3. A barnítőkészlet arra jó, hogy régies barnás megjelenésű legyen a papírkép.
4. A Bromofort egy márkanév, azt jelenti, hogy ezüstbromidból áll a fényérzékeny réteg.
5. Nekem volt egy komplett ff. laborfelszerelésem, februárban épp hogy elvitték 15.000 Ft-ért. Pedig adtam rengeteg fotőpapírt és vegyszert is hozzá.
6. Ha nagyon sok pénzed van akkor igen. Egyébként meglehetősen bonyolult, nehézkes. Szerintem nem éri meg a fáradtságot. Van egy könyvem róla, majd idézek belőle, hogy mi mindenre kell odafigyelni.
7. Ebben nem az lényeg, hogy a hívás folyamatát rögvest megállítsa, hanem az, hogy a fixírt ne lúgosítsa át a hívó. Én egy kb. 2-3 százalékos ecetes oldatot használtam erre a célra.
8. Nagyon alapos öblítés a fixír után.
9.Használj finomszemcsés hívót. De ne a boltban kaphatót, mert az nem tökéletes. A laborok meg nem igazán adnak a szemcsézettségre. Ennek komoly szakirodalma van a 20-as évek óta. Akkor ugyanis az objektívgyártás túlhaladta felbontásban a filmét és előtérbe került a szemcsézet. Itt van a sós hívó, nálam nagyon bevált. 5g metol, 50g konyhasó (jódmentes legyen), 100g szulfit.
10. Erre én nem tudom a választ. Csak azt tudom, hogy annakidején az ORWO (NDK gyártmány), jobb volt szemcsézettségben, mint a Forte. Ha spórolni akarsz akkor vegyél (17-100) méteres tekercsben filmet és fűzd be magad kazettába.
Idő hiányában csak részletekben fogok válaszolni.
Vagy valaki ráérősebb befejezi.
1. Ha a papír/vegyszer adott, akkor az exp. idővel+hívásidővel tudsz játszani kontrasztilag is.
2. A papíroknál/vegyszereknél aálatlában érvényesül a "drágább az jobb" funkció, de túlzásokba nem kell esni. Felhasználási területhez érdemes a legmegfelelőbb papírt kiválasztani.
Én csak szeretném, ha meg tudnám válaszolni a kérdéseidet... ha a szaggirodalom nem segít, szerintem sétálj el a Kokopelli laborba (Liszt Ferenc tér 3. első emelet), ha van a fijúknak ideje, szerintem szívesen válaszolnak. Persze utána oszd meg velünk :-)
Néhány konkrét kérdésem lenne ff-nagyítással kapcsolatban. Eléggé amatőr vagyok (még), ezért előre is bocs, ha nagy butaságokat kérdezek.
1.) Forte papírt és vegyszereket használok, a papír is normál, a papír hívó is. A képek tűélesek, csak túl kontrasztosak. Mivel lehetne lágyítani? Normál hívó+ speciál fokozatú papír vagy meleg tonúsú hívó+normál papír?
2.) Van-e jelentős különbség a Forte és más, "márkásabb" papírok között? Érdemes-e többet fizetni érte? Ezeket elő lehet hívni Forte vegyszerrel vagy azt is külön kell megvenni?
3.) Mi az a "barnítókészlet"? Ezt is a Forte gyártja.
4.) A Fortének van ún. Bromofort papírja. Ez mit jelent? Ez lenne az a barnás színezetű vagy ez is normál papír csak papír alapú? (Nem RC)
5.) Hol lehet Bp-en kellékeket vásárolni? Sehol nem kapok pl. hívótálat, csipeszeket...
6.) Érdemes-e színes nagyítással otthon foglalkozni? (Ár, minőség - de persze nem profi szinten!!!)
7.) Van-e jelentősége a stop-fürdőnek? Tapasztalatom szerint nem szükséges.
8.) Mire kell vigyázni, hogy a képek hosszú ideig szépek maradjanak? (Bebarnulás)
9.) Nemrégiben 200-as Forte filmet használtam és borzasztó szemcsések a képek. Ez sajátosság vagy ha én hívtam volna lehetett-e volna javítani rajta? (Tudom, hogy a 200-as szemcsésebb, de azt nem gondoltam volna, hogy ennyire.)
10.) Van-e jelentős különbség a mákrás (Ilford) film és a Forte között, vagy egyelőre ne foglalkozzak ezzel. (Az Ilford 2x annyiba kerül pl.)
Hú, de sokat kérdeztem. Tudjátok a bolti eladók nem igazán értenek hozzá mit árulnak, ezért nem kérdezem őket. Vagy ha értenek hozzá lekezelőek, hogy még ezt sem tudom. A szakkönyvek pedig vagy túl szűkszavúak vagy atomi szintem magyarázzák a képkészítés folyamatát, fogásait.
Néhány konkrét kérdésem lenne ff-nagyítással kapcsolatban. Eléggé amatőr vagyok (még), ezért előre is bocs, ha nagy butaságokat kérdezek.
1.) Forte papírt és vegyszereket használok, a papír is normál, a papír hívó is. A képek tűélesek, csak túl kontrasztosak. Mivel lehetne lágyítani? Normál hívó+ speciál fokozatú papír vagy meleg tonúsú hívó+normál papír?
2.) Van-e jelentős különbség a Forte és más, "márkásabb" papírok között? Érdemes-e többet fizetni érte? Ezeket elő lehet hívni Forte vegyszerrel vagy azt is külön kell megvenni?
3.) Mi az a "barnítókészlet"? Ezt is a Forte gyártja.
4.) A Fortének van ún. Bromofort papírja. Ez mit jelent? Ez lenne az a barnás színezetű vagy ez is normál papír csak papír alapú? (Nem RC)
5.) Hol lehet Bp-en kellékeket vásárolni? Sehol nem kapok pl. hívótálat, csipeszeket...
6.) Érdemes-e színes nagyítással otthon foglalkozni? (Ár, minőség - de persze nem profi szinten!!!)
7.) Van-e jelentősége a stop-fürdőnek? Tapasztalatom szerint nem szükséges.
8.) Mire kell vigyázni, hogy a képek hosszú ideig szépek maradjanak? (Bebarnulás)
9.) Nemrégiben 200-as Forte filmet használtam és borzasztó szemcsések a képek. Ez sajátosság vagy ha én hívtam volna lehetett-e volna javítani rajta? (Tudom, hogy a 200-as szemcsésebb, de azt nem gondoltam volna, hogy ennyire.)
10.) Van-e jelentős különbség a mákrás (Ilford) film és a Forte között, vagy egyelőre ne foglalkozzak ezzel. (Az Ilford 2x annyiba kerül pl.)
Hú, de sokat kérdeztem. Tudjátok a bolti eladók nem igazán értenek hozzá mit árulnak, ezért nem kérdezem őket. Vagy ha értenek hozzá lekezelőek, hogy még ezt sem tudom. A szakkönyvek pedig vagy túl szűkszavúak vagy atomi szintem magyarázzák a képkészítés folyamatát, fogásait.
Én kb. 3 évig intenzíven foglalkoztam ff. hívással-nagyítással. Mindenkinek az ajánlom, ha a nagyítást nem is - mert az eszköz és helyigényes illetve nagyobb felkészültséget igényel- de a negatív hívást otthon végezze. Ha egy kicsit foglalkozik vele az ember, akkor jobb eredményt érhet el, mint a laborban. Pl. a szemcsézettség vagy a hívás karakterének a befolyásolása. Bőséges szakirodalom van ebben a témában, érdemes elmélyülni benne.
Kis túlzással gyakorlatilag egy előhívótankra, vegyszerekre (metol, hidrokinon, natriumszulfit a három leggyakoribb), két csipeszre van szükség.
Jó munkát mindenkinek!
Valóban, a perforációnál is fekete. :-((( Ilyen hanyagságot! Visszamegyek megkérdem, hogy ugyan hogyan sikerült nekik egy ilyen alapműveletet elrontani. Nem volt elég fény és villanyt kapcsoltak, vagy mi?
Nemrég előttem egy tekercs ff filmet. Mivel a labor, ahova általában vinni szoktam előhívásra a filmjeimet nem vállal kézi hívást, azt tanácsolta, hogy hívassam elő egy általuk ajánlott helyen, majd szűréssel ők tudnak róla jó nagyításokat készíteni. Amikor bevittem az előhívott negatívot, és a laborossal megnéztük, elborzadva tapasztaltam, hogy az egész tekercs szinte átvilágíthatatlanul feketés lett, mintha az egész tekercs rosszul lett volna exponálva. Pár referenciaképet csináltattam, de borzalmas lett az eredmény. Lehet esetleg, hogy a negatív előhívását rontották el? A fényképezőgép biztos hogy jó volt, mert a filmmel(színes)amit rögtön a ff elött vettem ki a gépből, semmi gond nem volt, és a dx kódot is jól olvasta le cserekor, amit nem állítottam el. Még arra gyanakszom, hogy esetleg rossz film volt a kazettába töltve. A negatív egyébként Forte 400-as volt. (szerintem kis esélye van annak, hogy 800-ast volt a 400-as kazettában mert csak akkor lehetett volna csak túlexponált a negatív )
A Forte kifejleszett egy papírt pont erre a célra, ha picit lágy is, szépek a tónusok, és van fekete, meg fehér is a képen közel elegendő. Otthoni körülmények között is jól kidolgozható. A pontos típusnak utána tudok nézni.
A napi gyakorlatban szürke skálára beszkenneljük, és lézerrel levilágítjuk. Így a 300 DPI felbontástól eltekintve közel olyan jók, mint az eredeti f-f képek (kalibrált levilágító nem színez, semleges szürke), sőt jól feldolgozva, jó levilágítóval ( nem Konica) készítve még több a fekete, mint a hagyományoson :-)
szia!
Egy ötlet:
ha nem fanyalogsz a digitális technikától, akkor az Expon-ban megcsinálják neked szines papirra, szinek nélkül. (szombaton megyek az elsö ilyen képemért, majd leirom milyen lett ha érdekel)
Az elmosódottra nem esküdnék, a többi stimmel. Éles képet lehet elővarázsolni, csak jól kell nagyítani. :)
A kép tónusa a sötétszürkétől a világosszürkéig fog terjedni. A feketét akarsz, nem lesz fehér, de még világossürke is alig, ha fehéret, akkor fekete nuku és sötétszürkéd éppen.
Bocs, ha ez az üzenet többször is megjelenik, bár attól tartok, inkább egyszer sem. Mi a bánat az a "nick", amit még aktiválnom kellene?
Sejtem, hogy igen távol van az ideálistól, ha színes negatívról ff papírra nagyítok. (viszont néhány kedvenc képem színesen van) Éppen ezért kérem, aki már próbálta, vagy tudja milyen eredmény várható, ossza meg velem tapasztalatait!
It's the use of certain means of artistic self-expression even if they're not justified by the subject. In other words, meaningless and unnecessary repetition of composition elements. The rule of style elements over art.
A mozgatas ket dolgot szolgal:
- az elejen az esetlegesen a film feluleten levo levego buborek "lerazasa"
- kesobb pedig a film feluletevel kozvetlenul erintkezo hivooldat frissitese
Szerintem nem is kell fejreallitani azt a tankot. Eleg ha mozgatod.
Sziasztok!
Van nekem egy hívótankom, amibe spirálisan kell belefűzni a filmet, és a tetején lévő tengely segítségével forgatva lehet mozgatni benne (fejreállítani nem lehet!). Általában a film hívási idők megadásánál megadják, hogy pl. az első 10 másodpercben 4-szer kel fejreállítani a tankot, aztán percenként megint, stb. Na most ha ez nem lehetséges, csak forgatással lehet benne mozgatni a filmet, akkor kell valamennyivel hosszabbítani a hívási időt? Van valakinek ilyen irányú tapasztalata? Előre is köszi.
Kb 2 hetes Mikrophen törzsoldatomból 1 hete oldott 1+1-es higítással hívott pan 400-on sárgás fátyol??!!!!!
Lehetséges hogy ennyi idő alatt megdöglik???
egyáltalán van vmi tapasztalat hogy a leoldott törzs észlelhető minőségromlás nélkül meddig tárolható?
Csak azért értetlenkedek mert a bérmunkákat fenofortal vagy RND-76-tal cxsinálom és a leoldott törzs akár 2 hónapig is műxik.(persze cs únya nagyon de nem a sajátomat hívom benne :))