Az ókori Hellász a mükénéi kortól a római uralomig.
Történelem, gazdaság, életmód, kultúra, tudományok, filozófia.
Vajon valóban olyan kiemelkedő volt-e az ókori Hellász kultúrája vagy pedig csak a kései korok történetírói nagyították fel a jelentőségét tudatosan?
Igen és az évszámtól csak a megtévesztés céljából különitettem el zárójelben (eredeti: értsd nem a netről lopott és most kérdezd meg gyorsan hogy Kr. e. 420-ben melyik szolgáltató nyomta a netet).
Pont tíz éve jártam Xianban, és mutatték azt a távoli dombot, mely alatt a Kínát először egyesítő császár sírját sejtik, de ezt egyelőre nem szándékozzák feltárni.
az tényleg nagy élmény lehetett. Mikor jártál ott ? Különben ez csak a négy irány közül az egyik, amelyik a sírt védte, a többit csak akkor tárják fel, ha majd fejlettebbek lesznek a tartósítási eljárások, eredetileg színesek voltak a figurák.
Volt szerencsém személyesen "találkozni" e hadsereggel Xianban. Lenyűgöző. És még a parasztbácsit is bemutatták, aki 1974-ben ásta a kutat, minek során megtalálta az első kobakot. Dedikált is egy könyvet nekem.
Kiegészités:Diogenész Laertiosz közli,hogy Mantineiában a spártaiak oldalán a lovasságnál harcolt Xenophon fia,Grüllosz,aki a csatában meghalt.A történetiró Ephorosz-ő i.e. 4.szd.i-leirja-ő Laertiosz forrása-,hogy a lovasság parancsnokát a thébaiaknál Képhiszodórosznak,Hégészileósz pedig a főparancsnok.Valszeg ez utóbbi felel meg a leuctrai Pelopidasznak.Ő volt a hiányzó láncszem és még ennyi forrás birtokában is sok mindent ki lehet deriteni.
A Hellenika-ban van a csataleirás.Ez a műve Manteiaval zárul.Cornelius Nepos szerint Thébában hatalma csúcsán Epameinóndasz volt az első embeR,Pelopidasz a második.Ugyanez a szerző leirja,hogy Epameinóndasz egy távolról elhajitott dárda találta el,de nem halt meg azonnal.Mielőtt kihúzta testéből a vasat,ezt mondta:"Eleget éltem,mert úgy halok meg,hogy senki sem győzött le." Ekkor kihúzta testéből a vasat és nyomban kilehelte a lelkét.Pelopidas 364-ben halt meg a phereai Alexander elfogatta.Mégpedig úgy,högy követként jelent meg Thesszáliában,majd börtönbe vetette.Epameinondas váltotta ki.Pelopidas bosszúból kisebb sereget szervezett.Kinézte magának a zsarnokot,de ekkor nyilzápor zúdult rá és egy nyilvessző keresztülfúrta a testét és meghalt.De a csatát megnyerte.Jutalmul gyermekei földet kaptak,aranykoszorúkkal és bronzszobrokkal jutalmazták a thesszáliaiak.Ő igy végezte.
Xenophón csataleírását nem olvastam sajnos, csak Pelopidasz életrajzát. Ugyanakkor Kertész istván Epameinóndasz életét bemutató népszerűsítő írásában említi az újszerű taktika előzményeinek kidolgozóit is. Epameinóndasz továbbfejlesztette, és elméletileg is megalapozta vélhetően az új taktikát. Ez összefüggésben lehet azzal, a hellénekre jellemző, kettősséggel, hogy szinte mindent filozófia tárgyává tettek.
Míg Pelopidasz elsősorban harcosként, azaz gyakorlati fegyverforgatóként a hagyományos katonai értékeket jelenítette meg Plutarkhosz számára, addig Epameinóndasz, a bölcselő, az elméleti államférfiúi szerepet képviseli. A görögöknél a pénzesebbek bölcselőket fogadhattak az ifjak nevelésére, s közöttük olyanok is lehettek, akik a hadakozással, harccal kapcsolatban fejtettek ki, időnként a valós háborútól eléggé elszakadt, elméleteket. Kettejük életrajzát ugyebár ellentétbe is állította. (Az utalások miatt ez egyértelműnek tűnik száűmomra, bár Epameinóndasz életrajza nem maradt fönn.) Lásd Pelopidasz "hősies", de értelmetlen halálát, szemben Epameinóndasz csatamezőn való, "jó" halálával.
A leuctrai vázlat megmutatja,hogy Epameinondasz Kleombrotosszal szemben állitja fel a phalanxot,amely 50 soros-a lakedaimoniaké 12.A trükk abban van,hogy a thébaiak itt akarják eldönteni a csatát,mivel távollevő szövetségesei nem olyan megbizhatóak.Ezért rézsútosan elhelyezik a phalanxokat,ha a spártaiak támadni akarnak,felbomlik hadrendjük,vagy ha nem,a főoldalon már el is vesztették a csatát.Kleombrotosz észreveszi,hogy gáz van,ekkor Plopidasz Thébai Szent Serege telibe kapja a védtelen oldalon a lakedaimonokat.A trükk zseniális,Kleombrotosz meghal.Manteinánál megismétlődik az eset,Xenophon részletesen beszámol.Csak következtetni lehet,hogy ugyanaz a felállás.A lakedaimonok nem tanulnak,a főoldalon a thébaiak egy nagyon erős lovas és hoplita ékkel rövid úton lerohanják az ellenfelet.Pelopidasz 364-ben meghal,a főoldalt védő Szent Sereg vezetőjének nevét nem emliti Xenophon.Az eredmény ugyanaz,mint Leuctránál,menekülnek a spártaiak,ám a harcban elesik,ami futótűzként terjed.Lemészárolhatnák az egész sereget,de megállnak.A thébaiak győzelmi jelet emelnek,de a pofátlanság teteje,a spártaiak is.Xenophon művét többször kell elolvasni,hogy megértse az ember-ő kortárs volt.De Plutarkhosz Leuctra leirása is jó,csak más szempontból nézi és nehéz összehasonlitani Xenophonéval.Plutarkhosznak példaképe volt Epameinondasz mint hadvezér és mint ember is.Forrása valszeg Deinón lehetett,aki Alexandrosz alatt élt.Ha megértjük,mit talált ki Epameinondasz,megállapithatjuk,valóban zseni volt.Plutarkhosz Epameinondasz életrajza nem maradt fenn,az összes többi igan.
Mivel elszállt egy hsz.-em,nagyon pipa vagyok,hosszabb volt a szokásosnál.Majd egy rövidebbnek nekiugrom mégegyszer.Jó a leuctrai kép szerintem.Kortárs nem is akárki,Xenophon
Salve! Gondolkodjunk kicsit.:) A pajzs a balban, a sor végére elfogy a védelem. Merre próbál ösztönösen húzódni a katona? Egyébként a rómaiak az átkarolást, sokszor a lovassággal oldották meg és azt jobbról célszerű. Persze a legio szervezete is rugalmasabb, mint a falanx, és erre már nagyon korán rájöttek az Appennini - félszigeten. :))) Bocs, hogy belepofáztam...
Tehát nem az érdekel,hogy lépcsőzetesen helyezte el seregét,ezt értjük,hanem az,hogy Pelopidasz 300 fős elitalakulata hogyan döntötte el a csatát.A Googlon jobbra lépcsőződik a sereg,mig Plutarkhosznál balra.Az is biztos,hogy Kleombrotosz Balról be akarta keriteni a thébaiakat,igy felbomlottak soraik.Plutarkhosznál a legjobbak nem a stabil phalanxban vannak.A Google-on a phalanxok jobbról védtelenek,hiszen a pajzsok a bal kézben vannak.Lényeg az,hogy a csatát Pelopidasz Thébai Szent Serege-300 fő dönti el.De hogyan? A mantineai volt egyébként a görög történelem legnagyobb phalanx csatája.
Olyanok véleményére vagyok kiváncsi,akik ismerik Epameinondasz leuctrai és mantineai győzelmét.Nem Google leirás érdekel,mert az ugyanolyan zavaros és abszolút nem egyezik Plutarkhosz Párhuzamos életrajzok Pelopidasz életrajzban leirtakkal.Nem áll össze a kép.Tehát össze kell hasonlitani a kettőt,hiszen nyilván akik a wikit irták,azok se hülyék. Viszont tévedhetnek.Szóval,ha valaki tökéletesen érti az újitást,amit Epameinondasz alkalmazott,figyelembe véve,hogy a phalanx jobbró meglehetősen védtelen,irja meg a véleményét.Tényleg értelmes véleményekre vagyok kiváncsi.
Ez a kőfaragvány, itthon Aquincumban látható! Nem is kell messzire menni. Ha megnézed, ki lehet nagyítani a jobb szélen látható képeket az oltárkőről. Az oltárt Urbs Romának dedikálták VRBI ROME (Urbi Romae), azaz Róma Városnak mint istennőnek; szóval egy újabb bizonyíték, innen Budapestről. - Erre a barátom hívta fel a figyelmemet!
"Terrarum dea gentiumque Roma, Cui par est nihil et nihil secundum" Ez a pontos szöveg magyarul: "Országok és nemzetek istennője Róma, kivel semmi sem egyenrangú, kihez semmi más nem fogható." A latinban totális szabad szórend van. Az a szabály, hogy két összetartozó szót tetszőlegesen szétválaszthatsz, főleg, ha ki akarod emelni a szót. Még neveket is. Pl. Lehet azt írni, hogy "Gaius autem Iulius Caesar...": "Gaius Iulius Caesar pedig..." - még valami esetleg kedves Brave H.?
Na ne;ilyen szinten-melyik szó jelenti az államot?:)))) Kedves Staubach,komolytalan vagy!Te értetted,amit nyelvtanilag elmagyaráztam?Egyébként mind a terra,mind a gens femininum,ezért dea:Roma,cui..et cetera