Keresés

Részletes keresés

In Lak'ech Creative Commons License 2017.04.10 0 0 15866

Miattam nem kell megkeresned. Tudom miről beszélsz. Te a gyakorlatról beszélsz, én az elméletről.

Amúgy, csupán érdekességként említem meg (bár elég off a téma, és esélyesek leszünk egy admin általi s..gberúgásra :-)))), hogy anno még a dínók korában fotometráltak oly módon, hogy a fotolemezeken a csillagkép átmérőket mérték. Persze hozzáteszem, hogy eléggé pontatlanok voltak e mérések, de pontosan azon az elven alapultak, hogy a kétszer akkora fényerejű csillag Valahányszor (nem biztosan pont kétszer) akkora csillagátmérőt képez.

Előzmény: havasesoesett (15865)
havasesoesett Creative Commons License 2017.04.10 0 0 15865

Előbányászom az Oriont, ha megtalálom és teszek még egy kisérletet a magyarázatra.

Előzmény: In Lak'ech (15864)
In Lak'ech Creative Commons License 2017.04.10 0 0 15864

A fény az fény. Tudja a dolgát. Ez a szép benne. A TMB példáját meg azért hoztam fel, mert annál nehéz jobbat találni. És még ő sem tud (miért is tudna) egyforma csillagképeket leképezni különböző fényességű csillagokról.

Érdeklődéssel figyelem a polémiátokat. És ígérem, csak időnként fogok hozzászólni. És szintén ígérem, akkor is csak jobbító szándékkal.

Előzmény: havasesoesett (15862)
Jahno Creative Commons License 2017.04.10 0 0 15863

Én próbálkozom, Sanyit meg ne bántsd, már inkább szalvétát gyűjt. Én is azt fogok, ha nem jön be a fotózás. Majd megírom úgyis mire jutottam, de ez a szalvétát/bélyeg jó ötletnek tűnik, ha másnak ennyire bevált akkor majd kipróbálom.

Előzmény: havasesoesett (15861)
havasesoesett Creative Commons License 2017.04.10 0 0 15862

20 és 50 mm közötti M42-esek esetén egy páncélelhárító rakéta méretű 13 centis csillagászati távcső rendkívül témába illő példa.

 

Előzmény: In Lak'ech (15859)
havasesoesett Creative Commons License 2017.04.10 0 0 15861

Valóban. A szövegelés helyett fényképezzünk ötlet - kimondottan trollos a szövegelők számára.

LOL :)

 

Előzmény: Rőth Sándor (15858)
havasesoesett Creative Commons License 2017.04.10 0 0 15860

Ebben a topicban az M42 a téma.

Előzmény: Jahno (15856)
In Lak'ech Creative Commons License 2017.04.10 0 0 15859

Ellent kell mondjak neked. Az optika törvényszerűségei miatt is. A diffrakció miatt nem lesz azonos nagyságú a fényes csillag, ill. a halvány képmérete.

És akkor még nem is beszéltem a pixelek (régebben ezüst vegyületek) közti fényszóródás miatti méretnövekedésről. Vagy egyszerűbben, a pixelek , vagy a fényérzékeny molekulák között nincs éles határ, nincsen fal. A fényesebb csillagok leképzésekor az optikai törvényszerűségek megszabta "keretek" közül "átfolynak" fotonok a szomszédos térrészekbe. Ezek megnövelik a ténylegesen létrejövő csillagképeket. Talán egy 13 cm-es TMB apokromát nem nevezhető kommersz optikának. Ennek ellenére igen nehéz volna azonos képméretű csillagokat fényképezni vele. Büszkén mondhatom, nekem sem sikerült soha. :-)) És valljuk be, elég bután is néznének ki a csillagászati fotók, ha neked volna igazad. Halovány, fényes csillag egyaránt egyforma méretű, és intenzitású fehér pont. Informatívnak semmi esetre sem volna nevezhető a fotó.

Előzmény: havasesoesett (15846)
Rőth Sándor Creative Commons License 2017.04.10 0 0 15858

Igen, en is erre az allaspontra jutottam. mosoly

Előzmény: kttomi (15857)
kttomi Creative Commons License 2017.04.10 0 0 15857

Előzmény: Rőth Sándor (15854)
Jahno Creative Commons License 2017.04.10 0 0 15856

Én már régebben megtettem és akad csillagbolond ismerős is, aki komolyan tolja. De akkor miért ne  1.4/25mm-en csináljam, miért pont M42vel?

Előzmény: havasesoesett (15851)
havasesoesett Creative Commons License 2017.04.10 0 0 15855

Ha a szemeddel nem látsz, akkor nincs mit tenni. Az üres fecsegésnek meg nem látom értelmét.

 

Előzmény: Rőth Sándor (15854)
Rőth Sándor Creative Commons License 2017.04.10 0 0 15854

Ok., ezek szerint sosem tudjuk meg a valaszt. mosoly  

Ahogy irtam engem a csillagaszati fotozas nem erdekel, nem tervezem ma este sem az eget fotozni, csak, kivancsi lettem volna a jelenseg fizikai magyarazatara. 

Előzmény: havasesoesett (15851)
havasesoesett Creative Commons License 2017.04.10 0 0 15853

Nevezzük az adott célra hasznosnak :)

Előzmény: Jahno (15850)
havasesoesett Creative Commons License 2017.04.10 0 0 15852

Mekkora dinamikai tartományról beszélünk? Szabad szemmel kb 256 x -os különbség van a (látható bolygók és a különféle látható) csillagok között, de fényképen több ezerszeres fényességkülönbségről van már szó...

 

Előzmény: Jahno (15848)
havasesoesett Creative Commons License 2017.04.10 0 0 15851

Te a Szíriuszt és a többi híres csillagot az égen jelentősnek látod, illetve csak azokat látod.

Egy jó leképzés mellett azonban a "jelentős" csillagok belevesznek a jelentéktelen csillagok tömegébe.

 

De ennek a beszédnek semmi értelme.

 

Ma valszeg felhőtlen lesz este az ég, menjetek ki az ajtón, fogjatok egy állványt és próbáljátok ki a göncöl szekeret lefényképezni több objektívvel, többféle rekesz mellett.

 

kisfilmre:

 

500 / gyujtótávolság = leghosszabb zársebesség

 

Vagyis 50mm-nél max 10 sec, de inkább kevesebb. Ha egészen pontszerű csillagok kellenek, akkor 4 sec vagy alatta.

Javasolt egy olyan váz, ami ISO 3200-nál is megfelelő minőségű.

 

Az NDK 2,8/20-as egész jó választás, ha már M42-es a topic :)

Előzmény: Rőth Sándor (15849)
Jahno Creative Commons License 2017.04.10 0 0 15850

És az jó?

Előzmény: havasesoesett (15847)
Rőth Sándor Creative Commons License 2017.04.10 0 0 15849

Valtozatlanul nem ertem. 

Ha a "rossz" objektiv kesziti a "jo" kepet, akkor valami nem stimmel a fogalmakkal. Mi az a lekepzesi hiba, amitol nem jo a kepe a korszeru objektivnek, es mi az a hiba, amitol jobb a regebbi objektiv?

 

Persze itt a regi es uj fogalmanak sincs ertelme, inkabb objektiv tipusrol, bevonatrol, tervezesi es gyartasi minosegrol, illetve korrigaltsagrol, kepalkotasi hibarol kene beszelni. 

 

Meddig kell visszamenni az idoben, hogy jo legyen az objektiv? A nagy objektivgyartok, Leitz, Canon, Nikon, Pentax, Zeiss stb. mar a sokadik generaciojat hozzak ki az objektiv sorozatuknak. 
Vagy mi az a specialis igeny, ami csillagaszati fotozasnal felmerul, ami elter az altalanos fenykepezestol? 

Előzmény: havasesoesett (15846)
Jahno Creative Commons License 2017.04.10 0 0 15848

Én ezt továbbra sem értem. Nem csak túltekered az obit, ami elkeni a csllagot, vagy egy fényerősebb cucc olcsóbb, mint automatával? Beégés meg gépfüggő.

Előzmény: havasesoesett (15841)
havasesoesett Creative Commons License 2017.04.10 0 0 15847

Nyitott rekesszel a legnagyobb a fényudvar :)

Előzmény: Ahura_Mazda (15845)
havasesoesett Creative Commons License 2017.04.10 0 0 15846

Te szabad szemmel a Szíriuszt nagy és látványos csillagnak látod. Az alsó képen ez nagy és látványos is, de ez az optikai rendszer hibája. Jó (alap) optikával minden csillag pont ugyanakkora, pontszerű. A méretükhöz képest olyan messze vannak, hogy nem láthatsz méretkülönbséget, ha jó az objektíved.

 

Nem azt mondom, hogy tökéletes optikával ne lehetne látványos képeket készíteni, hanem azt mondom, hogy ez itt olyan, amilyennek látod:

 

Előzmény: Rőth Sándor (15842)
Ahura_Mazda Creative Commons License 2017.04.07 0 0 15845

Biztosan nem a blendehibás, olcsón megszerezhető lencsékre gondolsz?

Előzmény: havasesoesett (15841)
In Lak'ech Creative Commons License 2017.04.07 0 0 15844
astreno Creative Commons License 2017.04.07 0 0 15843

Nekem Vivitar Series 28-105 f2.8-3.8-am volt. Ez minden szempontból megfelelt. Kiváló átfogás, nagy fényerő, 1:2-es makró képesség... Csakhát képminőségben annyira gyenge volt... Nem vagyok pixel-peeper, de szeritnem vállalhatatlan volt. Aztán az is lehet, hogy pont valami történt az enyémmel és elmozdultak a lencsék, vagy valami. Utána egy FD 35-70-t, ami azért elvileg elsóbb kategória, megváltásnak éreztem. Ettől független még lehet jó a 2.8-as. Mindenesetre megcsekkolom.

Előzmény: kttomi (15840)
Rőth Sándor Creative Commons License 2017.04.07 0 0 15842

Nem ertek a csillagaszati fenykepezeshez, meg nem is igazan erdekel ez a terulet, de par kerdes felemrul bennem a hozzaszolasod alapjan.

 

Mi a kulonbseg a csillagaszati es a laikus csillagaszati fotozas kozott? Nem technikai, hanem latvany, elvaras, ertekeles szempontjabol.

A "csillagkozi ter" bebukasa nem erzekenyseg, vagy expo, vagy szenzor kerdese-e? A latvany alapjan az.

Milyen optikai hiba segiti a laikus csillagaszati fotozast?

 

Egyszer olvastam egy anyagot a Tejut fotozasarol, ahol azt ecsetelgette a szerzo mennyivel alkalmasabb erre a feladatra a Canon 5dmk3, mint az elodok, kizarolag a szenzorra kihegyezve az irast, a felveteleket pedig 1,4-es 24, es 35-os modern Canon lencsekkel nyomta. Nekem, egyszeru bameszkodonak kifejezetten tetszettek, latvanyosak voltak.  

Előzmény: havasesoesett (15841)
havasesoesett Creative Commons License 2017.04.07 0 0 15841

Van egy terület, ahol az optikailag "hibás" régi, nagy fényerejű lencsék aranyat érnek. Ez a laikusok számára készült csillagfotózás.

 

Ha a lencse tökéletes, akkor a csillagok közötti különbség "beég" és egy rakás fehér pöttyöt látunk, aminek nincs sok értelme. De ha a lencse "hibás" akkor a "fontos" csillagok látványosan előtűnnek a többiek közül.

 

 

Ez a kép is a lencsehiba miatt olyan, amilyen. Nem lenne szabad egy tökéletes lencsének ilyen hibás leképzést produkálnia...

 

Előzmény: Rőth Sándor (15769)
kttomi Creative Commons License 2017.04.07 0 0 15840

Vivitar Series 1 35-85/2.8-am van, az elég baba, M42 vagy FD véggel is létezik belőle.

Előzmény: astreno (15836)
Törölt nick Creative Commons License 2017.04.07 0 0 15839

Tamron 28-70/3.5-4.5 esetleg? Adaptallos, Ennek jó képe van, M42-ben az olcsó zoomok legtöbbje sz@r.

Előzmény: astreno (15836)
astreno Creative Commons License 2017.04.07 0 0 15838

Igen, egyelőre ez a befutó ötlet...

Előzmény: Noxin (15837)
Noxin Creative Commons License 2017.04.07 0 0 15837

Írtam hogy vegyél Adaptallos obit, azt aztán bármelyik vázadra felrakhatod a megfelelő véggel...

Előzmény: astreno (15836)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!