Keresés

Részletes keresés

nagypapi51 Creative Commons License 1,5 órája 0 0 155814

Több helyen is 'háti', Vácszentlászlón, Váraszón biztosan.

Bora néni minden pénteken jött a hátival, házi tejföl, tejszín, tojás, baromfi

került a házhoz, megvolt a bejáratott vevőköre.

ON

Mezőn, vagy ritkás erdőben jó lehet a háti, de dzsindzsásban nem lehet

közlekedni vele, én biztos nem használnám, a kosár egyszerűbb.

Előzmény: öreg_néne_b (155810)
nagypapi51 Creative Commons License 1,5 órája 0 0 155812

Kelenföld Bikás park "MDF piac"  mszg 9000 Ft/kg.

öreg_néne_b Creative Commons License 3 órája 0 0 155810

Noszvajon "hátyi" néven ismerik.

Előzmény: homerx (155805)
öreg_néne_b Creative Commons License 3 órája 0 0 155809

Felénk hagyományosan a nők és a gyerekek vödörbe szedték a szőlőt, és amikor megtelt, kiabáltak, hogy "Puttonyos!". És akkor ment, beöntötték a szőlőt és vitte ki a présházhoz.

Előzmény: morel_whisperer (155806)
morel_whisperer Creative Commons License 4 órája 0 0 155806
Előzmény: homerx (155805)
homerx Creative Commons License 5 órája 0 0 155805

nem kell feltalalni, mivel az oseid ezt mar megtettek. :) a borzsonyben es a kornyeken ilyenbe szedtek regen a gombat, es hordtak a piacra. anno, saci is probalkozott vele, de valahogy nem jott ossze neki, de ez gondolom csak egyeni szoc. problem volt :)

 

 

Előzmény: edula2 (155793)
illetlenke Creative Commons License 11 órája 0 0 155796
Előzmény: edula2 (155793)
edula2 Creative Commons License 12 órája 0 0 155794

nagyon rosszul. A nagysporas csiperke ossze sem vetheto a botival. (Csak Tharkust kene valahogy tavoltartani a kozos legelorol :D) 

Előzmény: Bencuc (155787)
edula2 Creative Commons License 12 órája 0 0 155793

En a hatam miatt szoktam (pontosabban szoktam volt, amig meg sok volt a varganya felenk) hatizsakban cipelni a zsakmanyt. Nem idealis, de ez van. (A kosar alapban kiesik, mert a feloldalas cipekedes erosen ellenjavalt.) Gondolkodtam egy hatizsak jellegu kosar feltalalasan, de technikai dolgokban csak az otletig jutok. 

Előzmény: Bencuc (155765)
Tharkus Creative Commons License 1 napja 0 0 155791

az szívás, ha feléd az van elterjedve. itt is van, de sokkal több jó fajta. mezei, nagyspórás, meg még egy fajtából találtam egy boszorkánykört tavaly, majd idén megpróbálom meghatározni pontosabban (ehető, jó csiperke az is).

Előzmény: Bencuc (155790)
Bencuc Creative Commons License 1 napja 0 0 155790

Lehet azért haragszok ennyire a csiperkékre mert ahányszor látok mindig sárgul.

Előzmény: Tharkus (155789)
Tharkus Creative Commons License 1 napja 0 1 155789

részben mindenképp, de részben igazságod is van. nagypapi leírta a lényeget. ezzel együtt az is csiperke, az ízében vannak hasonlóságok is. na de a nagyspórás illata, látványa, mérete önmagában legimitálja :), és egyébként tényleg nagyon finom is. szuper, egyedi élmény az a hét a réten, mielőtt az embert végleg elnyelik a kisavanyodott talajú erdők... :D

 

na de még ott sem tartunk, egyelőre a legelőn csak mszg van, viszont a hidegbetörés nyomán most az újulat sokkal jobb minőségű, mint pár napja volt. komplett boszikörök voltak a nyüvektől mentesek. jártak már előttem, de addig bolyongtam, amíg nem találtam pár érintetlen folyást, azokból majdnem megtelt a kiskosár, és ez csak a legelő egyik tavaly felfedezett, félreeső, gyorsabban melegedő része.

 

látni vélem a csiperkék köreit is, élénkült a színük múlt hét óta, de a termőtestek még sehol, majd a meleggel jönnek meg.

 

Előzmény: Bencuc (155787)
nagypapi51 Creative Commons License 1 napja 0 0 155788

...Vagy rosszul gondolom?...

Abszolút rosszul, de sztem ezt már megbeszéltük.

Egy bóti csiperke fényévekre hátrébb kullog a nagyspórás, vagy egy erdőszéli csiperke illata-ízéhez.

Előzmény: Bencuc (155787)
Bencuc Creative Commons License 1 napja -1 0 155787

Én a csiperkegombászatot továbbra se értem. Bemész a boltba veszel. Olyan mint aki hagymát termeszt a kiskertben. Vagy rosszul gondolom?

Előzmény: Tharkus (155786)
Tharkus Creative Commons License 3 napja 0 0 155786

na, gyerekek, a csiperke gombot most tutira megnyomták odafent... azt is! (nálunk 12 mm már a talajban)

morel_whisperer Creative Commons License 4 napja 0 0 155785

Vérveszteségből adódó oxigénhiány, vákuumfóliázó, 2 réteg burgonya meg egy alusisak segítségével. :)

Előzmény: öreg_néne_b (155783)
morel_whisperer Creative Commons License 4 napja 0 0 155784

Tiszta sor. Bár a gyilkos állítólag ízletes, így aki szereti a gombát, az könnyen úgy járhat, mint az előbb a hangyáim a kanálnyi sárgabarack lekvárral, amiben volt pár csepp mikrokapszulás rovarölő is. :)

 

Nekem - bizonyos eseteket leszámítva - csempészni kell a csemegét is. Egyéb esetben nem szerves összetevő -> mártás pl. De az meg nem az igazi. Ez rosszabb, mint a diós / mákos bejgli esete.

Előzmény: homerx (155782)
öreg_néne_b Creative Commons License 4 napja 0 0 155783

Hogyan fojtottad meg a vaddisznót? ;)

Előzmény: morel_whisperer (155781)
homerx Creative Commons License 4 napja 0 2 155782

ezen azert csodalkozom, mert a wellingtonban van gomba.

Előzmény: morel_whisperer (155781)
morel_whisperer Creative Commons License 4 napja 0 0 155781

Épp a hétvégén sütöttem fojtott vaddisznótarját, hanyagul közéjük szórt fkg-val, miközben (volt időm) azon ötleteltem, vajon bele lehet-e valahogy csempészni a Wellingtonba a gombát, szerves összetevőként. Arra a következtetésre jutottam, hogy nem. Úgy látszik, tévedtem. :)

Előzmény: homerx (155780)
homerx Creative Commons License 4 napja 0 0 155780
Bencuc Creative Commons License 5 napja 0 0 155779

:DDDD

Előzmény: Tharkus (155771)
Cazador88 Creative Commons License 5 napja 0 0 155778

Nekem is már arra jár az eszem de még nincs mit tenni..

Előzmény: Tharkus (155774)
Bencuc Creative Commons License 5 napja 0 0 155777

Nálunk a melegebb részen most a kettő megy egyszerre, a hidegebb részen még mindkettő csendben van. Ma pont ezt mentem ki kismotorral megnézni, közben lerobbantam az erdőben kellett szerelni.

Előzmény: morel_whisperer (155776)
morel_whisperer Creative Commons License 5 napja 0 0 155776

Újabb anomália: akác virágzik, bodza nem. (Nyilván olyan helyen tekintve, ahol egyszerre szoktak.)

Előzmény: Tharkus (155774)
Tharkus Creative Commons License 5 napja 0 0 155775

uhh, az egy 20-as, plusz amit helyben liftezel. derék!

Előzmény: Cazador88 (155773)
Tharkus Creative Commons License 5 napja 0 0 155774

csak hülyülök egyébként, mármint vannak családi programok és akkor off a gomba, de amúgy igazából nincs "letiltás", gáz is lenne :)

a fő ok igazából, hogy szauron szemeim már a bükkösöket pásztázzák........... :)

Előzmény: Cazador88 (155772)
Cazador88 Creative Commons License 5 napja 0 0 155773

Az bezony. Két és fél óra járóföld a legközelebbi civilizációs pont. Sosem sajnáltam az időt bemenni feltárni efféle helyeket . Értékes terület,  megérte az 5óra sétát

Előzmény: Bencuc (155770)
Cazador88 Creative Commons License 5 napja 0 0 155772

A tiltasok arra valók hogy...őő...hát én nem akarok rosszat sugallni de tudjuk mire valók :DD (főleg ha van remény..)

Előzmény: Tharkus (155769)
Tharkus Creative Commons License 5 napja 0 0 155771

ugye? itt nem tudnak elbújni az aljnövényzetben a kis rohadékok :)

Előzmény: Bencuc (155770)
Bencuc Creative Commons License 5 napja 0 0 155770

Elég idilli helynek tűnik

Előzmény: Cazador88 (155768)
Tharkus Creative Commons License 5 napja 0 0 155769

grat! volt egy ilyen gondolatom nekem is, hogy nekiugrok egy bizonyos belső-somogyi helynek (ahol kellett volna találnom idén, de nem voltak ott), de aztán eszembe jutott az oldalborda szigorú tekintete (letiltott az íkg-ról a végén, szerintem egyébként ok nélkül :))

Előzmény: Cazador88 (155768)
Cazador88 Creative Commons License 5 napja 0 0 155768

Akik túlélték nőlhetnek boldogan. Vegulis most van itt az idejük

Új helyre koboroltam, szép nagy szórványkőrises a hegység belsejében,  jövőre pompás szezonzáro szektor 

Tharkus Creative Commons License 6 napja 0 0 155767

a jó vargánya kibírja, amíg lehozom a hegyről :)

 

mentem egy kört az erdőben bios-t frissíteni. a bükkösök teljes hallgatásban és teljes lombozatban. az odafelé vezető úton találtam egy jó kiló nyári laskát (olyan nyüves volt, hogy végül kuka), egy jó boszikörnyi, szép nagyra nőtt mszg-t (nyű->kuka), valamint egy csomag májusi pereszkét (nyű->kuka). mozgalmas gombák voltak... nem sok jót sejtet mindez a csiperkékkel kapcsolatban, pedig azt gondoltam, hogy a tavalyinál képtelenség nyüvesebb gombákat találni. akkor a május-június találatainak olyan 30%-a volt felhasználható :/

Előzmény: Bencuc (155765)
Bencuc Creative Commons License 6 napja 0 0 155766

Jó gombász ebédje:

 

 

Bencuc Creative Commons License 6 napja 0 0 155765

Hűtőtáska kell a hátizsákba, és abba jégakku. Mondjuk a vesédnek lehet az nem tesz jót. 

Előzmény: Tharkus (155763)
Konfliktuselmelet Creative Commons License 2024.04.20 0 0 155764

Köszönöm a tippet ezt megfontolom. Évente egyszer elég volna visszamenni, hajnali órákban és meg is tudom szedni az egész éves szükségletet. Valszeg ez lesz az éven. Szerintem úgysem tudják fenntartani az elképzelésüket, nem olyan népek laknak arrafelé se, akikkel ezt szalonképesen komolyabb autómata tűzerő nélkül meg lehetne beszélni. Megnézném az első konfliktust, amikor az erdőből kijövő opelből kiszáll 16 láb és elmagyarázzák nekik, hogy itt már nem lehet gombát szedni.
Szóval itt más a mentalitás, mint győr-sopron megyében pl.

Előzmény: edula2 (155760)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.20 0 0 155763

ennyire nem foglalkozom a rejtőzködéssel, igyekszem inkább eleve olyan helyekre menni, ahol a madár se jár. viszont onnan is az ösvényen, turistaúton jövök ki, és nem szívesen teszem közzé a teli kosarat. szóval nálam is hátizsákos váltás lesz. persze abban nem öt percet kell kibírniuk a gombáknak, hanem órákat.

Előzmény: morel_whisperer (155759)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.04.19 0 0 155762

Na igen, csak ha pl. épp felszedem valahol, és épp jönne arra egy szerencsét próbáló, akkor nem mindegy, ha egy turistát lát a kiszemelt erdő környékén, vagy egy gombászt. :D De amúgy meglehetősen vicces, amikor 10 m-ről odaköszönök + megkérdezem: "Na, akad?!" És ilyen válasz jön megszeppenve, hogy "Mire gondol?" meg "Attól függ, micsoda?". :D Aztán egy olyan nyári vareszos helyről van szó, aminél konkrétan ösvények vannak taposva, és nem a vadállatok által. Igazából oda azért járok, hogy kérdezősködjek szezon elején, ki mit talált... :)

Előzmény: edula2 (155761)
edula2 Creative Commons License 2024.04.19 0 0 155761

akkor en jo helyen lakom :D. Meg mutogattam is buszken a hegyeseimet a tobbi kutyas setalonak, de csak a vallukat vonogatjak. Szerintem ha gombasz fut bele a masik gombaszba, ugyis leveszi, mi a palya. (Vagy mar eleve azert megy arra.) Nekem furabb volt, amikor a Szentendrei-szigeten kerdeztuk egy masik gombasztol, hogy ugye cseh kucsmat szed (regen, akkor meg volt), mire letagadta. Semmi ertelme, mivel lathatta, hogy mi is gombaszunk, nem fogunk hazamenni azert, mert o letagadja, a terulet meg hatalmas.

Előzmény: morel_whisperer (155759)
edula2 Creative Commons License 2024.04.19 0 0 155760

Szerintem - ha ez nagyon bosszant es olyan teruletrol van szo, ahova meg vissza akarsz menni - megkerdezheted a rendorsegen is. Ja, biztos meglepodnek a kerdesen, de nekik a szakteruletuk. Legalabbis intezkedni csak ok tudnak (a mezo tulajdonosa csak felszolithat, de jog szerint semmifele fizikai kenyszeritest nem alkalmazhat Veled szemben, ehhez neki is rendort kell hivni), tehat tudniuk kell a valaszt es nem kerhetnek erte dijazast. 

Előzmény: Konfliktuselmelet (155751)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.04.19 0 0 155759

Nyilván figyelni kell mindig, ha olyan helyen van az ember. De erdőben általában előbb meghallod, ha közeledik valaki, addig el tudsz kotratni, ha félted a helyet. Vagy turistává tudsz változni és kisebb az esélye, hogy másnak is megforduljon a fejében gombászni ott. Idén voltam így egy sűrű helyen. Ketten voltak (vagy egy bolond), beszélgettek, talán agancsozók. Az már rég nem volt ott akkor. De a cskg-kat is pont lekésték. :D

 

Van olyan hely, ahol úgy szedem az egyik legmorzsalékonyabbat, a hkg-t, hogy dobozba teszem, ami a hátitáskámba van beleállítva. Nagyon frekventált a termőhely környéke, egyszerűen nincs jobb módszer. És semmi bajuk sem lesz. Csak 5 percet kell így kibírniuk. Másik lehetőség: hajnal vagy zseblámpa. De a faunára való tekintettel egyiket sem preferálom (ott).

Előzmény: Tharkus (155758)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.19 0 0 155758

az elmúlt öt percben százötvenszer? :D

 

amúgy az eredeti tippem nem csak elméleti volt: a legkisebb kosaram befér a hátizsákomba, és volt már, hogy megtöltöttem gombával, aztán szépen elpakoltam és úgy vonultam át azokon a részeken, ahol nem bántam, hogy nem látja ország-világ, hogy gombát viszek.

Előzmény: morel_whisperer (155757)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.04.19 0 0 155757

Épp bekötötte a cipőfűzőjét... ;) Gomba meg lehet az embernél...

Előzmény: Tharkus (155756)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.19 0 0 155756

az nem volt meg, hogy gombászás közben buktál le. azt valóban nehéz kimagyarázni. :)

Előzmény: Konfliktuselmelet (155754)
Bencuc Creative Commons License 2024.04.19 -1 0 155755

Azt végül is sehogy nem lehet kimagyarázni, ha réten gombát szedsz, és az magánterület. Az tényleg csak a tulaj jóindulatán múlik hogy mennyire lesz mérges érte. Viszont ha áthaladásról van szó, túrázásról, szerintem erre a 88-as közlekedési törvényre nyugodtan lehet hivatkozni. Nem táblázta ki, nem zárta le, tehát innentől fogva az ő sara. Gombászásnál szerintem ha állami a terület, gombászhatsz rajta. Kétlem, hogy bárki megróna érte. Az más kérdés mennyi ilyen rét van, én azért tudok párat. 

Előzmény: Tharkus (155753)
Konfliktuselmelet Creative Commons License 2024.04.19 0 0 155754

Hasznos elméleti tanács, hisz egy réten szegfűgombát szedegetve a gyakorlati oldala erősen kérdéses. :)

Előzmény: Tharkus (155752)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.19 0 0 155753

"Én sem találtam még túl sok konkrétumot rétekről. A szabálysértési törvényben van egy olyan passzus, hogy a magánterület közforgalom elől el nem zárt része közterületnek minősül." 

 

ez szerintem lakóterületen értendő, ahol vannak magánterületek (telkek) és közterületek, magánutak és közutak. és itt van közforgalom elől elzárt magánút, meg közforgalom számára megnyitott magánút. csodálkoznék, ha mezőgazdasági területekre vonatkozna. amúgy jó kérdés ez az egész, hasznos infó lenne.

Előzmény: Bencuc (155749)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.19 -1 0 155752

"Azt hiszem én maradok az elküldenek elmegyek és csak másnap jelenek meg legkorábban ugyanott elvnél."

 

szerintem ez kockázatmentes. eltévedtél, elfelejtetted, elnézést. esetleg hátizsákot vigyél és abban legyen a gomba, ne egy 500 méterről látható kosárban :)

Előzmény: Konfliktuselmelet (155751)
Konfliktuselmelet Creative Commons License 2024.04.19 0 0 155751

"...magánterület közforgalom elől el nem zárt része közterületnek minősül."

Bevallom a legeslegjobban ennek a mondatnak a komolyan vehetősége érdekelne. Ez a kulcs szerintem, ha igaz a rétre is. Valahol borzasztó, hogy  a jogaimat és kötelességeimet se tudom kideríteni, hacsak el nem megyek egy jogászhoz, aki megint azt mond, amit akar persze.

Egyébként még kíváncsi volnék a kolléga által is felvetett mekkora memória várható el pl. tőlem. Tegnap magánterület volt, akkor ma is emlékeznem kell-e rá? Illetve nagyon-nagyon kíváncsi volnék, milyen egy rendőri intézkedés kerek erdő közepén.

Azt hiszem én maradok az elküldenek elmegyek és csak másnap jelenek meg legkorábban ugyanott elvnél.

Előzmény: Bencuc (155749)
Bencuc Creative Commons License 2024.04.19 0 0 155750

Amúgy ha már megint előjött ez a téma, csak érdekesség képp hogy máshol mások mit gondolnak ilyen dolgokról. Innen nézd ahonnan beállítottam:

https://youtu.be/DsKlvMa63Nc?si=LV6AlzSZEMAW9jA_&t=571

Előzmény: edula2 (155744)
Bencuc Creative Commons License 2024.04.19 -1 0 155749

Én sem találtam még túl sok konkrétumot rétekről. A szabálysértési törvényben van egy olyan passzus, hogy a magánterület közforgalom elől el nem zárt része közterületnek minősül. 

 

Valamint az 1988-as évi máig érvényben levő közlekedési törvényben van egy olyan rész, hogy magánterületen a le nem zárás a tulajdonos felelőssége, tehát ha nincs kinn a jelzés és bemész, az az ő sara. Így pl. ha a rét nem is látogatható úgy mint az erdő, ez adhat felmentést ha valaki ilyen területre tévedt. Nem volt lekerítve, kiírva, tehát bement... Azaz itt nem lehet arra hivatkozni, hogy a törvény nem ismerete nem felmentés az elkövető számára. ÉS egyébként ez jogos is, mert nem várható el senkitől hogy a kirándulása előtt földhivatali térképeket meg jegyzékeket böngésszen. 

Előzmény: edula2 (155743)
Bencuc Creative Commons License 2024.04.19 0 0 155748

Én május első hetéből a simasüvegű kucsmagombát is meg tudom erősíteni. Bár itt megint az a helyzet, hogy egy viszonylag kései részről. 

Előzmény: nagypapi51 (155747)
nagypapi51 Creative Commons License 2024.04.19 0 0 155747

...hugom majusban (asszem majus 8-an) talalt izletes kucsmat...

ez még teljesen normális időpont, 'normál' időjárás esetén.

nekem is vannak május 10 körüli íkg fotóim (tszf 400m)

Előzmény: edula2 (155742)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.19 0 0 155746

tavaly is volt még május elején, az normális, idén szaladt le extra korán minden. egyelőre, mert most ezzel a tartós hideggel kb. visszakerülhetnek a helyére a dolgok.

Előzmény: edula2 (155742)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.04.19 0 0 155745

"mezot, retet nem talaltam, de valoszinutlen, hogy nagyon mas vonatkozzon ra"

 

Jó, hogy írod, az előbb még le akartam írni ezt is. Tudomásom szerint a rétre nem (sem) vonatkozik az erdőtörvény. Sőt, ami erdőnek tűnik vagy pl. sok fásításra szintén előfordulhat, hogy a hatályán kívülre esik. Ugyanakkor simán lehet a puszta közepén kb. egy darab fa, ami papíron erdő.

Előzmény: edula2 (155744)
edula2 Creative Commons License 2024.04.19 0 0 155744

Erdot illetoen ezt erdemes olvasgatni (91-es paragrafustol) https://www.jogiforum.hu/torvenytar/tv/2009/XXXVII/  Diohejban: maganerdobol sem lehet permanensen kitiltani a nepeket, csak atmenetileg, ha oka van (pl. vadaszat zajlik) es azt megfeleloen jelezni kell. 

 

mezot, retet nem talaltam, de valoszinutlen, hogy nagyon mas vonatkozzon ra. Vilagos, hogy mondjuk a termenyt nem taposhatod le, de feltetelezem, hogy nem is a buzatabla kozepen gombasztal. 

Előzmény: Konfliktuselmelet (155740)
edula2 Creative Commons License 2024.04.18 0 0 155743

Ketlem, hogy hivhatna rendort, ha sem kerites, sem mas jelzes, hogy maganterulet. Allitani ugyanis barki barmit allithat. (Nekem volt nemreg egy ilyen vitam abszolut kozteruletnek szamito reten - 100% hogy nem volt igaza a masik felnek. A Duna-parton sem ritka az ilyen vita, pedig nalunk mar az onkormanyzati lapban is leirtak, hogy az kozterulet es pont. Es megis.) Amugy meg rendort hivni - mi egyszer tettuk, harom orajukba tellett, amig kijottek. Igaz, akkor harom kocsi jott egyszerre.) 

Előzmény: morel_whisperer (155741)
edula2 Creative Commons License 2024.04.18 0 0 155742

Multkor visszakerestem, 2016-ban hugom majusban (asszem majus 8-an) talalt izletes kucsmat (igaz, meglehetosen magasan)

Előzmény: homerx (155731)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.04.18 0 0 155741

Hát, az ilyesmin már agyaltam. Ha szabadon van, tehát se kerítés, se direkt vagy burkolt, tranzitív utalás arra, hogy magántulajdon (vagy nem magántulajdon, de bérelt), akkor bemegyek. Igazából még sosem zavartak el, és pont ezen morfondíroztam: vajon meddig érvényes az elzavarás? Kell-e nekem emlékezettel * rendelkeznem stb? :D Pl. ha jövőre odatévedek és újra ott a haszonélvező, de ugyanúgy nincs tábla vagy kerítésnek látszó valami (madzag), akkor mi van? Nyilván ugyanúgy elzavar, meg már az első esetnél is hívhat rendőrt stb. De nyilván, ezek csak amolyan elméleti dolgok, legalábbis számomra. Olyan volt már, hogy egy autó dudált, miközben a főúton elhaladt, de semmi egyéb. Az is lehet, hogy a tulaj volt. Vagy valaki más a közeli faluból, aki azt hitte rám, hogy a tulaj vagyok. :)

 

* egyszer utánanéztem: ha megállsz valahol szabályosan autóval, 6 óránként meg kell győződnöd róla, hogy a továbbiakban nem szabálytalan-e. Talán a Köhém írja. Csak mert rinyáltak sokan, hogy a két-három napja leparkolt autójuk mögé kihelyeztek egy megállni tilos táblát és meglepődve tapasztalták, hogy megbüntették őket. :D De pl. kollégám megállt egy roki helyen, ahol csak felfestés volt. Nagyon ritkán használja a kocsit. Megbüntették, fellebbezett, nyert. Ugyanis hópáncél fedte a parkolót, amikor megállt. :D Arra vonatkozóan nem találtam tiltást, hogy külterületen megállhatok-e autóval a (föld)útTEST-re rá nem lógva, de zöldfelületen. Így meg szoktam állni. Önkormányzati belterületen - azt hiszem, már alapesetben - is tilos, de az önkormányzatok ezen variálhatnak, azt hiszem.

Előzmény: Konfliktuselmelet (155740)
Konfliktuselmelet Creative Commons License 2024.04.18 0 0 155740

Tudnátok esetleg segíteni törvényekkel és vagy tapasztalattal a már - erdők esetében - párszor  körüljárt témában, hogy szabad vagy sem bemenni magánterületre (rét, kaszáló, mező). Ebben az esetben se tábla, se kerítés, se semmi más ráutaló jelzés, illetőleg eddig nem is volt sose gond. Elküldtek, normálisan, én meg eljöttem a legrövidebb úton, de azért mégiscsak érdekelne, hogy van-e erre szabályozás?
Végre van friss szegfűgomba, holnap leves lesz! :)

Tharkus Creative Commons License 2024.04.18 0 0 155739

szerintem sincs. a növényzet is megnőtt a réten. nekem scifi a gondolata. jó lenne csekkolni, de most nem biztos, hogy belefér időben.

Előzmény: Bencuc (155738)
Bencuc Creative Commons License 2024.04.18 -1 0 155738

Szerintem ott már nem nagyon van pusztai, mikor itt kinő. Arról nem is beszélve hogy egyenlőre nem biztos, hogy itt is pusztait szednek. 

Előzmény: Tharkus (155737)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.18 0 0 155737

na, aludtam rá egyet. tíz napig szó szerint nyár volt, a rétek csontra száradtak, a pkg meg már akkor elöregedőben és lefutóban volt, amikor abbahagytam. nem erőltetem.

Előzmény: Tharkus (155735)
Boarhunter Creative Commons License 2024.04.17 -1 4 155736

Szily Lacit kedvelem, nem gondoltam volna, hogy leír egy ilyen hatásvadász, demagóg faszságot.

Azon viszont nem csodálkozom, hogy te komolyan vetted. Elég ostoba vagy hozzá.

Előzmény: Bencuc (155728)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.17 0 0 155735

na, remek, akkor nézhetek ki még a pusztais helyekre is... amúgy is ment az agyalás rajta, hogy vajon tényleg leáll a termőhullám, amikor először látod, hogy a terület mindenféle tájolású részén már kiöregedtek vagy folytatódik, csak mindenki már az ízleteseket kergeti.

 

(fater ma kékhátú galambgombát lőtt...)

Előzmény: homerx (155734)
homerx Creative Commons License 2024.04.17 0 0 155734

mindkettotoknek. a vastagtonkut eleg nehez elhatarolni. akar, lehetett volna az is. amugy ugyanitt, hetekkel korabban is mar nagyokat szedtem. deli fekvesu, napsutotte resz.

Előzmény: Bencuc (155733)
Bencuc Creative Commons License 2024.04.17 0 0 155733

Ez a amit mifelénk a kései helyen szednek viszont lehet nem pusztai, hanem vastagtönkű. A piacon vetetem rá egy gyors pillantást, pusztainak könyveltem el mert a rét fele szedték, de utána gondoltam át, hogy lehet a rét szélén, és nem a réten. Idén még nem hoztak a piacra. Ha lesz rá esély hogy legyen, biztos most lesz, stimmel még az időpont is. 

Előzmény: homerx (155731)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.17 0 0 155732

ahol a minap szedtél, arról tudod, hogy milyen régóta van mozgásban idén? úgy értem, hogy valami eleve hideg hely, ahol nagyon későn kezd vagy simán nyomta a 28 fokokban is még/már?

Előzmény: homerx (155731)
homerx Creative Commons License 2024.04.17 0 0 155731

valamikor kb 15-20 eve meg majusban is talaltam pkg-t. a minap is szedtem. szerintem ikg meg talalhato, foleg a huvosebb hrlyeken.

Előzmény: Bencuc (155730)
Bencuc Creative Commons License 2024.04.17 0 0 155730

....

 

Vissza a gombászathoz: elég hideg lett itt nálunk reggelre, de tavaly ilyenkor talált valaki nem messze tőlünk pusztai vagy valamilyen egyéb alternatív kucsmagombát. Süt azért a nap, pár nap mulva kilátogatok a helyre hátha lesz valami.  

Előzmény: cc (155729)
cc Creative Commons License 2024.04.17 0 0 155729

remélem béklyózzák is őket, hogy ne mozogjanak olyan gyorsan.

Előzmény: Bencuc (155728)
Bencuc Creative Commons License 2024.04.16 -1 0 155728
Tharkus Creative Commons License 2024.04.16 0 0 155727

hát ha most kiraksz egy olyan hegyes-parádét, mint tavaly, őszig csókolommal köszönök! :D

Előzmény: Bencuc (155724)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.16 0 0 155726

annál ambiciózusabb leszek :)

Előzmény: Lactarius Curtis (155725)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2024.04.16 0 0 155725

Indul a laska :)

Előzmény: Tharkus (155723)
Bencuc Creative Commons License 2024.04.16 0 0 155724

Ahol pedig eddig nem igazán esett, csak csepergett a tavasszal, ott most lesz érdemes figyelni a dolgokat.

Előzmény: Tharkus (155723)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.16 0 0 155723

volt itt másfél hét nyár. most meg hidegsokk. igazából bármi lehetséges szerintem, picit hajózatlan vizeken evezünk. én kikukkantok pár helyre, az információ hatalom. :)

Előzmény: morel_whisperer (155722)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.04.16 0 0 155722

Azt mondod, hétvégén nézzem meg a vörös tölgyeseket?

Előzmény: Tharkus (155721)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.16 0 0 155721

a rétek el fognak indulni, attól nem félek, az izgalmas kérdés az egyes erdők :)

Előzmény: morel_whisperer (155720)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.04.16 0 0 155720

Mszg is felkészül. :)

Előzmény: nagypapi51 (155719)
nagypapi51 Creative Commons License 2024.04.16 0 0 155719

Kéne még csapadék, de ez a hősokk jól jött, beindítja a csiperkét.

 

Tharkus Creative Commons License 2024.04.16 0 0 155718

(megfigyeltem, hogy ha csapadékos helyzetben előre publikusan pesszimistáskodom, hülyét csinál belőlem az időjárás. szívesen! :D)

 

szóval ez a csapadékzóna igen szerencsésen mozgott (mozog) számunkra.. GAME ON! :)

Előzmény: Tharkus (155707)
homerx Creative Commons License 2024.04.16 0 0 155717

amire gondoltal, ott nincs sorompo.

Előzmény: Bencuc (155716)
Bencuc Creative Commons License 2024.04.15 0 0 155716

Nem arra a sorompóra gondoltam. 

Előzmény: öreg_néne_b (155710)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.04.15 0 0 155715

Hát, azért is kérdeztem rá, hogy szimpla gátról volt szó vagy az említett totál tiltott területről. (Utóbbi esetben tökmind1, hogy gyalogos vagy kerékpáros az ember.)

És kiegészítésként írtam, hogy olyat még nem láttam máshol / sehol, hogy sima gáton való kerékpározásért büntettek volna. De természetesen elhiszem, hogy tilos. Általánosságban vagy csak ott.

Előzmény: edula2 (155714)
edula2 Creative Commons License 2024.04.15 0 0 155714

Nem tudom, Tamas melyik reszre gondol. Leanyfalu es Tahitothfalu kozott ket eve elkeritettek az egesz retet (ott nincs gat - a gat az a 11-es - kutak vannak, amiket soha senki sem bantott, amugy sem lenne egyszeru egy ilyen kutat megpiszkalni; ha valakinek pedig komolyan ez a celja, akkor nem egy kerites fogja visszatartani). A legnagyobb szemetseg az, hogy sok a vad a teruleten es amikor jeleztek a Vizmunek, hogy igy nem fognak tudni az allatok lejutni a vizhez inni, annyi volt a valasz, hogy az nem az o gondjuk. Ket eve tavasszal eso utan jartam az elkeritett resz kozeleben, gyonyoruen latszott a patanyomokon, ahogy vonultak az allatok Leanyfalu belso resze fele, hogy lejussanak a Dunahoz. 

Előzmény: morel_whisperer (155711)
edula2 Creative Commons License 2024.04.15 0 0 155713

?? Mi, tilos a gaton kerekparozni? Velunk szemben (Pocsmegyer-Monostor videke) siman behajtanak a horgaszok (es nyaron a taborozok) a gatra (pedig az elvileg tenyleg tilos) es ugy mennek le a partra. Ehhez kepest a kerekparral van bajuk? Ez valami uj modi? (A vizmuvek most kapott uj keritest a Pap-szigeten - mert erre ugye van penz, a szetrohadt csovek cserejere nem annyira - es ennek oromere sokkal nagyobb reszt keritettel le, mint eddig. Hozzajuk kerult a hajdani strand hajdani teniszpalyaja, es a pestmegyei kutyasmentok sem tudnak tobbet behajtani a kutyak idomitasara szant teruletre, mert a kapujuk is az elkeritett reszhez kerult. Vagy otven even ott a strand, fura, hogy most jut eszukbe, hogy mi kell meg nekik a strand teruletebol.)

Előzmény: öreg_néne_b (155710)
lordhimself Creative Commons License 2024.04.15 0 0 155712

Engem peca miatt, mert már nincs ugye vízmű belépő a "vészhelyzet" miatt :D De csak megfenyítettek, hogy többet ne tegyem :D

Előzmény: öreg_néne_b (155710)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.04.15 0 0 155711

Ez azon területen belül lévő gát, amit lejjebb taglaltok (tehát gyalog sem szabad)? Azt tudom, hogy a sima gátakon nem lehet csak úgy kocsikázni (üzemi terület), sokszor rommá is büntetik az autósokat (parkolókat), miközben beljebb pecáznak. De olyanról még nem hallottam, hogy kerékpárost szankcionáltak volna.

Előzmény: öreg_néne_b (155710)
öreg_néne_b Creative Commons License 2024.04.15 0 0 155710

A szomszédasszonyt (nem fiatal már) elkapták az őrök gáton kerékpározásért. 
(Rohadjon meg az összes...)

 

Előzmény: Bencuc (155709)
Bencuc Creative Commons License 2024.04.15 0 0 155709

Még mindig nem vágtátok le a sorompót? Ejj már....

Előzmény: homerx (155708)
homerx Creative Commons License 2024.04.15 0 1 155708

igazibol en sem ertem a logikat. a folyo bal partjan vegigbringazhatod, setalhatod a dunat szobtol ujpestig, mikozben vizmuveket is atszelsz, addig a jobb parton meg a kakilashoz is engedely kell. ez kb olyan onkeny, mint a borzsony lezarasa.

Előzmény: edula2 (155706)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.15 0 0 155707

na, már szépen inflálja a modell a nyamvadt kis pár mm-es csapadékunkat is elfele... :(

nem kell még elajándékozni a tavalyi tartalékokat, simán benne van a pakliban egy forró, száraz, vacak év is. oldalborda szerint a tavalyi év volt anomália... (nyilván szakmailag megalapozatlanul mondja, de ezt gondolja)

edula2 Creative Commons License 2024.04.15 0 0 155706

Igazad van, DMRV. A "nalunk" az hol van? (Nekem Tahi remlett, de ott lehet setalni.) En ugy tudtam, hogy a Duna nemzetkozi hajozasi utvonal es a part senki elol nem elzarhato (na persze, tudok x helyet, ahol ez senkit sem erdekelet.) A Sziget deli reszere regen siman kiadtak az engedelyt (csak burokratikus bosszantas volt, soha senkit sem ellenoriztek - egyszer kerdeztem egy urget, hogy miert kell meg a gyalogosnak is engedely, a valasz az volt, nehogy megmergezzek a kutakat :D), Covid idejen azokat az engedelyeket is ervenytelenitettek. Azota meg allandoan veszhelyzet van, most pl. felmerult, hogy Iran a Szentendrei-szigeten talalhato vizbazison keresztul allna bosszut Izraelen. 

Előzmény: öreg_néne_b (155702)
edula2 Creative Commons License 2024.04.15 0 0 155705
Előzmény: nagypapi51 (155704)
nagypapi51 Creative Commons License 2024.04.15 0 1 155704

ugye csak edulát akarod rémisztgetni?

Előzmény: homerx (155703)
homerx Creative Commons License 2024.04.15 0 0 155703

ne tudd meg, hogy milyen felelmetes dolgokat epitenek a szodligeti vizmu teruleten. oda fogjak hanyni a godi aksigyar osszes szarjat. ez utana szepen beszivarog a dunaba, a godiek megkapjak meg egyszer, utana jon dunakeszi es bp.

Előzmény: edula2 (155698)
öreg_néne_b Creative Commons License 2024.04.15 0 0 155702

A vízmű (nem a vízügy) mindenkit kitilt mondvacsinált okokkal. Nálunk sétálni is tilos a parton. :(
(Belépés csak engedéllyel, de a Covid óta nem adnak engedélyt. Akkor a járványra hivatkozva gyorsan érvénytelenítették a kiadottakat és azóta nem adnak.)

Előzmény: edula2 (155698)
Bencuc Creative Commons License 2024.04.15 0 0 155701

És akkor ami a volt gázgyárból szivárog rákkeltő anyag arról még nem is esett szó. 

Előzmény: edula2 (155698)
néhai0 Creative Commons License 2024.04.15 0 0 155700

Tegnap az egyik gombász topikba Nagy őzlábgombákról mutattak képeket, gyönyörű friss dobverők, még sohasem láttam őzlábat nyár előtt, itt a környéken már minden por száraz, tegnap olyan meleg volt mint júniusban szokott. Szétnéztünk Király-rét környékén is, jó felkapott hely lett, nyugodt erdei sétára kirándulásra maximum hétköznap vagy rossz idő esetén van esély vagy nagyon messzire kell gyalogolni. Ide is kellene az eső, a nagyon árnyasabb és vízgyűjtős részeken kívül már sár sincs, ropog az avar porzik az út, eshetne egész héten, kellene a kiadós csapadék meleg és szél nélkül.

edula2 Creative Commons License 2024.04.15 0 0 155699

Ma egy kozelebbrol meg nem nevezett kirandulo helyen egy holgy jott velem szemben hatalmas izletes es sotet kucsmagombakkal egy haloban! Azt mondta, hogy nem kukacosak, bar csiga-ragottak, volt aminek csak a tonkjet talalta meg.

(Es ilyenkor atkozom el, hogy elkezdtem gombaszni, mert ahelyett, hogy a tajban gyonyorkodnek, a foldet pasztazom, hogy latok-e gombat. Pedig megbeszeltuk a kutyaval, hogy a sok gombaszas utan a mai az kirandulas lesz.) 

 

A geva volt az elso gombam (meg a szomszed mutatta, 30 eve, amikor senki mas sem szedte a kornyeken rajtunk kivul es a piacon sem arultak), aztan evekig nem szedtem, vagy csak ritkan (ecetes-tojasos levesnek finom, es szalontudosen, de hagyomanyos gombaetelekben nekem nem jon be), de ezek a thai modos elkeszitesek nagyon izlenek. 

Előzmény: Tharkus (155685)
edula2 Creative Commons License 2024.04.14 0 0 155698

Szerintem a pisid eleg jelentektelen mondjuk a godi gyar tenykedesehez kepest. (Ezert is birom, hogy 2 eve arra hivatkozva keritette el Leanyfalu es Tahi kozott a parti retet a Vizugy, hogy az ott setaltatott kutyak uruleke veszelyezteti a vizbazist. Na ja.) 

Előzmény: homerx (155676)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.14 0 0 155697

sokszor volt már dolgom bálványfával, miközben a kert körül virágos kőrisek nőnek, szóval illene... :)

Előzmény: Bencuc (155695)
Bencuc Creative Commons License 2024.04.14 0 0 155696

A telefonok már csak ilyenek :/

Előzmény: cc (155694)
Bencuc Creative Commons License 2024.04.14 0 0 155695

Megnéztem most a városban pár fát, valószínűleg igazad lesz

Előzmény: Tharkus (155689)
cc Creative Commons License 2024.04.14 0 0 155694

a fókusz a földön hever, így elég nehéz a fűrészfogas levélszélt kivenni. a bálványfának lényegesen hosszabbak a levelei

Előzmény: Bencuc (155688)
Bencuc Creative Commons License 2024.04.14 0 0 155693

Na kipróbálom, nekem nem túnt fel kellemetlen szag mikor letörtem.

Előzmény: Tharkus (155690)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.04.14 0 0 155692

Ha a kettő közül lehet csak választani, akkor szerintem kőris.

Előzmény: Bencuc (155688)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.14 0 0 155691

hát igen, simán el is maradhat egy-egy évben az egész... de azért egyelőre jó szajkó módjára betáraztam a nehezebb időszakokra :)

Előzmény: morel_whisperer (155686)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.14 0 0 155690

...meg eltöröd a hajtást és megszagolod, és büdös, mint állat :D

Előzmény: Tharkus (155689)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.14 0 0 155689

nem bálványfa. annak a teljes neve mirigyes bálványfa és a levelek vállánál van egy kis "kiugrója" (mirigyes fog). meg a friss hajtásoknál a szára vöröses. meg persze a fa környezete is jó eséllyel elárulja, ahogy a törzse is stb.

Előzmény: Bencuc (155688)
Bencuc Creative Commons License 2024.04.14 0 0 155688

Szerintetek ez minek a levele, kőris vagy bálványfa? 

 

homerx Creative Commons License 2024.04.14 0 0 155687

a pkg nalam is visz mindent, mint kamaz az utkeresztezodesben. de, hat ilyen ez a kucsmaszezon. majd jonnek itt meg erdekes mulatsagok :)

Előzmény: Tharkus (155685)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.04.13 0 0 155686

Majd jön egy olyan szezon, amikor ki fogod próbálni a gévát is... :D Én is csak 2-3 évente fogyasztom 1-2 alkalommal. Gyakorlatilag, ha belebotlok. Egyébként szerintem meglehetősen egyedi és változatos tud lenni. Az nyilván ízlés kérdése, hogy ki hogyan szereti. A csersavas jelleg nekem pont bejön, de van, amikor pont amiatt (az ellen) áztatom fokhagymás tejbe pár órára. Rendesen panírozom vagy csak paprikás lisztbe forgatom. Ragu jellegű ételt nem csináltam még belőle, de érzésem szerint kiváló lenne vele. Pl. egyszer simán megetettem rántott csirkemellként, poénból. Tudtam úgy vágni szeletet, hogy kb. 2 centi vastag legyen és csak az alja maradjon eredeti, áztatás után bepanírozva véletlenül sikerült úgy megsütnöm, hogy minden tekintetben olyan lett, mint a csirkemell. Ugyanúgy, ugyanolyan szálakra lehetett szedni, pont olyan volt a rugalmassága, a szálak közötti lé is úgy tocsogott, ha elvágtad. Érdekes, de a szín is jó volt. Az íz, de még az illat is passzolt (azért a fokhagyma tett róla, nyilván). Biztos, hogy nem tudnám megismételni, de nem is cél.

Előzmény: Tharkus (155685)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.13 0 0 155685

ma voltak vendégek, kucsmára vágytak, úgyhogy leporoltunk a fagyóból egy adag pusztait. végülis tanulságos is volt így pár kör íkg után újra rögtön pkg-t fogyasztani, mert legalább teljes bizonyossággal kimondhatom a háziszabályt, hogy pkg über alles. az innentől terminátor módjára lesz kergetve szezonban, ha van (az íkg jó lesz a jövőben is levezető körnek, ahogy idén)

 

cserébe egy csomó gombát jobban el tudok engedni, a gévát például annyira, hogy el sem kezdtem soha :)

Előzmény: homerx (155683)
Bencuc Creative Commons License 2024.04.13 0 0 155684

Én leteszteltem, és nekem az ernyőszerű nyílt jön be jobban. A fiataloknak intenzív fura illata van, nekem nem megnyerő. A kinyíltabb nekem állagra meg ízre is jó. Egyébként ezek közül egyik sem volt kemény, nem olyan rég fejlődhettek ki mert mindegyik puha volt, még a tövében is. Tejbe sem áztattam, mégse éreztem hogy rossz ízük lenne. Lehetséges, hogy a te általad javasolt útmutatások majd az év további részében lehetnek érdekesek. 

Előzmény: morel_whisperer (155682)
homerx Creative Commons License 2024.04.13 0 3 155683

a meglatasom szerint mindegyik szedheto. persze, ez egyeni meglatas. ugy, jo, 30 eve mindet leszedtem volna, most egyiket sem.

Előzmény: morel_whisperer (155682)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.04.13 0 0 155682

A képeken láthatóakból leginkább az elsőn szereplőket preferálnám. Amennyire látom a többit, talán az alsóbb, kisebb leveleket még leszedném. A kinyíltakat csak akkor ha nincs más + lédúsak még.

Előzmény: Bencuc (155678)
homerx Creative Commons License 2024.04.13 0 0 155681

oooo, izebigyo, gda'rpi':? csak ugy mellekesen.

Előzmény: Bencuc (155678)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.13 0 0 155680

pontosan :)

Előzmény: homerx (155679)
homerx Creative Commons License 2024.04.13 0 0 155679

pilismarotnal nem en iszom, hanem a csalad :) szoval osszegezzuk. edula es tharkus megmenekul az enyemtol. cserebe valahol a sziget deli sucsanal utkozik a tesztoszteron az osztrogennel, amibol kapnak a pesti gyerekek. ezutan ezy kis olajos kezelesbol lesz a meltan hires szazhalombattai olajoshal, amibol kesobb, ugy 100km utan jut egy kis cezium es radium az aldunai gemeci szarvasokba is.

Előzmény: Tharkus (155677)
Bencuc Creative Commons License 2024.04.13 0 0 155678

Jól van akkor nem aggódok.

 

 

Képen kollágám van. 

Előzmény: morel_whisperer (155674)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.13 -1 0 155677

legutóbb pilismarótnál én is belepisiltem. egészségetekre! :D

Előzmény: homerx (155676)
homerx Creative Commons License 2024.04.13 0 0 155676

en mindig mondogattam, hogy a posti nepek azt a vizet isszak, amit mi itt feljebb belepisilunk :)

Előzmény: nagypapi51 (155675)
nagypapi51 Creative Commons License 2024.04.13 0 0 155675

Megelőztél, ugyanezt akartam írni. Függ talajtól, fafajtól, a közeli víz minőségétől.

A legjobb termőhelyek Bp-től északra vannak, ahol még tiszta a Duna.

Hárosnál, és Százhalombattánál is találtunk - amúgy gyönyörű - gévákat,

amiket ott kellet hagynunk, annyira olajszaguk volt.

Ha lehet, ilyen 'tumorokat' szedünk:

 

 

Előzmény: morel_whisperer (155674)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.04.13 0 0 155674

Faj tekintetében szerintem ugyanúgy sárga gévagomba. Ha nem lenne kénsárga beütése és Amerikában lennénk, akkor talán lehetne pl. cincinnatus. Szerintem az időjárási körülmények, a környezet és persze a fa anyaga is közrejátszhatott abban, hogy ilyen lett. Talán max. a (valamilyen) változat szó lehetne jó. Pl. ugyanaz a fafülgomba az egyik fán tipikus színű, míg egy másikon halványra sikeredik, következetesen. Szerintem ebben az esetben helyes lehet a világos változat kifejezés.

Előzmény: Bencuc (155673)
Bencuc Creative Commons License 2024.04.13 0 0 155673

Ma találtam megint gévagombát, de érdekes, hogy eddig amiket láttam meg a multkor találtam, felül narancssárgák voltak, alul sárgák. Ma viszont volt egy fa amin egytől egyig minden telep csak tiszta sárga volt, nem volt benne semmi narancssárga. Ez most két külön faj lenne, vagy ugyanúgy géva mind a kettő, eltérő színváltozatban? Eddig ilyet ami teljesen sárga nem láttam sose:

 

alul:

 

 

felül:

 

 

Az alsó tisztán sárga gomba kicsit fehéresnek tűnik a képen meg fakultnak, de a valóságban teljesen sárga. 

edula2 Creative Commons License 2024.04.13 0 0 155672

Vigasztaljon, hogy a majusi pereszke iden kevesbe volt kukacos (eddig), mint mas evekben. Az mulcson nott hegyesek kukacossaga szerintem valami anomalia. Az erdobol lehozott hegyesekbol (ugyanez a terulet, csak kicsit felfele) egy sem volt kukacos. Nem tudom, hogy a mulcs volt az oka, vagy az a kert. 

Előzmény: Tharkus (155671)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.13 0 0 155671

ha a vareszok a tavalyinál is nyüvesebbek lesznek (ha lesznek), akkor... szóval nem tudom, hogy egyáltalán lehetséges-e, tavaly úgy éreztem, hogy nem :)

Előzmény: edula2 (155666)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.04.13 0 0 155670

Te ezt nem értheted... fajfenntartás > létfenntartás. :D

Előzmény: edula2 (155668)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.04.13 0 0 155669

Pontosan! A jó (cseh) kucsmász pedig tudja, melyik avarpúpot kell felfedni a kifejlett, de zsenge találat reményében. :D

Előzmény: Boarhunter (155667)
edula2 Creative Commons License 2024.04.13 0 0 155668

Ha a noi feluletek es a kucsmagomba kozott kell valasztani, valoszinubb, hogy a kucsmagombat fogom figyelni. 

Előzmény: Boarhunter (155667)
Boarhunter Creative Commons License 2024.04.12 0 0 155667

A jó gombász figyel a khmm...részletekre...

Nem lehet felületesen szemlélni...a felületeket... :-)

Előzmény: edula2 (155661)
edula2 Creative Commons License 2024.04.12 0 0 155666

a mult szombaton szedett 8 db izletes (abszolut rekord nalam) mind ment a kukaba. A hegyes nem volt kukacos, kiveve a szomszed mulcsarol szedett darabok. Azok mind a ket alkalommal a kukaban landoltak, pedig fiatalok voltak, szepek. 

Előzmény: Cazador88 (155650)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.04.12 0 0 155665

Nyilván nem annyira frekventált helyeket egyáltalán nem árulnék el még sziámi ikertestvérnek sem. :D Viszont mindenki után találni gombát... Mondjuk, kb. pont a legkevésbé rászoruló azonosította be a helyet elsőnek. :D

Előzmény: Tharkus (155664)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.12 0 0 155664

miután még az ösvényt is a maciról nevezték el ott, azért túl nagy titokra nem derült fény :D

Előzmény: morel_whisperer (155663)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.04.12 0 0 155663

Brumm-brumm. :)

Előzmény: Tharkus (155659)
Bencuc Creative Commons License 2024.04.12 0 0 155662

Arany igazság :D

Előzmény: morel_whisperer (155657)
edula2 Creative Commons License 2024.04.12 0 0 155661

Szerintem a Ti keszuleteketekben van a hiba :p En csak a gombat vettem eszre, gondosan vissza kellett olvasnom a kommenteket, hogy rajojjek, mirol irtok

Előzmény: morel_whisperer (155655)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.12 0 0 155660

mindent nem lehet, el is maradhatott volna a francba az egész akár...

egyelőre izgalmas dolgokat jelez előre a modell, meglátjuk, mi lesz belőle. és hogy mit alakít gombafronton.

Előzmény: Cazador88 (155654)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.12 0 0 155659

cseres-kocsánytalan tölgyes ;)

Előzmény: morel_whisperer (155657)
eszemlilahegy13 Creative Commons License 2024.04.12 -1 0 155658

Egy sem. "Öreg neneként" - vagy inkább szakellenőrként azt mutatja, hogy ilyen gombát keressetek. Ez egy nyárfásban nevelkedett.

Előzmény: öreg_néne_b (155653)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.04.12 0 0 155657

Hát... nem vagyok benne biztos, hogy ezek után őszintén közelednének felé. :D Függetlenül attól, hogy mit is pakolt ki. :)

 

(Aki megfejti, tartsa magában, és jó szórakozást a szedéshez.)

Előzmény: öreg_néne_b (155656)
öreg_néne_b Creative Commons License 2024.04.12 0 0 155656

A többi fotóján is szépen kitette, amije van. ;)

Előzmény: morel_whisperer (155655)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.04.12 0 0 155655

Rosszhiszeműek vagytok! :) A poszt szimplán egy mém megvalósítása, csak fordított sorrendben:

Előzmény: öreg_néne_b (155653)
Cazador88 Creative Commons License 2024.04.12 0 0 155654

Nagyon gyorsan lement. Örültem vón ha a keddre érkező  hidegfront múlt vasárnap jön.  Egesz más lenne a helyzet. Ezt a hétvégét még kucsmászni terveztem, dehat ilyen minőségert nincs ertelme felvonulni

Panaszra valóban nincs okunk, szépen telt a frigo :)

Előzmény: Tharkus (155652)
öreg_néne_b Creative Commons License 2024.04.12 0 0 155653

Kíváncsi vagyok, hány kapása volt a hölgynek a csalira. ;)

Előzmény: Bencuc (155643)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.11 0 0 155652

azért grat! :) villámszezon volt (íkg-nek), de végülis én nem panaszkodom. a hétfői szedésem egyébként meglepő módon -mentes volt, ellentétben tatooine utolsó adagjával, ami szintén szita...

 

én sem megyek már, ma szerettem volna utoljára, de a munka nyert.

 

jöhetnek a tudjukmik a tudjukhol............... :D

Előzmény: Cazador88 (155650)
Boarhunter Creative Commons License 2024.04.11 0 1 155651

Az vegán?

Előzmény: edula2 (155649)
Cazador88 Creative Commons License 2024.04.11 0 0 155650

Szezonzaras

Sajnos a belső völgyek nincsenek annyival lemaradva az előtérhez képest, mint reméltem. A nyár az nyár.. Kucsmát én ilyen szinten még nem láttam megkukuculni Igazából ez volt a kritikus tényező,  igencsak válogatni kellett 

edula2 Creative Commons License 2024.04.11 0 0 155649

xanax

Előzmény: Boarhunter (155639)
edula2 Creative Commons License 2024.04.11 0 0 155648

normal korulmenyek kozott tenyleg nagyon magas a viztartalma, ez most megerezte a szerdai forrosagot es szelet. Vegul levagtam a kiszaradt reszeket, annyira nem volt veszes. (Mondjuk a tenyleg szarazakat ott hagytam az erdoben.) Meg csak most indulnak, hetvegen mennek meg egy kort, de nem tudom, mit szolnak az idojarashoz.

(Most talaltam egy majuski perecke soskaval receptet, azt ki szeretnem probalni - a soska az egyetlen noveny, ami jol erzi magat a kertunkben.) 

Előzmény: cc (155636)
öreg_néne_b Creative Commons License 2024.04.11 0 0 155647

Jó dolog a kézrátátel, csak nem mindegy, ki teszi a kezét és mire. ;)

Előzmény: homerx (155640)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.04.11 0 0 155646

"meg légkondi"

 

Vagy inkább plafon ventilátor és a róla lógó ragacsos papírcsík. :)

Előzmény: nagypapi51 (155645)
nagypapi51 Creative Commons License 2024.04.11 0 0 155645

A Balaton u-ban biztosan van lift, meg légkondi... :)

Előzmény: Bencuc (155644)
Bencuc Creative Commons License 2024.04.11 0 0 155644

Egyszer egy hivatásos katonával voltam gombászni, állandóan nyavajgott, hogy folyamatosan a meredek részen megyünk meg hogy rászálldosnak a legyek. 

Előzmény: morel_whisperer (155628)
Bencuc Creative Commons License 2024.04.11 -1 0 155643

Facebookon közben pörög a kucsmagomba téma:

 

nagypapi51 Creative Commons License 2024.04.11 0 0 155642

Persze, 'a hit hegyeket mozgat' - pl. Eric Kinght: Sam Small csodálatos élete, ha még nem olvastad volna, tüneményes!- nekem még zsebkönyvben van meg.

ON

Előzmény: homerx (155640)
nagypapi51 Creative Commons License 2024.04.11 0 0 155641

Ezen én is kacagtam/sírtam, XXI. század, Maaagit...

Előzmény: homerx (155640)
homerx Creative Commons License 2024.04.11 0 0 155640

jobb, mint speci kezelesre jarni:)

Előzmény: nagypapi51 (155624)
Boarhunter Creative Commons License 2024.04.11 0 2 155639

BUT DOES IT REALLY TASTE LIKE CHICKEN?

It is extraordinary how similar these mushrooms are to chicken- although the last time I tasted chicken I was 5 years old, I know the smell and the texture from when I worked in a kitchen- and the similarities between the bird and the fungi are somewhat mind blowing.

 

Aha. Hülye vegán pitsa. Ettől az összehasonlítgatósditól tartom igazán hiteltelennek, hülyének őket...

Egy hindu aki vallási okból nem eszik húst, csinál húsmentes ételeket. Pont. A divatvegán barom meg csinál "vegán halászlét" meg "vegán rántottcsirkét" meg "vegán kolbászt". Mert ott motoszkál a buta fejében, hogy ezeket a kajákat jó lenne flamózni...

Előzmény: edula2 (155634)
Bencuc Creative Commons License 2024.04.11 0 0 155638

Én is ilyesmi céllal raktam el a fagyasztottat, jó recept, elmentem.

Előzmény: edula2 (155634)
Bencuc Creative Commons License 2024.04.11 0 0 155637

Köszi!

Előzmény: cc (155633)
cc Creative Commons License 2024.04.11 0 0 155636

Nekem úgy tűnt, hogy nagyon magas a víztartalma, én inkább megrottyantottam és úgy fagyasztottam le. Kétségkívül, több helyet igényel.

Előzmény: edula2 (155630)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.11 0 0 155635

ha már így alakult, én eltenném, egy levesbe biztos alkalmas

Előzmény: edula2 (155632)
edula2 Creative Commons License 2024.04.11 0 0 155634
Előzmény: Bencuc (155626)
cc Creative Commons License 2024.04.10 0 0 155633

jobbulást!

Előzmény: Bencuc (155627)
edula2 Creative Commons License 2024.04.10 0 0 155632

nekem sem jutna eszembe, de hat ha ilyet arultak a "boltban"... Most az a kerdes, hogy kuka (ill. vagjam ki a meg mentheto reszeket), vagy erdemes a szaraz darabokat teljesen kiszaritani es ugy eltenni. (Esetleg gombapornak.) 

Előzmény: morel_whisperer (155631)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.04.10 0 0 155631

Eszembe nem jutna pereszkét szárítani. :) Ezzel nem azt mondom, hogy rossz ötlet. Mindenesetre kíváncsi lennék, hogyan változik meg tőle. Akár egy ltp is. :D

Előzmény: edula2 (155630)
edula2 Creative Commons License 2024.04.10 0 0 155630

szaritott majusi pereszkevel van valakinek tapasztalata? (A tegnapi juniusi meleg szellel keverve meghozta az eredmenyt. Cserebe iden nem kukacosak, pedig felenk nagyon azok szoktak lenni - meg fekete bogarasak. Szerencsere vannak tokeletes darabok is, de en kis moho elhoztam a szaritottak egy reszet is.) 

Tharkus Creative Commons License 2024.04.10 0 0 155629

az agyrázkódás komoly dolog (is tud lenni), szóval csak óvatosan!

Előzmény: Bencuc (155627)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.04.10 0 0 155628

A gombászás, ha nem is mindig, de sokszor extrém ill. állóképességi sport. :)

Előzmény: Bencuc (155627)
Bencuc Creative Commons License 2024.04.10 0 0 155627

Köszi! Már megjártam a kórházat, hazaengedtek, de nem vagyok a toppon. 

Előzmény: Tharkus (155620)
Bencuc Creative Commons License 2024.04.10 0 0 155626

Na, megcsináltam a géva egy részét rántva, nem áztattam be, én nem éreztem semmilyen fanyar ízt rajta. Kissé olyan íze volt mint a szaga, de leginkább teljesen semleges. Valami pikáns fűszeres ételben tudnám így elképzelni. 

 

Amit viszont meglepve tapasztaltam, hogy szedtem olyanokat, mik még kifejezetten fiatalok voltak, nem feljődtek ki ernyő alakba, inkább nyelvre vagy bunkóra hasonlítottak, azoknak nem volt jó illata. Ami nagyobb ernyőszerű volt, sokkal jobb illata volt. Így én személy szerint maradok a jövőben az utóbbiaknál. 

Bencuc Creative Commons License 2024.04.10 0 0 155625

Amúgy nagyon szép gomba, fotóművésznek remek téma lenne:

 

Előzmény: nagypapi51 (155624)
nagypapi51 Creative Commons License 2024.04.10 0 0 155624

...immunerősítő hatóanyagot tartalmaz...

jelentsen ez bármit... :)

Előzmény: Bencuc (155621)
Bencuc Creative Commons License 2024.04.10 0 0 155623

lehet szedek belőle akkor

Előzmény: homerx (155622)
homerx Creative Commons License 2024.04.10 0 0 155622

magyar mikologusok szamoltak be a gyogyhatasarol. tudtommal nem illan el a gyogyhatasa.

Előzmény: Bencuc (155621)
Bencuc Creative Commons License 2024.04.10 0 0 155621

Köszönöm!

 

"immunerősítő hatóanyagot tartalmaz" ez van a határozóban, ez az anyag megmarad főzés után is?

Előzmény: nagypapi51 (155618)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.10 0 0 155620

bázz, jobbulást! :O (és gratula a gévához)

Előzmény: Bencuc (155608)
homerx Creative Commons License 2024.04.10 0 0 155619

rot fagomba. immunerosito hatasa van, de csak fiatalon eheto. amikor mar erosen gumis a tonkje, ott kell hagyni.

Előzmény: Bencuc (155617)
nagypapi51 Creative Commons License 2024.04.10 0 0 155618

Mondunk valamit: fiatal rőt fagomba - Neolentinus cyathiformis

Előzmény: Bencuc (155617)
Bencuc Creative Commons License 2024.04.10 0 0 155617

Erre mondjatok már még valamit légyszives. Milyen gomba lehet ez nem làttam soha még hasonlót se könyvben, de nagyon szép:

. Némelyik egész nagy volt, tenyér méretű, a tönkje pedig piszok szívós nem lehetett eltörni.

 

 

morel_whisperer Creative Commons License 2024.04.10 0 0 155616

+ amíg megfagy. :) És így simán ki is adja azt a pár órát, ami már elégséges.

Előzmény: öreg_néne_b (155615)
öreg_néne_b Creative Commons License 2024.04.10 0 1 155615

Nem. Majd áll benne, mire kiolvad...

Előzmény: Bencuc (155614)
Bencuc Creative Commons License 2024.04.10 0 0 155614

Előtte hagytad valamennyit állni a tejben?

Előzmény: öreg_néne_b (155613)
öreg_néne_b Creative Commons License 2024.04.10 0 0 155613

Én amikor fagyaszottam, akkor szeletelve fagyis dobozba raktam kakukkfű ágakkal és fokhagyma szeletekkel, felöntöttem tejjel és úgy ment a fagyóba. 

Előzmény: Bencuc (155612)
Bencuc Creative Commons License 2024.04.10 0 0 155612

Le akarom fagyasztani amugy mert a mai napom sztem rámegy a kórházra. Azt hogy lehetne kivitelezni? Fagyasztás előtt beáztathatom tejbe vagy azt inkább ne, hanem csak simán fagyasszam ugy ahogy van aztán majd beteszem tejbe ha kiengedem? 

Bencuc Creative Commons License 2024.04.10 0 0 155611

Ezekből automatikusan jön a lé. Nem rostosak amúgy a tövükben sem, puhának puhák, a tövük olyan trapista keménységű

Előzmény: morel_whisperer (155610)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.04.10 0 0 155610

Az éppen kinyílt leveleket szerintem meg lehet, de a legjobb, ha még nincs kinyílva egyáltalán (a beazonosításra fokozottan ügyelni...). Amit semmiképpen sem ajánlanék, az a nagyra kinyílt, belül száraz tapintású, nagyon rostos szerkezetűek elfogyasztása. A rostosság a fiatal állapotban is jelen van, de egészen más. Ha elvágod, és facsarni lehet belőle a levét, akkor valószínűleg jó lesz elkészítve is.

Előzmény: Bencuc (155608)
nagypapi51 Creative Commons License 2024.04.10 0 0 155609

Amíg puha, és nedvet tudsz csavarni belőle, addig OK.

Előzmény: Bencuc (155608)
Bencuc Creative Commons License 2024.04.10 0 0 155608

Mai fogás:

 

 

Majdnem otthagytam a fogam miatta. Letört alattam a faág, leestem, a fejem meg beütöttem egy farönkbe. Egy darabig azt se tudtam hol vagyok. 

 

Vannak nagyon nagy meg kis darabok is, de úgymond frissen előbujtak. A nagyokat meg lehet enni ha még puhák vagy ne?

 

edula2 Creative Commons License 2024.04.09 0 0 155607

na akkor nekem ezert nem megy - odaig mar nem latok el :D 

Előzmény: Tharkus (155606)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.09 0 0 155606

az már a kmk nevű :)

ami ráadásul 22-es csapdája lenne, mert az ágvégek alapján lehet belőni leginkább (mindenféle kertészmérnökök most forduljanak el :))

Előzmény: nagypapi51 (155604)
edula2 Creative Commons License 2024.04.09 0 0 155605

oregszem, romlik a szemem - szoval nagyon sok mar felenk a "magas koris"

Előzmény: nagypapi51 (155604)
nagypapi51 Creative Commons License 2024.04.09 0 0 155604

...nem fogom tudni, milyen az a magas koris....

ha felnézel, nem látod a tetejét... :))

Előzmény: edula2 (155602)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.09 0 0 155603

ha mondjuk 25 méteres körzetében csak akác van és korábban sem volt más fa, akkor igen, "akácfa alatt nő"

Előzmény: edula2 (155602)
edula2 Creative Commons License 2024.04.09 0 0 155602

akkor ezzel eldolt, felenk akacfa alatt no az ikg. Es ugy halok meg, hogy nem fogom tudni, milyen az a magas koris. 

Előzmény: Cazador88 (155597)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.09 0 0 155601

eléggé last minute jellegű túra volt. nehezen indult, de végül szerencsésen zárult. a héten még hegyvidéken, azon belül is a nedvesebb részeken játszhat az íkg, aztán szerintem ennyi volt.

Előzmény: Bencuc (155600)
Bencuc Creative Commons License 2024.04.09 0 0 155600

A száradó talajhoz képest elég jó fogás

Előzmény: Tharkus (155587)
öreg_néne_b Creative Commons License 2024.04.09 0 0 155599

Tegnap délután egy rövidke séta, egy darabot találtam, az is kukacos volt már. Nálam ez a szezon vége.

Tharkus Creative Commons License 2024.04.09 0 0 155598

idén párszor belefutottam akácos részekbe, ahogy a magas kőrist követtem. nem sokat érnek (kevés) tapasztalataim szerint.

Előzmény: Cazador88 (155597)
Cazador88 Creative Commons License 2024.04.09 0 0 155597

A fotók előterében biztos h akácfa áll 

Előzmény: edula2 (155593)
Cazador88 Creative Commons License 2024.04.09 0 0 155596

szegről végről rokonok, vegulis mindkettő fa. :D A gyertyan bükkfélék, a szil rózsafélék rendjébe tartozik. Az aszimmetrikus levélváll egyértelműen segít a felismerésében,  a szil jobb és baloldali lemeze más magasságban kapcsolódik a levèlnyélhez 

Előzmény: morel_whisperer (155590)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.09 0 0 155595

én? mindig! :D

 

a kép csalóka, az íkg-k elég nagyok, a kosár elég kicsi, a műanyag tál a konyhai pulton pedig nem kicsi (valamibe ki kellett öntenem a papírzsacskóból)

 

köszi mindenkinek! bár van még keresnivaló (pár napig..), de kucsmakergető örömgombászatból ez volt nekem idén az utolsó feltehetően.

Előzmény: edula2 (155591)
Cazador88 Creative Commons License 2024.04.09 0 0 155594

Naaaaa, hát így kell kúrálodni kérem,  ennél jobb gyógymódot én nem ismerek :D Szép ! 

Előzmény: Tharkus (155587)
edula2 Creative Commons License 2024.04.08 0 1 155593

forditva. Talaltam ket szep izletest. (Ebben a reszben biztos vagyok.) Felmerul, hogy akkor a fa mellette magas koris volt. (A torzset a fene tudja - az agvegek epp megfelelhettek, de az mar kiderult, hogy ez mas faval is elofordulhat.) 

Előzmény: Tharkus (155579)
edula2 Creative Commons License 2024.04.08 0 0 155592

:D nem, magas kőrissel álmodtam. Lehet, hogy Tharkus is benne volt, mert valakivel tárgyaltam, hogy ez magas kőris lehet, és kizárásos alapon csak Tharkus jön szóba, de a kőris volt a főszereplő (sorry, Tharkus).

 

Akár a szilfát is mondhatta a helyi erő. Nem emlékszem, de kb. annyira ismerem fel, mint a magas kőrist. (Sajnos ezt élőben kéne tanulni, a net reménytelen ilyen szempontból.) Nyárfákat lőttem be, azokat legalább felismerem, meg messziről látom. 

Előzmény: Cazador88 (155578)
edula2 Creative Commons License 2024.04.08 0 0 155591

vödörrel mentél az erdőbe?

Előzmény: Tharkus (155587)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.04.08 0 0 155590

A szilfát nagyon nyomják a tengerentúlon. Kérdés: most akkor a gyertyán és a szil rokonok? Előbbiből rengeteg van, ugye. De az is lehet, hogy egy jó része szil. :) Legalábbis egy szil és egy gyertyán levelet nem tudnék most megkülönböztetni egymástól. (A szil törzsét nem tudom felidézni.)

Előzmény: Cazador88 (155578)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.04.08 0 0 155589

Szuper, gratula!

Előzmény: Tharkus (155587)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.08 0 0 155588

ez pedig egy közérdekű, szerintem nagyon-nagyon jó összefoglaló cikk, én ez alapján ügyesen be tudtam vásárolni a dm-ben ma:

https://tudatosvasarlo.hu/teszt-szunyogriaszto-es-kullancsriaszto-szerek-melyik-biztonsagos/

 

(a hatóanyag-tartalmat néztem, tök vicces, hogy ugyanaz a gyártó háromféle márkanév alatt is kiad ilyen-olyan rovarriasztót, az ár pedig természetesen nem korrelál a hatóanyag-tartalommal. a 20%-os pikaridin szajré lett egyébként)

 

az első 2-3 órában nem is volt kullancs a nadrágomon, ami alapvetően a scifi kategória nálam. utána se sok.

Tharkus Creative Commons License 2024.04.08 0 1 155587

cazador88 tanár úr nem fogadta el az orvosi igazolásomat, így kénytelen voltam nekiindulni. szárba szökkent a vértes gondolata, de elvetettem, inkább  jóval keletebbre, belső-somogy felé vettem az irányt. kissé száraznak, de alkalmasnak tűnt a terep, mégsem jöttek találatok. aztán fogcsikorgatva, nagy nehezen egy-egy darab. el is könyveltem, hogy ez most ennyi, de azért mentem még. egy picit más tájolásban, picit védettebb, aljnövényzetes és nedvességtartóbb részen aztán elszabadult a pokol :)

 

a teljes napi termés három folt eredménye, ebből az első szolid 25-30 termőtestes, picit le is késtem. a másodiknál boldogan konstatáltam, hogy találtam egy 4-packet, de miközben pucoltam és rendeztem őket, egyenként előugrott még a növényzet alól további 9 tesó. a kiterített szekció volt a harmadik folt.

 

morel_whisperer Creative Commons License 2024.04.08 0 0 155586

"Van, aki ennyiért megveszi?"

 

Egyszer láttam valami távol-keleti árust, aki valami nagyon kontrollált körülmények közepette termesztette az epret. Nem biztos, de mintha éjszakára nagyon lehűtötték volna a létesítményt, aminek következtében sokkal édesebbre, zamatosabbra érett be a gyümölcs. Vagy valami ilyesmi. (Nyilván nem fagyasztották.) Úgy rémlik, hogy 120k HUF-ra jött ki egy szem eper. :)

A piacos sokszor rizikós, akár a paradicsom, kajszi stb. esetében. Ha nincs hely, de van idő (és egészség), ajánlott a szedd magad, szezonjában. Amikor a saját leérik, jön az utóbbi. Illetve... érdemes megvárni a szezon, mint a dinnyénél. Eleve sokkal finomabb, töredék áron. (A kásás szezonvégit kell csak elkerülni később.) Bár a vareszért egy huncut buznyákot sem adnék, az is olyan, hogy nagy eső után egymást tapossák az első darabokért 5-8 ezres áron az emberek, 2 nappal később meg 500-1000-ért árulják a sokszor jobb minőségű, hegyekben álló példányokat ugyanazok a kofák. A türelem sokszor kifizetődő. (Mondjuk zamatos paprikát, paradicsomot az sem nagyon hoz, ha nagybani forrásról van szó.)

Előzmény: nagypapi51 (155582)
öreg_néne_b Creative Commons License 2024.04.08 0 0 155585

Kicsit eltértünk a témától. ;)

3800, garantáltan magyar:
https://www.facebook.com/kiserletiuzem/posts/pfbid02ovXLrtqV73koVUT3Rnih2RsvvZZ3oEohyZUt46D6ZhoSjPc6Ym2cLA4FWHyRHXvbl

(Az ezer forint gondolom, nem kilónként, hanem dobozonként értendő.)

homerx Creative Commons License 2024.04.08 0 0 155584

szombaton mintha 4500 korul hallottam volna a magyar epret. mondjuk az 1000-es goroghoz kepest igy is utos. jottunk at szombaton a szigeten, de meg nem arultak epret.

Előzmény: nagypapi51 (155583)
nagypapi51 Creative Commons License 2024.04.08 0 0 155583

Azt hiszem, a Spirit Fm-en hallottam, vki beküldött egy szombati piaci fotót,

egymás mellett a két rekesz az árakkal.

Előzmény: nagypapi51 (155582)
nagypapi51 Creative Commons License 2024.04.08 0 0 155582

...meg egy 0 a csonthéjasok palatáblájának jobb szélére...

Nem csak oda, a primőr, hidegfólia alatti zöldek árai is elszálltak, agyrém... :(

(most hallottam a rádióban, hogy a görög eper egyezerx Ft, a magyar nyolcezerx Ft kilója)

Maaagit, normális? Van, aki ennyiért megveszi?

Előzmény: morel_whisperer (155581)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.04.08 0 0 155581

Ilyenkor jön egy hajnali fagy, meg egy 0 a csonthéjasok palatáblájának jobb szélére. :)

Előzmény: Tharkus (155580)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.08 0 0 155580

met.hu mondja: "Ez konkrétan NYÁR, lehetne kicsit kevésbé bolondos (és meleg) április. A maximumok országos átlaga 25,1 fok volt, ami a június 4-7 időszak átlagaira hasonlít a legjobban, a TOP10-es listába 27,5 fok alatt nem is került be egy mérőhely sem (...) Az anomália-térkép pedig magáért beszél, az észak-dunántúli hajnali hőmérsékleti értékek megfelelnek az ilyenkor szokásos maximumoknak!"

Tharkus Creative Commons License 2024.04.08 0 0 155579

az elejét nem értem. találtál a vh-ban magas kőris alatt két szép íkg-t?

Előzmény: edula2 (155577)
Cazador88 Creative Commons License 2024.04.08 0 0 155578

A gombatelepes fa az vadcseresznye volt fenykorában de ott van mögötte a nyaras,  odáig simán elszaladhat az kucsma 

A helyi erők vszeg a szilfát mondták

Mármint őőm...Tharkussal álmodtál? :DD 

Előzmény: edula2 (155577)
edula2 Creative Commons License 2024.04.08 0 0 155577

Lehet, hogy volt itt koris, de egyszeruen nem ismerem fel. (Pontosabban, visszafele haladva, a mai VH talalat alapjan - csak ketto, de gyonyoruek, es nem gondoltam volna - azt hiszem, hogy a magas koris teljesen maskepp nez ki felenk, mint a kepeken. Vagy nem magas koris alatt talaltam. Tharkussal ezt a magas korist nyuzzuk mar egy hete, mar almodtam is vele, de nem jutok elorebb.) Az elso negy izletes egyertelmuen nyarfak alatt volt, a masodik lelohelyet csatolom. (Az elso kepen lathato fa alatt nottek. A leghalvanyabb fogalmam sincs, hogy az mi lehetett, amig elt.)  

Előzmény: Cazador88 (155569)
edula2 Creative Commons License 2024.04.07 0 0 155576

helyi erok a nyarfat mondtak (meg meg valamit, de azt egybol elfelejtettem). Ettol meg lehet, hogy a koris jobb, csak eppen en el vagyok akadva magas koris ugyeben (a viragos mar megvan.) 

Előzmény: Tharkus (155574)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.07 0 0 155575

az az utolsó előtti két kép olyan, hogy "oké, indulok, fejlámpával, MOST!" :)

 

beetee-nek is gratula!

Előzmény: Cazador88 (155567)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.07 0 0 155574

abból, hogy én 3-4 különböző helyszínen csak és kizárólag magas kőris körül láttam. lehet, hogy nem pont ott volt, lehet, hogy már kidőlt/kivágták, de mindig volt magas kőris. és azon a helyszínen, ahol nézed, ott is mindig magas kőris környékén látom (persze az is tény, hogy már nem keresem ott, ahol nincs). nyár alatt is lehet egyébként, de azzal megint nem foglalkozom, de lehet, hogy ez a megfejtés.

 

vagy egyszerűen tévedek, az sem kizárt :)

Előzmény: edula2 (155568)
Cazador88 Creative Commons License 2024.04.07 0 0 155573

Guszta :)

Előzmény: beetee (155571)
homerx Creative Commons License 2024.04.07 0 0 155572

ket kilos? :)

Előzmény: beetee (155570)
beetee Creative Commons License 2024.04.07 0 0 155571

Azt hittem lukra futunk ma, de azért valamennyi összejött.

beetee Creative Commons License 2024.04.07 0 0 155570

1 termés.. ;)

Előzmény: cc (155562)
Cazador88 Creative Commons License 2024.04.07 0 0 155569

Természetesen adhat a tölgyes is, tapasztalatom szerint nem sokat de adhat. Főleg a vastagtönkű változatot szoktam kőris nélkül látni,  néha jó nagy darabokat,  még a száraz déli oldalon is 

Előzmény: edula2 (155568)
edula2 Creative Commons License 2024.04.07 0 0 155568

mibol gondolod? Szerintem ez nem a tavalyi harmas kucsma :D  Vagy az agancs ismeros? Szerintem nem volt koris. Ok, ez egy erdos resz, most lehet, hogy 60 meterrel odebb volt egy, amit nem lattam/nem ismertem fel (majd kuldok kepet.) De megvizsgaltam azt a picike, ut menti fa-foltot, ahol mult heten az elso darab vulgarist talaltam. Kizart, hogy ott barmilyen koris lett volna.

Előzmény: Tharkus (155560)
Cazador88 Creative Commons License 2024.04.07 0 0 155567

Háát, te tudod... :)

Imadom azt a citromsárga kivitelt , sajnos a penész hasonlo izléssel rendelkezik, eleg sok a foltos. A sötétek szinte hibatlanok , nembaj jutott elég, 1kor vitorlát is bontottam 

Előzmény: Tharkus (155561)
nagypapi51 Creative Commons License 2024.04.07 0 0 155566

Most indult, úh jó lesz az még.

Előzmény: Tharkus (155565)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.07 0 0 155565

nice! :)

 

hogy látjátok, hány napig pöröghet még a vértes-gerecse vonal, figyelembevéve a jelenlegi meleg napokat? jövő hét második fele még érdekes lehet?

Előzmény: cc (155562)
cc Creative Commons License 2024.04.07 0 0 155564

igazából még attól is keletebbre. Gerecse. igyekeztem kiválasztani egy faluktól távolabbi helyet, ahová már nem feltétlen jutnak el a bérgombásztatott tömegek.

Előzmény: nagypapi51 (155563)
nagypapi51 Creative Commons License 2024.04.07 0 0 155563

Ugyeugye, Vértes?

Előzmény: cc (155562)
cc Creative Commons License 2024.04.07 0 0 155562

1 folt termése. mellette még fattyúk voltak és egy kilós májusi pereszke kör.

bakonytól keletre

Előzmény: nagypapi51 (155551)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.07 0 0 155561

azt mondod, hagyjam abba a primadonnáskodást és villantsak már kosarat? :D

 

sajnos a december eleji családi covid óta egyik vírusból a másikba esünk. idén nem adja ki, ilyen egy-egy hét kegyelmi időszakok voltak csak azóta. most ráadásul hörghurut :/, de azért megyegetek így is, csak nagypapásan. tegnap gyermekvasutazni vittem a nagyobbat, gyorsan ott is körülnéztem magas kőrisileg, de nyilván csak a kör végére lettek meg jobban. viszont akkora domboldal virágos kőrist láttam... (igaz, homokkövön, nem is tudom, hogy az kucsma szempontból mit jelent)

Előzmény: Cazador88 (155556)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.07 0 0 155560

íkg hármas, tavaly engem is pont egy ilyen indított el az ottani karrieremben :) (volt ott magas kőris nem messze...)

Előzmény: edula2 (155557)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.07 0 0 155559

11 éve ezen a napon még ez volt:

 

 

idén februárban is tavasz volt már, ilyenre nem is nagyon emlékszem korábbról.

Előzmény: néhai0 (155558)
néhai0 Creative Commons License 2024.04.07 0 0 155558

Igen ismerem, felénk is így hívták tudományosan :) szép név, gyerekként csak májusi volt és a mindig sokáig hűvös Mátra északi lábánál nem igen jött elő május elő sosem így találó volt a megnevezés, most ott is szedtek ezen a héten, pedig Pest és Nógrád között mindig van pár hét csúszás, össze lesz kavarodva ez az idény.

Előzmény: öreg_néne_b (155547)
edula2 Creative Commons License 2024.04.07 0 0 155557

Szerintem ez a magas koris csak egy mitikus allat, mint az unikornis, amit Tharkus-szal talaltatok ki masok megtevesztesere. :(  Tatooine, 8+1 (azt mar megettek a csigak teljesen), de nem koris alatt

 

 

A kutya ugyesebb volt, lott egy szarvast

Előzmény: Cazador88 (155532)
Cazador88 Creative Commons License 2024.04.06 0 0 155556

Ugyanazt előadtad pkg val kolléga,  nézd csak vissza ha nem hiszed! :DD

Szardàn már illene csatlakozni :)

Előzmény: Tharkus (155544)
nagypapi51 Creative Commons License 2024.04.06 0 0 155555

Jó nagy... :)

Előzmény: Tharkus (155554)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.06 0 0 155554

köszi!

Előzmény: öreg_néne_b (155553)
öreg_néne_b Creative Commons License 2024.04.06 0 0 155553

Bakony

Előzmény: Tharkus (155552)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.06 0 0 155552

ami tájegységileg a..?

Előzmény: nagypapi51 (155551)
nagypapi51 Creative Commons License 2024.04.06 0 0 155551

Ricso mesternél már beindult.

Tharkus Creative Commons License 2024.04.06 0 0 155550

csak hazahoztam pár darabot meghatározni, aztán kidobtam. mindig így kezdem új fajjal, szépen lassan.. (meg nem hiszem, hogy gyűjteni akarom, nem néz ki finomnak :))

Előzmény: Bencuc (155548)
nagypapi51 Creative Commons License 2024.04.06 0 0 155549

Én a helyedben ezt nézném meg, ráadásul öntözik is (már ha működtetik)

Előzmény: taormina001 (155534)
Bencuc Creative Commons License 2024.04.06 0 0 155548

Összeszedted?

Előzmény: Tharkus (155544)
öreg_néne_b Creative Commons License 2024.04.06 0 0 155547

A népi neve Szent György gomba, a "májusi" jelző régen sem volt igazán találó. 
(Idén valóban jóval korábban jött elő a szokásosnál.)

Előzmény: néhai0 (155546)
néhai0 Creative Commons License 2024.04.06 0 0 155546

Menetrendtől eltérően három-négy héttel korábban jöttek elő, eddig mindig a tövisaljával együtt jelentek meg, azoknak meg még nyomuk sincs, ha ez lesz a trend a fölmelegedéssel akkor lassan át lehet keresztelni áprilisi gombának :) .

 

Itt Pest könyékén eshetett volna még eső, a nyugati határszélen voltunk ott sokfelé áll a víz a vetéseken, virágzik a repce, nem tudom mi a helyzet a hegyekben, Pilis, Börzsöny, remélem jobb a helyzet mint a pesti síkon. Még arra leszek kíváncsi, hogy a Mátrában is előrébb fog-e járni majd a gombaszezon, mert tavaly csak június végén találtunk gombát előtte nem.

 

Tharkus Creative Commons License 2024.04.06 0 0 155545

ez de durva. utólag is jár a pont neked akkor az észak/hűvös témában, valami extra hidegkatlanban laksz, ehhez képest a pilis és bandája valóban forró.

Előzmény: Bencuc (155543)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.06 0 0 155544

pacsi, én is tegnap szaladtam bele. :) valamiért nyelvtanilag helytelenül volt a fejemben és úgy emlékeztem, hogy nyárfán nő, de jelentem, kőrisen is.

 

 

amúgy köszi a gratulációt, de most inkább cazador mester kezét érdemes figyelni szerintem! egyrészt, vele normál állapotban is képtelenség tartani a tempót (azért persze nagyvad-időszakban megpróbáljuk majd ;)), én meg picit kidőltem az aktuális gyerekkórral, és ugyan ki-kimegyek, de erőm nem sok, így meg kedvem sem. odahaza is be lettem fenyítve, hogy elegük lett a kucsmából és leszek szíves leállni (mondtam nekik, hogy gombásznak aligha mondhatnak nagyobb dicséretet :)))))

Előzmény: Bencuc (155535)
Bencuc Creative Commons License 2024.04.06 0 0 155543

Nálunk még mindig a cseh megy:

 

 

A többi elő se jött még.

morel_whisperer Creative Commons License 2024.04.06 0 0 155542

Kirándulásnak jó volt, de annyira nem meglepő módon se kőris, se kucsma nem volt. Néhány bükk, gyertyán. Felette meg az igazi, jó bükkös kezdődik nem sokkal. Hajnalban még az egyik hkg-s helyet megnéztem, de semmi újdonság, egy hullámos volt. :( Jöhetnek a nagyvadak. :)

Előzmény: Tharkus (155530)
nagypapi51 Creative Commons License 2024.04.06 0 0 155541

Mire ráérnél, lefut. :(

Magadtól is megtalálod, nem lehet eltéveszteni, csak egy helyen van mulcs.

Előzmény: taormina001 (155534)
homerx Creative Commons License 2024.04.06 0 0 155540

homerx Creative Commons License 2024.04.06 0 0 155539

nyar fagomba

Előzmény: Bencuc (155535)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2024.04.05 0 0 155538

Szerintem az, jó korán jön ez is.

Előzmény: Bencuc (155537)
Bencuc Creative Commons License 2024.04.05 0 0 155537

Ez lenne a gombám?:

Nyár-fagomba - Lentinus tigrinus

Előzmény: Bencuc (155535)
Bencuc Creative Commons License 2024.04.05 0 0 155536

Az szép fogás!

Előzmény: Tharkus (155529)
Bencuc Creative Commons License 2024.04.05 0 0 155535

Nem tudja valaki ez milyen gomba lehet? Fatuskón nőtt. 

 

taormina001 Creative Commons License 2024.04.05 0 0 155534

Gyönyörüek.

De majd ha ráérek, eljössz velem?

Előzmény: nagypapi51 (155523)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.05 0 0 155533

szerencsére nem volt kibiztosítva! :D sorstársaival már a fagyóban pihen.

 

ha ma nem szedtem le száz fonálon lógó hernyót magamról, akkor egyet sem. plusz bármi, ami zöld a talajon, az minimum egykullancsos volt.

Előzmény: morel_whisperer (155531)
Cazador88 Creative Commons License 2024.04.05 0 0 155532

:D jogos..

Volt bezony. Megbízható szektor, egyszerű kèplettel : ahol kőris ott a kucsma. Tavaly itt volt az utso szedésem , május 6 .

Április 6án az első kör hkg t vittem haza 

Előzmény: morel_whisperer (155528)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.04.05 0 0 155531

Az utolsóhoz már fegyvertartási engedély is kell... :)

Előzmény: Tharkus (155529)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.05 0 0 155530

(igazi hardcore meszes talajnak hangzik a leírásod alapján! jól nézd át kucsmára mindenképp :)))

Előzmény: morel_whisperer (155528)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.05 0 0 155529

mindig, mindenhol van kőris ;)

 

én is elköszöntem tatooine-tól, alkonyodott...

 

Előzmény: morel_whisperer (155528)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.04.05 0 0 155528

Mindenki a saját szintjén nyomorog. :D Itt is volt kőris? Azért is felkeresek egy ilyesmi kinézetű helyet. Tölgy, de fekvésre jó lenne. Sajnos csak csaszikat meg bronzosokat szokot növeszteni, ravaszdik társaságában. :D

Előzmény: Cazador88 (155526)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.04.05 0 0 155527

Jah, tegnap láttam lábon száradt mszg-t... A varesz durva lenne, de annyira azért nem lepne meg. Csiperke? Mszg-t figyelembe véve, simán elképzelhető egyes helyeken.

Előzmény: Tharkus (155525)
Cazador88 Creative Commons License 2024.04.05 0 1 155526

Eljött a profilváltas ideje. Még erőltetni akartam egy kör hkg t, így jártam:D

Tharkus Creative Commons License 2024.04.05 0 0 155525

jövő héten már csiperke, majd vargánya? :)

Előzmény: morel_whisperer (155524)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.04.05 0 0 155524

Fogaskerekek a hétvégi, utolsó rohamhoz kedvcsinálóul. :) 

nagypapi51 Creative Commons License 2024.04.05 0 0 155523

Sorry, a frisseket most gyűjtöttem be, mennek a lecsóba, szó szerint :)

(ha már úgy sem érsz rá)

Előzmény: taormina001 (155522)
taormina001 Creative Commons License 2024.04.05 0 0 155522

Köszönöm; úgy látom, nem mentem eléggé vissza.

Előzmény: morel_whisperer (155509)
nagypapi51 Creative Commons License 2024.04.05 0 0 155521

Néhány éve az egri piacon beszélgettem a felügyelővel, látva, hogy az akkor már védett császárgalócát két helyen is árulják.

Nagy ökörségnek tartotta a termőtest védelmet, saját felelősségére engedte az árusítást.

 

Előzmény: öreg_néne_b (155518)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.05 0 1 155520

1. +1

 

az ilyen jellegű pótcselekvéseket el kéne engedni... mikroszkópozzanak, meg szekvenáljanak, meg nevezzék át ötvenszer a dolgokat és szedjék szét kétszáz alfajra, de hagyják már békén ezt a gyűjtés témát. dugig vannak az erdők kucsmával. esetleg, ha az erdőgazdálkodáson állítanának egy kicsit...

Előzmény: öreg_néne_b (155513)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.04.05 0 0 155519

Nyilván... egyébként homerx lenti példája alapján is azt gondolom, hogy bár finnyás, de kimondottan könnyen migrál, főleg egy szellős kosár segítségével a *kg.

Előzmény: öreg_néne_b (155518)
öreg_néne_b Creative Commons License 2024.04.05 0 0 155518

Senki sem foglalkozott vele, ahogyan ma sem. A "Kalmár-Makara" írta, a háború előtti erdőtörvény is tartalmazta.

Egyébként, ha védetté nyilvánítják, mit a császárgombát, akkor is ugyanúgy fogom szedni.

Előzmény: morel_whisperer (155517)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.04.05 0 1 155517

Ohh... hát, falura csak az Internet sodorta le. :D

Előzmény: öreg_néne_b (155516)
öreg_néne_b Creative Commons License 2024.04.05 0 0 155516

A kétkilós határ jóval '45 előtti, idősebb, mint ő...

Előzmény: morel_whisperer (155515)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.04.05 0 0 155515

Szerintem a 2 kilós haszonvételi határt vizionálta / vágyta a szerző. Úgy emlékszem, hogy azt később vezették be, általánosan. Simán lehet, hogy tévedek. Az biztos, hogy én ilyesmiről kb. 15 éve olvastam először, medvehagymás promó cikkben. És jóval később arról, hogy - többek között - a gombákra is érvényes (alapesetben).

Előzmény: öreg_néne_b (155513)
nagypapi51 Creative Commons License 2024.04.05 0 0 155514

...Sajnos még nem most lesz. De milyen gomba?...

 

Gépház a kapitánynak: mennyi?

Kapitány a gépháznak: harminc

Gépház a kapitánynak: mi harminc?

Kapitány a gépháznak: mi mennyi.... :)

Előzmény: taormina001 (155508)
öreg_néne_b Creative Commons License 2024.04.05 0 0 155513



1. Anyád!
2. Nincs olyan, hogy részleges védettség. Valami vagy védett, vagy nem. (A gyűjtése ma is korlátozott.)

 

 

Előzmény: nagypapi51 (155512)
nagypapi51 Creative Commons License 2024.04.05 0 0 155512

Szömit érdekli :)

 

Más: 20 éves cikk Rimóczi prof tollából

 

Friss fotó Szőcéből, azért a kosbor sem április elején virágzik.

Előzmény: homerx (155511)
homerx Creative Commons License 2024.04.05 0 0 155511

btw, ha valakit erdekel.

homerx Creative Commons License 2024.04.05 0 0 155510

nos, igen. orulhetunk neki, hogy a legnyugatibb elterjedesi terulete a pkg-nak kb itthon er veget. allitolag valahol az ndk-ban is talaltak. gondolom szorgos orosz katonak hurcolhattak be :) mondjuk az elmult evekben ketszer is talaltam erdoben pkg-t, ahol ikz-zni szoktunk. szinten invaziv faj lehetett tolunk :)

Előzmény: Tharkus (155493)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.04.04 0 0 155509

Kb. 2 hete írta NP, olvass vissza. Fakéreg talán. Az biztos, hogy fakérgen és kucsma. :)

Előzmény: taormina001 (155508)
taormina001 Creative Commons License 2024.04.04 -1 0 155508

Sajnos még nem most lesz. De milyen gomba? Nem látom, hol írod?

Előzmény: nagypapi51 (155498)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.04.04 0 0 155507

Ezzel a szerkesztéssel a télen szembesültem. Azt mondjuk tudtam, hogy a középső régiókban sokan fogyasztják, de egész idáig az volt bennem, hogy nyersen könnyen elpatkolhat tőle az ember. Kíváncsi lennék, hogy milyen elkészítve, annak ellenére, hogy amikor egyszer találtam belőlük, antipatikus volt az illata, hiába voltak zsengék.

Előzmény: Bencuc (155505)
Bencuc Creative Commons License 2024.04.04 0 0 155506

Pontosabban a szerkesztői megjegyzést.

Bencuc Creative Commons License 2024.04.04 0 0 155505

Megfejelem a 20 perces témát:

 

Figyeljétek csak az Étkezési értéket:

https://www.miskolcigombasz.hu/fajlistank.php?PPE_SID=&action=showKind&langOrder=hu&caller=kindList&kindId=882

 

 

morel_whisperer Creative Commons License 2024.04.04 0 0 155504

Semmi esetre sem kérdőjelezem meg a szaktudásod. Hogy papíron mik voltak a szabályok, amiket be kellett korábban (is) tartaniuk, amihez igazodniuk kellett a szakiknak, nem tudom. Az viszont egészen biztos, hogy pár (5-7) évvel ezelőtt 2 piacon is adtak úgy vissza gombát, hogy 5 percesnek mondták. (De a közbeszédből is rémlik.). És az is biztos, hogy azóta erről leszoktak. És igen, épp elég megjegyeznie egy kezdőnek vagy egy magamfajta demensnek, hogy mijét, hogyan használ(hat)ja fel a gombának stb.

Előzmény: öreg_néne_b (155486)
nagypapi51 Creative Commons License 2024.04.04 0 0 155503

Irhás árok fölött is vannak jó helyeink...

Előzmény: Cazador88 (155502)
Cazador88 Creative Commons License 2024.04.04 0 0 155502

Ahhhaa, azer van ott az a tömény gombaszag, fölfelé száll :DD. Kb másfél km re dolgozunk mindennap. Irhás ároknál van egy tobbhonapos projektünk

Előzmény: nagypapi51 (155498)
Bencuc Creative Commons License 2024.04.04 0 0 155501

Sebaj, majd viszek macsétát. 

Előzmény: nagypapi51 (155500)
nagypapi51 Creative Commons License 2024.04.04 0 0 155500

Arra készülj, hogy szúrós dzsindzsás a környezete. :(

Előzmény: Bencuc (155499)
Bencuc Creative Commons License 2024.04.04 0 0 155499

Köszönöm! Ha arra járok mindenképp megnézem!

Előzmény: nagypapi51 (155494)
nagypapi51 Creative Commons License 2024.04.04 0 0 155498

Regös utca, megtalálod.

Előzmény: taormina001 (155497)
taormina001 Creative Commons License 2024.04.04 0 0 155497

Engem nagyon érdekelne.

Előzmény: nagypapi51 (155495)
edula2 Creative Commons License 2024.04.04 0 0 155496

bakonyi gombas szeletbe nagyon jo. (Unokaocseim kovetkezetesen nem esznek gombat, de ebben a fromaban igen.) 

Előzmény: Tharkus (155487)
nagypapi51 Creative Commons License 2024.04.04 0 0 155495

A mulcs még mindig nyomja, kapitális példányok is vannak, lábon száradva.

Ha vkinek így is kell, szóljon, megadom a helyet (Gazdagrét)

nagypapi51 Creative Commons License 2024.04.04 0 0 155494

bencucnak ígértem eresztvényi vackor lelőhelyet, a sárga rész a képen.

(a sífelvonók persze már rég nincsenek)

Tharkus Creative Commons License 2024.04.04 0 0 155493

egyébként... írtad, hogy a hegyes nálad barter. én azért nagyobb becsben tartottam a hegyest/ízletest, illetve tartanám még mindig, de a család fellázadt. "mi ez az olajos rongy szag?!", amikor elkezdtem dinsztelni. kiverték a balhét, hogy a pusztainak nem volt ilyen illata, az bezzeg jó, leszek szíves azt intézni.......... :D (egy hete forgatták a szemüket, amikor a sokadik kiskosár pusztaival tértem haza, gyorsan megszépültek az emlékek)

 

annyiban egyetértek velük, hogy számomra is egyértelműen a pkg a legfinomabb kucsma.

Előzmény: homerx (155490)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.04 0 0 155492

van, és nem fűzök hozzá nagy reményeket, de már itthon van. legalább 50 db volt egy foltban, ha nem a többszöröse, most indultak, kis zsengék, belőlem meg előtört a mohó gombász és nem bírtam ott hagyni.

Előzmény: nagypapi51 (155491)
nagypapi51 Creative Commons License 2024.04.04 0 0 155491

Van egy enyhén dohos liszt illata, ha bírod, akkor ízlik. Jó állagú gomba, sütés-főzés során sem puhul el nagyon.

Előzmény: Tharkus (155487)
homerx Creative Commons License 2024.04.04 0 0 155490

regebben en is hasonloan hasznaltam fel. feherboros majonezes salatakent vegezte. ma mar barter gomba :)

Előzmény: öreg_néne_b (155488)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.04 0 0 155489

köszi, ki is próbálom!

Előzmény: öreg_néne_b (155488)
öreg_néne_b Creative Commons License 2024.04.04 0 0 155488

Szép zsengéket fűszeres lében megabáltam és majonézes salátát csináltam belőle. Nem volt rossz.

Előzmény: Tharkus (155487)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.04 0 0 155487

izgalmas polémia ez a húsz perc :), de inkább azt mondjátok meg, hogy van-e értelmes felhasználása a májusi pereszkének és ha igen, mi az. sosem szedtem még, eztán sem fogom, de elém ugrottak tegnap és már nem tudtam kitérni.

öreg_néne_b Creative Commons License 2024.04.04 0 0 155486

Nem tegnap kezdtem, de nem láttam még olyan leírást, amiben húsz percnél rövidebb időt adtak meg. Ezt egyszerű megjegyezni. mindegyiknek biztosan elég.

Előzmény: morel_whisperer (155485)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.04.04 0 0 155485

"Mindegy, hány fokon sütöd, amíg víz van benne, nem melegedik száz fok fölé."

 

Légköri nyomáson, ha esetleg pontosak szeretnénk lenni. :) De szó nem volt ilyenről. Hő, idő és a kettő szorzata számít. És ebből a szempontból nagyon nem mindegy, hogy a hőközlő anyag pl. egy 100 fokos emulzió, 120 fokos zsiradék vagy egy 180 fokos gáz. Vagy egy 500-600 fokon lévő infra hőkibocsátó test (dóm, cekász).

 

"Nincsenek 5-10-15-20 perces gombák, az egyszerűség kedvéért az összes alapos hőkezelést igénylő gomba húszperces."

 

Már. És szabályozás szerint. Pont ezt írtam. Kémiai szempontból attól még ugyanúgy megvannak a különbségek...

Előzmény: öreg_néne_b (155484)
öreg_néne_b Creative Commons License 2024.04.04 0 0 155484

Mindegy, hány fokon sütöd, amíg víz van benne, nem melegedik száz fok fölé.

Nincsenek 5-10-15-20 perces gombák, az egyszerűség kedvéért az összes alapos hőkezelést igénylő gomba húszperces.

Előzmény: morel_whisperer (155481)
Cazador88 Creative Commons License 2024.04.04 0 0 155483

Vszeg 5perc. Rántotta alátétnek szoktam használni pár darabot , keresztbe vágva mint vmi egzotikus tenger gyümölcsei fonnyadnak a serpenyőben Tojással együtt max 10perc hőkezelést kap (magas lángon)

Előzmény: morel_whisperer (155481)
Cazador88 Creative Commons License 2024.04.04 0 0 155482

Erős volt az inger h beirjam egy spanyol toronyház kordinatait,  csakhat ki a túró néz bele? :D

Előzmény: Tharkus (155479)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.04.03 0 0 155481

Vedd figyelembe azt is, ahogy korábban írtam, hogy mennyi időn belül, hány fokosra melegszik fel a húsa, és meddig lesz olyan hőmérsékletű... Zsiradékon futtatni egész más hőbevitelt jelent, mintha csak a saját levében rotyog 100 fokon. Stb.

Amúgy pár éve még voltak 5 perces gombák is, de az egyszerűség kedvéért átálltak azoknál is 20-ra. Sajnos azóta már elfelejtettem, hogy 20 vagy 5 perces volt-e a kucsma. :) Egyébként én néha, apránként pótlom a saját magából kiizzadt vizet, és amikor zsírjára sütöm, akkor pirítom csak meg (nem mindig, ételtől függően). A kucsmában kimondottan szeretem, hogy egyre töményebb lesz az illata és az íze is, nem illan el. Forrázást sosem alkalmaztam. Az erdei állapotában szárított fkg esetében szoktam 2-2 öblítést alkalmazni, a tisztítás érdekében. Utána már langyos vízben áztatom, amit utána (a zacc nélkül) felhasználok. De amúgy az fkg is olyan, hogy 5x ki lehetne lúgozni, akkor is megmaradna a penetránssága. :D

Előzmény: Bencuc (155480)
Bencuc Creative Commons License 2024.04.03 0 0 155480

Én a 20 perces hőkezelés kapcsán csak azt nem értem, hogy neten meg mintha erről tudomást sem vennének:

https://youtu.be/d-H6z6M2_8U?si=DuflcbCWKylBfGYK&t=571

 

Kétlem hogy ezt ilyen formában 20 percig tudná sütni, azalatt biztos szétégne. De miért tudja akkor így megenni? Vagy az ízletesben nincs annyi veszélyes anyag?

Előzmény: nagypapi51 (155467)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.03 0 0 155479

ilyenkor szólj április 3-i gps koordinátákkal és jön a topik és segít!!

Előzmény: Cazador88 (155475)
Cazador88 Creative Commons License 2024.04.03 0 0 155478

Mármint kőtörő kucsmaként használva 

Előzmény: Cazador88 (155477)
Cazador88 Creative Commons License 2024.04.03 0 0 155477

A saxifraga t mint kőtörőfű poénnak szántam. A szexi fraga -rol nincs információm  :D

Előzmény: öreg_néne_b (155476)
öreg_néne_b Creative Commons License 2024.04.03 0 0 155476

Morchella saxifraga 

 

Mi az a szexi fraga? :o

Előzmény: Cazador88 (155475)
Cazador88 Creative Commons License 2024.04.03 0 0 155475

Tegnap melo után kipucoltam a kedvenc helyem, legalábbis egy részét,  a maradék már másra vár .. Egy harmincasra még jó voltam.

Morchella saxifraga feltűnően gyakori az idén, már az ötödiket találom 

Előzmény: Cazador88 (155474)
Cazador88 Creative Commons License 2024.04.03 0 0 155474

Abba fér töltelék :D . Épp ma jegyeztem meg magamba h áprilisi vargánya lesz ebből..

Előzmény: Tharkus (155468)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.03 0 0 155473

a tönkjén már indult a penész, így a nagyját le kellett vágnom, de ha csak a földes részt nyesem le, 15+ cm. nagyot néztem, amikor megtaláltam, hirtelen nem is tudtam, hogy kucsma vagy óriás pöfeteg :D

Előzmény: Bencuc (155470)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.03 0 0 155472

mi itten játszunk, de közben Sălaj megyében a szomszédban egy bükkösből ma lehozták az első pinophilust! :OO (fáccse, magyar gombász csoport)

 

morel_whisperer Creative Commons License 2024.04.03 0 0 155471

Azért nem árt az óvatosság. A múltkori cikkben 2 idős vendég belehalt. Igaz, nem hazai a lelőhely, és nálunk nem megtalálható faj (M. sextelata) okozta. Leginkább talán a hkg(k)-hoz hasonlít.

Előzmény: öreg_néne_b (155469)
Bencuc Creative Commons License 2024.04.03 0 0 155470

Az nem semmi példány

Előzmény: Tharkus (155468)
öreg_néne_b Creative Commons License 2024.04.03 0 0 155469

Legfeljebb egy kis rosszullétet okozhat. :)

Előzmény: Tharkus (155468)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.03 0 1 155468

már tavaly is kihaltam volna, ha rosszul eszem a kucsmát :)

 

ma egy bő órát kaptunk anyafejjel a budai hegyekben. előtanulmányaim alapján titokban moby dickre (alias kníkg 2.0) pályáztam, ééééés...

 

Előzmény: nagypapi51 (155467)
nagypapi51 Creative Commons License 2024.04.03 0 0 155467

Okosan, azért is kérdeztem.

Előzmény: Tharkus (155466)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.03 0 0 155466

ezért dinszteltem meg bő húsz percig előre és került csak aztán a focacciára :)

Előzmény: öreg_néne_b (155464)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.04.03 0 0 155465

Bizony. A bennük lévő hidrazin (azt hiszem, az van már a Morchellakban) rakéta üzemanyagként használatos. Viszonylag bomlékony, de azért kell az alaposság. A nyersen felpakolás azért veszélyes, mert nem feltétlenül melegszik át a gomba minden része annyira (szorozva idővel), hogy biztosan elbomoljon a méreg. Ha 180 fokon megy 20 percig, azért, ha 480-on 1 percig, azért. Hasonló okokból kifolyólag vezetett tömeges mérgezéshez a múltkor belinkelt esetben is valamelyik íkg-szerűség.

Előzmény: öreg_néne_b (155464)
öreg_néne_b Creative Commons License 2024.04.03 0 0 155464

A kucsmagombák a tudomány mai állása szerint "húszperces" gombák.

Előzmény: Tharkus (155462)
nagypapi51 Creative Commons License 2024.04.03 0 0 155463

A gombát nyersen tetted rá, nem maradt rágós?

Előzmény: Tharkus (155462)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.03 0 0 155462

 

sk focaccia, brindza, lilahagyma, kooocsmaaa

Előzmény: morel_whisperer (155459)
nagypapi51 Creative Commons License 2024.04.03 0 0 155461

Csörgőszeri emberünk jelenti:

Cazador88 Creative Commons License 2024.04.03 0 0 155460

Ha ronda ha nem, azer csakcsak beleharapdálnék

Előzmény: morel_whisperer (155459)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.04.02 0 0 155459

Jelentem, a koncepció valóban jó - az összecsapott kivitelezés már kevésbé. Paradicsom (só), mozzarella (bazsalikomos Zott), vajon készre pirított hkg.

 

Legközelebb fogaskerekes lesz, így ronda. :)

Előzmény: nagypapi51 (154864)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.04.02 0 0 155458

Azt hittem, már nyílméregbékát találtál. :)

 

Előzmény: öreg_néne_b (155451)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.04.02 0 0 155457

Kb. 200, részben deportált vaddisznó, többé-kevésbé koncentrált módon történő kilövése, időben nem feltétlenül egyszerre. De a lényeg, hogy attól még, hogy van egy bizonyos állat halmaz, amennyiben nincs valamiféle belső struktúrája / rendezettsége / hierarchiája akkor csak biomassza. Pánikhelyzetekben ez gyakran megesik, átmenetileg. (Btw, a "csapat" szó sem helyes ilyen esetekben. A csoport már igen.) Ember esetében a közösség és a tömeg szó sem ugyanazt jelenti. Na de ennyit a borotvapamacs-szőrszálakról, megyek inkább kucsmát hasogatni. :)

Előzmény: edula2 (155450)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.02 0 0 155456

sejtettem, csak ki kellett provokálni ;)

Előzmény: öreg_néne_b (155455)
öreg_néne_b Creative Commons License 2024.04.02 0 0 155455

Lehetett volna több is, ha több időt szánunk rá.


Előzmény: öreg_néne_b (155454)
öreg_néne_b Creative Commons License 2024.04.02 0 0 155454

Ennél azért több volt a zsákmány. ;)

Előzmény: Tharkus (155453)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.02 0 0 155453

egy húsvéti tojással pont jó! :)

Előzmény: öreg_néne_b (155451)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.02 0 0 155452

na igen, én frankón mindig azt a részt gondoltam belső-somogynak, a franc gondolta volna, hogy igazából ...-ra/-ba küldenek :))

 

(ugye az a rész mindig beázik. az emberek meg teli kosaras fotóknál szokták kérdezni, hogy hooool?!, amire írják, hogy belső-somogy. úgyhogy én elhittem csont nélkül)

 

ma egyébként többé-kevésbé (errefelé inkább kevésbé) beázott, aminek bé kell áznia. ki fog jönni, aminek ki kell jönnie. lehet élezni a célhardvereket.

Előzmény: morel_whisperer (155442)
öreg_néne_b Creative Commons License 2024.04.02 0 0 155451

Csak nagyon rövid gombászás volt, jöttek a fiatalok, kemencéztünk, unokáztunk. :)

 

Előzmény: Tharkus (155446)
edula2 Creative Commons License 2024.04.02 0 0 155450

Olyan harmat-negyet lattam elrohanni, malacokat nem lattam (persze ez nem sokat jelent.) Van egy eteto (tole 50 meterre egy magasles), alma, kukorica, ilyesmi, gondolom oda jottek epp vacsorazni. Az a szerencse, hogy altalaban mar messzirol jon a figyelmezteto morgas. Mi tortent a Sasreten?

Előzmény: morel_whisperer (155448)
edula2 Creative Commons License 2024.04.02 0 0 155449

Kimentem megnezni, tenyleg nedves a fold. Ezek szerint valamikor felot utan erkezett az eso, addig csak szel volt meg a villany ment el. Ez jo hir. (De meg mindig fuj. Igazan abbahagyhatna.)

Előzmény: nagypapi51 (155444)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.04.02 0 0 155448

Bozóton félig átsejlő egyedek, időnként ad-hoc képződő halmazáról szerintem nehéz megállapítani, hogy használható-e rájuk ez a szűkítő kifejezés. Pl. a 2016-os sasréti jamboree résztvevőire sem használnám a konda szót.

Előzmény: Boarhunter (155447)
Boarhunter Creative Commons License 2024.04.02 0 0 155447

Konda

Előzmény: edula2 (155438)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.02 0 0 155446

jöhetnek a fotók! :)

Előzmény: öreg_néne_b (155443)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.02 0 0 155445

6 mm volt arra is

Előzmény: nagypapi51 (155444)
nagypapi51 Creative Commons License 2024.04.02 0 0 155444

Gondoltam, ezért is érdekes, hogy edulánál csak sirokko volt.

Előzmény: öreg_néne_b (155443)
öreg_néne_b Creative Commons License 2024.04.02 0 0 155443

Kint voltunk, reggel jöttünk be a városba.

Előzmény: nagypapi51 (155441)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.04.02 0 0 155442

Ahogy nézem, ha nem is Darány, de Csurgó elég jól beázott, cc ill. Tharkus mehetnek Belső-Somogyba. :)

Előzmény: nagypapi51 (155441)
nagypapi51 Creative Commons License 2024.04.02 0 0 155441

Ez éppen "hol nálunk"? - Bp, vagy Surány?

Előzmény: öreg_néne_b (155440)
öreg_néne_b Creative Commons License 2024.04.02 0 0 155440

Nálunk reggelre 6 mm.

Előzmény: edula2 (155439)
edula2 Creative Commons License 2024.04.02 0 0 155439

a beigert kedd ejszakai eso helyett eddig csak a sirokko erkezett meg :( 

edula2 Creative Commons License 2024.04.02 0 0 155438

Szerencses vagy :) En csak torott uveget gyujtottem, rozsdas konzervdobozokat, muanyag izeket, meg fel par noi cipot. (Olyan jo, hogy Szentendre az orszag egyik legjomodubb videke, de arra nincs penz, hogy a szemeteszsakot megvegyek.) Uj helyet en sem talaltam, a regin viszont volt meg egy kis hegyes (persze Tharkus kollega mellett labdaba sem rugok.) Tovabba tobbszor felzavartunk egy csapat vaddisznot (szerintem mindig az a csapat volt. Vagy nagyon sok vaddiszno van a kornyeken.)

Előzmény: morel_whisperer (155434)
Bencuc Creative Commons License 2024.04.01 0 0 155437

Az igen.

Előzmény: Tharkus (155431)
edula2 Creative Commons License 2024.04.01 0 0 155436

Ugy latom, jobb a szemed, mint nekem :D (vagy csak profibb vagy)

Előzmény: Tharkus (155431)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.04.01 0 0 155435

Legalább tudod, hogy rendben van a keringésed. :D

Előzmény: Cazador88 (155432)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.04.01 0 1 155434

Motorháztető, kipufogódob, gumiabroncs (Pneumant 5.20x13), felni - lámpakarika. Lassan össze tudok rakni egy Trabantot. :) Új lelőhely nem lett, vagyis de, retek sok barna csészegomba(?) tekintetében. De legalább megszólalt egy újabb, már ismert hkg lelőhely is. Csehet nem láttam, fkg-k teljesen eltűntek. Ez egy fajonként egy hullámos szezon eddig, a hkg-nál sem várok csodát.

Cazador88 Creative Commons License 2024.04.01 0 0 155433

Az erő veled volt :)

Előzmény: Tharkus (155431)
Cazador88 Creative Commons License 2024.04.01 0 0 155432

Szóval boldog április elsejét morel_whisperer! Őszintén megmondom a büdös életbe nem jöttem volna rá , Tharkussal szoktunk konzultálni és előbb sikeresen felvilagositott h milyen nap van. Először is ellenőriztem a számozást h melyik posztomba lehet a végzetes hiba. aztán letöltöttem egy másik programot amibe szintén 0,0 át láttam a gpsre . Többször próbáltam értelmezni a hsz edet.. Hát komolyan ezt nem hiszem el #censored#meg :DDD ...még jó h homerx nek nem volt kedve rátenni mégegy lapáttal.. :DD Akkor ezt úgy veszem mint ujoncbeavatasi szertartást a fórumba. Szép volt :) Jövök eggyel 

Előzmény: morel_whisperer (155415)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.01 0 1 155431

mai bejárás a tatooine/dűne bolygókon...

 

Bencuc Creative Commons License 2024.04.01 0 0 155430

Szép látvány kora reggel :/

Előzmény: morel_whisperer (155423)
nagypapi51 Creative Commons License 2024.04.01 0 0 155429

Ha már kaptam egy jogtisztát, használom néha.

Alapból ACDsee a képszerkesztőm

Előzmény: homerx (155427)
homerx Creative Commons License 2024.04.01 0 1 155428

elvileg elofordulhtna, de azt azert mar fuggetlenek felfedeztek volna.

Előzmény: morel_whisperer (155426)
homerx Creative Commons License 2024.04.01 0 0 155427

de minek gumicsonakra iowa osztalyu csatahajoval loni?

Előzmény: nagypapi51 (155425)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.04.01 0 0 155426

Sőt, a Winf0$ is simán kiírja ezeket + tetszőlegesen ki is lehet szedni az egyes attribútumokat. Azért van egy kis paranoid félelmem, hogy ez-az vízjelesen is bele van kódolva a képbe, oly módon, hogy bizonyos mértékig még grafikai szerkesztés hatására sem degradálódik az adat (pl. átméretezés, színkorrekció stb.). Hasonlóan, mint a tintasugaras nyomtatóknál.

Előzmény: homerx (155424)
nagypapi51 Creative Commons License 2024.04.01 0 0 155425

Nálam Lightroom ketyeg.

Előzmény: homerx (155424)
homerx Creative Commons License 2024.04.01 0 0 155424

mar az egyszerubb grafikus programok is tudjak ezt. en egy ff bovitmenyt hasznalok instant infokhoz:

 

Előzmény: nagypapi51 (155419)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.04.01 0 0 155423

Max. az induló hkg-im lelőhelyét fogom meglocsolni a tőlük karnyújtásnyira lévő érből. :) Egyébként ne számítsunk tojásra, a kézbesítő elveszítette a fejét, a két mancsát pedig mellé szórták. (Biztos, hogy nem vad, és az is, hogy nem a helyszínen, viszont ember által történt a csonkolás. Nem tudom, mi lehetett a motiváció.)

 

Előzmény: edula2 (155422)
edula2 Creative Commons License 2024.04.01 0 0 155422

locsolkodni kell? :D 

gonosz vicc volt

Előzmény: morel_whisperer (155415)
edula2 Creative Commons License 2024.04.01 0 0 155421

Koszonom!  (A Te valaszodban remenykedtem)

Előzmény: nagypapi51 (155414)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.01 0 0 155420

tudom :), de hiába emlékszel, hogy kikapcsoltad, azért ilyenkor csak kicsusszan a sportszelet a gatyába, hogy vajon véletlenül mégis bekapcsolva hagytad-e... (hasonló elbizonytalanodás, mint amikor este lefekvés után anyafej megkérdezi, hogy "bezártad az ajtót?" :))

Előzmény: nagypapi51 (155419)
nagypapi51 Creative Commons License 2024.04.01 0 0 155419

Egyébként, létezik olyan program, amivel

az exif-ből kiolvasható a kép készítés helyének koordinátái

(már ha a fotóapparáton be volt kapcsolva)

Előzmény: Tharkus (155418)
Tharkus Creative Commons License 2024.04.01 0 0 155418

jujj, ez ütött, szegény cazadornak mínusz két év! :)

Előzmény: morel_whisperer (155415)
nagypapi51 Creative Commons License 2024.04.01 0 0 155417

Erre tippeltem én is :)

Előzmény: morel_whisperer (155415)
öreg_néne_b Creative Commons License 2024.04.01 0 0 155416

Az ízletes kucsmagomba több faj. Vitatkozzanak a mikológusok azon, hogy pontosán hány faj, nekünk mindegy. Ízletes kucsmagomba mindegyik, legalábbis a tányéron. ;)
(Meg a hegyes és a cseh is több faj gyűjtőneve.)

Előzmény: Bencuc (155409)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.04.01 0 0 155415

Javaslom tudatában lenni a mai dátumnak. :)

Előzmény: Cazador88 (155413)
nagypapi51 Creative Commons License 2024.04.01 0 0 155414

Nagyjából egyforma ízűek, én keverném.

Előzmény: edula2 (155405)
Cazador88 Creative Commons License 2024.04.01 0 0 155413

Namost ne hozd rám a frászt,  ki tudod belőle olvasni h honnan van??

Előzmény: morel_whisperer (155408)
homerx Creative Commons License 2024.04.01 0 0 155412

a jobboldali meg egy homoki papsapkagomba.

Előzmény: Bencuc (155409)
homerx Creative Commons License 2024.04.01 0 0 155411

a bal harom az esculenta, azaz izletes. korabban a szurke arnyalatut is ide soroltak, azert talalsz ra sok azonos talalatot. manapsag mar szetszedtek oket, igy keletkezett a sotet kocsmagomba (m. vulgaris)

Előzmény: Bencuc (155409)
homerx Creative Commons License 2024.04.01 0 0 155410

en egyik kepben sem latok gps metadatat.

Előzmény: morel_whisperer (155408)
Bencuc Creative Commons License 2024.04.01 0 0 155409

amit posztolgattok mostanában képeket ezekről a szürke színű kucsmagombákról, most az melyik fajta egész pontosan? Mert én tavaly találtam ízletest, de az nem így nézett ki, sárga volt a kalapjuk, de közben ha nézem a neten akkor akkor azt írja Yellow Morel = Morchella Esculenta, viszont az Esculentára dobja ki a szürkét is. Akkor ez most hogy van? Vagy a két árnyalat az még mindig ugyanaz a gomba?

 

morel_whisperer Creative Commons License 2024.04.01 0 0 155408

Te nem szoktad eltávolítani a GPS koordinátákat a képből feltöltés előtt?

Előzmény: Cazador88 (155400)
Cazador88 Creative Commons License 2024.04.01 0 0 155407

Kellemes ünneplést !

Előzmény: Bencuc (155404)
Cazador88 Creative Commons License 2024.04.01 0 0 155406

Gyogyuljal most nem szabad kidőlni! :D A nap legszebb része volt az a kis erdőfolt ez így igaz Pár száz méterrel odébb hasonlo magasságban és tájolásban egy ugyanolyan.  Hkg hoz méltóan üresen állt :D  fene se érti.. 

Előzmény: Tharkus (155402)
edula2 Creative Commons License 2024.04.01 0 0 155405

sötét már volt?

 

 

Kulináris kérdés: ha van 115 g. sötét és 55 g. ízletes, továbbá 190 g. hegyes (ez talán még gyarapodik), akkor együtt készítsem el őket, vagy inkább külön a hegyest és külön a másik kettőt. (Hegyes már került párszor az asztalra, a másik kettő nem, ezért érdekes lenne, hogy mit lehet belőlük kihozni. Csak hát persze nem egy nagy mennyiség.)

Bencuc Creative Commons License 2024.03.31 0 0 155404

Kellemes húsvétot mindenkinek!

 

Nálunk egyenlőre még mindig semmi. Továbbra is a mirelitet eszem. Talán jövő héten az eső után. 

Tharkus Creative Commons License 2024.03.31 0 0 155403

tegnap este konkrétan fullasztó volt a por a levegőben :/

Előzmény: nagypapi51 (155399)
Tharkus Creative Commons License 2024.03.31 0 0 155402

grat, dől a hegyes! jól néz ki az a pilisi kőrises..

 

jövő hétre nekem is mindenféle terveim vannak, nagyjából összeraktam a menüt, de közben kezdek kidőlni valami kórsággal megint :/

Előzmény: Cazador88 (155400)
Cazador88 Creative Commons License 2024.03.31 0 0 155401

A Vértes szépen beázott, teljesen korrekt, egyelőre a pilis is rendben , persze ha nem ad esőt a kedd éjszaka akk problémás lehet a helyzet 

Előzmény: nagypapi51 (155399)
Cazador88 Creative Commons License 2024.03.31 0 0 155400

A hétvége eseményei kokuszdióhéjban

 

Eves borzsonyi medvehagymakció. Kiegészitésképpen ilyenkor cskg t szoktam felcsipegetni. iden kissé késeinek bizonyult :D , ugyh nekialltam csekkolni az ottani réteket, nem műveltem még ilyet korabban Kérdés: esetleg pkgzott mar vki a közép keleti hegylábnál?

 

Vérteskontroll

 

 

Pilis, vadászterület bővítés 

nagypapi51 Creative Commons License 2024.03.31 0 0 155399

Ha a Szahara felől annyi csapadék jönne mint homok, akár bizakodnék is...

morel_whisperer Creative Commons License 2024.03.29 0 0 155398

Nem vészes, azért sokszor csak arrébb kell lépni, felegyenesedés nélkül. Vagy pl. letérdelve többet felkapni stb.

Előzmény: Cazador88 (155397)
Cazador88 Creative Commons License 2024.03.29 0 0 155397

Pfuhh le kellett hajolnod egy párszor...Vagy inkább törpejárásban kozlekedtél?  :D Van mikor nem érdemes felállni 

Előzmény: morel_whisperer (155389)
edula2 Creative Commons License 2024.03.28 0 0 155396

en azt hittem eloszor, hogy micelium :D

Előzmény: nagypapi51 (155384)
Tharkus Creative Commons License 2024.03.28 0 0 155395

a teli fagyó a jól elvégzett munka indikátora :)

 

kucsmából nem maradt tavalyról, de idén - egyelőre - nagyobb erőkkel tudom tölteni. a többi (nscs, vareszok, öszl) meg nehezen fog elfogyni időre. persze kaphatunk egy száraz évet... vagy többet. szóval az a biztos, ha tele van! :)

Előzmény: morel_whisperer (155393)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.03.28 0 0 155394

Hát... a galagonyás lelőhelyek a legstabilabbak fkg tekintetében. És ez fordítva is igaz: galagonyásban a cskg sokkal kiszámíthatatlanabb. Nyárasban pont fordítva tapasztalom (a kettő viszonylatában). Amúgy csodálkozom, hogy ilyen jól adja. A tavalyi szezonjuk jobb volt, noha emlékeim szerint csak április második hetében indult be igazán. Idén addigra szerintem már lefut. Talán még egy ennyi összejön, akkor boldog leszek már. Amúgy a simasüvegűek most vannak a csúcson. Pepitában nőttek ugyanitt + ritkán egy-egy vén cskg is befigyelt.

Előzmény: öreg_néne_b (155391)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.03.28 0 0 155393

Most, hogy így nézem, nagyon csalóka a kép. Nem is értem, hogyan... A gyufásdoboznál kb. 10-15 cm magas a halom. Úgy néz ki, mintha alig lenne másfél réteg, pedig valójában 4-5 legalább. Főleg a jobb széle terül. Ezt most erdei állapotban fagyasztom, 8 x 20 deka sima zacskó, majd ezek be sátorfólia zacskóba (később majd valamikor vákuum), máskülönben minden kucsmaízű lesz. Tavaly kb. az összeset szárítottam, az 3 liter lett végül. Talán olyan 5 kilóból összesen. A probléma, hogy kezd betelni a fagyó megint. A hatalmas idei termés 2 kiló cskg-t is csak bevágtam, majd lesz belőle ragu, egyszer. Asszem, húsvétkor gesztenyepüré lesz sonka helyett. :)

Előzmény: Tharkus (155392)
Tharkus Creative Commons License 2024.03.28 0 0 155392

a kép akkor csak töredéke a találatnak? mindenesetre gratula, én is csak párat találok itt-ott jellemzően.

Előzmény: morel_whisperer (155389)
öreg_néne_b Creative Commons License 2024.03.28 0 0 155391

Szép. Fattyúból "mennyiséget" még soha nem szedtem. Pár darabot szoktam találni egy-egy alkalommal.

Előzmény: morel_whisperer (155389)
Bencuc Creative Commons License 2024.03.28 0 0 155390

A jó fattyú kucsmagomba mindig megmenti a szezont.

Előzmény: morel_whisperer (155389)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.03.28 0 0 155389

Cskg minimális mennyiségben volt még, helyette már szedhető módon előjöttek a fkg-k. Nálam ez azt jelenti, hogy már nem nő tovább a süvegjük (a tönkjét kimondottan nem szeretem, az nem érdekel). 1610 g / 695 db. Fárasztó volt a helyenként felfüvesedett galagonyásban, súrlófény mellett gyűjteni őket. 2 példányt egy gigantikus anakonda őrzött. Kicsit arrébb pedig egy faággal erősített egy simasüvegű. Veszélyesek ezek a kucsmák, na!

Nem messze a hkg-s hely még néma. Figyelembe véve a korábbi éveket, valamikor a jövő héten várható a beindulásuk, amennyiben ők is úgy akarják. A csapadék elverte a port, beáztatta az avart, de ez is nagy segítség. Ugyanis a föld még sikamlósan sáros, viszont a száraz avar miatt már volt néhány lábon száradt süveg is. Van még bennük pontenciál, főleg más lelőhelyeken, ahol még csak a hegyük látszik, elszórtan.

 

Tharkus Creative Commons License 2024.03.28 0 0 155388

igen, legközelebb erőt veszek magamon, mert tulajdonképpen ez így ciki

Előzmény: nagypapi51 (155387)
nagypapi51 Creative Commons License 2024.03.28 0 0 155387

Ha megformáztad volna a cuccot, mellé 1-1 szelet paprika, paradicsom, máris jó lett volna :)

Előzmény: Tharkus (155386)
Tharkus Creative Commons License 2024.03.28 0 0 155386

2-in-1 :)

 

(beltéri fotózáshoz/világításhoz extra sügér vagyok, meg ezek persze ilyen sebtiben, hatodik kezemmel elkattintott vackok. mea culpa)

 

kaptunk szűk 2 mm-t, remélhetőleg este lesz folytatás. egy jó 8-10 mm most csodát tenne!

morel_whisperer Creative Commons License 2024.03.28 0 0 155385

Pont ezt akartam írni. :)

Előzmény: nagypapi51 (155384)
nagypapi51 Creative Commons License 2024.03.28 0 0 155384

Mielőtt felnagyítottam a képet, azt hittem, a feltúrt területet fotóztad... :)

Előzmény: Tharkus (155383)
Tharkus Creative Commons License 2024.03.27 0 0 155383

BX-60-72 kollégával mentünk meglesni az általunk ismert hegyeseket, de fel volt túrva a helyszín, gomba meg sehol :O

 

annyira begurultunk, hogy nekiálltunk durvulni egy dzsindzsás kőrisesben, és lőttünk új foltot épp a megfelelő pillanatban elkapva a termőtesteket.

 

a rám eső részt holnap megtöltöm - most ne figyelj ide! - májjal és kisütöm.

ma meg snidlinges pusztai-pástétomot lőtt az oldalborda, és, hát... jó. :)

 

Előzmény: Cazador88 (155381)
Bencuc Creative Commons License 2024.03.27 0 0 155382

Bükkben nem csoda. Heves megyében tegnap is még átlag -2 fok volt, többedik alkalommal az elmult másfél hétben, eső meg nem is esett. Mindenhol ki van száradva a talaj. Ez nem a legjobb képlet.  

Előzmény: Jani111111 (155380)
Cazador88 Creative Commons License 2024.03.27 0 0 155381

Attamindenyitnekije no. Kihegyezted a bebarnult pusztaikat?? :DD

Szééép :) S milyen jó állapotban a mezőlakók is , öröm látni 

Előzmény: Tharkus (155379)
Jani111111 Creative Commons License 2024.03.27 0 0 155380

Én ugyanígy jártam hétvégén a Bükkben - Elég nagy részt bejártunk erdőben és réten egyaránt - de még nem volt semmi találat...

Előzmény: Bencuc (155335)
Tharkus Creative Commons License 2024.03.27 0 1 155379

utolsó utáni kör pusztai, illetve az első kör virágos kőrises hegyes (hosszú még az út, de jövőre ráfordulunk)

 

Bencuc Creative Commons License 2024.03.26 0 0 155378

Ott majd a következő eső után.

Előzmény: Jocoka_77 (155376)
Tharkus Creative Commons License 2024.03.26 0 0 155377

így van, a pusztai is lassan azért lesz nehezebb műfaj, mert sokszor látszol a réten, és a legtöbben így keresnek jó helyeket: mit csinálsz? gombát szedsz? milyen gombát? ez akkor itt egy jó hely, igaz?

 

a k7-es bükkösben bezzeg nem látszol :)). az melós, ahhoz mászni kell sokat, ráadásul tíz mászásból egy-kettőnél lesz valami eredmény, szóval bele kell tenni a melót. nem is teszik.

Előzmény: Bencuc (155375)
Jocoka_77 Creative Commons License 2024.03.26 0 0 155376

Sziasztok

 

Vértesben gombázik valaki? Kucsmagomba téren érdemes már keresgélni már?  Azért kérdem, mert Facebook csoportokban egyelőre nem látom, hogy abból a térségből raknának fel képeket.

Köszönöm.

Bencuc Creative Commons License 2024.03.26 0 0 155375

Ez nem feltétlen baj, tekintve hogy az ilyen emberek általában az úttól max 50 méterre mennek és lusták a jó helyeket megkeresni. 

Előzmény: öreg_néne_b (155373)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.03.25 0 0 155374

Abban tökre egyetértek, hogy erősen megváltozott a motivációja a gombászoknak: a nyáron is találkoztam egy C10-es párral, akik abszolút nem megélhetésből gombásztak (volna). Sőt, kiccsaláddal (2 autóval 13-an, kék túrán), akik szintén. Full alkesz hapsi, ahogy mondta, gyerekkori helyén, velem együtt, ellentétes irányból. Fiatal, hobbista, nem rászoruló. És még sorolhatnám. Nem is emlékszem olyanra, aki megélhetési lett volna, pedig nagyon leszakadt helyeken (is) szoktam mászkálni.

Viszont simán lehet, hogy a haranggörbe alsó és a felső 2%-a ugyanolyan romhalmazzal parkol gombászáskor (meg máskor is). :D Az autó árából túl sokra nem következtetnék. Luxusautós, 10. decilises ismerőseimnek, állítom, t. g. párizsi van a hűtőjében... az a fránya lízing. :)

A gombavizsgáló előtti sorokból szintén nem szabad következtetni, szerintem. Egész biztos, hogy az összes gombászon belül a hobbisták aránya jócskán megnőtt, ugyanakkor szerintem sokkal kevesebben gombásznak, mint régen (és ez a lényeg, ha gombát akarunk találni). Ugyanakkor az is igaz, hogy többféle gombát szednek, mint korábban.

Előzmény: öreg_néne_b (155373)
öreg_néne_b Creative Commons License 2024.03.25 0 0 155373

De, jól mutatja, hogy nem éhenhalás ellen szedik a gombát.

Előzmény: BX-60-72 (155372)
BX-60-72 Creative Commons License 2024.03.25 0 0 155372

Hát ja, tekintve hogy lassan egy húsz éves akármi ára is 1M Ft felett van, így nem is olyan nehéz többmilliós autóval járni. 

Előzmény: öreg_néne_b (155362)
Tharkus Creative Commons License 2024.03.25 0 0 155371

ach so. azért az ütős mennyiség pkg-ből, soha rosszabbat!

(de nem kizárt, hogy pótlólagosan rálicitálok holnap, mert elhagytam valamim a terepen legutóbb és vissza kéne menni érte)

 

és persze tényleg kezd gyorsszedési versenyző tereppé válni több rét is, én is tapasztaltam. csak remélni merem, hogy a 10-20 km-t és 4-800 m szintet igénylő erdei helyeknél nem lesz ilyen tumultus (meg hogy még sokáig fel bírok menni...)

Előzmény: cc (155370)
cc Creative Commons License 2024.03.25 0 0 155370

Összesen 3 és fél, sajnos 

Előzmény: Tharkus (155369)
Tharkus Creative Commons License 2024.03.25 0 0 155369

3,5 + kb. 2,0 legutóbb, annál meg már csak >

:)

 

ez mai, még azért a belső-somogy tábla előtt, balra. pontosabban: balra arra somogy felé... ;)

 

Előzmény: cc (155367)
cc Creative Commons License 2024.03.25 0 0 155368

ezzel nehéz vitatkozni, de mi ebben a probléma? tudom, most sokkal több az eszkimó és a helyi erők megbízhatóan viszonylag monofág üzemmódban szedték a gombát, (igaz, felrugták amit nem ismertek és mérgezőnek hittek).

Előzmény: öreg_néne_b (155362)
cc Creative Commons License 2024.03.25 0 0 155367

szeretném megjegyezni, hogy a 7,1 kg >>> 3,5 kg ;)

Előzmény: Tharkus (155365)
homerx Creative Commons License 2024.03.25 0 0 155366

jaja, ismeros valahonnan :)

Előzmény: öreg_néne_b (155362)
Tharkus Creative Commons License 2024.03.25 0 0 155365

hopp, elírtam. mindenesetre cc magabiztos eredményessége további felfedezésekre inspirál, hiszen - ezek szerint - vannak kimagaslóan sűrűn termő helyek belső somogyban.. ;)

Előzmény: öreg_néne_b (155364)
öreg_néne_b Creative Commons License 2024.03.25 0 0 155364

belső-somoly feltérképezésével

 

Ezen én is somolyogtam. ;)

Előzmény: Tharkus (155361)
Tharkus Creative Commons License 2024.03.25 0 0 155363

"gombabefőzés" és gyors gombászebéd (a kenyér feleségem műve), igénytelen ételfotóval, amiért ezúton is elnézést kérek. van fotós múltam, de már elmúlt :))

 

öreg_néne_b Creative Commons License 2024.03.25 0 0 155362

A gombászok többsége többmilliós autóval jár gombászni és az üzemanyag árából bőven tudna kaját venni. 
Divatba jött, mint hobbi, kevesek számára kereseti forrás.

Előzmény: homerx (155358)
Tharkus Creative Commons License 2024.03.25 0 0 155361

nem végeztem még teljesen belső-somoly feltérképezésével. a(z egyik) kisniche be volt célozva, de kevés időm volt és terepakadály állta utamat, a másikhoz meg nem zarándokoltam fel. kevés azért ez a két hét pkg-időablak, bár most már ráéreztem jobban a részletekre, szóval lehet bejárni máskor is. és, hát, szeretem a kihívásokat.. :)

Előzmény: cc (155360)
cc Creative Commons License 2024.03.25 0 0 155360

tudod, belső somogy :)

 

viszont beindultak a hegyesek, azok ismerik a naptárat, nem veri őket át a globális felmelegedés

Előzmény: Tharkus (155359)
Tharkus Creative Commons License 2024.03.25 0 0 155359

itt már semmi sem volt abból a hójégesőből

 

valóban baromi sok a gombász, a fáccse sokat lökött az egészen, mindenki instant értesül mindenről, tehát például sokkal kevésbé jellemző, hogy aki kicsit is figyel, bármit lekéshetne, mert real-time tájékoztatást kap a mindenről is

 

jövőre tali azon a kis részen! eddig mindenki örült nekem a topikból, akivel terepen összefutottam :D

Előzmény: cc (155357)
homerx Creative Commons License 2024.03.25 0 1 155358

hja, a 40-50-es evekben is megugrott a gombaszedok szama, hala partunk padlaskisopro projektjenek. meg is nott a halalos mergezesek szama. ez osztonozte elodeinket, hogy kialakitsak az orszagos, ingyenes gombavizsgalati rendszert a piacokon, ami azota is tart. manapsag is ez a tendencia figyelheto meg, de most mar a padlasra sem tudnak mit feltenni az emberek. (hala ujjaalakult partunknak:))

Előzmény: cc (155357)
cc Creative Commons License 2024.03.25 0 0 155357

a vasárnapi csapadék egészen változatos módon történt, először jégként, hógolyó, végül nagyszemű eső hullott, de fehér volt a kert.

 

tegnap mi is lezártuk a pusztai projektet, azon a kis területen vagy 3,5 kgnyit találtunk, és sajnos más eszkimók is voltak. rémes, hogy milyen sokan szeretnének gombászni ... :)

Előzmény: Tharkus (155355)
Cazador88 Creative Commons License 2024.03.24 0 0 155356

Az  telleg nem túl sok :D pedig mostmar kellene. Ma is láttam indulokat,  egyelőre nyirkos a talaj, dehat ebből már nem nőnek nagyra 

Előzmény: Tharkus (155355)
Tharkus Creative Commons License 2024.03.24 0 0 155355

hű, pedig az ütős képsor lett volna :)

 

sajnos ez a mostani eső is jött-ment csak. most este véletlenül kikaptunk egy zivatart, így lett 0,2 mm helyett 1,2 mm a végeredmény. a hegyi íkg-nek nem lesz ez így jó.

Előzmény: Cazador88 (155354)
Cazador88 Creative Commons License 2024.03.24 0 0 155354

Egész kis tanulmányt terveztem ma prezentálni . Tavaly itt 7 féle (ill ha a sötétet változatnak tekintjük akk legyen 6,5) kucsmát fotóztam egy erdőparcellán belül.  Pazar szín és formagazdagságot produkált ez a terület. Hat ez egy másik év... az fkg nak pl esélye se volt indulni, porzik a termőfoltja 

Előzmény: Tharkus (155353)
Tharkus Creative Commons License 2024.03.24 0 0 155353

óóó, micsoda kombó :)

Előzmény: Cazador88 (155352)
Cazador88 Creative Commons License 2024.03.24 0 0 155352

Hátakkor búcsúzom én is a délpösti siksagtol. Jövőre tali :D

 

Előzmény: Tharkus (155347)
Tharkus Creative Commons License 2024.03.24 0 0 155351

sikeres, csak nem pusztai (:

 

ez sikeres és pusztai :)

 

 

(BX-60-72 topiktárs majd felrakja a másik, nagyobbik felét, ha lesz rá ideje)

 

mindenesetre én ezzel a kiskosárral zárom a pkg-szezont. talán. soha rosszabbat, 7,1 kiló a vége, amiben sokat segített a tavalyi (és idei) felkészülés.

Előzmény: Diablo 26 (155349)
öreg_néne_b Creative Commons License 2024.03.24 0 0 155350

Pusztait nem látok köztük. Ízletes alakkör, azon belül talán sötét.

Előzmény: Diablo 26 (155349)
Diablo 26 Creative Commons License 2024.03.23 -1 0 155349

Sikeres Pusztai találat!

Bencuc Creative Commons License 2024.03.22 0 0 155348

Neeem. Fognak nőni csak még nem most. 

Előzmény: morel_whisperer (155343)
Tharkus Creative Commons License 2024.03.22 0 0 155347

attól a résztől meg a fény utcai diszpécser bácsi ma köszönt el fészbúkon, szerinte ott ennyi volt a szezon, porzik, 40-50 mm csapadék hiányzik róla. mellékelve a fotó, hogy tele a kocsi csomagtartója tele műanyag rekeszekkel: hkg, pkg és íkg

Előzmény: Cazador88 (155345)
Tharkus Creative Commons License 2024.03.22 0 1 155346

hát igen, de közben az íkg is jön már egyre több helyen :/

 

de egyszer nekiugrom a kőrises oldalaknak, muszáj :)

 

most pkg kimaxolás van, már amennyire azt másodéves tudással ki lehet maxolni. evakuáltam némi anyagot a hétvégi roham előtt.

 

Előzmény: cc (155334)
Cazador88 Creative Commons License 2024.03.22 0 0 155345

Kb 350-400 m en tevékenykedem,  mostmar mindenféle tájolásban jönnek, annyit fordult a helyzet h a kitettebb részeken már száradoznak

Éshát igen, az az élöhelytipus ami egyik helyen bőven ad, nemsokkal messzebb teljes betli Vegulis ez jó, hisz amíg kőrist látsz van esélyed,  bárhol lehetnek :D

Talán a nyárfa alatti kivitel kicsit könnyebb, bár ott is meg kell találni a termőfoltokat szal jelentős különbség sztem nincsen.

Kéne bezony a délpesti siksagot is nyomni, sajnos nem sűrűn támad kedvem levonulni , pedig csuda dolgok emelkednek a homokból...  Évente egy max két kucsmászást intézek arrafelé 

Előzmény: morel_whisperer (155331)
Cazador88 Creative Commons License 2024.03.22 0 0 155344

Easy....hát látod :D

Előzmény: Tharkus (155330)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.03.22 0 0 155343

Tök komolyan kérdezem: valaki explicite mondta, hogy érdemes menned? Netán én (nagyon rossz a memóriám)? Amúgy simán lehet, hogy nálad is ennyi volt. Nálam tutira. Egyetlen, gyatra hullám. Legyen másfél.

Előzmény: Bencuc (155335)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.03.22 0 0 155342

Apropó, hogy ne vigyék el a kucsmák mindenki figyelmét, pisztricet ill. nyár-fagombát is érdemes már nézni. Valamelyiket láttam szerdán, de nem mentem közelebb hozzá, így nem tudom, melyik volt.

Előzmény: öreg_néne_b (155341)
öreg_néne_b Creative Commons License 2024.03.22 0 0 155341

Most ezt sem késtem le. :)

Előzmény: Bencuc (155338)
Bencuc Creative Commons License 2024.03.22 0 0 155340

Na az meg a másik....

Előzmény: Tharkus (155339)
Tharkus Creative Commons License 2024.03.22 0 0 155339

..ahol a bükkben is lesz majd vargánya :)

Előzmény: Bencuc (155338)
Bencuc Creative Commons License 2024.03.22 0 0 155338

A párhuzamos univerzum

Előzmény: öreg_néne_b (155337)
öreg_néne_b Creative Commons License 2024.03.22 0 0 155337

Láthatóan nyárfa alatt...

Előzmény: Bencuc (155335)
cc Creative Commons License 2024.03.22 0 0 155336

őket nem lehetett olyan kifogással átverni, hogy biztosan tavasz van, hiszen meleg van, ők tudják a naptárat :)

Előzmény: Bencuc (155335)
Bencuc Creative Commons License 2024.03.22 -1 0 155335

Nálunk még mindig szinte teljesen csöndes az erdő. Az aljnövényzet sem nagyon bujt még elő. Elmentem a mega-gombás részre, összesen még csak 5 darab jött elő. Itt jövőhéten lesz még csak valami.

 

posztoljátok a képeket aztán potyára megyek ki mindig. Haragszom érte, máskor nem hallgatok rátok

 

cc Creative Commons License 2024.03.22 0 0 155334

nálunk mostanában kezdenek csak a hákágék a kőrisesben. zömében virágos.

Előzmény: Tharkus (155332)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.03.21 0 0 155333

Jó, OK, a kőrises rész inkább csak a kollégához szólt. De körülbelüli tszfm-re mondjuk kíváncsi lennék, hogy nagyjából milyen magasan megy most a hkg. Hétvégén szerintem kicsit felfedezek, ha már egyszer (lényegében) letermett a cskg. És akkor már eleve olyan fekvésű kőrises tölgyeseket néznék meg. A fattyú is éppen hogy csak bújik, azt sem kell még szüretelnem. Mondjuk azzal kb. egyszerre szokott másutt megjelenni a hkg nekem. Nem is kéne mennem az erdő felé... :D

Előzmény: Tharkus (155332)
Tharkus Creative Commons License 2024.03.21 0 0 155332

vááárj, én csak vicceltem, virágos kőrisesben hegyesre lelni igazából piszok nehéz, mert semmilyen fix rendszer nincs a dologban. a klasszikus hasgombákból szerintem ez a legnehezebb, alapvetően bele sem mertem még kezdeni (úgyhogy válaszolni sem tudok érdemben a kérdésre), inkább kamatoztatom a tavaly felszedett pkg-tudást.

Előzmény: morel_whisperer (155331)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.03.21 0 0 155331

Nagyjából amúgy milyen tszfm-ekről beszélhetünk az esetetekben? Az oké, hogy napos oldal / benapozott plató. :)

Előzmény: Tharkus (155330)
Tharkus Creative Commons License 2024.03.21 0 0 155330

nagyon könnyűnek tűnik ez a hegyes kucsmázás a kőris alól, az ember csak kirohan meló után és minden nap talál... :D

Előzmény: Cazador88 (155325)
Cazador88 Creative Commons License 2024.03.21 0 0 155329

Hajrá! :)

Előzmény: morel_whisperer (155328)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.03.21 0 0 155328

Köszi, rajta leszek! Bár szerintem nem idén...

Előzmény: Cazador88 (155327)
Cazador88 Creative Commons License 2024.03.21 0 0 155327

Virágos kőrist keresd a hkg hoz , magas kőrist az ikg hoz ( és cskg hoz is jó).

Ikg t láttam már virágos alatt is, de nem olyan mennyiségben mint a magas környékén 

Előzmény: morel_whisperer (155326)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.03.21 0 0 155326

Virágos vagy magas kőris egyébként, ahol az is van nálad? Forrásokban mindkettőt olvastam mint "preferált" fajt.

Előzmény: Cazador88 (155325)
Cazador88 Creative Commons License 2024.03.21 0 0 155325

Még egy kis kiegészítés kedvenc helyemről. A legjobb termőfolt idén szabadságot vett ki :D  Noproblemo, jutott így is elég 

 

Előzmény: Cazador88 (155319)
edula2 Creative Commons License 2024.03.21 0 0 155324
Előzmény: Tharkus (155322)
Cazador88 Creative Commons License 2024.03.20 0 0 155323

Köszii!!ii!!

Előzmény: Tharkus (155322)
Tharkus Creative Commons License 2024.03.20 0 0 155322

1. gratula! :)

2. abban én is nagyon bíztam, de egyelőre elszedte a gonosz modell :(

Előzmény: Cazador88 (155321)
Cazador88 Creative Commons License 2024.03.20 0 0 155321

Kőr-is. :) Az a zsákmány kulcsa de valóban vegyes Tölgy is akadt bőven 

Bízom a hétvégi esőben,  itt lenne még szednivalo, a hűvösebb szektorban jopár aproságot bennhagytam de a felszín már száraz.

Előzmény: morel_whisperer (155320)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.03.20 0 0 155320

Tölgy? Vagy van kőr-is? Szuper kupac!

Előzmény: Cazador88 (155319)
Cazador88 Creative Commons License 2024.03.20 0 0 155319

Melo utáni gyors. Szivsen maradtam volna még, de sajnos otthon felejtettem az éjjellátó szemüvegem Szerencsére a hegyesebbik kucsmamágnes nálam volt 

 

Tharkus Creative Commons License 2024.03.20 0 0 155318

mi meg a hófoltokat irigyeljük. :) idén egész sok hó esett, így összesen talán négy havas napunk volt.

Előzmény: ColorLacko (155317)
ColorLacko Creative Commons License 2024.03.20 0 0 155317

Kicsit irigyellek. Nálunk még a hófoltok miatt sehol a szezon.

Előzmény: Tharkus (155316)
Tharkus Creative Commons License 2024.03.19 0 2 155316

ámen

 

Előzmény: nagypapi51 (155315)
nagypapi51 Creative Commons License 2024.03.19 0 0 155315

A "közönséges" fogyasztónak marad hegyes, a kutakodók vitatkozzanak rajta,

de amíg ők polemizálnak, mi jól leszedjük... :)

Előzmény: Podaxis (155314)
Podaxis Creative Commons License 2024.03.19 0 1 155314

Igen, elég nehéz kérdés. Főleg úgy, hogy a makró és főleg a mikróbélyegek nem túl informatívak kucsmáéknál. 

Én nem vagyok szakértőjük, annyit látok, hogy még sokat változhat, hogy ki kicsoda, de hát a tudomány már csak ilyen. Az elata-importuna genetikai különbség se nagyon markáns, a Moreau-ék se tudják mi igazából a morfológai különbség. Ráadásul 2 adata (Svájc, Lengyelo) még van is az importuna-nak :)

 

Mindenesetre a hazaiak egyelőre elata-ra jöttek ki mint, de ki tudja....ráadásul több leíratlan "hegyes" is van még genetika alapján nálunk......

Előzmény: heyderia (155297)
cc Creative Commons License 2024.03.18 0 0 155313

hehe, gondolod, hogy ilyen egyszerű?

ha beleolvasol a cikkbe, ezek a macskafélék termékenyek így hibridként is. ahogy a kormos varjút és a dolmányost is egyszerűbb volt 1 fajnak tekinteni, mint elfogadni azt a tényt, hogy átmeneti keveredések vannak közöttük.

 

egyébként a páfrányok is képesek hibridizálni és az "átmeneti" fajok gond nélkül spóráznak.

Előzmény: öreg_néne_b (155312)
öreg_néne_b Creative Commons License 2024.03.18 0 0 155312

Az így keletkezett "öszvérek" általában meddők, így a definíciónak nem felelnek meg.

Előzmény: cc (155311)
cc Creative Commons License 2024.03.18 0 0 155311

állatoknál sem olyan egyértelmű ...

https://qubit.hu/2018/11/12/ilyen-allat-marpedig-van-az-allatvilag-hibridjei-a-jagoszlantol-a-wholphinig

 

persze van földrajzi akadály, de gombáknál ezt azért egyszerűbb leküzdeni.

Előzmény: öreg_néne_b (155305)
beetee Creative Commons License 2024.03.18 0 0 155310

jó. De melyik hegyest?

Tharkus Creative Commons License 2024.03.18 0 0 155309

a mai célkitűzés egy játék volt, hogy - BX-60-72 topiktárssal - egy napon belül találjunk ízletes, hegyes és pusztai kucsmákat :)

 

homerx Creative Commons License 2024.03.18 0 0 155308

ahahaaaaa :) gratula!

Előzmény: galasz01! (155307)
galasz01! Creative Commons License 2024.03.18 0 1 155307

Homerx!

 

Ugyan múlt hétre ígertem, de küldöm :-)

 

 

 

 

 

öreg_néne_b Creative Commons License 2024.03.18 0 0 155305

A leggyakoribb értelmezés szerint élőlények olyan csoportja, melynek egyedei képesek szaporodni egymással, és termékeny utódokat létrehozni.

Állatoknál ez viszonylag könnyű, de gombáknál nehézkes lenne vizsgálni...

Előzmény: morel_whisperer (155304)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.03.18 0 0 155304

A gombáknál nem (sem) tudom, hogyan van. Vagy hogy általánosak-e a kifejezések gomba, állat, növény tekintetében, mindenesetre kíváncsi lennék, hogy milyen objektív tulajdonságok különítenek el két fajt egymástól. És akkor lehetne bonyolítani a fajta, változat kifejezésekkel is. :D

Előzmény: homerx (155301)
öreg_néne_b Creative Commons License 2024.03.18 0 0 155303

Simán okozhat ilyen eltérést az eltérő szubsztrát.

Előzmény: Bencuc (155302)
Bencuc Creative Commons License 2024.03.18 0 0 155302

Amit én találtam mulcson az tömzsibb volt mint az ami erdőben nő. Az erdei sokkal nyúlánkabb.

Előzmény: heyderia (155297)
homerx Creative Commons License 2024.03.18 0 0 155301

hm, ez erdekes felvetes. de nem arrol szol a faj meghatarozasa, hog legyen barmilyen kinezetu, szinu, alaku, ha ket ilyen _valaki_ szaporodni kepes utodot tud letrehozni, akkor az egy faj?

Előzmény: heyderia (155299)
Bencuc Creative Commons License 2024.03.18 0 0 155300

Azt tudom hogy a mulcs lerakásakor terem csak, de nekem nem jött elő hiába raktam le a mulcsot. Ez 2018-ban volt, tavaly jött elő anyukám tulipános ágyásában nem messze onnan ahova a szaporítóanyag ki lett öntve anno. És ezzel egy időben tavaly a bio kertész csoportban a facebook-on jópáran felraktak képet, hogy kucsmagombát találtak a kertben, és furcsa módon azok is tulipán közt nőttek ki. Pedig mindegyikőjük termeszt sok sok növényt. Ezután gondoltam hogy lehet a kettőnek valami köze egymáshoz. 

Előzmény: nagypapi51 (155294)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!