Keresés

Részletes keresés

Theorista Creative Commons License 2014.12.03 0 0 54690

Pl. e topik egyik vezérmotívumának a körbejárására (honfoglalók/honosok aránya), ami nyelvünk idekerülésének adott módját valószínűsíti/valószínűtlenné teszi.

 

Mármint annak, aki nyelvünk 896 előtti KM-én kívüli adatoltságát tagadja ...

 

 

Szerintem a számolgatás erre nem alkalmas. A honfoglalás előtti kárpát-medencei magyarnyelvűség vallóit meg nem is tudod vele meggyőzni. Ha pedig gyenge érveket kötsz csokorba, azzal az ügyednek sem használsz.

 

És szükség sincs annak ilyenfajta bizonygatására, hogy a bejövők elég sokan voltak-e a nyelv elterjesztésére. Az ugyanis nem függ annyira a beszélők számától, vagy az össznépességen belüli arányától.

Előzmény: H. Bernát (54684)
netuddkivogymuk Creative Commons License 2014.12.03 0 0 54689

"Minek a bemutatására akarod használni?"

 

Hogy a honfoglalók számbeli fölénye alátámasztja azt a feltételezést, hogy a honfoglalók hozták ide a magyar nyelvet. 

Ezzel szemben gyakorlatilag konszenzus van abban a kérdésben, hogy a honfoglalóknál nagyobb volt az itt talált túlélő népesség. 

 

Ámde, ha igaza van hbercinek, akkor még mindig itt a kérdés, hogy a honfoglalók melyik megnevezett csoportja beszélt magyarul. Mert a kavarok, és szavarok ebből a körből kizárhatók. A többiek meg összesen nem lehettek annyian, mint a kavar-szavar népesség. 

 

És mindig csak oda lyukadunk ki: hol vannak a magyarok (magyar nyelvűek)????

Előzmény: Theorista (54683)
netuddkivogymuk Creative Commons License 2014.12.03 0 0 54688

"a máig ismert- jelenlegi országhatárokon belüli (15)- 1600 IX-XI. századi lelőhelyről megközelítően 25 ezer köznépi sírt ismerünk (ez egyharmada az avar sírok számának!)"

 

A köznépi sírokról honnan tudják, hogy honfoglaló, vagy csak honfoglalás kori????

Vagy hogy egyáltalán honfoglalás  kori-e?

Találtak benne S karikát?

Előzmény: H. Bernát (54682)
netuddkivogymuk Creative Commons License 2014.12.03 0 0 54687

Én eddig itt 1000 honfoglalóval találkoztam, aztán lett 5000, most meg hirtelen 25 000. Ezek a múzeumok polcain szaporodnak? 

Előzmény: Theorista (54681)
netuddkivogymuk Creative Commons License 2014.12.03 0 0 54686

"Dikk százalékai innen már csak egy lépésre vannak."

 

Az én százalékaim illusztrációk. Arra hívják fel a figyelmet, hogy a honfoglalók türkök voltak, és csak nyomokban volt köztük finnugor. 

Ha ezt a tényt számok, százalékok nélkül elfogadjátok, a számokat elfelejthetjük. 

Egyébként ezt számtalan számok nélküli hozzászólásomban is kifejtettem. 

 

De nekem az is megfelel, ha a százalékokat kezdjük pontosítani. 

A lényeg a kérdésem: hol vannak a magyar nyelvű honfoglalók az általam sokszor felsorolt népek közt. 

De valami hihető arányban kellene megtalálni őket. (A megoldást már sokszor megadtam. De engem más megoldások érdekelnek.)

Előzmény: Disznóföldelő Aggregátor (54679)
netuddkivogymuk Creative Commons License 2014.12.03 0 0 54685

Ne káromkodj itt:-))

Előzmény: Theorista (54659)
H. Bernát Creative Commons License 2014.12.03 0 0 54684

Szerintem indokolatlanul hosszúra vetted az avarkort és rövidre a honfoglalót, illetve a kárpát-medencei perifériára és centrumra egyenletesen osztottad szét az avarokat)

 

Lehetséges, ezért is írtam, hogy aki jobbat tud, jöjjön. Pl. (történeti) demográfusok biztosan tudnak finomítani az ő eszköztárukkal.

 

Ha tehát az egyéb problémáktól el is tekintünk, akkor is némileg eltérő végkövetkeztetésre juthatunk.

 

Ez a szép a "tudományban", különben min is vitatkoznánk?

 

hanem az érdekelne, hogy az ilyen számítgatásnak mi az értelme? Minek a bemutatására akarod használni?

 

Pl. e topik egyik vezérmotívumának a körbejárására (honfoglalók/honosok aránya), ami nyelvünk idekerülésének adott módját valószínűsíti/valószínűtlenné teszi.

 

Mármint annak, aki nyelvünk 896 előtti KM-én kívüli adatoltságát tagadja ...

 

 

Előzmény: Theorista (54683)
Theorista Creative Commons License 2014.12.03 0 0 54683

54649-ben módszertani hibákat tettél, amik egy irányba torzítanak. (Szerintem indokolatlanul hosszúra vetted az avarkort és rövidre a honfoglalót, illetve a kárpát-medencei perifériára és centrumra egyenletesen osztottad szét az avarokat)

 

Ha tehát az egyéb problémáktól el is tekintünk, akkor is némileg eltérő végkövetkeztetésre juthatunk. De nem is ez a lényeg, hanem az érdekelne, hogy az ilyen számítgatásnak mi az értelme? Minek a bemutatására akarod használni?

Előzmény: H. Bernát (54682)
H. Bernát Creative Commons License 2014.12.03 0 0 54682

Semmi nincs, csupán idéztem egy szerkesztői véleményt egy jópofa, objektivításra törekvő lapból.

 

Én semmit nem kevertem össze, sőt, korrigáltam a  Nyest kissé pongyola szövegét.

 

Bakayt már sokszor idetettem, de most újra a kedvedért.

 

Bakay itt:  http://hu.scribd.com/doc/78262495/Bakay-Kornel-%C5%90stortenetunk-regeszeti-forrasai-II-3-4  ,

 

37. oldal:

 

"Azért, mert amíg, a máig ismert- jelenlegi országhatárokon belüli (15)- 1600 IX-XI. századi lelőhelyről megközelítően 25 ezer köznépi sírt ismerünk (ez egyharmada az avar sírok számának!), addig az előkelő lovas-szablyássírok száma mindössze 940! "

 

Innentől már nem próbállak befolyásolni.

Előzmény: Theorista (54681)
Theorista Creative Commons License 2014.12.03 0 0 54681

Mi van?!

 

1.

Elismerem, hogy az esti focimeccs követése során nem fektettem elég energiát a hozzászólásodban elrejtettek megfejtésére, de ez ma is kusza. Ne kevergessük már össze-vissza a griffes-indásokat, az avarkoriakkal, meg a honfoglaláskorit a honfoglalóval. Nem csoda, ha az ember, pláne komolyabb érdeklődés híján, hagyja a csudába a dolgot.

 

2.

Ha a hozzászóló 1:3 adata adatolatlan, akkor azt is hagyjuk. Ne próbáld meg kijavítani, vagy kitalálni, hogy mire is gondolhatott. Maradjon Bakayé. Az mit is mond tulajdonképpen?

Előzmény: H. Bernát (54676)
H. Bernát Creative Commons License 2014.12.03 0 0 54680

Szóval akkor ne higgyünk a régészeknek? Mikortól igen, és mikortól nem veheti figyelembe a történész szakma a régészet megállapításait? Van-e valami objektív kritériuma ennek?

 

Ugyanis ha van adat, abból már lehet deriválni megállapításokat az adatot szolgáltató korra. 

Előzmény: Disznóföldelő Aggregátor (54679)
Disznóföldelő Aggregátor Creative Commons License 2014.12.03 0 0 54679

Szerintem egyszerűen csak arra gondol, hogy a számokkal való hasonló bűvészkedés az amúgy is adathiányos korai történelemmel kapcsolatban rendkívül ingoványos talajon mozog. Dikk százalékai innen már csak egy lépésre vannak.

Előzmény: H. Bernát (54676)
H. Bernát Creative Commons License 2014.12.03 0 0 54676

Bakker, te a Nyest egy bejegyzéséhez írt hozzászólásban(!) szereplő láthatóan nem korrekt adatot akarod használni számítási alapul?

 

Hát az nem hozzászólás, hanem a szerkesztő válasza egy hozzászólásra.

 

És miért nem korrekt az adat, amikor a hozzászóló hivatkozta 1 : 3 honfoglaló : avar sír arány megegyezik a Bakay könyvében közöltekkel? (Eltekintve attól hogy tévesen "honfoglaláskori"-t mond "honfoglaló" helyett).

 

Röviden és egyértelműen: be kell zárni a régészeti tanszékeket szerinted?

Előzmény: Theorista (54672)
Disznóföldelő Aggregátor Creative Commons License 2014.12.03 0 0 54675

Bár nyilván röhögsz rajta, mert viccnek szántad, a nyelvészeti tény ebből a példádból annyi, hogy a két név héber eredetű, és ebben, tetszik, vagy nem, a nyelvészet nem is tévedne.

Előzmény: ericea (54617)
Disznóföldelő Aggregátor Creative Commons License 2014.12.03 0 0 54674

Nana. Nem csak az S-végű hajkarika keltezte ezeket a sírokat. Az S-végű hajkarika csak egy jellemző tárgya volt a mellékletekben egyébként szegényebb síroknak, de más tárgyak is alkalmasak a keltezésre.

 

Itt van például egy cikk az erdélyi S-végű hajkarikák megjelenési idejéről, ahol a magyar szerző azt a román kutatási álláspontot kritizálja, amely szerint az S-végű hajkarikák korábbiak lennének, mindezt pedig más tárgyakkal összefüggésben:

 

http://www.sznm.ro/acta2008/2007/239_251_gall.pdf

Előzmény: Tomtom76 (54620)
Disznóföldelő Aggregátor Creative Commons License 2014.12.03 0 0 54673

Kösz.

Szinte biztos vagyok benne, hogy a 260-as adat azóta bővült.  Van ez az adatbázis, nem tudom,h ogy a topik közönsége ismeri-e, de fent van rajta az ADAM és a honfoglaláskori korpusz is:

 

http://arpad.btk.mta.hu/adatbazisaink.html

 

Szúrópróba szerűen végiglestem, hogy hány helyen említenek S-végű hajkarikás mellékletet. Ott ahol számszerűen nincs megadva, 1-nek, ahol többes számban fogalmaztak ott pedig 2-nek vettem, és bár nyilván a random kiválasztásom nem adhat megfelelő statisztikai bázist, de azért az árulkodó, hogy egy átlagos honfoglaláskori temetőben majdnem egy hajkarika mindig előkerült, szóval az a 260 mára már az autópályás ásatásokkal mindenképpen több lesz.

Előzmény: Tomtom76 (54621)
Theorista Creative Commons License 2014.12.03 0 0 54672

Bakker, te a Nyest egy bejegyzéséhez írt hozzászólásban(!) szereplő láthatóan nem korrekt adatot akarod használni számítási alapul?!

 

 

Szomorú vagyok.

Előzmény: H. Bernát (54666)
Labarna Creative Commons License 2014.12.03 0 0 54670

Vagy azért,mert kitelepítették őket.

Előzmény: Törölt nick (54669)
dzsaffar3 Creative Commons License 2014.12.03 0 0 54668

Magyarul sokkal kisebb esélyünk van egy "honfogalás-kori", mint egy "avar-kori" sírt találnunk. Ha mégisharmadannyit találunk, az azt jelenti, hogy a "honfoglalás-kori"-ak sokkal többen voltak."

 -------------------------

Semmi más nem történik mint bűvészkedik a számokkal.

Ugyanezt művelte Györffy, Bóna, Kristó és többi évtizedekig.

Most is folytatódik a bűvészkedés csak most átnevezik a sírokat.

Több sír akkor sem lesz csak más lesz név.

 

:-))

Safi

Előzmény: Tomtom76 (54665)
H. Bernát Creative Commons License 2014.12.03 0 0 54667

Lásd előző hsz.

Előzmény: Tomtom76 (54665)
H. Bernát Creative Commons License 2014.12.03 0 0 54666

A számokat ehhez mérten kell nézni. Keveri a "honfoglaláskori" és a "honfoglaló" (fegyvermellékletes) sírokat, egyszer az egyiket, másszor a másikat veszed ebből a "griffes-indáshoz", ami nyilvánvalóan helytelen.

 

Én nem, hanem a Nyest ...

 

Igen, „honfoglaló”-t kellett volna mondania (fegyveres + köznépi) vs. „avarkori”. (Bakay: 3x több avar sír, mint X. sz.-i honfoglalói). Akkor már stimmel az okoskodása. Már amennyire az "adatbázis" megbízható ...

Előzmény: Theorista (54664)
Tomtom76 Creative Commons License 2014.12.03 0 0 54665

Magyarul sokkal kisebb esélyünk van egy "honfogalás-kori", mint egy "avar-kori" sírt találnunk. Ha mégis harmadannyit találunk, az azt jelenti, hogy a "honfoglalás-kori"-ak sokkal többen voltak."

 

Mivaaaaan?

Előzmény: H. Bernát (54663)
Theorista Creative Commons License 2014.12.02 0 0 54664

Ez a László Gyula-féle sztori nem? Griffes-indások sokan vannak Árpádék meg kevesen ...

 

A számokat ehhez mérten kell nézni. Keveri a "honfoglaláskori" és a "honfoglaló" (fegyvermellékletes) sírokat, egyszer az egyiket, másszor a másikat veszed ebből a "griffes-indáshoz", ami nyilvánvalóan helytelen.

Előzmény: H. Bernát (54663)
H. Bernát Creative Commons License 2014.12.02 0 0 54663

A kárpát-medencei sírszámokon viszont ilyet tenni nem lehet, mert annyi bizonytalanság van a dolog mögött. Persze, ha te egy nagyon elméleti és a nagyságrendeket is csak igen bizonytalanul megmutató számmal is beéred, akkor rendben van. 

 

OK, akkor számok nélkül:  http://www.nyest.hu/renhirek/a-kaukazusi-magyarokrol-1?comments

 

 "A IX.-XI. századi, "honfoglalás-kori" sírok száma harmada sincs az "avar-kori", griffes-indás sírok számának. Míg Árpád magyarjainak temetőiben egy-két tucat sír található, a griffes-indás temetők esetén az ezer feletti sír sem ritka."

 

Nem értek hozzá, de ha ez igaz, akkor a következő jut eszembe:

 

1. "avar-kori" temetőket könnyebb találni, mert bizonyára feltűnőbbek;

 

2. ha rábukkanunk egy "avar-kori" temetőre, rögtön lesz ezer sírunk: ugyanennyi sírhoz közel száz "honfoglalás-kori" temetőt kell találnunk.

 

Magyarul sokkal kisebb esélyünk van egy "honfogalás-kori", mint egy "avar-kori" sírt találnunk. Ha mégis harmadannyit találunk, az azt jelenti, hogy a "honfoglalás-kori"-ak sokkal többen voltak."

 

(Én kiemelésem).

Előzmény: Theorista (54662)
Theorista Creative Commons License 2014.12.02 0 0 54662

A becslések, esetenként hasraütésszerűen is lehetnek hasznosak. Ha közelebb visznek valamihez.

 

Kopasz Károly egyik vikingekkel szembeni hadjárata során például a krónikás egyszerűen annyit írt, hogy oly roppant sereget vont össze, hogy a Föld alig bírta hordani a hátán őket. Illetve egy másik esetben Regino szerint 50 000 embere volt a királynak, bár azért a krónikás is megjegyezte, hogy "úgy mondják". No ebben az esetben a létszám lehetséges megbecsléséhez ilyen imaginárius számokat kellett alapul venni. (Ami a birodalmának pagusai és a királyi vazallusok által kiállítható lovasok számának "önkényes", de nem ésszerűtlen megbecslésén alapult.)

 

 

A kárpát-medencei sírszámokon viszont ilyet tenni nem lehet, mert annyi bizonytalanság van a dolog mögött. Persze, ha te egy nagyon elméleti és a nagyságrendeket is csak igen bizonytalanul megmutató számmal is beéred, akkor rendben van. Bár szerintem ennek nem sok értelme volna.

Előzmény: H. Bernát (54660)
H. Bernát Creative Commons License 2014.12.02 0 0 54661

Itt:

 

DOKTORI DISSZERTÁCIÓ
CSIKY GERGELY
AZ AVAR KORI SZÚRÓ- ÉS VÁGÓFEGYVEREK
Osztályozás – tipológia – kronológia – technológia
Történelemtudományi Doktori Iskola
Dr. Gergely Jenő e.t., Doktori Iskola vezetője
Régészet Program,
Dr. Szabó Miklós e.t., program vezetője
A bizottság elnöke: Dr. Raczky Pál CSc.
Opponensek: Dr. Szőke Béla Miklós CSc.; Dr. Garam Éva DSc.
A bizottság tagjai: Dr. Rácz Zsófia PhD.; Dr. Kovács László DSc.,
Póttagok: Dr. Takács Miklós, Dr. Révész László
Témavezető: Dr Vida Tivadar CSc, egyetemi docens
Budapest, 2009

 

8. old.:

 

"Az avar kor a Kárpát-medence kora középkori történelmének leghosszabb és egyik

legfontosabb korszaka is. Az 568-tól a 9. század első feléig tartó időszakból jelenleg több
mint 60.000 mellékletekkel többnyire gazdagon ellátott sír[t] ismer a kutatás.1"

 

(Én kiemelésem).

H. Bernát Creative Commons License 2014.12.02 0 0 54660

Azt nem ígérem, de egyet igen: az imaginárius számok világát messze elkerülöm ...

Előzmény: Theorista (54659)
Theorista Creative Commons License 2014.12.02 0 0 54659

De azért remélem vektorozni nem fogsz?!

 

:-)

Előzmény: H. Bernát (54658)
H. Bernát Creative Commons License 2014.12.02 0 0 54658

Ahol számok vannak, ott már lehet próbálkozni a matematizálással.

Előzmény: Theorista (54657)
Theorista Creative Commons License 2014.12.02 0 0 54657

Egy kanál egzaktságot keversz a Balatonhoz, az még mindig nagyon kevés lesz.

Előzmény: H. Bernát (54655)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!