Keresés

Részletes keresés

Belohin Creative Commons License 2 napja 0 0 27658

Vártam az idény értékelésével, hogy hátha lesz esztétikusabb képem, de már nem reménykedem.

Nagyon lehangoló az eredmény. Az aszályon kívül soha nem látott invázióban támadtak a kártevők. A zöld poloskák és a bagolylepkék a termés nagyobbik részét teljesen tönkretették. Hatékony védelmet eddig nem sikerült kigondolni ellenük. Jövőre talán egész sátrat építünk; nem fátyolfóliából, hanem rovarhálóból. Remélem, az eléggé szellőzik ahhoz, hogy ne legyenek megint betegek a növények, mint múlt nyáron.

 

Két próbaidős fajtám volt, az egyik a Mexico, a másiknak nem tudom a nevét. A rövidség kedvéért XL-ként fogok hivatkozni rá. Mindkettő nagy méretű, gerezdes típus. Sajnos, típushibákkal. A gerezdek közötti völgyekben repedősek, az XL körkörösen is. A kocsánnyal szemben kis parás foltot fejlesztenek. Kisebb mértékben zöldtalpasodnak is. A nagy bogyónak viszont előnye, hogy ha a külső réteget le kell hámozni a poloska-kár miatt, még mindig marad belőle számottevő darab. A Mexico-nak 75 dekásat ígértek, ahhoz feltehetően jó körülmények is kellenének. Ebben az aszályban 36 dekás volt a legnagyobb, az történetesen az XL-en.

 

A Mexico nagyon erős növésű, vetekszik a régi fajtámmal, pedig azt eddig még nem szorították meg. A bogyó nagyon laza, vizenyős húsú, darabolás közben szétnyomódik. Az íze is híg, de annyira nem vízízű, mint az ökörszív. És van egy üde zamata, amit eddig egy fajtában sem éreztem.

Az XL lassabban növekszik, a szára aránylag vékonyabb, a levele pedig sajátos. Ha valaki felismerné róla, írja meg a nevét legyen szíves.

A bogyó húsának viszonylag jó tartása van. Az íze tömény, rusztikus paradicsomíz. Savban elég hangsúlyos, de túlzásba nem viszi.

 

A két fajta íze jól kiegészíti egymást, meg fogom tartani őket. A nagy bogyókkal szaporább a befőzés, és leginkább arra valók ezek.

eeddie Creative Commons License 2 napja 0 0 27657

A kiültetettek nálam is kicsik, kevés is van rajtuk. 

Előzmény: 55judit (27655)
eeddie Creative Commons License 2 napja 0 0 27656

Én nem használom semmire, megeszem mindet. Nekem ez a legfinomabb paprika. A vastaghúsút nem szeretem. 

Előzmény: szentimrei.agnes (27654)
55judit Creative Commons License 6 napja 0 0 27655

Azért nőhet olyan jól, mert az üvegházban pára is van. Az enyémek kiültetve kicsik, és most kevés van rajtuk. A vödrös ami teleltetve lesz kicsit nagyobb, sok trágyás vizet kap, de a levegő nagyon száraz. Idén semmi nem halad ahogy kell. Károm is keletkezett bőven. Várom a szebb jövőt!

Előzmény: eeddie (27653)
szentimrei.agnes Creative Commons License 6 napja 0 0 27654

idén nálam először van bohócpaprika, talán Tao-tól kaptam a magját. Szép nagy bokor, sok terméssel. Most kezdett érni, vannak már rajta pirosak. Itt még nem potyogtat.

Mire használjátok? Egyet kóstoltam, finom, nem csípős, nagyon vékonyhúsú.

 

Poloskákból itt is többféle van idén. És már mindenre mennek. Céklán, mángoldon, bazsalikomon, sőt szőlőn is találtam. A füge már ehetetlen miattuk.

És hogy a paradicsomos topikcímnél maradjak, már a koktélokon is vannak. Az Ivory Pear ami még megúszta, talán a semmilyen színe miatt.

 

 

eeddie Creative Commons License 6 napja 0 0 27653

Azt azt hiszem nem írtam, hogy az átteleltet kiültettem tavasszal az üvegházba, már a negyedét elfoglalta. 

Előzmény: eeddie (27652)
eeddie Creative Commons License 6 napja 0 0 27652

Eleve egy cserépben lévő bohóc volt. Idén is azért tartok egyet cserépben hogy majd azt teleltetem. Sajnos a fekete chili rosszul sikerült, nem lesz amit teleltessek. 

Előzmény: 55judit (27650)
eeddie Creative Commons License 6 napja 0 0 27651

10 - 12 fok körül. Van egy használaton kívüli zuhanyzó-wc, ott nincs fűtés. Ott vannak a citromok is. Teleltetés előtt vágtam vissza. A fekete chili nem bírta ki. 

Előzmény: CBNora (27649)
55judit Creative Commons License 6 napja 0 0 27650

Miben szoktad teleltetni a bohócot, és kb. hány fokban?

Én vödörben és 8-10 fokban. lehull a levele, tavasszal jól visszavágom, el is hal több ága. Mégis beindul és 1 hónappal előbb érik mint az az évben vetettek.

Előzmény: eeddie (27648)
CBNora Creative Commons License 6 napja 0 0 27649

Hány fokon telel?

Előzmény: eeddie (27648)
eeddie Creative Commons License 6 napja 0 0 27648

Szóval ezért potyog a bohócpaprika. Csak csodálkoztam. Bár idén van rengeteg, az áttelelt tövön több száz kisebb nagyobb. Kb 1 nm helyet foglal el. Ráadásul a kintiek is beindultak, ott is sikerült 3 palántát életben tartani. Kedvenc paprikám. Máskor is megpróbálok egy tövet átteleltetni, sokkal hamarabb van és nagyobb a bokor. 

Előzmény: CBNora (27645)
CBNora Creative Commons License 6 napja 0 0 27647

Ma vetettem el a retket. Az előrejelzés alapján nincs is mire várni, hétvégére még melegebbet jósolnak, ki tudja, meddig tart. Majd szorgosan öntözöm.

Előzmény: 55judit (27646)
55judit Creative Commons License 6 napja 0 0 27646

Kétszer vittem fél-fél vödörnyi kukacos paradicsomot a komposztálóra a napokban ügyelve hogy középre kerüljenek ahol forróság lesz. Olvastam hogy a talajban telelnek át bebábozódva, a kertben gondosan összeszedek minden parit. A lehulló kukacot nem látom meg sajnos.

 

Nálam a bohóc még egészséges. Később szedek belőle, mert teljesen piros még nincsen.

 

A fahullás almádra én is szívesen lecsapnék. :)

 

3 féle poloska van a kertben. A paradicsomon elvétve, viszont idén a fügére szoktak rá. A zöld és a szürke is eszi, és a kisebb fajta szürke is van, ami a málnát szereti. 

 

Pocok is van bőségesen, a retkem meg el van vetve. Kíváncsi leszek mi marad. Szerencsére a sütőtököt nem rágják meg.

Előzmény: CBNora (27645)
CBNora Creative Commons License 6 napja 0 0 27645

Itt is ez van. Eszik a bohócpaprikát is, amibe belerágtak, lepotyog.

Nem vagyok azért kétségbeesve. Tettem el annyit, amennyi télre kell, enni van még bőven koktél és pár szem talán a nagyobbakból is lesz még. A poloskák miatt rengeteg lerohad, de a paprikát is kell úgyis enni, az idén nagyon jól sikerült, valahogy el is kell tenni belőle. Ketten mindent úgyse tudunk megenni.

Ellepett a hullott alma is. Már finom, azt is be kell főzni, és persze folyamatosan van gyümölcsleves, ha sütök, abba is teszek almát. Engem nem lep meg a hullás, ezek zömmel kukacosak és mindig ez van, amikor van termés. Marad a fán is elég, amit el lehet tenni télre, úgyhogy nem baj ez, csak most nem győzöm feldolgozni és osztogatni.

Előzmény: 55judit (27644)
55judit Creative Commons License 6 napja 0 0 27644

Buli van. Egyik ki, másik be:

 

beetee Creative Commons License 2024.08.12 0 0 27643

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=136408108&t=9096652

csak leveket. 

még fekete (sötétből) is, csak arról nincs kép.

 

Más-más ízük volt. 

Előzmény: piro para (27641)
55judit Creative Commons License 2024.08.12 0 0 27642

Ki lehet hagyni 2 nap locsolást is ha előtte alaposan be van öntözve. mert bizony gyorsan szárad, ami mindig gyakran kapott vizet, annak a gyökérzete eléggé fent van.

Szomszédomban hétvén szoktak jönni a kerthez, de a paradicsom egy része - ami magától kelt sosem kapott öntözést, másik része ültetéskor lett kicsit meglocsolva. Élnek. Bár mostanra lentebb is teljesen szárazban vannak a gyökerek.

Előzmény: piro para (27641)
piro para Creative Commons License 2024.08.12 0 0 27641

Bár szomorúan konstatálom, hogy senki sem írta azt, hogy ki lehet hagyni 1 nap locsolást, de azért köszönöm, hogy megosztottátok locsolási szokásaitokat. Holnap remélem sikerül befőzni a második adag paradicsomot, és lehet onnantól el fogok engedni 1-2 fajta paradicsomot, hátha kibírja a kétnaponkénti locsolást.

 

Nagyon sajnálom, hogy még mindig nincs fotózási lehetőségem, így nem tudom megörökíteni a szüreti palettát, mert idén nagyon színes választékot sikerült összehoznom. Apropó valaki készített már sárga, zöld, vagy feketés ketchupot?

kabret Creative Commons License 2024.08.11 0 0 27640

Apukám reggel öntöz, én meg este ha eszembe jut. :)

Előzmény: piro para (27633)
kabret Creative Commons License 2024.08.11 0 0 27639

Ezt megcáfolnám, itt szabadföldön és az üvegházban is kötnek. Lassabban érnek be az igaz, de nincs velük semmi gond.

Előzmény: eeddie (27635)
C20NE Creative Commons License 2024.08.11 0 0 27638

Reggel és délben megy a csöpögtető 20-20 percig.

Előzmény: piro para (27633)
Belohin Creative Commons License 2024.08.11 0 0 27637

Láttam olyan véleményt, hogy az egyenetlen vízellátás is oka lehet a csúcs feketedésének. Másrészt a talajom is gyenge vízmegtartó. Úgyhogy mindennap; olyan 17 - 19 óra tájban.

Előzmény: piro para (27633)
piro para Creative Commons License 2024.08.11 0 0 27636

Már jó ideje 30 fok körül van a levegő, a futók folyamatosan nőnek, és mégis vannak kis parik rajta,

nem egész fürtök, de pár darab igen, és nincs így elégve a vége, mint a képen.

Előzmény: eeddie (27635)
eeddie Creative Commons License 2024.08.11 0 0 27635

30 fok fölött nem köt a paradicsom. 

Előzmény: kalapacsolok (27632)
CBNora Creative Commons License 2024.08.11 0 0 27634

Változó, amikor éppen rá tudom szánni magam. Kannával akár délben is. A magaságyásban naponta, néha kétszer is, a kert végében kötött talajon lévőket ritkábban.

Késő este soha, akkor már csak a macskákat megetetni megyek ki a kertbe.

Előzmény: piro para (27633)
piro para Creative Commons License 2024.08.11 0 0 27633

Ti hogyan locsoljátok a paradicsomot a kánikula idején, reggel, vagy késő este,

de legfőképpen az a kérdésem, hogy minden nap?

Anno a piacozó ismerősöm azt mondta, hogy amikor már bőven érik (nem fólia esetében),

nem locsol naponta.

kalapacsolok Creative Commons License 2024.08.10 0 0 27632

Sziasztok! Kezdő paradicsomos vagyok... A tőke maga szép, 4 féle palántát vettem, mindegyik elég keveset hoz. Trágyázva volt, víz elvileg van, nem szárad el. 

 

Azt vettem észre, hogy hiába virágzik, a virág vége sokszor frissen leszárad. Néhány termés marad csak. Mi lehet az oka? Túl erős tűző nap, UV? Gomba? Vízhiány?

55judit Creative Commons License 2024.08.10 0 0 27631

Hoznak nekem jövőhéten 1 zsák alginitet. Bőségesen jut majd a paradicsomnak is. Ez lesz, osszák be! + komposzt, + időnként trágyalés locsolás. Most kapták a drága Fitohorm kalcium és turbó kálium lombtrágyát, 0 eredménnyel. Talán az elején a kalcium még használt, később az se. Lehet hogy a pokoli hőség is közrejátszott.

 

Jövőre még kisebb lesz a veteményes, mert nagy teher a 200 l vizet kihordani naponta. De legalább rengeteg sütőtököm lesz. 😀

Előzmény: alfi13 (27625)
alfi13 Creative Commons License 2024.08.09 0 0 27630

A fahamuba kálium van a csúcsrothadás meg Kalcium hiány miatt jön létre.

Előzmény: Hooti (27628)
eeddie Creative Commons License 2024.08.09 0 1 27629

Válaszoltam, de másik email címről. 

Előzmény: 55judit (27627)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!