Keresés

Részletes keresés

gamed65 Creative Commons License 2024.10.11 0 0 9

Az eszperantónak talán mostanában a MI (Mesterséges Intelligencia - AI) ad némi jövőképet. Már most is szinte minden nyelvről képes bármelyik nyelvre fordítani az AI (MI), és saját szövegeket is tud írni bármilyen nyelven és eszperantóul is  ez a technológia. A másik előnye az eszperantónak éppen egy demokratikusabb EU rendszer lenne, ahol minden ország egyenlő lenne nemzeti értékeiben, egyiknek sem kellene behódolni közülük bármelyik másik jelentősebb államnak az ő nyelvét használva, ami által annak a kvázi nyelvi/gazdasági gyarmata lesz. Az eszperantó közösségi elfogadásával mindegyik nemzet egyenlő eséllyel tanulná az eszperantó közös nyelvet, egyik nemzetnek sem származik anyanyelvi jogon előnye abból, hogy ők születésüktől kezdve használják azt a nyelvet, míg másoknak évtizedekig kellene tanulnia ezt vaĝy azt a választott nemzeti nyelvet, hogy publikáció- és tárgyalóképes legyen belőle. Az eszperantó esetében minden nemzetnek egyenlő mértékben tanult és első! idegen nyelv lenne; ezen felől mindenki használhatja a saját nyelvét anyanyelvként, és minden egyéb nyelvet személyes kapcsolatrendszere alapján önkéntes választás alapján tanul, és már legfeljebb csak társalgási, szövegértési szinten (max. B1-2) szinten tudná azokat. Nemzetközi közösségekben viszont minden nemzet egyenlő eséllyel beszél a közös és semleges NEM nemzeti, eszperantó nyelven! Az EU ebben is élenjáró példa lehetne, más különben épp nyelvpolitikai, nemzeti és közösségi alapon veszélyben az EU jövője, amit még a környékünkön levő háborúk is veszélyeztetnek. Egy ilyen közös nyelv elismerésével az EU még bizonyos mértékben megmenthető lenne, egyébként talán már csak 2025 végéig marad életben, de 5 éven belül mindenképpen véget érne az EU dicstelen történelme!

Előzmény: Mungo (3)
Cselényi Péter Creative Commons License 2018.09.04 0 0 7

  Esperanto estas unu el inter la grandaj inventajhoj de la homo. Kompreneble ankau Eo havas erarojn-kio estas perfekta?

Cselényi Péter Creative Commons License 2018.09.04 0 0 6

1. Jelen nyelvek=a napjainkban létező és beszélt nyelvek

2. Általános második nyelv=világszerte ismert és tanított és tanult nyelv. Azt hiszem, elég világos a fogalma.

3. Miért nem alkalmas az eszperantó Trubeckoj vagy bárki más szerint?

4. Ha a mesterséges beavatkozás terméketlen volna, az eszperantónak nem lenne 131 éves története.

Előzmény: the walking dad (2)
Cselényi Péter Creative Commons License 2018.09.04 0 0 5

Igen, ez eg szép utópia, a benne való hit kissé talán naiv.

Mindenesetre mi ezt Finba Venkonak, végső győzelemnek hívjuk (mi, eszperantisták).

Előzmény: Mungo (3)
Cselényi Péter Creative Commons License 2018.09.04 0 0 4

  Hogy van-esélye az eszperantónak, nehéz kérdés. Nem lehet látni a jövőjét. Ahogy pl. az is megjósolhatatlan, hogy a Brexit milyen hatással lehet hosszabb távon az angol nyelvre, európai pozíciójára nézve.

  Lehet, hogy az angol felbomlik, a brit angol és az amerikai angol önálló nyelvekké fejlődnek, talán ausztrál angollal is kell számolni...

  Az angolt én világnyelvpótléknak nevezem. A Világnyelv=olyan nyelv, amely erre a szerepre van szánva, minden szempontból abszolút alkalmas is rá-és használják is a nemzetközi érintkezésben, globális szinten. Ilyen nyelv nincs, sosem volt, talán nem is lesz. A legjobban az eszperantó közelítette meg.

 Minden nemzeti nyelv nemzetközi használatban világnyelvpótlék, vagyis a szükséges, valamilyen szükséges nemzetközi nyelv helyett használt nyelv. Jelenleg leginkább az angol a világnyelvpótlék.

  Minden valamely nemzeti nyelv egyeduralmára építő rendszer abnormális és emberiségellenes. 

 

Mungo Creative Commons License 2018.09.02 0 0 3

Tényleg szép lenne, ha az anyanyelven kívül csak egy második nyelv ismerete elegendő lenne.

Eszperantóul publikálnának, mindenki által hozzáférhetőbb lenne a tudomány, a kultúra, könnyű lehetne a kapcsolatfelvétel tőlünk távoli országok lakóival.
 

De sajnos a jelenlegi állás szerint az eszperantónak nincs esélye.

Régen a latin próbálta betölteni ezt a szerepet, de az is kihalóban van.

A jelenlegi helyzet az angol anyanyelvűeknek kedvez, a többiek meg küzdjenek... :o(

Előzmény: Cselényi Péter (-)
the walking dad Creative Commons License 2018.09.02 0 0 2

Az eszperantó mint a jelen nyelvek közül az általános második nyelv szerepére a legalkalmasabb nyelv érdemes arra, hogy megismerjék

 

1) Milyen jelen nyelvek közül?

 

2) 'Általános második nyelv' mint fogalom értelmezhetetlen.

 

3) Zamenhof világnyelvnek gondolta megalkotni az eszperantót; Trubeckoj már 1925 körül szépen levezette, hogy miért nem alkalmas erre a szerepre. Nagyívű kijelentések előtt célszerű tájékozódni.

 

4) Van világnyelv: ez az angol. Ez sem különösebben alkalmas a világnyelv szerepére, mégis így alakult. Minden mesterséges beavatkozás terméketlen, a világnyelvvé válást evolúciónak hívják. Törődjünk bele.

Előzmény: Cselényi Péter (-)
Cselényi Péter Creative Commons License 2018.09.02 0 0 1

Nulo au ne nulo-tio estas malfacila demando. Sed, sendepende de tio, Esperanto povas esti temo de privata interesigho.

 Se oni akceptas Eon, oni agu por ghia ekkonigo.

Előzmény: e_laca (0)
e_laca Creative Commons License 2018.09.01 0 0 0

Bedaŭrinde hodiaŭ nulo estas la verŝajno, ke la mondo tion agnosku.

Cselényi Péter Creative Commons License 2018.09.01 0 0 topiknyitó

Chu vi parolas Esperante?

Az eszperantó mint a jelen nyelvek közül az általános második nyelv szerepére a legalkalmasabb nyelv érdemes arra, hogy megismerjék.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!