Himlővírusok ellen viszonylag nem nehéz vakcinát csinálni.
A HIV vírus teljesen más eset, az egy alattomos szörnyeteg, a kettő között az egyetlen hasonlóság az, hogy mindkét esetben jobb lett volna az afrikai majmokat békén hagyni... Meg a denevéreket, meg az üsszes többi állatot, amelyekben a vírusok szépen eléldegélnek, de amint átugranak az emberre, brutál dolgokat csinálhatnak vele.
Minél jobban pusztítja az ember az állatok élőhelyeit, és minél k9özelebb kerül az állatokhoz, annál több betegség ugorhat át az emberre... Miközben az őserdők elpusztításával sok olyan értékes vegyület is eltűnik, amit az evolúció a növényekben és állatokban évszázmilliók alatt hozott létre, és hatásos gyógyszerek alapanyagai lehetnének a jövőben, akár a multirezisztens baktériumok ellen is.
A két törzs közül egyelőre a kevésbé veszélyes terjed Európában.
Állítólag a bárányhimlő ellen újabban oltottak, és a feketehimlő ellen régebben oltottak valamivel védettebbek lehetnek ellene. (Ami érdekes, mert feketehimlő ellen baromi régen oltottak. Tehát ez az egész csak talkálgatás lehet inkább.)
Van kifejlesztett vakcina a majomhimlő ellen, a WHO engedlyezet is állítólag, csak aztán nem kezdték el gyártani mégsem. Nyilván ehhez járvány is kéne nekik.
Ádám bátyám pávát látván száját tátván járványt várván pávává vált.
(Mint ahogy a különféle himlők elleni vakcinák, úgy a különféle majmok is, már régóta ismertek előttünk.)
Amiként azt a majomhimlő elleni vakcinák előrehaladott kutatási-fejlesztési üteme is demonstrálja (ami nem meglepő, hiszen már a koronavírus akármelyik jövőbeni mutációja ellen is védő vakcinák tömeges előállítására vagyunk képesek), úgy prognosztizálható: a közeli jövőben még azt megelőzően kifejlesztésre (és terítésre) kerülhetnek a bármilyen vírus elleni vakcinák, hogy az eleddig addig ismeretlen vírusok bárkit is megfertőzhetnének – nemhogy (világ)járványt okozhatnának.
A Bavarian Nordic által a himlő és a majomhimlő megelőzésére kifejlesztett újabb vakcinát engedélyeztek az Európai Unióban, az Egyesült Államokban és Kanadában (Imvanex, Jynneos és Imvamune néven), és zajlik a vírus elleni szerek fejlesztése.