Keresés

Részletes keresés

gardonyim Creative Commons License 2012.01.10 0 0 11414

Szia!

 

Az "egyetlen valódi természetes beporzó" kitételt nem tudom értelmezni. Régen vegyes ültetvények voltak 10-20 különböző fajtával, senki sem tudta mi mit poroz be. A 60-as években végeztek megporzási kísérleteket és ezek eredménye (valamint egyéb szempontok pl. terméshozam) alapján telepítették az elmúlt évtizedben a Kéknyelűt Budaival vegyesen. Van azonban más jó megporzója is, a Zalai termékleírás listából ilyen a Rózsakő és a Furmint is (sőt valószínűleg a Vulcanus is).

 

Üdv,

Előzmény: medveger (11411)
Zoli a séf Creative Commons License 2012.01.09 0 0 11413

Hello!Én most próbáltam, és sikerült. A hivatkozást a fórumból sikerült megnyitni, a picasa linkjét pedig bemásoltam a címsorba, és onnan nyílt meg. Azt persze én sem tudom, hogy az egyik hivatkozást miért fogadta el az index szövegszerkesztője, a másikat miért nem.

Próbálkozz! Az én netem is nagyon lassú.   :-(((

Előzmény: benen (11410)
benen Creative Commons License 2012.01.09 0 0 11412

így télen több időt tölthetek az internet elött. Alapvetően a Kezdőborász oldat nyitom, és az ott található oldalakat szépen sorba. Van akit már évek óta "kilőttek". Érdekelne több hasonló blog is. Aki tud ilyet, ezeken kívűl,   jelezze. Kössz.

medveger Creative Commons License 2012.01.09 0 0 11411

Az Unió előtt a termékleírások:

http://www.kormany.hu/hu/videkfejlesztesi-miniszterium/agrargazdasagert-felelos-allamtitkarsag/hirek/magyarorszagi-oltalom-alatt-allo-eredetmegjelolesek-es-foldrajzi-jelzesek-termekleirasai

 

Nagy örömömre engedélyezett zalai fajta lett (eddig is az volt?) a kéknyelű. Kicsit üröm az örömben, hogy legjobb (egyetlen valódi) természetes beporzója, a budai zöld nem tartozik az engedélyezett fajták közé. :-(((

 

Itt a listán van esetleg valaki, aki tudja, hogyna is készül egy ilyen termékleírás, illetve mi lehet az oka ilyen anomáliáknak?

Vagy teljesen esetleges, hogy mi kerül a listára az annyira népszerűsített világfajtákon kívül?

 

(Igazi öröm persze az lett volna, ha a szerémi zöldet engedélyezett fajtaként tartanák számon, de hát nem lehet mindent! :-))) )

benen Creative Commons License 2012.01.09 0 0 11410

Na engem tényleg érdekelt volna, de öt perc után sem töltött be, így feladtam. Lehet, hogy a technikai hátterem "gyík".

Előzmény: Zoli a séf (11409)
Zoli a séf Creative Commons License 2012.01.08 0 0 11409

Szép estét, Boldog Új Évet mindenkinek!

Tegnap, hatodszor rendezték meg a "Három Királyok" elnevezésű gyalogtúrát, amely a kaposfüredi iskolától indult, és pihenőhelyként érintette a füredi szőlőhegyet, ahol sok gazda nyitotta ki pincéjét, és forralt borral, meleg teával, zsíroskenyérrel várták a megfáradt túrázókat. A kirándulsáon több százan vettek részt.

Képeket találtok itt:

https://picasaweb.google.com/114990879644484187463/HaromkiralyokTura2012

A helyi Tv riportját pedig itt nézhetitek meg:

http://kapos.hu/videok/kapospont_net_video/2012-01-07/hatodszor_hoditottak_meg_a_furedi_szolohegyet_.html

No persze, mi gazdák is jól éreztük magunkat a ragyogó napsütében.

 

BZoltan Creative Commons License 2012.01.07 0 0 11408

A Somló délkeleti oldala speciel kevesebbet kapott mint Halimba, Padragkút és Ajka déli részei. Ugyanis az uralkodó szélirány nem a hegy felé, hanem pont onnan fújja a port.

 

A vörösiszap _NEM_  ért el a hegyig. A Torna patak medre mentén volt iszap legközelebb a hegyhez. Az a vörös por ami miatt ezek a géniuszok aggódnak _NEM_ lúgosak, ugyanis a semlegesített por maga nem tartalmaz nátronlúgot. Ez a nátronlúg az ami erősen toxikus. A már semlegesített zagy és a feldolgozatlan bauxit egyaránt csak mint nagyon finom szemcsékből álló por képvisel kockázatot. Ezen port a szél könnyen felkapja és levegőből a légutakba kerülhet. Itt mint por irritálja a légutakat és a tüdőt. Ez az a por ami a zagytározó időnként és helyenként kiszáradó tetejéről rendszeresen betakarta a környéken. Igen, a nagy katasztrófa előtt is.

 

Ezek a dolgok mindig is köztudottak voltak az olvasni és gondolkodni tudó valamint hajlandó helybeliek között. Nem tudom, kik azok a termelők akik a balhét csinálják, de gyanítom, hogy nem helybeliek, vagy nem régóta laknak a környéken. Nekem a nagyszüleim a környékbeli bányákban dolgoztak. Nagyapám Halimbán született, tudta mi az a vörös föld.

Előzmény: cippur (11406)
lalá Creative Commons License 2012.01.06 0 0 11407

- Valamiféle gesztenyét akarnak kikaparni maguknak. Aztán, hogy ez más ügynek árt vagy használ, nem érdekes.

Előzmény: BZoltan (11401)
cippur Creative Commons License 2012.01.06 0 0 11406

Hogy a Somló délkeleti oldala eddig is kaphatott a vörös-iszapból szerintem se kérdés. De az nem valószínű, hogy a bauxitbányától a feldolgozásig (ahol a vörösiszap keletkezik) vezető út ne a bauxittól lenne vörös.

Mindegyik a benne lévő vastól ilyen színű, de tudtommal a bauxit alapvetően nem lúgos, tehát ilyen jellegű toxicus hatásai sincsenek.

 

 

 

 

 

 

Előzmény: BZoltan (11405)
BZoltan Creative Commons License 2012.01.06 0 0 11405

Attól is vörös a környék és értelem szerűen az sem cévitamin. De Ajkát elég rendszeresen befújta a vörös por.

 

De a lényeg az az, hogy a zagytározó időnként megszáradó tetejéről eddig is fújta a szél a port... nem jobban mint most.

Előzmény: cippur (11404)
cippur Creative Commons License 2012.01.06 0 0 11404

Nem a kislődi bauxitbányára gondolsz véletlenül?

Előzmény: BZoltan (11402)
ronin s8 Creative Commons License 2012.01.06 0 0 11403

Behalok ma reggel ettől az "operettborász"-tól. Naggggyon jó! :-)))

Előzmény: BZoltan (11402)
BZoltan Creative Commons License 2012.01.06 0 0 11402

Most olvastam a borigón, hogy tizennégy termelő  alakított pertársaságot... mert félnek, hogy az iszapömlés visszavetheti a somlóról származó bor iránti keresletet...meg attól, hogy a gazdákkal kapcsolatban álló üzleti partnerek, kereskedők "tudatában milyen mértékű negatív hatásokat vált ki a katasztrófa", mely a somlói bor keresletére alapvetően negatív hatást gyakorolhat

 

Ó drága édes jó anyám, te szegény... Hogy lehetnek ezek ennyire hülyék :(

 

Hát van egyeltálán tizennégy olyan termelő a Somlón aki a Somló jó hírét növelő bort palackoz és forgalmaz kereskedőkön keresztül??? Szerintem nincs... jó esetben van 4-5, ha nagyon megengedő vagyok akkor esetleg 6-8. De tizennégy??? Előszőr talán jó bort kellene csinálni, aztán nyafogni.

 

Nem mellesleg triviális bukta a per, mert a zagytározó kiszáradt tetejéről eddig is fújta éveken keresztül a szél a vörös port...csak éppen az uralkodó szélviszonyok miatt nem a Somló felé. Úgy tűnik az a tizennégy termelő inkább operettborász akik nem ismerik a helyi viszonyokat... a környék évtizedek óta vörös. Aki már egyszer is ment Veszprémből vonattal Somlóvásárhelyre az pontosan tudja, hogy már tizenhuszon kilométerre Ajka előtt is vörös minden a sinek mentén.

Előzmény: BZoltan (11401)
BZoltan Creative Commons License 2012.01.06 0 0 11401

Milyen szemérmesen hallgat az újságíró arról, hogy kik is azok a somlói termelők akik csinálják a felhajtást :(

Előzmény: lalá (11399)
lalá Creative Commons License 2012.01.05 0 0 11400
lalá Creative Commons License 2012.01.05 0 0 11399
benen Creative Commons License 2012.01.04 0 0 11398

Add fel József!!!! Szerintem az ötlet is morbid.

Előzmény: Oechsle (11381)
benen Creative Commons License 2012.01.04 0 0 11397

Suttyó koromban szoktunk így szórakozni és a haveroknak tetszett az eredmény. Habzóbor utánzat. Cukorral, fahéjjal is lehet bolondítani.   

Előzmény: Törölt nick (11370)
benen Creative Commons License 2012.01.04 0 0 11396

Évek óta olvasom a fórumot, miníg jókat kuncogok azon, hogy tudjátok pitiáner dolgokon felspilázni magatokat. Komolyan mint az oviban.

Előzmény: BZoltan (11366)
benen Creative Commons License 2012.01.04 0 0 11395

ok, én is alkalmazom, ez csak egy (rossz) vicc volt megelőző, elöbbi bejegyzésekre.

Előzmény: Zalancelot (11358)
dezso Creative Commons License 2012.01.03 0 0 11394

Azt nem tudtam, hogy náluk szőlő is van, köszi a tippet.

Előzmény: Falusi1 (11393)
Falusi1 Creative Commons License 2012.01.03 0 0 11393

Nézd meg a Safru Kft.-nél.

Előzmény: dezso (11391)
medvegyu Creative Commons License 2012.01.03 0 0 11392

Nekem Pilisborosjenőn a Teréz vált be fehér, Moldova vörös csemegéből.

Előzmény: dezso (11391)
dezso Creative Commons License 2012.01.02 0 0 11391

Majdnemanyósoméknál van pár tőke szőlő, és óriási projektként újabb kettőt kéne telepíteni (a kipusztult illetve kimaradt kettő helyett).  Alapvetően csemegeszőlőben gondolkodunk, az egyik szerintem Nero lenne, a másik meg nemtom (a demokrácia jegyében valami fehér, például gyerekkori emlékeimből az Attila ugrott be, de mostanában a Pölöskei muskotályt is szeretem).  Szeretnék tanácsot kérni, hogy ezeken kívül mi jöhetne még szóba.  A talaj különösebben nem meszes, és nem baj, ha nem kell folyamatosan növényvédeni :)  Bár közel van, szükség esetén lényegében azonnal be tudnék avatkozni.  Mivel a többi tőke identitásáról nem sok fogalmam van, így az érési idővel kapcsolatosan nincs megkötés :)

 

És ha valaki Budaörs környékén egy jó gyökeresoltványlelőhelyet is tud, ne tartsa magában!

 

Előre is köszönöm.

alias Terkó Creative Commons License 2012.01.02 0 0 11390

Köszi a választ.Tápanyag,víz nem lenne probléma.

Másik telken van néhány tőke,de még soha senki nem számolta a nm-enkénti rügyeket.Mostmár csak kíváncsiságból is.:)  

Előzmény: jacsoj (11388)
alias Terkó Creative Commons License 2012.01.02 0 0 11389

Hát,csak a családnak lenne,persze.60 tő kb.30 fajta.Azért gondoltam a kordonosra,mert itt a környékbe én még egyáltalán nem láttam másféle művelésmódot.Megnézem ezt az ernyős művelést is ,akkor.:)Köszi

Előzmény: imkerei (11387)
jacsoj Creative Commons License 2012.01.02 0 0 11388

Túl sok a termőkar, tönkremennek a tőkék.

Van egy ökölszabály: a négyzetméterenkénti rügyterhelés, ami 6-7 rügy/négyzetméter.

De adni kell ám a tápanyagot, meg a vizet bőven.

Előzmény: alias Terkó (11386)
imkerei Creative Commons License 2012.01.02 0 0 11387

Nem ajánlom a kordonos művelést, mert a csemegeszőlők egy része kordonkaron nem terem rendesen, csak szálvesszőzve!

Inkább az ernyőművelést ajánlom. A támaszrendszere nagyjából ugyanaz.

Nem tudom, hogy eladásra akarod-e termeszteni vagy csak a család ellátására. A család ellátására ajánlott többfajta szőlő ültetése, hogy állandóan legyen az asztalon friss gyümölcs.

1,20 tőtávolság és 2,5 méter sortávolság elég lehet. Gépi művelésnél ajánlott nagyobb sortávolságot tartani.

Előzmény: alias Terkó (11386)
alias Terkó Creative Commons License 2012.01.02 0 0 11386

BÚÉK Mindenkinek!

 

Csemegeszőlő telepítés előtt állok és kicsit bizonytalan vagyok a tőtávolsággal kapcsolatban.

Eddig 2m -es tőtávokban gondolkoztam.Kordonos művelésű lenne és úgy terveztem,hogy 3-3 termőkar mindkét oldalon,a termőkarok 1m hosszúak.Elég hosszú a termőkar?Elég zöldtömeget tud így nevelni a tőke?

Előre is köszönöm.

Üdv.

cippur Creative Commons License 2012.01.01 0 0 11385

B.U.É.K.!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!