Keresés

Részletes keresés

ketni Creative Commons License 45 perce 0 0 235221

Elméletben igaza van Karsainak, a gyakorlatban viszont ehhez egy szeretetteljes, gondoskodó társadalom kellene, ahol az egymással való törődés az elsődleges és nem az egyéni érvényesülés.

Ahol nem kerülhetnek kilátástalan helyzetbe emberek, ami miatt ezt a módot választanák kiútként.

Arról nem beszélve, hogy pénzért fognak embereket megölni. A bűnözés számára megnyílik egy nagyon jövedelmező üzletág.

Előzmény: jablonka4 (235170)
Elminster Aumar Creative Commons License 1 órája 0 0 235220

"A gondolatkísérlet pont oda fut ki, hogy az olló élessége mint tulajdonság viszonyítás kérdése."

 

Nem. Az olló élessége egy SZUBJEKTÍV ÉRTÉKÍTÉLET.

Nem az olló tulajdonsága, hanem az ollót vizsgáló emberek önkényes kategorizálása.

Ezt @verkli tökéletesen elmagyarázta. Nyilvánvaló, hogy fel sem bírod fogni az ilyen koncepciókat.

Előzmény: máshol_máskor (235218)
Elminster Aumar Creative Commons License 1 órája 0 0 235219

"Viszont a villanyoszlop az emberi tudat alkotása, tehát - eleve már a létrejöttében vagy a megszüntetésében  is -  erősen függ tőle."

 

Mellébeszélsz.

Nem ez a lényeg a "villanyoszlop" példájában. Hanem csak egy hagyományos példa ebben a vitában. Nyugodtan behelyettesítheted egy sziklafallal. Vagy egy fával. Vagy egy folyóval. Vagy bármi OBJEKTÍV LÉTEZŐVEL, ami se a létében se a tulajdonságaiban nem változik attól, hogy te szubjektumként észszerűen vagy elvarázsolt bolondként kezeled a dolgot. Például behelyettesíthető a támadó leopárddal is. Az sem fog megváltozni csak azért, mert szerinted a leopárd az cuki.

 

 

"Az emberi tudat nem csak leképzi őket, hanem képes azokat megváltoztatni."

 

Ezt alaposabban gondold át.

Egy. Mi van az olyan objektív létezőkkel, mint a Nap? Vagy a Saggitarius-A feketelyuk? Az ember meg tudja változtatni?

Kettő. Nem az emberi tudat változtatja meg a dolgok azon körét, amit az ember megváltoztat, hanem a CSELEKVÉS. A tudat semmit nem változtat semmin. Jó esetben jól leképzi az elmén kívüli világot, mivelhogy valójában ez maga a tudat. (Hogy értsed is: "A hit hegyeket mozgat meg" tartja a mondás, de valójában a hegyeket a földmunkagépek mozgatják meg, a puszta hit semmit se csinál.)

Három. A tudattól függetlenség nem erről szól, amit te most itt maszatolásként kínodban kifogásnak emlegetsz.

 

 

"Értem én, mit akar, pontosabban mit próbál  az "objektív"  definíció magyarázni. 

Csak, az is, mint sok egyéb definíció sánta, faramuci, könnyű belekötni."

 

Mondom: ha a definíciókkal problémád van, akkor a hiba a te készülékedben van. A definíciókat ezernyi meg milliónyi nálad és nálam sokkal okosabb ember alkotta meg a múltban, és találta helyesnek és hasznosnak a dolgok kezelésére.

Mellesleg: belekötni mindenbe bele lehet. Csak kiderülhet, hogy eszelős ostobaság az, amivel a kötözködő belekötött a dologba.

Előzmény: jablonka4 (235214)
máshol_máskor Creative Commons License 1,5 órája -2 0 235218

"Van egy ollóm. Próbálok vele selymet vágni, de nem vágja el. Megállapítom, hogy az olló tulajdonsága, hogy életlen. Géza kölcsönkéri, visszahozza, és azt mondja, hogy kartonpapírt vágott vele, remekül vágta, megállapította, hogy az olló éles."

 

"Mindkét kísérletező az ollót tapasztalta, meg azt, hogy az olló vágta a papírt. Azt is mindketten tapasztalták, hogy a selymet nem vágta. "

Látom szövegértési gondjaid vannak, segítek:
Az egyik kísérletező selymet vágott vele és az objektív megfigyelése alapján leszűrte a következtetést, hogy az olló tulajdonsága az, hogy életlen. 
A másik kísérletező elvitte, papírt vágott vele, és az objektív megfigyelése alapján leszűrte a következtetést, hogy az olló éles. 

A gondolatkísérlet pont oda fut ki, hogy az olló élessége mint tulajdonság viszonyítás kérdése. 
Csak ebből meg újfent az következik, hogy az objekívnek hitt megfigyelés amelynek eredménye viszonyítás kérdése, az megint cáfolja az objektív valóság modelljének helyességét, mivel:

"-Van még egy olyan lehetőség is, hogy az olló épp annyira éles, hogy elvágja a kartont, de annyira már nem, hogy elvágja a selymet. Pedig teljesen objektívnek tűnt a megfigyelésünk az olló életlenségéről, hiszen kísérlet is igazolta. Gézának viszont éppúgy objektív volt a megfigyelése, amelyben kísérlettel alátámasztva figyelte meg a mi megfigyelésünk ellenkezőjét, tehát, hogy az olló mégis éles.

Ha viszont az olló élessége relatív, csak viszonyítás kérdése, akkor megismerhetjük-e az olló természetét valójában? Hiszen ez esetben a megismerés csak illúzió, mert a viszonyítás nem tárja fel a létező valódi természetét, csak a természetének egy aspektusát valamihez viszonyítva.

Valamint, lehet-e hiteles az a megfigyelés, ami ugyan tárgyilagos, de aminek a viszonyítási alapja maga is viszonylagos?

Az objektív valóság kritériumai alapján láthatjuk, hogy azok maradéktalanul akkor teljesülhetnének, ha a valóságban minden az, aminek tapasztalható, mert ez szükséges a megismerhetőségéhez.
Az olló viszont nem lehet egyszerre éles és életlen, vagy nem vagyunk képesek annak tapasztalni, ami valójában, mert alapvető viszonyítási pont hiányában csak más viszonylagos dolgokhoz vagyunk képesek viszonyítani…

Ha viszont minden dolgot és jelenséget csak viszonyítani tudunk valami máshoz, pl. egy általunk felállított szubjektív skálához, akkor megvalósulhat-e egyáltalán az objektív megismerés?
Hiszen kialakulhat a körkörös viszonyítás is, amikor addig viszonyítunk egy dolgot egy másik dologhoz, hogy végül visszaérünk az eredeti dologhoz, és kiderül, hogy végsősoron önmagához viszonyítottuk…

Mert ha viszonyítás által nem valósulhat meg a teljes megismerhetőség, akkor megint nem lehetséges objektív valóság.

Összességében láthatjuk, hogy a megfigyeléseink nem lehetnek objektívek, és az is amit obejktívnek vélünk valójában a megismerhetetlen fizikai realitásnak egy szubjektív módon egyszerűsített tehát objektívesített szubjektív modellje. "


Persze ha nem értetted a leírtakat, akkor nem szóltam. 

Előzmény: -verkli- (235167)
jablonka4 Creative Commons License 2 órája 0 0 235217

Nem akartam kekeckedni,  csak szeretem az egyenességet.

 

Helyes! Én is! 

De kérdem én, az ateisták vajon nem Isten gyermekei? 

Előzmény: fhrfl (235213)
jablonka4 Creative Commons License 2 órája 0 0 235216

Én a magam részéről bevallom, hogy nem vagyok istenhívő, de támogatom a jó Isten hívőket, ám felhívom a figyelmet,  valódi eredeti JÓ ISTEN anya apa és a gyerek isten volt.

 

A mondat eleji és végi kijelentésed nincs szinkronban:-)

Előzmény: ábmrus (235211)
jablonka4 Creative Commons License 2 órája 0 0 235215

Az a hozzászólásom  nem Neked szólt!:.)

Előzmény: Zellem Estelen (235210)
jablonka4 Creative Commons License 2 órája 0 1 235214

A villanyoszlopot semmiben nem befolyásolja, hogy te arról milyen tudati leképezést csináltál magadnak.

 

Viszont a villanyoszlop az emberi tudat alkotása, tehát - eleve már a létrejöttében vagy a megszüntetésében  is -  erősen függ tőle. És valójában ez érvényes az ember által megismert szinte összes "objektív" létezőre. Az emberi tudat nem csak leképzi őket, hanem képes azokat megváltoztatni.

 

Elbeszélünk egymás mellett. Értem én, mit akar, pontosabban mit próbál  az "objektív"  definíció magyarázni. 

Csak, az is, mint sok egyéb definíció sánta, faramuci, könnyű belekötni. 

 

Előzmény: Elminster Aumar (235209)
fhrfl Creative Commons License 14 órája -2 0 235213

Nem akartam kekeckedni,  csak szeretem az egyenességet.

 

 

"Egyébként meg: Máté 6:34 ."

 

Ez nagyon jó, csak nem ateistákra vonatkoztatható szerintem, mert azok nem imádkoznak Istenhez, ugye? 

Előzmény: jablonka4 (235207)
Zellem Estelen Creative Commons License 15 órája 0 0 235212

Nem vagyok biztos, hogy képes feldolgozni egy álomvilágától szöges ellentétes világnézetet.

És X -re rak, mert zavart okozok a lelkében, vagy az agyán kívüli tudatában.

Ami meg a gyerekességet illeti, itt bőven lenyelnek emberek infantilis hülyeségeket, és ráadásul komolyan gondolják.

Én meg nem.

Te meg nem is merészelsz konfrontálódni, és rám mérnél ettől felelőséget?

Én jól kezelem a tudatanságaitokat, csak nehogy már etalon legyen a hülyeség.

Csak szólok.

Előzmény: Conan ah borbai (235208)
ábmrus Creative Commons License 15 órája -1 0 235211

Fontos tudnivaló, hogy olyan Istenünk van amilyenben hiszünk!

 

Én a magam részéről bevallom, hogy nem vagyok istenhívő, de támogatom a jó Isten hívőket, ám felhívom a figyelmet,  valódi eredeti JÓ ISTEN anya apa és a gyerek isten volt.

 

Nem az ó héber hitrendszer az eredeti, hanem az ős-európai hitrendszer, de ezt a hitet az un. "bevándorlók" teljes mértékig kiirtották, ám ennek a kiirtása nagyon sikeressé vált!!!

Zellem Estelen Creative Commons License 15 órája 0 0 235210

Miért is lennék keresztényi, amikor keresztényi értékek alapján nyújtok lehetőséget?

Ti kitaláltátok az ateistákat, mert azok nem borulnak a fantazmagóriátokra.

És van valaki, aki segítene, a ti hitetek, a te hited szerint.

És még sem?

Amúgy meg utána nem járok, Máté miért vesztett ennyire, valami meccsben.

;-)

Már ha vót, Matyi.

Előzmény: jablonka4 (235207)
Elminster Aumar Creative Commons License 15 órája -1 1 235209

"Egyszerűen a "tudatunktól független" kifejezés nonszenszségére akarok rávilágítani."

 

Mivel nem nonszensz, ezért sok sikert kívánok a lehetetlen küldetésedhez.

 

 

"Biztos vannak tudatunktól független létezők, de azokról semmit nem tudunk."

 

Bocs, de a "független" nem azt jelenti, hogy "nem tudunk róla", hanem azt, hogy semmi módon nem függ a dolog a tudatbeli leképezésétől. Ha légneműnek képzeled a sarki villanyoszlopot, akkor is az utadat állja, és ha nekiszaladsz erősen, a vérző orrodat törölgetheted az innenső oldalán a seggedre huppanva, és nem kacagva hussantál át a villanyoszlop által elfoglalt térfogaton. A villanyoszlopot semmiben nem befolyásolja, hogy te arról milyen tudati leképezést csináltál magadnak. Ha nem vagy bolond, akkor a tudati leképezés tükrözi a villanyoszlop OBJEKTÍV tulajdonságait, és nem képzelsz a villanyoszlopnak mindenféle varázslatos meg csudás kitalált tulajdonságot. (Mellesleg, az evolúció direkt ilyenre alakította az elméket, és csak az absztrakt fogalmakban gondolkodás képességének a vadhajtása, hogy így az ember minden égbekiáltó hülyeséget is képes hinni a rögvalóság tényei helyett.)

 

 

"Ha már valamiről tudunk, az már nem független a tudatunktól, mert leképződik benne."

 

Megváltoztatja a leképezés az adott dolgot? Megváltoztatja a pl. fénykép az adott dolgot? Ha lefényképezzük a sarki villanyoszlopot, akkor légneművé válik, és nem kell senkinek se szükségszerűen kikerülnie? (Még a szélnek se?) Vagy esetleg a lefényképezés egy fikarcnyit se változtat a dolgok objektív létezésén és tulajdonságain?

Persze a felfedezők hőskorában a bennszülöttek hitték erősen, hogy a Nagy Fehér Bwana a fotóapparát nevű varázslatával ellopja az emberek lelkét. Tehát, hogy a fénykép - leképezés - megváltoztatja az adott dolgot is. De magunk közt szólva, ez csak egy gyerekes "mágikus" gondolkodásmód.

Ha valamiről tudunk, mert leképeződött a tudatunkban, az attól még változatlanul ugyanaz az objektív dolog marad. Hiába képezed le a tudatodban a bokorban támadásra készülő leopárdot, hogy az valójában csak egy nagy bújós cicamica, elő fog robbanni a bokorból, és halálra mar téged. Semmit nem változtatott az objektív létezőn, hogy te miképpen gondolkodsz róla és vele. Ez az objektivitás leglényege.

Előzmény: jablonka4 (235188)
Conan ah borbai Creative Commons License 16 órája -2 1 235208

Nem kell külön elküldeni, hiszen ő is olvassa a hozzászólásokat.

 

Viszont, ha azt mondja, hogy ő is így értette (sejthetted volna, amikor azt a nézetet képviselte, hogy a tudat nem az agyad terméke), akkor farkadat behúzva bocsánatot kérsz tőle, amiért tudatlanságodban félreértetted (illetve egyáltalán nem ismered az általa képviselt világnézetet) és azért jöttél gyerekes példáiddal?

Előzmény: Zellem Estelen (235202)
jablonka4 Creative Commons License 17 órája -1 0 235207

Ne kekeckedj, az nem keresztényi!  Miért? Nem segíti meg az ateistákat az Isten?

Egyébként meg: Máté 6:34 .

Előzmény: fhrfl (235205)
Zellem Estelen Creative Commons License 17 órája 0 0 235206

És lőn!

És látám, ez jó.

;-)

Előzmény: jablonka4 (235201)
fhrfl Creative Commons License 17 órája -1 0 235205

Pedig azt is mondta Jézus, hogy "elég a napnak a maga baja, ne aggódjatok a holnapért"   "

 

Ezt mondta valóban? 

Igazából neked mondta ezt Jézus, vagy a Bibliában (akármiben) olvastad, hogy ezt mondta Jézus?

Mostanra esetleg mégis kommunikálsz Jézussal, azt mondod?

Ha meg személyes kapcsolat hiányában pusztán a Bibliában olvasottakra hivatkozva nyomázod a kijelentéseidet, akkor mi a fene visz arra, hogy akár az összes ateistában azt az érzést keltsd, hogy Isten majd megsegíti?

 

Van  egyéni kapcsolatod Istennel mégis, vagy anélkül számítgatod, hogy mi igaz a Bibliából, s mi nem?

 

Előzmény: jablonka4 (235200)
Zellem Estelen Creative Commons License 17 órája -1 0 235204

Ha ét volna, nyilván.

Ha meg nem, a feltételezésedet egy fundival itt szétcsaphatod, a szórakoztatásomra:-) 

Előzmény: jablonka4 (235201)
Zellem Estelen Creative Commons License 17 órája -1 0 235203

Az utolsó sorodat nem értékelem, hisz nem is értékelhető.

Ám ha legátyásodsz, sanszosabb lesz az ácsingózásod, ne is tagadd!

Ha átutalod azt a szerény összeget... ha gondolod, én mondom neked, hogy hiszem Istenedet.

Hiszen hiszem, hogy én a helyén kezelem.

Előzmény: jablonka4 (235200)
Zellem Estelen Creative Commons License 17 órája -1 0 235202

Pár idézetet a szösszeneted végéről elküldenél máshol_máskor is ideírogató hittársadnak?

Tudod az oszlopról!

Köszi és puszi!

/Nem ér rá a következő életedben;-)

Előzmény: Conan ah borbai (235186)
jablonka4 Creative Commons License 17 órája -2 0 235201

Maradjunk annyiban, hogy Jézus is szerette a jó bort, tehát a borivás biblikus.

Előzmény: Zellem Estelen (235198)
jablonka4 Creative Commons License 18 órája -2 1 235200

Sajnos se fiatal nem vagyok, se nagy vagyonom sincsen. Tehát erről az oldalról jók az esélyeim.

Persze, ha megtérítenélek, még jobbak lennének.:-)

De Te elvagy a jövőféltéssel, az eltévedt kométával meg a győzedelmes vírusokkal. 

Pedig azt is mondta Jézus, hogy "elég a napnak a maga baja, ne aggódjatok a holnapért". Nem is mentem el szavazni:-)

Előzmény: Zellem Estelen (235197)
Zellem Estelen Creative Commons License 18 órája -1 0 235199

Jön! Bizony! Bármikor!

Akkor már nem tudsz utalni nekem!

De addig!

Én rendes is vagyok, mert biztosítok "Jézus váró lepelt", meg ételt és italt, (persze a vagyonod függvényében!) és szerény körülmények között fedelet is számotokra.

(létszám függő!)

Előzmény: jablonka4 (235196)
Zellem Estelen Creative Commons License 18 órája -1 0 235198

Azt nem tudom ígérni, mert van funkciója a szónak, bizonyos esetekre.

Soha nem jutsz a "mennyek országába" mert cefet gazdag vagy, és sok tokaji borod, meg rajnai rizlinged is van.

Amit a "hígember" szerint, még nézned sem lenne szabad!

Hívőként. Ilyen pakliba keveredtél.

De én nagy segítség vagyok, mert pénzt, bort, zongorát, autót, mindent rám testálhatsz... mivel én nem ácsingózok holmi feltámadásra, és Jézus léte is kétséges számomra, de Istened meg nincs is.

Előzmény: jablonka4 (235195)
Zellem Estelen Creative Commons License 18 órája -1 0 235197

Mert te folyton szelektálsz, meg válogatsz az igehelyekben, nem hiába néznek ateistának a fundik!

;-)

 

"E szó hallatára az ifjú szomorúan elment, mert nagy vagyona volt. Ekkor Jézus így szólt tanítványaihoz: »Bizony, mondom nektek: a gazdag ember nehezen tud bemenni a mennyek országába. S újra mondom nektek: Könnyebb a tevének átmenni a tű fokán, mint a gazdagnak bemenni az Isten országába."

 

Jézus aszonta? Aszonta!

 

Jó, többet nem szólok, csak ha a rokonaid vagyonát is felajánlanád...

 

Előzmény: jablonka4 (235193)
jablonka4 Creative Commons License 18 órája -2 1 235196

Kicsit világvégeváró jehovás álláspontot képviselsz a másik oldalról:-)

Előzmény: Zellem Estelen (235194)
jablonka4 Creative Commons License 18 órája -2 0 235195

Soha ne mondd, hogy soha!

Előzmény: Zellem Estelen (235192)
Zellem Estelen Creative Commons License 18 órája -1 0 235194

Mert azok sanszosak.

Istened az sansztalan.

Vagyis én nem álmodozom, hanem tisztában vagyok azzal, mi történhet ezzel a bolygóval.

Nincs az a tenger hülyeség, összes képzelgés, ami útjában állna annak ha mondjuk egy szupernova lefújná innen az életet.

Még térdelni, imádkozni, szenteltvizet szórni, és egyéb bohóckodásra se jutna idő.

Pedig én szívesen végig nézném a cefet nagy igyekezetet, mert a morbid humor netovábbja lenne!

:-):-):-9

 

Előzmény: jablonka4 (235190)
jablonka4 Creative Commons License 18 órája -2 0 235193

Nekem a "gazdálkodj a talentumaiddal" illetve "a szegényeket, a legkisebbeket segítsd"  paszusok ugranak be, nem a felelőtlen kótyavetye:-)

Mennyire vagy" legkisebb"?:-)

 

Előzmény: Zellem Estelen (235191)
Zellem Estelen Creative Commons License 18 órája -1 0 235192

Esély sincs rá.

Ha ma döbbentél rá, ez egy jeles nap:-)

Előzmény: jablonka4 (235189)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!