Keresés

Részletes keresés

Pool# Creative Commons License 2024.04.20 0 0 182

Sziasztok!

 

Egy speciális fix fókusztávolságú távcsövet (céltávcsövet) szeretnék készíteni és ennek tervezéséhez, gyártásához kérnék segítséget. Szerintetek van itt a fórumban olyan szakember aki ebben a témában tapasztalattal rendelkezik?

Első körben nem szeretném itt a nagy nyilvánosságra hozni ötletemet mert vagy nagy butaság az egész vagy pedig szabadalom lesz belőle. :-)

 

Ha tudtok olyan személyt aki érthet a témához örülnék ha ezt megosztanátok velem.

 

Üdv.

Pool

Törölt nick Creative Commons License 2024.04.13 0 0 181

Az iskolai kísérletekben a fény mindig merőlegesen érkezik a lyuksztott felületre.

 

Mi történne odalról beérkező fény esetén?

Átmegy egyáltalán?

 

Rajzoltam (a bátyámnak egy dalt).

 

Ja és a másik sikkes dolog: egymáshoz közeli fényforrások (LED)

Mi lenne, ha optikai üvegszálon (esetleg több) különböző fényforrás fényét vinnék oda? Koherens lenne (messziről)?

Előzmény: Törölt nick (180)
Törölt nick Creative Commons License 2024.04.13 0 0 180

Kérdésem lenne. Téma: koherencia, interferencia.

 

Azt mondja a professzor:

Két diszjunkt villanykörtével nem lehet interferenciát kimutatni. Nincsenek szinkronizálva.

Viszont ha van egy nagy felületű sugárzó test, kis szög alatt (távolról) nézve már koherens.

 

Érdekes probléma.

Egy sugárzó felület egymáshoz közeli pontjai között erősebb a korreláció, mint a távolabbiak között? Bozonok?

Távolról (kis szög alatt) nézve egy nagyobb felület sugárzó pontjai között növekszik a korreláció?

 

https://youtu.be/WEMdxBKRXhE?t=3622

https://youtu.be/4Lkg3RgQcHc?list=PLyQSN7X0ro22WeXM2QCKJm2NP_xHpGV89&t=1989

https://youtu.be/4Lkg3RgQcHc?list=PLyQSN7X0ro22WeXM2QCKJm2NP_xHpGV89&t=2113

 

És persze amit az iskolában nem részleteztek:

Az interferencia szempontjából mi a szerepe a koherens fény (síkhullám) beesési szögének?

A pééldákban mindig merőlegesen érkezett a fény.

 

szabiku_ Creative Commons License 2024.01.24 0 0 179

Antikváriumokban meg van. 3-4 ezer forint. 

Előzmény: mma (178)
mma Creative Commons License 2024.01.22 0 0 178

Lehet, hogy rosszul emlékszem és nem Mátrai Optika, hanem Dr. Horváth János: Elméleti optika volt az a könyv. Ez kinézetre hasonlít ahhoz, amire emlékszem.

Előzmény: mma (177)
mma Creative Commons License 2024.01.22 0 0 177

Sziasztok! Valamikor a 70-es évek végén vagy a 80-as évek elején volt a kezemben egy kiváló mű, Mátrai Tibor Optika című könyve. Viszonylag kis méretű de dundi, fekete előlappal. Sokkal alaposabb  és részletesebb volt, mint a későbbi Budó-Mátrai, precíz matematikai levezetésekkel, de sajnos ennek a könyvnek most a nyomát sem látom az interneten. Ismeri valaki ezt a könyvet, esetleg tudja, hogy hol lelhető fel?

construct Creative Commons License 2021.09.23 0 1 176

Hasonló, mint amikor az órás egy lupén keresztül egész közelről nézi a szerkezetet. Vagy vannak más munkákban (pl. sebészetben) is ilyen fejpántra erősített, vagy szemüvegkeretbe fogott lencsék. Alapvetően egy extra nagy pozitív dioptriás lencse, ami nagyon lerövidíti a szem eredő fókusztávolságát, így abban az izomállapotában, amikor a szemlencse kb. 1m távolságra fókuszál, az eredő rendszer pár centire fókuszál.

 

Valójában csak azért nem egyetlen lencséből készítik, hanem több különbözőből, egymáshoz ragasztva, hogy minimálisra csökkentsék a kromatikus hibákat, meg a geometriai torzításokat.

Előzmény: 12 voltos (175)
12 voltos Creative Commons License 2021.09.23 0 0 175

hát... nem értem :)

Előzmény: rferi (174)
rferi Creative Commons License 2021.09.19 0 0 174

Szerintem egyszerűen úgy, hogy az a hat lencséből álló vetítő optika olyan módon van beállítva, hogy a szembe olyan formációban jusson a kép, mintha távolabbról, az éleslátás távolságából érkezne.

Egy mikroszkóp is hasonlóan alkotja a képet.

Előzmény: 12 voltos (173)
12 voltos Creative Commons License 2021.09.16 0 0 173

valaki meg tudja magyarázni hogy az ilyen szemüveg-kiejlző optikailag hogy lehet? úgy értem, hogyhogy élesen látja a szem?

https://index.hu/tech/cellanaplo/2021/09/16/okosszemuveget-mutatott-be-a-xiaomi/

 

 

random seed Creative Commons License 2020.01.17 0 0 172

csak poén volt

Előzmény: mmormota (171)
mmormota Creative Commons License 2020.01.16 0 0 171

Mármint mit rendeltél?

Előzmény: random seed (168)
spiral101 Creative Commons License 2020.01.16 0 0 170

Sziasztok!

Saját készítésű diavetítő lencserendszerének tervezéséhez keresek hozzáértő szakembert, természetesen díjazásért cserébe. A részleteket szívesen megosztom privát üzenetben.

Törölt nick Creative Commons License 2019.10.08 0 0 169

Nagyon fontos megállapítás, hogy az úgynevezett diffrakciós limit a felületi plazmonokra nem érvényes.
A diffrakciós limit azt jelenti, hogy a hullámhossznál valamivel kisebb távolságra lévô pontokat optikai úton nem lehet felbontani.

 

Miért nem érvényes a diffrakciós limit?

Előzmény: hiper fizikus (167)
random seed Creative Commons License 2019.09.18 0 1 168

sőt, értjük is.

én most rendeltem 20 ilyet kínából, mert ebből írom a szakdolgozatomat

:))

Előzmény: hiper fizikus (167)
hiper fizikus Creative Commons License 2019.09.18 0 0 167
nooker Creative Commons License 2012.07.02 0 0 166

Sziasztok!

 

Gyártótól akarok fresnel lencsét venni. Műanyag lap.

Ezek mit jelentenek? Különösen a Freie Öffnung, angolul Clear Aperture! Ők azt mondják, hogy a mérete..., de nem értem, akkor csak négyzet alakúak ezek?

 

Teilenummer

Brennweite

Rillenabstand

Schnittweite
Fresnelfläche

Schnittweite
Planfläche

Freie Öffnung

Dicke

 

és angolul

 

Part Number

Focal Length

Facet Spacing

Fresnel
Conjugate

Plano
Conjugate

Clear Aperture

Thickness

 

 

edgar18 Creative Commons License 2012.01.15 0 0 165

Most vetten eszre, higy egy digitális éjjellátó -rol van szo. 

Kepet a keszulekrol tipust es stb.

Miert szukseges neked, hogy tavcsovel nezd az lcd ketet? 

Nincs megoldva a keszuleknel a kep nezese?

Nem igen jon osze, hogy legyen nagyitas es pixel mentes kep is.

Előzmény: edgar18 (164)
edgar18 Creative Commons License 2012.01.15 0 0 164

Egy kicsit konkretabban ird korul, hogy mit is akarsz.

Neked van egy adott meretu keped ami az esetedben az lcd kijelzo.

Ezt a kepet szerened az okular sikjaba vetiteni.

Van egy tavcsoved aminek egy adott gyujtotavolsagu objektivje van.

Van megoldas, hogy elotet lencset teszel az objektiv ele aminek a fokuszpontjaba helyezed az lcd kijelzot.

Ebben az esetben az elotet lencsebol kilepo sugarak parhuzamosak es a tavcsovet vegtelenre a szabalyozva az lcd kepet latod.

Ugy kell megvalasztani az elotet lencse gyujtotavolsagat, hogy az okular mezorekeszet kitoltse az lcd kijelzo.

Erre vonatkozolag az alabbi kep ad felvilagositast:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fc/RevLensMac.png

 

Ne zavarjon a fenykepezogep, vedd ugy mind ha az okular mezorekesze lenne a ccd erzekelo.

Ez nem mindig vezet eredmenyhez mert a tavcso objektivje meghatarozo szerepet tolt be a lekepezesben.

 

A masik megoldas lenne (ajanlanam), hogy te az adott tavcsoved objektivjet kimozditod a gyujtosikbol - megforditod - es egy altalad meghatarozott nagyitasra allitod be.

 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/hu/e/e0/Egyenletek.png

 

Lenyegeben egy mefigyelo mikroszkopot keszitesz.

 

Nem ertem, hogy te miert ragaszkodsz az adott 3 centis tavolsagokhoz?

Ezert kell korul irni a problemat , hogy jobban megertheto legyen.

 

 

 

 

Előzmény: S.oszi (155)
majorann Creative Commons License 2012.01.07 0 0 163

Sziasztok!

Egy kéréssel fordulok hozzátok: Nagyon régen (15-20 éve) kaptam kölcsönbe egy könyvet, képek voltak benne csak, amelyek apró egyforma mintákból álltak (mint egy tapéta minta). Ha sokáig néztük, kissé hunyorítva, egy tárgy türemkedett ki belőle, mintha térben jelent volna meg. Nagyon érdekelne most újra ez a könyv, de nem emlékszem se a címére, se semmire. Van valakinek tudomása erről a könyvről, hogy mi a címe?

Köszönettel: Majorann

S.oszi Creative Commons License 2011.12.24 0 0 162

Azért volna jó a feles kép hogy a 8x nagyítás miatt ne essen szét az LCD képe. Próba képpen egy kézi nagyítóval próbáltam a nagyító a távcső előtt 2cm volt ez előtt 18cm az lcd. így jó volt csak kicsit pixeles, meg nagyon hosszú. ezeket szeretném kiküszöbölni.

Előzmény: S.oszi (161)
S.oszi Creative Commons License 2011.12.24 0 0 161

semmi sem biztos:) már tudatlanságom miatt. igen, jó minőségű képre volna szükségem.

ez egy digitális éjjellátó előtét lenne egy távcsőre aminek 8x nagyítása van.

 

Előzmény: XtraP (160)
XtraP Creative Commons License 2011.12.24 0 0 160

Nem tudom, milyen képminőségre van szükséged, de ha jóra (az élesség a teljes képmezőn egyenletes legyen, a kép ne színeződjön el, a téglalap alak ne legyen hordós/párnás stb.), akkor ragasztott, drágább lencsét kell venned.

 

Amúgy, csak halkan, biztos az, hogy a távcső lencséjén akarod kapni azt a félszeres méretű képet?

Előzmény: S.oszi (157)
S.oszi Creative Commons License 2011.12.24 0 0 159

Nagyon köszönöm sokat segítettél. Estleg ha nem egy hanem 2 lencsét használnék nem volna egyszerübb?  vagy az inkább bonyolítana a dolgon? vagy ha nem 1/2-es képet hanem normál képet adna?

Előzmény: XtraP (158)
XtraP Creative Commons License 2011.12.24 0 0 158

A fókusztávolság 1,33 cm legyen; az átmérő minél nagyobb, annál jobb, de nagyra ne számíts, mert ilyen lencse görbületi sugara még kétszerdomború lencsénél is kb. másfél cm, tehát ilyen fókusszal 3 cm-nél nagyobb átmérő gyakorlatilag nem is létezhet.

 

A beszerzésben nem vagyok járatos, a topiklakók biztosan tudnak okosságot.

Előzmény: S.oszi (157)
S.oszi Creative Commons License 2011.12.24 0 0 157

Köszi szépen. A hat centi a lényeg.Tudnál abban is segíteni milyen fókusztávolságú és típusú lencsére lenne szükségem. optikában nem vagyok járatos, így bocs előre is a tudatlan kérdésekért.

Előzmény: XtraP (156)
XtraP Creative Commons License 2011.12.24 0 0 156

Ha a tárgytávolság és a képtávolság egyenlő (nálad 3-3 cm), akkor a nagyítás éppen 1-szeres, azaz a kép a tárggyal azonos méretű lesz; így a dolog nem megoldható.

 

Ha a 6 cm-es távolság és az 1/2-szeres nagyítás adott, akkor a lencsédnek 4/3 = 1,333... cm fókusztávolságúnak kell lennie, a tárgytávolság 4, a képtávolság 2 cm.

 

(a megoldás alapja az N = k/t és az 1/f = 1/k +1/t egyenkőségek.)

Előzmény: S.oszi (155)
S.oszi Creative Commons License 2011.12.24 0 0 155

Sziasztok! Volna egy optikai problémám. Egy Lcd kijelzőt szeretnék megfigyelni egy távcsövön keresztül. Ehhez volna szükségem egy lencsére, ami a távcső lencséjére vetíti az lcd kijelző képét felére kicsinyítve.Kérdésem: milyen paraméterű lencsére volna nekem ehez szükségem.

 

 

Körülbelül a következő módon.

 

            3cm                    3cm

    I---------------------I-------------------I

 

    I                            I                         I

    I                           I                         I 

    I                          I                         I     50mm

    I                          I                         I  

    I                           I                         I 

    I                            I                         I

 

2"LCD kijelző              L1                      távcsőlencséje 

 

előre is köszi.

Gyuri

zorko Creative Commons License 2011.12.22 0 0 154

Itt már sok mindent leírtam (+ mások is): link

Ez azt hiszem a 307. lap, érdemes többé kevésbé át-/visszaolvasni is.

 

Alapvetően egy Blackburn Voyager 3.3-at szeretnék átalakítani XPG LED-esre, de úgy, hogy egyúttal a fényeloszlása is jó legyen.

(Ami kb azt jelenti, hogy egy függőleges falra egy felülről lefelé világosodó, lefelé bővülő (=szélesedő), felül pedig (kb. vízszintesnél)  viszonylag hirtelen "vágott" legyen a fénye (felfelé ne világítson).

Előzmény: agy73p (153)
agy73p Creative Commons License 2011.12.22 0 0 153

Engem érdekel, bár egyáltalán nem értek hozzá. :-)

Aldis (pl) lámpaoptika és foncsor módosítás vagy teljesen új tervezés?

Előzmény: zorko (152)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!