. A medret totál kikaparták és elszállították a benne rejlő ezernyi élettel. Majd pecató lett, ami ugye a maga intenzív telepítésével nem ökológiai egységet, hanem üzletpolitikát képvisel. Ismét lett benne hal és viziszárnyas, békák, stb. Néhány megunt tekit is bele dobtak. Na most ezeket "kutatják" az erre ad-hoc összehozott és támogatott emberek. csupa zizin nevelkedett belvárosi, aki a pesti tótól beájul. Ezek még nem láttak igazi természetes vizeket... Azokra miért nem kérnek ilyen nemzetközi támogatást?
Nem kevés pénzt kaphattak, mert az egyik képen látható a Finn adó-vevő készülék, amit mi is használunk madarainkhoz (Tracker cég fémjelezve).
Most olyan 2000EU körül lehet az ára.
Van a tóban négy teknős, barátom szerint ezeket varsázzák vissza folyamatosan, a páncélok mintája a határozó kulcs, jó mi?:P
Tood tegnap mondtam, vannak dolgok, amik a háttérben vannak és kikozmetikázva, hogy a hatóság fémjelezze, hogy mire "költi" a pénzt, így kerül publikálásra. Húdeerőszöldek vagyunk, meg nagy az isten állatkertje, van téma bőven, csak támogassák:P
Szeritnem ezt a pénzmennyiséget, ha betolták volna egy eliszaposodott és halálra ítélt csodálatos dunai, vagy tiszai holtágeggyüttesre, több teknőst, és további kétéltű és hüllőt mentettek volna meg, mint a 8kerből összerakott csapatmunka eredménye lesz.
Ez nem pesszimizmus, már ismersz picit, én örök optimista vagyok, no ja és reális talajfogó:)
Csak zárójelben mondom, hogy egy általam imádott természetes környezetben két kirakott varsában egy éjjel fogtunk három diszperzites vödör mocsári teknőst, húsz után már nem számoltam, mert azzal voltunk elfoglalva, hogy a haltolvajokat mielőbb kivegyük és egy másik csatornába áttelepítsük őket. Különben volt, hogy horoggal egy délután fogtam két éve három tekit, különböző méretben, pecázás közben gilisztával. Gondolhatod milyen állomány van ott. Még sem reklámozom, hogy ott szép állománya van a hazai mocsári teknősnek, mint a cikk írója tette, hogy a Naplásban szép állomány él, ja négy egyed...
Tudod ezek a publikálások mindig veszélyesek, főleg most, amikor a kerti hobby tavak terjedőben vannak. Most majd a sok hétvégi túrista, fogja a BKV bérletét és kikirándul a kékbusszal megközelítő természetvédelmi területre, hátha...
Madaraknál is ez a helyzet. pl. amikor a nyár közepén kirabolták a parlagi sas fészkét. mert mit hall az anyagiakban alultáplált egyszerű ember. Hogy 1 milla az értéke annak a kampóscsőrűnek. Gondulkodik, nézi az újságot, elolvastatja mással is, jól értie. oszt elmegy és kiveszi a fiókákat, mert ha csak a felét kapja már jól járt. és persze az a hatósági nyilatkozótól sohasem hangzik el (pl. a teknős cikknél detto), hogy az eszmei érték nem= a forgalmi értékkel, főleg nem a kocsmai bizniszével. Oszt mi lesz a madárral, jobb esetben valahogy szájhagyomány útján képbe kerül és visszakobozzák, rosszabb esetben az eladhatattlan "dögöt" kitömetik, elengedik és az elpusztul, mert már tollazatában és lelkileg összetört, ráadásul fióka lévén önállátóképtelen, ha netán szlovákokhoz kerül, akkor a tepsiben is végezheti. Cigányokról még nem hallottam, hogy ragadozó madarat ettek volna. Bár kinézek belőlük is mindent:)
Na most ennyi jutott eszembe a cikk kapcsán. Ja, még jó, hogy a következő cikk, "védelmi" beszéd nem a tengeri levesteknősről szólt, mert ha a magyar gondolkodóba esik, a mocsári teki is valami hamisgulás martaléka lészen:DDDDD
így van! A védett egyedek védelmét persze nem általánosítva értettem. Hiszen minden madár fészek és kiemelten védett növény mellett is nem lehetnek csőszök.
De ez pl.a hatóságnak jó reklám fogásuk és igen szép támogatást kapnak védelmi célokra...:P
Tudod felháborít, amikor nekem aszongya a főokos, hogy azért nem lehet kerecsennel solymászni, mert hazánk a paleartkikum utolsó fészkelő objektuma, és nyugatra finitó.(persze ez lehet, hogy 20 éve így volt, ma már németországban, ausztriában és szlovákiában is erős populáció él)
Ok. Ezzel nincs is baj, mert a természetből a vándor és északi sólyom sem gyűjthető be. De fogságban úgy szaporodik mint a hullámos papagáj és az áruk is olcsó (hozzá teszem én nem igazán rajongok értük). Aszondják, hogy 100 pár allatti a fészkelő egyedek száma, és több mint 180 fészekről tudnak...
Persze ez nemzetközileg nem publikus mert WWF-től és egyéb jótejelő kecskék hamar elapadnának és néhány embernek felkopna az álla+a presztizse, érted? Az a szentencia, a kerecsent és a többi védet fajt az élő helyén kell megvédeni. Ja én meg az országház vagyok, a tökéletes ökoszisztémámmal:P
Oszt nézem a tv-t, benne régi ismerős, egy egykori"solymász" akinek unfrankó volt a solymászat és ellentáborba ment át. Solymászatát nem is bírálom, nincs mit...
Szóval a helyi NPI-nek a főfelügyelője, majd igazgató helyettese lett, taposott is a létrán...
Riportfilmben kertészeti végzetségét villogtatta gyönyörű üvegházában. persze nem Ficus benjamika , vagy asparagus-ok virítottak, hanem a hazai védett növények tömegei. Aszonták génbank.... Ugyan ibolyka! az egyiket lehet otthon megőrizni és szaporítani az utókornak (bár általa szaporított anyagot én nem láttam a filmen), de én otthon saját költségemen nem tenyészthetek védett madarakat.
Tudod van egy olyan világszervezet; hogy Peregrine Fund. Véletlenül ennek is a tagja vagyok. Elsősorban a vándor sólyom megmentésére alakult, ma már a kondortól a hárpiáig széles a projekt spektrumuk.
Ragadozó madár tenyésztés és repatriálása kidolgozására mégis a solymászok segítségét és tapasztalatát kérték, bár ezt európa nyugati oldalán is megtették. nem a természetre bízták a végveszélybe sodort állatokat, hanem befogták és zárt, ellenörzött körülmények között rehabilitálták az egész állományt. és sikerült!
Ezek nem mesék, a DDT lenullázta ez a sólyom fajt és csak a Peregrine Fundnak köszönhető, hogy ma már az USA-ban vadonfogott vándor sólyomra is megadják az engedélyt a solymászoknak, mert tudják ők ebben a küzdelemben társak, nem ellenségek!
Nálunk még az elvtársi szocreál müxik...
Rianna kedves, bólintottam, már meg van az emberem a fehérházban aki felkarolt, és addig nem halok meg, amíg nem lesz a diszkriminációból liberális törvény. Jó törvény nincs, ez közhely, de liberális lehet, hiszen mi solymászok kompromisszumokra hajlandóak vagyunk, mindig is ezt tettük, a hatóságnak nevezett kiskirályság meg csak sanyargat bennünket.
De az első lépésem megtörtént:)
"Igaz a legtöbb helyen az állatokat és növények ritkaságait őrzik"
Sajnos én ezt nem így tapasztalom. Kis helyismerettel bárki találhat extra védett élőlényeket a településétől 20 km-es körzetben. Vagy még annyi se kell. És ezek többsége bizony nincs kitáblázva. Az országos védett területek ugyan kivannak, de hát a helyieket ki táblázza ki, Az önkormányzat, amelyik az iskoláját se tudja fenntartani? Hát nem valószínű.
És bizony ott is lehet találni fekete gólyát, halászsast, orchideát.
Például nálunk kis túlzással annyi a fekete gólya, mint a szemét, a gulipánnal egyetemben.
tavaly pl. szétépettet is találtam (ti. fek. gólyát), pedig a közelben nem volt védett terület.
A legközelebbi ahhoz a ponthoz a Közép tiszai tvk, de az is vagy 15 km-re volt.
Persze mi az egy gólyának?( és nemaz egyetlenvolt) De attól, még hogy a szerencsétlen kirepül, nem lehet mindent kitáblázni, hisz jövő évben már máshol találja meg az életfeltételeit.
"Ez a párocskádról jut eszembe, akik megzavarták héjalányodat"
ezt igazából nem értem. Az én párom többes számban zavarta meg a héjalányomat?
Vagy a szekszelőkre gondoltál:) Ott sem a pár zavarta meg, hanem az autójuk, bár igazából kocsitól akkor ijedt meg elősször és utoljára. Inkább a motoros és bringás unszimpi a széplejánynak:) itt inkább a természetben való igazgatóbácsis stíl volt számomra unfrankó...
Persze nincsen sehol kilobogózva, hogy ez solymász terület, hiszen ilyen nincs is. vadásztársasági, ill. állami vadgazdasági-erdészeti területek vannak, és olyan ami szintén vadgazdálokodási egység a három variánsban és természetvédelmi területen fekszik. itt meg kell állnom egy savanyú megjegyzésre. Nemzeti parkok védett területein nem lehet solymászni!!!!
Értitek? Én nem, mert puskával és íjjal lehet vadászni, lehet motorozni, birkát legeltetni, tüzet rakni hortobágyunk pusztáin, fát kitermelni, de a környezetbarát, a természetbe beillő vadászati módot, amihez a vadonélő állatok nap mint nap hozzá vannak szokva, már mint a ragadozó madarak támadásainak, az nem oda illő cselekedet. És még azt mondják, hogy a természetvédelmi törvény nem diszkriminatív velünk szemben? érdekes, az állatok védelmét egységben beszéli, viszont a hasonló kategóriába eső védett állatra nincsen olyan érzékeny és kivételező szorító intézkedés mint a solymászokra. A solymász ha egy II. vagy I. kategóriás madarat akar tartani, állami vadász-solymász-természetvédelmi elméleti és gyakorlati vizsgát kell tennie. A tartási engedélyét, csak 2000Ft-os okmánybélyeggel fogadják el elbírálatra, ezután megnézik, hogy a törvény által előírt nagyságú és berendezésű voliert megépítette e, és akkor adják ki az engedélyt, a meghatározott fajtákra és persze ezt is limitálva, két vadász és két pár tenyészmadárra. ha a kvótát kimerítette, akkor nem tenyészthet. Az engedély a solymászoknak korlátozott tulajdon jogot bíztosít csak, a többszázezerforintért vett madárra, nem örökölhető stb.stb.stb.
Ha csak egy I. kategóriás papagájt, hüllőt akarok, bemegyek a boltba, tenyésztőhöz, megveszem, megkapom hozzá a citest és bejelentési kötelezettségem van. nem kell 2 rongyot leperkálnom, hogy csak 1 évre kapjak tartási engedélyt, majd minden évben ismét 2 ronggyal megfrissítsem. teljes tulajdon jogom van az adott madárra-hüllőre-stb., nem kell külön tenyésztési engedélyt kérnem évente 2 ronggyért szintén, a szaporulat elidegenítését szintén nem kell kérvényeznem egyedenként 2 ronggyal, csak minden bejelentenem kell a hazai CITES iroda felé. Nem kell tartanom, hogy tartási körülményeimet ellenörzik előtte, ha elüt a villamos, akkor a családom szabadon értékesítheti és nem kobozza el a "hatóság" (hatóság ez, vagy AVH?)mint az évek óta tartott drága sólymaimat...:(
Ez a természetvédelem????????? Diszrkiminációt ilyen arányban én még nem láttam! Ez az EU???????? Nem ez a szemétség!!!!!!
Visszatérve a területhez. lakott területen kívül, tanyáktól 500 méterén kívül a kutyákon póráz, vagy kolonc kötelező. ha a gazda a közelben van és szabadon futkos a kutyája, első lépés a figyelmeztetés, ha a gazdi nem reagál erre a törvény által megfelelő módon, akkor bizony feljelentés lesz, vadzavarás, súlyosabb esetben orvadászati veszélyeztetés ürügyén. ha még tanú is van rá, hogy fácánt, nyulat, őzet is felugrasztott a kutty... nyaktiló:)
Több eset volt statáriális kutyalelövésről is:(
Már egy alkalommal rám is löttek, és a barátom kutyáját a lábam mellől lőtték el, úgy hogy a tarisznyámon is esett néhyán sörétlyuk. Ugyan ez a rohadék kukoricacsősz, nevezzük Csöpinek, mert palotán így ismerték, szólt a 8 éves srácnak, hogy kíváncsi, hogy fut a vizslája, dobja el neki messzire a fát. Srác megtette, ez a köcsög meg lelőtte... Rendörségen mondták, amikor bent voltam rámlövésem kapcsán feljelentést tenni, nem én találtam ki. persz pártunk és kormányunk vöröstaplója volt, így a "gyanú árnyéka sem vetődött fel, hogy "Csöpi" elvtárs a feljelentő álltal állított cselekdetet elkövette volna" Volt a végzésemben, mivel a kerületi ügyészt is kente vadhússal, nem csak a kapitányt, így hiába is fellebeztem a fővárosi ügyészségen.
Mára már halott ez az "ember"... Rontásban mindig is jó voltam, csak idő kérdése, de az mindig nekem dolgozott eddig...;I
Természetvédelmi területen hasonló a szitú, de itt a kutyád, ha letér a sétaútról és ne adj isten pl. a hazai néhány fajt számláló orchideát tapos, pisil össze, hát ez az eszmei érték függvényében még bűncselekményé is fajulhat. Igaz a legtöbb helyen az állatokat és növények ritkaságait őrzik, vagy figyelmeztető táblák okítanak.
A törvény nem tudása meg nem mentesít a retorzióktól...
Karvaly,
ha már itt vagy: hogy a fenébe ismerszik meg a solymászatra kijelölt terület??? Ez a párocskádról jut eszembe, akik megzavarták héjalányodat. Én szabadidőmben szintén járom a pampákat, csakhogy egy skótjuhásszal. Ez bárhol "vadzavarásnak" számit?
Fekete gólyák a gödöllői dombok közt - a Mátrában állitólag fészkel néhány pár, lehet, hogy őket láttad.
A dögkutak, mint az etnikum husforrása meg közismertek, de a velős-story elég bizarrikum.
Tudsz regélni, nem mondom... nemrég ebédeltem, és most olvashattam eme gyomorforgató sztorikat..
Képzelheted, hogy a válaszon kívül mi minden kívánkozik még ki belőlem olvasván soraidat, legalábbis egy-egy részét..
jajaja, emléxem, mindjárt a tomszójer jutott az eszembe, csak az patkánysomazzag vót:)
Szerintem pestre kéne invitálni őket, finom matskák ürügyén és meg lenne oldva a belváros és külváros matskátlanítása és egyben a TBC-nek a gátvetése. Hmm, miccósz?
Te én voltam olyan helyen, aholy totál belterjesek a romák, valszeg csak a vajda volt magképes, és ott volt egy lacipecsenyés. megmutatták, az illatokkal nem is volt baj, de óvva intettek mindenféle holmi megevésétől. Némi rasszizmusomnak köszönhetően, éhségem ide, vagy oda nem ettem. Na ekkor elinvitáltak a körzeti dögkútra, mint a kolbász-fasirt-stb. alapanyagának a kincsesbányájára. na itt tényleg már javában bányásztak, ott a helyben megnyúzták és zsigerelték a valamiben elpusztult borjúkat éppen, majd a negyed marhákat kötélen húzták ki a mélyebb gödörből+ egymást is höhö. Persze gépesítve voltak, volt egy első ülés után platósra borotvál kétütemű wartburguk, ezzel húzták ki a dögöt+egynást és ez volt a szállító eszköz. persze csak két dűlővel arrébb, ahol ecetesvízű hordokban kicsit átmosták a kolbásznak valót, hogy a boltig ne keltse szagával a rosszhírt...
Asszem igen szép szociológiai miazmást írhattam volna...
Eszembe jut az is, amikor az Asztoriánál lévő hamburgeres annó, tán 20 éve kutyahúsával megbukott, mert a szűcs lopatta a németjuhászokat, melyből szibériai farkas avanzsálódott, de a korpuszt sem akarták áruló jelként az ebek harmincadjára ott hagyni, így lett belőle hamburger, persze amíg a gazda rá nem ismert "Mukira" a kirakatban, onnatól meg dőlt a dominó elv. Hmm, pedig én akkoriban sok hamburgert ettem ott az ELTE felé, és röhely de azóta sem volt ilyen finom. Persze nem teszem le a nagyeskűt, hogy nem marhából, hanem valami ragadozó négylábúból kreálódott, vagy kétlábúból????????:)
Ehhez meg az jut az eszembe, hogy olvastam annó a csaucseszkúfamili bukásakor napvilágott látott cikket. Románia+Bucuresti. Éttermek panganak a kajanélküliségtől, néhányban viszont sokféle dolog, többek között rántott velő. És ekkor jön a hátborzongató riport a proszektúrással, aki nem tudta miért kellett kivenni az elhúnytakból az agyvelőt és hűtve egy raktárba szállítani. majd a szállító, aki nem tudta mit szállít, csak az előbb említett raktárból fagyasztott tételt, a megadott éttermekhez. Utánna a szakácsot, aki nagy örömmel meséli, hogy ők ettől a szállítótól, napi frissességgel kapnak fagyasztott húsárút.
Hát bakter, asszem az öreg Karpentel a filmjeiben ezt nem tudta volna felülüberelni.
Asszem befejeztem, mert még jutnak ám eszembe dolgok...
Itten meg offolokcsak.
Abban egyetértünk, hogy vannak olyanok, akiknek nem érdemes hinni, mégha olyan valóság is adják elő magukat és meséjüket, lehet rasztoknak is nevezni, vagy akárhogy is:D
És ha Karvaly akkor Miska tavához elautózott volna, akkor ez a mesénk is tovább tartott volna.
Mostanára biztos minden megevődött, a hatlábu süldőhóddal egyetemben.
Ők tényleg az ehetőség szempontjából nézik a környezetet, amin viszont nincs mit csudálkozni.
Lehet, hogy Miska is egy csodalény a saját fajtájában, - bár én ebben nem nagyon hiszek.
Mellesleg én ebből a szempontból se tartom valami sokra a romákat, nem adok igazat abban, hogy ők sokáig ilyen környezetben éltek, mert ma már bizony ez nem igaz.
A legtöbb ilyen környezetben élő(ajánlom szociológiai tanulmányra Tiszabőt) olyan szempontok szerint választja ki az adott élőlényt, hogy ehető e vagy sem. A többség persze ehető.
Az említett falu környékéről például így tünt el az ürge, a sündisznó, a róka é slehetne sorolni. És ez most halál komoly.
Nem tudom emlékeztek e erre a jelenetre, az összes adón leadták:
Alaphelyzet: Tisza, ciánmérgezés
Az élelmes tiszabői egyszeri ember persze kiszedi a döglött halat, de óvatosságból -biztos ami biztos-, elöször a kutyát kínálja meg. Persze szegény hűséges eb kileheli a lelkét.
Megérkezik a forgatócsoport a faluba, hírét hallván annak, hogy itt eszik a ciános halat.
Megtalálja a fent említett egyszeri ember családját is, a gyerekeket is, akik a madzagra kötött döglött kutyát hurcolják vonszolják maguk után. Szegény ifjú riporternő szájából mindössze egy elhaló "úristen" felkiáltásra telik, majd lelécel a helyszínről.
Nos ennyit a romák állatismeretéről.
ui: lehet hogy az illető persze lehetett egy csodálatos kivétel.(gyepi béka stb.)
Én csak olyat ismerek, akik a lombszöcskét is vándorsáskának mondják:)
Hát nem semmmi kalandjaid vannak..
Egyébként amit az a Miska mondott, az abszolút igaz, csak hát bennem nagy az előítélet (pedig kűzdök ám ellene), és nem nagyon hiszem amit mondanak... Azért a hozzáértés elég meggyőző tud lenni. Meg vannak ám nagyon bölcs cigányok, akik nagyon értik a természetet.. elvégre elég soká ők éltek hozzá a legközelebb.
Kukál ki a fejiből= oldalt fél szemmel tekinget, fontoskodva, meg erősen szugerálva, meg érdeklődve.
Azt nem is meséltem! Hétvégén a nagyobbik fiamat tanítom vezetni, meg némi sásért mentünk ki egy puszta jellegű helyre, ahol egy kiszárat árokban még itt-ott van némi pocsolya. Látjuk, hogy két félroma egy régi, nagy vesszőből font kenyérkosárral szűri az alig párcentis, iszapos vizet. Mondom a gyereknek hajtsunk oda, hátha csíkásznak, ami ugye védett, minden fajában.
Há tényleg kiderül, hogy csíkot is próbálnak gyűjteni, de már csak néhány körömnyi kis kárászt és razbórát hagytak a gémeg a pocsojában. Mondja a dirigálósabbik, hogy tava van otthon, és hogy itt a hatóság hagyja összeszemetelni ezt a csodálatos mocsaras részt, meg kiszáradni, és ő mielőtt itt minden kiszárad és a gémek és egyébb állat (disznóakol a közelben) martaléka lesz, haza viszi a tavába, hogy ha még egyszer víz jutna ide, akkor ő újra tudja telepíteni ezt a kipusztult ökológiai rendszert. Csudálkoztam is a megnyilvánulásán, mondta fejből, hogy mennyi kecskebéka, gyepi és erdei volt itt, amíg volt víz és mennyit megzabáltak a szűrke és fehér (kócsag) gémek. fejből tudta még az órvosi pióca árfolyamát is:) Végül is picit meglepett, hogy tényleg igaza van, mert térdig jártunk a szemétben, pedig nagyon klassz hely ám, rengeteg madárral, a szalakótától a kuvikig mindent láttunk, még egy fiatal tollruhás rétisast is.
Lényeg, hogy jött a második döbbenet. Aszongya a MISKA, mert bemutatkozott illendőn, hogy tudod-e komám mijaz a vizibornyú?
Na Rianna kedves, halottál már ilyenről? Aszongya, hogy ez egy ősvilágból ittmaradt álllat. Akkora mint egy pézsma patkány, hat lába van és olyan faka, mint az ebihalnak. Éccaka jár ki ide a legelőre rágcsálni. Ő is csak hallomásbúl ismerte, de a múlt héten, amikor szinte mindenhonna eltünt az árokből a víz (pedig májusban még nyakig ért és fogták benne a nyurgapontyokat és kárász-compó hadakat), akkor itt a pocsoját szűrték megint, és akkor fogott egy ilyet!!!!!!!! Mindjárt eszébe jutott a gyerekként őt ért rémiszgetési mesék. Hát csudálkozott is nagyon. Szatyorba kötötte és haza vitte a tavába. Aszonta, bármikor meglátogathatom, ad tanácsot a tavamhoz, mert neki már 5 éve működik, teljesen természetes anyagokból, mint ami itt is terem, nem használ, sem szűrőt, sem fáintos folyadékokat a vízminősége még is jó, és a lápi póctól a réti csikon keresztül a "vizibornyúig" minden prímán él a tavában.
Ez halál komoly, tanúm a fiam. Ez a bornyún gondolkodtam erősen. Ami rágcsálószerű fogakkal rendelkezik és lapát farka van, mint az ebihalnak, és pézsma nagyságú+szerű, az csak egy süldő európai hód lehet. Bár annak nincs hat lába, ha csak nem egy mutáns. Minden esetre érdekes. ha nem lennék rasszista:))) el is mennék a cigánysorra megnézni azt a tavat és a "vizibornyút". Még morfondírozok, azért piszkál kicsit a dolog, mert a manus nagyon bizonygatta és leírogatta az állatot többszőr is az egy óra alatt és mindig ugyan úgy...
Érdekes, érdekes:)
Közben bele olvasgattam az álatvédelmi irományokban is azon alinken...:)
Hogyan lehet nélkülözni az állatkisérleteket + (kell):) Ámulattal nézném egy szövetkultúrán mért vérnyomáscsökkentő, vagy agyértágító hatását...
A méh összehúzót és fogamzásgátlót dettó:)
Szőrme tenyésztés= koncentrációs tábor...
Tényleg méregzöld a lap:P
A vadászatot és ferpléjét már nem is kommentálom.
Viszont képzeld el, hogy tegnapelőtt, miközben repítettem a madaramat, fekete gólya repült át felettem. Somogyországom, azon belül is a Nagyberekben ez azért nem olyan ritka, mint itt a gödöllői dombság lábánál, Pest mellett.
Igaz tegnap a madaramnak köszönhetően, láttam egy parlagi sast, néhány héját és egerész ölyvet, ismét egy barna kányát, és a három kabát:)
(A madaramnak köszönhetően annyit jelent, hogy ő egyből mereven kukál az égre, ha valami ragadozót lát. Csak a tekintetét kell követni, és a magasságokat fókuszálni. Most meg már elkezdődött az őszi vonulás, nap mint nap lehet érdekes dolgokat láni a felhők szárnyán:))
Jó, hát elbillentyüztem Agur szegény nevét, de megtörtént ez már velem és a "wildlife" szóval is...Szóval: a zobákpusztai izéről senki nem tudja, hogy mizé, csak annyit, hogy sötétedés után hatalmas kutyákat marcangol szét.
Magyar Hirlap, aug.26. :Titokzatos állat tépte darabokra - Rettegnek a baranyai kistelepülés lakói - Horvátországi sakálokra gyanakszanak.
Blikk, aug.29. : Ismeretlen fenevadtól retteg Zobákpuszta - A keritéseket megerősitették, bezárkóznak éjjelre . /Ez a Blikk Kelet- Magyarországi kiadásában volt/.
A Magyar Hirlapból: "Egyesek szerint előfordulhatott, hogy hordába verődött aranysakálok garázdálkodtak a környéken, amelyek - a helyiek elmondása szerint - mostanában gyakran tévednek Horvátországból magyar területre." Ezt ugyan kizárták a szakemberek, mondván, hogy nincs aza a csapat aranysakál, amelyik ekkora sebeket ejt egy ötvenkilós kutyán, - én meg persze a sakáloknak szoritok, s attól tartok, hogy lesznek illegális "leszámolások" velük.
Itt is, ott is felmerül, hogy irtják azt a drága apróvadat, azt még itt velük kapcsolatban nem hallottam (pedig igaz), hogy terjesztik a veszettséget (ezt a rókákéhoz hasonló vakcinázással talán meg lehetne oldani) - szóval ez a rém is a bünlajstromukat szaporitja...
Hajrá, aranysakál!!!
Nna, még egyszer én,
meg a ZOBÁKPUSZTAI RÉM. Róla isteni cikkek jelennek meg, (szép farkasfejekkel ékesitve), szóval, retteg a lakosság, keritéseket erősitenek, bezárkóznak, - ő meg 50-80 kilós kutyák fejeit tépkedi le...
Annyiszor emlegetik közben az aranysakál-hordákat (a szerencsétleneket), hogy attól tartok... Az meg külön teccett, hogy a közelben voltak egy állattenyésztőnek oroszlánjai (csak ugy...) - de ő már tuladott (!!) rajtuk.
Akit én megkérdeztem, aszerint csak medve tudna ilyet csinálni.
Metska,
sajnos teljesen igazad van a háborgásoddal, de én most ideirok két apró, de nekem örömhirt.
Azt hittem, hogy Hangaroa csak rámhagyja: persze, vmikor fogságban született tigrisek is visszakerülhetnek a természetes élőhelyeikre, s most mit olvasok Cica "zőccségnyúzában"?? Észak-Kinában 10 fogságban született szibériai tigrist engedtek szabadon egy kb. 100 hektáros természetvédelmi területen...(Igaz, van már ott egy pár, s lehet, hogy nemsokára tigris tigrist ér - az ő eredeti vadászterületeikhez képest mindenképp, de akkor is!) Szóval, ez mintha vigasz lenne ...pld Agurért.
A másik, hogy jön "A magyar vadvilágért" bélyeg,
6 euró, 1500 Ft - egy természetvédelmi katasztrófaalap rakná igy le az alapját. Teccik, még ha bármennyi is megy ebből az esetleges hivatalnokok zsebébe...
"Hogy Joburg „mit hoz a konyhára” jövőnk szempontjából, még nem tudni. A szkeptikusabbak, köztük az amerikai kormány szerint nem sokat"
Egyszerűen nevetséges, hogy pont az amerikaiak pofáznak. (már bocs a kifejezésért, de irritál a hozzáállásuk) Egyszerűen azt hiszik magukról, hogy ők az istenek, nekeik mindent egyezményt szabad visszamondani, mindent meg szabad tenni, bezzeg másnak semmit sem.
Azt hiszem őket kellene leginkább kötelezni a gátlástalan nyersanyagfogyasztás csökkentésre, a józanságra. Hiszen nem is értem miért jut 1000 amerikaira majdnem ugyanennyi autó. Minek kell egy családba 5?
Most lehet azt mondani, hogy még a boltba is kocsival mennek. De ez megint csak abból következik, hogy nem képesek élhető települést építeni, a középnyugat valahogy kb. a mi szegényebb tanyáink szintjén van urbanizációs szempontból.
Éppen most jött haza egy ismerősőm az Usából, ahol 14!! nemzeti parkban járt, a nyugati parton.
Véleménye szerint nagyon vigyáznak a megmaradt értékeikre, de akkor miért nem lehet ezt az egész országukra kiterjeszteni?
Mert buták? Vagy mert a lakosság nagy része nagy ívben lesz...a?
Mindenesetre érdekes.
Meg az is, hogy ezeken a konferenciákon csak hablatyolnak, meg "ajánlásokat " nyújtanak. Miért nem lehet ezeket valami felsőbb szintre emelni, és bizony szankcionálni a be nem tartókat.
Mondjuk, ha itt a szomszédban, Európában is úgy épül ciánt használó aranybánya, hogy nincs meg a környezetvédelmi engedélye, akkor mit is várnánk....