Az eszperantónak talán mostanában a MI (Mesterséges Intelligencia - AI) ad némi jövőképet. Már most is szinte minden nyelvről képes bármelyik nyelvre fordítani az AI (MI), és saját szövegeket is tud írni bármilyen nyelven és eszperantóul is ez a technológia. A másik előnye az eszperantónak éppen egy demokratikusabb EU rendszer lenne, ahol minden ország egyenlő lenne nemzeti értékeiben, egyiknek sem kellene behódolni közülük bármelyik másik jelentősebb államnak az ő nyelvét használva, ami által annak a kvázi nyelvi/gazdasági gyarmata lesz. Az eszperantó közösségi elfogadásával mindegyik nemzet egyenlő eséllyel tanulná az eszperantó közös nyelvet, egyik nemzetnek sem származik anyanyelvi jogon előnye abból, hogy ők születésüktől kezdve használják azt a nyelvet, míg másoknak évtizedekig kellene tanulnia ezt vaĝy azt a választott nemzeti nyelvet, hogy publikáció- és tárgyalóképes legyen belőle. Az eszperantó esetében minden nemzetnek egyenlő mértékben tanult és első! idegen nyelv lenne; ezen felől mindenki használhatja a saját nyelvét anyanyelvként, és minden egyéb nyelvet személyes kapcsolatrendszere alapján önkéntes választás alapján tanul, és már legfeljebb csak társalgási, szövegértési szinten (max. B1-2) szinten tudná azokat. Nemzetközi közösségekben viszont minden nemzet egyenlő eséllyel beszél a közös és semleges NEM nemzeti, eszperantó nyelven! Az EU ebben is élenjáró példa lehetne, más különben épp nyelvpolitikai, nemzeti és közösségi alapon veszélyben az EU jövője, amit még a környékünkön levő háborúk is veszélyeztetnek. Egy ilyen közös nyelv elismerésével az EU még bizonyos mértékben megmenthető lenne, egyébként talán már csak 2025 végéig marad életben, de 5 éven belül mindenképpen véget érne az EU dicstelen történelme!
Hogy van-esélye az eszperantónak, nehéz kérdés. Nem lehet látni a jövőjét. Ahogy pl. az is megjósolhatatlan, hogy a Brexit milyen hatással lehet hosszabb távon az angol nyelvre, európai pozíciójára nézve.
Lehet, hogy az angol felbomlik, a brit angol és az amerikai angol önálló nyelvekké fejlődnek, talán ausztrál angollal is kell számolni...
Az angolt én világnyelvpótléknak nevezem. A Világnyelv=olyan nyelv, amely erre a szerepre van szánva, minden szempontból abszolút alkalmas is rá-és használják is a nemzetközi érintkezésben, globális szinten. Ilyen nyelv nincs, sosem volt, talán nem is lesz. A legjobban az eszperantó közelítette meg.
Minden nemzeti nyelv nemzetközi használatban világnyelvpótlék, vagyis a szükséges, valamilyen szükséges nemzetközi nyelv helyett használt nyelv. Jelenleg leginkább az angol a világnyelvpótlék.
Minden valamely nemzeti nyelv egyeduralmára építő rendszer abnormális és emberiségellenes.
Tényleg szép lenne, ha az anyanyelven kívül csak egy második nyelv ismerete elegendő lenne.
Eszperantóul publikálnának, mindenki által hozzáférhetőbb lenne a tudomány, a kultúra, könnyű lehetne a kapcsolatfelvétel tőlünk távoli országok lakóival.
De sajnos a jelenlegi állás szerint az eszperantónak nincs esélye.
Régen a latin próbálta betölteni ezt a szerepet, de az is kihalóban van.
A jelenlegi helyzet az angol anyanyelvűeknek kedvez, a többiek meg küzdjenek... :o(
Az eszperantó mint a jelen nyelvek közül az általános második nyelv szerepére a legalkalmasabb nyelv érdemes arra, hogy megismerjék
1) Milyen jelen nyelvek közül?
2) 'Általános második nyelv' mint fogalom értelmezhetetlen.
3) Zamenhof világnyelvnek gondolta megalkotni az eszperantót; Trubeckoj már 1925 körül szépen levezette, hogy miért nem alkalmas erre a szerepre. Nagyívű kijelentések előtt célszerű tájékozódni.
4) Van világnyelv: ez az angol. Ez sem különösebben alkalmas a világnyelv szerepére, mégis így alakult. Minden mesterséges beavatkozás terméketlen, a világnyelvvé válást evolúciónak hívják. Törődjünk bele.