Keresés

Részletes keresés

szervezkedő Creative Commons License 3 napja 0 0 2196

A Zweigelt szüretet lekéstük (elnyaraltuk), így holnap Kékfrankost csinálunk belőle."

 

"Ez azt jelenti, mint a nagy borászatokban általában, hogy az dönti el, hogy zweigelt vagy kékfrankos, hogy a szalag mellett dolgozó hölgyike éppen milyen cimkét ragaszt a palackra?"

 

Ennél azért sokkal szigorúbb az eredet védelem Magyarországon.

 

Te is tudod, csak olyan bort lehet készíteni, amilyen szőlőről van származásid. Így a palackozaskori különböző cimkézés is csak városi legenda.

 

Erjesztőtorony szinten tekintve nem lesz akkora mennyiség, sőt talán még jól is fog állni neki. Ez a kettő fajta szinte testvérek.

 

(Annak a receptje, hogyan lehet zalgyongyebol Cabernet Sauvignont csinalni, az apáról fiúra száll, egy ilyen publikus felületen nem osztanám meg.)

:-D))))

Falusi1 Creative Commons License 2024.08.16 0 0 2195

Ez már Karinthy: "Röhög az egész osztály"-a.

van_Persil Creative Commons License 2024.08.16 -17 0 2194

Arra se emlékeszel, hogy "a Soma eröszakos volt? Nem, történelem-magyar szakos"

https://www.youtube.com/watch?v=VQZ2_e5rrLo

Előzmény: Falusi1 (2193)
Falusi1 Creative Commons License 2024.08.16 0 0 2193

Ráfoghatnám a melegre,  hajlott koromra, a háborús helyzetre stb... de nincs meg.

Előzmény: IsKol (2192)
IsKol Creative Commons License 2024.08.16 0 0 2192

Kiskorú K. Erzsébet (Dizsike) megvan?

 

 

Előzmény: Falusi1 (2191)
Falusi1 Creative Commons License 2024.08.15 0 0 2191

Olvasva az írásaidat csodálkozom hogyan bírod mindezt energiával és idővel. Néha nem is tudlak mindig követni, de a "gyarmatáru" alapján bizonyára jól csinálod.

Köszönöm ezt is és a segítségedet. Úgy tűnik sikerült megfogni a lisztharmatot. 

Előzmény: IsKol (2190)
IsKol Creative Commons License 2024.08.15 0 0 2190

Az idei "sietős" érés mindenkinek oda(ba.....)vágott.

 

Tavaly kb. 1 hónap alatt volt 5 tétel amit kezeltem és ebből csak kettő volt rozé melyekhez nagyobb figyelem kellet de ezek között is volt egy hónap különbség a feldolgozásban.

 

Most 5 nap alatt 4 tétel amiből 3 "érzékenyebb" és a szűk keresztmetszet a hűtés volt...

 

Így legalább lesz idő az ültetvénnyel foglalkozni ( villanypásztor-kerítés, pótlásoknak gödör, távtartók installálása stb) ;-)

Előzmény: szervezkedő (2189)
szervezkedő Creative Commons License 2024.08.15 0 0 2189

(Nem unatkozok. Vannak feladatok ami kalanddal is jar +brutál meleg van felénk, szinte elviselhetetlen.)

 

A magas cukor és a mostani meleg idő szerintem egy nagy kihívás a borkészítés során.

Az erjesztesi körülmények megteremtése előtt már az élesztő kiválasztása is erdekes lehet. Ha széles hőtartományban is megél akkor az magasabb hőmérsékleten intenzív is lehet, tehátegjobban "fűt". Ha felugrik a hó és azt nem birja a gomba, akkor leáll. Ha sok a cukor, sok az alkohol és nem birja leáll. Ha elején beleteszed hozzá az osszes tapsot, akkor heves az erjedés mert van kaja. Ha több adagban es gyorsan lemegy az erjedés, akkor hamarabb kiforr minthogy az utolsót megkapná és lehet lehet nem forrt ki teljesen.

Stb stb stb.

 

Drukkolok neked hogy jól sikerüljön és ne legyen semmi gubanc!

A győztesek nem amiatt azok mert minden összejön nekik, hanem mert nem adják fel. 

Előzmény: IsKol (2188)
IsKol Creative Commons License 2024.08.14 0 1 2188

Covekce! Tán unatkozol?

 

140 literes tartályban erjednek a rozék és a csapról veszem a mintát.

 

37,5 °-ban fejeztük be a szüretet és a zuzás-bogyózás után kaptak a kádak (150-150 kg) 10-10 fagyasztott PET palackot (persze vízzel feltöltve). A léelválasztás után (3 illetve 4 óra) 50-50 liter kapott 4-4 palack hűtést. 4-5 óránként kellet volna cserélni "hűtést, hogy 15°C környékén legyen tartósan...

Van egy kb. 30+-os nagy fagyasztó szekrény ami nem bírta a 10-12 óránkénti cseréket...  és ma már nem tököltem, vettem szárazjeget. Ha nem pöcsölök a fagyasztási kapacitással, már hétfőn venni kellet volna szárazjeget.

 

A "kivéreztetett" vörös cefrét fel is kellet vinni a hegyekbe kedden, mert már 29,8°C volt a hőmérséklete. Az most erjed szépen 23-24-fok között... (nem tudom, hogy a magas hőmérséklettől és/vagy a fajtáktól, de olyan málna illat van a pincében..., lehet odavonzza a nógrádi medvéket ;-) )

 

Most a hőmérséklet 14-15 °C között van viszont a keverés miatt ez egységes lent is és fent is.

 

A Solaris mennyisége miatt demizsonban van, ami egy 90 literes kádban, vízzel, külső hűtéssel megy, napi 10 palack hűtési sebességgel 14-15 °C környékén "pötyög".

 

Szóval, a logisztika is egy külön tudomány ;-)  

 

 

Előzmény: szervezkedő (2185)
van_Persil Creative Commons License 2024.08.14 -17 0 2187

A szoktatás alap. viszont, ha már egyszer beindult, akkor leállítani nem tudod az ideiglenes aláhütéssel sem, hacsak nem valami spéci csírátlanító technológiát alkalmazol, hogy stabil maradékcukrod legyen.

Előzmény: IsKol (2186)
IsKol Creative Commons License 2024.08.14 0 0 2186

Ha lenne neve a tevékenységemnek akkor Középút-nak hívnám ;-)

 

A rozékhoz használt fajélesztő +6°C-tól dolgozik és igencsak alkohol toleráns. A rehidratált élesztő erjesztendő tételbe adásakor kerülni kell a 10°C-nál nagyobb hőmérséklet különbséget és ezt figyelembe véve csak 5°C csökkentéseket végeztem.

De

A szárazjég mínusz nagyon sok és bár "rohangál a felszínen illetve az erjedő mustban mikor keverem de lehet pár gomba nem volt boldog mikor a jég nekiszaladt ;-)

 

Amúgy nem történhetett nagy gond mert pár órával később újra elkezdett "habosodni".

Előzmény: van_Persil (2184)
szervezkedő Creative Commons License 2024.08.14 0 0 2185

Hőmérsékletet hol méred?

Mit jelent az hogy nem tudod lehűteni? Milyen most a hőmérséklet a tetején mérve?

Előzmény: IsKol (2183)
van_Persil Creative Commons License 2024.08.14 -17 0 2184

Sztem az épp hogy erjedésnek indult nem fajélesztős mustokban egyszerre többféle élesztőtörzs is jelen lehet, a hidegsokkal szerencsés esetben azt érted el, hogy az erjedés iránya elmozdult a trópusi gyümölcsös aromák irányába. Csak nagyon felületesek ezen a téren az ismereteim, de a hideg erjesztéssel lehet a citromos-mangós-ananászos ízvilágot előcsalogatni (nem összekeverendő a "citromlé"-vel!), azt tudni vélem, hogy az ananászhoz kell a leghidegebb.

Azt nem tudom, hogy a te szőlőművelési-borkészítési felfogásodba belefér-e a tápsó használata, ha igen, akkor hajrá!

Előzmény: IsKol (2183)
IsKol Creative Commons License 2024.08.14 0 0 2183

Olvtársak!

 

A fehér és rozé mikrotételeket nem tudom fagyasztott PET palackokkal "rendesen" lehűteni (nem elég a fagyasztó kapacitása).

 

Nosza adjunk neki szárazjeget...

 

Első lépésben adtam kb. 700 gr-ot kb. 50 liter épp hogy erjedésnek indult musthoz, folytonos kevergetés közben és levitte kb. 3 °C-szal a hőmérsékletét (ja és közben Omega koncerten is voltam ;-)  )

 

Miután "kigázolt" a tartály, kapott még egy adagot amivel közel kerültem a kitűzött hőmérsékleti célhoz de akkor eszembe jutott, nem kapott-e nagy sokkot az élesztő

 

kb. 2 percig "forrott az anyag" kevergetés közben...

hotib Creative Commons License 2024.08.10 0 0 2182

Van két 100literkörüli 10 éves tölgyfa hordom . Az egyik tökéletes most vettem ki belőle a bort savállóba.  A másikban is elforr a bor ,De fejtés után erős cserfa ízű a bor benne , Szenátorral forrázom évente hogy bent hagytam 25liter bort szüretig ,de idén is fejtés után három héttel 50liter át kellet tennem egy150literes savállóba. Lehet kezdeni valamit ezzel a hordóval??  vagy VIRÁGOSÉDÉNY. 

van_Persil Creative Commons License 2024.06.30 -17 0 2181

ideális esetben hasítva-gyalulva, nem pedig fürészelve.

Előzmény: --atis-- (2180)
--atis-- Creative Commons License 2024.06.30 0 0 2180

Köszi!

Előzmény: szervezkedő (2179)
szervezkedő Creative Commons License 2024.06.29 0 0 2179

Csertölgy!

Előzmény: --atis-- (2178)
--atis-- Creative Commons License 2024.06.29 0 0 2178

Sziasztok!

Van egy régi kézi 60 literes szőlőprésem, aminek a fa részét a szú kikezdte annyira, hogy a tavalyi préseléskor el is tört egy léce.

Milyen fából lehetne a kosarát újra lécezni? Tölgy, akác?

 

 

van_Persil Creative Commons License 2024.06.17 -17 0 2177

rosszabb évjáratokban meg RAW...

Előzmény: IsKol (2176)
IsKol Creative Commons License 2024.06.17 0 0 2176

Grow lesz az Olaszrizling?

 

"A GROW mozaikszó, az olaszrizling horvát/szerb (graševina/grašac), cseh/szlovák (ryzlink vlašský), magyar, illetve osztrák (welschriesling) nevéből áll össze. Miközben a magyarországi termelők évekkel ezelőtt még vért izzadtak egy olyan névért, amit használni lehet az exportpiacokon... Az angol szó (termeszteni, növekedni) és annak sokszínűséget és közép-európai kontextust megtestesítő rétegei annyira megtetszettek a balatoni borászoknak, különösen a fiatalabb termelőket összefogó Rizling Generáció borászközösségnek, hogy kérelemmel fordultak az Agrárminisztériumhoz: a nemzeti szőlőfajtajegyzékben a grow mostantól az olaszrizling szinonimája legyen, azaz lehessen használni a címkéken az eddigi fajtanév helyett."

endrepp Creative Commons License 2024.03.19 0 0 2175

Mármint a szenes szűrés után is marad némi íze, illat nem nagyon.

Előzmény: endrepp (2174)
endrepp Creative Commons License 2024.03.19 0 0 2174

Nem tudom pontosan mire gondolsz biztonság alatt a színanyaggal kapcsolatban, de ennek nincs jelentősége, nem festi meg az edényt, semmi ilyesmi nem fenyeget pálinkafőzésnél, kékszőlő cefréből készül közvetlen szőlőpálinka, de bodzából is készül, annak igazán komoly festő képessége van, de szó sincs róla, hogy ennek lenne biztonsági vonatkozása.

Viszont arra ne számíts, hogy neutrális lesz a párlat, biztos lesz íze, ezzel a technikával nem lehet vodkát főzni, többszöri ismételt lepárlással sem, ahhoz vodka főzőm torony kell, 5-6 tányér. De gin számára szerintem megfelelő az így kapott alapszesz ennek ellenére, sokak szerint még jobb is.

Előzmény: Monek Tamás (2173)
Monek Tamás Creative Commons License 2024.03.19 0 0 2173

Köszönöm a válaszokat. Ezekszerint az aktív szén lesz a nyerő. A színanyag eltávolítása a főző biztonsága érdekében történt volna. Köszönöm! :)

endrepp Creative Commons License 2024.03.17 0 0 2172

A színanyag sem megy át desztillálással, felesleges foglalkozni vele, előtte szűrni nincs értelme, utána viszont átküldeném inline aktívszén patronon, az kiszedi, amit ezzel a technológiával ki lehet.

Előzmény: van_Persil (2171)
van_Persil Creative Commons License 2024.03.17 -17 0 2171

A Jack Daniel´st pl. faszénen csurgatják át közvetlenül a lepárlás után.

De a színanyagot lehet akár még a lepárlás elött is csökkenteni aktív szénnel.

Előzmény: endrepp (2170)
endrepp Creative Commons License 2024.03.17 0 0 2170

Lefőzés után átküldöd aktívszén szűrőn párszor, esetleg rátenni egy kis szivattyút és magára hagyni hagy menjen körbe-körbe.

Célszerűen a főzésnek oszlopon kellene történnie, ha erre van mód és a fejhűtést jó magasra kell állítani, minél töményebb szeszt főzni.

Előzmény: Monek Tamás (2168)
IsKol Creative Commons License 2024.03.17 0 0 2169

Hát az itt lévő olvtársak szeretnének minél több ízt és aromát megőrizni ;-)

 

A színnel nem lesz gondod lepárláskor de legalább 5-6x kell "tisztáznod" (finomítani) hogy valami vodka-féleséget kapj.

 

Pálinkafőzés (otthon) fórum?

Előzmény: Monek Tamás (2168)
Monek Tamás Creative Commons License 2024.03.17 0 0 2168

Üdv! Van kb 1 hl vörösborom amiből teljesen ki szeretném szedni az összes ízt, illatot és a színt is, lefőzetés előtt. Tehát elég nekem az alholtartalmú folyadék. Lefőzetés után készítek belőle gin-t, ha sikerül. Az a kérdésem, hogy mivel távolítható el a teljes íz- illat- és szín-anyag? Több megoldást is elfogadok. Ha a folyamatot hozzá leírnátok, azt is megköszönném

van_Persil Creative Commons License 2024.03.16 -17 0 2167

Élelmiszereknél, így a bornál is fordított a helyzet: kizárólag az használható, ami kifejezetten engedélyezett élemiszerrel való érintkezésre, nem pedig az, ami nem tiltott.

Ott, ahonnét én szoktam a szölészeti-borászati dolgaimat beszerezni, árulnak borászati fúrógépeset, ami minö véletlen, nem müanyagból van, hanem rézböl, nem gyorscsatlakozós, hanem tömlövéges... vajon miért??? A kérdés költöi...

Előzmény: szervezkedő (2165)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!