Keresés

Részletes keresés

Sanci07 Creative Commons License 2012.09.23 0 0 12578

Ha én most telepítenék,vörösnek csak nérót és turánt tennék.A két bór háziasítása kiváló minden szempontból.Fehérnek jó a pölöskei de szerintem nyomába sem lép egy rizlingszilváninak.Igaz a szilváni nem rezisztens,de kóstolj mielött telepítesz.Sok sikert!

Előzmény: ..csaba.. (12565)
etilalkohol Creative Commons License 2012.09.23 0 0 12577

A környezethez képest milyen a fekvése a területnek (magasság, fekvés már ha nem sík az egész)? A közeli vízfelület jó a fagyok ellen, de segít a gombáknak. A huzatosság jó a gombák (pára) ellen, de behozza a fagyot.

Egy közeli körülbelüli várost/falut ill. konkrétabb talajtípust írj: azt is ami a feltöltés és azt is ami alatta van.

Előzmény: ..csaba.. (12565)
etilalkohol Creative Commons License 2012.09.23 0 0 12576

Ok, akkor jók, de nem a legjobbak tyúkokhoz...

Előzmény: Flanell (12574)
Falusi1 Creative Commons License 2012.09.23 0 0 12575

Üdv a táborban!

Nádas helyére szőlőt telepíteni kétségtelenül nem egy sablonos megoldás még akkor is ha fel van töltve.

Egyébként nem a töltés színe, hanem a fajtája (homok, agyag...) a lényegesebb.

Ami a fajtaválasztékot illeti az egyrészt ízlés dolga, másrészt attól függ mit akarsz vele kezdeni. Mindenesetre ha eddig nem tetted meg, tájékozódj az egyes fajták tulajdonságairól mielőtt belekezdesz a telepítésbe.

Előzmény: ..csaba.. (12565)
Flanell Creative Commons License 2012.09.23 0 0 12574

Lugasnak van mindkettő nálam.

Amikor permetezek, akkor ezek is kapnak, de egy átlagos évben kibírják permetezés nélkül is, mert ott (apámnál) nem minden évben permetezek. A Pölöskei volt már peronoszpórás, de az igen esős év volt, még az Othello-t is rendesen elkapta, az Esztert később oltottam.

Előzmény: etilalkohol (12572)
Flanell Creative Commons License 2012.09.23 0 0 12573

Egy fajtára kérnék tippet. (Nem az lett, aminek vettem.)

 

     

 

Eszetlen erős növekedésű, férfiujj-vastagságú vesszőkkel, pedig nem is metszem erősen, 25-30 szem körül hagyom, lugasnak.

Nagy szemek, kilós fürtök. Közepes vagy közepesnél valamivel erősebb muskotályos íz. A szín a második képen a valós.

Kb. szeptember elsejére érik ehetővé, de a fagyokig megmarad a tőkén, amit nem szedek le, és nem eszi meg a darázs.

Egyetlen hátránya, hogy kissé fagyérzékeny, de nem túlságosan. Évi max. 1 Amistar-permetezés elég neki.

A negyedik képen jobb oldalt és középen két mostanra beért másodtermés van, már eszi a darázs, a kép bal oldalán meg majdnem 1 cm-es szemekkel egy negyed(!)termés, ez már azért nem fog beérni. (Mivel ott már a szomszéd telke kezdődik, mindig visszavágtam a hajtást, ezért hajtott ki annyiszor, de ez nagyon jellemző rá, hogy a hónaljhajtásokon is fürtöket nevel, sok ilyen van.)

(A fekete, sérült szemek és hiányos levélzet a nyári cseresznye-dió kombinációjú jég miatt van.)

etilalkohol Creative Commons License 2012.09.23 0 0 12572

Lugasként is, permetezés nélkül?

Előzmény: Flanell (12568)
etilalkohol Creative Commons License 2012.09.23 0 0 12571

Váljék egészségükre, ha róka(ízű)tojást tojnak, majd lelkem rajta :)

Előzmény: Flanell (12567)
Flanell Creative Commons License 2012.09.23 0 0 12570

Lefényképeztem, amiről írtam:

 

 

Tavaszonként meg így néz ki (vonatról, telefonnal fényképezve):

 

 

 

 

A libafosszínű az elduggatott, télen készített oltvány. (A viasztól olyan színű.)

Fentebb meg a fekete fóliával borított bakhátak, még dugványtalanul.

Előzmény: Flanell (12543)
Flanell Creative Commons License 2012.09.23 0 0 12569

Nem, de te nem írtad le, hogy 3 évig készül-e az a torta.  :)

Én azt írtam le, hogy az oltvány nem 3 évig készül.

Előzmény: gergerg (12544)
Flanell Creative Commons License 2012.09.23 0 0 12568

A többé-kevésbé rezisztenseim közül legjobb a Pölöskei muskotály, meg elég jó a legkorábbi kék, az Eszter. Ez amint megért, elkezd mazsolásodni, amitől különleges ízű lesz.

Előzmény: etilalkohol (12550)
Flanell Creative Commons License 2012.09.23 0 0 12567

Ha erre futtatod, akkor a fürtök belógnak a tyúkok közé, és ők nagy vérengzést csapnak köztük, nem ijednek meg a rókaízűtől sem.  :)

Előzmény: etilalkohol (12557)
Flanell Creative Commons License 2012.09.23 0 0 12566

Pl. én is szeretem a saszlát.  :)  Egyébként is, de idén a száraz idő miatt elképesztő finom, édes, zamatos, mondjuk, a legtöbb fajta szintén.

Kivéve a Moldova, az olyan "futottak még" kategória. Nagyon szép, mind a növény, mind a fürtök-szemek, de íz szempontjából nincs ennél satnyább szőlőm, beleértve a direkttermőket is, pl. a jó érett Noah is jobb nála. (Ill. az múlt idő, mert jelenleg mint a Szuvenír alanya üzemel.)

Előzmény: medvegyu (12554)
..csaba.. Creative Commons License 2012.09.23 0 0 12565

Sziasztok!

Hosszú tépelődés után úgyhatároztam, hogy én is gyarapítom a hobbi szőlész-borászok népes táborát.

A hely ahova telepítenék egykoron nádas volt, 2-2.5-m magasan fel lett töltvel sárga földel mely az idei évre kellő képpen összetömörödött.

A terület egy kicsit huzatos, a nap reggeltől-estig folyamatosan éri.

Kb 100-tő ültetését tervezem az idei évre.

Szeretnék vörös és fehér fajta szőlőt is.

Az alábbi fajtákon gondolkodom:

Fehér:Bianca-Aletta-Pölöskei muskotály

Vörös:Medina-Néró-Othelló

Vajon jó választás?

 

 

gergerg Creative Commons License 2012.09.23 0 0 12564

Most milyen a moldovád? Mi már mind megettük. Nagy szerencse hogy néhány éve hallgattam rád és vettem moldovát is. Szuper minden része. Azóta már lugasra is ráoltottam.

Előzmény: jacsoj (12562)
etilalkohol Creative Commons License 2012.09.23 0 0 12563

Köszönöm az infókat! Idén a biankámat a darazsak dézsmálták meg... már gyűjtögetem a pillepalackokat és jövőre teleaggatom darázscsapdával. Az idei ecetes bianka borommal fogom feltölteni - így hasznosul :) :(

Előzmény: jacsoj (12562)
jacsoj Creative Commons License 2012.09.22 0 0 12562

Ez a Moldova lugas a háznál van, 1 db. Folyamatosan tudom locsolni, és tápanyaggal ellátni. Több tőkém van a szőlőmben, a várostól 6 km-re, amit nem tudok locsolni, ott kisebbek a szemek, de sok fürt van rajta.

Több éves tapasztalat, hogy nagyon erős növekedésű, szereti a sok vizet, és nem szereti a tűző napsütést. Az idén május óta valamire való eső nem volt, hiába locsoltam, a fürtök egy része fonnyadt.

 

A Bianka a szőlőmben van, most nagyon tönkrement, talán a csütörtöki eső segít rajta. Szárazság érzékeny, most is sok fürt van rajta, hét elején még nem voltak szüretkész állapotban. A terhelést úgy állítom be, hogy 12-15 szemre metszem, két félszálvesszőre. A tőkék 2x1 m kötésben vannak.

 

A Moldovát novemberben a fagyoknál szoktam leszedni, még márciusban is ettük, a Biankát máskor ilyenkor már leszedtem, de most megvárom a hét végét, hátha addig még helyrejön.

A Biankáról azt hittem 100 tőkéről , hogy lejön vagy 150 kg-100l, most már jó lenne 100kg-50l lé.

Előzmény: etilalkohol (12561)
etilalkohol Creative Commons License 2012.09.21 0 0 12561

Gratulálok, nagyon szépek! Moldova lugas tőtávolság? Egyéb szakirodalomban nem található tapasztalatok?

A biankádat nézve csak irigykedem - idén is ilyen szép volt a termés? Tőketerhelésed, művelésmód (illene látnom, de jobb ha megírod), terméshozam? Természetesen csak akkor, ha nem titok...

Előzmény: jacsoj (12560)
jacsoj Creative Commons License 2012.09.21 0 0 12560

"a moldova leírás szerint jó lugasnak, de ilyen lugast még nem láttam."

 

Keress rá a weboldalamra.

Előzmény: etilalkohol (12553)
Falusi1 Creative Commons License 2012.09.21 0 0 12559

Köszönöm a részletes választ. Ali-bá linkje alapján a zöldbe fást talán meg tudom csinálni.

Előzmény: imkerei (12549)
Falusi1 Creative Commons License 2012.09.21 0 0 12558

Köszönöm a választ. Azt hiszem a zöldbe fással kezdek.

Előzmény: gergerg (12547)
etilalkohol Creative Commons License 2012.09.21 0 0 12557

Köszi, ez valóban szép...

Erre a vázra szertném felfuttatni, itt látszik a 'szerkezet':

Ezen a képen ahol a szőnyeg van árnyékolásnak jobb oldalon (déli oldal), fél métert elhagyva (tyúk el ne érje) lenne a tőke és később onnan futtatnám/húznám/vezetném el a tetejére:

Előzmény: medvegyu (12556)
medvegyu Creative Commons License 2012.09.21 0 0 12556

Oltványként vettem, négy éve tavasszal ültettem, ez idei nyári kép:

 

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=120660726&t=9100475

 

Tőtávról nem tudok beszámolni érdemben, utólag látva túl közel (asszem 70cm) ültettem őket.

 

 

Előzmény: etilalkohol (12555)
etilalkohol Creative Commons License 2012.09.21 0 0 12555

No, ez az, köszi. Akkor a moldova nálad lugasként is bírja permetezés nélkül. Akkor ez már biztos befutó. Milyen tőtávval ültetted és mikor? Oltványként vetted?

Előzmény: medvegyu (12554)
medvegyu Creative Commons License 2012.09.21 0 0 12554

A biankát nálam nagyobb részt a darazsak eszik meg, apró szemű és nagy magvai vannak, édeskés, azon kívül nem túl ízletes.

A moldova és a teréz viszont nagyszemű, izgalmas ízvilágú (csemegének) fajták, soha nem permeteztem őket, lugasban vannak árnyékolónak is, így nem is zöldmunkázom (csak metszek és kötözök), erős növésűek, sokat teremnek.

Izabellát egyszer késő ősszel (fagyok idején) Kalotaszegen ettem, házfali lugas volt, nekem ott nagyon ízlett, de hát ízlések és pofonok, sokan a saszlát szeretik (sőt bort készítenek belőle), én meg azt nem értem, hogy mi a jó egy ilyen ízetlen, savatlan, cukortalan szőlőben. Szóval meg kell kóstolni, ha van rá módod, de termőhelytől is függhet, hogy milyen ízük van (pl. egyszer kaptam kecskeméti nérót, ízetlen és savtalan volt az enyémhez képest).

 

 

Előzmény: etilalkohol (12553)
etilalkohol Creative Commons License 2012.09.21 0 0 12553

Daeril és medvegyu!

Utánaolvastam a fajtáknak, de tudom, hogy soknál nem igazán valós amit írnak. Ezért is kérdeztem, hogy konkrét tapasztalt vagy látott fajta érdekelne. Nekem ami permetezés nélkül bírja az a bianka és a moldova. De tudtommal a bianka nem jó lugasnak, a moldova leírás szerint jó lugasnak, de ilyen lugast még nem láttam.

A tyúkos topikban ajánlották az izabellát, az bírja permetezés nélkül és lugasnak is bevált, de még nem ettem és mivel direkt termő, ezért írták róla, hogy rókaízű.

Már bocs, hogy ennyire körbejárom, csak a tyúkólnál körülményes lesz a szőlőművelés, ezért nem mindegy...

Köszönöm, etil...

medvegyu Creative Commons License 2012.09.20 0 0 12552

Szerintem próbálj meg több rezisztens fajtát, majd kiderül, hogy mi érzi jól magát ott, meg mit szeretsz.

Nekem a moldova és a teréz vált be, továbbá pannónia kincse is jól érzi magát (de azt még nem én ültettem). Mindegyik ízletes, nagyszemű, soha nem permetezem őket, egy metszéssel és kötözéssel elvannak, bőtermők.

 

Előzmény: etilalkohol (12550)
Daeril Creative Commons License 2012.09.20 0 0 12551

Nézz szét a rezisztens hibrid fajtakörben, mint Bianca, Zala, Eszter, Néro...

De ezek is olyanok, hogy az igazán finomak nem annyira rezisztensek és a többi meg elég pocsék szőlő...

Előzmény: etilalkohol (12550)
etilalkohol Creative Commons License 2012.09.20 0 0 12550

Sziasztok!

Tyúkólra szeretnék szőlőlugast futtatni, ezért a permetezés kizárva (agyagos talaj). Milyen fajtákat tudtok ajánlani, ami konkrétan bevált?

Ilyen száraz év után az őszi vagy a jövő tavaszi telepítés ajánlott?

Előre is köszi, etil...

imkerei Creative Commons License 2012.09.20 0 0 12549

Amennyiben az alany kihajtott a nemes pedig nem, akkor nagy valószínűséggel elfagyott a szőlő.

Beoltani  többféleképpen lehet jövőre a kihajtott alanyokat.

Zöldbe fás oltással májusban, amikor a hajtások elérik a 15-20 cm-es hosszúságot, nyugalomban levő oltóvesszővel (legkésőbb februárban meg kell szedni és a hűtő aljában nylonzacskóban tárolni), ékoltással vagy héj alá oltással és szemzéssel is. Az oltás után, kétnaponta szedegetni kell a vadhajtásokat, amíg a nemes ki nem hajt(utána is de akkor már elég hetente).

Amennyiben ez nem sikerül vagy túl macerásnak tartod, be lehet oltani május végétől június közepéig, Baranyai vagy Czeiner féle zöldoltással, héj alá oltással és zöldszemzéssel is.

Illetve augusztus közepétől lehet alvóra is szemezni.

Előzmény: Falusi1 (12546)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!