Alhazen!
Apropó, el is felejtettem mondani, hogy már van Across, de csak rollfilm kivitelben láttam szombaton Bécsben. A leicát október első hetére ígérik, lehet majd csekkolni :-)
nekem jók a tapasztalataim, de csak akkor használom, ha egy tekercsen belül több eltérő kontrasztot szeretnék. Ha az egész tekercsre kell, inkább belehívok.
Az év elején volt egy Seagull a Sóosnál 11e-ért késöbb egy másik 15e-ért.
Nem vettem meg mert:
1. Kievvel sem tudok 6x6-ra komponálni
2. Inkább egy Yashica vagy Rollei.... (persze drágábban)
Van néhány linkem, az egyiken leírták, hogy melyik sorozatú lencse a legjobb. Valamelyik f/3,5 (haiku vagy mi?) tipus volt.
Viszont ha bevonatos f/2,8-val kapod nagy baj nem lehet.
Némi kezelési utasítás is:
http://www.ephotozine.com/equipment/tests/testdetail.cfm/test_ID/157
http://www.popularphotography.com/Camera/ArticleDisplay.asp?ArticleID=176&page=1
-------------
Biztos szeretni fogod, ha még nincs rollfilmes géped. Egy kisfilmes géphez képest, még ennek a Kinai lencsének is döbbenet a feloldóképessége.
A max. 1/300 záridőtől ne ijedj meg, úgy is blendézni kell.
-------------------
Ha mégsem jön létre az üzlet, akkor lassan eladó sorba kerül egy 6x9 AGFA gépem. (végre találtam Erconát!)
Vagy a CameraOptikában vehetsz 6x6 összecsukható gépet Tessar 80/2.8 nagyon jó lencsével.
hi Rx!
milyen filmed lett fátylas? vigyázat néhány filmnek eleve magas az alapfátyla pl agfa vagy hóttöreg filmek vagy eleve pushfilmek.
milyen hívóval? néhány hívó frissen készítve fátylasan dolgozik(ezekhez javallják a 12-24 órával hívás előtti bekeverést) itt egy tekercs lehívása után megszűnik a fátyolképződés.
egyből fixír a hívó után? lehet hogy a fixírben is hívódik még a film?
bocs látatlanban tippelni lehet.
egyébként bizonytalan vegyszerekkel nem éri meg a hazardírozás.
ha spórolni szeretnél (nem a minőségen!) a tuti vegyszer + a tuti film a legolcsóbb. akkor nincs meglepi. és nem megy kárba semmi.
a.
Jujj. Minden szoba jött, de a fixír nem! A negához, már lassan kb. 5-6 honapos reanal savanyu fixirt hasznalok. Ilyen kis hivatlannegadarab-belepottyantos teszttel probalgattam, és ugyvettem észre, hogy jol müködik. (kb. 2,5-3 perc alatt teljesen leoldja a barnas emulziot.) Lehet hogy emiatt lettek olyan fátyolosak a filmek??? És ez a szemcsézettséget is okozhatja? (a negat, hangsulyozom, nem híttam tul)
Igen, Lvileg sötet helyen legmentesen 1 honapig elall gond nélkül. Ám én a gyakorlatra lennék kíváncsi... De azthiszem az lessz a legjobb, ha kiprobálom. A ku...nagy alapfátyolt okozhatja a regi negahívo, és/vagy a lejart film? :) Na most jot kerdeztem. :))) Tehat alapfatyolot biztos okos, de akkorat hogy a megvilagitatlan negatívon átnézve a butorokat sem latom szinte?? A nega jol lett elöhívva, ezt onnet gondolom, hogy a szamozas a szalag szelen szep, nem tul szemcses, vékony, de láthato.
A por alakú keverékek csak elvileg nem romlanak.Lehet hogy a gyakorlatban sem, de én már találkoztam barnára szinezödött D76-tal.Nem volt kedvem kipróbálni.
A fotovegyszerek használati utasításában mindig megadják az eltarthatóságot.Ez ritkán több egy-két hónapnál.
dapa
A vegyszerbolt a József krt.-n van a Graffitti(?)mozi mellett, a Baross utca tájékán.
Mielött bárki elrohanna oda azért szólnék arról, hogy egy-két "egzotikusabb" vegyszer esetében kérik a méregengedélyt. Másrészt átgondolásra érdemes a receptekben megadott mennyiségek kimérésének módja is.
dapa
Vegyészkedni vágyó fotósoknak van egy kis anyagom, amit az 1965-ben megjelent Fotó Zsebkönyvből szemezgettem. INNEN letölthető.
Film, papír előhívók, fixirek, és egyéb okosságok vannak benne.
Na és hol lehet beszerezni a hozzávaló vegyszereket? pl: Syrex , gyógyszertár, vegyszerbolt. (van valahol BP-n, nem tudom hol...)
10.000 forintba se kerül, és évekre elegendő vegyszert lehet bevásárolni.
A doksit bővíteni fogom, egyelőre nem próbáltam ki semmit belőle, és még a színezőanyagokat hozzá fogom írni. Ha lesznek gyakorlati tapasztalataim, azokat is beleírom.
Ha szeretnél továbblépni egy kicsit, nézegesd a www.apronet.com-ot, keress rá a nagyítóra, néha fel szokott tűnni 1-1 Krokus, vagy Meopta. A múltkor volt 2 Krokus 11 ill 18e Ft-ért, meg egy komplett laborcucc 60e körül. Ezekbe már lehet szűrőket is pakolni. Tapasztalatból mondom, hogy érdemes az ismerősöket, rokonokat körbekérdezgetni, nekem most hirtelen 3-an ajánlottak fel jobbnál jobb nagyítókat, amik ott porosodnak valamelyik sarokban. Ha nem is ajándékba, de hosszútávú kölcsönbe. :)
A MultiGrade papír kizárva, egy 50 eves irto fapados orosz nagyítot hasznalok, egy 3,5/50es iszonyu tre obival. Asszem industar... Bar nembiztos hogy tre de sztem az. Ja, M38-as. Szóval papírbol meg hívobol jo a Forte. Viszont Nega téren lenne érdemes a kodak vagy az ilford fele forgolodni... Vsizont azt mondjatok meg hogy az a Reanal negahívot kidobjam-é vagy bekeverjem-é?
Negatívbol van egy Kodak asszem professional(?) 200as, az bizti jo, meg hutöben is tartom... De nem akarom elbahni egy rossz hívoval, a 2-3-4 honapos forte negahívo legmentesen, vagy max. 1-2cm3 levegövel tarolva sötet helyen még jo?