Amennyiben járdára, vagy egyéb közterületre csúszna le a hó (balesetveszély), akkor köteles vagy rakni. Egyébként meg csak ajánlott, hiszen az ereszcsatornát is elnyomja rendesen pár év alatt...
A vizelvezető árkot nézd meg a térképmásolaton, gyanitom, hogy nem a te telkeden van. Ha mégis, akkor viszont rajta van tulajdoni lapon, mint szolgalmi jog.
A hófogó elhelyezése függ a tető hajlásszögétől és a tetőfelület nagyságától. Erre mindegyik gyártónál találsz táblázatos leirást, ami alapján tudni fogod mennyi kell és milyen távolságra.
KömKel, Köszönöm szépen a rajzot! Szóval a lemez ne legyen szélesebb, mint a fal + a szigetelés, de ne derékszögben legyen a lemez hajlítva, hanem kb 135 fokban, és még legyen egy picit visszahajlítva. Egyébként én úgy terveztem, hogy egy 20 cm széles deszkát a fal tetejére erősítek, és ezt burkolnám a lemezzel. Kell az a 4-5 cm-es fül? Ha oda csak 3cm-t hagyok akkor egy méter széles lemezből 2 ilyen tudna készülni. (A deszka amihez erősíteném, az 2,5 cm vastag.)
A szomszéd telken már áll ház vagy 30 éve. A házam oldalához már nem lehet semmit építeni. A szomszéd kb egy hete járt benn az építési osztályon, mert szeretette volna a garázsát megnagyobbítani. Azt mondták neki, hogy ne is álmodjon ilyesmiről, a telek már annyira be van építve, hogy nem bővíthet semmit.
Egyébként a szomszéd telek négyzet formájú, kb 500 m2. Az enyém kissebb, csal 360, de nem túl keskeny 15,5 méter az utcafront.
Állítólag a házamnak már eleve úgy kellett volna épülnie, hogy megvan az a tűzfal magasítás, de annak idején azt nem úgy építették meg. Akkor megadták a használati engedélyt anélkül is. Most ezzel nem próbálkozom, mert az ügyintéző külön kérte, hogy legyen az megépítve, külön "kézzel" utólag beleírták az engedélybe, hogy azt meg kell csinálni, tehát biztos megnézik majd, hogy elkészült-e. Bárkivel beszélek róla senki nem érti minek ez. A környéken egyetlen ház sem épült úgy.
A leírt tűzfalmagasítás tetőátalakítást is von maga után ebben az esetben, ha jól képzelem el. Nem olyan egyszerű dolog, mintha azt mondaná az építési osztály, hogy az ablakot ne oda rakja, hanem 25cm-rel balra. Szokatlan az ilyen beavatkozás. De majd kiderül ha ír a kérdező.
Valószinűnek tartom, hogy a szomszéd telek beépithetősége miatt van szükség a tűzfalra. Vagy keskeny a szomszéd telek és tűzfal nélkül beépithetetlen lenne, vagy pedig az tűzfalnak "neki" kell épiteni a szomszéd telkén leendő épületet, és igy választják ketté...
Mindenesetre ha igy van, akkor a szomszéd jól jár, nem neki kell ezeket állni.
Én azért előtte megkeresném a főépítészt, vagy rosszabb esetben az irodaveztőt. Nehogy már ilyen kis dologba beleszóljanak, hogy milyen legyen a falad tetejének kialakítása (élcserép v. bádogozás). Marhára ráérnek ott abban a hivatalban, ha tényleg semmi valós városrendezési vagy műszaki ok nincs ennek hátterében.
Felújítás van a házunkban, az önkormányzatnál engedélyt is kellett kérni rá.
(Engedélyt kell kérni a homlokzati szigeteléshez is!)
A tető széle jelenleg rálóg a falra, szélcserepek vannak végig.
Azonban az önkormányzat csak úgy engedélyezte a felújítást, ha "rendes" tűzfalat építünk, ami kb annyit tesz, hogy a szélcserepeket le kell szednem, a tűzfalat meg kell magasítanom (kb 10 cm-el), hogy a tető főlé érjen. Az élcserepeket dobhatom ki, vennem kell normál cserepeket, a fal tetejét pedig le kell bádogoznom.
Hogy erre miért van szükség az velem együtt senki sem érti.
Egy meglévő, működő tetőről van szó, sőt a ház mellett nincs is épület, tehát értelme ennek az átalakításnak közelít a nullához. De a hivatallal vitatkozni nem lehet.
Ha tudnál küldeni egy skiccet, hogy mit rendeljek a bádogosboltban, azt köszönöm szépen.
Úgy vettem észre ott nem értenek hozzá, csak lehajlítják, amit kérek és kész.
Abban a boltban csak 0,6-os alu lemezt árulnak. Ez elegendő vastagságú?
Máshol van 0,8-as lemez is, de ott pontosan kétszer annyit kérnek a lemezért, mint ebben a bádogosboltban.
Mi a függő csatornát új tetőre 1900,-/m-ért rakjuk munkadíjban vasazva. Ha csak a régit kell cserélni és nincsenek nagyon kimúlva a cs.t.vasak akkor ez lemehet 1200,-ig is /m.Ez az ár emelkedik ahogy távolodunk észak pesttől. Jah és nem állunk le a tulajjal vitázni. Ha pop+szilo kötéshez ragaszkodik akkor ugy készítjük,ha forrasztatni akarja akkor forrasszuk:)
Ha a tűzfalad oldalát is bádogozni akarod, oda meg falszegély fog kelleni. Meglehet egyben is csináltatni, csak pontos méretek kellenek a hajlitáshoz. Ha falszegéllyel együtt van az oromszegély, akkor rögzited egyszer a cserép alatt a lécekhez kis fülekkel, valamint a tűzfal tetején a már emlitett bepattintós módszerrel (csak itt egy oldali bepattintás van)
De feltételezem eddig is volt a tűzfaladnál falszegély a cserepezésnél, azt kár kidobni, ha nincs semmi baja...
Ház homlokzati szigetelésére készülünk.Természetesen a tűzfal mellet is szigeteljük a falat. Azért, hogy védjük a szigetelést, a fal tetejét le kellene bádogozni. A bádogosboltban hajlítanak lemezt, amilyet kérek, de milyen kérjek? Én úgy gondoltam, hogy simán egy derékszökben meghajlított lemez kelllene, amit a tűzfal tetejére (a tégla és a szigetelés tetejére) rögzítek, oldalt meg pontosan a szigeteléshez kellene, hogy simuljon. (Ahhoz nem tudom hozzárögzíteni) Egy ismerősöm azt javasolja, hogy inkább 2 cm-el engedjem a lemezt a szélesebbre, mint amilyen széles a fal a szigeteléssel együtt lesz.
Vajon hogyan lehet a jobb? Ha szélesebb a lemez, akkor nem fog belekapni a szél? Nem sok az a 2 cm?
Vagy esetleg ne is ilyen egyszerűen hajlíttassam a lemezt, hanem valami bonyolultabb profilt kellene kitalálni?
Elméletileg nem. Ereszből 2 féle méret van. A 25-ös meg a 33-as. Lehet hogy neked 25-ös az ereszed, de a 33-ashoz való a tartóvas. Ez a méret a kiterített szélességet jelenti. Gondolom abból adódik, hogy az 1m széles tekercset 4 illetve 3 csíkra vágják fel.
Tudom, csak az a gond, hogy én egy vidéki kisvárosban lakom 1 bádogosbolttal, speciel ott nem kapható. "ra lett hegesztve toldas..." O.k, az a hátránya a laikus kivitelezésnek, hogy bármikor felmerülhet olyan probléma, amit nagyobb szakmai háttérrel lehet csak megoldani...Sok szakmunkába belekóstoltam már, de a hegesztés megtanulása még nálam még csak terv szintjén létezik:-) Ha kiadom hegesztésre, akkor meg lassan elkopik a pénz, amit az s.k. kinlódással megspórolok....Idő sincs rá, már leszedtem a cserepeket. és jön az eső... Még egy kérdés, ha valaki hallótávolságon belül van: természetes az, hogy a hajlítva vásárolt tartóvasaim jóval nagyobb ívűek, mint a hozzávaló eresz?
azert komoly sulyt kell elviselni, amikor jon le a ho a tetorol. lehet venni hosszabb szaru tartokat is. nekem is volt a konty aljanal problema, ra lett hegesztve toldas...
Jobban megnéztem a kapott vasakat, és kiderült, hogy (bár az eladó nem tudott róla) mégiscsak számozott készletekről van szó. De sok köszönet így sincs benne, lehetetlennek tűnik egy szabályos lejtésű sort kirakni belőlük, tehát áthajlítgatásra mindenképpen szükség lesz. Viszont más problémával szembesültem: a cserepek széle annyira távol került az ékfáktól, hogy csak a vasak hátsó furata körül fekszik fel, (3, max 5cm) a többi levegőben lóg. Nem tudom, elég lesz-e így, lehet, hogy az "ékfákat" felszedem, és az aljukat vésem ki. Amilyen pörgős ez a topic, sejtem,hogy ez ia hozzászólás nkább üzenet lesz későbbi idetévedő amatőrök számára, mintsem kérdés....
Én csak azt nem értem (sok más mellett), hogy miért eleve meghajtott tartóvasakat árulnak a bádogosnál. (Nem gyári rendszer, hagyományos, no name gyártmány). Nem a számozott készletről beszélek, ezek egyformán vannak hajtva, csak egy kis jelölés különbözik a vízszinte szakaszon. Ebben a formában nyiván nem lehet feltenni, a kihajlítani meg csak pluszmunkát okoz!
A 6 fokos lejtéshez inkább ilyen fedés passzol. A hagyományos nem jó hozzá, 20-25 foktól jó csak. Esetleg még zsindely jöhetne szóba, de szerintem az se.
építkezés elején járunk, és a tervező rá akar beszélni fémlemez fedésű tetőre. Tudom, hogy az lényegesen drágább, mint a cserépfedés. 150m2 félnyeregtetőről van szó, 6 fokos lejtéssel. Szerintetek, ha WM Zink fedést raknánk, akkor hozzávetőlegesen kb mennyi lenne a m2 ár díj, ill. anyag vonatkozásban? Tudom, hogy minden tető egyedi, és pontos árat, csak az adott tetőre lehet mondani, mégis szerintetek kb. mekora összeggel kalkulálhatunk?
Érdeklődnék, hogy vajon létezik -e még a plastmo ereszcsatornarendszer vagy pedig már megszünt. Ugyanis a neten akadtam a nyomára, de mint kiderült kb 10 éves, és a forgalmazók már nem léteznek.
Nekem ebből van az ereszcsatornám és most bővítés miatt kellene még.