Megnéztem az adásvételi szerződést: ott az áll, hogy a birtokba adás napjáig fizetik a kötbért, tehát szerdáig, mert hogy akkor kerül a birtokomba a lakás ;-)) Szóval szerintem ezen nem fognak vitatkozni, elég nehéz lenne ezek után bármilyen más időpontot megmagyarázni. Megnyugodtam ;-)
Na, végre elkészült (március 15. helyett ;-) a lakásunk... Ezzel, pontosabban a kötbérrel kapcsolatban lenne egy kérdésem.
Napi 3.000 forint kötbért fizet a vállalkozó. De az a nagy kérdés, hogy meddig ;-)) Merthogy 17.-én kaptunk egy 13.-ra dátumozott levelet, miszerint örömmel értesít, hogy elkészültnek nyilvánítja a lakást. Viszont átvenni, fizetni csak a jövő szerdán fogjuk... Szóval, meddig ketyeg a kötbér? Én a lakás _részemre_ történő átadására ("műszakilag" átvettem, kulcsa a kezemben, lköszöntünk egymástól) tippelnék, és nem arra, hogy 1,5 héttel előtte ír egy levelet, hogy elkészült...
Jóval a használatbavételi engedély május közepi kiállítása előtt megvolt az ún. birtokbavétel. Ez azt jelenti, hogy nem költözhetsz be, de "vigyázhatsz" a lakásodra, mondjuk úgy, hogy odaviszed a cuccaidat, és ott is vagy úgy általában mindig. Kiskapu. Szóval mi beköltöztünk januárban, hv. eng. meg májusban.
A szerződéskötés pedig nem azon múlik, hogy mások lakásával mi a helyzet, vagy hogy van-e eladatlan lakás, hanem hogy a saját lakásodnak van-e külön lapja a Földhivatalnál (albetétesítés), illetve, hogy az tehermentes-e. Így tehát ha megvan az albetétesítés, és az építkezést finanszírozó bank levette a jelzálogot az épületről, mehet a móka.
Riverside lakástulajdonosként komoly problémát okoz, hogy a társasház használatbavételi engedélyét részletekben adják ki. Ez persze lehetővé teszi az adott lakásba való korábbi beköltözést (ill. a teljes vételár kifizettetését), de a földhivatal a tulajdoni lapon csak akkor jegyzi be a tulajdonost ha már a ház valamennyi lakására van jogerőre emelkedett használatbavételi edgedély. Így gyakorlatilag a lakáshitel FHBra engedményezésével meg kell várni, amíg valamennyi lakás elkészül (érsd eladják!!!) és teljeskörűen kiadják a használatbavételi engedélyeket (ezelőtt marad csak széljegyzet). Addig meg lehet fizetni a felvett hitelre az előfinanszírozási jutalékot (+6%) és csődbe menni...
Van valaki aki hasonló problémábal küzd (főleg riversideosok) ???
Nem tudom jártál-e olyan földszinti panel lakásba télen ahol a visszatérő vezetékröl jött le a víz?
Hát az kb.40 C-os!Szobába radiátor mérettől függetlenül kb 18 C van ha kint -15 C.
Mostanság télen -20-25 fokra mérettezenk (azaz nálunk így van).
Persze a hőmennyiség szükséglet függ az ablak felülettöl és tájolástól is!Meg a szomszédtól!
Ja, persze: még a törölköző szárító radiátorok is benne voltak abban a katalógusban, amit a fickó mutatott, hogy mekkora fürdőbe mekkora radiátor kell. A konyhánkat is így számolta ki: 1 v. 2 "rétegű" lemezradiátor, ettől függött, hogy milyen széles / magas.
Sokban!Bár a hőtechnikai számításoknál figyelembe veszik (álltalában) ezeket a dolgokat is!
Kérd a te lakásod hőszükséglet számítását!
Ill a radiátor tipusát! :))))
Kosz a tanacsokat, valamit kitalalok.. Valszeg "odakeretem" a futestervezot, aztan jol megkerdezem, hogy hogy is van ez...
Az is zavar, hogy mivel tombfutes van, nem tudom mennyire befolyasolja az EN futesemet a szomszed extrakent beszerelt 80000m-es radiatora.... :-(
Nagy valószínűséggel bármelyik szerelvényeket stb. árusító boltban ki tudják neked számolni, (sőt, táblázat is van erre, ha jól emlékszem), hogy hány m3-ra mekkora radiátor kell... Szerintem eléggé egyértelmű.
Nekünk egyébként a 20m2-es nappalinkban 2 db. legalább méteres radiátor van, a pontos méretre nem emlékszem, de hogy nem egy 40 centis, az tuti... A 10m2-es hálószobánkban nagyobb lesz.
Építés helye tulajdonjog,cégtulaj,tervező,kivitelező,lakás adatok,telek tulajdonhányada a lakáshoz,beruházás határideje,átadás határideje kötbérek,és előleget visszakapod ha kilépsz a foglalót meg nem!Társasháznál alapító okirat társasházi szerződés!Leg fontosabb az ára a kész lakásnak!
Sziasztok, tudtok jokat vagy rosszakat mondani az Immo Rohr beruhazorol illetve a Balusztrad kivitelezorol? Gondolkodom egy lakason melyet ok fognak epiteni. Pozitiv vagy negativ tapasztalata valakinek veluk? Koszi.
Szerintem kérj egy hőtechnikai számítást és hogy mutassák meg miért akarnak átvágni minden radiátor testnek megvan a maga leadott hőmennyisége+a kazánnak is a termelt hő visszatérő víztől függően!A Garanciát általába az építőiparba felejsd el!
Szepen alakul az epitkezes, jol haladnak. Ma felhivtak, hogy vmikor be kene mennem "muszaki egyeztetesre" - burkolatok, extrak, stb. BEszeltem egy kollegammal (szinnten Gizella-haz), aki mar volt ilyenen. Azt mondja, hogy :
MInden szobaba (12,12,20nm) 40cm-es radiatort terveztek, am az ugyentezo csj SZERINT ez kicsi lesz, vegyenek inkabb EXTRAKENT 120cm-eset...
Amint ezt meghallottam, leesett az allam... En futest veszek a lakasba, nem pedig 30m csovet, 120 idomot, stb... Magyarul - gondolom meg lett tervezve hotanilag, es a 40cm eleg. (Bar tenyleg kicsinek tunik...). Es mi van ha nem? Garanciaba ezt kerhetem javitani kesobb? Es egyaltalan - mi a szabvany, hany fokot kell tudni produkalni a futesnek? Es ha azt mondjak, hogy azert van hideg a lakasban, mert mindenki 120cm-es radiatort kert, es ahhoz nem kell 70fokos viz, hanem csak 40, akkor en most szivok??? Szoljatok vmi biztatot, lecci-lecci-lecci!
Április 15 lett volna az átadási határidő, egy "kicsit" megcsúsztak (a telekszomszédok akadékoskodtak, hogy családi házas utcába társasház, nem tudom, mit gondoltak, ha egyszer a város közepén laknak...) és pont a mi lakásunkban (1. emeletig jutottak) volt térdig érő hó... Mondjuk akkor már jópár hete fel volt falazva ;-)) Meg állítólag (ismerős melózik az építkezésen) kilapátolták, még mielőtt elolvadt volna...
Szóval én sem tudom, hogy mit gondoljak a falainkról :-(( Verte az eső, esett rá a hó, fagyott hetekig-hónapokig. Nem lesz ebből később (pár év múlva) probléma?!
Nálunk még tarkítja a helyzetet, hogy a mai napig nem tudják megmondani, mikor lesz átadás: ugyanis kivitelezőként ez a cég nekidurrantott két másik társasháznak is, mert ugye ennek már el kellett volna készülnie, azoknak meg neki kellett állni... 2 napja még azt mondták, hogy tizenakárhánydikán átadják. Ma voltam benne: még nincs kifestve, nincs lerakva a parketta, elektromos szerelés sincs meg, stb. Szóval ez nem semmi...
Mostanában túl sok olyan házat láttam, aminek a munkálatait télen fejezték be. Pl. az egyik esetben decemberben építették a kerítés alapját. Meg lehetett nézni, hogy mi maradt belőle tavaszra. Az a baj - és persze tisztelet a kivételnek - hogy ahogy már azt sokan megemlítették előttem nagyon sokan nem tartják be a technológiai szabályokat. Megaztán mivel ők is hitelből építkeznek minél gyorsabban szeretnék befejezni az egészet mindegy hogy milyen áron...
A nagynénédnek sikerült egyébként bevasalni a kötbért? Kiváncsi vagyok, hogy ez a kötbéres dolog mennyire működik.
Zs.
Sziasztok!
Vadkörte
A joghoz nem értek csak elmondom, hogy mi mit hallottunk egy hete. Egy vidéki lakóparkot néztünk meg és a cégvezetővel - aki nagyon szimpatikus volt és korrektnek látszott -, mellesleg építész, tehát vele beszéltünk. Ő mondta, hogy ebben az évben amit tavasszal kellett volna átadniuk az majd csak novemberben lesz kész, mert az építésben tavaly ősz végére a hideg miatt éppen nem jutottak el arra a szintre, amitől kezdve a belső munkákat lehetett volna végezni és mivel elhúzódott a hideg, ezévben is kicsit később tudtak hozzáfogni, mint ahogy általában szokott lenni.
Ahogy írok eszembe jutott még egy eset. A nagynénémék lakása idén január végére lett volna kész, ehelyett május elején tudtak beköltözni és szintén olyan ok miatt, hogy a hideg miatt sokáig nem tudtak megcsinálni bizonyos alapvető munkákat.
Tehát, azt nem tudom, hogy nálatok jogos-e, hogy ezzel védekezik a kivitelező, de ez a két - egymástól független - példa arra utal, hogy lehet, hogy tényleg a hosszú hideg a csúszás oka. Talán érdeklődj még más építkezéseknél is. Persze az meghatározó lehet, hogy ki milyen készültségi szinten volt a házakkal, amikor bejött a hideg, mert van amit hidegben is lehet csinálni, nem tudom mit, építész sem vagyok:-) és van amit nem.
Gica
A miénk csak 2 emelet+tetőtér, ugyhogy akkor talán mégsem annyira rossz a helyzet. Persze az ember megpróbál minél magasabb kötbérben megegyezni, de igazából nekem a téli munkálatok ellen van kifogásom.
Sziasztok! Nekem olyan kérdésem lenne, hogy milyen szerződési/fizetési ütemezés a megbízható? Ugyanis azon a helyen, ahol mi szeretnénk lakást venni, először foglalót kell fizetni, ami 1M. Rá pár hónapra kötik az előszerződést. Ebben csak az nem tetszik nekem, hogy ha a szerződés nem megfelelő (mert valamit kitalálnak), akkor a foglalóm elúszik? Pl. hallottam olyat, hogy menet közben találták ki, hogy az előteret is megfizettetik. Ez a foglaló fizetésekor még nem volt benne az árban. Ilyenkor mi a teendő?
ha a szerződésben magas kötbérlehetőséget tudsz bevinni, akkor vegyétek meg. ez is egyfajta pénzkereseti lehetőség. és ha mégis rendben, időre elkészül, akkor kellemesen csalódtok... akár így, akár úgy, rosszul nem járhatsz.