Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2016.12.13 -1 0 60298

...ezért (is) költöztem el a Bakonyba. Imádtam a Budait meg a Pilist, de a vége felé már, ahogy te is írod, elviselhetetlen volt, hogy az erdőben sem tudsz egyedül lenni. És nem csak az ismertebb részeken, hanem szinte mindenütt.

Előzmény: Törölt nick (60294)
Törölt nick Creative Commons License 2016.12.13 0 0 60297

"ami kb 15 centi magasan vezet nem értem"

 

ha a legfelső szakaszára gondolsz az útnak, ott láthatóan a hordalék töltötte fel úgy az utat, hogy a korlát most bokamagasságban van. 

Előzmény: donjuan1984 (60295)
Törölt nick Creative Commons License 2016.12.13 0 0 60296

jzp2119 jelentkezik :)

Előzmény: jzp2107 (60281)
donjuan1984 Creative Commons License 2016.12.13 -1 0 60295

Nem olyan gáz az a  kilátó egyébként, van mellette sütögetős placc is. Megoldás lehet egy másik útvonal kiépítése, ha lehetséges, illetve figyelmeztető táblák kitevése a manapság oly divatos "ha itt belépsz te vagy a hibás bármi rossz történjék, mi szóltunk" szöveggel. A hülyékkel nem lehet mit kezdeni..voltak, vannak és lesznek is..egyre többen. Nem hárítanám a felelősséget emiatt az Erdészetekre sem. A Rám- szakadékban még csak-csak elférnek azok a korlátok - bár az egyiket ami kb 15 centi magasan vezet nem értem - de a vadállóköveknél ennél tájidegenebb dolgot el sem tudnék képzelni. Viszont láncot lehetne rakni mint sok szlovák útvonalon.

Előzmény: Törölt nick (60293)
Törölt nick Creative Commons License 2016.12.13 0 2 60294

Egyébként lehet, hogy túlzásnak, sznobériának, bunkóságnak esetleg szociopátiának tűnik, de szerintem a Pilis nevezetesebb útvonalai hétvégenként, főleg jó időben közel elviselhetetlenek az üvöltözőktől, a mtb-osoktól, a szívcsakrás őrültektől és még sorolhatnám.   

Törölt nick Creative Commons License 2016.12.13 0 1 60293

Amit írsz, azzal egyetértek, de szerintem csg65 olvtárs csak azt akarta mondani, hogy a feleslegesen odarittyentett kilátó csak még jobban vonzza a hülyéket, arányaiban több balesetet generálva. 

 

Én nem tudom, megnőtt-e a kilátó megépítése óta a forgalom, mert rég nem jártam arra, de el tudom képzelni. Ráadásul ha így van, akkor annak az lesz a következménye, hogy további hülyebiztos intézkedéseket fognak bevezetni, újabb felesleges tárgyakkal gazdagítva a környéket. 

Előzmény: Törölt nick (60288)
Bikk Pubi Creative Commons License 2016.12.13 0 1 60292

Még nyáron (nem volt kilátó) mentem fel Dömös felől a Prédire. A Vadálló köveknél (bár lejjebb is megdöbbentő lett volna) jött szembe egy fazon. Strandpapucsban. És kerékpárral. Először azt hittem, hogy napszúrást kaptam a délutáni 36 fokban, de nem. Mentségére szolgáljon, hogy tolta a kerékpárt és kurvára be volt szarva.

Előzmény: donjuan1984 (60291)
donjuan1984 Creative Commons License 2016.12.13 0 1 60291

Teljesen egyetértek! Ősszel én is jártam a kilátónál, konkrétan az átadása másnapján. Nagyon sokan voltak és biztosan mentek fel olyanok is akik kevés tapasztalattal rendelkeztek..mikor mi jöttünk le délután 4 felé, volt aki akkor indult fel és kérdezgettek, hogy mennyire van a kilátó..na ez gond, mert látszott, hogy lövése sincs az embernek hogy mire vállalkozik, de ettől még nem kell mozgólépcsőt építeni a hegyre! Én felmászom a sziklákra is ha úgy alakul, de előtte felmérem, hogy le is tudok-e majd jönni. megvan hozzá az erőnlétem, bátorságom, stb. Az a szakasz, főleg lefelé a Vadálló köveknél elég veszélyes, oda bakancs kell és megfelelő óvatosság. Persze korábban és most is láttam sima utcai cipőben fiatalokat szerencsétlenkedni a köveken. Ők megúszták, ez a mostani ember nem. Viszont minden részlet ismerete nélkül szerintem elhamarkodott elméleteket gyártani. Profi, gyakorlott túrázókat is ér néha baleset, benne van a pakliban. Szerencsétlen tűzoltó  - akinek van emléktáblája is a Rám- szakadékban - sem tervezte, hogy ott hal meg, nem is lett volna szolgálatban hivatalosan, de ment, tette a dolgát, és valami félresiklott. 

Ami a kilátót illeti, szép is, jó is..csak akkor már építették volna magasabbra, mert így a kilátás nem sokkal jobb mint volt.

 

Előzmény: Törölt nick (60288)
garass Creative Commons License 2016.12.13 0 1 60290

Köszönöm, és ugyanez Bánkúton:

Előzmény: Jesper Olsen (60289)
Jesper Olsen Creative Commons License 2016.12.13 0 1 60289

Czékus-emléktábla Szentléleken (2013-ban):

 

Előzmény: garass (60287)
Törölt nick Creative Commons License 2016.12.13 -1 1 60288

Ebben nem hiszek, mert senkinek nem tartanak fegyvert a fejéhez, hogy "márpedig most felmászol a kilátóhoz, ha kell, ha nem", valamint attól sincs senki eltiltva, hogy élete első erdei kimozdulása előtt utánaolvasson/kérdezzen, hogy strandpapucsban vagy teremfocicipőben érdemes-e nekivágni egy erdei kirándulásnak.

 

Kicsit sarkosan, de még minidg azt mondom, hogy ne a hülyékhez igazítsuk már az egész világot. Nem tudom, a leesett turista kiféle-miféle volt (egy harminc éve túrázó "profi" is simán megcsúszhat néha), de a barlangászok között van erre egy ismert mondás: benne van az évi egészséges tíz százalékos elhullásban... Az erdőben is éppúgy történnek balesetek, mint a városi utcán.

Előzmény: csg65 (60286)
garass Creative Commons License 2016.12.12 0 2 60287

Valóban elég régen nem volt rá alkalmam, hogy itt és máshol is megjelenjek. Mentségemre szolgáljon, hogy mintegy két hónapja az idén felújított turistautak átvételi ellenőrzését végeztem szerte az országban. Így nem volt alkalmam és energiám másra.

Most csak röviden, mert nem néztem utána pontosan.

1/ A Kohász út valamikor a 80-as években került - most év nélkül - áthelyezésre a mai Puskaporos- Felső-Hámor útvonalra. Az oka az volt, hogy azokban az években került megnyitásra Felső-Hámorban a Kohász Múzeum. Ez kellő indok volt a módosításra. Különben is ekkor már a Fehérkőlápai Turistaház tulajdonjogát elveszítették a diósgyőri turisták, akik a Kohász út itteni létesítői voltak. Így ez már nem volt aktuális senkinek. Ezért ez a szerpentin út Lillafüred felé zöld jelzést kapott.    

2/ A Rákóczi emlékút kialalkítását valóban 1936-38 között végezték a zempléni turisták, a későbbi Szent István vándorlás útvonalával párhuzamosan. Valójában ekkor került feltárásra igazából a Zempléni hegység, felocsudva a trianoni sokkból. Ekkortájt épült a Kálvária is a Szár-hegyen. A fő útkijelölő Czékus K. Miklós bácsi volt, aki később átkerült Miskolcra és a Bükk útjait egyengette. A halál is a Bükkben, munkatúra közben érte. Lásd Czékus-út, emléktáblákkal Bánkúti síház és Szentléleken a Herman Ottó turistaház falán. Én egyszer valahol említettem, hogy idén ötven éves a Rákóczi-túramozgalom. Ennek lesz jövőre egy ünnepélyesebb emlékeseménye, mert idén felújítottuk a teljes útvonalat a hozzá tartozó leágazásokkal együtt. Valójában az ötven éves mozgalom és a nyolcvan éves túraút létesítés közötti évre kerülne egy megemlékezésféle, egy emlék-teljesítménytúrával ötvözve.  

3/ Végül a domborított alutáblák a kohász út nagy részén eltűntek, többeket leszereltek, mert az erdészet kérésére a fémtáblákat, szögelt lapokat meg kellett szüntetni a fafeldolgozás érdekében.  Pár tábla korábban megmenekült, de többségük azoknak is gyűjtők áldozatává vált. Én még a kilencvenes években párat ismertem, tudtam. Mostanában már nem találkoztam velük. Korábban tettem fel róla fényképet. Ha szükséges, később előkereshetem és megismétlem.

Előzmény: Törölt nick (60285)
csg65 Creative Commons License 2016.12.12 0 2 60286

Azért azt se feledjük már le, hogy mitől van ez a sok baleset! Az pedig a csili-vili tök felesleges kilátó a hegy tetején. Mert amerre lelátni, arra addig is tök jó volt a panoráma, sőt még jobb volt, mert nem voltak annyian ott, mint mondjuk a szentendrei belvárosban egy szép nyári vasárnap. Mert amióta ott áll, tényleg boldog-boldogtalan szenvedi fel magát Dömös felől is a csúcsra, mert onnan közelebb van és tényleg teszi ezt bármilyen talpalávaló berendezéssel. Tulajdonképpen csoda, hogy még csak ketten estek le azóta.

Előzmény: Törölt nick (60279)
Törölt nick Creative Commons License 2016.12.12 0 1 60285

Húú, de jó hogy itt vagy, annyi kérdésem lenne, de mindig eltűnsz!

1. Mikor és miért terelték a Kohászt a mai útvonalra Lillafüred és Fehérkő-lápa közt? Szép útvonal a régi is a turistaház felé! 

2. a Bükk topikban írtam hogy már 1938-ban fel volt festve a Zempléni Rákóczi-túra nagy része, ugyanezen a néven, az MTE  Hernádvölgyi Osztályának köszönhetően, ezt tudtad? Így ez a mozgalom egyidős a kéktúrával!

3. mi lett anno a leszedegetett Kohász Kékes kis táblácskákkal? 

 

Hirtelen ennyi, de van még... :-)

Előzmény: garass (60284)
garass Creative Commons License 2016.12.12 0 2 60284

Borsod megyében, elsősorban a Bükkben a múlt század második felében a jelzéseket többnyire ilyen  keretbe foglalva készítették. Nem írta elő szabály, csak egy agilis vezető kitalálta, elvárta ezt. 

Előzmény: Törölt nick (60283)
Törölt nick Creative Commons License 2016.12.12 0 0 60283

Még egy kérdés a régi Kohász Kék jelzések kapcsán, elsősorban a jelzésfestésben jártas topiktársakhoz:

Volt valaha olyan szabály hogy a jelzéseket szürkével be kell keretezni?

Vagy ha nem szabály akkor szokás?

Ugyanis a jó állapotban megmaradt jelzések körül kivétel nélkül felismerhető volt egy szürke, kb ujjnyi vastagságú vonallal rajzolt keret, ami nem a jelzésszürkítés következményének tűnt, mert eléggé elkülönült tőle legtöbb esetben.

Megfigyeltem ezt már máskor máshol is, de itt most feltűnő volt.

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2016.12.12 0 0 60282

...vagy Juju hozta ki valami szakadékból... :D

Előzmény: jzp2107 (60281)
jzp2107 Creative Commons License 2016.12.12 0 0 60281

vagy geoládázik :-)

Előzmény: Csuhás (60280)
Csuhás Creative Commons License 2016.12.12 0 0 60280

Szerintem akinek volt, van köze a barlangászathoz az ismeri Jujut. Szóval tényleg kicsi a világ. :-)

Előzmény: Törölt nick (60276)
Törölt nick Creative Commons License 2016.12.12 -1 0 60279

Jajj, csak azt ne. 

Akkor már inkább korlátozzák valamilyen formában a látogatását. Ku..a veszélyes, és sokan nekiindulnak úgy hogy foggalmuk nincsen hogy mire is vállalkoznak. Szandálban, báli cipőben, plázatopánkában, az a csoda hogy "csak" ennyi baleset van.

 ennyi rondaság éppen elég azon a környéken

 

Egyébként augusztusban jártam a Vadálló-köveknél, akkor írtam ezt, azóta kettő baleset is volt:

 

"- 1.  jövök le a Vadálló-köveknél, minden lépésre nagyon oda kell figyelni a sziklás, meredek, elég veszélyes úton, (a túracipőm talpa egyébként kiváló tapadású, ez itt nagyon fontos volt)

Jön szembe apuka gyerekkel, kérdi messze van még az a Prédikáló-kő? Mondom Vadálló-kövek, vagy Prédikáló-szék, melyikre gondol? Az-az-az, a Vadálló-kő, vagy mi, messze van? 

Lenézek a lábukra, szandál(!)... mondom nekik, na így elég messze lesz, meg veszélyes is, amúgy pár száz méter. 

Köszönjük, pár száz méter, akkor jó. 

Két perecelést láttam ezen a szakaszon amíg lefelé jöttem, kb 20 perc alatt, egyiknél segítettem felállni..."

Előzmény: jzp2107 (60277)
Törölt nick Creative Commons License 2016.12.12 -1 2 60278

Feltétlenül kell. Igazítsuk az egész világot a hülyékhez... :/ 

Előzmény: jzp2107 (60277)
jzp2107 Creative Commons License 2016.12.12 0 1 60277

majd lesz itt is krómozott korlát

Előzmény: pozo (60275)
Törölt nick Creative Commons License 2016.12.12 0 0 60276

...ismered Jujut? Kicsi a világ. :)

Előzmény: HEV (60274)
pozo Creative Commons License 2016.12.12 0 2 60275

Azért azt jó lenne tudni, hogy egyáltalán ki riasztotta a tűzoltókat? Túratárs, vagy éppen arra járó kirándulók? Ilyen esetben jó lehet a GPS, a túratárs bediktálja az adatokat vagy az észnél levő bajba jutott.

Ősszel voltam a Vadálló köveknél, a Prédikálószéktől Dömös felé tartva. Az a meglátásom, hogy ez az irány veszélyes. Szerintem -mint a Rám-szakadéknál- figyelmeztetni kellene a turistákat, hogy fentről lefelé mászás veszélyes.

Előzmény: HEV (60274)
HEV Creative Commons License 2016.12.12 0 1 60274

A barlangi mentőket a katasztrófa védelem (tűzoltók) először a Rám-szakadékhoz riasztották. Menet közben pontosították a helyszínt, de az első híradások még a Rám-szakadékot tartalmazták és a téves helyszínt  az újságírók csak átvették, majd keverték a kettőt. (A forrásom a barlangi mentős cikk szerzője) 

Előzmény: Törölt nick (60271)
akárkibárki Creative Commons License 2016.12.12 0 0 60273

Szerintem ebben az esetben az újságírók csak átvették az infókat.Legalábbis a cikkben Benis-Völgyi Ágnest, a Komárom-Esztergom megyei Katasztrófavédelem sajtószóvivőjét jelölik meg forrásként. 

Előzmény: Törölt nick (60271)
Bikk Pubi Creative Commons License 2016.12.12 0 1 60272

Néhány éve (~10) két szerencsétlen flótás a Lukács-árokban szenvedett balesetet. Az is a "Rám-szakadék" volt.

Előzmény: efemm (60267)
Törölt nick Creative Commons License 2016.12.12 0 0 60271

Ez egy nagyon jó írás.

A másik újságíró abban tévedett amit efemm írt. A Vadálló köveknek semmi köze a Rám-szakadékhoz.

Vadálló-kövek, Visegráddal

 

 

Előzmény: HEV (60269)
nagypapi Creative Commons License 2016.12.12 -1 0 60270

Lillafüredig jó az 5-ös és a 15-ös busz is, előbbi sűrűbben jár.

Előzmény: V43 1279 (60263)
HEV Creative Commons License 2016.12.12 0 0 60269

Talán ezúttal nem az újságíró tévedett. A mentés a mentők szemszögéből.

http://www.caverescue.hu/index.php/balesetek-es-mentesek/146-ujabb-sulyos-baleset-a-vadallo-koveknel

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!