Keresés

Részletes keresés

M.Sanyi Creative Commons License 2011.09.05 0 0 19765

Ha villog, én megyek tovább a szabályos sebességgel. Aki siet, az kikerül. Viszont pl sötétben még akkor sem tudom, hogy ki ment el mellettem, ki akar leszorítani, megállásra kényszeríteni, ha már nem mögöttem van.

Rendőrnek megállok, de honnan kell tudnom, hogy az, ha nem látszik ?

Előzmény: Macika (19763)
Törölt nick Creative Commons License 2011.09.05 0 0 19764

És azt az én autómból hogyan tudom megállapítani, hogy az egy törvényesen viselt rendőrségi egyenruha. Egyáltalán, hogy az egyenruha?

Előzmény: Macika (19758)
Macika Creative Commons License 2011.09.05 0 0 19763

Ha mögötted fénykürttel villog, akkor legfeljebb félrehúzódsz (én legalábbis így tennék), hogy hadd menjen a marhája, ha annyira siet.

Ha kék/pirossal, akkor azonnal tudod, hogy akar valamit... :)

Ráadásul utóbbi esetben AZONNAL köteles vagy megállni.

Előzmény: M.Sanyi (19761)
M.Sanyi Creative Commons License 2011.09.05 0 0 19762

tsak kötözködök.  :)

Előzmény: Macika (19756)
M.Sanyi Creative Commons License 2011.09.05 0 0 19761

Értem, ha látom, hogy zsandár, már indexelek is, de ha nem látom?! Ha mögöttem villog, abból nekem nem derül ki.

Előzmény: Macika (19757)
nopánick Creative Commons License 2011.09.05 0 0 19760

http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=99900069.TV

 

Itt megtalálhatók az alap szabálysértési alakzatok...

 

http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=99900218.KOR

Itt pedig, a többi is...

 

 

Előzmény: Macika (19756)
nopánick Creative Commons License 2011.09.05 0 0 19759

A bliccelés NEM szabálysértés és pláne nem bűntett!

 

Előzmény: BringasLevy (19752)
Macika Creative Commons License 2011.09.05 0 0 19758

Elkerülte a figyelmedet, az autó volt csak civil, benne a járőr egyenruhában volt, ahogyan az kell.

Előzmény: BringasLevy (19751)
Macika Creative Commons License 2011.09.05 0 0 19757

Ha egyenruhában van, akkor is meg kell állj az utasítására, ha szamárháton közlekedik a rendőr.

Előzmény: M.Sanyi (19750)
Macika Creative Commons License 2011.09.05 0 0 19756

Miért tartana vissza?

A záróvonal átlépésétől (még ha óránként 20x is megteszed) nem leszel bűnöző.

 

Ez a faramuci fogalmazás, hogy a szabálysértőt is visszatarthatja az állampolgár, az abból ered, hogy vannak olyan cselekmények, melyek lehetnek szabálysértés is de - általában károkozás függvényében - bűncselekmény is.

Az, hogy melyikbe esik, az csak azután derül ki, miután visszatartotta.

Természetesen nem a piroson átsuhanót, a záróvonalat átlépőt értik alatta.

 

Mondok egy példát. Az illető ittasan vezet. Látod, hogy megfújatják, feljelentik, ezek után mégis visszaül vezetni részegen.

Előzmény: M.Sanyi (19749)
BringasLevy Creative Commons License 2011.09.05 0 0 19755

Tényleg, vajon mi lenne az eredménye annak, ha az általad vázolt sziutációkban, az itt szokásos reakciót alkalmaznám?

 

Villogtat mögöttem egy civíl autó, aztán szabálytalanúl mellém jön én integet egy tag. Erre felhívom a rendőrséget, hogy egy veszélyesen közlekedő autós rámszállt és veszélyezet. villogással elvonja a figyelmem és veszélyesen közel jött hozzám, majd erőszakosan hadonászik, amivel félelmet kellt mennem. Azonnal tegyenek valamit, mielőtt még balesetbe sodór!

Tenném mindezt, hisztérikus felhanggal.

 

Itt ilyenkor 3-5 percen belül ott a matricás rendőr autó, vagy motor, egyenruhás rendőrrel. Vajon mi volna Budapesten?  

Előzmény: BringasLevy (19754)
BringasLevy Creative Commons License 2011.09.05 0 0 19754

Csúnya dolgot teszek most, mert nem szép Magyaroszágról negatív véleményt formálnom, plűne, hogy már leléptem onnan a következő okoból kifolyálag. De:

 

Magyarországon bevett szokás, hogy a szabályokat mindenki úgy nem tartja be ahogy az neki teszik. Eddig még nem volna magyar sajátosság, de magyarországon mindenki  a saját szempontjait tartja magától értendőnek és természetesnek. A rendőr is, hiszen ő is ebben a közegben szocializálódott. Ennél fogva számára is teljesen egyértelmű, hogy a kockás a zsebkendőjét lengetve, számodra egyértelmű, hogy meg kell állnod. Mások számára az az egyértelmű, hogy indexelés nélkül is kitalálos a haladási irányát és sorolhatnám az ilyen "egyértelmű" dolgokat. 

 

Szerintem ez az oka. De lehet, hogy megint mellé mentem, hiszen csak találgatok, bár a tapasztalat, az tapasztalat.  

Előzmény: M.Sanyi (19753)
M.Sanyi Creative Commons License 2011.09.05 0 0 19753

Igazából azt nem értem, hogy miért evidens nekik, hogy ha villognak valaki mögött, akkor az automatikusan félreáll. Én nem állok így meg. Ha akarnak úgyis meg tudnak előzni, ha látom, hogy rendőr, akkor már nyomom is a féket. Amúgy nem.

Előzmény: BringasLevy (19751)
BringasLevy Creative Commons License 2011.09.05 0 0 19752

Akkor tévedtem. Találgtásomnak az volt az oka, hogy nem régiben egy cikk értekezett arról, hogy pl a BKV ellenőr nem tarthatja ott megállóbab a bliccelőt, míg a rendőr ki nem érkezik, mert hogy az sérti a bliccelő alkotmányos jogait.

 

Nem ismerem az ide vágó rendelkezéseket, így valóban csak talágattam. Bocs, ha bárkit megvezettem!

Ezek után viszont érdekel, hogy a cikknek mi a valóság alapja és ha igaz, akkor az is, hogy egy BKV ellenőr, miért van kevesebb joggal felruházva, mint egy egy egyszerű civíl? 

Előzmény: nopánick (19748)
BringasLevy Creative Commons License 2011.09.05 0 0 19751

Elvileg vannak a megállításnak szabályai. Én tuti nem állnék meg egy civílnek, kiváltképpen olvasva a magyarországról származó híreket a rablási módszerekről. Az OK, hogy egyenlőre autópályán dílik a megállítós trük, de én inkább vagyok óvatos. Magamat ismerve, még az is lehet, hogy fel is jelenteném azt, aki elég kitartóan így akar megállítani. :-)

 

Előzmény: M.Sanyi (19750)
M.Sanyi Creative Commons License 2011.09.05 0 0 19750

A kerületes és civil témát azért vetettem fel, mert Kispesten lassan több civil kocsi van, mint matricás. Ezekben jönnek-mennek, állítgatnak. Elég sokat vagyok arra, többnyire látásból ismerjük is egymást, nem szoktak velünk foglalkozni.

Viszont nemrég volt, hogy ismeretlen emberkék civil autóban mellém jöttek és mondták , hogy álljak meg. Bután néztem nagyon, mert az Adyn rámentek a sínre és úgy jöttek mellettem, de tényleg nem tudtam hova tenni, hirtelen azt hittem valami majom szórakozik. Az ember a J1-ben magyarázott, aminek a felét nem értettem, mutogatott és mentünk így egymás mellett jó pár métert, mire megláttam a kukásmellényt rajta. Nem volt egy óriás az emberem, addig nem láttam rajta. Félreálltam, kissé nehezményezte, hogy nem cövekeltem le egyből, meg szerinte pár km-el arrébb nem adtam meg egy jobbkezet... Hogy addig hol lehetett ?!

Viszont ezt a megállítósdit elő akarták adni sötétben úgy, hogy mögém jöttek és villogtak. A tükörben látom, hogy van mögöttem két lámpa, ami villog. Ennek nem álltam meg, mentem tovább normál tempóban, mert azért gondoltam, hogy vagy valami haver, vagy rendőr. Látta, hogy így nem megy, megelőzött, majd egy olyan helyen, ahol nem tudtam volna elmenni mellette megállt előttem. No ekkor derül ki, hogy rendőrök, mert előtte még a sötétített ablak is csak nyakig volt leengedve. Mielőtt elkeztdtek volna piszkálni jött arra egy járőr és mondta, hogy menjenek, dolog van.

 

 

Lőrincen pedig rendőr/ök ülnek az onkormányzati járőr kocsiban. Ott még nem állítottak meg, de több megállítást láttam már. Úgy tesznek, mintha rendőr autóban ülnének.

 

Ne értsétek félre. Nem igazán zavar, ha megállítanak, mert max 1-2 percig tart, de boldog-boldogtalannak nem állok meg. Állítsanak meg úgy, hogy szabályos legyen. Vagy ha az, akkor nem ártana tájékoztatni a népet, hogy mik a kötelességek/ jogok mindkét oldalról.

Mert ha mögöttem villognak, vagy van egy fehér forgófény, akkor sejtem, hogy talán rendőr, de azt is, hogy ennek nem ez lenne a módja.

Szerintem.

M.Sanyi Creative Commons License 2011.09.05 0 0 19749

Távol álljon tőlem, hogy izmozzak, de azért azt megnézném, hogy mondjuk átmegyek egy zárón, piroson, vagy akármin és te, vagy más civil visszatart...  :))

Előzmény: nopánick (19748)
nopánick Creative Commons License 2011.09.05 0 0 19748

Gyerekek... TETTENÉRT bűnözőt/szabálysértőt

ebben az országban is BÁRKI !!!!

- üldözhet

- elfoghat

- visszatarthat

Mind e közben a szükséges mértékű ERŐSZAK is megengedett.

 

 

De!

- köteles mielőbb a rendőrséget értesíteni

- az elfogotat nem verheti-kínozhatja-sanyargathatja

- a minimális szükségleteit ki kell elégítenie (wc-víz-kaja-levegő)

- a visszatartás időkorlátos (asszem 4 óra), de addig illik a rend őrének oda érkezni :-)

 

Szóval, aki biztos adolgában .. azt semmi nem tartja vissza!

Attól, hogy állampolgárként fellépjen ....

 

 

 

Előzmény: BringasLevy (19746)
Macika Creative Commons License 2011.09.05 0 0 19747

Hát hurrá...

Előzmény: BringasLevy (19746)
BringasLevy Creative Commons License 2011.09.05 0 0 19746

Autó esetében,még hagyján. De tegyük fel, hogy a sértett az egyikünk édesanyja, akinek a táskájával fut el a tolvaj. Mindezt látja az egyik ismerősünk, aki történetesen rendőr, de éppen szolgálaton kívül. Vajon feltartóztathatja a tolvajt? Megsértheti a tolvaj személyiségi és szabad mozgáshoz való jogait? tudtommal nem. futnia kell hagyni, mert van ahol ezt hívják jogállamnak.

Más -valódi jogállamban- bármelyik civil feltartóztathat egy nyilvánvaló bűnözőt, ha tud. Bár a hatóságok nem ajánlják, mert akár erőszakos is lehet a tettes, de a jog megengedi. Mert ott a jogállamiság nem azt jelenti, hogy jogod van törvényt sérteni!

De kell legyen egy hely, ahól a bűnözőket is élni hagyják, mert így másutt kevesebb van belőlük... :-) 

Előzmény: Macika (19745)
Macika Creative Commons License 2011.09.05 0 0 19745

...ha lopott az autó, akkor állítsák meg a sofőrt, ez egyértelmű...

 

De hát az jogszerűtlen!!!

Honnan tudhatja a civilrendőr, hogy igazat mondtál és az, amit ott visznek, az tényleg a tiéd, tényleg lopott és nem csak azt hazudod. Hiszne a körözésben még nicns benne, 3 perce lopták el a szemed előtt.

 

Hidd el, sokkal jobb, ha hagyják futni, nehogy már zaklassák szegényt.

Mert hát ugye, ha gondolkozunk, addig nem deríthető ki, hogy lopott-e tényleg az az autó, míg meg nem állították.

Na de azt meg nem lehet, mint tudjuk...

Előzmény: Törölt nick (19741)
Macika Creative Commons License 2011.09.05 0 0 19743

Vehet, miért ne vehetne. SŐT, KŐTELES.

 

De hagyjuk, mert van itt, aki úgyis jobban tudja ezt is, mint mindent...

Előzmény: Törölt nick (19740)
Törölt nick Creative Commons License 2011.09.05 0 0 19740

Ha jól tudom, a rendőr akkor is rendőr, ha a konyhaasztalra feldobodt husikát kefélgeti meg akkor is, ha teljes harci díszben intézkedik. De meglepne, ha civilben üldözőbe vehetne bárkit. Úgy annyit tehet mint én vagy te vagy andd.

Előzmény: Macika (19739)
Macika Creative Commons License 2011.09.05 0 0 19739

Az autó mindegy.

 

Az önkormányzati járőr felirat általában a kerületőrség járművein szokott lenni, nekik nincs joguk megállítani sem menet menet közben, sem máskor. De ha a jobb 1-ben rendőr ül, akkor már igen, ő (és csak ő) megállíthat.

Pirosnál megállhat melleted és felszólíthat, hogy a következő szabályos helyre állj félre.

De az is elég, ha többsávoson melléd húzódik és úgy utasít a megállásra.

De mondom, kizárólag csak akkor, ha egyenruhás rendőr teszi mindezt.

 

-------------

 

Na persze, attól függ, mi történt.

 

Ha pl. ellopták az autódat és egy civilben lévő rendőr üldözőbe tudta venni, követi, akkor meg jó lenne, ha civil rendőr is megállíthatná, mondjuk a szolgálati igazolványának felmutatásával.

De nem, jobb ez így, hadd vigyék a lopott autót, megdolgoztak érte, nehogymá zaklatható legyen az autós, ugye, andd???

Előzmény: M.Sanyi (19737)
M.Sanyi Creative Commons License 2011.09.05 0 0 19737

Valaki elvetítené nekem, hogy civil autóból hogyan állíthatnak meg szabályosan rendőrök közúton. Tárcsa és mkj nélkül.

 

Ugyanez érdekelne, pl "önkormányzati járőr" feliratú autó esetén.

 

Az előbbi Kispesten, utóbbi Lőrincen dívik.

Törölt nick Creative Commons License 2011.09.05 0 0 19736

Macika már megint zöldeket beszélsz. A csirkének nincsen papucsa, s nem tudom róla, hogy akarna magának lábbelit. Vagy azért dobná fel, mert nem kell neki? Az lehet. A cinege az szeretne magának cipőcskét, de Varjú Varga Pál nem var neki.

Előzmény: Macika (19735)
Macika Creative Commons License 2011.09.04 0 0 19735

Nézd, soha az életben nem tanultam csirketartást, egészen másból van diplomám, de tuti, hogy képes lennék arra, hogy ha akarom, képes legyek 30-40 csirkét úgy eltartani, hogy ne dobják fel a pacskert...

Előzmény: Pitrinkó (19728)
BringasLevy Creative Commons License 2011.09.04 0 0 19734

Ebben egyet is értünk. Az EU tényleg erről kellene szoljon. De mint a mellékelt ábra is motatja, nem erről szól. Ez pedig nem csak magyar sajátosság.

 

Abban isigazad van, hogy a magyar közterhet pofátlan mértéke nem fair.

De az pont annyira nem fair, mikor valaki egy másik országba adózik, de életvitel szerüen igénybe veszi az ország adóbevételeiből származó javakat. Ez olyan, mintha csak a hentesnek fizetnéd ki hús árát, de az öldségesnél is bevásárolnál, persze ott fizetés nélkül.

Az a szlovák aki Magyarországon vesz ingatlant, az ki is fizeti az ingatlan után járó összes költséget. Mivel szlovákiába dolgozik, ott meg a jövedelem adót fizeti. Ez a példa sántít az autókhoz hasonlítva.

Az a helyzet, hogy itt pofátlan elv játszik egymással macska-egér harcot. 

 

Hasonló a helyzet itt is Írországban. A britteknél nagyságrendekkel megkíméltebb autót tudsz venni, 30-40%-kal olcsóbban, mint itt. Az új autók is kb ennyivel olcsóbbak a másik szigeten. Hivatalosan 30napja van az embernek átiratni az ott vásárolt autót. Ezt a 30napot ugyan jellemzően senki nem tartja be, de általában 4-5 hónap után szinte midenki beregisztrálja a brit autót Írországban. Igaz, ez az egyész nem tellik többe, mint 20-30perc de az autó,  még így is olcsóbb 10-20%-al (az ideutázást is beleszámolva)  és nagyságrendekkel kevésbé lelakott. Viszont itt a törvény egyértelmű. Ír állampolgár Írország területén nem vezethet külföldi rendszámú autó, kivéve, ha szerelő és a szervízelés alatt áll az autó, vagy ha az adóhatóségtól felmentést kapott rá. És ellenőrzik is.

A bevándolókra egy enyhébb szabály vonatkozik. 90napig lehet itt idegen rendszámú autó. Elsősorban a turisták miatt. Ez akár a 90nap elteltével egy ki-be utazással meg is hosszabbítható. Viszont ha a rendőr ki tudja deríteni, hogy itt él az illettő -ez nem túl bonyolúlt a rendőr számára- akkor 10napod ad a regisztrációra, amit utána be is kell mutatni a rendőrségen. Ellenkező esetben az autó értékenek fügvényében kell büntetést fizetni és az uatót akár el is kobozhatják. Hallottam ilyen végkifejletről is.

Biztos vagyok benne, hogy nem csak Magyarországon és Írországban ez a helyzet. Tehát nem magyar eset az ilyen, sajnos az EU nem az, amiről szól. 

 

 

Előzmény: Törölt nick (19722)
Macika Creative Commons License 2011.09.04 0 0 19733

Azzal elbodogulok valahogy :)

Ez nem tudom, hogyan csúszott be, általában odafigyelek, mit írok, úgy látszik, túl sok felé terjedt a figyelmem ezúttal...

Előzmény: Törölt nick (19732)
Törölt nick Creative Commons License 2011.09.04 0 0 19732

Desz-dúr, g-mol kérdésben nem számíts rám! :-)))

Előzmény: Macika (19731)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!