Nem tudom, ki és hol kérdezte a N. Jacobsent, amikor a haverod a PSG-hez szerződött (a kérdező német volt), hogy ki a jobb balszélső, a Gensheimer vagy ő (a Jacobsen). Konkrétan kiröhögte a kérdezőt, hogy még a feltétlezés is sértő rá nézve, hogy hozzá meri hasonlítani a Gensheimert, annyival jobb volt ő a németnél.
De itt már nem arról van szó, hogy átkerüljön a téli olimpiára, hanem arról, hogy kikerülhet az olimpia programjából, ami a mai világban egyet jelentene annak a kézilabdának a halálával, mit ma ismerünk, mert a nagy szponzorok elkerülnék.
Az olimpiai charta módosítására lenne szükség ahhoz, hogy átkerüljön a téli olimpiára. Az nem biztos, hogy menne nekik, bármennyire is akarják egyes körök.
Elég erősen indult a VB utáni kéziszezon Németországban: az imént 13.200 néző előtt Mannheimban egy gálameccsen elbúcsúztatták Uwe Gensheimert. Az ünnepelt búcsúja majdnem rövidre sikerült, a tizedik perc környékén sikerült fejbe lőnie lerohanásból Mikael Appelgrent, aki meggyőzte a bírókat, hogy a mellkasáról pattant a labda az arcára. Ettől még Gensheimer önmagához képest már-már bántóan lazának és felszabadultnak tűnt. Leginkább izomból, mert azért a méltatások közben nyeldeste a könnyeit tisztességgel.
A Löwen All Star durva osztálytalálkozó volt, a gerincsérve miatt fekve utazó Kim Ekdahl du Rietz-t konkrétan a hongkongi válogatott éléről röpítették be üzleti osztályon - ő most épp a Kínai Nemzeti Játékokra készül a csapatával. arko eum, Alexander Petterson, Martin Strobl vagy éppen Gudjón Valur Sigurdsson pont úgy néz ki, mintha még mindig játszana. Az All Star egyik beállósa pedig maga Christian Schwarzer volt a zsenge 55 évével, amúgy még Pekeler és Wiencek urak tűntek fel a színen, meg itt-ott Tobias Reichmann, Andy Schmid, a kapuban meg Johannes Bitter kezdett, a második félidőben pedig Andreas Wolff itt is bemutatott a rend kedvéért egy állóspárgát.
Az első félidőben az akkor még jellemzően a felnőtt játékosaival kiállt Löwen hengerelt, Appelgrennek elfelejtettek szólni, hogy ez nem tétmeccs, de Sebastian Hinze egy alkalmas pillanatban lecserélte - akkor hol beállóban jelent meg, hol átlőni próbált, hol gólpasszt adott.
A második félidőre szervezett anarchia alakult ki, volt öt perc foci, David Späth lőtt hetest Wolffnak és egy picit sutának tűnt :) Patrick Grötzi és Appelgren egyaránt váltott oldalt, a Löwen meg az utolsó negyed órát-húsz percet a juniorokkal nyomta, eh, játszotta végig.
Az All Starban Andy Schmid is védett tán két egész támadás erejéig, sajnos viszont arról lemaradtunk, hogy Silvio Heinevetter irányítót játsszon a kérdéses időszakban, így ez maradt szájhősködés. Az határozottan vicces volt, mikor balszélen az egykori válogatott és mostani sportigazgató kolléga Michael Allendorf váltotta (ő igazgatja a melsungeni klubot), Allendorf a VB-t a színe alapján egy karibi szigeten tölthette.
A Nicolaj Jacobsen edzette All Star végül győzött, nyilván udvariasságból is, meg hát Jacobsen vezette csapat a tavalyi EB-döntő óta nem kapott ki és kellően vehemens időkéréseket is vezetett a "tanítványainak" :)
Szombaton 20.15-kor Kiel-Magdeburg. Az lehet, nem lesz ennyire vidám és felszabadult.
Tyűk és tojás problematikája, hogy Morawski azért megy egy nem túl erős szezont, mert keveset játszik, vagy azért játszik keveset, mert az edzésen mutat keveset. Láttam a VB-n a lengyeleknek pár meccsét, a többségen akkor sem volt meggyőző, más kérdés, hogy ha az amcsik ellen nem cserélik be, akkor a tengerentúliak viszik el az Elnöki Kupát. Amikor játszik a Bundesligában, akkor meg elég dacosnak/görcsösnek/sértődöttnek tűnik. Azt mondjuk látatlanban is elhiszem, hogy egy akkora közönségkedvenc mögött, mint Simić, nehéz sorsa van az embernek, de ő
1.) nem tűri túl jól a másodhegedűs szerepet (amit például Heinevetter Eisenachban komoly méltósággal tesz),
2.) reálisan nézve nem elég jó ahhoz, hogy egy ilyen szintű csapatban kezdő kapus legyen minőségi ellenfelek ellen - és pechjére a Bundesligában azokból van több.
Carsten Lichtlein szakértelmét nem akarnám kétségbe vonni, Simićből ő csinált klasszist, és nagyon kíváncsi vagyok, Palasiccsal hogy fog tudni dolgozni. A tehetsége megvan ahhoz, hogy a Bundesligában is jó kapus legyen, a bátorsága is, hogy be mer vállalni egy ilyen szintlépést.
Láttam a héten a Zwickau - Leverkusen női bajnokit. Sokáig vezetett a Leverkusen, de azért a végére kijött, hogy a csapatnak csak 12 játékosa van, az utolsó tíz percben a Zwickau megfordította és nyert 1 góllal.
Ami a színvonalat illeti, az NB I/B-ben az élcsapatok azért magasabb szinten játszanak. A Leverkusen mentsége, hogy egy vasuk sincs, csupa saját nevelés meg pár holland lány, a Zwickau viszont majdnem kizárólag külföldi játékosokkal, közte három magyar, de van lengyel, cseh, észak-macedón, mint, amit akarsz, és így tudják az utolsó percben megfordítani a meccset a Leverkusen ellen.
Közben bejelentették, hogy Palasics Kristóf nyártól Melsungenbe igazol. Az biztos, hogy a jelenlegi klubjához képest jelentős előrelépés. Mindazonáltal a Melsungennek van egy kapusa, aki marad, és látjuk idén is, mennyi lehetőséghez jut a cserekapus Morawski.
Azért van különbség aközött, hogy megadják a lányoknak a lehetőséget, meg aközött, hogy KÖTELEZŐ ugyanannyi női sportolóval rendelkezni.
Én azért remélem, sikerül az amerikai piacon valamennyi sikert elérni. A kézilabda teljes mértékben olyan sport, amiből jó show-t lehet csinálni, ami nekik ugye a legfontosabb lényegében. Na meg ugye egy kb 350 milliós országról van szó, ami nagy piac.
Női sportok az USÁban....? Kosárlabdában a WNBA-nak olyan kicsi a nézettsége h a férfi NBA tartja el őket már kezdettől fogva.
A női futball nézettsége nagyobb de ez is egy Title IX sport, azaz az egyetemek kötelezve vannak arra h pont ugyanannyi ffi mint női sportolójuk legyen. Ezért jó Amerikában a női foci és a női vízilabda is, mert mintegy kötelezően van rá utánpótlás.
Amúgy ezt egy elnöki rendelkezéssel meg lehet változtatni. Ha Trump úgy dönt h nem kell azonos létszámú ffi/női sportoló az egyetemeken - ami végülis meglehetősen különös értelmezése annak h lányok mindenféle megkülönböztetés nélkül sportolhatnak a felsőoktatásban, elvégre ez megvalósul azzal h valamennyi lány aki sportolni akar sportolhat és nem kell h azonos számban legyenek mindegyik egyetemen ffi és női sportolók - akkor máris annyi az USÁban ezeknek a női sportoknak.
A kézilabdának Amerikában annyi esélye sincs mint egy hógolyónak a pokolban (hogy ezzel az angol szólással éljek...)
Női labdarúgásban viszont eléggé ott vannak a szeren, még ha a legutóbbi VB-n nem is jött ki a lépés. Lehet, kézilabdában is inkább a női szakágat kéne jobban propagálni arrafelé, mert a fiúkat jobban elcsábítják a hagyományos amerikai sportok.
Fel akarják pörgetni Amerikában a sportágat, mert fontos piac. Ugyanakkor azt is látni kell, hogy Amerikába nem könnyű betörni, még az európai focinak is csak fogat csikorgatva megy ez a Big Four (NFL, NHL, MLB és az NBA) mellett.
Jövö nyáron hagyományteremtö szándékkal ffi és nöi kézilabdatorna lesz Las Vegasban többek között a PSG és a Barca, valamint az Odense és a laposiak részvételével, védnökei olyan jelenlegi és egykori játékosok, mint a N. Karabatić, a Stine Oftedal Dahmke meg az Estavana Polman.
"Szilágyi gyenge (ebben a szezonban) a Debrecennel, "
Mivel Szilágyival most hosszabbítottak, ebből nehéz lesz a klubnak/edzőnek presztízsvesztés nélkül kihátrálni, nem is fognak, amúgy a Loki szerencséje, hogy házon belül van érdemes másik trénere is, Kudor.
Az is érdekelne, hogy Gyurka, aki azért jobb edző annál, amilyen méltatlan körülmények közt távozott Móvárról, hová szerződik, megy -e valahová egyáltalán? ( két éve van a nyugdíjkorig, bár edzőknél ez nem sokat jelent)
Én ebben érzek olyasmit is, hogy jaj, semmilyen piacképes tudásom nincs, játékosként kiöregedtem, szakérteni nem vagyok elég szép/jó/karizmatikus/okos, akkor marad az edzősködés. Ez a lista tele van rettenetesen középszerű edzőkkel, akik nem hiányoznának senkinek, ha inkább futárkodnának vagy a Tescóban csippantgatnák a vonalkódokat.
Szerintem a spanyolok taktikailag jobbak, a skandik meg a fizikai felkészítésben (is).
Meg nyelvismeret, kapcsolatok, kultúra, ambíció, segítik egymást...
Itt sok név keveredik, a pályakezdőtől a régi motorosokig, és eredményességben is más azért a helyzet.
Az tényleg érdekes, hogy mennyi ex-veszprémiből lett edző, még hagytál is ki többeket - pl Tombor -, valószínűleg a kapcsolatok kellettek nekik. Meg kizárásos alapon valakit ki kellett nevezni, és inkább kerülnek oda a volt (él)játékosok, mint akik az ismeretlenből jönnek, mert nem volt olyan játékoskarrierjük.
A nők kevésbé ambicionálják a(z) (vezető)edzői pozíciót, így maradnak a férfiak.
A falat nehéz áttörni, mert egy magyar közép-vagy alsóházi csapatból nem könnyű kitűnni.
Az EL csapataink többsége nem elég erős a komoly nemzetközi eredmények eléréséhez, a többiekről nem is szólva.
És ugye ne feledjük az örök ígéret, az örök meg nem értett zsenit (épp a héten írtam ide vmelyik kézis fórumba róla) Zsiga gyula. Ő is nyert BL-t.
A játékosból lett edző vonalon sokan elértek vmit, de nem maradandót, a teljesség igénye nélkül: Gulyás Pista és Péter, Csoknyai, Sótonyi, Gyurka, Matics, Éles, Buday Dani, Iváncsik testvérek, Ivo Diaz, Chárli a kedvencem Pásztor Pista, Deli Rita, (Pigniczki, Siti Bea, mint segédek). Aztán az örök ígéret Bakó Botond, Horváth aki most épp Vácott van.
Hosszú és nem teljses a sor, de egyikőjük sem törte át a falat. Érdekesség, hogy mindenki játszott Maticsot kivéve a Veszprémben. Hogy mi ennek az oka, passz, nem tudom, de vminek kell lennie.
Tegyük fel, hogy bizonyos papírokat fel kell tudni mutatni, legalábbis remélem. Itthon ehhez az elmúlt 20 évben vmilyen (szoros!) köze van a Proff úr- Juhász- Marczinka szentháromságnak, lehet itt náluk ment félre vmi, vagy egész egyszerűen a közeg nem olyan, az edzőnek levéshez több kell mint egy OKJ-s tanfolyam és játékos múlt.
Csak vki magyarázza meg, hogy mitől jók és jobbak a spanyol és skandi edzők, ők uralják le a nemzetközileg jegyzett helyek legalább 80%-át.
Most a legmenőbb és legjobb új feltörekvő edző (ennél már több is) Parrondo, aki a pályafutását itt nálunk fejezte be.