FF az akitôl a fotózás alapjait ellestem azt mondta:
"ami FF-nben nem jó, az színesben sem lenne jó!"
ha nem is fogadtam el, de vissazfelé nem működik, mert ami színesben jó kép, az viszont fekete fehéren nem biztos hogy jó...
szóval ez másik műfaj mások a szabályok, Ansel Adams.
Tóth Pista bácsi meg azt mondja, hogy nagyon komplikált a színes fotózás, ezért maradt ô mindig a FF -nél. És nem technikailag gondolta nehéznek.
nincsennek averzióim, senkit nem beszélnék le a fekete-fehérrôl..
Én is gyúrtam a témát, és megtanított a helyes kompozícióra, mert a nagyítógép alatt könnyű volt vágni. Aztán ez a diával rögzült, asszem az a legszigorúbb "tanítómester".
Nemrég a nálam vendégeskedô 70 feletti külhonban élô fotóművész rokonom nosztalgiázva, hévvel mesélt a 20 -30-40 évvel ezelôtti papírokról, hogy azok milyen anyagok voltak, tele ezüsttel, micsoda tónusok.
Ma a digitális papírképeken alig van tónusterjedelem... stb stb..
igaz hogy náli éppen aegy D-30 vigyorgott...
szóval megfér ez még néhány 100 évig mellettünk...
miért is moccanna meg? a lassú elindulás után 1-2 másodperccel az orsó már tapad a dob falához, és minnél gyorsabban forog, annál inkább...
a hordozóoldalon viszont akkor is marad nagyon apró cseppekben víz, amit így is úgy is fel kell itatni, ha már hiába beszélnek itt neked a csepptelenítő oldatokról!:)
Több tiszteletkör után
télleg érdekel hogy egy természetfotós hogyan áll hozzá a ff-hez.
Egészen konkrétan Te eke mit gondolsz erről?
Érdemes téged kérdezni?
Előhívtam a negatívokat, szépek lettek! Sokkal szebbek, mint amikor beadtam őket egy FF laborba! Az ördög nem aludt: a csepptelenítést centrifugával csináltam, és nem volt semmi gond, jól működött a dolog. :-)
Erről jut eszembe... Egy Krokus 44s típusú nagyítóm van, kíváncsi vagyok, mit várhatok tőle. Egy Zenit objektívet tettem rá (mivel ez volt itthon), most kezdek foglalkozni nagyítással, nem akarok semmilyen csodagépet, majd ha úgy érzem, hogy ezt kinőttem.
(addigra már nem is lesznek kerekeken guruló autók, csak repülők, és talán a windows is történelem lesz már. :) )
Remélem ez itthonra, amatőr szintre megfelel fürdőszobalaborba. :)
Szerintetek egy használt Meopta Magnifax 4 nagyítógépért + Anaret 4,5/50 + Anaret 4,5/80 objektívért érdemes 65 ezer pénzt adni?
Szép állapotúnak tűnik. Tudja valaki, miben különbözik a 3a-tól?
Az új ára (most néztem a meopta.com-on) kb. 160 ezer forint :)
és Te urambátyám? asszed csak chrome van? vót ám ff film isamit chroménak híttak.
hátte mér nem próbálod kimagad ff-be? he?
olan kifordítós félébe?
félsz tőlle?
bocs prellezik a zONOFF kapcsollóm, báj
A http://www.forte-photo.com alatt megtalálhatóak a filmek, meg a papírok adatai, a Fortepan 400-asra 8 percet adtak meg 20 fokon, 6,5 percet 24 fokon Microphennel. A higítást nem írják, gyakorlatban sajnos nem próbáltam még negatívot hívni. Remélem azért segítettem valamit.. :)
Tud valaki segíteni: Fortepan 400-as filmet Microphenben mennyi ideig kell hívni, és milyen higítással érdemes? Elsősorban portrék, emberek vannak a képeken.
alapbol sZeretem a japan cuccokat (mitsubishi, minolta, yamaha... :)) és sztem a fujinak sokkal szbb a fehérje mint a kodaknak. Eghyedül emiatt hasznalok sürübben ződet. de sargat is szoktam hasznalni, meg most van egy tekercs kekem is csak nemtom mire fenykepezzem el.
diát kő a hétvégén a kezelésembe vennem
úgy látom ittena fórumon látenciába reversal bermuda3szög van itta zelőcsalogatásba, valahol megeshet banánnak nézik valahol negának valahol ...
Q1: neked hun hínak(pesten vagy budán)
Q2: mellik technologiával (sárgát ződen, ződet ződen, permutájj)
Q3: te vagy a hepi vagy a labor
a többi Qkk később
kössz
Szia Kmarci!
1. tapasztalatok:
Kb. 15 éve a Budai Fotó és Filmklubban Pákozdi József otthoni Ciba kidolgozásról szóló előadásán felbuzdulva magam is végigjártam a stációkat a Cibachrome - P30 P otthoni készlettel. A dolog igen egyszerűnek tűnik, de halkan megjegyezném, hogy az első használható 20X25-ös képem önköltsége akkoriban(!) kb. 10 000 Ft volt...
Ennyire jött ki az elpocsékolt papír és vegyszer költsége, mire sikerült kézben tartható, tervezhető szinten megismernem az eljárást. Ráadásul már volt temperált körülményeket biztosító JOBO hívógépem, amiben ellenőrzött körülmények között zárt tankban lehetett lehívni a píprokat, ez 5-10X stabilabb eredményt ad, mint a tálhívás. Akkoriban kb. 1500 Ft/m2 áron megúszható volt a tükörfényes papír+vegyszer beszerzése.
2. Anyagi vonzatok ma:
Ma forrástól függően netto 7500-9000 Ft-ba kerül 1 m2 papír, kb. 2000-2800 Ft-ba 1 liter vegyszer, ami kb. 0,6 m2 lehívásához elegendő. Ebből egy A4-es csupasz önköltsége netto 650-820 Ft közé esik, de figyelembe kell venni az elérhető kihozatalt, ami tálhívásos környezetben kb. 3-5 papír/kép. A kapott eredmény minőségben még ilyen kihozatal mellet is csak részlegesen éri el a komoly méréstechnikával, ellenőrzött körülményekkel dolgozó hivatalos labor színvonalát. A saját magam, valamint Pákozdi József és Dombóvári Tibor (egy időben ő is otthon Cibázott) tapaszatlatait is figyelembevéve elmondható, hogy sk. made Cibával átlagban 1,5-3X-os áron lehet produkálni a hivatalos labor selejtarányának a 3-10 szeresét (100 otthoni nagyításból jó esetben 10-30 éri el a hivatalos labor minőségi színvonalát). Ma a tények azt mutatják, hogy az otthoni IFOCHROME felhasználók 90%-a, ha erre van szüksége, inkább odaadja a hivatalos labornak, mert anyagilag sokkal jobban jár, és a minőség is elfogadhatóbb, mint sk.
3. Trükkök alkalmazhatósága:
Az ILFOCHROME az általam ismert anyagok közül a legérzékenyebb a különféle mellékjelenségekre, mint pl. swartzchild effektus stb. ezért a trükközés, helyi beavatkozások, kitakarások stb. MINDIG meglátszanak a képen a helyi színegyensúly felbomlásában. Persze ezeket a jelenségeket is el lehet kerülni a nyersanyag karakterisztikáinak pontos ismeretében a másik rávilágítás színeinek kiszámított és megváltoztatott beállításával, de ez hihetetlenül macerás, és megfelelő méréstechnika hiányában tervezhetetlen.
Mindezekkel együtt azt mondom ne add fel, próbáld ki, én is azt tettem 15 éve, ma meg részben ebből élek, a munkám minőségét itt elég sokan ismerik. Ugyanilyen alapon Te is eljuthatsz erre a szintre.
Sok sikert
Képkovács
Remélem nem köveztek meg, hogy a fekete-fehér topicban színes technikáról kérdezek.
A kérdésem a következő:
Van valakinek tapasztalata az Ilfochrome (Cibachrome) direkt dianagyításról? (Otthon, ff-nagyítóval, kézzel, tálban, P30-as technikával)
1. Annyit tudok róla, hogy büdösebb meg mérgezőbb - meg persze jóval macerásabb. Annyira azért nem tűnik vészesnek (...mindenképpen egyszerűbbnek látszik, mint színes negáról nagyítani). És normál fekete-fehér házilaborban csinálható.
2. Az anyagi vonzatait tekintve első durva számítások szerint 400-800 Ft körül jön ki egy 21x30 kép (ez nagyon nyomós érv lenne, tekintve a boltok 3-5000 pénzes képeit)
3. És persze van lehetőség mindenféle trükkre.