Keresés

Részletes keresés

klogg Creative Commons License 2 napja 0 0 30102

Julian Barnes - Felfelé folyik, hátrafelé lejt

Az emlékek flexibilis mivoltának boncolgatása, felelősség és bűntudat fejtegetése, meg bosszantóan viselkedő karakterek, meg indokolatlan "csavar" a végén, mindez elég érdektelenül. Nem volt jó. Csak akkor fejezek be ilyeneket, ha rövidek, ennek is ez volt a szerencséje.

Csimpolya Creative Commons License 2 napja 0 0 30101

Rémlik, hogy én is belekezdtem és abba is hagytam. Annyi jó könyv van, érdemes válogatni. Akárhogy is, nem hagyott maradandó nyomot bennem ez a könyv.

Előzmény: klogg (30100)
klogg Creative Commons License 4 napja 0 1 30100

Olivier Bourdeaut - Merre jársz, Bojangles?

Egyszerre vidám és mélabús, de mindenekfelett mértéktelenül bohém, de legalább szerencsére igen rövid történet. Nézem, hogy a Moly-on hogy odavannak érte, én meg mint egy hülye, értetlenül nézek, hogy mégis mi fogja meg ezen ennyire az embereket? Sajnálom, de ettől a franciás, föld fölött járó bolondosságtól és a gyakorlatiasság teljes hiányától engem inkább  kiver a víz. A könyv kábé harmadáig azt is hittem, hogy ez a normálatlan viselkedés csak a gyerek szemszög miatt ilyen, de aztán kiderült, hogy nem, ezek a szereplők tényleg ilyenek. Meg az írói stílus is. Hát akkor legyen minden ilyen, csak lehetőleg nélkülem. Biztos egy érzéketlen tuskó vagyok. Nem baj. Szerencsére csak két estém ment rá.

Csimpolya Creative Commons License 4 napja 0 2 30099

Én is jó régen olvastam ezt a könyvet, most újra elővettem, a kétharmadánál tartok, és egyre jobban emlékszem rá.1970-ben vettem meg, és valószínű, hogy azóta is újra kézbe vettem egyszer-kétszer. Nos, az alapötlet szerint a városok kihalnak. Ebben a történelemben atomcsendegyezményt kötöttek Moszkvában, az atomenergiát békés, energiatermelő funkcióban hasznosítják, Ezért aztán mindenkinek lett egy csinos kis repülőgépe, aki akart, az kapott egy minimum 10 hektáros területet, viszont gazdálkodni nem kellett, mert mindent hidrofonikus úton termesztettek. Aztán mindenki egyre jobban bezárkózott, és miután nem volt szükség utakra, közigazgatásra, mindez elhalt.

A regény egy család története, de csak most tűnt fel, hogy a családhoz kellene egy anya is, és ezek nem szerepelnek, ami azt illeti, nők is alig. A végén már szinte mindenkinek agorafóbiája van, akinek nem, az viszont részint elutazik a Marsra, vagy a legközelebbi csillag felé, vagy pionír életmódot folytat. A Marson van értelmes élet, és egy nagy filozófusok valami egész újszerűt alkotott volna, csak sajnos, meghalt. Viszont elértük a Jupitert, ott is van élet, és az emberek felfedezik, hogy ez az élet szebb, jobb és hosszabb, mint az eredeti, és a többség szépen átköltözik oda.

Aztán az uralmat fokozatosan átveszik a mutánsok, a felturbózott kutyák, majd később a hangyák. A történetet a kutyák mesélik, tábortűz mellett, és az embert csak afféle mítikus fogalomnak tartják. Minden kutyának van egy kis robotja, az szolgál, mint kéz, egy génmódosítás miatt pedig megtanulnak beszélni.

Na jó, kicsit hosszú voltam, de a történet érdekelt, még akkor is, ha Európában az embere 75%-a városban él. sebaj-

Előzmény: wizardry8 (30094)
klogg Creative Commons License 4 napja 0 1 30098

Milyen volt Clifford D. Simak: A város

Őszintén szólva, így néhány hónap múlva sem emlékszem, mire futott ki  a történet. :) Már csak az eleje van meg, az inkább csak dereng, szóval bennem nem sok nyomot hagyott a könyv.

Előzmény: wizardry8 (30094)
Rokakoma Creative Commons License 4 napja 0 0 30097

Richard Dawkins - Az önző gén

Előzmény: Rokakoma (30088)
wizardry8 Creative Commons License 2024.05.24 0 1 30096

Clifford D. Simak: Cosmic Engineers

 

2 világegyetem összeütközni készül. Ami nagy baj. Természetesen néhány földi embernek kell megoldani ezt az "apró" problémát. :-)

Simak egy korai könyve. Amúgy érdekes, csak van benne valami ifjúsági regényekre jellemző bődületes naivság. 1939-ben jelent meg. Ahhoz képest eléggé hard sci-fi.

Asimov kedvenc írója egyébként.

Előzmény: wizardry8 (30094)
nagyaron7004 Creative Commons License 2024.05.22 0 0 30095

Kedves Topikosok!

Ha az alábbiak nem ide valók, kérem jelezzétek!

Egy 2000+ kötetes hagyatékot szeretnék értékesíteni. A részletek az alábbi blogon:

https://konyveimkatalogusa.blogspot.com/2024/03/a-katalogus.html

Nézzetek rá, írjatok bátran, válaszolok!

Áron

wizardry8 Creative Commons License 2024.05.21 0 0 30094

Milyen volt Clifford D. Simak: A város

Én olvastam, de nagyon régen. Mivel emlékszem a címére, jó lehetett.

 

Most a Destiny Doll-t olvasom tőle. Magyarul talán nem jelent meg.

Egészen meghökkentő és jó. Hard sci-fi, de van egy kis fantasy is benne. Meg egy kis Oz a csodák csodája. :-) 

Nagyon idegen bolygóra utazik egy vak, egy pap meg egy milliomos vadásznő. Felbérelnek az útra egy űrhajókapitányt. A vak hall egy hangot ami oda hívja őket. Tudjátok mint a 8. utas a halálban a vészjelzés.

A bolygón többek között hintaló és kentaur formájú lények élnek.

Hát kell ennél több?

 

Előzmény: klogg (30060)
wizardry8 Creative Commons License 2024.05.15 0 0 30093

A. E. van Vogt: Patkány és kígyó

 

Van amikor jót teszt egy magyar fordító egy műnek. Kuczkáék szépen fordították le. van Vogt művei valami pocsékul vannak írva eredeti angol nyelven. Pedig  a témák érdekesek.

Csimpolya Creative Commons License 2024.05.09 0 0 30092

Nemrég fejeztem be Kent Harouf: Kései párbeszéd című regényét. Vékonyka könyv, ami a javára szól, mert mostanság valahogy duzzadnak a kötetek. Az úgynevezett minimalista stílusban íródott, ami szokatlan volt számomra. Hiányoztak a párbeszédek előtti jelek, a pontot, a kérdőjelet és a felkiáltójelet ismerte a szerző. és annyi. Viszont a tartalom bőven kárpótol ezért.

Két idős ember, szomszédok, egy férfi és egy nő, megözvegyül. Hat év után a nő meghívja a férfit a házába. Elmondja, hogy hiányzik a férje, de a legjobban az ágyban folytatott hosszú beszélgetések hiányoznak, A férfi készséggel rááll. mindketten jól érzik magukat. A kisváros megbotránkozik, de ezeket viszonylag gyorsan leszerelik. Ami rosszabb: a nő lánya is kiakad, pedig éppen zűrös helyzetben van, különköltözött a férjétől, és a gyerekét a nagyanyjára bízza. Némi kezdeti zökkenők után a fiú jól beilleszkedik, kezd rendbejönni. Erre a lány megtudja, hogy ah, minő borzalom: az anyját (72 éves) éjszakánként meglátogatja egy férfi, és mi több, ott is alszik! Botrány: együtt is reggeliznek, méghozzá hármasban! Ő is kiakad, hogy mit szólnak az emberek! Számomra felfoghatatlan, hogy a 2020-as években ez is szempont. Aztán kibújik a szög a zsákból: azért háborog, mert ha az anyja férjhez megy, akkor, ha az anyja hal meg előbb, a férje is jogosult a házra! Mondhatom, gyöngéd gyermeki szeretet! A dolog odáig fajul. hogy a nagymamát eltiltja az unokájától, még telefonon sem beszélhetnek. A nő kénytelen engedni, testileg-szellemileg egészséges, de kénytelen bevonul egy idősek otthonába. Csak annyi könnyebbsége akad, hogy innen legalább nem csak az unokáját, de az egykori szomszédját is hívhatja.

Rég kötött le ennyire egy regény, lehet, hogy ha valahol meglátom, meg is veszem.

Csimpolya Creative Commons License 2024.04.27 0 0 30091

Feszty Árpádné Jókai Róza: Akik elmentek.  Ezt olvastam az elmúlt két napban. Nos, Rózából nem lett neves festő, amit részben magának köszönhet. Viszont pechje is volt. egy csomó remek festő dolgozott akkoriban, és nem csak a férje. Fura, de talán a korra jellemző, hogy a fedőlapon szereplő képen Róza nem pingál, hanem varr! Viszont érdekes kortársai voltak, sokról mesél, bár inkább anekdotaszinten, de az sem haszontalan. Beszél Gárdonyiról, Székely Bertalanról, Mednyánszkiról, a saját nagyanyjáról, Laborfalvy Rózáról, a svábhegyi és balatonfüredi látogatókról, és persze első, másod és harmadsorban pápiról, a nevelőapjáról, Jókai Mórról. Számomra érdekes volt felfedezni, hogy egyik-másik történet hogyan tér vissza egy-egy Jókai-regényben. Eddig is tudtam, hogy szerette az állatokat és a növényeket, de ezek is szerették őt!  Minden látogató csodálta a svábhegyi, illetve füredi kertjét.

Egy valakit hiányoltam a neves társaságból: Arany Jánost, pedig ő már akkor Pesten lakott. Igaz, ő eléggé visszahúzódó ember volt. Mintegy vigaszként idézek egy bájos történetet. Valaki a nagyszámú Jókai-atyafiságból felutazott Pester, látogatóba, igaz, a rokonsági fok valami olyasmi lehetett, hogy az én öreganyám meg a te öreganyád két vénasszony volt de az illető tartott, Jókai és Róza is vendégszerető ember volt, Nos, az atyafi ott tévelygett a pesti utcákon, de senkit nem akart megszólítani, mindenki sietett és barátságtalannak tűnt, Végre látott egy megnyerő, igazi magyar arcot, meg is szólította. Az illető elkísérte Jókai lakásáig, ott megtudták, hogy Móric Füreden nyaral. Sebaj, majd eljut ő oda is! Búcsúzóul a rokon megköszönte a segítséget, és megkérdezte, kit tiosztelhet az úrban. A válasz: Én Arany László vagyok!

Csimpolya Creative Commons License 2024.04.18 0 0 30090

Gondolom, nem véletlen, hogy mindhárom címben színek szerepelnek.

Előzmény: wizardry8 (30089)
wizardry8 Creative Commons License 2024.04.16 0 0 30089

Én is folytattam a Pendergast sorozatot. Szerencsére abbahagyták ezt a csupa-akció vonalat. 

Fehér tűz

Kék labirintus

Vérvörös part

Mindhárom írás inkább a régebbi regényekre emlékeztet a stílusában. Egész jók. 

Előzmény: Csimpolya (30087)
Rokakoma Creative Commons License 2024.03.31 0 0 30088

Yuval Noah Harari  - 21 lecke a 21. századra

 

Rebecca Wragg Sykes  - Rokonság

Előzmény: Rokakoma (30067)
Csimpolya Creative Commons License 2024.03.28 0 1 30087

Nemrég fejeztem be Douglas Preston – Lincoln Child: A csontok rejtélye című könyvét. Afféle régészeti krimi. Gyorsan olvastatja magát, bár sok hátborzongató részlet van benne. Viszont legalább pontos értesüléseket szereztem a Donner-csoport tragikus sorsáról.

Meg kell adni, érdekes, cselekményes a könyv, egy nap alatt befejeztem. Viszont azt javaslom, hogy senki ne olvassa ebéd vagy vacsora előtt, vagy ha mégis, kérjen vegán kosztot!

Csimpolya Creative Commons License 2024.03.18 0 0 30086

A legújabban olvasott könyvem: Bruckner Éva: A tengerszemű hölgy rejtélye. Az egyik kedvenc Jókai-regényem a fentebbi könyv főhőse. A szerző azt állítja, hogy a modell nem Asztalos Etelka, hanem Domonkos Terézia, az ő története eléggé hasonlít a könyvben leírt történetre. A negyedik férjét tényleg megölte, mert bántalmazó kapcsolatban élt vele. Csakhogy utánagondoltam, számba véve Erzsike ( a regényben lévő név) férjeit és majdnem férjeit, és azok öten voltak! Először Bagotay Muki, aztán egy gulyás, aztán egy színész, aztán egy katonatiszt, végül pedig egy kántor.

Ami a katonatisztet illeti, eszményi férjnek tartották. Katonatiszt és osztrák létére is. Egy bezárt várban pipázott, nem volt a magyarok ellen. Nem sokat ivott, nem kártyázott, viszont sajnos, azt nem árulta el, hogy már van egy felesége Lengyelországban. Elgondolkodtam, hogy ezt a katonaság iránti rajongásból maradt ki, vagy tényleg nem volt ilyen!

Továbbá elmondja, hogy Bagotay Muki mintaképe, Zámory Adolf karaktergyilkosság áldozata, mert Jókai nem túl vonzó lépet festett a győztes vetélytársról. Lehet, hogy igaz, de azt még ő is elismeri, hogy Zámory úr elég sokat és nem túl szerencsésen kártyázott.

A könyv ennek ellenére érdekes, de nem tudom folyamatosan olvasni, egy  kis szünetet tartva viszont jó! Az  lesz a vége, hogy előveszem az eredetit!

abelian1 Creative Commons License 2024.03.17 0 0 30085

Az a ritka helyzet állt elő, hogy létezik riport egy íróval. Az alább említett 2006 -ban elhunyt Lázár Ervin:

 

https://videa.hu/videok/emberek-vlogok/lehetetlen-lazar-ervin-KEfxMzZtjz4Y2bSW

Előzmény: abelian1 (30084)
abelian1 Creative Commons License 2024.03.13 0 0 30084

Lázár Ervin: Buddha szomorú

 

Nőismerős beszélt róla, én meg rájöttem itt van a polcon régen, csak el kell olvasni.

A mesék gyerekeknek íródnak, a felnőttek meg szégyenlik elolvasni.

Ez mesekönyvnek tekinthető, de egy gyereknek még korai lenne talán.

Felvetődik, hogy mi is a mese, mert tulajdonképpen minden művészeti ág egyben mese is,

az irodalom is, csak nagyon komoly neveket adományozunk néha a különböző történeteknek.

A könyv, rövid novellák, elolvasása után oda képzeltem egy cirkuszi bohócot kifestett arccal, krumpli orral,

felgyűrt ujjú fehéringben, hózentrógeres bő gatyában .... vagy mint főszereplő, vagy mint hátul figyelő statiszta.

 

https://www.mek.oszk.hu/02700/02729/02729.htm

Csimpolya Creative Commons License 2024.02.27 0 0 30083

A legújabb olvasmányom a Csészében a világ – A kávé füveskönyve című könyv. A szerkesztője, Praznovszky Mihály, bámulatos munkát végzett, annyi helyről szedte össze az anyagát, számba venni is nehéz. Lassan olvastam, hogy úgy mondjam, kortyonként fogyasztottam. Van benne kávétörténet, kávéhamisítás, pótkávé, reformkori kávélikőr (a pontos receptje nem ismert, de jó lehetett), kávéházak, kasszírnők, irodalmi kávéházak, később presszók is.

Csak egy baj van vele: folyton kávét akartam inni, amíg olvastam.

Ha valahol meglátom, alighanem meg is veszem.

Csimpolya Creative Commons License 2024.02.27 0 1 30082

Nyolcat üt az óra – visznek a bitóra,

Vigyorog a család, mert a család galád!

Ipad mondja juhaha, becsukták a dutyiba,

Napad mondja, halihó, várja már a nyaktiló,

Sógor mondja kuss, akármerre fuss,

Akárhová menekülj, hóhérkézre juss!

Egyedem-begyedem, tengertánc, sógorasszony, mit kívánsz?

Nem kívánok egyebet, tányéron a fejedet%

Mert a rokon kaján, röhög a rokona baján!

Ha nem röhög, püföli, ha teheti, megöli!

Öccs a bátyját bajba dönti, nagynénéd a mérget önti,

Nagybácsikád kardot ragad, ha nem hiszed, nézd meg magad!

Hetet üt az óra, most hallgass a szóra:

Pusztuljon a rokon, akármilyen fokon!

Nem folytatom, bár még tart. Nem is csoda, ha Fondor nagybácsi ezek után menekülni próbált.

Viszont murányi Beatrix csodás munkát végzett ezzel a fordítással.

A Kiberiáda 1971-es kiadásából másoltam, szó szerint szétesőfélban van, csak a ragasztószalag és a megszokás tartja össze.

wizardry8 Creative Commons License 2024.02.26 0 0 30081

„Vígan dalol minden robot, verik már a mágnesdobot, ideáll, odaáll, egész éjjel iterál!”

Előzmény: Csimpolya (30080)
Csimpolya Creative Commons License 2024.02.16 0 0 30080

A zseniális mérnökök, akik úgy tologatták a csillagokat, mint az építőkockát, arra a következtetésre jutottak, hogy a boldogságról álmodozni lehet, művien elérni nem. Fejlegföld lakói is rájöttek erre, de hiába igyekeztek erről jeles mérnökeinket meggyőzni.

Előzmény: wizardry8 (30078)
abelian1 Creative Commons License 2024.02.15 0 0 30079

Nyugat - 1938. 12. szám - Szerb Antal: Száz éves dolgok , Pest-Buda

 

https://epa.oszk.hu/00000/00022/00635/20356.htm

 

Egy klasszikus novella Budapestről a 'Gondolatok a könyvtárban' (és talán 'A varázsló eltöri pálcáját') kötetben.

Előzmény: Csimpolya (30077)
wizardry8 Creative Commons License 2024.02.15 0 0 30078

Olvasom Lem: Álmatlanság novelláskötetét. Ez is van benne:

Megteremthető-e a tökéletes és abszolút boldogság? Trurl és Klapanciusz, a Kiberiádából ismert, két zseniális robotkonstruktőr újra meg újra megkísérlik a lehetetlent. 

Jámbori remetéről is megemlékeznek.

Előzmény: Csimpolya (30076)
Csimpolya Creative Commons License 2024.02.15 0 0 30077

Felpanaszolnivalóm akadt, és meg is teszem. Kézbe vettem a Budapest nagyregény című könyvet. ez - legalábbis elvileg - az összes kerületnek szentel egy-egy novellát. Szorgosan nekiláttam. Az első novella borzasztó, a második rémes, a harmadik, Vámos Miklósé, elfogadható, a többit nyolc mondat után hagytam abba. Galandféreghosszúságú, pocsékul szerkesztett mondatok, undok szereplők, érdektelen vagy gusztustalan történetek, már nem vesztegetem ilyesmire a drága időmet. Persze attól, hogy én ki nem álltam, még akár jó is lehet.

Csimpolya Creative Commons License 2024.02.15 0 1 30076

DE mennyire! Még szerencse, hogy a tapasztalatai alapján lemondott arról, hogy boldoggá tegye az élőlénytársait.

Előzmény: wizardry8 (30075)
wizardry8 Creative Commons License 2024.02.14 0 0 30075

Jámbori remetét ismered?

Előzmény: Csimpolya (30063)
wizardry8 Creative Commons License 2024.02.09 0 0 30074

Nagyon nehéz olvasmány volt A kudarc. A története is ismertem, az is sokat levont az újra olvasási  élvezetből. 

Viszont az Éden nagyon jó. Van humora is, mint a Kiberiádának.

27 évvel később írta Lem a Kudarcot, lehet azért is különböznek. Megkomolyodott :-)

Előzmény: wizardry8 (30069)
Csimpolya Creative Commons License 2024.02.08 0 0 30073

Csak az első részét olvastam, de ettől még nem esek pánikba! Tudom a megoldást: 42!

Előzmény: Törölt nick (30072)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!