Hogy ne csak sablonos üzenet legyen, Ceferinban lehetett volna annyi, hogy azt mondja, 2002 után újra nem európai világbajnok lett, reméli, hogy visszatér a kupa Európába. Ennyi kreativitás nem volt benne, vicc.
Persze kell is, de akinek harmadik helyezett ellenfele volt, az olyan csoportgyőztest kapjon, akinek második helyezett ellenfele volt. Az Eb-n is így van.
Tehát a lent lévő példában E1-harmadik - I1-harmadik majd A2-B2 - F1-C2 ágat felcserélném, az A2-B2 helyet cserélne az I1-harmadik párral.
Ezt a régi 24-es tornákon (a 90-es években, meg a 2016-os Eb-n), meg az új változatban is (2020, 2024-es Eb) úgy szokták, hogy nyilván csoportgyőztesek kapják a harmadikokat, de utána csak két fordulóval később találkozhatott olyannal, aki szintén harmadikot kapott. Keresztbejátszás sem volt, legfeljebb ha az adott csoportgyőztes pont abból kapná a harmadikot (ahogy most az Eb-n A2-B2 mellett lehetne B1-A3 is elméletben), de nem a csoportgyőztes üti a másik csoport másodikját.
A csoportkör sorsolásáról nyilván még nem tudunk semmit, de ahogy bővülnek a kalapok létszámai, annál inkább lehetnek erős-gyenge csoportok. Épp az Eb-topikban írtam ma, hogy az Eb esetében is az első kalapot 4-2 arányban is lehetne bontani és a 4 abba a csoportba kerülhetne, aki csoportgyőzelem esetén harmadikkal játszik. Ha vb-nél is csak úgy belenyúlnak a 12 (vagy 9, mert a három rendező már megvan) golyó közé, akkor aránytalan erősségű csoportok lehetnek, ahogyan az Eb-n is.
Ezt még tavaly eldöntötték, lejjebb a 42-es hsz-ben van a link.
Nekem az ágrajz az érdekes, és néhol érthetetlen. Például a legtetején az E és I győztese kap egy harmadikot, majd egymással játszanak -> egy csoportgyőztes kiesik a 16 között. Alatta A2-B2 és F1-C2 van, ha a C2 továbbmegy, akkor egy második bejut a 8 közé. Az összes(!) csoportgyőztest, amelyik harmadikkal játszik, úgy rendezték el, hogy a 16 között egy másik olyan csoportgyőztest kap, aki szintén harmadikkal játszott a 32 között.
Az F és a C "keresztbe játszik", az említett F1-C2 mellett C1-F2 van az alsó ágon. Ha a csoport sorsolásakor olyan szerencsétlen húznak, hogy ebbe a két csoportba "nagyágyúk" kerülnek, akkor a négy csapatból kettő kiesik a 32 között. Ugyanez van a H és J csoporttal is, fent H1-J2, alul J1-H2 van.
New Jersey az jó helyszín a döntőnek, legalább valami kellemesebb késő délutáni vagy kora esti időpontban lesz, nem délben (mint '94-ben amikor Kaliforniában rendezték, részben azért is lett az egy felejthető fos 0-0).
Comore-szigetek nem olyan gyenge mint gondolnánk, a Ghána elleni kezdőcsapatukból mindenki Franciaországban született és az ottani utánpótlásban nevelkedett.
2028-as EB-t az britek és az írek fogják rendezni, miután a törökök visszavonták a rendezési beadványukat. (Wembley, Tottenham Stadium, Villa Park, Everton Stadium, Etihad, St James's Park, Hampden Park, Casement Park, Aviva Stadium, Millenium Stadium).
2030-as VB-t 3+3 ország rendezi. Alapból portugál-spanyol-marokkói a rendezés. De Paraguay, Uruguay és Argentína az első meccsét otthon játszhatja. Ennyit kapnak a 100 éves első VB évfordulójára. Lerabolták őket, mint ahogy a 96-os olimpiát elvették a görögöktől.
Erre. Csak összehasonlításul, jöjjön az összes logó elemzése:
1930: az évtizedet megalapozó, afféle avantgárd művészi rajz, talán érdemes kiemelni, hogy kapust ábrázol, ahogy a bal felsőből ment
1934: megint érződik a 30-as évek, egy csatár lő, és vannak rajta zászlók
1938: nem érződik a 30-as évek, inkább olyan New York-os 40-es évekbeli grafikás
1950: nagyon modern, a sportszáron van az összes zászló
1954: full minimál, olyan 90-es évekre hajazó újmagyar biztosítós
1958: nagyon széteső grafika, a labda mérete miatt inkább földgömb a focistához képest - de legalább grafika
1962: akár a 80-as években Amerikában is készülhetett volna, a stadion elég masszív
1966: nagyjából a 2-3. legismertebb, a brit zászló dob a népszerűségén, és itt tűnik fel először a (régi) kupa
1970: full minimál, 1954-hez képest legalább színes (bár ott is volt szín)
1974: rémisztően gyenge, ha nem tudnám, hogy nyugatnémet, azt hinném, keletnémet
1978: nem vitték túlzásba, de ott a szín és ott a labda
1982: szín és labda megint, véletlen, hogy mindkettő spanyol nyelvű
1986: tipikus 80-as évekbeli csak egy csatorna van és hétfőn nincs adás grafika, ilyen logó mellett persze hogy 6-ot kaptunk a szovjet senkiktől
1990: minimálra hajazó, de legalább színes
1994: ezt cserélném ki az 1962-essel, annyira nem illik a korba, de legalább grafika
1998: letisztult, aki evett a 90-es évek végén joghurtot, biztos hogy az arcába égett
2002: újra megjelenik a kupa, persze már az új
2006: ismét ott a kupa, de a cuki mosolygó fejek elrontják
2010: amilyen jó a tetején a színkavalkád, olyan rossz a jobb alsóban a FIFA kékje
2014: az 1:7 miatt nem kupa, hanem fejét fogó hazai szurkoló
2018: az ezelőttiek miatt brutálisan jó grafika
2022: ráharaptak az orosz ízre, és szintén jó lett
2026: tehát az összes fenti kupa rajzolt, grafika, valami kreatív, itt pedig csak bemásolták a kupa fényképét, ez nem kreatív
A korszakok:
1930-1950: minden tekintetben eredeti, kreatív és önálló, hiszen nem is volt hova visszanyúlni, inkább a kort használják
1954-1998: pár kivételtől eltekintve együgyű grafikák, labda legyen és nemzeti színek, aztán megvagyunk főnök
2002-2022: a kupát kreatív módon megrajzolják
2026-xxxx: ?, egyelőre borzadály
TOPLISTA:
1. 1962
2. 1938
3. 2018
Az is érdekes, hogy háromszor volt Mexikóban, és mindhárom mexikói logó gyenge.
A mostani borzadályt úgy kell érteni, hogy még a régi csúnya grafikák szintjét sem üti meg. Egyszerűen nem nevezhető grafikának, hogy kiválasztottak egy betűtípust, begépeltek rajta két számot, majd rárakták a kupát, amit csak le kellett fényképezni és átlátszóban berakni Paint-ben. Ennyi történt.
Borzasztó lett a vb-logó, keressen rá, aki akarja, de higgyétek el, jobb nélküle még 3 évig.
Az a fő gond vele, hogy nem a szokásos rajzolt, kreatív kupa jön, hanem rányomták a rendes kupát a "logóra". Visszanéztem gyorsan kb. 86-ig a logókat, és két kategóriát különböztettem meg, ez pedig egy harmadik lesz.
Holnap majd elemzem, illetve visszanézem 1938-ig a kínálatot. Mindenesetre 1986-1998, 2002-2022 között van sorminta.
Pont most jelentették be, hogy 4 dél-amerikai ország, köztük Uruguay vállalná a rendezést, és ugye akkor lesz 100 éves a vb, tehát még van is rá esély, hogy nosztalgiázik egy kicsit a FIFA. Az egyetlen hátráltató tényező, hogy így egymás után kétszer lenne Amerikában. De mivel két kontinensnek számít, beleférne.
Amúgy ha az argentinok nagyon jól szórakoztak a katari vb-n, mert náluk most volt/van nyár, ilyen erővel lehetne 2030-ban is decemberben a vb dél-amerikai rendezés esetén?
Ám ez itt még nagyon off, először derüljön ki, milyen lesz a 2026-os lebonyolítása.
Ezt az Uefa leírásai sehol nem írják, de így valahogy érthető a helyzet. A júniusi extra pihenő sincs sehol, viszont ha a negyeddöntő győztese amúgy is négyesbe kerül, a vesztes meg ötösbe, akkor nem is kell extra pihenőnap, mert a négyes csoportok csak szeptemberben kezdenek és 6 meccsük lesz.
Akkor az már biztos, hogy erre a vb selejtezőre az NL rangsorol kalapbeosztásra, nem pedig a fifa ranglista, mint ahogy eddig (legutóbb is) megszokhattuk?
Pedig most éppen jól állunk a fifa ranglistán az európaiak között, és látva a selejtező csoportot feljebb is kúszhatunk.
Én a hivatalos oldalon nem olvastam el (annyi időm most nincs is ilyesmire), viszont az angol nyelvű fórumon beleolvastam a véleményekbe, és ott három érdekes dolgot is találtam erre:
1) a nyolc csapatot a negyeddöntők után, márciusban sorsolják be a csoportokba az alapján fogy bejutottak e a final4-ba
2) extra játéknap júniusban a final4 csapatoknak a selejtezőben, ha 5 csoportba kerülnek.
3) párba rakják őket, és úgy sorsolják csoportba hogy Hollandia-Belgium győztese négyes, a vesztese ötös csoportba kerül.
Átfutottam még párszor, minden bizonnyal az osztályozós csapatok a félreérthetők. A pdf-ben a nyíllal jelölések elég zavaróak. Tehát aki osztályozót játszik, azok mehetnek ötös csoportba is, így csak azt a 8-at kell négyesbe tenniük, akik az NL-kiesésesbe jutnak. Mondjuk ez se a legjobb, mert így a 8 csapatot csak 6 csoportba tudják szétosztani. Aki meg osztályozós és ötösbe kerül, annak júniusban nincs szerepe az NL-ben, meg máshol, vagyis márciusban kap pihenőt a vb-selejtezőn, hogy az osztályozót lejátssza és júniusban kezdi a vb-selejtezőt.
A legutóbbi 22-23-as NL alapján összeraktam a "mi lenne ha most lenne" ábrát, arra amit kitaláltak a 2026-os selejtezőre.
Mivel, ahogy írtam pont 24 csapatot kell négycsapatos csoportba tenni, de csak 6 csoport lehet, akkor egymás kapják ellenfélül, a másik 30 meg szintén egymást, ötösével.
A kép bal oldalán vannak a 22-23-as ligák és helyezések, ezek a "4 csapatosok", a többiek az "5 csapatosok". Ha kiemelést akarnának gyártani, akkor az eddigi "összvont" lista már nem működik, mert a világranglistán az első 12 európai közül nem kerülhet mindegyik különböző csoportba a korlátozás miatt. Így aztán a kiemelést külön kellene megcsinálni a 4 és 5 csapatosokra. Ekkor olyan igazságtalan rendszer állhat elő, hogy pl. ha most lenne ez a verzió, akkor az A liga-negyedik és FIFA ranglistán 38. csehek kiemeltek lennének az 5 csapatosok között, mi meg a 36. helyünkkel a 3. kalapban lennénk a 4-esek között. A cseheknek ugyanis a leírás szerint 5-ösbe kell kerülniük, nekünk meg négyesbe. De más ellenfelek nem jöhetnek szóba.
Jobb oldalon a 2022 decemberi FIFA ranglista szerinti potenciális kiemelési lista, fekete vonallal a kiemelési határok (kalaponként 6 csapat, mert 6x4 + 6x5 = 54-nek kell lennie). Pirossal kihúztam az oroszokat, emiatt ott lejjebb tolódik a kiemelési határ.
Vagy ha az eddigi "összevont" kiemelést csinálják és ugyanúgy az első 12 lesz azonos kalapban, akkor kötelező lenne azonos csoportba tenni pár csapatot ugyanabból a kalapból. Máshogy egyszerűen nem jön ki az amit a pdf 2. oldalán mutatnak.
Tényleg nem tudom hogy ezt az UEFA hogy gondolta, vagy van valami a rendszerben amit nem mondtak el, vagy valahogy másképp fog működni, de a szabályokból, leírásokból nekem ez jött ki. Így a topcsapatok egymás üthetik ki a selejtezőn, mert csak egy tud kijutni a csoportból.
-Az NL-ben bevezetik a negyeddöntőket, nyolcan jutnak be a kieséses szakaszba
-Az A liga 3. helyezettjei osztályozót játszanak a B liga 2. helyezettjeivel. Ugyanígy a B és C ligások is.
-A változások miatt az A liga 1-3. helyezettjei, a B liga 2.,3. helyezettjei és a C liga 2. helyezettjei (azaz akik érdekeltek az NL kieséses szakaszban vagy az osztályozókon) a vb-selejtezőben négycsapatos csoportba kerülnek és csak szeptemberben kezdik a vb-selejtezőket.
Igen, 12x4 vagy 5 csapatos lesz. De ezt csak úgy lehet elosztani hogy 6 darab 4-es és 6 darab 5-ös (24+30 = 54 csapat). Ez meg akkor azt jelenti, hogy akik a kieséses szakaszba vagy az osztályozóba kerülnek, azok fognak azonos csoportba kerülni a vb-selejtezőn, mert ők pont 24-en vannak (a pdf 2. oldalán a sárgával jelöltek). A többiek meg szintén egymást kapják, azok 30-an vannak.
Vagyis ha az A ligában negyedik vagy az NL-ben, akkor a vb-re nem kapod meg a topcsapatokat (kivéve ha valamelyik épp negyedik, vagy B-liga első, pl várhatóan az angolok).
Tehát ha negyedikek vagyunk, akkor kikkel lehetnénk egy csoportban? A most feljutók/kiesők közül talán a szerbek angolok problémásak, de az is lehet hogy velük egy szinten lennénk, azaz mi is kiemeltek lennénk... Mert az A liga első három helyezettjét nem lehet ellenfélnek kapni A liga negyedikként.