Keresés

Részletes keresés

mik620 Creative Commons License 15 órája 0 0 65051

Sziasztok.

 

Jövőre szeretnék 427x107 medencét venni,ehhez milyen teljesitményű homokszúrő kellene , és melyik megbizhatóbb gyártmány / Intex, Bestway,Steinbach stb.?

kicsiati Creative Commons License 2024.09.07 0 0 65050

Nekem stabil a ph a sósav használatával. Kb 2 hetente öntök bele 2 dl-t, a 9m3-es medencébe.

A PH-nál meg az a lényeg, hogy 7-7,4 között legyen, akkor fejti ki a klór legjobban a hatását.

 

Nálam a ph mindig jó, de ettől függetlenül rettentően vízköves a medence. A létra belső oldala a szezon végére olyan vízköves, hogy kaparni lehet róla. Álatalában sósavba mártott ecsettel szoktam leszedni róla.

 

Mindegy, akkor vagy megszokom így, vagy rááldozom azt a 7 ezer Ft-ot, és feltöltöm csapvízzel.

Előzmény: Creativus (65048)
abes Creative Commons License 2024.09.06 0 0 65049

A víznek két keménysége van.
Állandó és változó.
A változót adják a karbonátok, de attól ugye szabadulni akarunk amit sósavval és kénsavval is megtehetünk. Attól a kálcium és magnézium ionok maradnak a vízben csak állandó keménységgé alakulnak a hozzájuk kapcsolódó klór vagy szulfát miatt.

Előzmény: Creativus (65048)
Creativus Creative Commons License 2024.09.06 0 0 65048

Az én tudásom szerint:

(ami lehet, hogy téves)

 

A sósavról mondják azt, hogy túlzott használata nagyon alacsonyra viszi a keménységet(!), amelynek az eredménye az, hogy a pH érték bizonytalanná válik. Ezért szokták ajánlani azt, hogy egy idő után ne sósavat, hanem kénsavat (akkumulátorsav) használjunk.

 

A Hipóval (NaOCl nátrium hipoklorid) meg az a baj, hogy sokan a klórozáshoz használják (ami önmagában nem rossz), és gyakorta adagolni kell emiatt, ami idővel nagyon elviszi a pH értéket pluszba (túl lúgos lesz). A túl lúgos víz kedvez az algáknak, és hiába a klór, nem öli eléggé. Vagyis pH minusz kell hozzá, ami - ha sósavval megy, akkor - a fentiek szerint a túl alacsonnyá vált keménység miatt, a pH mérést bizonytalanná teszi.

De bizonytalan a pH akkor is - amint már megírtam - ha a keménységet csökkentjük úgy, hogy CO2 szabadul fel tőle, amely lassan eltávozik a vízből (visszanövelve a pH-t).

 

Előzmény: kicsiati (65045)
abes Creative Commons License 2024.09.06 0 0 65047

Sósav is teljesen jó.

Előzmény: kicsiati (65045)
abes Creative Commons License 2024.09.06 0 0 65046

Eddig jó.
Enyémet nem cseszte szét.

Előzmény: kicsiati (65045)
kicsiati Creative Commons License 2024.09.06 0 0 65045

A kútvíz Budakalászon van, sóderes rétegnől származik. (Gondolom nagyon régen ártér, vagy folyó volt itt)

A víz ph értéke  feltöltéskor 7,4. Ezt szoktam menet közben tartani, vagy csökkenteni ha szükséges 20 %-os háztartási sósavval. 

Javasolták, hogy ne sósavat, hanem kénsavat használjak a csökkentéshez. Jövőre kipróbálom.

 

abes: A hypo nem igen jó a klórozásra, mert nagyon elcseszi a víz ph értékét. Állítólag össze vissza fog ugrálni, nem lehet jól beállítani.

Előzmény: Creativus (65043)
abes Creative Commons License 2024.09.05 0 0 65044

NaOH?
Háztartási hypo kb. 2% tartalmaz és a klórozást is ellátja.
1 liter hypo 42g klórt tartalmaz.

 

Előzmény: Creativus (65043)
Creativus Creative Commons License 2024.09.05 0 0 65043

Nos, gyakorlatom nincs benne, de elvileg az alábbi kémiai folyamatok segíthetnek.

Ha vízkő, akkor feltehetőleg CaCO3 (mészkő) ill. MgCO3 (a dolomitban van), és karsztvidéken fordul ez elő. Általában az ilyen víz lúgos (pH>7).

Egyébként is azt írják, hogy ha sósavval csinálunk pH-minuszt (tehát NEM a kapható NaHSO4 tartalmú sóval), akkor az mellesleg csökkenti a keménységet is. Tehát ha lúgos lenne a víz (pH>7), akkor ezzel savanyítjuk. Ténylegesen a fenti két anyagot kloriddá alakítja (CaCl és MgCl), és szénsav szabadul fel (H2CO3). Ez utóbbi csalóka savasságot is eredményez, mert idővel eltávozik belőle a CO2. Ezt a folyamatot gyorsíthatjuk "szellőztetéssel", ami azt jelenti, hogy a vizet órákon (napokon?) át spricceljük (permetezzük) a keringető kifúvóin át, meggyorsítva a "szódavízből" a széndioxid távozását. Ettől csökken a savassága.

A probléma ott kezdődik, ha a víz eredetileg is savas, illetve a pH beállítást követően is még túl kemény. pH+ -nak semmiképpen nem javasolt a szokványos karbonátos plusszolók (NaCO3 - szóda, NaHCO3 - szódabikarbóna), hiszen az visszaviszi a karbonát ionokat. A NaOH lenne jó, de az nagyon veszélyes, és nem is kapható bárkinek. Innentől már megáll a tudományom. A fémionok persze így is benne maradnak, ami azonban már nem a Német keménységet növelik.

 

Nem tudom, hogy ilyen nagy mennyiségű víznél az ioncserélő gyanta mennyire működik...

 

Előzmény: kicsiati (65042)
kicsiati Creative Commons License 2024.09.05 0 0 65042

Egyértelműen vízkő! Az ujjaimmal porrá tudom morzsolni, de azért öntöttem rá sósavat is, és telejsen feloldja.
Tavaly megmértem 42 nk fokot mértem a keménységre.

Előzmény: triker (65041)
triker Creative Commons License 2024.09.05 0 0 65041

Sósav,  ecet a vízkövet oldja a homokot nem...

Előzmény: kicsiati (65040)
kicsiati Creative Commons License 2024.09.04 0 0 65040

Ez nem homok. A medence falán is van belőle. Pernye szerűen rakódik le.

Előzmény: Zs:) (65039)
Zs:) Creative Commons License 2024.09.04 0 0 65039

Az inkább homok lesz, nem vízkő!

Előzmény: kicsiati (65038)
kicsiati Creative Commons License 2024.09.04 0 0 65038

Sziasztok!

 

Régen jártam itt. 

Most már pár éve kútvízzel töltöm fel nyáron a medencét. Az a bajom, hogy nagyon kemény a kútvíz, ezért a szezon alatt rengeteg vízkő rakódik le a medencébe.

2 hónap alatt a szezon végére kb 15-20 marék. (kép)

A ph 7,2-7,4 között végig, és a klór is 0,7-1 körül.

A víz egész szezonban szép tiszta, csak ez a vízkő ne lenne.

Tudnátok olcsó hatékony módszert a lágyításra, vagy jobban járok a csapvízes feltöltéssel?

triker Creative Commons License 2024.08.28 0 0 65037

Köszönöm a kimerítő válaszodat.

Nekem kb 27 m3-es a medencém. Kb egy hete megy az ózon, de úgy látom én is, hogy mellette kell majd a tabletta. Aztán kicsit rákerestem és írták is, hogy a klór mennyiségét le lehet csökkenteni 1/4-re. Így megy vissza az úszó adagoló a legkisebb nyilásra állítva.

Elég jó a fedés, így rovar egy-kettő ami betéved. Ritkán nyitom ki teljesen, mert közelben lombhullató fák is vannak.

A téli üzemmódban az úszó adagoló 2db 200-as tablettával bent marad és a víz tetején a fekete  bubérékos fólia a teljes felületet lefedi. Télire nem kap napfényt és keringtetést sem a  víz. Persze leengedve a szkimmer alá a vízszint. Semmi alga, csak pár bogár ami tavasszal vár. Ez már 5 éves víz és marad is. Persze kell után tölteni, mert ebből zuhanyzunk, valamint a szűrő tisztítás és a párolgás is jelentős. Most  kerek 30 a víz hőfok. Tervezem egy csőkígyót kirakni a napra, hogy a szezon elejét-végét meg lehessen nyújtani...

Előzmény: Gyula20 (65036)
Gyula20 Creative Commons License 2024.08.27 0 0 65036

Közelítőleg két hónapja ózonozom a medencét .

Előbb egy-két adat, olyan 55-60 m3-es , az ózonos kezelés alatt a víz hőmérséklete

27-30 fok között volt, jelenleg 28 fokos.

 

Az első hónapban  csak ózonos kezelés volt, aztán jöttek az unokák , a nagyobbik szólt , hogy kicsit síkos a medence alja / leér már a lába /

Megnéztem , valóban kezdett kicsit algásodni , de a víz kristálytiszta volt.

Kapott 2 liter algaölőt,ennyi volt itthon és egy maxi kombi tablettát , másnap porszívóztam.

Teljesen rendbe jött , most ott tartok, hogy kb. kéthetente kap egy maxi kombi klór tablettát ,a 200 grammost.

 

Nálam ügy működik , hogy az ózon generátor a keringetés áramára van kötve , a keringetés bekapcsolásával indul.

Persze kikapcsolható , hiszen fürdéskor mindig megy a keringetés , de az ózon nem.

A keringetés egy időkapcsolón van, egy -egy indítás egy óra.

Általában dél előtt megy kétszer az ózonos kezelés.

 

Összességében nagyon elégedett vagyok vele , hiszen sokkal kevesebb vegyszert és kezelést igényel a medence.

Az ózonos beruházás alig került tizenöt ezerbe.

 

Korábban ha délután mentünk fürdeni elég sok rovar volt a vízben vagy a medence oldalfalán, ennek már nyoma sincs , teljesen rovar mentes lett a medence.

 

Nagyon kíváncsi vagyok a télre, eddig minden tavasszal több napot töltöttem a tisztítással , remélem ebben is kedvező változás lesz.

Ha télen süt a nap , megy az ózonos kezelés , sajnos 5 Ft/kW -os áramom van , mivel több mint tizenöt éves a rendszer.

 

 

Előzmény: triker (65031)
Viktorinogsz... Creative Commons License 2024.08.27 0 0 65035

Miből következik, hogy 3-4 naponta vissza kell mosni?

Előzmény: Gabriell1974 (65016)
triker Creative Commons License 2024.08.25 0 0 65034
Előzmény: Smíró (65033)
Smíró Creative Commons License 2024.08.25 0 0 65033

Dobhatnál egy Ababás linket:)

Előzmény: triker (65031)
Smíró Creative Commons License 2024.08.25 0 0 65032

Szasztok! Válaszolok magamnak, hátha hasznos másnak is. Szóval Intex sóbontó, CS3220 típus 17 m3 medence, 3 év, 91-es hibaüzenet.

 

Sok-sok mail, telefon után: sajnos tönkre ment a titán! elektrolit cella. Természetesen ebben a galaxisban nem beszerezhető. Így vagy kukázom a teljesen jól működő elektronikával és veszek másikat, vagy a sós vizet kezdem el vegyszerezni. Minden medencés cég - netes és maszek - akiket hívtam nagyon segítőkészek voltak, az Intexes szerviz főnöke előtt is le a kalappal! Még egy remény: novemberben juttassam az eszébe és megpróbálja gyártótól beszerezni, de nem sok remény van rá. Egyébként 3x.000 az ára kb. Az újnak 40-50 közt most.

 

Szóval elég nagy szívás, de amin polemizáltunk: mi a szar teheti tönkre a TITÁN cellát? Hát a só. A jódozott és adalékolt só, bár én Siede-speisesalz német sót használtam idén, amit kifejezetten ajánlanak medencés oldalak a medencékbe.

 

Megnyugtatásul minden fórumon mondták, hogy a 3 éve vásárolt sóbontómtól csak szarabb minőségű lesz, nyugodjak bele.

 

Hát itt tartok. Jövő héten kénytelen vagyok venni egy másik sóbontót, bár lehet, a garancia miatt jobban járok, ha ezt az idényt kihúzom vegyszerezéssel, méregetéssel és tavasszal veszek újat.

 

Ezek után nyilván el lehet gondolkozni az új telepítőknek, hogy vegyenek-e kombinált - homokszűrős és sóbontós - eszközt. Kérdeztem a sóbontó+ózonos combon is, na arról pláne lebeszéltek, már csak néhány helyen próbálják a 160 ezres cuccot 100 alatt elsütni - majdnem ráugrottam. Szóval szerintem a gépészetnél minden külön eszköz legyen, még ha több lesz a kanóc is.

 

Ennyi!

Előzmény: Smíró (65030)
triker Creative Commons License 2024.08.24 0 0 65031

Szia, érdeklődöm, hogy továbbra is jól megy az ózon vízkezelés?

Kell mellette ph kezelés, vagy pelyhesítő, esetleg más vegyszer?

Ali jóvoltából megjöttek az anyagok.

Így összeraktam a saját rendszeremet. Az ózongenerátor 3 lapos 220V, venturi cső és keverő 1"-os.

Szépen pezseg és a felszínre érkező buborékok szagán alig érződik az ózon. Fedett a medence, így lényeges, hogy milyen a levegő alatta. Még csak egy-két napja üzemel, de remélem más vegyszer nem kell. Jó lenne , ha elég lenne az ózon a kb 25 köbös medencére.

Előzmény: Gyula20 (65005)
Smíró Creative Commons License 2024.08.18 0 0 65030

Segítséget szeretnék kérni:

 

Intex CS3220 sóbontó működött ímmár 3. szezonban kifogástalanul. Most nálam is jelentkezett a 91-es hibaüzenet, ami többek között kevés sóra utal, de akár a titán elektrolit rész meghibásodására is.

 

Sóhiány véleményem szerint nincs, szezon elején a 17 m3 medence feltöltve. De az első hibaüzenet során nyomtam hozzá folyamatosan kb. 20 kilót. A hibaüzenet csak jön és nyilván le is áll a sóbontás.

 

Második lehetőség az elektrolit cella tisztítása. Megtörtént, ecetben áztatva - a 2 hete fennálló probléma során már vagy háromszor -, de azon kívül, hogy az első esetben vastag sóréteg ült az egyik kis érintkezőn, ami szépen le is pattant az áztatás után, továbbra is csak dobja a hibaüzenetet kb. 20 perc használat után. Kipróbáltam fokozott klórtermeléses módban is, nyomtam a tisztítás funkciót is, de sajnos mint írtam legfeljebb 20 perc üzem után dobja a 91-es kódot csipogás mellett.

 

A konkrét kérdés: ki tudom-e mérni valahogy, hogy az elektrolit cella hibásodott meg és ha igen, hogyan? Vagy egyből kuka, és rendeljek be egy újat? Nyilván sürgős a dolog, mert még tombol a nyár és az unokák is. Esetleg van ötlet arra, hogy holt tudom ellenőriztetni-javíttatni?

 

Kösz előre is a segítséget!

 

Egyébként ez a típus: https://medenceorias.hu/shop_ordered/51998/pic/Hasznalatik/intex-sobonto-17m-hasznalati-utasitas.pdf

 

Szilibácsi Creative Commons License 2024.08.16 0 0 65029

Sziasztok

5 mikronos szűrőanyagot hol tudok venni, nem készre varrva, hanem folyóméterben?

nyárfa 12 Creative Commons License 2024.08.12 0 0 65028

 

Sziasztok!

7 év után már nem műkösik a szivattíú csak halkan búg és ereszti a vizet alul!

Lehet ezeket javíttatni?

 

 

 

 

 

mik620 Creative Commons License 2024.07.26 0 0 65027

Köszi választ.

Megoldodott probléma, elektródát kellett megtisztitani,így már nem jelez kevés sót.

Előzmény: Smíró (65026)
Smíró Creative Commons License 2024.07.26 0 0 65026

Inkább írom: 3kg/m3 nagyjából, amivel számolni kell. Én is hasonlót használok, de amíg az általad megadott 10 m3 alatti karbantartásra ajánlott, nekem kicsit nagyobb van. (17 m3), de teljesen ugyanaz.

 

Szóval a 8 kg nagyon sovány mennyiségű vízhez elég. Még annyit: én tápboltban veszem, nagyságrendekkel kevesebb az ára, mint máshol.

Előzmény: Smíró (65025)
Smíró Creative Commons License 2024.07.26 0 0 65025

Mekkora medence? (m3)

Előzmény: mik620 (65024)
mik620 Creative Commons License 2024.07.25 0 0 65024

Sziasztok.

 

Intex 26662 sóbontot használunk,azt szeretném megkérdezni mikor jelez só hiányt?
Már öntöttem bele 8 kg, de meg mindig hiányt jelez.

Creativus Creative Commons License 2024.07.23 0 0 65023

Szerintem nyugodj meg. Minden helyszín más. Van ahol nagyobb az algaterhelés (levegőből). ott gyakoribb mosás kell. De a helyi konstrukciótól is függ sok minden. Na meg attól, hogy milyen gyakran van fürdésre használva, mennyi rovar van, stb. stb.

 

Nekem - a fénykép alapján - pont ilyen van, és már 12 éve működik. Igaz nagyobb és szögletes, puhafalú medencével. Van amikor naponta mosok szűrőt (elég hozzá 25+15 s), mert sok alga képződik, hiába a kombi tbl. Akinél sikeresen leülepszik a szmötyi, annak elég a porszívózás (én ezt 3-4 naponta csinálom a rovarok miatt), de az is sok vizet fogyaszt el, és tovább tart.

 

Néha kell további algagátló bele, ha nagyon kezd zöldülni, de akkor sokkolok is. Pelyhesítőt csak ritkán használok, ha nagyobb baj volt.

 

Itt a fórumon számtalanszor láttam már másokat lehülyézni, mondván, hogy "nálam nincs ilyen", de ezeknek egy része nem más, mint önelégült önfényezés (de ezek durvább hangnemben), a többi meg csupán olyan informatív közlés, ami inkább a helyzet különbözőségére hívja fel a figyelmet. Nem kell komolyan venni.

 

Még eszembe jutott: A keringető bemenetén lévő szűrőt (a rovaroktól), szoktad-e tisztogatni? Nekem a szkimmer ellenére, a sok rovar miatt egy idényben kb. 2x szükségem van rá.

Előzmény: Gabriell1974 (65016)
Gyöször Creative Commons License 2024.07.22 0 0 65022

Ja, 1300ért rendelgettem kínából okos konnektorokat, működik google home-assistantal a hangvezérlés, meg a fogyasztást is jól méri. Nem olvadt el 1600W szivattyúnak se egész nap.

Előzmény: Centi the real (65021)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!