A lányom az OTP-nél van és simán csináltak neki egy év alatt -400ezer forintot. Azért ehhez már művésznek kell lenni. Még a konzervatív kategóriában is mínuszt csinált az OTP.
Az OK, hogy kötelezővé teszik a takarékoskodást öreg korára, de miért kell kötelezően ilyen pénznyelő automaták közül választani.
Ez megoldható lenne úgy is, hogy lenne egy zárolt számlája, ahová menne befelé a pénz, és saját maga eljátszadozna a pénzével. Leköthetné, értékpapírba, részvénybe fektethetné stb. Ha látraszólóan állt volna eddig a pénze (magyarul: nem csinált volna semmit), akkor is több pénze lenne, mint most.
Így az egésznek semmi értelme, ennél még az is jobb lenne, ha elszórakozná vagy elutazná.
Ezt az adatsort kerestem a PSZÁF honlapján, nem sikerült rábukkannom. Enyhén szólva is lehangoló.
No, hátha jön majd egy pénzügyekhez is komolyabban konyító olvtárs, aki elmondja, mit lehetne lépni, ha egyáltalán. De gyaníthatóan most nem érdemes ugrálni.
Én a Premiumnál vagyok, ráadásul UL, amely még komolyabb kockázat, a 2008-as hozamom -389 000 Ft volt, a végső egyenlegemben kb. 200 000 Ft veszteségem van a tavalyi évben, a feleségem ugyanitt szenvedett el egy -100 000 Ft-os hozamot. Nem néztem vissza, hogy tavalyelőtt mennyi nyereségünk volt, ha egyáltalán, de ez tényleg sokkoló. Én nem fogok váltani, szerintem minden biztosító mínuszba ment tavaly, nagyon komoly veszteségek voltak. Küldtek is egy kiskátét a válságról, meg hogy mit tettek ők eddig a veszteségek minimalizálása érdekében, el is hiszem persze, meg minden, de azért istenemre mondom, a párnába bevarrós módszerrel lassan jobban járnánk. Jó, én is tudom, hogy 20-30 évet kell nézni stb. de nekem az összes 2006-07-es befektetésem, amelyről a pénzügyi okos mikulások azt mondták, hogy a legfaszább, egyelőre kidobott pénz. Pl. az életbiztosításom Multiconto Genius UFS Eurocapital, sikerült bevásárolnom 1,31-es árfolyamon, most már stabilan vagy két éve totál csőd, jelenleg 0,78. Kilépni persze nem lépsz ki, mert bízol a fordulatban, de ha nem vagy pénzügyi mágus (ahogy én sem), csak a pislogás marad.
Megkaptam a 2008-as egyenlegértesítőm a magánnyugdíj pénztáramtól (kötelező). Erősen agyvérzés közeli állapotba kerültem.
Sejteni lehetett, hogy gáz a helyzet, de ennyire? :-(
2008 végén kevesebb pénz volt az egyenlegemen, mint 2007 végén volt, annak ellenére, hogy 2008-ban közel 600.000 Ft befizetésem volt...
Van valaki aki ért ehhez a témához? Meneküljek ettől a pénztártól, vagy ilyen körülmények között most tényleg nem érdemes váltani?
-22% volt a "hozama" 2008-ban...
Hozzátartozik a dologhoz, hogy még kb. 1 évig lesz befizetésem, utána csak az eddigi befizetésemet kell, hogy őrizgessék... (még kb. 33 évem van a nyugdíjig...)
Köszönöm, ha valaki tud tanácsot adni, vagy csak véleményezi a dolgot.
Üdv! Itt is van egy érdekes cikk a nyugdíjpénztáraktról, referenciaportfóliókkal: http://www.netfolio.hu/befektetesi_tippek/most_nem_erdemes_nyugdijpenztarat_valtani
Némi kiigazítás: ha nem vagy állásban, és magánnyugdíjpénztári tag szeretnél lenni, külön megállapodást kell kötnöd egy pénztárral. E megállapodásban bárki kötelezettséget vállalhat tagdíjad (tetszőleges jövedelem, ált. a minimálbér alapján történő) fizetésére, így azt akár Te is vállalhatod.
Pénztárak között átlépni pedig valóban minimum 6 hónapos tagsági viszony fennálta után lehetséges, az elhagyott péztár pedig az egyéni számláról kizárólag költségeit de a számla állományának max. 1 ezrelékét tarthatja vissza.
Ami pedig a BB-t illeti, szerintem akkor fog nagyot borulni, amikor az APEH legközelebb alaposabban ellenőrzi (ez persze csak a magánvéleményem, mintegy írói munkásságom része).
Ja en csak az altalanos dolgokat probaltam felsorolni. (amibol 1. szerepel is a te felsorolasodba is) :) En is emellet dontottem. Tobbek kozott az ugyfelszolgalatuk miatt is. Meg az OTP-ben allandoan ezer ember, turelmetlen, udvariatlan ugyintezok, a BB-ban (sot a Postabankbank fiokban is) is ismernek, es max. mikor nem jarok arrafele ugy egy-ket honapig, elnezest kerve megkerdik a nevem.
A Budapest Nyugdíjpénztár mellett nekem több érv szólt:
1. A General Electric Capital
2. Az alapkezelő
3. 96%-ot jóváírnak a számlán, nincsenek egyéb díjak, jók a hozamok
4. Az ő tájékoztatójuk volt a legigényesebb.
A magánnyugdíjpénztári tagság igazából egy háromoldalú szerződés, amelynek szereplői: Te, a nyugdíjpénztár és a munkáltatód. Munkáltató nélkül nem tudsz belépni...
Egyébként, amíg nem vagy állásban, addig teljesen felesleges belépned bármelyik nyugdíjpénztárba, hiszen nincs miből levonni a nyugdíjjárulékodat. (Vigasztaljon, hogy -természetesen - ilyenkor állambácsi sem von le semmit.)
Abban a pillanatban pedig, amikor lesz állásod, már mehetsz is kitölteni a belépőnyilatkozatot...
Kedves Herold!
Ja mint Planney is jelezte, meg en is emlitettem az ami az OTP ellen szol, hogy az ugyfelszolgalatuk erosen kifogasolhato. Ez ugyan szubjektiv velemeny. Ettol meg a nyugdijpenztar lehet eredmenyes.
Ha esetleg nem kell sok ugyet intezni naluk, akkor van eselyed elerni a nyugdijkorhatart :))
Nem tudok altalanos tanacsokat mondani. Anno sokat olvasgattam errol, de mar kiestek az infok. Szempontok ami alapjan en dontottem. (Ez meg nem biztos, hogy jol. Majd 15 ev mulva elvalik) Itt van egy kis ajanlott olvasmany a temahoz: http://www.nepszava.hu/plusz/nyugdij/nyitolap.html
Szoval a szempontok:
1. Orszagos fiok (ne kelljen pocsolni, ha az ember elkoltozik)
2. Magas jovairasi szazalek. (pl BB 96% OTP 94% ezzel a 2%-kal ugyan nem sokat lonek, vegeredmenyben csak par szaz esetleg egy-ket ezer forint evente)
3. Magas tagletszam (fajlagos koltsegek alacsonyak)
4. Ne legyen biztosito (ugyanis azok ugyis valamelyik bank dolgait hasznaljak, ha megnezed az aprobetunel, ki is az alapkezelo)
5. Ne legyen uj formacio, mivel akkor az infrastrukturaba sokat kell befektetni.
Asszem ezek es meg mas szubjektiv szempontok motivaltak a BB mellet. Az OTP volt meg a masik eselyes. De ha bemesz egy OTP fiokba altalaban mennyi ido alatt vegzel? Mennyire udvariasak. stb. Ami a BB ellen szolt, hogy a Bokros elvtats idejeben majnem csodbe ment. De van egy csomo garancia a penztarak mukodesenel. Aztan a franc tudja mi lesz husz ev mulva.
A biztositoknal allitolag azert magas a tagletszam, mert ok ugynokoket is bevetettek.
Asszem felevente atlephetsz egy masikba, ha nem tetszik es ezert a penztar csak a torvenybe meghatarozott %-ot vonhatja le. Ez pedig megint nem veszes.
Ha meg nem dontottel akkor gyorsan lepj be valamelyikbe oszt majd max atlepsz. Ezzel is szerintem tobbet nyersz, mintha meg ket honapig hezitalsz.
Csak megjegyezném, hogy a nyugdíjpénztár választás nem egy életre szól, a kötelező magánnyugdíjpénztárak esetében (itt valószínűleg erről beszélünk) félévente át lehet menni másikhoz, ekkor úgy tudom, hogy a saját tőke max. egy ezrelékét tatrhatja vissza az elhagyott pénztár. Önkéntes nyugdíjpénztár esetében a változtatás akár havonta lehetséges, csak az ügyintézési idő lassíthat, meg az hogy ennyire gyakran nincsen értelme. Ergo: ha nem tetszik a választott pénztár, át lehet menni egy másikba, ami rokonszenvesebbnek/jobbnak tűnik. Nekem most kellett ügyintéznem a Winterthur-nál. Ha nagyon impotensek lesznek, akkor lehet hogy keresek egy másikat.
Némileg szakterületem a téma, úgyhogy próbálok segíteni.
A pénztárak közüli választáskor két mutatót érdemes figyelni: 1. Milyen működési költségekkel dolgoznak, azaz a befizetett összegek hány százalékát élik fel, és mekkora hányadát írják jóvá a saját számládon 2. Befektetéseiken milyen hozamot érnek el, azaz az egyéni számládon felgyülemlett összeg milyen mértékben gyarapodik. (Ne dőlj be az adőkedvezményekkel kecsegtető reklámoknak, az minden pénztárban ugyanannyi.)
Az első kérdésben a piaci verseny körülbelül kiegyenlített mezőnyt teremtett, a befietett összeg kb. 95%-a szokott az egyéni számlákra kerülni. Ami a hozamokat illeti, véleményem szerint túl fiatal még a piac ahhoz, hogy a nyugdíjpéntárak működéséből bármiféle hosszútávú következtetést lehetne levonni. Az első években a CA, a BB, az NN és az ABN Amro elég jó hozamokat ért el, de ez semmiféle garanciát nem jelent arra nézve, hogy ez évtizedeken keresztül így fog történni.
Egyébként értelemszerűen a nagyobb pénztárak közül érdemes választani, hiszen azok egyrész arányosan alacsonyabb működési költségekkel tudnak dolgozni, másrészt nagyobb protfóliójukon belül könnyebben egyenlítik ki a kockázatokat. Tudomásom szerint jelenleg az NN és az AEGON rendelkezik a legnagyobb taglétszámmal. A biztosítói háttérrel rendelkező pénztárakkal ellenben később baj lehet, mert előfordulhat, hogy a járadékszolgáltatást nem közetlenül nyújtják, hanem anyabiztosítjuktól rendelik meg, melynek segítségével utóbb újfent megcsapolják egyéni számládon összegyűlt pénzedet.
Összességében nehéz dönteni, hiszen különbségek a piac fontosabb szereplői között még nem igazán mutatkoztak. Mindezzel együtt az NN-t, vagy az ABN Amro-t, esetleg a CA Diófát merném ajánlani. A BB ügyleteibe nemrég sikerült betekintenem, és az gondolom, hogy eredményeiket egy-két jogi trükknek köszönhetik, ami hosszútávon nem túl biztonságos befektetési politika. A cégnél viszont olyan mértékű a kupleráj, hogy senkinek nem merém jó szívvel javasolni.
Egyébként valóban oda lépsz be ahova akarsz, a munkáltatód ebben egyáltalán nem korlátozhat. Bár a pénzügyi osztályok e jogot szívesen eltitkolják az alkalmazottak elől, hiszen kényelmesebb egy-két pénztárnak utalásokat intézni, mint húsz-huszonötnek.
[1998/39.] A nyugdíjpénztári hozamokról: "MIKÓ GYULA" (HVG Posta)
[1998/39.] Kódexpress: biztosító magyar magántőkéből. (Cégvilág)
[1998/39.] Az Orbán-kormány emberei: Menő fejek (Társadalom)
[1998/37.] Nyugdíjpénztári hozamok : Titkos adatgyűjtés (Pénzügyek)
[1998/36.] Lemondók (Társadalom)
Ha nem hagynak szabadon dönteni (ami szabálytalan lenne), akkor a felsoroltak közül az MKB tűnik a legstabilabbnak. A szolgáltatásait viszont nem ismerem.
tisztelettel
r_bendegúz
A Budapest Bank rendelkezik az orszag egyik legjobb alapkezelojevel. Szerintem ez az optimalis valasztas.
(Na nem azert mondom, mert mult heten en is ide leptem be... :) )
OTP meg biztositosdi meg meg ne forduljon a fejedben!
Hi!
Előszor is tiltakozz az ellen, hogy csak ebből az ötből választhatsz. A nyugdíjpénztárválasztás ugye mindenki számára teljesen szabad. Mindenképp inkább bankot választanék a helyedben, a biztosítók nagyszájúak, agresszívak gyenge szolgáltatási háttérrel. (Természetesen az otp nem tartozik az általam banknak nevezett intézmények közé!!!) A szolgáltatások egyébként szinte teljesen ugyanazok, csak a várható hozam különbözhet, ez pedig a nyugdíjpénztár alapkezelőjétől függ. Ez alapján Magyarországon messze legjobb a Budapest Bank, vagy a BA-Creditanstalt.
Egeszen biztos lehet mindenki abban, hogy Teged nem a szerkesztoseg kuldott, -s nem is vagy az egyik szerkeszto-, abbol a celbol, hogy meg jobban feldobd ezt a reklamot: