Keresés

Részletes keresés

Toilet Duck Antilimescale Creative Commons License 2020.01.07 -3 1 72266

Az usaba is megy export borod?

Előzmény: BZoltan (72252)
bajnár Creative Commons License 2020.01.07 0 0 72265

A borhiba az borhiba, ismételten nem vagyok híve az elrelativizálásnak. A "sárgabarackosság" (ezt az elnevezést még sose hallottam) nem számít borhibának, a nemesrothadás se, a penészes jelleg igen. 

Ebben egyetértünk, de ettől még abszolút értékben ugyanannyit ér Ferenc korábbi munkássága.

Előzmény: BZoltan (72258)
kifli Creative Commons License 2020.01.07 0 0 72264

emlékszem.

akkor most benyújtanám a számlát:)

Előzmény: BZoltan (72263)
BZoltan Creative Commons License 2020.01.07 0 0 72263

Egyszer adtál nekem egyetlen egyszerű jogi tanácsot :) Azt megfogadtam és azóta sokkal jobb és kényelmesebb minden. Szóval végül is dolgozol te ingyen is, csak nem veszed észre.

Előzmény: kifli (72261)
kifli Creative Commons License 2020.01.07 0 0 72262

egyébként a fórumon én nem vagyok szolgálatban. tehát ez nem írói (ügyvédi) munkásságom része.

Előzmény: kifli (72261)
kifli Creative Commons License 2020.01.07 0 0 72261

Zoli fogadatlan prókátor díjazására szeretnélek emlékeztetni:)

Persze, hogy nem én vagyok az ügyvéded, túl kicsi az árbevételed ahhoz:D 

esetleg ha áttérsz majd a natúrborra, akkor majd ügyvédi munkadíjjal lesz lehetőséged csökkenteni a büdös csigeres mocorgó natúrborral szerzett extraprofitodat. 

Előzmény: BZoltan (72254)
kifli Creative Commons License 2020.01.07 0 0 72260

pontosabban is fogalmazhatnál.

mivel is próbálkozom?

kérlek fejstd ki úgy, hogy én is értsem.

Milyesmivel találkozom általad? 

Ne félj érthetően fogalmazni.

Előzmény: bajnár (72251)
syntaxerror Creative Commons License 2020.01.07 0 0 72259

ok, köszi. ha kóstolón elém kerül, teszek vele egy próbát

Előzmény: shiraz3 (72221)
BZoltan Creative Commons License 2020.01.07 0 0 72258

A férfivizelde, vagyis az ammónia simán lehet fehérjebomlás eredménye is, ami viszont a derítés és a szűrés hiányában előfordul.

Mondjuk ez sem kisebb gáz mint a brett. 

Egy borhiba pedig akkor borhiba ha a fogyasztót zavarja. loading esetében ez volt a helyzet. De a egy szakács és egy sommmelier találnak olyan kosztot mellé ami ezt a jegyet  előnyös pályára állítja (ahogy ezt lazaridi egy példával jelezte) akkor nem lehet objektív borhibáról beszélni.

Én erre azért vagyok érzékeny, mert én emlékszem amikor a magyar boros blogtér seggfejei teljes egyetértésben nevezték borhibának a sárgabarac illatot!!! Komolyan... mert szerintük a sárgabarack az csak és kizárólag a botritisz jegye és az márpedig szőlőbetegség és az hát az csak hiba lehet. Hiába mondtam, hogy pöröghet a hátán, de a tramini nálunk az életben még nem volt botritiszes.

Na, meg a brettről ugye pontosan tudjuk, hogy cirka tíz/tizenöt évvel ezelőtt még nem számított borhibának egy kis istálószag :) sőt animalitásként szinte érdemszámba ment.

Ahogy az oxidált jegyeket is még ma is sokan pozitív jegyként veszik.

Ami a GyF vs. OV döntés illeti... én nem a mostani vagy akkori teljesítmények közötti különbség alapján mondom amit mondok, hanem az alapján, hogy a mostani vagy az akkori Magyarország közhangulata volt hozzám közelebbi.

Előzmény: bajnár (72255)
BZoltan Creative Commons License 2020.01.07 0 0 72257

A francba :) akkor jobban oda kell figyelnem.

Azzal nekem nincsen bajom, ha valaki a saját útját tartja a legjobbnak  vagy akár az egyedül üdvözítőnek. De nekik jobb lenne ha a többi utat (organikus,  biodinamikus) járókkal kapcsolatban megengedő diplomatikussággal nyilatkoznának.

De sajnos mindig könnyebb valami ellen meghatározni magunkat mint valami mellett.

Előzmény: shiraz3 (72253)
shiraz3 Creative Commons License 2020.01.07 0 0 72256

ha jól emlékszem a francia borokól volt szó (és más agritermékekről) 

számomra ez ugyanaz a módszer amit Kínával csinált. nagy fenyegetés, vám, majd szépen megegyeztek, h ki mit vesz a másiktól és feloldották a vámot.

a borod meg jöhet :)

Előzmény: BZoltan (72252)
bajnár Creative Commons License 2020.01.07 0 0 72255

Loading a brett nagyobb mértékű összetéveszthetetlen jelenlétét írta le. Az borhiba már ne legyen relatív. Amúgy a brett mennyisége is mérhető. 

Ettől (kénmentesség, szűretlenség) a bor tehát rosszabb lett, nem jobb. Tudtommal a Maurer termelési modelljébe nem ugattak bele, de ebben nem vagyok biztos.

Nekem nem. Pont annyit ér a Gyurcsány akkori teljesítménye ma is, mint akkor. 

Előzmény: BZoltan (72250)
BZoltan Creative Commons License 2020.01.07 0 0 72254

Kisegítem kiflit :) Nekem nem fizetett még soha piát és semmilyen függőségi viszonyban nem vagyunk... értsd nem ő az ügyvédem :) 

Mégis szoktam viccesnek találni kifli  szarkasztikus beszólásait :D Mondjuk ebben biztos segít, hogy személyesen is ismerjük egymást.

Előzmény: bajnár (72251)
shiraz3 Creative Commons License 2020.01.07 0 0 72253

jól körülírtad az ekézést :))

utolsó mondatoddal egyetértek. én is hallok, látok olyan megnyivánulásokat az utóbbi évben, akik a kén hozzáadása nélkül készült bort hirdetik az egyetlen jó útnak, ezzel viszont nem értek egyet.

Előzmény: BZoltan (72247)
BZoltan Creative Commons License 2020.01.07 0 0 72252

Én most éppen a Donald Trumptól féltem a betevőt :D Mert az a büdös gyökér éppen azon vacilál, hogy betoljon-e az európai borok hátsójába egy 100% vámot vagy ne. Mert ha igen, akkor jó eséllyel további bort szabadítok rá a magyar piacra.

Előzmény: kifli (72248)
bajnár Creative Commons License 2020.01.07 0 0 72251

Egy személyeset viszont kérdezhetek tőled én is? Téged szoktak amúgy viccesnek tartani az emberek (mármint olyanok, akiknek nem te fizeted a piáját)? Mert látom, hogy ezzel próbálkozol, de a legnagyobb jó szándékkal se sikerült még ilyesmivel találkoznom általad.

Előzmény: kifli (72248)
BZoltan Creative Commons License 2020.01.07 0 0 72250

"A szóelemzést inkább továbbra is meghagynám neked. "

Ha arról beszélünk, hogy jó-e egy bor akkor szerintem nagyon fontos megegyezni abban, hogy mit is értünk jó alatt.

"Egy bornak vannak azért objektív értékmérői, mérhető analitikai adatai, ezekbe kár belekötni. "

Ebben tökéletesen egyetértünk. De sok ilyen értékmérő nincsen feltüntetve a címkén és nem is kóstolható ki. Azokkal mi legyen?

Például értékmérő-e egy bornak az elkészítése során felhasznált réz mennyisége? Mérhető, objektív, analitikai adat.. és még fontos is. Mégsincs rajta a címkén és nem is lehet kikóstolni.

Vagy az esetlegesen használt  gyomirtószer is ilyen. Az is objektív adat és fontos is.

Ráadásul nem hiszem, hogy tudnál olyan analitikai adatsort mondani neked ami garantálná, hogy az adott bor jó lesz.

"Ez kicsit afféle "Felértékelődik-e a Gyurcsány a mostani Orbán tükrében?" tematika. Sztem nem. "

Nehéz kérdés... nagyon nehéz :D A szívem szakad meg ha erre a kérdésre válaszolnom kellene, de bizony ha mindenképpen mondanom kellene valamit akkor bizony én igent mondanék. Sajnálom és elnézést kérek...

Előzmény: bajnár (72242)
bajnár Creative Commons License 2020.01.07 0 0 72249

Ügyes kis ügyvédi szarkeverés érvelés. Milyen indulat? A brettesség, a fahéjsavészterek napnál világosabb jelenlétét írta le az olvtárs, neked mi okod van kételkedni benne?

Az, hogy egy átbaszással, egy hangzatos kamuval valaki pénzt keres, az természetesen zavar. A gyógyításban ezt kuruzslásnak hívják.

Előzmény: kifli (72246)
kifli Creative Commons License 2020.01.07 0 0 72248

te is féled a betevőt, mint Bajnár?

:)

Előzmény: BZoltan (72247)
BZoltan Creative Commons License 2020.01.07 0 0 72247

Ebben a kérdésben (korántsem meglepő módon) megegyezik a véleményünk.

Ekézni én mondjuk nem szívesen ekézek semmit és senkit. Azt vállalom, hogy nem spórolok a retorikai elemekkel gazdagon díszített pikírt megjegyzésekkel ha éppen úgy hozza a helyzet.

Én annak örölnék ha ebben az organikus - biodinamikus - narancs - natúr bor palettán egyik vonalon se a többi mondjuk úgy mozgalom kontójára építse senki a saját mozgalmát. Mert néha én egy kicsit így érzem.

Előzmény: shiraz3 (72238)
kifli Creative Commons License 2020.01.07 0 0 72246

tehát bemondásra fikázol? indulatból?

akkor még relevánsabb a kérdésem, tehát:

az zavar, hogy mások pénzt keresnek ezzel?

bajnár Creative Commons License 2020.01.07 0 0 72245

Nem. A leírásban szereplő férfivizelde meg istállószag minden, csak nem a barátod szerinti elrelativizálása "megértem ha vkinek kihívás ilyen bort szeretni" egy problémának, borhibának. Tisztességes kereskedő minimum úgy kezelte volna az esetet, hogy akkor hozd be a maradékot, nézzük meg együtt, ha tényleg problémás, kicserélem vagy akármi. Ehelyett: "legközelebb ne vegyél ilyet", te ezt nem érzed gázosnak? 

Előzmény: kifli (72243)
bajnár Creative Commons License 2020.01.07 0 0 72244

Tévedsz. Egy állítás önmagában vagy megállja a helyét vagy nem, a közlője nem számít. Van tehát érdemi hozzászólni valód a témához?

Előzmény: kifli (72241)
kifli Creative Commons License 2020.01.07 0 0 72243

te kóstoltad ezt a bort, egyébként?

Előzmény: bajnár (72234)
bajnár Creative Commons License 2020.01.07 0 0 72242

A szóelemzést inkább továbbra is meghagynám neked. 

A jóság ilyetén módon való elrelativizálásával nem értek egyet. Egy bornak vannak azért objektív értékmérői, mérhető analitikai adatai, ezekbe kár belekötni. Ültesd át ezt gyakorlatban a Maurer borra.

Ez kicsit afféle "Felértékelődik-e a Gyurcsány a mostani Orbán tükrében?" tematika. Sztem nem. Borban márpedig tutira van harmadik (illetve sokkal több) alternatíva...

Előzmény: BZoltan (72239)
kifli Creative Commons License 2020.01.07 0 0 72241

nem mindegy, hogy ki mondja...

de te nem válaszoltál. 

valóságalapja annak van, hogy teneked nem ízlik egy bor és zavar, hogy mások - általad vélhetően - jól keresnek azzal hogy ilyen bort csinálnak/eladnak.

én megkérdeztem, hogy azért zavar-e ez téged ennyire, mert irígyled a pénzt tőlük.

ezt te személyeskedésnek vetted.

Előzmény: bajnár (72237)
shiraz3 Creative Commons License 2020.01.07 0 0 72240

ajánlásként én is elfogadok dolgokat megfelelő emberektől, bár ezek sokszor jó borok, de nem mindig nekem valók.

Zoli, Isabelle hányás szagú szarral  biztos nem akart meggyőzni senkit semmiről. túlzol, de ez a személyisged része :)

Oszkárnál nem Isabelle hozta a sikert, egy kis szelet volt a Collective együttműködés (zárójleben: üzleti sikerről még ne beszéljünk az ő esetében, mert ott még nem tart)

Előzmény: BZoltan (72224)
BZoltan Creative Commons License 2020.01.07 0 0 72239

Az, hogy valakinek drágán mennek el borai az nem jelenti azt, hogy ezen meg is tollasodik.  Nekem is van olyan borom ami 12 ezer forintért megy el és mégsem tollasodom meg ezen. Azért nem mert kis tétel, alacsony palackszámmal és lassan is megy el. Elmegy ... és az adott tételre nézve nyilván messze ezen van a legnagyobb nyereség, de még így is pár-százezer forintról beszélünk.

"Jobb lett a bora? "

És ennél a kérdésnél van a kutya elásva. Itt kell lemenni a szavak szemantikai szintjére.

Mi a _jó_?

Én alapból kétféle jóságot különböztetek meg. Például jó a gyerek amikor csöndben van... mert nem zavar, hagy dolgozni, nem beszél hülyeséget, nem cseszteti a testvéreit, meg hasonlók. De van a másik jó, amikor játszani akar, amikor azt akarja, hogy mutassak meg neki valamit, amikor segíteni akar a reggeli készítésben, amikor megtanul egy verset. 

Ahogy könyvből van az a jó amit élmény olvasni, amin jól szórakozom és ami elvisz egy másik világba ahol az itteni problémáim nem nyomasztanak. Meg van az a jó amitől gazdagabb leszek, amit melósabb olvasni, de aminek morális üzenete van.

Erkölcstanból (középiskolás fokon) én azt tanultam, hogy jó az ami minden szempontból jó. Például a zsebóra, mert az falra akasztva is jó (faliórának), bőrszíjjal karra kötve is jó meg zsebben hordva is jó. Nem ok nélkül van az, hogy az igazán jó dolgokból kevés van és a legtöbbünk bizony kompromisszumokat köt ezen a téren.

Egy bornak is van több jósági dimenziója. Az egyik és legfontosabb jósági dimenzió a szín, illat és az íz. 

1) Megbocsátható-e ha ezen jósággal kapcsolatban bárki kompromisszumot vállal?
2) Objektív-e ez a jóság?
3) Ugyanaz a jó illat/íz mindenkinek?

Nem, nem, nem... illetve ezen utóbbinál tenném hozzá, hogy az, hogy mi rossz az viszont evolúcióbiológiai okokból objektívan tudható... és nálam itt bukik meg sok natúr bor.

"Ha egy nagy szarkupacot teszünk mellé, attól felértékelődik az apró hígfos?"

Igen... sajnos igen. A kisebbik rossz az relatíve jobb mint a nagyobbik rossz.

Én ezzel a "megtollasodtak" dologgak úgy vagyok, hogy jelenleg a bor világában, sőt a magyar bor világában felállítható problémák listájának a felső 10 pontjában nem látom a natúr borral bizniszelőket.

Előzmény: bajnár (72234)
shiraz3 Creative Commons License 2020.01.07 0 0 72238

fontos szétválasztani a dolgokat!

többen itt is összemosásban nagy májerek.

ahogy írod is, nálunk organikus, biodinamikus gazdálkodásból származó borok vannak. ezek többsége bárki által befogadható, szerethető borok. ők képviselik az eladásunk nagy részét belföld és export tekintetében. csak néhány pl: Királyudvar, Wassmann, Bott Pince, Pelle vagy épp az SAP :) de a Maurer borok nagyrésze is ide tartozik

létezik egy kis szegmens ami natúrborként definilható (szerintem csak az amibe nem került semmi hozzáadott dolog pl kén, de a világpiacon ezt tágabban értelmezik és a 20-30-40 mg összkénű borokat is ide-ide sorolják). megértem ha vkinek kihívás ilyen bort szeretni, de nem kötlező.

a másik ugyancsak létező szegmens a héjonerjeszett fehérborok alias orange wine, ami megint egy niche. mellékesen vegyszeres mezőgazdaságot folytatók is próbálkoznak ez utóbbival.

te a natúrborszegmensbe tartozó borokat szoktad néha ekézni. 

én mindig elmondom, hogy számomra az eluralkodó borhibák egy boron egyálatlán nem elfogadhatóak, így a választékban is igyekszünk kiszűrni ezeket. szerintem az h pl szénsav van egy borban, azért felesleges elutasítani, ha egyébként illeszkedik az ízképbe és borhibák nem rondítják el a bort.

utoljára a drága kifejezéshez: minden viszonyítás kérdése, ugye ezt már megbeszéltük korábban is. szerintem az EU borpiacán 20-25 euros bruttó kiskerárú borok nem a drága kategóriába tartoznak. persze a magyar átlagfizetéshez képest sok.

a Terroir Clubból való megtollasodásról pedig az én esetemben nem beszélhetünk, de ezt le is írtad.

a nagypénz máshol van a borvilágban.

Előzmény: BZoltan (72232)
bajnár Creative Commons License 2020.01.07 0 0 72237

Ismétlem: van-e valóságalapja annak, amit mondok? Nem azzal kell foglalkozni ki mondja, hanem hogy mit. Képes vagy érdemben hozzászólni a témához?

Előzmény: kifli (72236)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!