Keresés

Részletes keresés

Xaxonos Creative Commons License 2015.11.05 0 0 4735
Szia. A szójás hizlalásos érveidet elfogadom,mert kinek a pap kinek a papné. Te szereted a szójást én nem,de ezzel részemröl nincs gond. Azzal viszont nem értek egyet hogy csak attól nöl a disznó hamar. Április legvégén 15 kgos malacom ma 170kg,Nem gondolnám hogy öreg lenne. Testvére szeptemberben 130ba lett levágva,ideális hushozammal,Takarmány keverékkel is lehet aranylag gyorsan hizlalni ha megfelelö a fajta és a takarmány dara jól össze van állitva. Elismerem ha napi egyszer dobnék a disznonak egy kanál buzát vagy kukoricát ,,oszt jóvan' akkor lehet néznék ki a fejemböl mert csak egy évesen érné el a mázsát max. De ismétlem,háztáji hobby állattartó vagyok nem a gyorshizlalás v a nagyobb haszon a célom hanem hogy jókat együnk s másodsorban örőmem leljem az állataimban is.
Előzmény: zoli1437 (4732)
zoli1437 Creative Commons License 2015.11.04 0 0 4734

Szerintem félreértettél.

Én nem a szójást, hanem a szója nélkülit tartom rosszabbnak.

Addig amíg magadnak csinálod nincs gond.

Ha viszont eladod és a vevő szembesül, hogy zsírt és csontot vett hús helyett nem fog még egyszer venni.

Nem csak tőled. Mástól sem. A felvásárló a jót is ez szerint fizeti. A vágóhíd meg erősebben differenciál.

(Szójamentesnél nem az "utolsó hónapokban nem kapott szóját" típusra, hanem a "soha semmi szóját nem kapottra" gondolok.")

Előzmény: d4y (4733)
d4y Creative Commons License 2015.11.04 0 0 4733

Hidd el, ha megfizetnék én se "etetnék meg mással olyat, amit én nem ennék meg", de ez sajnos nem így van.
Nem mindegy, hogy 2,5q vagy 5q takarmányt etet meg az ember, illetve az, hogy egy évben hány csapatot tud eladni.
Valamit nyilván a 6 hónapost fogják az 1 éveshez hasonlítani, hisz amikor az ember sertést vásárol nem a korát, hanem a súlyát fizeti meg, ha érted mire gondolok.

 

Előzmény: zoli1437 (4732)
zoli1437 Creative Commons License 2015.11.04 0 0 4732

Nálam alap, hogy mással nem etetek meg olyant amit én nem ennék meg.

Nincs különbség az eladott és a saját fogyasztás között.

Lehet szója nélkül hizlalni, csak túl nagy lesz a költség és túl öreg lesz a végtermék alacsony húskihozatallal.

Egy szójával hizlalt sem enged több vizet ugyan olyan korban, csak mindenki a 6 hónapost hasonlítja az éveshez. Intenzív hibrid azonos korban ugyan azt hozza, csak a szójás arányaiban és abszolút mértékben is több húst.

Aki öreg, zsíros, csontos állatot szeretne kevés hússal arra ott a szójamentes hizlalás.

Aki meg fiatal, sok húst adót kevés zsírral az válasza a szójás hizlalást. (Továbbhizlalva is előnyösebb.)

Én ez utóbbi pártján vagyok. Extenzív fajtákat és az extenzíven hizlaltakat meghagynám másnak. Csak azokkal van kiszúrva aki ilyent esetleg megvesz, utána meg akitől azért nem veszik meg mert nem akarnak kockáztatni.

Előzmény: d4y (4731)
d4y Creative Commons License 2015.11.04 0 0 4731

"Már a szine is sokkal fakóbb, nem csak a húsé, de a leves színe is"

 

Itt nyilván a nagyüzemi csirke színére gondolok és nem a háztájira

Előzmény: d4y (4730)
d4y Creative Commons License 2015.11.04 0 0 4730

Szia!
Teljes mértékben igazat adok Xaxonosnak, a szóján tartott állatok húsa valóban teljesen más. Ízre, állagra. Valóban tele van vízzel. Egy konkrét példa: egy jó barátom Pesten él, ám a szülei Hajdú-Bihar megyében. Mindig ledöbben amikor a nagyszüleitől visz Pestre csirkét és abból főzi a húslevest. Már a szine is sokkal fakóbb, nem csak a húsé, de a leves színe is. A "tescos" húslevest szineznie kell, hogy megkapja a jellegzetes sárgás színt. A házihoz szinte hozzá se kell nyúlnia.

Másrészt én mindig megpróbálom lebeszélni az embert a szójáról, ha saját felhasználásra hizlal. A miértje az, hogy a szója egy génkezelt növény. A génkezelt dolgokat meg nem szivesen eszi meg az ember, ha egy kicsit is tudatosan táplálkozik. Saját célra csak saját terményen hizlalok.
Eladásra kínált hízóhoz nyilván én is használom a szóját, nem is kis mértékben. Ez sajnos elkerülhetetlen, ha gazdaságosan akar hizlalni az ember.

Egyébként én úgy gondolom, hogy a szója a fenn nem tartható fejlődés keserű terméke..

Előzmény: zoli1437 (4729)
zoli1437 Creative Commons License 2015.11.03 0 0 4729

OK.

Más pályán játszunk. Te extenzívben én intenzívben.

Saját esetedre, ha vállalod a magasabb árat vállalható.

Általánosságban én nem vállalnám.

További jó napot.

Előzmény: Xaxonos (4728)
Xaxonos Creative Commons License 2015.11.03 0 0 4728
nem tudom fejböl a tartalmakat de sok tápban nincs szója. Napraforgó,borsó,helyettesiti azaz a szója szokta ezeket. Lucerna liszt még ami magas fehérje tartalmú ugy tudom.
Előzmény: zoli1437 (4727)
zoli1437 Creative Commons License 2015.11.03 0 0 4727

Létezik szójamentes táp?

Mennyi a nyersfehérje tartalma?

Mivel növelik a nyersfehérje tartalmat?

Előzmény: Xaxonos (4726)
Xaxonos Creative Commons License 2015.11.03 0 0 4726
süldökorig mindig táppal,ekkor még nem gond ha van benne szója sem de ha kapok szojamentessel. Olyan 50kilós kortól takarmány,árpa buza kukorica,amit kapok,premixel kiegészitve és moslék füvek zöld takarmányok. De etettem már kizárólag gyári táppal is. Nem vagyok én bigott szója ellenes csak én nem szeretem és ha lehet kerülöm. Ha eladnék lehet nyomatnám beléjük a szóját mert jó tömegnöveló de mivel magunknak nevelek igy az iz a fontos.
Előzmény: zoli1437 (4725)
zoli1437 Creative Commons License 2015.11.03 0 0 4725

És mivel eteted őket?

Előzmény: Xaxonos (4724)
Xaxonos Creative Commons License 2015.11.03 0 0 4724
több fajta baromfit fajtatisztán és keverten is, sertésben most csak egy manga duroc keverék és egy duroc yorkshire keverék van de már különbözö fajtákat próbáltam. Most épp a berkshire vagy a tiszta vérü cornwall malacra fáj a fogam. Tavaszra azt szeretném beszerezni.
Előzmény: zoli1437 (4722)
zoli1437 Creative Commons License 2015.11.03 0 0 4723

Szerinted a kettő kizárja egymást?

Előzmény: Xaxonos (4721)
zoli1437 Creative Commons License 2015.11.03 0 0 4722

Egy vak tesztre kíváncsi lennék, kár hogy nincs rá lehetőség.

Más.

"....fajtatiszta állatokat tartok"

Milyen fajtát?

Előzmény: Xaxonos (4720)
Xaxonos Creative Commons License 2015.11.03 0 0 4721
a kukorica szinezi a hust is. Például ha frissen vágott hust a fény felé tartasz látni lehet szinárnyalatokat. Látod hogy miböl készült a hús. A szójás fakó,petyhüdt szinü nem márványos sosem.
Előzmény: zoli1437 (4719)
Xaxonos Creative Commons License 2015.11.03 0 0 4720
Ha azt irnám igen,hazudnék. Az állag meg az iz a szájban összekapcsolódik és ugy kapom meg az izt. Nyugodtan röhögjél ki de mindent meg is szimatolok mielött megeszem,söt még vásárlás közben is ha nem feltünö.
Előzmény: zoli1437 (4719)
zoli1437 Creative Commons License 2015.11.03 0 0 4719

"...én érzek szója izt!"

Ezek szerint a kukorica ízét is érzed, de azt szereted?

Előzmény: Xaxonos (4718)
Xaxonos Creative Commons License 2015.11.03 0 0 4718
Cáfolom Zoli. Igaz jó füszerrel minden izt el lehet venni vagy lehet fokozni. De tégy próbát mondjuk szóján hizlalt ,,bolti csirkével és készits el ugyanugy egy háztáji csirke combot. De csak természetes füszereket vagy csak sót használj. Vagy nézd meg a csontokat,a szójás diszno csont fözés után szürkés a takarmányosé fehér. Fajtákról,nos ez nem tudományosan megalapozott de nekem az a hobbym hogy fajtatiszta állatokat tartok amit néha ötvözök ugyan magam kedvére de a lényeg az hogy fajtánként is érzek hus és hús közt különbséget. Lehet egyedi genetikám hogy nem birom a szóját meg hogy finnyás vagyok elismerem de én érzek szója izt!
Előzmény: zoli1437 (4717)
zoli1437 Creative Commons License 2015.11.03 0 0 4717

Ettél már szóját?

Gyakorlatilag íztelen. Ahogy fűszerezik olyan lesz az íze. Megetetve miért változtatna a hús ízén?

Ugyan olyan korú és fajtájú sertés ugyan azt a minőséget adja szójával vagy az nélkül, csak ha jó a genetika szójával olcsóbban.

Szerintem.

 

Előzmény: Xaxonos (4716)
Xaxonos Creative Commons License 2015.11.03 0 0 4716
Nagyon sokat. Legalább is az én izlelö szerveim szerint. Az állagán is ront mer vizessé teszi a hust,amit viszont hamar kienged,na ezért használnak nitrites sót mert az megköti a vizet és jönnek sorba az állagjavitó adalékok a hus termékekben. Én szoja mentes dolgokon nöttem még fel és jól érzem a különbséget. Gasztronomiailag is más bánásmódot igényel egy szojás hus mint egy nem szójás.
Előzmény: zoli1437 (4715)
zoli1437 Creative Commons License 2015.11.03 0 0 4715

"....szerintem a szója ha nincs,még lenne hus izü hús."

Szerinted mit változtat a hús ízén a szója?

Előzmény: Xaxonos (4714)
Xaxonos Creative Commons License 2015.11.03 0 0 4714
A gunyolódásnak még a gondolata sincs bennem. A divat szója sem guny csak alapbol utálom a szóját mivel szerintem a szója ha nincs,még lenne hus izü hús. A tapasztalataidat szivesen olvasnám és gondolom más is. Talán igy tél idö közeledvén többen is tudnak ujra idöt szakitani a topicra.
Előzmény: d4y (4713)
d4y Creative Commons License 2015.11.03 0 0 4713

Szia!
Ne haragudj, véletlenül sem akartam megsérteni senkit azzal amit írtam. Ha valóban érdekel a dolog, szívesen segítek. Bár némi gúnyt érzek az írásodban... :P
További szép estét!

Előzmény: Xaxonos (4712)
Xaxonos Creative Commons License 2015.11.03 0 0 4712
Szia. ,,csak' hobby tartó vagyok,saját fogyasztásra,nem gazdasági sertés tenyésztö,igy hát nálam elengedhetö a szója. Ebbe a topicba is föként háztáji malacozók irunk tehát mertem irni a divat szóját. Természetesen örülnék a nagy,v nagyobb üzemi tapasztalataidnak ha megosztanád, hátha esetleg áttérek a haszon sertés tartásra vagy csak ótvözzúk a kettöt.
Előzmény: d4y (4707)
Xaxonos Creative Commons License 2015.11.03 0 0 4711
próbálj meg interneten rendelni malactej pótló tápot. Addig is adhatsz nekik tejet de verj fel bele egy tojást, és 2 óránként cumiztassd öket.
Előzmény: nemkertész (4708)
Xaxonos Creative Commons License 2015.11.03 0 0 4710
Helló. Miután hazaviszed,ugy etetsd majd ahogy a bácsi etette öket,elsóre elég stressz nekik az uj hely de aztán nyugodtan térj át saját takarmánykeverékre. Árpa buza kukorica borsó napra tritikálé,ezekböl elég 3 féle de amit a pénztárcád enged. Ha ezeket kiegészited koncentrátummal,ásványi premixel ugy tökéletes tápot kapsz. Természetesen minden maradékot,moslék,burgonya tók,adhatsz hozzá,meghálálják. A manga vér miatt lassabban fejlödnek majd de a durok vér majd ad nekik lökést pár hónaposan. Féreghajtózni sem árt majd öket. Van egy ilyen keverék 70kgos süldöm,nagyon megvagyok vele elégedve. Május végi születés.Sok sikert hozzájuk!
Előzmény: Nórika000 (4709)
Nórika000 Creative Commons License 2015.11.03 0 0 4709

Sziasztok.

 

Segítséget szeretnék kérni. Most  a napokban veszünk néhány 11 hetes Durok anyától manga apától-született malacokat 25-30 kg körül vannak. Árpa -kukorica darával-illetve csöves kukoricával eteti őket a bácsi akitől vesszük. Az a kérdésem ha mi hazahoztuk a malackákat mi mivel etessük? Kell e még most 11 hetesen táp nekik vagy elég lesz kukorica -búza -árpa dara-zöld-ahhoz hogy egészségesen növögessenek-jövő ilyenkor lennének vágva. Magyar fehéreknél próbálkoztunk már ezzel az etetéssel de besültek...nem szeretnénk mégegyszer így járni.

Köszönöm a válaszokat:)

nemkertész Creative Commons License 2015.11.03 0 0 4708

Sziasztok!

 

Segítséget szeretnék kérni. Van 6db 7 napos elárvult malacom. Mit adhatok nekik enni, hogy legyen esélyük a túlélésre? Sajnos tejpótló malactápszer a környékünkön nincsen, ők pedig éhesek. Eddig cukros vizet adtam nekik, de most már enniük is kéne valami olyat, ami táplál is. Tegnap éjjel árvultak el. Minden segítséget köszönök.

d4y Creative Commons License 2015.11.03 0 0 4707

Szia!

A szója nem divat, csupán elengedhetetlen, hogy 3 hónap alatt 110-120kg-os hízót tudj előállítani. Ha eladásra hizlalsz a fő cél mindig a súlygyarapodás, illetve a minőség. 1-2 darabnál még megfizetik a "kukoricán" nevelt hizó árát, de a vágóhidat nem érdekli, hogy mivel etetted. Háztól eladod a kukoricán neveltet 500ft-ért is, a vágóhíd meg fizet érte 375+áfát. 

Hozzáteszem, sokan tévhitben vannak azzal kapcsolatban, hogy a szója drága. Nekem átlagban 2,5-2,7q tápot esznek meg mire elérik a 120kg-ot, 1q táp 7200ft-ba jön ki(saját keverés), illetve ott van az is, hogy évente 3 csapatot adok le, nem pedig 1,5-et.

 Bár a szójás hízónak a hús minőségéről órákat tudnánk beszélni én magam sem eszem meg, saját célra hagyományosan hizlalok ami se szóját, se borsót nem látott.

További szép napot!

Előzmény: Xaxonos (4703)
d4y Creative Commons License 2015.11.03 0 0 4706

Szia!
Szerintem amiről te hallottál az a premix és nem koncentrátum. 

Előzmény: Lilatigris (4702)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!