Debizony: Bem, és mások, pl. Guyon is áttért a mohamedán hitre, egyébként kiutasították volna őket (Ausztria megtorlással fenyegette a szultánt, ha nem.) Elengedték nekik az egyébként rituálisan kötelező körülmetélést, de a többi ritust
végigcsinálták. Szép mohamedán síírkő alatt fekszenek, "bég" elnevezéssel.
Ez azért érdekes, mert Bulyovszky jó barátja volt fiatalkorában Jókainak, és azon a híres menekülQ-vonaton 1849. január elseje hajnalán egy kocsiban utaztak Szolnokig, ahonnan Bulyovszky egy másik vonattal visszafordult, hogy feleségét (vagy még nem az volt?) is elhozza.
''Egy német lap Bulyovszkyné Szilágyi Lillát ismertető cikkében azt írta, hogy a művésznő az ősmagyar horogszegi Szilágyi-családból származik, mire azt jegyezte mag az Üstökös, hogy nem annyira származik a horogszegi Szilágyi-családból, mint inkább csak horogszegre való.''
No ezért...
Egy kisebb karcolás is esett, de azt nem írják le, hogy kin..
Eszerint csak vagy föleg orosz történelemben utazol.( Az ujkorban meg utána talán a legborzasztobb.) Végy példát rólam. Német nevem es származásom ellenére orosz tábornok voltam, kicsit nyilvan franciaul is kellett tudnom, és mivel a Balkánon hadvezéreltem, talán bolgárul, törökül is. Jut eszembe: ki volt az a gaz polák lázadó hadvezér, aki vereségei utan a szultanhoz menekukt, es felvette a muszlim vallást, hogy török hadvezérként folytassa istentelen harcát a cár ellen? Aleppoban járványban halt meg, tehát muszlimként már nem sokat ártott cáromnak.
Nem akarlak elszomorítani, kedves Lebenstod, de erre nem is akartam rámozdulni :)
(Azért gratula a megfejtőnek)
Nem pusztán a megfejtés, a megismerés folyamata okoz örömet, hanem az, ha olyan témát érintően dolgoztathatom az agyam, ami érdekel, esetleg "tudok," s segíthetek, vagy ami már olyan hosszan mutatkozik, hogy kezd bosszantani a sok sületlenség, s hozzászólásommal, a tények felkutatásával, pontosításával reményt látok a meggyőzésre, "felhomályosításra" (a partalan viták kifejezetten idegesítenek) Ezek nem is mindig az én gondolataim, pusztán vallom, hogy rengeteg információ hever elöttünk szó szerint "karnyújtásnyira". Ezért is szoktam forrásokkal tűzdelni a mondandómat. Közben persze kupálódok magam is. :)
Micimackóval vallom, kinek ez a kedvenc foglalatossága, hogy "az ember csak megy, odahallgat olyanokra, amit úgysem hall, s nem izél semmivel" (sajna "izélni" kell, mert "mert" - úgy-e érted. "de csitt, imhol jő".)
1581-ben hirtelen felindulásból megölte idősebb fiát, Ivánt. Halála után másik fia, Fjodor követte. Elsőszülött gyermeke még csecsemőkorában egy balesetből adódóan húnyt el.
Дмитрий (1552-1553х); трагически погиб в результате несчастного случая;
Иван (28.03.1554-19.11.1581х); 9 ноября 1581 года Иван Грозный, встретив в одном из внутренних покоев свою уже ожидавшую ребенка невестку, обрушился на нее с руганью за какое-то упущение в убранстве, а попытавшегося вступиться за жену сына Ивана ударил острым наконечником посоха в висок. В результате перепуганная женщина потеряла плод, а Иван Иванович через десять дней скончался;
ha átmegyünk linkkel Fjodor életrajzához, http://hronos.km.ru/biograf/fedor_iv.html, ott ez áll Dmitrijről: После смерти Ивана Грозного царем стал Федор, так как больше было некому: Иван убит, Дмитрий еще в пеленках.
Amiből adódik a pelenka szó eredete. :)
Érdekes, hogy a Rjepin kép címe 1581. november 16-ra datálja itt (ennyi lehetett akkor még csak az eltérés a két naptár között? Ez 7 nap, miközben okt 25-nov 7 az 12 nap 336 év múlva)
Mert ös-nemes volt, persze Pulszky. Egyébként gratulálok, megelözted Milyennincset. (A párbajt csak ugy tudom elképzelni, hogy elöre egyeztetve Pulszky is szandékosan nem lött.) Azért párbajoztak, mert Jókai tudtán kivül Pulszkyra sértö cikk jelent meg J. lapjában (de mint föszerkesztö felelt.)
Mindig kiválóan dokumentálod a kérdéseket és válaszokat. Most megkérdezem, "szabad a gazda" Dantes-Puskin ügyben?
Addig is újabb, sztem érdekes eset: Jókai Mór hatvanéves kora körül a Margitszigeten pisztolypárbajt vívott egy ismert személyiséggel? Ki volt az, és hogyan zajlott le a párbaj?
"Bolyai Jánost az ismert monográfiák, de különösen a vele foglalkozó irodalmi mûvek eddig úgy mutatták be, mint egy magába zárkózott, emberkerülõ, „mogorva” különcöt. Vélt párbajai is félelmet keltettek a környezetében."
"Egyetlenegy dokumentum vagy szavahihetõ visszaemlékezés sem maradt fenn, ami igazolná, hogy Jánosnak több párbaja lett volna, mint egy „hivatalban” lévõ tisztnek. Önéletrajzában maga is megírja, hogy nagyon elavult és túlhaladott dolog a párbaj. Tisztjelölt korában (kadétnövendékként) néhány párbaja lehetett. Önéletrajzában olvashatjuk: „több ízben volt kedvetlen összejõvésem s kardra hivattam, mi mellett azonban szerencsésen elkerültem minden tetemes sértést. Én magam csakugyan (egy esetet még az akadémián, kadet koromban kivéve...) senkit ki nem hívtam” [2]. Marosvásárhelyen egy párbaja sem volt."
"Nagy, kemény természetű szép ifjú, írta apja Bodor Pálnak 1825. február 25-én. János egyébként kitűnő vívó is volt, már akadémiai évei alatt hírnevet szerzett ebben. Egy alkalommal, aradi tartózkodása alatt, tizenhárom lovastiszt hívta ki párbajra. János mind a tizenhárom kihívást elfogadta azzal a feltétellel, hogy két-két párbaj között játszhat a hegedűjén, és mind a tizenhárom esetben ő lett a győztes. Ha ez a történet igazés a párbajok lovassági karddal történtek (lovastisztek voltak a kihívók), amiről köztudott, hogy igen nehéz, akkor ebből arra következtethetünk, hogy János nagy fizikai erejű fiatalember volt. "
Szerintem itt van egy legenda, amit a források egymástól átvesznek, mint tény.
Mesterem a História viharaiban! A kérdésfeltevésben igazad van!
A Dantes-vonal, és a Magyar Kir. Opera is stimmel! Az utolsó láncszem hiányzik, de ha egy régi (századeleji?) magyar nagylexikonban rákeresel Dantes-re, meglesz! És a gratuláció után új párbajkérdést teszek fel, esküszöm, nem lesz érdektelen.
És ha mégis Moszkvában volt ? Te csaló ! :))) (minimum dezinformáltál). Mondjuk nem ez visz senkit se (mást se) közelebb ahhoz, hogy beugorjon ez esetben a megoldás.
Nincs más hátra meg kell keresni, hol volt....(hol nem volt)
Nem ez volt, hogy "milyen magyar vonatkozásai vannak Puskin halálos párbajának.". Sokkal konkrétabb volt, pontosan "Mi köze Puskin gyilkosának a Magyar Operaházhoz? " KI VOLT BRACCIOLINI? 248 hsz. Majd mikor tippen után megkérdeztem, hogy "Válaszodból azt vettem ki, hogy nem az Operahátz épületéhez, hanem magához az intézményhez volna köze." (256 hsz), jött is a válasz (257 hsz) "Valóban az intézményhez, és nem az épülethez van köze."
Most meg itt a régi kérdés új megfogalmzásban. Nehéz úgy célozni, ha folyton elmászkál a cél. :))
Ott van csak elbújt (a link mögé). Жорж Шарль Дантес (Геккерн) - Georges Charles Dantes
Ezek szerint Dantes meg nem nevezett pénzügyi sikereit ne az Operaház építése finanszírozásában keletkezett átmeneti gondok megoldásában keressem. (pedig szép lett volna)
Pikk dáma? 1833-ban írta, s Dantes is az évben érkezett Pétervárra, s félig német."Дантес прибыл в Петербург 8 сентября 1833 года."Ő lenne Hermann? vagy Liza körül a megoldás? "Ráadásul a Liza iránti szerelem a novellában csupán színlelt érzésként lepleződik le, tiszturam számító szarházi, aki csak a három kártya titka miatt férkőzik az ábrándos, kártyaiszonyos árvácska közelébe." http://www.lap.szinhaz.hu/html/2003szept/jolapjaras.shtml
Válaszodból azt vettem ki, hogy nem az Operahátz épületéhez, hanem magához az intézményhez volna köze.
Ui.
Nyiss magad egy topikot a javasoltad témával és címmel.
Vagy itt egy másik: Nagyon izgalmas dolog történt ....-ban, Moszkvától nem messze ... községben. A résztvevők Iván .... és .... herceg voltak. Kellemes rejtvényfejtést kívánok!