Mező Ferenc, Kun László, Keresztényi József, Kutassi László, Rejtő László, Füzesy Zoltán és társaik nyomdokain, magyar és nemzetközi vonalon, a kezdetektől a legutóbbi évtizedekig
Különben a mostani olimpiának nem sok köze van sem az ókori göröghöz, ahol ez egy versengés volt a városállamok közt, csak férfiaknak, sem a 1896-os elképzelésekhez, ott gyakorlatilag egy amatőr versenyt képzeltek el úriembereknek, mára meg egy üzleti vállalkozás lett hivatásos sportolók részvételével.
Az olimpia olyan országoknak való akik gazdagok és nagy népességük van, mint az USA, Franciaország, Anglia, Németország, Japán, ezek tudják hasznosítani a felépült sportlétesítményeket később is vagy eleve rendelkeznek ezekkel, nem véletlen hogy az utolsó nyereséges olimpia Los Angelesben volt 1984-ben.
Apropó, olimpia, itt egy összeállítás arról,hogy mibe is kerültek az utóbbi évtizedek olimpiái. Nos nem véletlen, hogy a gazdag, jómódú Belgiumnak vagy Hollandiának eszébe se jut ilyenre költeni az állam pénzét.
Persze, de igazából nem tudni, hogy 4 év alatt mi fog történni, borzasztóan fölgyorsult a világ, összevissza csaponganak az események, előre egyáltalán nem várt, hirtelen események befolyásolják a világ folyását, mint 2020-ban a COVID-járvány kirobbanása vagy 2022-ben az orosz-ukrán háború kitörése.
Amúgy meg véleményem szerint a civilizációnk fejlődésének Seneca-görbéje már elérte a csúcspontját, valahol a 2010-es években voltunk a platón, most már az enyhén lefelé ívelő szakasz elején lehetünk, ami aztán ha lassan átmegy egy nyílt és egyértelmű hanyatlási fázisba, az nyilván erősen ki fog hatni az élsport világára is.
Párját ritkító megnyitó volt, de jól tükrözte Macron személyiségét, gondolom a 2028-as olimpia is hasonló megnyitót kap majd mivel Kaliforniában rendezik.
Egy kis sporttörtéelem. Egykoron határon túli magyarokkal erősítették a magyar válogastottakat, aztán jött az echte román Miriuca, ma már ott tartunk, hogy a műkorcsolyázók közt az oroszok mellett csak tévedésből vannak magyarok,a szabadfogású válogatott nyelve lehetne a dagesztáni, most pedig Koreából honosítottunk gyorskorcsolyázókat, hogy legyen olimpiai éremesélyünk...
https://index.hu/sport/futball/2024/06/22/labdarugas-vilagbajnoksag-1974-vb-brazilia-zaire-szabadrugas-sorfal/ A VILÁG AZONBAN AKKOR MIT SEM TUDOTT ARRÓL, HOGY A 9–0-S VERESÉG UTÁN MOBUTU MEGÜZENTE A JÁTÉKOSOKNAK: HOGYHA 3–0-NÁL SÚLYOSABB VERESÉGET SZENVEDNEK, NE IS TÉRJENEK HAZA ZAIRÉBA, MERT KIVÉGEZTETI ŐKET! Ezzel a lelki teherrel állt ki a csapat a brazilok elleni meccsre. És a 85. percben már 3–0-volt a mérkőzés állása Jairzinho, Rivellino és Valdomiro góljaival. Akkor a zairei kaputól mintegy 22 méterre, ígéretes pozícióból szabadrúgáshoz jutottak a dél-amerikaiak... A labda mögé Rivellino, a világ talán legfélelmetesebb szabadrúgás-lövője állt oda. Ha berúgja, ezzel – tudtán kívül természetesen – „aláírja” a zairei játékosok halálos ítéletét.
https://index.hu/sport/futball/2024/eb/2024/06/15/hetven-eve-nem-latott-pofonba-szaladt-bele-a-skot-valogatott/ Skócia az elmúlt hét évtized legsúlyosabb vereségét szenvedte el világversenyen, amióta az 1954-es világbajnokságon 7–0-ra kikapott Uruguaytól – írta a Nemzetközi Labdarúgás-történeti és -statisztikai Szövetség (IFFHS) annak kapcsán, hogy a skót válogatott 5–1-re alulmaradt a házigazda Németországgal szemben a labdarúgó-Európa-bajnokság pénteki, müncheni nyitómérkőzésén, a magyar érdekeltségű A jelű csoportban. A futball történetével és statisztikáival foglalkozó nemzetközi szervezet szombati összefoglalójában emlékeztetett rá, hogy Skócia hasonló súlyos veresége legutóbb az a 0–6 volt, amely 2003 novemberében érte Eb-selejtezőn Hollandiától. Öt gólt pedig péntekig utoljára 2012 májusában kapott azon a barátságos mérkőzésen, amelyet az Egyesült Államokkal vívott, s amelynek a vége szintén 5–1 lett a floridai Jacksonville-ben. A németek 5–1-es sikere a kontinenstornák történetében a legnagyobb különbségű győzelem volt nyitó összecsapáson. Több találat csupán egyetlen Eb-nyitányon esett: 1960-ban, a párizsi Parc des Princes stadionban, a Franciaország-Jugoszlávia találkozón (4–5).