Keresés

Részletes keresés

TINTUS Creative Commons License 2012.07.23 0 0 71745

Barkocza és Snapszmester !

Kérdés: amikor az alszeszt kihigítjuk  illetve ötpoharazunk a tisztázáskor akkor a fokoló normál vagy hőmérséklethez korrigált adataival kell számolni??

Előzmény: barkócza (71739)
bujukcekmece Creative Commons License 2012.07.23 0 0 71744
Nem tudom, ti hogy vagytok vele, de sokaktól hallom a környékről, meg én is tapasztaltam, hogy az idei cserkó finomítást követően, a megszokotthoz képest nagyobb mértékben csípőssé válik. Ahogy ízlelem 3 hét után ez jelentős mértékben javult. Másnál is előfordult ez az idén
bujukcekmece Creative Commons License 2012.07.23 0 0 71743
http://erdely.terkepek.net/

Vitatkozhatunk, és kiragadhatunk szövegrészeket, de ez van. Ha nem jól tudom, hiányosak az ismereteim, de itt jól szemléltetve van, a földrajzi fekvés illetve a domborzati viszonyok is
Előzmény: barkócza (71736)
barkócza Creative Commons License 2012.07.23 0 0 71742

Az jó lenne!

Előzmény: snapszmester (71740)
barkócza Creative Commons License 2012.07.23 0 0 71741

Bocs, mégegyszer elolvastam az eredeti hozzászólásodat. Csak a hűtőt cseréted ki? Milyen hosszú? 12 literes kuktához, 1kW-tal fűtve 14-es csőből (nem 15-ös?) 1 m bőven elég. Nem túl hosszú a hűtőcsöved? Nem pang benne a pálinka, ami elrontja az elválasztást?

Előzmény: vinik táltos (71731)
snapszmester Creative Commons License 2012.07.23 0 0 71740

Van excel diagramom alacsony alkoholtartalmú elegyek forráspont-alkohol % értékre. Át kéne tenni beilleszthető formátumra és szívesen megosztom.

Előzmény: barkócza (71739)
barkócza Creative Commons License 2012.07.23 0 0 71739

Kedves Táltos, a szokásos problémád, ahogy ezt már Snapszmester is írta, hogy hőmérséklet mérés alapján akarsz elválasztást csinálni.

 

Ezzel két baj van:

 

1. Ez elvileg sem működik,

 

2. ha meg nem haragszol, technikailag hibásan méred a hőmérsékletet, és ez világos az általad megadott hőmérséklet adatokból. Amíg 78 oC-os a cefre, addig biztosan nem forr (egy 5%-os alkoholtartalmú cefre forráspontja 95oC, ha jól emlékszem, de nézd meg Snapszmester honlapját), ezért 78oC-os cefrénél, neked egy csepp anyagod sem jöhet ki a hűtődből. Ha valami kicsöpög, akkor már legalább 95oC-os a cefréd, akármit is mutat a hőmérőd.

 

Ha tőlünk kérsz tanácsot, akkor ne változtass az új készülékeden, jó lesz az. Előpátlatot kizárólag a finomításnál vegyél el, és az alszesz mért alkoholtartalma alapján. Ha ragaszkodsz az az erősen kérdőjeles hőmérsékletmérésedhez, és az ez alapján történő előpárlat elválasztáshoz, akkor onnantól nem tudunk tanácsot adni.

 

Egyébként ezt ne bántásnak vedd, ez tanács.

Előzmény: vinik táltos (71731)
bujukcekmece Creative Commons License 2012.07.23 0 0 71738
Ez sem igaz így teljesen, bár mára valóban csak a középen található Erdély-t hívjuk Erdélynek, ide szorult vissza a magyarság jó része, illetve itt őrzik hagyományaikat.
Előzmény: barkócza (71736)
Feriba51 Creative Commons License 2012.07.23 0 0 71737

Szerintem nem volt hiba, de próbálj mindent olyan lassan csinálni, mint a régi variációval, vagy tegyél be egy szűkítőt a hűtő elé. ( az emelkedő rész után).Ezzel növeled a defflegmációt, de lehet nem figyeltem eléggé (????)

Csak tipp!!!!!!

Jó nedűt!

Előzmény: vinik táltos (71731)
barkócza Creative Commons License 2012.07.23 0 0 71736

Most adtad meg a választ. A Bánát nem Erdély, de még csak nem is Partium, hiába tartozik részben Romániához. Ahogy pl. Szatmár sem Erdély. Vigyázni kell a földrajzi fogalmakkal. :)

Előzmény: bujukcekmece (71732)
Feriba51 Creative Commons License 2012.07.23 0 0 71735

Mindenben egyet értek veled, de én még játszadozom egy kicsit:-)))

Előzmény: naerreiszunk (71733)
Feriba51 Creative Commons License 2012.07.23 0 1 71734

Bocs, de most Te tévedsz:-)))

Van Erdély, van Partium, van Bánság. Na ezek mind külön területek. Én sem vagyok erdélyi:-)))

Jó nedűt!

Előzmény: bujukcekmece (71732)
naerreiszunk Creative Commons License 2012.07.23 0 0 71733

Tavaly mennyit szórakoztam ezzel a deflegmációval ne tudd meg.

 

Amit levontam, hogy nem fejlesztem csak deflegmációval egymenetesig a főzést (azért kezdtem bele a kis retifikáló toronyba).

A deflegmáció nagysága sok mindentől függött nálam.

Ugyan olyan konfigurációnál nagy mértékben függött a fűtés intenzitásától. Ha több gőz megy a páracsövön túlfűti és nem tudja a levegő lehűteni, ekkor vagy kell rá egy külső cső és abban vizet vezettem, vagy sokan nedves ronggyal érik ezt el.

Szerintem csak precizen beállított fűtés erősséggel lehet jó deflegmációt elérni, és erre legjobb lenne az elektromos fűtés esetleg a gáz, de a fa tüzelés kevésbé alkalmas.

A másik problémám, hogy két féle beállítás kellene, ha nagyon erős deflegmációval dolgoznánk (alacsony cefrénél és erős tisztázásnál). Ezt először kétféle páracsővel oldottam meg, de beleuntam a szerelgetésbe.

Na ezért nem növelem tovább a lepárlási görbémnél mutatott értéket.

Ezzel a kiépítéssel cefrénél erősebb fűtéssel lecsökkentem, tisztázáskor visszavett fűtéssel növelem a deflegmációt. Gázzal fűtök.

Tisztázásnál (kb. 10 l párlat esetén olyan 2-3 l flegma folyik vissza a 3-4 óra alatt nekem).

 

A fentieket sokan leírogatták, de konkrét mérésekkel kevesen támasztották alá, és úgy látom Te is ennek a híve vagy.

 

Sok sikert a fejlesztéseidhez!

 

De a lényeg a legjobbat kihozni az adott gyümölcsből.

Előzmény: Feriba51 (71709)
bujukcekmece Creative Commons License 2012.07.23 0 0 71732
Ahogy szoktam volt mondani a gyermekeimnek is: Az sem hülye, aki hallgat!
Elég hiányos földrajzi ismeretekkel rendelkezel, ha Erdély számodra csak havasokból áll! Amúgy a Bánság területén van nagy múltja a dinnyetermesztésnek, de Erdélyi-medence számos területén termesztenek dinnyét! Mi sem termesztük a Márta magaslatain azthiszem, bár a hideg és csapadékos zalában jól megterem a füge, amit pár év múlva hagyományteremtően főzünk pálinkának.
Előzmény: szilvakukc (71704)
vinik táltos Creative Commons License 2012.07.23 0 0 71731

Kösz a választ.

Ezek szerint egy 12 literes kuktához hiba volt a vastag csöveket bétenni?

Azt hogy érted, hogy lassúbb a főzés a "fékcsővel"?

Előzmény: Feriba51 (71729)
vinik táltos Creative Commons License 2012.07.23 0 0 71730

Szia!

Reméltem, hogy Te fogsz válaszolni.

Akkor mit tanácsolsz?

Vegyek 10-es csövet, cseréljem le a spirált?

Az elvétel hőfok alapján ugyanúgy romlott.

A régi csőrendszerrel kb 6 percig tartott (ne kezdj kötözködni) a rézeleje (és a metil folyása,) majd 6-7 perc után a hőmérséklet elérte a 76-78 c fokot.

lecsorgott 5-8 köbcenti. A fútésem 1 kW rezsó.

Most 8-10 perc ugyanennyi mennyiség lefolyása.

Mindíg 5 liter cefréről van szó, s a megindulás pár perc eltéréssel 45 perc.

Az az igazság, hogy már visszatettem volna a 8/6-os csövet, de elajándékoztam.

 

Más:

Eddig 10-12 fórumtársnak (más fórumból is) küldtem paradicsommagokat.

Az egyik 1920 óta van mentve. Palántát is készítek, de jön magától júniusban, huszasával.

Termése 1.2 kilos, ize igazi pari, hátránya, hogy kb 10 dekányi zöld talpa van.

 

Ismét más:

 

Április végén a vejem elvitt (Füreden lebzseltünk 4 napig) az alább megnevezett pálinkafőzde birtokra.

Ittam 55 fokos törkölyt.

Az enyém sokkal jobban ízlett.

Ezek a csodafőzdék már nem kisüstiket főznek.

 

Előzmény: snapszmester (71719)
Feriba51 Creative Commons License 2012.07.23 0 0 71729

Helló Vinik táltos!

 

Ma nem sokat leszek gép előtt, de neked azért egy kis vélemény:

A "fékcső" megtanít lassan főzni. Nincs mese, nem bír többet:-))) A bővítéssel már gyorsabban megy a dolog és ez okozza a gyengébb kiválasztást, az-az több szennyező anyagot.

Ne feledd, ez csak egy vélemény.

Jó nedűt!

Előzmény: vinik táltos (71711)
kovako79 Creative Commons License 2012.07.23 0 0 71728

Köszönöm Mester!

Rajta leszek az ügyön:):)

 

Előzmény: snapszmester (71724)
snapszmester Creative Commons License 2012.07.23 0 0 71727

Félre ne értsd, nem rosszak a pálinkái csak ebből a rendszerből jobbat vártam.

Előzmény: kertszerviz (71712)
zsuzska60 Creative Commons License 2012.07.23 0 0 71726

nálam még csak most fordul érőre a paradicsom, a nagyról meg csak telefonos beszámolót hallottam.

Egyébként a ráutaló magatartásból  - ültettük az idén is a múlt év sikere után - gondolhatod, hog mekkora sikere van!

Nálam 55 dkg volt a rekord.

Más: otthoni közkívánatra több magot hagytunk a cefrében, lehet, hogy utoljára...

A páracső és a sisak hűtését kis, számítógép ventillátorokkal szeretném megoldani, ebben van is segítségem.

Előzmény: Feriba51 (71723)
snapszmester Creative Commons License 2012.07.23 0 0 71725

A szerdán kapott vadszílvám mára teljesen kész. Cukor nélkűl, pektinbontó, sütőélesztő. Lehet fikázni a zdén. A főzés még hátra van.

snapszmester Creative Commons License 2012.07.23 0 0 71724

Remek pálinkád lesz. Ez az egyik legjobb alapanyag. Ha a kemény is édes daráld le és hajrá.

Előzmény: kovako79 (71720)
Feriba51 Creative Commons License 2012.07.23 0 0 71723

Helló Zsizska60!

 

Nagyon örülök, és gratulálok a mamának, okvetlenül add át neki! Tudhat valamit!!!!!

Nekem eddig a legnagyobbak 60-80 dkg volt, tehát "néhány" grammal túlszárnyalt:-))))) Nem szeretem én ilyen különcködést!:-))))

Azonban egyikőtök sem ecsetelte a lényeget, itt nem a súly, ami különleges, hanem az íz, a zamat, az állag.

Igaz a fiatal generáció, már azt a fűrészpor ízű, kemény, piros bogyót helyezi előtérbe.

Talán itt is változik a világ????

Jó nedűt!!!!!

 

Bocs az offért!

Előzmény: zsuzska60 (71717)
snapszmester Creative Commons License 2012.07.23 0 0 71722

Igaza van kibének. Ha személyesen ismernénk egymást, barátok lennénk. És ez sajnos nem vicc.

Miklós leírta mitől függ a deflegmáció. Ne azt keresd miért nem működik. El kell venni a meleget a csőtől. Ezt Te is nagyon jól tudod. Ha vékony a cső és erősen fűtöd nem fog lecsapódni.

Nem írtál rosszakat a deflegmáció erősítéséről csak gyors volt a váltás a deflegmáció mentesség után.

Na most szerezz barátokat a fórumon.

Előzmény: Feriba51 (71715)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.23 0 0 71721

Jó, akkor javítok, a ZD-s főnapon 60fölötti létszám várható

lehet h az EU betiltaná a bulit, az 1fő/nm/teleknagyság miatt :)

Előzmény: zsuzska60 (71718)
kovako79 Creative Commons License 2012.07.23 0 0 71720

Sziasztok!

Korábban kinéztem egy szép körtefát a hegyen mifelénk. Nem tudtam ilyen fajta de volt rajta bőven termés. Na ebből pálinka lesz ha az égiek is akarják....

Pénteken jártam arra volt már alatta elég sok leperegve, megkóstolva lédús de a közepe már barnulóban. Másnap kimentem összeszedni de igen fujt a szél és sokat levert a fáról.

De ha már ott vagyok felszedem:):)

Kérdés: meddig hadjam rekeszekbe mert némelyik elég kemény, vagy cefrézzem le.

Nagyon illatos mert hazafele oda voltam meg vissza olyan jó illat volt a kocsiban.

Közbe kiderítettem hogy ha minden igaz "árpával érő körte" fajta.

Valakinek volt-e már dolga ezzel a gyümölcsel?

6 rekesszel szedtem fel de sok benne a kemény, meg a hangyák is kóstolgatták...sokat nem várhatok.

snapszmester Creative Commons License 2012.07.23 0 0 71719

Tudomhogy nem engem vártál, de mit is csináltál?

Megemelted a deflegmációs hatást. Tovább jön alacsony hőfokkal,magasabb százalékkal. Na, most mi lesz a hőfok alapu elvétellel?

Előzmény: vinik táltos (71711)
zsuzska60 Creative Commons License 2012.07.23 0 0 71718

40 fő utánfutóstul...

Előzmény: Törölt nick (71716)
zsuzska60 Creative Commons License 2012.07.23 0 0 71717

nem akarok nagyon dicsekedni, de az egyik tövön 1kg 15 dkg-os paradicsom termett anyámnál, örömmel hívott szombaton.... :)

Előzmény: Feriba51 (71715)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.23 0 0 71716

Tudod ha személyesen is ismernéd ezt a kb. 40fős "klikket" mégjobban meglepődnél

Pozitív irányban..

Előzmény: Feriba51 (71715)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!