Keresés

Részletes keresés

Spenót Creative Commons License 2019.01.10 0 0 53762

Hú, tök nagy élet lett az akváriumban.

A pandákról kiderült, hogy igazából trabantszerelők. Ők is felgyorsultak, de visszatérnek időről időre trabantozni.

A leginkább meglepő, hogy az algaevők is felpörögtek. Jönnek-mennek-nyalnak és villámgyorsan váltogatják a területet, mint én gyerekkoromban a vidámparkban.

A neonok rasszisták. Egyiküket kinevezték migráncsnak és ő egy levél alatt fél. A többiek együtt bandáznak a sziklánál.

A kisebbik lányomnak vettük az akváriumot, de én szinte bármennyit el tudnék ücsörögni előtte.

Holnap jönnek a guppik. :) 

Tapivara Creative Commons License 2019.01.10 0 0 53761

Igen ez tényleg így van.

Visszatérve a halak félénkségére, megtévesztő lehet hogy a kereskedőnél

alignövényes akváriumban vannak a halak és láthatóan félelem nélkül nyugodtan úszkálnak.

Aztán veszek ebből is egy párat, meg abból is egy párat, hazaviszem

és kiderül hogy csak félénken gubbasztanak.

Hát persze mert az üzletben 40-50 fős csapatban úszkáltak!

Tanulság: sokat kell venni.

Előzmény: manowner (53760)
manowner Creative Commons License 2019.01.10 0 0 53760

Én azért is nem szeretem (csak végszükség esetén) a gyári baktérium kultúrás kezelést, mert minden aksiban egyedi baktérium flóra alakul ki, amit nem lehet gyári szerekkel utánozni, a halak immunrendszere viszont ahhoz alkalmazkodott, amiben élnek ugye:) Ez más állatra (emberre) is vonatkozik. A streil környezet teljesen legyengítheti az ellenálló képességet.

Előzmény: Tapivara (53758)
manowner Creative Commons License 2019.01.10 0 0 53759

Az algákat amatör körülmények mellett lehetetlen teljesen kizárni. Lehet, hogy azon a részen több fényt kap a tereptárgy, pl magasabban van és kevésbé érvényesül a víz fényszűrő hatása. Felette egy kis kitakarás lehet segítene (általában is algák ellen lehet próbálkozni a fénymennyiség csökkentésével, a növények igényeit persze figyelembe véve). De az algák nem szeretik az áramló vizet, esetleg úgy fordítani a szűrőt, hogy intenzívebben mozgassa a vizet, ahol jobban algásodik az aksi (nem tudom, milyen rendszered van, megoldható-e). Ha jól értettem, akkor nem tudod kiemelni a szóban forgó részt, de hidrogen-peroxidos átmosás megölné az algát például. Ha nem terjed máshová az alga nem biztos, hogy zavaró, a 3D-s háttereken sok akvarista szereti a minimális algabevonatot, nem hat teljesen sterilnek.

Előzmény: mindenki senkije (53752)
Tapivara Creative Commons License 2019.01.10 0 0 53758

És ugyanilyen általánosságban kijelenthető, hogy az állatok lelkületére egyáltalán                      nincsen jó hatással a steril környezet.

Láttam egyszer  egy durván egyórás filmet, ami arról szólt hogy a vízilovakat

kihajtották a helyükről, mindent kitakarítottak lemeszeltek, aztán visszajöttek a

vízilovak és azzal kezdték, hogy ürítménnyükkel farkukat ventilátorként pörgetve                     elszennyezték az egészet.

Ezután újra kihajtották őket és kezdődött minden elölről vég nélkül. :)

manowner Creative Commons License 2019.01.10 0 0 53757

Általános tanácsként elmondható, sokat segít a halak komfort érzetén, ha barna kavics kerül felülre. A fehéret azért látjuk fehérnek (ezt fizikából mindenki tanulta), mert a fény teljes spektrumát visszatükrözi, így alulról is fényterhelésnek vannak kitéve a halacskák. Ez teljesen természetellenes a halak többségének, ami búvóhelyek híján tovább csökkenti a biztonságérzetüket.  4000-6500K közötti színhőmérséklet teljesen megfelelő a növényeknek, tartalmaz kék és vörös színt kellő mértékben a fejlődésükhöz. Talán kevésbé köztudott, de a növényeknek kell a kék szín is, ezt érdemes figyelembe venni, amikor házi LED-es világítást barkácsolunk.

Előzmény: Spenót (53755)
Tapivara Creative Commons License 2019.01.10 0 0 53756

Értem, 6500k 6w led elég erős, fehéres fényt tud produkálni.

De lényeg, hogy mint írod a halak megnyugodtak.

Előzmény: Spenót (53755)
Spenót Creative Commons License 2019.01.10 0 0 53755

Nem spot. Sok kis LED egy sorban. Kb. 20cm.

Ilyen az akvárium:

https://www.petnet.hu/termek/AquaEl_Leddy_60_szogletes_akvarium_szett_54L-137-16917

Előzmény: Tapivara (53754)
Tapivara Creative Commons License 2019.01.10 0 0 53754

Hali!

Gyanús, hogy spottal van megvilágítva.

Előzmény: manowner (53750)
Spenót Creative Commons License 2019.01.10 0 0 53753

Sokat javult a helyzet. Elkezdtek jönni-menni a neonok, eszegetnek is és még az algaevők is élénkebbek ma reggel.

A pandák használatba vették a Trabit is. Lyukas az alja, úgy raktam be, hogy az aljáról is be lehessen úszni.

A szürőt is elforgattam kissé és több vizet tettem az akváriumba, hogy teljesen ellepje a szűrő kiáramló nyílását.

Köszi a segítságet mindenkinek!

Előzmény: manowner (53750)
mindenki senkije Creative Commons License 2019.01.09 0 0 53752

vannak is, csipkedik is, de nem sok látszata van a dolognak

Előzmény: manowner (53751)
manowner Creative Commons License 2019.01.09 0 0 53751

Ha nem biotóp vagy agresszív sügeres akváriumról van szó, néhány elevenszülő is megoldás lehet, azok szeretik lecsipkedni az algát, sőt igénylik is a növényi táplálékot.

Előzmény: mindenki senkije (53747)
manowner Creative Commons License 2019.01.09 0 0 53750

Egyértelműen nem érzik biztonságban magukat a neonok, túl világos nekik az akvárium és búvóhelyek sincsenek, ezért nem igen mernek mozogni. A trabant nem segít a problémán, talán a valiznéria felőli sarokban időlegesen valami árnyékosabb helyett kellene létrehozni (papírlap ilyesmi). Az átokhínár sokkal fényigényesebb, annak viszont kell fény, ezért nem megoldás a világítás teljes kikapcsolása.

Előzmény: Spenót (53746)
Spenót Creative Commons License 2019.01.09 0 0 53749

Köszi a tanácsot!

Sajna azt a hátteret most pár évig nem érem el, úgyhogy majd nézegetés közben kiderül a növénysorrend. 

Előzmény: Tapivara (53748)
Tapivara Creative Commons License 2019.01.09 0 0 53748

Hát...kissé formabontó, de összességében elégedett lehetsz vele.

Csak tanácsként:

Ha a növényes háttérposztert időlegesen kicseréled egy egyszínű lapra, 

akkor jobban megmutatkozik, hogy hova kell még növényeket ültetni.

Előzmény: Spenót (53746)
mindenki senkije Creative Commons License 2019.01.09 0 0 53747

Sziasztok

Van az akváriumomban egy háttér domborzat. Egy komolyabb foltban elkezdett elég csúnyán algásodni.

Kiszerelni nem lehet, nagyon súrolgatni sem, mert ilyen habkő vagy mifene anyagból van, szóval ha nagyon súrolom, akkor azzal magát az anyagot horzsolom el.

Mi lehet a megoldás? Van valami szer, ami kiöli az algát, de közben a halakat nem bántja?

Az üveg felületekről nyilván le tudom kaparni az algát, de túl sokszor nincs szükség erre, szóval nem érzem extrán az algásodás hajlamot, de az évek során ezen a háttéren azért csak-csak szépen elburjánzott...

Köszönöm, előre is

Spenót Creative Commons License 2019.01.09 0 0 53746

Ja, azt hittem van erre valami mesterfogás, de akkor majd kereatívkodom.

Vettem egy csomó átokhínárt meg egy trabantot, amiben lehet bújkálni. :) 

Ilyen lett:

Itt van néhány lakó:

Előzmény: Tapivara (53745)
Tapivara Creative Commons License 2019.01.09 0 0 53745

Az akvarista és a kreativizmus szinonim fogalmak.

Én amikor zavart a túlságosan sok szűrtvíz, plusz szivacsot tettem a szűrőbe.

Előzmény: Spenót (53744)
Spenót Creative Commons License 2019.01.09 0 0 53744

Ezt hogy csináljam?

Előzmény: Tapivara (53743)
Tapivara Creative Commons License 2019.01.09 0 0 53743

szia!

A szűrő beállításáról.

Fontos hogy legyen olyan terület az akváriumban, ahol a halak megpihenhetnek, nincsenek

folyamatosan úszásra kényszerítve a vízáramlás által.

Előzmény: Spenót (53742)
Spenót Creative Commons License 2019.01.09 0 0 53742

Köszi! Kipróbálom, hogy összekeverem a kavicsokat, mert most fehér és barna kavics van benne, de a fehér van fölül. Keverve nem lesz olyan világos.

Ha a belső szűrőt jobban belenyomom a vízbe, akkor úgy jó lesz? Most kb. a kivezetés fele ér a vízszint fölé. Más állítási lehetőség nicns rajta.

Hazafelé veszek még növényeket.

Előzmény: Tapivara (53741)
Tapivara Creative Commons License 2019.01.09 0 0 53741

A neonokról pár szó.

Délamerikai pontylazacféle.

Eredeti élőhelyén őserdei öntésterületeken, árnyékos, savanyú vizekben él.

A vízhőfokra nem túl igényes.

Lágy vízben szaporodik.

Csapatban érzi jól magát

Szereti a sűrű búvóhelyes sötét aljzatú nem túl erősen világított akváriumot.

Frissen berendezett akváriumokba nem javasolt.

Előzmény: Tapivara (53740)
Tapivara Creative Commons License 2019.01.09 0 0 53740

Hali!

Jól látod valami nem stimmel.

Csak úgy általánosságban ha a csapathalak szétszórtan gubbasztanak egy egy sarokban

pedig amúgy egészségesek akkor az alábbi okok állhatnak a háttérben.

1. kevés a növényes búvóhely az akváriumban.

2. túlságosan világos az altalaj.

3. háttér nélküli átlátható akvárium.

4. túl erős vízsodrás, pl rosszul beállított szűrő miatt.

5. A fenti hibák ugyan nem állnak fenn, de a halak most lettek 1-2 napja behelyezve.

Előzmény: Spenót (53739)
Spenót Creative Commons License 2019.01.09 0 0 53739

2 hetes az aksi. A baktériumtenyészet lötyiből előírás szerint már belecsöpögtettem a másodikat szombaton jön a következő.

Pandák és algaevők jól vannak, de a neonok mintha nem éreznék annyira jól magukat. Amikor megérkeztek, kikapcsolt szűrő mellett gyűltek a kajára, de most csak ímmel-ámmal eszegetik a beszórt kaját. A pandáknak bedobott lemerülő kaját eleinte csipegették, de most azt sem. Mondjuk, estére eltűnik, de nem tudom, hogy ki eszi meg.

A neonok színe is mintha fakulna kissé. Eddig bandában jártak, most a legtöbben egy sarokban "TVznek" 1-2 úszkál össze-vissza lassan vagy a sziklában dekkol.

Mi lehet a baj? Már gondoltam arra is, hogy nappalra lekapcsolom a ledes világítást. Engem zavarna, de nem vagyok hal. (oroszlán vagyok :) )

Növényből még nem sok van, de az egyik elég nagy és árnyékot vet, mert valami hosszú sás féle, ami fölfexik a víz felszínére.

Lehet, hogy csak beképzelem, de mintha a neonoknak valami nem lenne jó. Hófok fixen 25. PH-t és keménységet nemtom, de fordított ozmózisos szűrővel szűrt vízben vannak.

Túlaggódom?

manowner Creative Commons License 2019.01.08 0 0 53738

Még annyit, hogy az új aksit használatba vétel előtt kis ecetes vízzel öblítsd át, az nem árt.

Előzmény: hbe (53735)
manowner Creative Commons License 2019.01.08 0 0 53737

Szerintem maradhat ebben a csepegtetős üzemmódban, az a lényeg a felszínt mozgassa meg, úgy tud a víz oxigént megkötni. A másik cél az, hogy minél több víz áramoljon át a szivacson, ezzel szűrve az aksi vizét. Úgy szoktunk számolni átlagos igényű halaknál, hogy óránként kb. háromszor szűrje át a vizet. A régi, beállt vízből egy csepp se menjen kárba. Már most töltsd fel maxra a régi aksit, annyival is több vized lesz. Én az új akváriumba az aljzat beöntése után tennék pénteken vagy öt liter beállt vizet, ami teljesen ellepi az aljzatot, meg némi baktérium kultúrát. Utána a régi aksiba pótolni a vizet, és várni három-négy napot az áthelyezéssel. Ha addig az új akvárium nem lesz zavaros, akkor mehetnek a halak a régi vízzel és a tisztítatlan szűrővel az új helyre. Fokozatosan feltöltöd utána az új aksit. Az új aljzatot érdemes kifőzni behelyezés előtt. A sok szernek nem vagyok híve, ha egy napot áll a csapvíz nem kell a klórlekötő sem. Nem lesz ezzel semmi gond:) Az új aksiba bepróbálkozhatsz óvatosan növénnyel is. Vizikehely-félék pl kisebb fényigényűek, a vízből fel is veszik a tápanyagot.

https://akvaristalexikon.hu/akvariumi-novenyek/indoausztral-regio-novenyei/cryptocoryne-affinis.html

Ha elkezd fejlődni, az önmagában csökkenti az algásodás veszélyét, ráadásul az elevenszülőid is szeretik a levelekről az algakezdeményeket csipkedni, ezzel csökkentve az algásodást és jobban is érzik magukat. Ha beállt az aksi, külön baktérium kultúra sem kell már.

Előzmény: hbe (53735)
Tapivara Creative Commons License 2019.01.08 0 0 53736

hali!

És mi van, ha az oldalfalra tappancsolod a szűrőtestet,

a csatlakozókönyökök lehetővé teszik, hogy az esőztetőt elfordítsd az előlappal egysíkba,

ezután úgy állítod hogy az esőztető a vízfelszínen legyen és a vízsugarak kicsit rézsút felfelé

hagyják el,  így vízbeérve levegőt sodornak magukkal. 

Előzmény: hbe (53734)
hbe Creative Commons License 2019.01.08 0 0 53735

A nagyobb, 40 liter körüli akváriumban is maradhat ebben a csepegtetős üzemmódban a mostani szűrő-szellőztető, vagy állítsam át levegőbefúvásra? Az nem gond, ha éjjel-nappal megy, konyhában van, nem zavar minket éjszaka (bár egyes vendégeinknek a konyhában állandóan pisilni kell tőle :) )

Még ebben a költözéses dologban kérnék segítséget. Tegyük fel, pénteken megérkezik az új 40 literes akvárium (méretre készül). Péntek körül már aktuális lesz a vízcsere is, párolgás és az aljzat miatt kb. 17-18 liter lesz addigra a régiben.

Akkor ha feltöltöttem az újat ajzattal, akkor a régi vízből veszek ki amennyit szoktam, aztán a többit úgy ahogy van átöntöm halastól, vizestől és átteszem a szűrőt. És a többi meg megy pihentetett vízból adalékolva (alga gátlót, klórsemlegesítőt meg baktérium kultúrát szoktam rakni), de mondjuk a szokásos 5 helyett 15 frisset teszek bele, ez így lesz kb 30 liter. Következő cserekor meg még egyszer többet, amíg fel nem töltődik.

Ez így jó lesz vagy máshogy csináljam?

Előzmény: manowner (53731)
hbe Creative Commons License 2019.01.08 0 0 53734

Akkor legalább egy növény jó helyen van. :) A szellőztetőt muszáj vagyok előre tenni, mert íves az akvárium, és mivel kicsi, igyekszem a lehető legjobban feltölteni vízzel. Így viszont csak itt tud a tető miatt a víz felett maradni. A nagyobbal majd tudom már hátra tenni.

Előzmény: Tapivara (53730)
hbe Creative Commons License 2019.01.08 0 0 53733

Köszönöm mindenkinek a segítséget!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!