Keresés

Részletes keresés

rámenős Creative Commons License 2011.07.22 0 0 5609

A kérdés az ízük?

 

Előzmény: lszab (5598)
Törölt nick Creative Commons License 2011.07.21 0 0 5608

Nálam már lement a Bergeron, de itt nem marad zöld , teljesen beszínesedik. Idén méretben is szép volt /a tavalyihoz képest kevesebb volt a fákon - ebből 2 van - /

Előzmény: zoltan84 (5602)
Törölt nick Creative Commons License 2011.07.21 0 0 5607

Esetleg szemzőágat kérhetek róluk ? /természetesen megfelelő csere-v. ellenszolgáltatásért/

 

Hogy sikerült hozzjuk jutnod ?

Előzmény: lszab (5598)
Törölt nick Creative Commons License 2011.07.21 0 0 5606

Hali !

 

Amit a Ceglédi aranyról írtál teljesen helytálló,nekem is van 3 nagy fám. Amivel kiegészíteném : nagy termésbiztonságú ,viszont a moniliára nagyon érzékeny.Oda kell rá figyelni,különösen esős időszakban,deezzel együtt nagyon jó fajta,meg lehet szakítani annyit terem.Ezen kívül van még egy csomó fajtám.Érésben a Bergeron a legkésőbbi /egyenlőre/ koraiakból van több /pl Harmat,Sylred,Pinkcot  stb/

Előzmény: beekeeper123 (5604)
Deryan Creative Commons License 2011.07.21 0 0 5605

Szívesen megnéznék néhány fotót a fáidról.

Előzmény: beekeeper123 (5604)
beekeeper123 Creative Commons License 2011.07.20 0 0 5604

Hello Teresz, én jó hírrel szolgálok:

A ceglédi arany termése tapasztalatom szerint  (idén termett először kb, 1-2 kilót, Dunakanyarban agyagos talajon, myrabolán alanyon) szép méretes (göncit veri), a külseje jellegzetesen gömbölyű, felszíne kissé dudoros.

Erőteljes növekedésű (szemben a Bergeronnal, nálam) a fa, bőtermő, gyümölcse lédús, ízletes, édes és savas is egyben, nem "lisztes". Rögtön kedvenc lett...

Nálam a gönci előtt érik kicsivel. Állítólag gombabetegségekre azért érzékeny.

A google szerint: "Nyujtó Ferenc és munkatársai állították elő 1968-ban a 'Ceglédi óriás' és a 'Rózsabarack C. 1668' keresztezésével."

Nekem egyébként ízre a ceglédi óriás veri a göncit vagy a magyar kajszit, csak lassan nő nálunk.

Mondjuk a meglévő termő fám kb. 35-40 éves lehet.

A Magyar Kajszi c235 fám pedig lekőrözi a göncit gyümölcs és faméretben is, de ennek lehet telepítési oka (elhelyezkedés) is.

A késői kajszik pl. farbaly felkeltették érdeklődésemet, nem hallottam eddig róluk.

A kipusztult páréves rakovszky kajszim helyére tennék valamit ősszel, ezzel meg is van a cél!

A rakovszky nekem nem jött be amúgy sem...

üdv.

Előzmény: Teresz (5597)
Ali-bá Creative Commons License 2011.07.20 0 0 5603

Ha netán elágazna, ne vágd le az oldalhajtását, had erősődjön. Ha megfásodik, tárgyalunk.

Előzmény: gergerg (5601)
zoltan84 Creative Commons License 2011.07.20 0 0 5602

Ma szedtem le az első barackokat a Bergeronról (persze befőttnek való érettségben). Szép nagyok, az íz is kiváló, különösen tetszik, hogy a kőmag kicsi. Csak a színük, küllemük nem a legtetszetősebb. Viszont nagyon jó fajta.

 

gergerg Creative Commons License 2011.07.20 0 0 5601

Ami azt illeti van egy, cserépben.

Előzmény: Ali-bá (5600)
Ali-bá Creative Commons License 2011.07.20 0 0 5600

Gondolom termését vetted, nem csemetét. Nézd már meg, hogy nem kelt-e ki ott egy is ahova a magját köpködted.

Előzmény: gergerg (5594)
Deryan Creative Commons License 2011.07.20 0 0 5599

2008 őszén rendeltem a Starkl kertészettől. Egy kétágú erőteljes kis husáng volt (szerintem 2 éves). Mára már erőteljes szép koronája van. Az idén tavasszal virágzott először. Szerencsénk volt az időjárással, ami nem minden évben mondható el.

 

Az idén ültettem egy bergeront is. Ez is olyan szép erőteljesen fejlődik mint a gönci. A bergeronnak már most igyekszem a koronáját hajtáselcsípésekkel összefogottabbá nevelni, ami a göncinél még nem igazán sikerült.

Előzmény: Teresz (5597)
lszab Creative Commons License 2011.07.20 0 0 5598

Farbaly és Farhial van  konténerben nálam; 30 és 40 nappal érnek a Bergeron után . Az első most kezd sárgulni, a másik még teljesen zöld.

Előzmény: Törölt nick (5593)
Teresz Creative Commons License 2011.07.20 0 0 5597

Kedves Deryan! Mennyi idős korában fordul termőre a Gönci kajszi? Nekem is van, de még nem terem, bár lehet, hogy idén lett volna mutatóban rajta, de nálunk minden durván elfagyott május 7-8-án. Van egy Ceglédi Arany típusú is, arról sem tudok sokat, mert nem nagyon emlegeti senki, csak az óriást, meg a bíbort. Remélem ízgazdag lesz, mert amikor vettem a csemetéket kifejezetten ez volt a választási szempontom, persze a csemeteárus tanácsát kérve.

Előzmény: Deryan (5596)
Deryan Creative Commons License 2011.07.20 0 0 5596

Bő egy hete ettem ilyen mandulakajszit egy ismerős kertjében. Jó érett volt és nagyon zamatos. A formája tulajdonképpen csak érdekes volt az első pillantásra.

 

 

Megérett az idén termőre fordult gönci kajszink. Puha, zamatos. Jó lekvár lesz majd belőle a későbbiekben. Egyenlőre csak néhány szem van rajta kóstolónak.

 

 

Előzmény: Flanell (5586)
gergerg Creative Commons License 2011.07.20 0 0 5595

Amit Ali-bá keres az csak kb 2 hét múlva érne de abba nem nagyon lehet beleharapni. :-)

Előzmény: rámenős (5591)
gergerg Creative Commons License 2011.07.20 0 0 5594

Tavaly vettem Gyöngyöspatán, nagyon apró és nagyon sok terem rajta. Flanell közel lekik oda, talán ki tudja deríteni kié volt. Azt tudom hogy hol van földje annak akitől vettem, sőtt lehet hogy most is árul ott ahol tavaly ilyenkor árulta a Redhavent.

Előzmény: Ali-bá (5592)
Törölt nick Creative Commons License 2011.07.20 0 0 5593

Én tavasszal ültettem 2 Kuresiát /egyebek mellett/ ,örülök,hogy jó véleménnyel vagy róla,így én is remélhetem,hogy ez is jó fajta lesz.

Kifejezetten késői fajták nálunk nem elérhetőek.Itt esetleg nézelődhetsz :

http://picasaweb.google.com/gyumf.vl/OszibarackKajsziEsSzilvafajtak

 

...bár ha  jól tudom a Bergarouge idén lesz a Palesits faiskolában.Külföldről lehetne max behozni augusztusi fajtákat.Nálunk nagyjából a Bergeronnal zárul a szezon /esetleg vmi régi fajta lehet /?/ későbbi /

Előzmény: rámenős (5591)
Ali-bá Creative Commons License 2011.07.19 0 0 5592

Nekem is van egy kérdésem. Tud-e valaki *tengeri barack*-ról, állítólag apró, de édes és nem érzékeny a moniliára. /A barátom keresi pálinkának, a Penyigei szilvája mellé./

rámenős Creative Commons License 2011.07.18 0 0 5591

Egy kérdés.

Melyik a legkésőbbi sárgabarack, ami jó. A Kurésiát vettem annak, de nem stimmel. Már leérett. Gyönyörű kis fa. Most termett először. méretéhez képest sok és nagy szemű, jóízű gyümölcs volt rajt.

C1406-os rózsakajszit gondoltam érdemesnek arra, hogy beoltsam. Már ha kapok ágat.

A Borsiról nem sok jót ír a könyv.

mankóceb Creative Commons License 2011.07.18 0 0 5590

Kostold meg jó éretten, ezen a képen még nagyon világos, éretlennek látszik.

Van azért néhány kedvező tulajdonsága. Megbízhatóan terem, nem fagyérzékeny.

És elég jóízű.

Előzmény: Flanell (5586)
fajdkakas Creative Commons License 2011.07.17 0 0 5589

Egy kis tapasztalat:

Podstrana-ban töltötünk egy hetet, mely településnek a tábláján az "o" betűt egy kettévágott őszibarack helyettesít. Minden kertben a köves talajban őszibarack lelhető fel. Ettől 8 km-re lévő Splitben a piacon 20 kuna volt egy kg őszibarack, ami nagyon sok. Gyümölcséhség miatt vettünk többször, de íztelen már-már azt mondom, hogy vaacakok voltak. A sárgabarack is ennyibe került és büszkén árulták, külsőre olyan volt amiből nagyanyám a lekvárt főzte, de íze nula volt. Próbáltam is mondani, hogy ahonnan én jövök a kertemben hatalmas édes Bergeron kajszit hagytam ott, aminek a nyomába sem léphet az általuk árult.

Persze mindenhol füge, gránátalma, kivi, citromfa, japán naspolya, de a barackjuk nulla.

rámenős Creative Commons License 2011.07.17 0 0 5588

Tetszik, tetszik. Milyen az íze? Az a lényeg, nem?

Előzmény: Flanell (5586)
rámenős Creative Commons License 2011.07.17 0 0 5587

Igazad van.

Én is elgaloppíroztam magam a 20 őszibarackkal. A maradék hellyel már takarékoskodom. Most már muszáj foglalkoznom az oltással, szemzéssel, hogy egy fán több fajta legyen.

Az almával, körtével kezdem.

A tavasszal ültetett Ilonkám valószínűleg feldobja a talpát. Száradnak a levelei.

Van egy házisününk. Világos nappal sétálgat a kertben, eszik a tyúkok kajájából. Nagyon aranyos.

Előzmény: Flanell (5585)
Flanell Creative Commons License 2011.07.16 0 0 5586

 

Ma láttem először mandulakajszit.

Nekem valahogy nem tetszik.  A kerekebbek szebbek.

Flanell Creative Commons License 2011.07.16 0 0 5585

Kinek-kinek igényei és lehetőségei szerint.  :)

Akinek csak 2 fa fér a kertjébe, és azon a 2 fán akarja megtermelni a friss fogyasztás mellett 150 üveg befőttnek valót, az máshogy csinálja, mint akinek van 20 barackfája.

Előzmény: rámenős (5580)
janijani Creative Commons License 2011.07.15 0 0 5584

Köszönöm, elolvastam, érdekes. De én már maradok a régi bevált metszési módszeremnél.

Előzmény: Ali-bá (5583)
Ali-bá Creative Commons License 2011.07.15 0 0 5583

Nézd meg ezen a fórumon az 1538 hozzászólás képeit és az 1548. h.sz. szövegét /2009.04.05.* MOZÓ */.

Előzmény: janijani (5582)
janijani Creative Commons License 2011.07.15 0 0 5582

Én sem tudományosan metszem, hanem ahogy láttam apámtól meg a szomszédoktól.

Először kivágom a befelé, felfelé növő ágakat, mindjárt átláthatóbb lesz az egész. Van mondjuk 3 fő ága a fának, ránézek az egyikre és elhatározom hogy mennyit hagyok rajta a fa korától, méretétől függően mondjuk 20 termőcsapot csaponként 1-2-3 szem barackkal. Ezt a szebb állásúakból hagyom meg, a többit levágom. Amikor kész a fa metszése még ránézek és ha úgy látom hogy valahol nagyon sűrű lesz kivágok néhány ágat. Nem szabad túl sűrűre hagyni sehol mert majd nem lehet permetezni, arra is ügyelni kell hogy a barackoknak legyen hely növekedni. A túl magasra növő ágakat is levágom mert nem akarok létrázni.

Itt a fórumon láttam, hogy nem 1-2-3 szemre metszik hanem termőnyársakat hagynak sok terméssel, ez nekem új de kipróbáltam. Tavaly sok eső volt bírta a fa, az idén szárazabb év van  sok apró barackom lesz. Így jártam.

Amikor nagyszemű cseresznyényiek a barackok még ritkítani lehet, ekkor állíthatjuk be véglegesen a termés mennyiségét.

Előzmény: rámenős (5579)
rámenős Creative Commons License 2011.07.15 0 0 5581

Természetesen. A magonc helyett hibridet kellet volna írnom.

Előzmény: Flanell (5572)
rámenős Creative Commons License 2011.07.15 0 0 5580

Azt tapasztaltam, hogy a " 40 db 30 dekás " jobb ízű.

Nem akarom eladni. Bőven elég a családnak.

Előzmény: Flanell (5575)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!