Látod éppen ez a baj, hogy még mindíg a perzsákhoz kötik!
Ez az emberi fafejüség és semmi statisztikai alapja nincsen (sajnos nincs élő statisztika macskaügyben, de most ahogy írom, jó lenne csinálni egyet) Természetesen nem téged akartalak lehurrogni amiért ezt írtad, de szerintem jobb lenne megkérdezni a perzsásokat v. talán a szűrőorvost! :)
Hát ez tényleg durva sokszor én is olyanokat hallok amitől a fülem kettéáll! De legalánbb mi elmondhatjuk, hogy megpróbálunk "haladni a korral" nem úgy mint egyes "orvosok" és megpróbálunk információkat szerezni, pedig ez hobby és nem a szakmánk, "hivatásunk"! :(
"Although PKD appears to be more prevalent among Persians (including Himalayans) and Exotics, ultrasound results to date have also found PKD in American Curls, American Shorthairs, Siamese and Scottish Folds, as well as Household Pets, Domestic Shorthairs, and Feral cats. An Oriental Shorthair was also diagnosed with PKD as the result of a necropsy."
(A Feline PKD F&Q-n találtam)
Tehát itt is szembetűnő, hogy elsősorban a perzsa, himalája, egzotikus cicáknál fordul elő leggyakrabban, de találtak PKD-t a felsorolt fajtákban is.
Hát nem tudom, de bárhol tájékozódom, élő és aktív információ-forrásokban, cikkekben, egyértelműen mindegyik úgy kezdi, hogy perzsák, stb. de mindegyik felhívja a figyelmet arra, hogy más fajtáknál is előfordulhat! lehet, hogy méltánytalan, de elsősorban akkro is hozzájuk, illetve az egzotikushoz köti mindenki. nyilván nem véletlenül, bár a korral (ez esetben: sajnos) haladni kell, s fiygelni arra, hogy ha tudjuk, akkor igenis teszteljünk más fajtákat is!!!
nem tudom, hogy felismeri-e vagy sem, de mióta egy másik topikon azt olvastam, hogy az állatorvos azt mondta a gazdinak, hogy a macskája azért tüzel, mert a száraztápban "feldolgozott" állatok hormontartalma stimulálja, én már semmin sem csodálkozom....
egyébként érdekes, hogy ugye a dysplasia nagyon kötődik a MC-hoz, pedig más fajtáknál is diagnosztizáltak. nemrég keresett meg egy brit tenyésztő és kérte a segítségemet, mert szeretné dysplasiára tesztelni a cicáját. ez mindenképpen pozitív!!!!:)
De a PKD nem speciális aby betegség! Meg arra is gondoltam, hogy az olyan jellegzetes, hogy azt egy sima uh-s orvos is felismeri! A beltenyésztést nem erre írtam természetesen! Inkább hangosan gondolkodtam! Nem tudok róla, hogy ezen a vonalon lenne bármi ilyen jellegü betegség! PKD meg főleg nem!
Ha már eljutottunk ide, szerintem méltánytalan a PKD perzsákra való ráragasztása, mert az igaz, hogy egy időben a perzsáknál gyakori volt, de mára ez már nem jellemző (gondolom az akkori aktív szelektálásnak köszönhetően) és maga a PKD is elég ritka betegségnek mondható!
De, Manó és Pearly tesztjét ő csinálta. Most dr. Manczúrhoz járunk, mert ott a szívizom-tesztet is megcsinálja egyszerre.
Őket kettőjüket tudtam elképzelni én is, de a késői időpont miatt csak Vrabély-t...Mi anno este kilencre voltunk invitálva....
Egy kicsit ellent kell mondjak, de csak egy kicsit, Poche-nak. Bár a PKD (policisztás vesebetegség) elsősorban a perzsák betegsége, de előfordult már más macskafajtáknál is. Ezért szokták fajtára való tekintet nélkül tesztelni PKD-re is a cicákat.
A PKD-pozitív cica PKD-pozitív utódokat produkál óriási valószínűséggel, hiszen ez egy domináns gén. Tehát a szűrés egyértelműen segít az egészséges utódok prezentálásában.
természtesen nem tudom, mi baja a cicádnak, bár nagyon drukkolok neki, hogy semmi súlyos ne legyen, de a PKD NEM beltenyésztés vagy nem- beltenyésztés kérdése elsősorban, hanem szűrésé.
De az sem bizots, hogy Sábának PKD-vel lapcsolatos problémája van...
Remélem mégsem lesz komoly gond, remélem csak tévedett!!!
Nem, nincsen ilyesmi speckó örökletes, ráadásul két beltenyésztéstől mentes szülőpártól van a cicád! Talán a specialista többet tud! Nagyon rendes dokitok van, de remélem tényleg tévedett!!!
Poche, a Sábának csináltak egy vérvételt, s kijött, hogy vmi gond van a veséjével (még pontosan nem tudom, hogy mi, mert a doki ugyan megnézte uh-val, de csak azt látta, hogy a bal veséje vmiért nem jó, a jobbat meg meg se találta. S rendes dokihoz illően elküldött egy specialistához, ma este megyünk megnézetni). Van az abyknál vmi örökeltes vesegond, vagy vmi amiről te tudsz?
Ez nagyon érdekes! Valószínüleg Lejlánál is ez volt, mivel mi nem csináltattunk uh-t ezért sikertelen fedezésként könyveltük el, sajnos neki akkor begyulladt a méhe, ezért tiszta szerencse, hogy Flamy makkegészségesen meguszta!!! :)
Nem hiszem, hogy a "levegőtől" :) inkább az időpontok nem voltak alkalmasak v. ki tudja.
Egyik ismerősöm, ha elpusztul egy kiscicája, azt szokta mondani, Hála Istennek! Ez így elsőre még kegyetlenül hangzik, de aki tenyészt az szép lassan ráébred miért mondja. Nincs helye annak a cicának a világon és sokkal kegyetlenebb dolog lenne, ha esetleg nyomorékságáért v. más okból el kellene altatni, v. nézni a szenvedéseit...stb. Jó lenne, ha minden kölyök gyönyörű és egészséges lenne, de ez sajnos akkor sem érhető el, ha minden megteszünk ezért! :(
Flamy kapcsán már tudjátok, hogy nagy eséllyel felszívódtak a magzatok, hiszen félidőben még látszott két kicsi..
beszéltem pár tenyésztő ismerőssel, baráttal, akiknek zsinórban volt ugyanez a tapasztalatuk, de csak mostanság.
Nem lehet beltenyésztséi depresszióról beszélni, mert egyrészt teljesen különböző vérvonalakról van szó, másrészt teljesen más helyekről, helyszínekről és más párokról.
Van valami a levegőben???????:(
Nálatok is "játszatják a farkukkal" a mamacicák a kicsiket?
Tegnap hosszú idejig néztem miket művel...teljesen olyan mozdulatokat csinált, mint 1 tekergő kigyó, meg mint 1 giliszta. Egy darabig ugyan abban a ritmusban, majd hirtelen váltás, kicsit össze-vissza utána meg messzebbre...hihetetlen! :)
Remélem sikerül! Most fedezitek be v. csak késöbb?
Sorrel kandúrka, 3 és fél hónapos, a Tóth Évától van és nagyon jó származású és szép szülőktől! Remélem legalább olyan szép lesz mint a papája, v. ha lehet még szebb!!!! :)))))
Holnapra beterveztem 1 fotózást, úgyhogy lesznek képek, szerintem már holnap!
Még nem volt sorrel cicám (csak Hadassa) ezért lehet, hogy nem lesz jó drapériám, szerinted a kék kihozza jól a vöröset? Nem akarom zöld háttérrel, mert akkor túl intenzív lenne a szin, bár lehet, hogy jól nézne ki... v. szerinted durva lenne a halvány lila?
Nem, nem csináltatunk még, hiszen ez tegnap realizálódott a maga teljes valójában. A kandúr nem kipróbált, s Flamy-nek is ez lett volna az első...természetesen, újra be lesz fedeztetve...
milyen szinű, hány hónapos, honnan jött (bár abyban nem vagyok otthon, nem mintha másban otthon lennék)?
Igen, olvastam a nevek topicban, csak nem volt időm reagálni, mert közeli hozzátartozóim átvették az uralmat.
Sajnálom! :(((
Csináltattatok valamilyen vizsgálatot, hogy pontosan kiderüljön, mi volt a hézag?
Most befedezitek újra?
Nálam Xsaraval van a gond, már harmadjára tüzel vissza és nem adhatok neki semmit, nem jól van. Azt monják adjam férjhez (csak 1 lúrkója született) , mert így nagyobb baj is lehet a folytonos ivarzástól...ilyenkor ez orvosi javaslat...
Bocs, hogy nem jelentkeztem, de nem volt internetünk, mert valaki viccből elvágta az összes kábelt! Ugye milyen vicces emberek vannak? :(
Orvos látta, csak arra tudott gyanakodni amire mi, ma sajnos újra ment a hasa, ráadásul nyálkás volt.:( Remélem nem lesz komoly baj, most az egyetemre vitték a gyanus növényszármazékokkal együtt...du. fogok többet tudni!
Mindezek után üdítőleg: Megérkezett Kongó a kis kandúrcim!!! Gyönyörü és nagyon kedves!!! :)))))))