Keresés

Részletes keresés

CBNora Creative Commons License 1 napja 0 0 272253

Álkaszás és faggyúpók szokott bent lakni. Ezeket nem kell kirakni, a többinek jobb kint.

Előzmény: Didergő Király (272252)
Didergő Király Creative Commons License 1 napja 0 0 272252

ez megnyugtató. :) kaszáspókot szoktam látni bent, meg valami feketét néha.

Előzmény: CBNora (272250)
Didergő Király Creative Commons License 1 napja 0 0 272251

ültettek, dugványoztok valamit az ősszel? én bogyósokat tervezek. vannak kétéves ribizlidugványaim, amiket szét akarok ültetni végleges helyükre. mondjuk kb. semmit nem fejlődtek idén. a fajta is nagyon lassan nővő, de lehet, hogy a dugványokkal is baj van. szerintem idén dugok le végleges helyre jonkheer van tetst is, abból még csak egy bokrom van, de az sokkal gyorsabban fejlődik, mint a többi fajta. meg jostából is akarok még egy bokrot a meglévő 8-10 éves mellé, illetve nóra divaricatumja is a végleges helyére kerül (kb. 80 cm magas már. összehasonlításképpen: a kétéves ribizlik 20-30 cm-esek). valószínű, hogy feketeribizliből is kellene egy a jelenlegitől eltérő fajta, hogy jobban teremjenek.

CBNora Creative Commons License 1 napja 0 0 272250

Nem. 

A legtöbb pók át sem tudja harapni a bőrünket. A legveszélyesebb a mérges dajkapók, de az nem szokott lakásokban élni, legfeljebb véletlenül betéved, de nem jellemző. Én még csak sárga dajkapókot láttam bent, de sose olyan helyen, ahol mondjuk ráfekhettem volna. Olyan nincs, hogy egy pók odamegy hozzád, és megcsíp, csak akkor, ha védekezni kényszerül.

 

Előzmény: Didergő Király (272249)
Didergő Király Creative Commons License 1 napja 0 0 272249

és a lakásokban élnek olyan fajok, amik csípnek? igazából amióta mondtad, hogy az a százlábú nem ártalmas, azóta hagyok futkozni a házban mindenféle pókot. mondjuk ha úgy van és elkapom, akkor azért a százlábút abból a szobából, ahol alszom, kidobom az ablakon. :))

Előzmény: CBNora (272248)
CBNora Creative Commons License 1 napja 0 0 272248

Nagyon kicsi a valószínűsége, hogy megmarjon, legfeljebb a hímek csatangolnak, de ők se támadnak emberre. Nem kell szorongatni vagy ráfeküdni.

Általában bent ülnek a lyukban, és a legkisebb zavarásra visszahúzódnak.

Előzmény: Didergő Király (272246)
sza_attila Creative Commons License 2 napja 0 2 272247

"A marást követően rövid időn belül émelygés és heves szívdobogás jelentkezhet"

 

Ó, akkor az olyan lehet, mint az első szerelem :))

Előzmény: Didergő Király (272246)
Didergő Király Creative Commons License 2 napja 0 0 272246

"A szongárai cselőpók marása a lódarázs csípéséhez hasonlóan kellemetlen. A marást követően rövid időn belül émelygés és heves szívdobogás jelentkezhet. A mérgében, amely különböző fehérjék keveréke, a szívösszehúzódások erejét fokozó vegyület is található."

 

ajajj

Előzmény: vizus (272244)
Róz(er57) Creative Commons License 2 napja 0 0 272245

Köszönöm.

Előzmény: vizus (272244)
vizus Creative Commons License 3 napja 0 0 272244
Előzmény: Róz(er57) (272243)
Róz(er57) Creative Commons License 4 napja 0 0 272243

Drága Nóra. Tudnál erről a pókról valamit? Úgy emlékszem,kisgyerkként pici bogyókat formáltunk kátrányból és azzal kifogtuk a lyukból.

Kertkedvelő999 Creative Commons License 6 napja 0 0 272242

Ó nem feltétlenül KELL, vagy pláne nem feltétlenül kötelező.

Én sem próbáltam még ki.

De jövőre:

mi lenne ha tudnánk úgy termelni  szépet vagy értékeset, hogy mellete

a mellékes járulékos (pld : gyomnövényt) is hasznosítsuk?

Sőt, mi lenne, ha kiderülne hogy -ne adj isten- még tápláló és finom is???

Ahogy nő a Globális tudás, talán úgy nőhet az általunk haszonba fogott

növények száma is.

 

Jövőre tuti kipróbálom.

Ha bevállik megírom.

Na csá.  

Előzmény: Didergő Király (272241)
Didergő Király Creative Commons License 2024.09.23 0 0 272241

kipróbálom majd, köszi, de valószínű, hogy majd csak jövőre, mert ahogy te is mondtad, viszonylag könnyű kihúzkodni, amit tegnap meg is tettem, ráment vagy másfél óra, olyan sok volt. nem hiszem, hogy idén újra megjelenik, de ha igen, akkor meg fogom kóstolni.

szürke madársóska van nálam, van a másikból is, de kevesebb, és azt könnyi kihúzni. a szürkének hálós gyökérzete van, sokkal macerásabb. elhúzni a mulcsot, kiszedni a gazt, visszahúzni a mulcsot. de gyökérdarabok mindig maradnak a földben, úgyhogy újrahajt. nem gondoltam volna, hogy át fog jönni valami ezen a mulcson, de a szürke madársóskának sikerült. gondolom vannak itt-ott rések, ahol megtelepszik, utána meg már könnyen szaporodik gyökérről.

Előzmény: CBNora (272238)
CBNora Creative Commons License 2024.09.23 0 0 272240

Ehető a lila levelű dísznövény is, az is csak mértékkel.

https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Oxalis+triangularis

Lejjebb van egy táblázat is sok Oxalis fajjal, a legtöbb ehető vagy nincs adat az ehetőségről.

Előzmény: Kertkedvelő999 (272239)
Kertkedvelő999 Creative Commons License 2024.09.23 0 0 272239

Mivel én ajánlottam először, fontos megemlíteni:

A madársóskából a szürke levelű madársóska, valamint a zöld levelű (parlagi) madársóska az ehető.

A piros levelű nem, de ha jól tudom azzal nem nagyon fogsz találkozni, mert a piros levelű nem őshonos itt, hanem Braziliából hozták be dísznövénynek.

Az az eredet nem biztos hogy 100 százalék, de az igen hogy a zöld és a szürke levelű ehető,

a piros meg nem! 

A porcsinnál nincs ilyen gond, ott mind ehető.

Előzmény: CBNora (272238)
CBNora Creative Commons License 2024.09.23 0 0 272238

A porcsin tényleg finom. Pl. sós mogyoróval és olívaolajjal pestónak, de salátába keverve is jó.

A madársóska kiirthatósága attól függ, melyik fajról van szó. Ha a szürke madársóskáról, akkor az nehéz ügy, nem fogod tudni csak úgy kihúzni, a többi kigyomlálható.

A porcsinon nem érdemes izgatnod magad, alacsony, rövid életű, nem fogja elnyomni a dísznövényeidet, ráadásul könnyű kigyomlálni. Eltűnni már nem fog, mert rengeteg magot szór. A madársóskák is, úgyhogy azok is lesznek.

Előzmény: Didergő Király (272236)
Kertkedvelő999 Creative Commons License 2024.09.23 0 0 272237

Megértem bosszankodásod.

Egyébként mindkettő "ehető", inség eledel, amiket a túlélési

könyvek első oldalain olvashatsz, mint könnyen elérhető vadon is növő ehető növények.

Nyersen ne annyira, de salátában, levesben, főzelékben stb.

Ezen kívül mindkettő gyógynövény is.

A madársóskát csak mértékkel, oxalát tartalma miatt,

de a kövér porcsint akár korlátlanul is eheti az ember, és egyes salátái

főzelékei finomak is, gyógyhatásai pedig hihetetlenül sokfélék, egy szuper növény.

 

Bár most lehet ettől nem lettél boldogabb..

:-)

De azt ajánlom szakíts a hagyományokkal, (és ha csak nem vegyszerezed agyon a kerted)

tegyél egy-két próbát saláta és főzelék fronton.

Ha bejön szuper lehet:

Nincs annál édesebb "bosszú", ha megehetjük a nekünk gondot okozó gyomnövényeket.

 

Kövér porcsin, a kincset érő gyógynövény | Mindmegette.hu

 

Erdőmánia - Kövér porcsin főzelék// ep.09 (youtube.com)

 

Kövér porcsin salátába ételekbe készítve avagy porcsin a kertemben és a konyhámban - Így főz anyátok (blog.hu)

 

Kövér porcsin: így készíts belőle percek alatt isteni pesztót - A konyhában... - Édenkert TV (edenkert.hu)

 

És a kövér porcsin gyógyhatásai:

 

Gyomnövénynek hiszed, pedig életelixír! Így fogyaszthatod a kövér porcsint - Életmód | Femina

 

 

Előzmény: Didergő Király (272236)
Didergő Király Creative Commons License 2024.09.23 0 0 272236

simán előfordulhat. nálam a dugványoknál volt az, hogy ugyan lehullajtották a levelüket, de kb. 2 hétig voltak nyugalomban, ha nyugalomban voltak egyáltalán, aztán nekiálltak hajtani.

 

más: a madársóskát sikerült már kiirtania valakinek? hiába a vastag mulcs, a rózsák körül minden felületet benőtt. azt tervezem, hogy kihúzkodom majd az egészet, de amíg nedves a talaj, addig nem akarom taposni a földet.

a madársóska és a kövér porcsin. ez a kettő visz nálunk mindent. az a vicc, hogy a kövér porcsinnal 3 éve találkoztam először, addig nem is láttam sosem. lehet, hogy a fenyők miatt nem telepedett meg, most meg fenyők már nincsenek, viszont laza a talaj, naposabb lett a terület, így minden résből jön kifelé.

Előzmény: Kertkedvelő999 (272235)
Kertkedvelő999 Creative Commons License 2024.09.22 0 0 272235

Futórózsák vannak lent a kerítésünknél, és előző télen érdekes jelenség volt.

Télen nem száradt el, hanem zöldek maradtak a levelei.

Mintha örökzöld lenne.

Nem nőtt, nem virágzott (télen), de nem is aludt téli álmot.

Volt már ilyen másnak is?

Előzmény: Didergő Király (272234)
Didergő Király Creative Commons License 2024.09.21 0 0 272234

semmit nem csinálok velük, csak kb. november végén leviszem, kora tavasszal meg felhozom őket. ha nem felejtem el, meglocsolom őket lent, de legtöbbször elfelejtem. őszintén szólva nem vagyok annyira oda a leanderért, emiatt sajnos nem kapnak elég törődést tőlem. mondjuk nem is szépek, de ez inkább amiatt van, hogy nincsenek tápozva sem. ha találnék helyet, kiültetném őket.

azért nem rajongok értük, mert mindenhol leander van, unalmas már. annyira nem szép, mint amennyi helyen látni. rózsából kellene több, azt nem tudom megunni. :)

 

két éve nagyon odavoltam a selyemmirtuszért, ültettem is, de már érzem, hogy ugyanazt a karriert fogja befutni, mint a leander. kell neki még 5, max. 10 év, és ugyanolyan elcsépelt lesz.

Előzmény: Kertkedvelő999 (272233)
Kertkedvelő999 Creative Commons License 2024.09.21 0 0 272233

Visszavágod?

Kapnak valami különleges kezelést?

Mikor rakod be őket, és mikor veszed ki?

Bent a pincében milyen gyakorisággal locsolod?

Előzmény: Didergő Király (272232)
Didergő Király Creative Commons License 2024.09.20 0 0 272232

a néni akitől az enciánt kaptam, egy teljesen sötét pincében telelteti őket. amikor tavasszal odaata, csontra ki is volt száradva a földjük, aztán mégis kihajtottak. amúgy a leanderek a mi pincénkben is jó pár telet kihúztak már.

Előzmény: Kertkedvelő999 (272229)
beetee Creative Commons License 2024.09.20 0 0 272231

A kopipaszta megszívatott. Ez egy recept a konyhaasztalra. 

Előzmény: AmazingGecko (272227)
Kertkedvelő999 Creative Commons License 2024.09.20 0 0 272230

Krumpli tárolásra viszont jó.

Arra is tervezték anno.

De mért ne tudnánk tudományos gondolkodással

másra is használni?

Előzmény: Kertkedvelő999 (272229)
Kertkedvelő999 Creative Commons License 2024.09.20 0 0 272229

De nem adtam még teljesen fel..

Két-három hónapot jól kibírnak, de fél évet már nem.

De mi lenne ha…

a locsolóvíz egy növekedést gátló anyagot is tartalmazna?

Mint pld a diófalevélben a jugon?

És csak 3. hóban kapnának tiszta vizet?

Növekedés gátló is lehet az erős visszavágás,

és a hűvös vagy hideg, valamint a locsolás  csökkentése is.

Egy párás nedves pincében ez simán lehet.

Pld ha locsolás helyett csak egy tálcán lévő rongyot raksz alá,

és nem a földet locsolod, hanem a cserép alatt lévő rongyot tartod nedvesen?

Valami vegyszer a “hibernálásra” jó lenne, 

még jobb lenne ha az mindenki számára olcsón elérhető lenne.

Pld mint a diófalevél.

Egész kis mediterrán arborétumot tarthatnék fent,

a pincém nagyságából ítélve….

Ha van tipp vagy tapasztalat az jöhet.

Télikertről meg melegházról ne írjatok,

az nekem nincs és nem is igen lesz.

Előzmény: Kertkedvelő999 (272228)
Kertkedvelő999 Creative Commons License 2024.09.20 0 0 272228

Az a baj a sötét pincékkel, hogy nem alkalmasak az átteleltetésre.

Hiányzik az a néhány ezer lumen fény.

Nemem is van egy nagyon nagy ilyen pincém, télen-nyáron 8-10 fok,

de fény nincs, eddig sosem sikerült átteleltetni egy növényt sem.

Nem hogy mediterránt, még muskátlit sem.

 

Előzmény: Didergő Király (272226)
AmazingGecko Creative Commons License 2024.09.19 0 0 272227

Sziasztok!

 

 

 

 

Ez milyen gyümölcs lehet 1:08:10-nél?

 

https://www.youtube.com/watch?v=qttKtG62Mlc

Didergő Király Creative Commons License 2024.09.19 0 0 272226

már bánom, hogy 22 literesbe ültettem, nem pedig a 35-ösbe. kicsit tartok egy későbbi átültetéstől. úgy döntöttem, hogy nem viszem le a sötét pincébe, hanem a garázsban fogom teleltetni, közel az ajtóhoz, ott hidegebb van. az a szar, hogy van az ajtón egy felülvilágító ablak, ahova télen be tud sütni a nap, és fűtés nélkül is szépen felmelegszik a helyiség. mondjuk ha kint 8-10 fok, nap sütés van, akkor bent 15-20 is lehet. de gondolom, hogy spanyolban, a ház előtt sem állítgatja nekik a termosztátot senki, szóval ott is lehet 5 fok is, meg 20 is. a másik lehetőség a pince, ahol pár fokkal hidegebb van, viszont vak sötét.

Előzmény: beetee (272225)
beetee Creative Commons License 2024.09.18 0 0 272225

upsz.. nem néztem meg a képet....

azt hittem a bougainvilleáról csak úgy általánosságban megy a polémia.

Igaz, amit mondasz a cserepesekről. Kinyitva a linket, látszik is az aránytalanság a cserép és a lombtömeg mérete között. 

Egy 5-6-szor nagyobb valódi dézsa kevésbé stresszessé tenné a locsolást.

Nekem is vannak cserepeseim.

Most pl a papaják szivattak meg. 

Nevelgetek 3 hegyipapaját magról pár éve, meg szereztem egy nemhegyi, törpéset is múltkor... nőttek, vegetáltak, az egyik idén már virágzatot is hozott, de pár hete tett be egy olvtárs képeket az ő példányairól a trópusis topikba, és akkor szembesültem, hogy azok a 30-35-ös cserepek, amikben az enyémek vannak, kicsik. 

Átültettem 40-esekbe, és meglódult mindegyik. Persze a föld is fel lett frissítve, de biztos kicsi volt az élettere. 

 

Nagyon is számít, mekkora a közeg, amiben élnie kell.

 

Előzmény: CBNora (272224)
CBNora Creative Commons License 2024.09.18 0 0 272224

A cserepes növények egész máshogy viselkednek, nem tudnak mélyen legyökerezni. Nekem van olyan növényem, ami a kertben kimondottan szárazságtűrő, de cserépben nyáron naponta 3x meg kell locsolni.

Előzmény: beetee (272222)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!