Keresés

Részletes keresés

jociandi Creative Commons License 2010.03.06 0 0 6959
Djurika, idrisi, köszi!
kerub Creative Commons License 2010.03.05 0 0 6958
6942 43-at olvasd el!
Előzmény: gasparecz (6957)
gasparecz Creative Commons License 2010.03.05 0 0 6957
Szia sunbonnetsue!

Ha még aktuális a Gasparecz név utáni kutatásod,akkor szívesen segítenék Neked nagyon szívesen,mert hát az én család nevem is az,hát ha tudnánk egymásnak segíteni!Ha még aktuális a kutatásod várom válaszod!
Előzmény: sunbonnetsue (6608)
idrisi Creative Commons License 2010.03.05 0 0 6956
Kedves jociandi!

Az 1857-1880 közötti házasságok az A4649-es tekercs legvégén vannak.
Az 1881-1895 közöttiek pedig az A4650-es tekercs elején.

Az 1857 előttiek pedig a kereszteltek és halottak anyakönyvével együtt az A4649-es tekercs elején. Valamint a legkorábbi részek az A4648-as végén találhatók.
Előzmény: jociandi (6953)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.05 0 0 6955
Meg kellene nézni a mikrofilmjegyzékben, hogy a házasságoknál jelöli-e annak az időszaknak a hiányát. Van, hogy figyelmetlenségből felcserélték a kötetek sorrendjét és emiatt kicsit odébb került a tekercsen, vagy másik (szomszédos) tekercs tartalmazza.
Előzmény: jociandi (6953)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.05 0 0 6954

A távoli jövőben várható az, hogy a MOL-ban minden mikrofilmes anyakönyvi anyag számítógépre lesz átvéve, és azon lehet majd kutatni, sőt, majd egyből nyomtatni is lehet őket.

(A fényképek lesznek digitalizálva, nem pedig az adatok begépelve, mielőtt valaki ebben reménykedne, ez túlságosan megkönnyítené a munkáját a kutatóknak, de nem is emiatt nem lesz, hanem mert nincs rá kapacitás/energia)

Előzmény: Atomantiii (6952)
jociandi Creative Commons License 2010.03.04 0 0 6953
Kedves Gyakorlottak!

Ma voltam először mikrofilmezni a Bécsi úton, és bizony gyakorlati tanácsra lenne szükségem.

Nyíracsádi görög katolikusokat néztem, ott kerestem József Jánost (szül. 1878-ban), de csak a születési bejegyzést találtam meg. Vagy hiányzott 1854-1880-ig az összes házassági kivonat, vagy cirill betűk között kellett keresnem, amit olvasni tudok még hellyel-közzel, de sötét volt a film. Ilyenkor mit lehet tenni? Semmit, ugye? Amúgy jól kerestem a cirill szakaszban Ionnis Iosefit? Ugyanis az apja a magyar írásban még Jósef János volt, de a cirill betűkkel írt időkben születhetett valószínűleg.

Bár jobb lennék töriből. :(

Minden választ előre is köszönök.
Atomantiii Creative Commons License 2010.02.28 0 0 6952
Egyébként szerintetek várható az a közeljövőben, hogy nem csak a budapesti anyagokat lehessen elérni ilyen mikrofilmes formában? Erről nincs valami ütemterv, vagy csak úgy találomra készítették el eddig ezeket vagy volt erre valamilyen rendelet?
4904 Creative Commons License 2010.02.28 0 0 6951
Kedves Atomi

Kösz az érdeklődést, és a reagálást. További információk:
A professzor nagyon ügyesen gyarapította vagyonát, Debrecenbe malmai, szőlői, házai voltak. Valóban Monostorpályiban először bérelt birtokot majd meg is vásárolta a bérleményt. Ezt örökölte Pál fia, de ő nem nősült meg soha. Ismert személyesen írt részletes végrendelete.
A gazdatiszt
Hatvany Imre ~1740-1799. aug. 29. (születés dátuma a halotti bejegyzés alapján), felesége: Török Borbála ~1758-1822. jún 2.
gyermekeik: Imre ~1776-1786 ( Borbálanak első gyermeke lehetett)
Júlia 1787.szept.24-1788. Márc.27.
József 1793. márc27
Borbáláról csak házassági bejegyzését találtam Juhász Istvánnal 1795. jan.28. majd gyermekük Mihály születését 1795 végén., és lányuk Sára született 1797-ben.

József vitte továb a nevet az alábbiak szerint:

Hatvany József szül. 1793. márc. 27 Monostorpályi
felesége Kiss Zsuzsa (Kis Mihály kurátor lánya)
házasság: 1816.jan.28.
Gyermekek: -István 1817.ápr..10.-1817.ápr.13.
-Imre 1818. júl. 19. - 1856. márc.16. (Abrudbánya)
-Lajos 1823. szept. 28. (haláláról nincs adat)
-Mihály 1822.szept. 2. - 1822.szept. 15
-Rozália 1821. - 1825.febr.25.
-József (házasági bejegyzés alapján)
Hatvani Imre egyes források szerint eltünt, de Más források szerint viszont az általam közöltek történtek. Ez nem mond ellent egymásnak mert Imre vissza jövetele titokban történt és nagyon hamar letartóztatták.
Egyébként Berettyóújfaluban születtem, de 35 éve már elkerültem onnan. Mostanában évente kétszer háromszor tudok lemenni Debrecenbe kutatni. Márciusba kszülök újra.
István
Ha érdekel a professzor élete ajánlok egy könyvet. Lósy-Shidht ede Hatvani István professzor élete és művei
Üdvözlettel
István
Előzmény: Atomantiii (6950)
Atomantiii Creative Commons License 2010.02.28 0 0 6950
A könyvben ilyet találtam:

Hatvani István (1718-1786) a híres debreceni professzor, amikor nagy pere volt, féltett családját Monostorpályiba küldte. A mostani Petőfi téren laktak. A községben szőlőt, telket vásárolt a professzor és lányát egy itteni földbirtokoshoz adta feleségül. 1771-ben egy ónból való keresztelő tálat és kancsót ajándékozott a református egyháznak a község védelmet nyújtó segítségéért.

Bázelben sajátította el tudományát, debreceni tanár, lelkész, orvos és természetbúvár. Fizikai-kémiai kísérletei tették különlegessé, ilyesmihez nem szokott kortársai szemében s hozták kapcsolatba az ördöggel cimboráló vándordiákok, garabonciások s még inkább a bölcsek kövét kereső, aranycsinálással alkimisták, tudósok, doktorok reneszánsz kori típusával.
Előzmény: 4904 (6948)
Atomantiii Creative Commons License 2010.02.28 0 0 6949
Hát fogalmam sincs, honnan lehetne beszerezni. Esetleg ha környékbeli vagy, akkor talán megoldható.

De kicsit elvesztettem a fonalat ott, hogy akiről én írtam Hatvani Imréről, ő született 1818-ban és halt meg 56-ban? Mert akkor valami nem stimmel vagy a könyvvel, vagy a többivel, mert a könyv szerint meghalt ahogy írtam, de közben az írtad, hogy Budán halt meg.

Akkor pedig a kérdésed a nagyapjára vonatkozik, ha jól értem, akit szintén Imrének hívtak.
Előzmény: 4904 (6948)
4904 Creative Commons License 2010.02.28 0 0 6948
Kedves Atomii

Nagyon részletes Hatvany Imréről (Abrudbány) amit írtál. Kiegészítem még néhány adattal

Ő az unokája Hatvani Imre Jószágigazgatónak.

Hatvany Imre (1818.júl 19 Monostorpály- 1856. márc 16 Buda) szülei Hatvani József és Kiss Zsuzsa.. Debrecenben volt ügyvéd. 48 végén megszervezi az említett többszáz fős csapatot. Majd az Erdélyi hadműveletekben vesznek részt. Semmijen katonai képzettsége vagy tapasztalata nem volt, ezért folyamatos konfliktusai voltak a csapat hivatásos tisztjeivel. A többi amit írtál pontos.

A Szabadságharc leverése után külföldre menekül, majd 1852-ben Kossuth megbízásából visszatér . Megpróbálja felmérni egy újabb felkelés lehetőségét az országban. Hamarosan azonban elfogják és börtönbe zárják Budán. Vallatják de nem sikerül kisedni belőle kapcolatait. 1856 márc 16-án börtönben hal meg Budán.

Személyiségében sorsában jól érzékelhető a Kossuth- Görgey féle konfliktus azaz a Realitás és az érzelmek ütközése a Szabadságharc döntéseiben.

István.

Kérdésem továbbra is ugyanaz: a jószágigazgató Hatvani Imre honnan kerül Monostorpályiba?
Előzmény: Atomantiii (6946)
4904 Creative Commons License 2010.02.28 0 0 6947
kedves A.

A Paksy vagy Paxy András Felesége Hatvani Mária A professzor egyik lánya volt, és Monostorpályiban éltek. A Paksy család régi nemes család, tagjai ma is élnek Azt nem tudom hogy az említett kastély melyik családé volt előzőleg. A professzornak 10 gyereke született, de csak négy élte meg a felnőtt kort. Mária (Paksyné), Júlia (Milesz Józsefné),
István aki teológus volt és áttért a katolikus hitre ő nem nősült meg, és Pál sem aki ről az előző üzenetben említést tettem.

Az említett forrást nem ismerem, utánna fogok nézni. Hol szerezhető meg?

Nagyon jó lenne valamit megtudni Hatvany Imre (Török borbála) szüleiről és születési adatairól. Valószínűleg nem Monostorpályiban született.

István




Előzmény: Atomantiii (6945)
Atomantiii Creative Commons License 2010.02.28 0 0 6946
Hatvani Imréről ilyen utalást találtam az 1848-49-es forradalommal kapcsolatban, hogy az egyik szabad csapatnak volt a vezetője, Kokadon és Álmosdon szervezte szabad csapatát. Rangját tekintve lovas volt.

De önkényeskedései miatt a vármegye bizottmányi ülése azzal az utasítással küldte ki Csanádi Sándor főszolgabírót, hogy ellenszegülés esetén fogassa el és kísértesse be Hatvanit.

Azonban a szabad csapatokat az erdélyi határra utasították, hogy a nemzetőröket felváltsák. Hatvani Zarándba ment, ahol csapatvezetőként nevezték ki. Közben Drágos János fegyverszünetet akart kötni a románokkal és több helység letette a fegyvert. Ekkor érkezett a hír, hogy Hatvani Abrudbánya ellen vonul és fölmondta a fegyverszünetet. Hatvani még aznap este bevonult Abrudbányára és vége lett a békealkudozásnak és ismét harcok törtek ki.

2-3 napi csata után Hatvani csapata visszavonult Brád felé, de visszavonulás közben egy részüket lemészárolták. Ez lett a sorsa Drágosnak is. A vereséget szenvedett Hatvani május 16-án Abrudbányára támadt. Súlyos vereséget szenvedve Zalatna felé vonult vissza. Egy szűk völgyszorosban a menekülő sereg legnagyobb részét felkoncolták. Hatvani még megmenekült, de egy mocsárban maga is eltűnt. Csaknem ötezer ember pusztult el Hatvani Imre önkényeskedése miatt.

Viszont az érdekes, hogy a könyv azt említi, hogy eltűnt és valószínűleg meghalt, de a wikipeida mást tud. De hogy melyik lehet az igaz? A könyvnek kicsit jobban hiszek, mert a szerző sokat kutatott Erdélyben is a levéltárakban, de lehet azóta újabb dolgok derülhettek ki.
Előzmény: 4904 (6944)
Atomantiii Creative Commons License 2010.02.28 0 0 6945
Elnézést kérek, de nem Hatvani kastély volt a neve, hanem az egyiknek Paksy, a másiknak Klobusiczky kastély. Nem tudom, hogy miért arra emlékeztem.

Viszont nem tudom találkoztál-e azzal a könyvvel, amit Dr Bodnár László írt a településről (aki a településen született) A 275 éve újjátelepült Monostorpályi címmel még a 80-as évek vége felé, mert lehet hogy talált olyan adatokat és le is írta, amikre esetleg kíváncsi lehetsz.
Előzmény: 4904 (6944)
4904 Creative Commons License 2010.02.27 0 0 6944
kedves atomanti

Kösz az infót a Monostorpályiban lévő Hatvani kastélyról.
Erről semmit nem tudtam.
A kastély Hatvany Pál földbirtokosé lehetett az 1700 as években élt ott. Agglegény volt
Szülei Hatvani István és Csatári Mária. Hatvani István azonos a híres debreceni professzorral. A Hatvany birtok Jószágigazgatója Hatvany Imre volt , akinek leszármazottjai az 1800-as évek közepéig követhetőek az anyakönyvekben. Hatvani Imre valószínűleg első vagy másod unoka testvére lehetett Hatvany Istvánnak.
Erről eddig nem találtam adatokat . Ez a feltételezett kapcsolat ami után már egy éve nyomozok Mihály unokája Hatvany Mihály 1848-as szabadcsapat vezér aki az Abrudbányányai akciójával akaratlanul meghiúsította a románokkal való szerződés kötést. A következmények ismertek.
Minden információ nagyon érdekel. Párhónapja még Monostorpályi honlapján is próbáltam informálódni (senki nem olvasta az üzenetemet) Nagyon örülnék ha valaki a Helyszinről segíteni tudna a kutatásban.
Üdvözlettel
István
Előzmény: Atomantiii (6939)
kerub Creative Commons License 2010.02.24 0 0 6943
Oda lapoztam van c-vel cz vel tz vel írott formában  a 888. képnél kezdődik a Garamvölgyi névvel induló filmtekercsen!
Előzmény: kerub (6942)
kerub Creative Commons License 2010.02.24 0 0 6942

Indirekt módszerrel próbálkozz az OSZK parte gyűjteményébe nézd meg, hátha szerencséd lesz!

 http://www.rakovszky.eu/Obituaries/ExtIndex/GYJ-NevIndex.shtml

Előzmény: sunbonnetsue (6941)
sunbonnetsue Creative Commons License 2010.02.24 0 0 6941
Csak egy gyors kérdésem lenne: véletlenül nem találkozott valaki Gasparecz (tz) nevűekkel?
Előfordulási helyük: Fejér megye, Sárszentmihály, Úrhida, Ság és környéke.
1876-os esküvőt megtaláltam a katolikus AK.-ben, de sem a születésüket sem szülőket, testvéreket nem leltem. (egészen az 1850-es évekig visszanéztem, semmi)

előre is köszönöm.
Atomantiii Creative Commons License 2010.02.23 0 0 6940
Ilyen mikrofilmes adatokat Debrecen városával kapcsolatban nem lehet valahol elérni?
Atomantiii Creative Commons License 2010.02.22 0 0 6939
Ja bocs, azt hittem ha válaszolok az írásodra, akkor egyértelmű. Amúgy Monostorpályi.
Előzmény: 4904 (6936)
melanik Creative Commons License 2010.02.21 0 0 6938

....itt még olvashatsz pár érdekességet a Csanádyakról:

http://www.szoboszlokepeskonyve.hu/erdekesseg.php

http://bocskai.lap.hu/

üdv. melanik

 

 

Előzmény: 4904 (6937)
4904 Creative Commons License 2010.02.21 0 0 6937
Kedves Melanik.

Megkaptam a Csanádyakat

A jövő héten szerzek még a Molban hozájuk adatokat aztán összerázom az egészet valami rendszerbe. Ha kész leszek megkldöm neked is. 1704-1790 között a 3 csanády sámuel követte egymást a Főkapitány poszton

István.
Előzmény: melanik (6932)
4904 Creative Commons License 2010.02.21 0 0 6936
Kedves Atomantii

Kösz a válaszod de elárulnád hogy melyik településről van szó?

István
Előzmény: Atomantiii (6930)
jociandi Creative Commons License 2010.02.21 0 0 6935
Köszi mindkettőtöknek, tegnap nem volt még ilyen felirat, csak egyszerűen semmit sem csinált.
Előzmény: firmin (6934)
firmin Creative Commons License 2010.02.21 0 0 6934
Előzmény: jociandi (6931)
Törölt nick Creative Commons License 2010.02.21 0 0 6933

Valószínűleg karbantartás van valahol a távolban.

Próbáld később, innen:

 http://mikrofilm.extra.hu/civil/budapest_online.html

Előzmény: jociandi (6931)
melanik Creative Commons License 2010.02.20 0 0 6932

Kedves István!

Az ígéretem:

" 1764.április 12. T. Csanádi Sámuel kapitány úr vette Kerekibe lakó N. Hodossi János lányát Klárát"

A levelemben márc.12 -t írtam, de április a jó! (Igaz a márciusi bejegyzésekhez illesztették be utólag...)

Átküldtem még 2 tucat Csanádi adatot, kérnék magánban egy visszajelzést....

üdv.melanik

Előzmény: 4904 (6925)
jociandi Creative Commons License 2010.02.20 0 0 6931
Sziasztok!

Most látom, hogy fent vannak a mikrofilmek, másodszori kezdő vagyok a családfakutatásban.

Lehetséges, hogy nem jönnek be képek? http://pilot.familysearch.org/recordsearch/start.html#p=waypoint;s=waypointsOnly;c=1452460;w=924
Előzmény: firmin (6848)
Atomantiii Creative Commons License 2010.02.20 0 0 6930
Azt jól tudom, hogy ez a Hatvani család az, akiknek volt kastélya is a településen? Mert én itt lakom és nagymamám szerintem emlékezhet egy-két dologra.
Előzmény: 4904 (6878)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!