Keresés

Részletes keresés

rferi Creative Commons License 2019.02.10 0 0 30325

Túl sokat agyalsz mindenen, nem kell újra feltalálni a spanyolviaszt.

A túl nagy golyó nem biztos, hogy jó, mivel hatalmas benyomódásokat azzal sem tudsz elérni, ellenben a lapos benyomódás széle bizonytalanul érzékelhető, emiatt romlik a mérés biztonsága, vagyis végül a mérés pontossága.

Előzmény: Törölt nick (30324)
Törölt nick Creative Commons License 2019.02.10 0 0 30324

Mondjuk ez az eszköz lenne a legegyszerűbb,mert ez kivan találva,és működik is.

 

Egyébként van egy golyóm,ez 38mm átmérőjű,és a súlya 45dkg.

Mondjuk én nemtudom kiszámolni ennek a tömegnek a gravitációs ütőhatását , az biztos.

De nem törvényszerű itt a golyó forma,lehet ez pl 40mm-es vasrúd,mondjuk 310mm hossz,ennek a súlya kb 3 kg. Na ez szerintem megütné a kisgolyót még egy ekevasban is látni lehetne a nyomát. Gondolom az nem mindegy,hogy mijen magasból indulna !!??

Szerintem kilehetne ezt totózni,csak kellene mellé ez a hitelesitett eszköz,nomeg ennek az okuláréja is.

 

Egyenlóre maradok a forgács szinénél,meg a félig megbizható kereskedelem hitelességében.

Előzmény: rferi (30319)
Törölt nick Creative Commons License 2019.02.10 0 0 30323

Szerintem ez az elenyésző külömbségek nemhinném,hogy befolyásolnák az általam elképzelt ütés erejét.

Előzmény: Feri948 (30322)
Feri948 Creative Commons License 2019.02.10 0 0 30322
Előzmény: Törölt nick (30305)
default6 Creative Commons License 2019.02.10 0 0 30321

Ahogy rferi tanácsolta a ket tokmányomhoz legyen ket tarcsám, most csináltam meg őket, tényleg cuppanósra sikerultek, ahogy irtam, az ezredes oravan nezve is 0.01 et ütnek.

Mondjuk rferi azt is javasolta hogy hajitsam ki ezt a tokmányt :) 

Előzmény: Jani301 (30318)
default6 Creative Commons License 2019.02.10 0 0 30320

Az egy századdal meg tudnék barátkozni de az még csak a foorso +a tokmanytarcsa. Ha felteszem a tokmanytarcsara a tokmanyt az ut 0.05-0.2 t. 

Úgy mértem, hogy befogtam egy tengelyt amit nem is ezen a gepen csinaltak, azt óráztam. Megjeloltem hol üt maximumot. Kilazitottam, ujra meghuztam, mértem. Kilazitottam es elforgattam a tokmányt a tengely körül egy felet. Neztem hogy ugyanott üt-e, de nem volt jellemző. Probalgattam, hogy ha sorban huzom meg a tokmány három pontját egyre erosebben akkor milyen, de szintén semmi tanulsag. El lehet érni hogy csak 0.04 et üssön.

Előzmény: Jani301 (30318)
rferi Creative Commons License 2019.02.10 0 0 30319
Előzmény: Törölt nick (30309)
Jani301 Creative Commons License 2019.02.10 0 0 30318

Érdekes ez tokmány ütés probléma .

Hogyan vizsgáltad a tokmány futáspontosságát ?

Az egy század az tokmánynál azért még nem annyira rossz .

És ugye milyen a főorsón a tokmánytárcsa felfogás kialakítása , hogyan cseréled a tokmányokat ?

Biztosan minden szakszerű , de hátha ...

Előzmény: default6 (30306)
rferi Creative Commons License 2019.02.10 0 0 30317

Ez a csőben elengedett golyó nem jó, mert a gravitáció kicsi lenne hozzá, akár méteres csö esetén is, hogy elég nagy lukat üssön egy keményebb anyagba. Az meg kell, hogy mérhető legyen az átmérője.

Előzmény: Törölt nick (30305)
rferi Creative Commons License 2019.02.10 0 0 30316

Nem így működik.

A rugó nem tudná kijjebb tolni a golyót a nála kisebb furaton, hogy megüsse a munkadarabot.

Előzmény: szőrmók (30307)
szőrmók Creative Commons License 2019.02.10 0 0 30315

Igen igy érthető.tehát ha nagyobbat ütök nagy obb lesz a lenyomat az etalonanyagban,de nagyobb lesz a mérendőbenis .Csak akkor kell még egy mikroszkóp,meg sok-sok etalon. Teljesen logikátlan.

Előzmény: kart E1 (30311)
default6 Creative Commons License 2019.02.10 0 0 30314

ja, persze a pofák előfeszitese se marad ki de azt mar beszeltuk itt korabban

Előzmény: Törölt nick (30310)
default6 Creative Commons License 2019.02.10 0 0 30313

A 3P tokmányt szétszedtem, lepucoltam, es megnéztem jogy a sikmenetes tarcsa kotyog-e a tokmánytesthez kepest, de nem. A menetet nem ellenőriztem, 1:1 nek kene lennie a menet/köz aránynak?

Ha köszörülök letakarok mindent, utána szetszedem a tokmányt megint es lemosom diesel olajban megint.

Kaptam igeretet egy kedvezményes Bosch egyenesköszörűre is, annak van perem a nyakán megfogni. Egyelőre nincs hir róla.

 

Előzmény: Törölt nick (30310)
szőrmók Creative Commons License 2019.02.10 0 0 30312

Hát ,hogy én a 130 kilommal nagyobbat ütök mint egy 80 kilos az hétszentség.Viszont egy rugot ha azonos pontig összenyomsz ,az több tizezer elsütés után is azonos lökőerőt produkál.Légpuska versenysportban ,mérik a lövedék sebességet,és ez rugós légfegyverek esetében nagyon-nagyon soká állandó.

Előzmény: Törölt nick (30309)
kart E1 Creative Commons License 2019.02.10 0 0 30311
Előzmény: Törölt nick (30309)
Törölt nick Creative Commons License 2019.02.10 0 0 30310

Köszörültél e tokmánypofát,és mit tettél köszörülés megkezdése előtt a pofákba,és pofákra ?

Előzmény: default6 (30306)
Törölt nick Creative Commons License 2019.02.10 0 0 30309

Én is gondoltam a te elméletedre,de szerintem nemhinném,hogy egy változó erejű rúgóra biznának ijen ezközt. Szerintem mindegy az ütés erő,mert mindkét felületre azonos erő hat,és igy ezek átmérökülömbözetei a lényegek. És ez látható a táblázatban !!! Legalábbis szerintem.

Előzmény: szőrmók (30307)
Törölt nick Creative Commons License 2019.02.10 0 0 30308

Az enyém hasonló ehhez,kb 6 éve vettem,és akkor még 20000ft alatt volt.: http://www.szerszamoutlet.hu/index.php?_makita_gd0601_egyenes_csiszolo_400w6mm&kat=132&id=37 Egy egyszerű megfogás kell a nyelére (csapágyház),lehúztam a gumi fogantyút,és máris precizen dolgozik !!! Ha érdekel,lefotózom,és este idemásolom.

 

Javaslom,hogy szedd szétt a tokmányodat,és a csiga-csap átmérő külömbségét ellenőrizd. Ha ez lóg,hiába köszörülöd a pofákat.

Én a 250-es tokmányom felújitottam,és azóta nincs gond az ütéssel,és a leszúrókés sem remeg !!!

Előzmény: default6 (30306)
szőrmók Creative Commons License 2019.02.10 0 0 30307

Betolod a golyo alá a negyszöget.Ez felhuzza a rugót.A kalapácsütés csak a ravasz ami elsüti a rugót. Igy a rugo ütése hagy nyomot ,nem a kalapácsüzés ami emberfüggő.Megkérjük toolontul olvtársat nézzen ennek otána.Csak feltételezem ,hogy igy működik,mert szerintem igy lenne logikus.

Előzmény: Törölt nick (30305)
default6 Creative Commons License 2019.02.10 0 0 30306

A tokmánytárcsa felszabályozása (a 3P meg a 4P tokmány tarcsai is kb 0.01et utnek most) után se lett jobb a tokmány ütése, 0.05-0.2 ig valtozik. Erdekes jogy a 4P is rossz pedig azt biztos nem koptatták agyon. Valoszinuleg ezen már csak uj tokmany segitene, de azért kiprobálnám hogy felköszörülöm a pofákat. Azt hiszem akkor lesz nekem szupportköszörűm ha csinálok mert neten inkabb nincs, vagy draga.

Pár dolgot mondanátok ahhoz, hogy tervezzek?

-mennyi legyen a kő fordulata/min?

-milyen tipus legyen a kő?

-milyen átmérőjű legyen a kő? (Gondolom ami befér a tokmányba)

-pontosan a főorsó tengely magasságába essen a tengely magassaga?

-lehet ékszij a motortól jövő hajtás? Mindenhol lapos szijat lattam.

 

Van egy teljesen jó kis 3F motorom erre 1400 fordulat/min, egy csőbe beleesztergálok két zárt csapágyat, egy tengelyt, sikerulhet.

A kő lyukától függően még gondoltam, hogy a tengelyt olyan kuppal fejezem be amire egy furotokmányt fel tudok tenni, egyelőre nem tudom még miért.

 

Azon is agyaltam hogy mi lenne ha a kő egyaltalan nem lenne meghajtva és a tokmányt forgatnám gyorsabban, de belattam hogy a kő gyorsan kopna egy ponton, kívül már más lenne a mérete mint mire beérek belulre vele. 

Köszi

Törölt nick Creative Commons License 2019.02.10 0 0 30305

Igaz az irásod,és a megérzésed is. Nemakarok feltalálónak tűnni,de szerintem van(lenne)mód etalon nélkül is hasonló mérésre,csak az én elkpzelésem nemfér bele egy zsebbe. Nemvagyok fizikus sem,de én úgyvélem,hogy a föld vonzása azonos minden időben,bárhol. Ha egy függőleges csőben megindul egy lazaillesztésű golyó(azonos hosszban),gondolom,hogy ez azonos ütéserejű !? Ha igen,akkor máris továbbképzelhető a golyóütés mélységei külömböző keménységű anyagokban,és nincs szükség etalonra,csupán egy pontos mélységmérő eszközre,vagy ahogy a régiember irta................ókuláréra,ami átmérőt mér tized pontossággal.

Megmondom őszintén,hogy miért fogott meg ez a keménységvizsgáló .: Úgykezdem,hogy tiztelet a kivételnek. Sajnos létezik evilágban ojan kereskedő,aki összekeveri a vassait,és igy a maradék szálanyagjai nem mindenesetben külömböztethető meg. Pl , hogy mejik a c45,vagy mejik az st50,vagy sorolhatnám. A leggázabb itt az,hogy mikor a kés levágja az első forgácsot,én már megis saccoltam,hogy megint (bocs) fost forgácsolok,a C45 helyett. A másik gubanc,hogy az ember minőségi anyagot tervez oda,ahol tonnák,vagy emberek testi épsége a tét,és igy mindenki becsapva érzi magát,csak nem a boltos. Sőt...............őjár a legjobban,mert a fost eladta drágábbért !!! Hát ezért fogott meg ez a vizsgáló ezköz,csak a hiba ott kezdődne,hogy a boltos ijen mérést a boltjában minden bizonnyal nemengedne meg !!!!

Előzmény: rferi (30303)
kart E1 Creative Commons License 2019.02.10 0 0 30304

Ezt érdemes lenne megvenni, aki esztergát szeretne vásárolni. Az E2N már elkelt

5 perc alatt. Ez az EAN 135.000 Ft. Még eredeti. Most beszéltem a tulajjal.

 

https://www.jofogas.hu/gyor_moson_sopron/Mukodo_csaladi_eszterga_88990529.htm

rferi Creative Commons License 2019.02.10 0 0 30303

Azért van a rugó, hogy nekiszorítsa az etalonnak a golyót. Ez kell, mert különben elnyalódhat ütéskor a kör, mivel össze-vissza csúszkálhat az etalon a  készülékben.

 

És pont megválaszolod a  kérdésedet: ennek az az előnye a többi keménységmérőhöz képest, hogy elfér a zsebben, de ennek ára van: nem egy gép adja a mindig fix erejű ütést, hanem te. Emiatt az mindig más erejű, de mivel ugyanaz az erő üti a golyó két oldalát, egyiken az etalont,másikon a mérendőt, így az ütésből eredő mérési hiba minimálisra csökkent.

Zseniális eszköz!

Előzmény: Törölt nick (30301)
Feri948 Creative Commons License 2019.02.10 0 0 30302

Azért nem lehet táblázat a körátmérőről mert nem lehet két egyformát ütni a kalapáccsal.

Előzmény: Törölt nick (30301)
Törölt nick Creative Commons License 2019.02.10 0 0 30301

Nagyon kössz az útbaigazitásod,igy már értem. Az a mód lehetetlen lett volna,ha van egy táblázat,amiben közlik az összes anyagkeménység körátmérőit,és igy nemkéne az etalon !? Mert gondolom,hogyha az etalon felülete megtelik körökkel,máris másik kéne belőle !! A táblázat,meg egy örökös darab.

Egyébként az sem egyértelmű,hogy a kalapácsütésből nincs kettő egyforma ! Vagy épp ezért kell az etalon ? Meg úgyértelmeztem,hogy rugó is van az eszközben. Erre miért van szükség?

Előzmény: cyr45 (30298)
Öreg Halász-) Creative Commons License 2019.02.10 0 0 30300

Csak egyetérteni tudok veled !

Előzmény: sakál.napja (30299)
sakál.napja Creative Commons License 2019.02.10 0 0 30299

>Okoskodni fölösleges, ha nincs eredménye.

 

Ebben egyetértünk, és a fórum célja sem a szóforgatás és a kioktatás! Már megbocsáss, ha értelmesen elolvastad volna a hozzászólást, benne volt, hogy esztergálással méretközeli értékre munkálta meg a gumihengert! A pontos méret beállítását, és a végső felületsímítást végezte csak csiszolópapírral! Mint ahogyan időnként előkerül a reszelő is a szakmában. Ha tanultad volna a szakmát, találkoztál volna vele te is! Én a hozzászólást teljesen korrektnek ítélem meg, ezért, ha egy mód van rá, kerüljük az indokolatlan fikázást!

Előzmény: Törölt nick (30210)
cyr45 Creative Commons License 2019.02.10 0 0 30298

Pont ez a mérés lényege, hogy a mérni kívánt (ismeretlen) anyagban, és az (ismert keménységű)

etalonban az acélgolyó nyomot hagy, a gyakorlatilag azonos erő, a kalapácsütés eredményeként!

 

A két benyomódás átmérője az etelonban, és a mért anyagban más lesz, kivéve, ha a mért anyag

keménysége éppen megegyező az etalonéval, mert akkor az átmérők is egyezőek lesznek.

Érthető módon, ha az etalon keményebb, mint a mért anyag, akkor az anyagban lesz nagyobb az

átmérő, és az etalonban kisebb.  És viszont.  Egyszerű fordított arányosságról van szó!

 

A táblázatból aztán könnyedén leolvasható már a mért anyag keménysége, jó közelítéssel.

 

Annyit még, hogy a méréshez szükséges speciális okulár a képen mutatott dobozból hiányzik.

Ennek segítségével lehet az átmérőket tized mm. pontossággal megállapítani, leolvasni. 

Előzmény: Törölt nick (30297)
Törölt nick Creative Commons License 2019.02.09 0 0 30297

Ijen holmit még nemláttam,igy kérdeznék. Miért kell becsúsztati a négyszögprofilt a golyó fölé ? Ha azt a kis kengyelt rövidebbre gyártják,igy elérné az ütőrudat,és nemkéne közberakni semmitsem. Vagy a golyó a betolt profilanyagban is nyomot hagy ?

Előzmény: Törölt nick (30281)
Feri948 Creative Commons License 2019.02.09 0 0 30296

Valamint az Orosz változat. https://youtu.be/OH2Rihk7KCg?t=8m36s

Előzmény: Feri948 (30295)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!