Remember szerkezet, ez már "tömeggyártott", inkább a XIX. század utolsó harmadára tenném, akár a végére, századfordulóra, bár szinte mindegy is. Ez olyan "tipikus" falióra a korból, egyébként ezek a leggyakoribbak - nem véletlenül, már sok készült, de kiváló minőségű, tartós szerkezetek.
Értéket meg sejthetsz az alapján, hogy pl: a Galéria Savarián ennél sokkal jobb állapotú, kb: azonos szerkezetű ilyen órát frissen szervizelve 270 ezerért kínálnak - de nem fogják elvinni, oda fogják azt a végén adni 150-ért is... És erre az órára, hogy használatba vehető legyen, azért költeni kellene - alapos szerviz nélkül tilos napi üzembe helyezni, addig csak szobadísznek szabad használni, hébe-hóba elindítva (ha megy egyáltalán).
Ezt a képekről nem látni. Egyébként nem olyan fontos, egy ilyen korú óránál egy szakszerű és esztétikus javítás nem értékcsökkentő tényező. Nem igen találni olyat, "amihez még soha hozzá sem nyúltak, gyári állapotban van" - akkor az már réges-régen nem is működik, összerohadt minden száz éve...
A csúcsdíszének az alsó, talapzati része, az lehet, hogy pótolt vagy javított, nem?
Nem olyan szép vastag, beérett a politúr rajta, mint az óra többi részén vagy akár a csúcsdísz felső díszein. Mintha csak vékonyan végigmentek rajta valamivel (legyen az lakk vagy politúr), de semmi vastagság, semmi patina.
A kinézete alapján erősen biedermeier jellegű, ez a letisztult, nem túl díszes "hegedűtok" kivitel akkortájt volt népszerű - tehát lehet akár XIX. század közepe is. De ezeknél soha semmi nem biztos, mert adott stílusú órákat jóval később is készítettek. Egységesnek tűnik, nem legónak, tehát elég nagy valószínűséggel eredeti. Elég nagy, de sosem 100% valószínűséggel. Mert nem látni a szerkezetet, semmi részletet - csak alaposan megvizsgálva lehetne ennél többet mondani - és esetlegesség még akkor is lehetséges. A szerkezetek többsége egységes méretsorokban készült már a XIX. században is, tehát volt lehetőség később egy tönkrement szerkezetet újabbra-másra cserélni a tokot-számlapot adott esetben megtartva is - sok ilyen órával is lehet találkozni.
Egy eredeti-korabeli biedermeier falióra értékesebb, mint a későbbi "ónémet", már nagyon nagy tömegben készülő órák, mint az amúgy kiváló és népszerű Gustav Beckerek többsége is - de faliórát "nagy pénzért" a hazai piacon eladni gyakorlatilag reménytelen, külföldre (ahol "megfizetnék az árát") eladni ilyen nagy méretű, alig szállítható, törékeny jószágot az amúgy is sajnos rossz hírű magyar piacról - pedig szintén alig esélyes. A kicsike kar- és zsebórák ezért sokkal kurrensebbek - egy ilyen faliórát gyakorlatilag olyannak lehet eladni, aki el tud érte jönni személyesen - vagy az eladó tudja elvinni hozzá. Valami csomagküldő szolgálattal a sérülésmentes szállításhoz olyan szinten kell szétszedni - majd utána összerakni - amire a felhasználók, potenciális vevők-eladók többsége nem képes, nem is hajlandó. Sajnos...
Szerintem ez esélytelen. Ilyesmire most alig van kereslet. Komolyan meg leszek lepve, ha egyáltalán hat számjegyű ajánlatot kap rá bárkitől - de majd kiderül...
Itt is látni kellene a szerkezetet, abból talán (legalább a szerkezet) korát is meg lehetne becsülni.
De ilyen jellegű műtárgyaknál elvileg külön kell értékelni magának a toknak-szobornak az értékét (és az külön műfaj, nem kotyognék bele). Bár megjegyezném, hogy a "boldog békeidőkben" készültek ilyen órák öntött bronzból úgy, hogy több 10kg tömegű bronz van csak a tokban, ami manapság még színesfém-hulladékként sem elhanyagolható érték (ha nem is óriási).
Köszi a válaszod, a hellyel nem lesz gond. úgy tervezem, hogy az inga és a súlyok a hangrúddal látszani fognak. Sajnos a spirálgongos hangja nem tetszik, a rövidingás van jelenleg, az meg túl gyorsan kattog. Ebben minden kellemes. szép komótosan jár, és mélyebb a hangja. A hangrúd rögzítése valóban kérdéses, a rezonátor box mérete még nincs kitalálva.
Amire érdemes figyelned: a képeden szereplő óra is hosszú hangrúdon üt, ami a tokba fixen van beépítve, vagyis igazándiból ez bármiféle hangot adni csak komplett óraként fog. Járni is leginkább, mert hosszú ingás, ráadásul súlyhajtású, tehát kell mozgástér a súlyoknak is.
A szerkezet hátára felfogatott spirálgongos (esetleg csengőn ütő, és azzal egybeépített) szerkezetet érdemes keresni, és, ha működtetni is akarod, akkor modernebb, billegős kivitelt, vagy legalábbis rövid ingás, asztali órába valót, és rugós hajtásút.
Sziasztok, egy lakberendezési projekthez keserek ilyen vagy hasonló felesütős működő szerkezetet. Nincs szükség a "karosszériára", de még a számlapra sem. Ha a kismutató meglenne, az bónusz. Igazából csak a hangjára lenne szükség. Szerintetek hol éredemes kutakodni? Illetve van esetleg valamelyikőtöknek?
Eleve ne is foglalkozz olyasmivel, aminél nem tudod pontosan, mit kapsz (a zsákbamacska legfeljebb tényleg jelképes áron fogadható el, egy ezresért elhozott falióra ugyebár maximum ekkora kockázatot jelent).
Ezeknél a műtárgyaknál úgy kell megközelíteni a kérdés, hogy ha a beépített óra nem működik - akkor az egyenesen drasztikus értékcsökkentő tényező ahhoz képest, mint ha simán egy óra nélküli szobor/dísztárgy lenne. Mert annak a rendbe hozatala akár többe is kerülhet, mint amit ér az egész (itt most nyilván nem a mindenféle gyűjtői ritkaságokról, különlegességekről beszélgetünk).
És, ha nincs mód megnézni - akkor nem is kell vele foglalkozni. Akkor árulja tovább az illető bátran, és várja a madarat...
Köszönöm a válaszod! Ami az árajánlatot illeti, az nem jöhet szóba, mert fix ára van, ami elég borsos ahhoz képest, hogy szinte semmit nem lehet tudni róla.
Szerinted ezt erről a képről meg lehet mondani??? Tovább megyek - ha szakszerűen és jól lett rátéve, és korban is aránylag hasonló - mondjuk egy 120 éves tokra 90-100 éve feltettek egy plusz ilyen díszt, majd együtt újra lakkozták homogénre az egészet - ember meg nem mondja, hogy ez most mi... Mint ha egy 110 éves Ford T-modellt 100 évvel ezelőtt újra kárpitoztak volna, de olyan anyaggal és színnel, amit "gyárilag is használtak" (mondjuk egy súlyos elszennyeződés-rongálás miatt) - és jól csinálták, ahogy kell - van bárki, aki ezt tutira megmondja???
Egyébként meg: nem mindegy??? :)))
"A törött rugó javítása nagyjából mennyibe kerül?"
Így, hogy a szerkezetet sem láttuk? Azt sem tudjuk, mi van benne? Hol tört el a rugó? Milyen méret? Passz....
Tényleg ne vedd rossz néven, idővel majd bele is fogsz jönni, szurkolok is neked - de ezek pont olyan kérdések, mint ha találnál a pajtában egy 80 éves autót üzemképtelenül, nyakig szurtosan, ötven évig tyúkok laktak benne, természetesen semmi nem működik rajta, és megkérdeznéd, hogy "mibe kerül rendbe hozni" - egy-két nem túl jó és kb: semmi fontosat meg nem mutató fotó alapján. Voltaképpen még azt sem tudjuk, van-e egyáltalán fizikálisan benne motor-váltó, futómű, nem csak egy bakokon álló üres kasztni, a fotó kedvéért jó pozícióban odatámasztott kerékkel...
A válasz valahogy úgy nézne ki, hogy reális esélye van annak, hogy semennyi (még értelmes) munkából-pénzből sem lesz belőle semmi használható, ha mégis, akkor meg mondjuk 6-100 millió között bármi lehet a végösszeg... Nem vicc, veterán vonalon nagyjából ez megy.
És egyre inkább óra vonalon is. Felelős árajánlatot adni eleve akkor lehet, ha az ember legalább nagyjából már szét is szedte az egészet. Még ha látom, kézbe is tudom venni a szerkezetet - akkor sem látom, mi mennyire kopott, elhasznált.